'Verhuis school naar Haaswijl ONDERNEMERS: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG VOOR NOG GEEN KWARTCENT PER AANSLUITING EEN DAG LANG OP DE BUIS! BELDE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT: 071-144941,TOESTEL251 Diepgaand onderzoek naar stort op Kleine Zandput 'Meer woonwagens naar nieuwe wijk toe' Leiderdorpse tandarts mag nog even blijven Wellicht geen uitbreiding aantal scholen in Oegstgeest Opvang asielzoekers stagneert in Zoeterwoude Vrijwilligers bundelen la-achten in Leiderdorp PAGINA 14 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 VOORSCHOTEN - In de nieuwe Voorschotense wijk Sterrenburg komen geen zeven maar negen standplaatsen voor woonwa gens. Een uitbreiding van het huidige kampje bij de Noord- Hoflandbrug hoeft dan niet. Dit stellen burgemeester en wethou ders na enkele gesprekken met de Gedeputeerde mevrouw I.E. Stolker-Naninga en J.N. de la Mar, voorzitter van het Leidse woonwagenschap. De raadscom missie voor welzijnszaken had hier gisteravond geen enkele moeite mee. In een voorstel aan de gemeen teraad benadrukken de bestuur ders dat de plaatsen eind 1989, begin 1990 worden aangelegd en de woonwagens in 1990 naar Sterrenburg kunnen komen. Te gen die tijd tracht Voorschoten, 'in goede samenwerking met het woonwagenschap Leiden, de overgang van woonwagenbewo ners uit Leiden naar het in onze gemeente geplande kamp te be vorderen'. De bestuurders zien af van de uitbreiding van het huidige kampje omdat de drie plaatsen die er nu zijn, door woonwagen bewoners van elders zijn ingeno men en de twee nieuwe plaatsen hetzelfde lot wacht. Zodra Voor schoten de twaalf standplaatsen gereed heeft, heeft ze aan haar verplichtingen voldaan en kan ze uit het woonwagenschap stap pen. Filippijnse kinderen zoeken PLEEGOUDERS op-afstand terredes hOmmes GIRO 646900 BEEKLAAN 414 2562 BJ - OEN HAAG TELEFOON 070-637940' LEIDERDORP - Tandarts D.E. Verlinden uit Leiderdorp mag zijn praktijk aan de Soeverein nog enkele maanden uitvoeren. Hoewel Ver linden daar eigenlijk illegaal is gevestigd, heeft de commissie bezwaarschriften van Lei derdorp beslist dat de tandartspraktijk niet ge sloten hoeft te worden. De commissie heeft daarbij zwaar laten meewegen dat Verlinden ernstig nadeel zou lijden door een gedwongen beëindiging. Bovendien zal de tandarts eind augustus al zijn nieuwe praktijkruimte in de Buitenhof betrekken. De uitspraak betreft een bezwaarschrift dat Verlinden had ingediend tegen het voorne men van de gemeente Leiderdorp om be stuursdwang uit te oefenen om de tandartsen praktijk te sluiten. Volgens het bestemmings plan mag de woning aan de Soeverein name lijk niet worden gebruikt als praktijkruimte. In feite wordt het appartement echter al jaren door een tandarts gebruikt. Het was de broer van Verlinden die jaren ge leden vrijstelling kreeg voor het gebruik van de woning als tandartsenpraktijk tot maart 1986. Toen de nieuwe praktijkruimte op dat moment nog niet klaar bleek, werd illegaal ge bruik van de woning tot eind 1986 gedoogd. Op dat moment was broer D.E. Verlinden in middels ook afgestudeerd als tandarts en om dat het een langdurige geschiedenis is als jong afgestudeerde een contract met het zieken fonds te krijgen, was hij gaan werken in de praktijk van zijn broer om zijn vaardigheden niet te verliezen. Toen de praktijkruimte van zijn broer aan de Soeverein vrij kwam en hij die met inventaris kon overnemen, leek Verlinden dat de ideale mogelijkheid om zich zelfstandig te vestigen. Vanwege de problemen die de grote praktijk