Irritatie en achterklap spelen mee in bouworder Endegeest Muziekgebouw bijna kwart miljoen goedkoper Dure ambulance total-loss Leidenaar mishandelt agent op politiebureau 'Roomburg binnen vijf jaar vol met bedrijven' 'Spoorleed' vecht tegen verdubbeling spoorlijn DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 Geruchtenmachine op gang tegen CDA'er Hettinga Het raadslid Hetttinga over wie de geruchtenmachines op volle toeren draaien. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN Geruchten, irritatie en roddel blijken een belangrijke rol te hebben gespeeld in het besluit van de gemeenteraad om uiteinde lijk IBB Kondor een bouworder van acht miljoen gulden te gunnen op Endegeest. Op basis van een ge ruchtenstroom over vermeende belangenverstrengeling van het CDA-raadslid Hettinga, hebben raadsleden van collegepartijen ge weigerd tot op de bodem uit te zoe ken welke aannemer voor dat pro ject de gemeente de voordeligste aanbieding heeft gedaan. door Gert Visser Raadsleden hebben verzaakt op heldering te vragen over de bij ge rucht verspreide betrokkendheid van het raadslid Hettinga bij een poging van de Leidse makelaar Smitsloo om voor acht miljoen gul den gronden op het terrein van Endegeest te verwerven. Hettinga zou als directeur van het bouw- en aannemingsbedrijf Bekooy bv op treden als uitvoerder van de wo ningbouw op het aangekochte ter rein die Smitsloo had willen finan- Het betrokken CDA-raadslid ontkent deze geruchten die al maandenlang in Leidse politieke kringen circuleren. Hij zegt, nadat hij vorig jaar in de raad werd be noemd, al het werk bij Endegeest te hebben beëindigd. Zijn bedrijf heeft 30 jaar voor Endegeest ge werkt als onderhoudsaannemer. Hettinga: "Door onze contacten met Endegeest is een van mijn mensen gevraagd of wij geïnteres seerd waren in deze transactie. Ik heb directeur Bronkhorst van Endegeest onmiddellijk laten we ten dat ik hieraan als raadslid niet kan beginnen". Ook makelaar Smitsloo wijst de geruchten als pu re nonsens van de hand. "Dat wij als financier voor de firma Bekooy zouden optreden, is volstrekt on- Ofschoon het niet'meer dan ge ruchten zijn, hebben de zaken van Hettinga meegespeeld bij het be sluit dat de gemeenteraad afgelo pen maandag over de transactie rond Endegeest nam. Hoewel di verse stukken rond 'de deal van de eeuw' nog openbaar moeten wor den, besloot de raad in zee te gaan met bouwbedrijf IBB Kondor en werd met gesloten beurs de grond weggegeven in ruil voor de restau ratie van het kasteel en de Jelgers- makliniek. "De animo om een be sluit nog even uit te stellen zoals het CDA wilde, was door de affaire Hettinga niet erg groot", weten ver schillende raadsleden. Zonneklaar Een telefonische rondgang in Leidse politieke kringen leert dat de geruchten en verdachtmakin gen rond de persoon van Wilbert Hettinga al maandenlang circule ren. Vrijwel iedereen is ervan op de hoogte. Bewijzen van de zakelijke ontsporing van het CDA-raadslid ontbreken. "Nee, ik heb geen pa pier gezien", aldus een van de aan klagers. Woordvoerders in het poli tieke circuit blijken er niet op ge steld dat hun naam in de krant komt. "Je bent toch niet te scheu tig met het noemen van namen", klinkt het herhaaldelijk. De mees ten hebben het via-via gehoord, zo blijkt. "Van mensen die ik als zeer betrouwbaar beschouw", aldus de één. "Het is zonneklaar", aldus een ander. Het raadslid zelf is amper op de hoogte van de geruchtenstroom. In de Leidse politiek blijft doorgaans weinig verborgen, maar in dit geval is er geen collega-raadslid geweest dat hem er ooit op heeft aangespro ken, zegt Hettinga. CDA-fractie- voorzitter Walenkamp is bereid zijn hand voor zijn partijgenoot