Nieuwe voorzmveriiigsinstallatie LDM 'Meer aandacht voor Leiden en bollenstreek' af Werkzoekenden SWA haken Toekomst gehandicaptenboerdeiij onzeker Partijen woubrugge dreigen ambtsgebed te laten verbieden PAGINA 16 W 3 REGIO DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 Provincie over aanpak fileprobleem in randstad ALPHEN AAN DEN RIJN - Het konijn dat deze week bijna reddeloos in een doos werd aangetroffen bij het postkantoor aan de Julianastraat in Alphen, wordt nu gekoesterd door dierenvriend Jaap Schellingerhout (38). Door de zorg voor het aan de achterpoten verlamde beestje op zich te nemen, redde deze Alphenaar het konijn van een wisse dood. De dierenbescherming had de 'vondeling' willen laten inslapen, wanneer zich geen nieuwe baas had gemeld. Schellingerhout was echter één van de twintig mensen die belden om het konijn in huis te nemen. De familie Schel lingerhout heeft in het verleden al veel meer dieren opgevangen. Behalve kippen, eenden en fazanten zijn in het huis aan de Alpheuse Gnephoek nog andere konijnen aanwezig, zodat ook deze langoor het daar best naar zijn zin zal hebben. (foto Nanno Bioupot) 'Belangrijke stap in verbetering drinkwaterkwaliteit en goed voor plantengroei duinen' KATWIJK Aan de rand van het Katwijkse duingebied is gistermiddag de bouw begonnen van een voorzuiverings installatie voor de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM). Binnen een jaar zal deze installatie schoon, fosfaat- arm water gaan leveren voor de infiltratie in de duinen. De voorzuivering wordt ondergebracht in een gebouw met een lengte van honderd meter en een breedte van 25 tot 40 meter. De kosten bedragen 22 miljoen gulden. De voorzuiveringsinstallatie wordt ondergebracht in een gebouw van 100 meter lang en 25 tot 40 meter breed. DEN HAAG/REGIO - De pro vincie Zuid-Holand wil dat er bij de aanpak van het filepro bleem in de randstad meer aan dacht komt voor gemeenten als Leiden en gebieden als de bol lenstreek. De provinciale sta tencommissie voor verkeer en vervoer vindt dat minister Smit-Kroes teveel nadruk legt op de bereikbaarheid van de vier grote steden. Dat bleek gis teravond tijdens een vergade ring van de commissie over het zogenoemde bereikbaarheids plan van de minister. De commissie had ook kritiek op het ministeriële voornemen om het fileprobleem aan te pakken door de motorrijtuigenbelasting met 25 gulden per jaar te verhogen. Vrij wel alle partijen zien liever een ver hoging van de benzineprijs zodat het rijden met de auto extra wordt belast en niet het bezit van het voertuig. Bovendien wordt ge vreesd dat het systeem van electro- nische tolhefing (road-pricing) on haalbaar is. De invoering ervan zou handenvol geld kosten en het sys teem zou zeer fraudegevoeling zijn. Alle partijen vonden dat op het gebied van de belastingen snel maatregelen moeten worden geno men. De vaste aftrek voor de ver goeding van het woon-werkver- Voor de LDM betekent de bouw van de voorzuiveringsinstallatie een belangrijke stap in de verbete ring van de kwaliteit van het drink water. Ook het natuurgebied tus sen Katwijk en Wassenaar profi teert van deze investering. Tot nog toe wordt voor de winning in de duinen ongezuiverd oppervlakte water gebruikt, dat vanuit een in- laatpunt bij het vliegveld Valken burg naar de meertjes wordt ge pompt. De fosfaten in dit opper vlakte zijn bijzonder schadelijk voor de plantengroei in het duinge bied. Staatsbosbeheer verwacht dat door het gebruik van gezuiverd water bij de waterwinning vele zeldzame planten in de duinen zul len terugkeren. Het startsein voor de bouw van de voorzuivering werd gistermid dag gegeven door gedeputeerde J. van der Vlist, die het eerste beton werk voor zijn rekening nam. De installatie is ontworpen door de .LDM, in samenwerking met het KI WA en DHV Raadgevend Inge nieursbureau. De voorzuivering wordt gebouwd langs de Provinci ale weg S-l, ten noorden van de Pan van Persijn in Katwijk. Vanaf eind december zal de installatie