van zijn broer daar gaf, heeft hij zich beperkt tot een kleine praktijk van ongeveer 200 parti culiere patiënten. Door uitsluitend op af spraak te werken brengt deze wijze van prak tijkuitoefening niet meer geloop over de gale rij met zich mee dan de aanloop van een ge woon gezin. Ook dit punt was voor de commissie be zwaarschriften reden om Verlinden nog wat uitstel te geven. Verlinden toonde zich van morgen zeer verheugd over deze uitspraak. Was zijn bezwaar ongegrond verklaard, dan had immers ook zijn nieuwe praktijkruimte in Buitenhof op de tocht gestaan. Het hebben van de huidige praktijk was voor de bank na melijk van belang bij het verstrekken van een geldlening voor het nieuwe woonhuis met praktijk. Actie kinderen voor Afrika ZOETERWOUDE - Leerlingen van de Zoeterwoudse West- woudschool zamelen deze week geld in voor hongerend Afrika. Aanstaande zondag wordt de ac tie beëindigd met diverse activi teiten in het schoolgebouw. Tus sen 13.00 uur en 16.00 uur is er een rommelmarkt waarop onder andere door de leerlingen zelfge maakte 'Afrikaanse' voorwerpen te koop zullen zijn. Daarnaast wordt er een damsi- multaan georganiseerd met als uitdager de regionale kampioen Jan Fase. Schakers kunnen tij dens de schaaksimultaan hun krachten meten met Gert de Niet, die onlangs nog Hans Böhn wist te verslaan. Weer kleding weg OEGSTGEEST - Voor de tweede achtereenvolgende dag is er kle ding ontvreemd uit een modezaak in het Oegstgeester winkelcentrum Lange Voort. Een medewerker van de zaak bemerkte gistermiddag dat er twee kindeijacks uit de rekken waren verdwenen. De waarde be draagt vijfhonderd gulden. OEGSTGEEST Steeds meer tekenen wijzen erop dat de komst van basisscholen in de Oegstgeester nieuwbouw wijk Haaswijk geen vergroting van het plaatselijke scho lenarsenaal (negen) zal betekenen. Het is heel wel mogelijk dat er scholen elders uit het dorp naar Haaswijk zullen ver kassen. barsten de scholen daar (de open bare Springplank en de openbare Oudenhof-Bokkesprong) uit hun voegen. Met de Springplank ge beurt dat eigenlijk al. De prognoses geven echter ook aan dat de scholen in Oegstgeest- midden uit Oegstgeest-midden zelf steeds minder leerlingen binnen de poorten züllen krijgen. En dus con cludeert het adviesbureau: "Het ligt voor de hand de voorzieningen het dichtst bij de leerlingen te brengen. Concreet zou dit verplaat sing van lokalen uit Oegstgeest- midden naar Haaswijk beteke- Onderwijswethouder mevrouw Blom (WD) noemt zelfs een naam: de openbare Oudenhof-Bokke sprong aan de Pieter de Hoo- chlaan. Ze voegt er onmiddellijk aan toe dat er niets vastligt en dat er nog met de diverse disciplines van de school moet worden ge praat. Woensdag is de scholen kwestie onderwerp van bespre king in de raadscommissie onder wijs. De commissieleden zullen zich dan buigen over de nieuwste leer lingenprognoses, opgesteld door een Haags bureau voor demogra fisch onderzoek. In het rapport dat dat bureau heeft uitgebracht wordt de hoogste piek in de leerlingen aantallen in 1998 verwacht. Dan ook zullen er 21 lokalen meer nodig zijn dan er nu beschikbaar zijn. Wethouder mevouw Blom wijst er op dat het gemeentelijke streven erop is gericht "permanent gehuis veste scholen in Haaswijk" te krij gen. Geen noodlokalen dus. In Haaswijk worden nu twee scholen gedacht, een openbare en een inter-confessionele. Uit een en quête van de Vereniging Haaswijk van eind 1986 bleek dat veruit de meeste ouders een openbare school willen. Aanzienlijk minder Haaswijkers willen een protes tants-christelijke en