in het vuur te steken. "Een aantal mensen in de gemeenteraad ver gist zich op een gruwelijke manier. Dat hebben zij aan zichzelf te dan ken. Ze hadden toch bij mij kun nen aankloppen als ze meenden dat er iets mis was". Directeur Bronkhorst van Ende geest, de man die alles afweet van de zakelijke verbanden tussen Be kooy en Endegeest en als geen an der op de hoogte is van de onder handelingen die zijn gevoerd over de transactie, zwijgt. "Ik ben werk nemer van de gemeente, de ge meenteraad is mijn baas. Daarom zeg ik er liever niets over". Gecompliceerd Het eerste signaal dat Hettinga zijn boekje te buiten zou zijn ge gaan, was afkomstig uit antwoor den van het college op schriftelijke vragen van Hettinga en CDA- raadslid Kramp. "De directie van Endegeest heeft gesprekken ge voerd met Smitsloo en Bekooy (met Smitsloo als beoogd finan cier)", lieten B en W aan de ge meenteraad weten. Verantwoorde lijk wethouder Kuijers zei gisteren desgevraagd dat er twee gesprek ken hebben plaatsgehad. Dat Smit sloo de aktiviteiten van Bekooy zou financieren, werd hem verteld door Bronkhorst, herinnert Kuij ers zich. "Beslist niet waar", aldus Hettin ga. Zijn verhaal luidt dat de com merciële medewerker van zijn be drijf (de heer De Mos) in maart vo rig jaar werd aangesproken door het hoofd van de technische dienst van Endegeest (de heer Rustenho- ven) over de op stapel staande ont wikkelingen bij Endegeest. Omdat De Mos geïnteresseerd bleek, kwa men de twee overeen dat de direc teur van Endegeest zich persoon lijk met de directeur van Bekooy zou verstaan. Hettinga: "Op 16 april, tien da gen na mijn beëdiging in de raad, kwam Bronkhorst bij mij op kan toor met de tekeningen. Ik heb hem onmiddellijk gezegd dat ik er niet aan kon beginnen nu ik in de gemeenteraad zat. Ik kon het met mijn bedrijf (18 man) niet eens be happen. We hebben daarna nog ge praat over wat er allemaal stond te gebeuren maar daar is het bij ge bleven. Aan het einde van het ge sprek heb ik aan Bronkhorst ge vraagd of ik Smitsloo, met wie ik eerder zaken had gedaan, mocht inseinen. Hij had daartegen geen bezwaar. Toen De Mos het later aan Smitsloo vertelde, bleek dat deze al aan het onderhandelen was. Daar had Bronkhorst niets over ge zegd". Toch ondernam het CDA geen enkele poging de gewraakte be schuldiging uit het antwoord van B en W tegen te spreken. Walen kamp: "Ik dacht, laat maar lopen. Op het moment dat je er op in springt maak je het vaak gecompli ceerder dan het al is". Bovendien, het CDA had bij het college al be zwaar gemaakt tegen een andere passage in de antwoorden waarin het raadslid Corrie Kramp in be dekte termen onderuit werd ge haald. Het college besloot dit on derdeel uit de tekst te schrappen. Luxe villa Het aannemingsbedrijf waarvan Hettinga nu al zo'n 15 jaar directeur is, was kind aan huis bij Endegeest. Het nam al 30 jaar lang een belang rijk deel van het onderhoudswerk voor zijn rekening. Ook de luxe vil la die directeur Bronkhorst in de Oegstgeestse Haaswijk laat bou wen, wordt opgetrokken door de mannen van Bekooy. Het contract hiervoor dateert uit 1985, geruime tijd voordat Hettinga als raadslid aantrad. Een hardnekkig gerucht in al weer die politieke kringen is dat Hettinga er maar moeilijk toe te be wegen was zijn werk op Endegeest neer te leggen toen hij raadslid werd. Ook dit bestrijdt Hettinga: "Toen ik raadslid werd, had ik nog offertes lopen voor Endegeest. Ik heb destijds besloten daarmee te stoppen en alleen de lopende za ken af te maken, hoewel dat voor het bedrijf natuurlijk best wel jam mer was. Eind augustus vorig jaar werden wij door de heer Rustenho- ven benaderd om een offerte er gens voor te maken. Ik