water leveren voor de infiltratie in het duingebied. WOUBRUGGE - WD, PvdA en Gemeentebelang in Woubrugge vragen de Kroon om het ambtsge bed te verbieden als het burge meester D. Brouwer de Koning niet lukt om een voor iedereen aan vaardbare oplossing voor 'dit pro- beem' te vinden. De traditioneel voorafgaand aan de Woubrugse ge meenteraadsvergaderingen uitge sproken bede is in strijd met de grondwet en het Verdrag van Ro me, zo heeft het ministerie van bin nenlandse zaken laten weten. "Ik zie liever dat de voorzitter van de raad, die immers de vertegen woordiger van de Kroon is, naar een alternatief zoekt", aldus H. Scheelbeek van Gemeentebelang. "Komt er geen oplossing, dan moe ten we stappen ondernemen om keer zou moeten verdwijnen en verder pleitte de commissie voor het belasten van autokostenver goedingen, indien deze boven een bepaald bedrag komen. Deze maat regelen vallen onder het flanke rend beleid, dat volgens de com missie onvoldoende is uitgewerkt en op de achtergrond dreigt te ra ken. Met name wees de commissie op de mogelijkheid om via maatre gelen in de sfeer van de ruimtelijke ordening files te voorkomen en te verminderen. Ondanks de forse kritiek is de provincie toch gematigd positief over het bereikbaarheidsplan van de minister. Maar omdat er toch een aantal 'zwaarwegende' bezwa ren is tegen het plan, zal zij voorlo pig geen bestuursovereenkomst met het rijk sluiten, waarin de ge wenste aanpak definitief wordt af gesproken. Zuid-Holland laat het vooralsnog bij een verklaring dat ze bereid is mee te werken aan de aanpak van de files. Bezwaren waren er tevens tegen de bijdrage die de gemeenten moe ten betalen. Vanaf 1987 krijgen de gemeenten drie jaar lang 50 mil joen jaarlijks voor extra investerin gen. Het geld van '87 is door hen al besteed, maar de 50 miljoen voor dit jaar wil het kabinet voor de helft gebruiken om de fileproblematiek te lijf te gaan. Dat is de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in het verkeerde keelgat geschoten. Zij is daarover nog in onderhandeling De voorzuiveringsinstallatie van de LDM zal in de periode 1989 tot 1992 jaarlijks ongeveer 12 miljoen kubieke meter water kunnen be handelen. Deze capaciteit kan wor den vergroot als de Duinwater- maatschappij over vier jaar niet langer gebruik maakt van opper vlaktewater uit het gebied van Rijnland, maar van water uit de Andelse Maas in de Betuwe. Dit Maaswater is van betere kwaliteit en krijgt verder een voorbehande ling in Bergambacht. Het zuive ringsproces in Katwijk kan vervol gens sneller worden afgewerkt, waardoor in de jaren negentig een capaciteit van maximaal 20 miljoen kubieke meter kan worden be haald. Deze hoeveelheid komt overeen met de huidige produktie van de LDM. Het eerste water uit de Andelse Maas zal overigens al vanaf april dit jaar in de duinen tussen Katwijk en Wassenaar voor de waterwinning worden gebruikt. Het Leidse wa terbedrijf maakt daarvoor gebruik van de diensten van de Haagse Duinwaterleiding. Het water wordt via een koppelleiding vanuit Den Haag naar het zuidelijk deel van het duingebied gepompt. Het gaat hier om een hoeveelheid van maxi maal 12 miljoen kubieke meter per jaar. het betreffende artikel uit het re glement van orde in Woubrugge te laten schorsen en te vernietigen". Alleen de confessionele partijen in de gemeenteraad ontkennen de strijdigheid van het ambtsgebed met onder meer de grondwet. Het ambtsgebed is omstreden, om dat het de aanwezigen in de raad zaal 'de verplichting oplegt voor deelname aan de uiting van eer bied voor God'. Nog vorige week is de oorspron kelijke bede met een nipte meer derheid van zes tegen vijf stemmen in de gemeenteraad overeind ge bleven. Het college had een milde re versie van het ambtsgebed voor gesteld, die juridisch overigens omstreden was. met de minister. Als die onderhan delingen geen bevredigend resul taat hebben voor de gemeenten, dreigt de provincie Zuid-Holland helemaal geen overeenkomst met de andere