een katholieke school. Toch lagen er aanvankelijk drie aanvragen voor de stichting van even zo veel scholen op tafel. Mede op aandringen van GS van Zuid-Holland werden de aanvra gen van de protestants-christelijke en van de katholieke schoolstich- ters in elkaar geschoven. Moet een gemeente voor de stichting van scholen bij de provin cie zijn, voor het daadwerkelijk bouwen van scholen moet er zaken worden gedaan met het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Het eerste beste bericht daar van daan luidde dat Haaswijk nog even moest wachten. Zoals de zaken er nu voor staan zal er in 1989 met les sen kunnen worden begonnen in de niewbouwwijk. Nu wordt er in de wandelgangen druk gesproken over het verhuizen van scholen. Haaswijkse scholieren zitten nu voor het merendeel in Oegstgeest- midden op school. Zouden er geen scholen in Haaswijk komen dan De Pomp In galerie De Pomp in de Warmondse Dorpsstraat exposeren tot 18 februari Elma van Leuzen (objecten van kera miek) en Sylvia Oudkerk (kleuretsen). Voor de precieze openingstijden kunt u bellen met De Pomp, telefoon 01711- 11109. Olof vertelt De violist Theo Olof vertelt op verzoek van de Leidse Volksuniversiteit K&O iets over zijn leven als musicus. Hij doet dit vanavond in het multifunctioneel cen trum in de Oegstgeester wijk Haaswijk. De aanvang is 20.15 uur. Rommelmarkt De afdeling Voorschoten van het Neder landse Rode Kruis houdt morgen 5 fe bruari een rommelmarkt in het plaatse lijk onderkomen aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade. Belangstellenden kunnen er terecht tussen 10.00 uur en 20.00 uur. Zwanger zwemmen In het Wassenaars Sterrenbad staat men dezer dagen stil bij het feit dat nu een jaar geleden werd gestart met de eerste gymnastiek-zwemles voor zwan gere vrouwen. Bij deze zwemlessen staat het op pijl houden van de conditie tijdens de zwangerschap voorop. Ook kan zwemmen preventief werken bij mo gelijke rugklachten. Overigens gaat het hier niet om een vervanging van de be kende zwangerschapsgymnastiek. Na dit jaar gaat men door met het zwan- gerschapszwemmen. Voor meer infor matie: het Sterrenbad, telefoon 01751- Jazzconcert De Leiderdorpse jazzclub De Wagen schuur programmeert aanstaande za terdag, 6 februari, een van Nederlands bekendste jazzformaties: het Gijs Hen driks Kwartet De muziek van Gijs Hen driks is gebaseerd op swing en improvi saties, waarbij de stijl is geënt op bibob. De samenstelling is als volgt: Gijs Hen driks (saxen), Siegfried Kessler (piano), Bert van Erk (bas), en Clarence Becton (drums). Aanvang zaterdag half tien 's avonds in de Hollandsche Tuyn, Hoofd straat 24, Leiderdorp. Carnaval Het onderkomen van de Leiderdorpse voetbalvereniging RCL (De Bloemerd) is komende zaterdagavond vanaf negen uur omgetoverd tot een feestzaal waar het jaarlijkse carnaval troef zal zijn. Voor de elfde maal vindt dit zuidelijke feest bij de supportersclub plaats. Ook nu weer belooft het een uitbundige avond te wor den met optredens van de Leino's en de boerenblaasband BBO uit Oude Wete ring. Natuurlijk maakt ook prins Rinaldo de eerste zijn opwachting. Het rad van avontuur draait op volle toeren en het traditionele hapje haring ontbreekt ledereen is welkom. Mevrouw Blom zegt dat uit de cijfers blijkt dat als er twee scholen bij zouden komen in Haaswijk "er over vijftien jaar onvoldoende leer lingen zullen zijn om de permanen te bouw te bevolken". "Willen we permanent bouwen in Haaswijk dan zal er elders geamoveerd (ge sloopt, red.) moeten worden". Een tijd terug beweerde de wet