wilde toen duidelijkheid en heb aan Bronk horst gevraagd of dit nu wel kon. Op 14 september zijn Bronkhorst en ik overeengekomen de samen werking te stoppen hetgeen een week later door het bestuur van Endegeest schriftelijk werd beves tigd". De brief van het bestuur van het psychiatrisch ziekenhuis (22-09- '87) meldt dat het werk van Bekooy 'in goed overleg in drie maanden beëindigd moet worden'. In deze brief stelt het bestuur dat 'Bekooy bv gedurende het raadslidmaat schap van Hettinga geen werk zaamheden voor Endegeest mag verrichten'. De brief, geschreven door directeur Bronkhorst, is ook naar- het college van B en W in de persoon van wethouder Kuijers verstuurd. Zwart maken Er doen nog veel meer geruchten en beschuldigingen de ronde. Za ken die in tegenstelling tot de twee eerder genoemde, niet na te trek ken zijn, waarvan geen schriftelijk materiaal aanwezig is en waarover de discussie niet anders kan eindi gen dan in een welles-nietes-spelle- tje. Zo wordt beweerd dat andere bedrijven die hebben meegedon- gen naar de opdracht van Ende geest hun offertes niet openbaar willen maken uit angst dat concur rent Hettinga achter hun bedrijfs geheimen komt. Een vooraanstaand raadslid zegt ("beschouw dit maar als achter grondinformatie") dat Hettinga de bouwfouten bij het stadsbouwhuis heeft aangegrepen om Endegeest- concurrent IBB Kondor zwart te maken. Een zaak overigens waarin Hettinga tot twee maal toe de raadscommissie tegen de zin van het college in, achter zich kreeg. De roddels in het politieke cir cuit kwamen afgelopen maandag tijdens de vergadering van de ge meenteraad zijdelings naar buiten toen de dames Wijnbergen (WD) en Koek (PvdA) zinspeelden op een zakelijke band tussen Hettinga en Smitsloo. Smitsloo werd door Wijnbergen afgeschilderd als 'uw makelaar' terwijl zij het woord aan het CDA richtte. Koek constateer de dat met het verzet van de de op positie tegen het collegevoorstel om met IBB Kondor in zee te gaan 'geen algemeen maar een individu eel belang' was gediend. Eieren Over de officiële reacties vanuit de gemeenteraad kan geen misver stand bestaan. Hettinga's belan genverstrengeling is onbetwist. Het heeft het CDA afgelopen maandag parten gespeeld. "Ik wil wel zeggen dat het gedrag van Het tinga in de PvdA-fractie veel irrita tie heeft opgeroepen", aldus PvdA- fractievoorzitter van der Molen: "Je bent als raadslid kwetsbaar en je moet alle schijn vermijden. Ik ben het overigens in principe met Walenkamp eens dat eerst alle stukken boven water moeten ko men voordat je een besluit neemt. Maar soms is de irritatie zo groot datje de zaken moeilijk kunt schei den". Verantwoordelijk wethouder Kuijers: "Het heeft invloed gehad op het collegebeleid maar niet zo veel dat we anders voor Smitsloo hadden gekozen. Voor mij als wet houder betekende het moeizaam opereren. Niet op de man spelen, maar zakelijk blijven. Steeds op ei eren lopen". D66'fractievoorzitter Hoekema: "Het heeft voor ons tot gevolg gehad dat we weinig be hoefte er aan hadden de offerte van Smitsloo nader te bezien". Waar heeft het betrokken drietal zijn informatie vandaan? Voor zo ver dat met geruchten is na te gaan is de bron de vaststelling van het college dat Hettinga en Smitsloo twee handen op één buik zijn: fi nancier en uitvoerder. Een conclu sie die volgens Kuijers afkomstig is van zijn directeur Bronkhorst. Maar die zwijgt. Tenslotte CDA-fractievoorzitter Joop Walenkamp: Toen Hettinga raadslid werd hebben wij het uitge breid over zijn betrokkenheid in de aannemerij in relatie tot de ge meente gehad. Hij heeft afdoende kunnen aantonen dat dit niet het geval was. Waneer ik vaststel dat er geen schijn van betrokkenheid