betrokken overheden te sluiten. Gedeputeerde T.F.J. Jansen (WD/verkeer en vervoer) bena drukte dan ook dat de provincie nu alleen een intentieverklaring afge eft. Daadwerkelijke overeenkom sten worden pas gesloten als er concrete plannen op tafel liggen en de financiering daarvan is gere geld. In de woorden van Jansen klonk de vrees door dat er nu wel mooie afspraken zijn gemaakt, maar dat de uitwerking daarvan nog in het geheel onzeker is. Zo verklaarde Jansen dat Smit- Kroes nadrukkelijk had verklaard geen bezuinigingen op haar begro ting te willen wegwerken met het geld dat nu beschikbaar komt. Uit bijlagen bij de brief van Smit- Kroes aan de Tweede Kamer, die volgende week wordt behandeld, blijkt echter het tegendeel. Daarop staat bijvoorbeeld de verdubbeling van het baanvak Leiden-Mariahoe- ve genoemd als één van de projec ten, die in het kader van het bereik baarheidsplan moeten worden ge realiseerd. Terwijl juist deze ver dubbeling voor een fors bedrag op de begroting van verkeer en water staat voor 1988 stond, maar daar als gevolg van bezuinigingen is afge haald. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen en het bestuur van de Goudse stichting Gemiva krijgen van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) uiterlijk volgende maand duidelijkheid over de toekomst van boerderij Valkendam. Daar wonen en werken zes geestelijk ge handicapte kinderen van agrariërs. Als WVC aan dit tien jaar oude pro ject niet de status van dagverblijf voor ouderen (DVO) wil geven, lijkt sluiting van Valkendam onaf wendbaar. Alleen als Valkendam door WVC wordt erkend als dagverblijf voor ouderen, is Gemiva bereid de zorg en verantwoordelijkheid voor de boerderij over te nemen van de ge meente Alphen. Die wil van het project af, omdat de sociale werk voorziening (SWA) niet wil en mag meebetalen aan de begeleiding van de gehandicapten. Vorig jaar al werd daarom met Gemiva een ak koord bereikt over overname van Valkendam. De Goudse stichting nam toen al de financiële verplichtingen van de gemeente over, ervan uitgaande dat de zaak ook op rijksniveau zou worden beklonken. De overname brengt namelijk met zich mee dat geld voor Valkendam niet meer bij het ministerie van sociale zaken vandaan hoeft te komen, maar bij WVC. In de laatste week van 1987 reageerde dit ministerie tegen alle verwachtingen in echter negatief op het verzoek van de gemeente Alphen om van Valkendam een dagverblijf voor ouderen te maken, zoals Gemiva als voorwaarde had gesteld. Dat was des te opvallen der, omdat WVC tijdens de onder handelingen altijd 'alle lichten op groen had gezet', om met wethou der G. Brussen-Leerdam te spre ken. Zij was deze week met colle ga-wethouder K. Mollema en de di rectie van Gemiva in Den ^laag om daar opheldering over te vragen. Ambtenaren van WVC hebben toegezegd met spoed te onderzoe ken of Valkendam als DVO is te ex ploiteren. "Afhankelijk daarvan ALPHEN AAN DEN RIJN - De lange wachtlijst van de sociale werkvoorziening in Alphen (SWA) moet worden geschoond. Bijna een kwart van de personen op deze lijst blijkt achteraf geen zin te hebben in een baan bij de SWA. Sinds de instelling van een vacaturestop bij de SWA in 1985 is het aantal gega digden op de wachtlijst gegroeid tot negentig. ALPHEN AAN DEN RIJN/HA- ZERSWOUDE - Het onderne mersklimaat in de jaren '90 vormt onderwerp van gesprek tijdens een symposium dat de Rotaryclub Ha- zerswoude/Koudek.erk op 7 maart houdt in het parkrestaurant van het Alphense vogelpark Avifauna. Sprekers zijn A. Koningsveld, voorzitter van de kamer van koop handel in Leiden, J. Andriessen, zullen wij ons dan beraadslagen of we opnieuw een aanvraag voor er kenning als DVO indienen", aldus Brussen, die de kansen dat het zo ver komt 'redelijk' noemt. De Stichting Boerderij Alphen, die tot de officiële overname door Gemiva feitelijke bestuurder is over Val kendam, wordt buiten de onder handelingen gehouden. De ge- "Tot onze stomme verbazing blijkt 20 tot 25 procent