houder nog dat het slopen van een school om die vervolgens elders weer te laten verrijzen kapitaalver nietigend is en daarom maar beter achterwege kan worden gelaten. De wethouder reageerde hiermee op de suggestie van het CDA om scholen te verplaatsen. Blom zegt nu dat toen ze dat zei de situatie heel anders was dan die nu is. "De regelingen dienaangaande zijn drastisch veranderd". Daar komt nog eens bij dat de twintig jaar Oudenhof-Bokke sprong "ouderwets" is en nodig ge moderniseerd moet worden. Het schoolplein bij voorbeeld staat per manent onder water. Verbouwin-- gen zijn heel erg duur, nieuwbouw elders zou wel eens voordeliger kunnen zijn. Bovendien zou de school al voor een groot deel zijn af geschreven. Blom kijkt meer naar de Ouden hof-Bokkesprong dan naar de Springplank terwijl die school het dichtst bij Haaswijk ligt en ook de meeste Haaswijkertjes onder de pannen heeft. Maar de Spring plank is lang zo oud niet als de Ou denhof-Bokkesprong. Verder kan het volgens de wethouder nooit zo zijn dat alle Haaswijkse kinderen allemaal in Haaswijk op school kunnen. Er zullen er altijd zijn die het kanaal over moeten. En dan is het alleen maar gunstig dat die Springplank zo dicht in de buurt is, redeneert ze. Van Ommen, voorzitter van de Vereniging Haaswijk en een fel be-, pleiter van een snelle komst van scholen naar Haaswijk, schrikt een beetje van deze voor hem volslagen onverwachte ontwikkelingen. "Strikt genomen maakt het Haas wijk niet zo veel uit. Wat me wel verbaast is dat er nu twee scholen elders in het dorp moeten sluiten". "Wij hebben altijd begrepen dat de bijzondere school die in Haas wijk moet komen een reeds be staande zal zijn. Nu blijkt dat ook de openbare school die hier moet komen een verhuizing van een be staande school betekent. Ik kan me nauwelijks voorstellen, hoor, dat er twee scholen zullen sluiten. Ik denk eerder dat door dit alles er geen ruimte meer is voor een bij zondere school". Wethouder mevrouw Blom legt uit dat er in Haaswijk hoogstwaar schijnlijk één gebouw zal verrijzen met daarin een openbare en een bijzondere school. "Het wordt qua organisatie geen samenwerkings school maar in termen van bouw gesproken hebben we het wél over, eh, communicerende vaten. In het gebouw komen natuurlijk twee schoolteams te werken. Er zullen wellicht onderling uitwisselbare lokalen komen. Dat heeft weer als gunstig effect dat er niet geruzied hoeft te worden over wie er hoeveel lokalen bouwt". ZOETERWOUDE - Voor wat hoort wat. Dat moet de van de superloterij die de Zoeter woudse voetbalvereniging SJZ de afgelopen acht maanden heeft gehóUden, hebben gedacht. Toen de gelukkige, D. Stokman, gister middag de eerste prijs, een Opel Corsa, in ontvangst nam, bood hij als tegenprestatie aan alle kosten voor herziening en waar nodig vernieuwing van de ge luidsinstallatie in het SJZ-club- huis voor zijn rekening te nemen. De loterij is een groot succes ge worden. De duizend loten van 100 gulden per stuk werden vorig jaar binnen drie weken verkocht. Van de opbrengst van de loterij is de hele voorgevel van het club huis vernieuwd. Er is een nieuw tochtportaal gebouwd en het dak kon totaal worden gerenoveerd. Het bestuur denkt eraan om van het restant de kleedgelegenheid opnieuw te laten tegelen en nieu we badgeisers te laten aanbren gen. Op de foto biedt SJZ-voorzitter Martien Berg de eersteprijs-win- naar de sleutels van zijn auto aan. (foto ZOETERWOUDE - De opvang van asielzoekers in Zoeterwoude stagneert. Nam de raad enkele maanden geleden het besluit de komende vier