is, zal ik de gemeenteraad zijn des kundigheid niet onthouden. Wan neer zulke geruchten de ronde doen, ben je het aan elkaar ver plicht om opheldering te vragen. Dat is een kwestie van goed fat soen. Wat er nu gebeurt is van een niveau waar ik niet veel woorden aan vuil wil maken". LEIDEN - Een 31-jarige Leidenaar, een 'goede bekende' van de politie, is gistermiddag aangehouden. Hij wordt verdacht van doorrijden na een aanrijding, vernieling, mishan deling en bedreiging. Getuigen zagen gisteren een auto op de Lage Rijndijk zonder duide lijke reden het trottoir opschieten en een verkeerspaal rammen. De automobilist reed door. Getuigen meldden het voorval aan de politie. Even daarna meldde een 28-jari- ge Noordwijkerhouter de politie dat hij tot twee keer toe van achte ren was aangereden. Daarbij was hij zelfs 30 meter voortgeduwd. Het bleek om dezelfde automobi- Voorlopig management team EBR LEIDEN Directeur Brooshooft van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wordt voorlopig niet opge volgd. Dat gebeurt omdat het EBR voorlopig wil wachten met het aan trekken van een nieuwe directeur. Het energiebedrijf wordt, zo is de bedoeling, nog dit jaar samenge voegd met een aantal andere distri butiebedrijven voor gas, water en elektriciteit tot een groot regionaal nutsbedrijf. Zo lang niet duidelijk is hoe dit nieuwe bedrijf eruit gaat zien, en wie welke posten gaan be mannen, heeft het geen zin om een opvolger te zoeken voor Brooshooft. Brooshooft neemt eind deze maand afscheid. Hij treedt vervroegd uit. Het bedrijf komt voorlopig on der leiding te staan van een mana gementteam van vier mensen. team staat onder leiding van voorzitter van het College van heer, de Leidse wethouder Fast list te gaan, die een paar minuten later zelf het bureau binnenstorm de en aan het vernielen van een deur begon. Bij zijn aanhouding mishandelde hij een hoofdagent aan het hoofd. De man was zo wild dat hij in de boeien moest worden geslagen. De Leidenaar is vandaag verhoord. Doevenspeck directeur LEIDEN - Per 1 februari is de heer Th.J. Doevenspeck als directeur bedrijfsvoering in dienst getreden van de Leidse universiteit. Hij ver vult darrmee één van de drie nieu we managementfuncties, waartoe bij de reorganisatie van het bureau van de universiteit werd besloten. Eerder werden al benoemd dr. P. Floor, directeur onderwijs/onder zoekondersteuning en studenten zaken, en drs. A.M. Groos, direc teur instellingsstrategie. De heer Doevenspeck heeft voorheen verschillende functies in het bedrijfsleven vervuld, onder meer bij internationaal georiën teerde bedrijven. Het gebied Roomburg dat binnen vijfjaar moet zijn volgebouwd met hoogwaardige bedrijven. LEIDEN Het bedrijventerrein in Roomburg is volgens wethouder Fase over vijfjaar vol. Veel bedrij ven hebben inmiddels belangstel ling getoond voor een stuk grond aan de overzijde van de Kanaal- weg. Overigens wacht de gemeente niet alleen op bedrijven die zich melden, zij gaat ook de boer op om bedrijven voor Roomburg te inte- De raadscommissie voor econo mische aangelegenheden stemt in met het plan om in Roomburg voornamelijk 'hoogwaardige' be drijven toe te laten. Alleen het CDA behield zijn stem voor. Waarom de ze partij dat deed werd gisteren, tij dens een vergadering van de raads commissie, niet goed duidelijk. Onder hoogwaardige bedrijven verstaat de gemeente ondernemin gen die veel en voornamelijk goed opgeleide werknemers nodig heb ben, niet of nauwelijks milieuhin der veroorzaken en zich bovendien bewegen op groeimarkten. Door slechts dergelijke ondernemingen toe te laten, hoopt de gemeente dat het nog aan te leggen bedrijventer rein uiteindelijk werk biedt aan 