van de mensen op onze wachtlijst geen enkele be hoefte meer aan ons werk te heb ben", zegt J. Huyers, directeur van de sociale werkvoorziening in Alp hen. Intussen is een onderzoek be gonnen naar de redenen waarom een dergelijk groot aantal personen op de wachtlijst alsnog heeft afge haakt. "Wij weten echt niet waar- voorzitter van het werkgeversver bond NCW, J. Stekelenburg, vice- voorzitter FNV en de economen J. Schouten en A. van der Hek. Bezoekers van deze middag be talen 190 gulden, waarvoor ze on der meer een koud buffet krijgen aangeboden. De opbrengst van het symposium gaat naar de rotary-ac- tie 'Polio de wereld uit'. meente leeft met het stichtingsbe stuur in onmin over bepaalde fi nanciële transacties. Als Valkendam al kan blijven be staan, is het nog niet duidelijk in welke mate. Zoals het er nu naar uitziet, moeten de activiteiten wor den beperkt. Het is niet bekend in welke zin dat moet gebeuren. aan we dit verdienen", aldus de di recteur. De wachtlijst van negentig perso nen heeft bij diverse instellingen en overheden al tot bezorgdheid geleid. De SWA zelfheeft een scho- lings- en vormingsprogramma op gesteld om een aantal personen van de lijst toch gedurende een jaar met behoud van uitkering in dienst te kunnen nemen. Bovendien is in samenwerking met de gemeente en de inrichting voor zwakzinnigen Hooge Burch in Zwammerdam een studie gaande naar de oprichting van een zogeheten tussenvoorzie ning. Daar zouden in de toekomst gehandicapten terecht moeten kunnen die te 'goed' zijn voor een dagverblijf, maar niet mee kunnen draaien in de SWA. "Het lijkt dat er ineens een wilsver- andering heeft plaatsgehad bij de mensen op de wachtlijst", vertelt Huyers. De weinig enthousiaste Architect dient schadeclaim in bij gemeente BOSKOOP - De Boskoopse archi tect W. Steenvoorden moet een nieuw ontwerp indienen voor de bouw van een kantoor aan de Hal ve Raak in zijn woonplaats. Omdat de gemeente verzuimde het besluit te publiceren waarin stond dat Steenvoorden een bouwvergun ning had gekregen, werd de bouw via de Raad van State alsnog stilge legd. De architect heeft een scha declaim ingediend bij de gemeen te. De Boskoper had vorig jaar een principe-akkoord aangevraagd voor zijn ontwerp omdat de bouw hoogte in strijd was met het be staande bestemmingsplan. De ge meente had in concept een nieuw plan klaar liggen. Het college van burgemeester en wethouders zag op grond daarvan geen reden om de plannen af te wijzen. Begin september leverde Steen- voorden zijn officiële tekeningen in. Binnen drie weken ontving hij zijn vergunning. Boskoop was ech ter vergeten het besluit te publice ren. Toen Steenvoorden zijn buurman N. Streng eind november vertelde over de bouwplannen, waren de heipalen al onderweg. Streng dien de echter een bezwaarschrift in toen hij ontdekte dat het gebouw bijna tien meter hoog zou worden. De toezegging van de architect dat hij het pand door beplanting aan het oog wilde onttrekken, werd niet geaccepteerd. Streng richtte zich tot de Raad van State om de bouw te laten stilleg gen. Dit gebeurde. De voorgepro- duceerdè onderdelen waren echter al gemaakt en konden niet meer worden afbesteld. Steenvoorden: "Ik heb na het ont vangen van de vergunning nog speciaal met wethouder H. van Teylingen gesproken over de vlotte procedure. Hij verzekerde mij dat alles in orde was. Nu blijkt de ge meente wel degelijk in gebreke te zijn gebleven". Steenvoorden wil zijn ontwerp al leen intrekken als de gemeente hier garanties tegenover stelt. Het is nog niet bekend hoe de commis sie dit politieke misstandje beoor deelt. Omzwervingen Leidenaar (22) na ongeval ALPHEN AAN DEN RIJN - De eigenaar van de auto die dit weekeinde in een sloot in Nieuw koop werd aangetroffen, blijkt na het ongeval uren in de polder te hebben rondgezworven. Ook heeft hij enige tijd doorgebracht in een auto op een erf in Aarlan- derveen. Tijdens zijn verhoor door de Alp hense politie vertelde de 22-jari- ge Leidenaar dat hij