jaar elk jaar één wo ning voor asielzoekers beschikbaar te stellen, een hiervoor benodigd contract met het ministerie van wvc is nog altijd niet rond. Tever geefs heeft wethouder Graniewski geprobeerd met spoed een derge lijk contract te laten opmaken, waarmee de gemeente de garantie krijgt dat het ministerie geld be schikbaar stelt voor de kosten van de opvang. De handtekening van het ministerie is nog altijd niet ge zet. Zo lang kan de gemeente niet verder. Juist nu alle voorbereidingen aan de gang zijn, is dat bijzonder jammer, aldus de wethouder. Per 1 april en waarschijnlijk zelfs per 1 maart komt er een huis voor dit doel vrij. Behalve degenen die zich direct spontaan hebben aangemeld voor het geven van hulp bij de opvang van asielzoekers, hebben zich na een oproep van de gemeente nog eens zes vrijwilligers gemeld. Ze zullen grondig op hun taak worden voorbereid: de contacten hiervoor zijn al gelegd. De leden van de raadscommissie welzijn noemden deze trage gang van zaken op het ministerie dan ook uiterst teleurstellend. Ze stem den in met het voornemen van de wethouder om direct schriftelijk contact over deze zaak op te r met het ministerie van i Vrouw geschept op Herenweg WARMOND - Een 83-jarige in woonster van Warmond is gister middag gewond geraakt in het ver keer. De vrouw stek op een nogal aarzelende manier de Herenweg over en werd geschept door de wa gen van een 25-jarige automobilist. Het slachtoffer moest met een ge broken been overgebracht worden naar het AZL. LEIDERDORP - Een werkgroep van de Alphense streekcommissie gaat deze maand een diepgaand onderzoek instellen naar de stort op de Kleine Zandput aan de Leiderdorpse Achthovenerweg. Begin december lieten verontruste omwonenden voor het eerst weten dat er gestort werd op de gesloten vuilstort, waar dinsdag actievoerders een blokkade op wierpen. Omdat het buiten haar gebied valt, speelde de Alphense commissie het door naar haar Leidse zusje. Die pikte het echter niet op en afge lopen week nam de Alphense streekcommissie de kwestie terug, "gezien het belang van de zaak". Wanneer commissielid J. Bosma afgaat op tips van verschillende omwonenden is de afgelopen maanden ruim 1800 ton gestort. Een deel zou buiten kantooruren zijn gedeponeerd, LEIDERDORP Negen vrijwilligersorganisaties voor ouderenwerk in Leiderdorp hebben zich aaneengesloten in het Vrijwilligers Overleg. Het gaat om Welfare Rode Kruis, Zonnebloem, Interkerkelijke Vrouwen dienst, Centrale Diakonie, UW, Vrijwilligersgroep Individuele Contac ten, Interkerkelijke Aktie, Help Even en de Hervormde Vrouwendienst. Samen gaan de organisaties zich sterk maken voor ouderen die, zoals bekend, vandaag de dag zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Ge volg van die tendens is een toenemende vraag naar thuishulp, een vraag die de professionele organisaties niet meer aankunnen. Bovengenoemde vrijwilligers-organisaties vullen het gat. Doel van het Vrijwilligers Overleg is elkaar onderling steun en aanvul ling te geven, bijvoorbeeld in perioden waarin veel extra hulpvragen bin nenkomen (gladheid, vakantie). Ook wil men nieuwe vormen van hulp gezamenlijk gaan aanpakken. Voorkomen moet worden dat organisaties elkaar overlappen in het aanbod van hulp, bijvoorbeeld bij uitstapjes en kerstactiviteiten. Als eerste activiteit heeft het Vrijwilligers Overleg een overzicht ge maakt van alle mogelijkheden die de leden van het overleg aan Leider dorpse ouderen bieden. Het is de bedoeling om deze overzichten op ruim te schaal onder ouderen te verspreiden. Mevrouw