2000 mensen. De raadscommissie bleek zeer tevreden te zijn over de eisen die de gemeente aan bedrijven daar wil LEIDEN De kans dat er een mu- ziekverzamelgebouw komt is weer groter geworden nu blijkt dat de of ficiële aanneemsom 250.000 gulden lager is dan de aanvankelijk ge raamde prijs van circa 1,5 miljoen gulden. De vijf Leidse muziekvere nigingen moeten dan samen onge veer 70.000 gulden per jaar gaan be talen aan rente, zo vertelde wet houder Tesselaar gisteren aan de verenigingen in een gesprek. Woordvoerder Reijken zei dat de drie verenigingen Allegro Vivace, Con Fuoco, en K G erg blij zijn dat het bedrag tot 70.000 gulden blijft beperkt. "Die verenigingen hebben het Financieel in grote lij nen rond. Werkmans Wilskracht had eerder al aangegeven dat het de lasten die zo'n gebouw met zich meebrengt niet kan dragen. Zij overwegen om samen met Allegro Vivace één onderkomen te betrek ken. De Burcht heeft als eis dat er nog het een en ander aan de bouw plannen moet worden gewijzigd. Als dat niet gebeurt stapt de vere niging eruit". Tesselaar had vorige week tij dens een commissievergadering het plan geopperd om de vereni- LEIDEN De ambulance die af gelopen zaterdag betrokken was bij een ongeval op de kruising Voorschoterweg-Churchilllaan is total-loss verklaard. De Eerste Hulp Dienst (EHD) zal binnen kort een nieuw voertuig .aan schaffen. Daarmee is een bedrag gemoeid van 150.000. Brandweercommandant Mark, waarnemend hoofd van de EHD, rekent er op de nieuwe am bulance over zes maanden in nuis te hebben. Door het uitval len van een wagen komt de EHD overigens niet in de problemen omdat er nog twee voertuigen beschikbaar zijn. Mark: "Als een van de ambulances uitvalt, kun nen we a la minute een wagen huren bij de GGD in Den Haag". Mark verwacht dat de schade vergoed zal worden door de ver zekering. "Vermoedelijk was het ongeval de schuld van de tegen partij". Als dat niet het geval is, dan moet de gemeente het be drag van 150.000 gulden voor schieten. Dat wordt dan aan de ziekenfondsen en verzekeringen doorberekend in het tarief voor een ambulancerit. De ziekenwagen wa: pen zaterdag op weg n< schoten, waar iemand nood verkeerde omdat vlees in zijn keel was blijven ste ken. In de krant van maandag stond ten onrechte vermeld dat de patiënt uiteindelijk geen hulp nodig had. De man is toch nog door de EHD naar het ziekenhuis overgebracht. afgelo- ar Voor- a adem- i stuk gingen het gebouw te luiten kopen. Er kon bij de gemeente geld wor den geleend tegen 6 procent. Een dag later erkende hij een vergis sing te hebben gemaakt en zei dat er 7 procent moest worden gere kend. Dat was een tegenvaller voor de vereniging die nu niet 72.000, maar 84.000 gulden moesten gaan betalen. Door de lagere bouwprijs is het bedrag dat straks wellicht aan rente moet worden betaald vol gens Reijken door de verenigingen op te brengen. Reijken vindt het vreemd dat gisteravond tijdens het gesprek nog steeds geen duidelijk bestek aanwezig was van het gebouw dat straks aan de J.C. de Rijpstraat moet gaan verrijzen. Het is hem een raadsel hoe de aannemer een prijs voor het gebouw heeft kun nen bepalen. Het stoorde Reijken bovendien dat de tekeningen die gisteren op tafel lagen nog steeds dezelfde waren van de gesprekken die in oktober vorig jaar zijn ge voerd. Tijdens de bijeenkomsten die daartussen lagen hebben de verenigingen aangedrongen op veranderingen. Reijken hoopt dat de wensen dit keer wel worden in gelost. Als de gewijzigde tekeningen door de verenigingen en de leden geaccepteerd zijn, wordt er een dien die hobbel zonder problemen wordt genomen gaan de voorstel len naar de gemeenteraad. Wethou der Tesselaar schatte dat in