rijdend op de Nieuwkoopseweg schrok van een tegenligger. Deze reed vol gens hem zonder licht op de ver keerde weghelft. De Leidenaar verloor de macht over het stuur, slipte en belandde onderstebo ven met zijn autö'in de sloot. Na zijn omzwervingen nam de man zondagochtend een taxi naar het Alphense station. De politie zoekt nog naar de eige naars van de racefiets die bij de auto in Aarlanderveen is aange troffen en de blauwe overall die de man droeg bij aankomst op het station in Alphen. houding van een op de vijf perso nen op de lijst is in januari aan het licht gekomen bij het opvullen van 23 vacatures bij de SWA. Deze zijn deels ontstaan door natuurlijk ver loop en deels door het instellen van het scholingsprogramma. Huyers: "Men wil niet meer voor de SWA werken, terwijl die personen zich toch eens daarvoor hebben aange meld. Behalve een medische keu ring is er zelfs nog een uitgebreid gesprek geweest". "Het kan natuurlijk zijn dat hun handicap in de tussenliggende pe riode aanzienlijk is verslechterd, dat er misschien ander werk is ge vonden of dat de betrokkene eigen lijk liever naar een dagverblijf wil", zo voert de directeur enkele moge lijkheden aan voor de geringe ani mo van de personen op de wacht lijst. De SWA hoopt deze maand gesprekken te houden met de be trokken weigerachtige werkzoe kenden. Lange wachtlijst blijkt ernstig 'vervuild' Ondernemersklimaat onderwerp symposium DONDERDAG 4 FEBRUARI Leiden show 'Kijken kost niets', de be tekenis van een jas en een jeugd trauma, van cabaretier Thomas Stobbelaar, aanvang 20.00 uur in gebouw SSR, Hogewoerd 108. spreekuur van de PvdA-Lei- den, voor êlle Leidenaars in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, van 19.00 tot 21.00 uur, tel. 254547. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht, van 19.00 tot 22.00 uur bij de WDM, in 't Breehuys aan de Breestraat. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, van 20.00 tot 21.30 uur in Troef, Stationsweg 32. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof aan de Cor Gorddijn- singel. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw aan de Splinterlaan. voorronde TROS-parade der Besten, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsin- jaarvergadering van de Oranje vereniging Leiderdorp, aanvang 20.00 uur in de Menswordmgkerk violist Theo Olof vertelt iets functioneel centrum Haaswijk. Warmond niging 'Steeds Vooruit', spelen e video kijken, aanvang 20.00 uur i VRIJDAG 5 FEBRUARI Leiden bingo in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126, aanvang 20.00 concert in de Meesterserie door het Residentie Orkest onder leiding van Gaetano Delogu, met Christian Zacharias, piano, wer ken van Mozart en Rimsky- Korsakow, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp klaverjassen bij supportersver eniging RCL, aanvang 19.445 uur in sportpark De Bloemerd. Voorschoten rommelm- van het Rode Kruis, van iO.OO tot 20.00 uur in het gebouw van het Rode Kruis Wassenaar uitvoering door het Wasse naars Ensemble onder leiding van Benjamin Boers, met solisten: Evelien Hagen, fluit, Ariela Megid- do en Janine Grobowsky, viool, werken van Bach, Mozart, Purcell, Schubert en Bizet, aanvang 20.00 Zoeterwoude toneelvoorstelling Tot weder dienst bereid', blijspel door de to neelgroep 'Anabasis', aanvang optreden van het Folkloristisch Dansensemble 'Achalay'. aan vang 20.15 uur in Tripodia aan het Hoornesplein. Leiden 1 vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 17.00 uur. tentoonstelling van zelfge maakte boten van de Leidse Mo- delbotenclub, van 10.00 tot 20.00 uur in de nieuwbouw van het Aca- demisch'Ziekenhuis. optreden van El Son met 'Sam ba Latino', aanvang 21.30 u voorstelling voo 6 tot 12 jaar, 'De t; jazz- driks K :-concert door het Gijs Hen- Kwartet, aanvang 21.30 uur e Tuyn aan de Art Centre Droomfabriek de carnaval bij supportersvereni ging RCL, aanvang 21.00 uur in sportpark De Bloemerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16