Keesenberg-Borger, medewerker van het Gecoördineerd Ou derenwerk, zit de vergaderingen van het Vrijwilligers Overleg eens in de twee maanden voor en fungeert als centraal informatie- en adviespunt. Mensen met vragen en suggesties kunnen op maandag, dinsdag en don derdag van negen tot drie uur bij haar terecht. Ze zit op het gemeentehuis, telefoon 899261, toestel 261. overheid niet aanwezig is. Volgens de verontruste tipgevers ging het daarbij niet alleen om schoon puin en grond van woonwagenkamp en zwembad, zoals gemeente en pro vincie aanvoeren. "Het was visueel vieze grond", stelt Bosma. En me vrouw Dekkers van Leefbaar Lei derdorp beschikt over foto's van dat smerige vuil: pvc-buizen, plas tic zaken en "chemische rommel". Dergelijke zaken zou niemand het vereiste predikaat schoon wil len meegeven en de overheidscon trole zou te wensen hebben overge laten, zegt Bosma. Volgens een on derzoek van J. Blokland, van de provinciale dienst water en milieu van het district Rijngeest, klopt het verhaal niet. Hij heeft het over en kele tientallen kubieke meters on schuldig puin en grond, bedoeld om de stortplaats af te werken en een weg te verharden. Een deel van de grond verhuist later weer rich ting zwembad. Zandput Voor zover Blokland dat heeft kunnen nagaan is er niet meer dan 50 kubieke meter puin gestort. Ac tievoerders en leden van de streek commissie Alphen kunnen zich dat moeilijk voorstellen. Milieu-agent Emmerik, die een onafhankelijk onderzoek zou instellen, is onbe reikbaar. Hij heeft tot zaterdag vrij. De 22.000 vierkante meter grote stortplaats heet De Kleine Zandput omdat hier vroeger een 26 meter diepe zandpunt was. De onderste 15 meter is gevuld met specie van de rijksweg. Daar bovenop zijn zo veel kubieke meters vuil en puin gestort dat inmiddels een kleine berg is ontstaan, waar de gemeente graag een soort parkje wil creeë- ren. Al die tijd bleef het de bestem ming agrarische grond houden en toen de Afvalstoffenwet in werking trad moest de stortplaats dicht. Uit een oriënterend onderzoek bleek dat het (diepe) grondwater 11 maal teveel benzeen bevat en vijf maal teveel trichloorbenzeen. Ook de concentraties koper, zink, xy leen en trimethylbenzeen zouden aan de hoge kant zijn. Volgens een woordvoerder van de provincie zit de vervuiling iq het midden van de berg en wonen er geen mensen vlakbij: haar overheid heeft dan ook geen haast meteen nader on derzoek en ziet geen reden om de parkplannen te blokkeren. Het bevreemdt kwekers in de buurt. Hun andijvie, spinazie en komkommers liep eind jaren ze ventig hard in kwaliteit achteruit. Veilingmeesters gooiden het op zware metalen en schrokken ervan dat het slootwater bij vorst niet meer bevroor. De gemeente wierp een dammetje op en zorgde voor een gescheiden riolering. Ze voel de zich echter niet schuldig en wei gerde een schadevergoeding te be talen. De ene kweker ging failliet en de ander, S. Brussee, verkocht de kwekerij. Zijn opvolgers nemen het zekere voor het onzekere en willen hun gewassen met leiding water besproeien. Rond de stortplaats kwam een hek. Het hield echter lang niet ie dereen tegen en moest bovendien regelmatig open staan om verschil lende clubs bij hun huisvesting te laten komen. De Stichting Leef baar Leiderdorp ergerde zich daar aan en stuurde begin vorig jaar een brief. De gemeente verhoogde het hek en schreef 15 april een brief te rug. Ze zou, samen met de politie, toezicht houden op de plaats en hard optreden tegen illegale stort.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14