TAD LEIDEN Steeds 'Politiek ongevoelig voor ontslagen bij universiteit' Onenigheid over structuur nieuw nutsbedrijf LEIDSCH DAGBLAD Leidenaar gedood bij ongeval Schipholweg Politiek krijgt mogelijk toch minder invloed Vragen over terrasboten s DONDERDAG 4 FEBRUARI (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Volgens mr. G. Jansen, lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit, ging hij er tot voor kort van uit dat de univer siteit meer geld zou krijgen. "Tot aan Prinsjesdag vorig jaar gingen we er nog van uit dat het vierjaren plan voor het wetenschappelijk on derwijs de gebruikelijke stijging van middelen te zien zou geven. Maar Deetman verraste ons op die dag met een échte ombuiging in zeer negatieve zin: vanaf 1988 heb ben we elk jaar zes miljoen minder voor personele middelen beschik baar". Dat tekort betekent dat er een paar honderd banen verdwijnen bij de Leidse universiteit. Op een to taal aantal werknemers van onge veer 3700 verdwijnen er 250 volle dige banen. Aangezien het voor een deel om part time werk gaat, 'betreft het uiteindelijk verlies van werk voor ongeveer 300 personen. Tussendoor zijn er op last van de overheid ook nog omvangrijke an dere bezuinigingen geweest waar door de universiteit het met miljoe nen minder moet doen en spelen de effecten van de financiële ader latingen van de minister in voor gaande jaren een duidelijke rol. "Alles bij elkaar betekent het 36 miljoen gulden ombuigen in 1992. Om die problemen het hoofd te kunnen bieden, moeten er tot 1992 ook nog eens tijdelijk 80 tot 100 ba nen verdwijnen", aldus Jansen. Overigens is er geen afvloeiings regeling voor het overgrote deel van de wegvalende banen, omdat voor 29 miljoen van de genoemde 36 miljoen gulden de minister geen sociaa beleidskader heeft gegeven. Omdat het een interne bezuiniging is van de universiteit, heeft de mi nister geen geld beschikbaar voor een afvloeiingsregeling. "Dat geeft een onaangenaam gevoel, omdat voor mensen in vergelijkbare situa ties voor de één wel en voor de an der géén financiële regeling is". Het streven is ontslagen te voorko men, maar een garantie geven dat dat niet gebeurt, kan Jansen niet. Jansen zegt vooral ook gefrus treerd te zijn door het feit dat poli tiek Den Haag absoluut geen be langstelling aan de dag legt voor de honderden banen die in het onder wijs moeten verdwijnen. "Als bij Wilton Feijenoord ontslagen drei gen, dan staat men in Den Haag op zijn achterste benen. Maar bij de universiteiten verdwijnen even eens honderden banen en daar kraait geen haan naar". Zwaar weer Al in september is met de voor zitters van de faculteitsbesturen overleg gevoerd: "We krijgen zwaar weer", was de boodschap die het college van bestuur hun toen meedeelde. Bij de bezuinigingen staat voorop dat de voornaamste taken van de universiteit, onder wijs en onderzoek, zoveel mogelijk in stand blijven. "Wat we als proces voor ogen hebben is een koppeling van taken en middelen. Het college van bestuur geeft aan hoe de terug gang van middelen per faculteit zal zijn en wij willen van de faculteits besturen taakaanpassingen zien. Om toch goede resultaten qua on derwijs en onderzoek te boeken. Ze moeten weten waarop ze moe ten koersen". De centrale diensten zullen zes procent aan personeel moeten 'in leveren'. De kleine faculteiten wor den ongemoeid gelaten, omdat die. al op het bestaansminimum zitten. Maar bij de vijf grote faculteiten zullen soms dezelfde taken of zelfs méér taken met minder mensen moeten worden vervuld. Dat bete kent taakaanpassingen. Het kan zijn dat iemand onderwijs zal moe ten gaan geven in een ander vak dan waarvoor hij of zij was aange steld. Minimum Jansen: "We hebben bepaald dat het niveau van de onderwijsvoor