dat ge val de eerste paal nog voor de zo mer de grond in kan. Wel moet bij de provincie nog een bijdrage worden aangevraagd in het kader van de zogenaamde te- rugploegregeling. Afgelopen zo mer heeft de gemeente een subsi die toegezegd gekregen waarbij de arbeidskosten worden vergoed in dien er langdurig werklozen bij het project worden ingeschakeld. Voorwaarde was dat de snel met de bouw moest worden begonnen. Hoewel de termijn ruimschoots is overschreden hoopt Tesselaar dat de provincie alsnog medewerking verleent. LEIDEN De vereniging Spoorleed begint een spoedprocedure bij de Raad van State tegen de gemeente Leiden. De gemeente heeft eind vorige maand een bouw- en aanlegvergunning afgegeven voor de spoorverdub- beling van het Leidse deel van het traject Mariahoeve - Leiden. Spoorleed wil dat de vergunning wordt geschorst. De vereniging vindt dat de Neder landse Spoorwegen moet worden verplicht geluidwerende voorzienin gen te treffen. NS en gemeente hebben echter afgesproken om na voltooiing van de werkzaamheden opnieuw geluidmetingen te verrichten. Wanneer de ge- luidoverlast te groot is, hebben de NS zich verplicht om geluidwerende voorzieningen te treffen. De vereniging Spoorleed, die de belangen behartigt van bewoners van de Aquamarijnstraat, Carneoolstraat en Hoge Morsweg, vindt de overeen komst tussen NS en gemeente echter te vaag en te veel ontsnappingsmo gelijkheden bevatten. Volgens Spoorleed is er voldoende reden is voor de gemeente om de NS nu al te verplichten de geluidwerende maatregelen te stellen. Wel wezen verschillende raadsleden wethouder Fase van economische zaken erop dat het nooit zal lukken bedrijven te vin den die aan alle eisen voldoen. Ook vroegen enige leden de wethouder goed te letten op bedrijven die zijn georiënteerd op Schiphol. Het CDA-raadslid Van Duijn wil de pas een uitspraak doen over de 'toelatingseisen' voor het bedrij venterrein wanneer zeker was dat de Leidse Betonmortel Centrale (LBC) zich er niet zou vestigen. In het verleden heeft ooit een plan op tafel gelegen om dit bedrijf naar Roomburg te verplaatsen. Inmid dels heeft de gemeente een andere plek voor de LBC op het oog. Van Duijn wilde uiteindelijk wel aanne men dat dat zo was, maar liet toch weten dat hij nog even over de op zet van Roomburg wilde naden- ken. Uitzendingen van Reflex uitgesteld LEIDEN De stichting Reflex heeft de televisie-uitzendingen via het lokale televisie-kanaal voorlo pig uitgesteld. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Reflex op 16 januari opnieuw een uitzending met bedrijfsreportages zou verzor gen. De stichting heeft momenteel echter niemand die de werving van klanten verzorgt. Reflex verwacht over een maand wederom met een uitzending te komen. De Stichting Reflex kondigde eind vorig jaar aan regelmatig be drijfsreportages via het lokale tele visiekanaal te zullen verzorgen. Het bureau dat de acquisitie zou verzorgen, Pieters en van Diest, haakte echter al spoedig af. Het bu reau vindt acquisitie niet bij zijn activiteiten passen. SOFTDRUGS - Bij een inval door de politie in koffieshop 't Leidse Plein aan de Pieterskerkgracht, zijn gisteren 30 zakjes softdrugs in beslag genomen. Een 22-jarige Am sterdammer is ter plekke gehoord. Ook de eigenaar van de koffieshop zal nog door de politie worden ver hoord. Gewonde LEIDEN - Een 47-jarige Leidse is gisterochtend met een gebroken rechter bovenbeen naar het Diaco- nessenhuis gebracht nadat zij op de Maredijk was aangereden. Zij reed daar op haar bromfiets en kon niet meer stoppen voor een 24-jari- ge Leidse, die met haar auto vanaf een afrit kwam en de bromfiets

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15