zieningen zoals dat nu bij de facul teit der rechten is, het minimum is. Sommige grote faculteiten zitten daarboven. Dat kan ter discussie worden gesteld". Overigens stelt het bestuur on der meer dat het pakket studierich tingen niet mag worden aangetast. Voor Nederland unieke afstudeer richtingen en keuzevakken zullen niet worden opgeheven, op onder zoek van nationale of internationa le allure zal niet worden bezuinigd. "Vanuit de beschikbare midde len moeten de taken worden aan gepast. De kritiek van de universi teitsraad, dat we die taken eerst duidelijker moeten omschrijven, vind ik niet terecht. Want wat heeft het voor zin om taken te stellen, zonder daarbij uit te gaan van de middelen?" zegt de bestuurder. Dat die middelen zeer beperkt zijn, blijkt uit de cijfers in de Nota Financiële Kaderstelling: de vijf grote faculteiten gaan er tot 1992 in totaal 10,5 miljoen gulden op ach teruit. In feite komt het erop neer dat dit bedrag door drie faculteiten moet worden opgebracht, want rechten en sociale wetenschappen worden gespaard. Vooral genees kunde moet met een bedrag van ruim zes miljoen behoorlijk inleve- Hoewel Jansen er vanuit gaat dat het werkklimaat, ondanks de be zuinigingsellende, zo aantrekkelijk mogelijk moet worden gehouden, geeft hij toe dat er af en toe het een en ander geslikt zal moeten wor den. Overigens zullen de perso neelsconsulenten bij faculteiten en diensten van de universiteit bij de gang van zaken worden betrokken. "Oneigenlijk gebruik van de taak verschuivingsoperatie moet wor den voorkomen. De mensen zullen al genoeg onder druk komen te staan". LEIDEN - De 47-jarige W.P. Dissel uit Leiden is vanochtend bij een verkeersongeval op de Schiphol weg om het leven gekomen. Om streeks kwart over zes vanochtend reed een bestelbusje, bestuurd door een 54-jarige man, het terrein van het postkantoor af. Voor het fietspad aan de Schipholweg stop te hij, keek rechts en links, en draaide met een kalm gangetje het fietspad op. Plotseling hoorde hij aan de rechterachterkant van zijn wagen een vreemd geluid. Hij stopte, liep naar achteren en zag een fiets bij de achterwielen liggen. Bij de voor wielen lag het slachtoffer, dat even daarna ter plaatse overleed. Volgens de reconstructie van het ongeval door de politie is de man, die vanuit de Merenwijk op de fiets naar zijn werk op het NS-station reed, frontaal door de bestelbus ge raakt en rechts onder de auto te rechtgekomen. Hij is daarbij zo hard op zijn hoofd gevallen dat hij ernstig hersenletsel moet hebben opgelopen. Hoewel op dit punt aan de Schip holweg herhaaldelijk gevaarlijke situaties voorkomen, is de PTT-uit- rit volgens de gemeente niet be kend als een plaats waar veel onge lukken gebeuren. Een ambtenaar van de afdeling verkeerszaken ant woordde dat maandag in deze krant in antwoord op vragen over de onoverzichtelijke situatie. Naar aanleiding van het ongeluk van vanochtend heeft de politie het aantal incidenten dat op deze plek de laatste tijd is gebeurd geteld. In 1987 zijn hier vijf verkeersongeval len, waarvan één met een gewonde, geweest. In 1988 zijn hier tot nu toe vier ongelukken gebeurd, waarvan één met een gewonde en één, dat van vanochtend, met tragische af loop. Volgens de politie is het dezer dagen extra druk op het fietspad, omdat het pad aan de andere kant van de Schipholweg in verband met bouwwerkzaamheden niet kan worden gebruikt. Overigens betekent het dodelijk ongeluk van vanochtend een triest record: dit jaar zijn in het Leidse verkeer al drie doden gevallen. Vo rig jaar vielen er in het hele jaar twee doden in het verkeer. LEIDEN De politiek krijgt waar schijnlijk toch minder invloed in het nieuw te vormen nutsbedrijf 'voor deze regio. De opzet die het Energiebedrijf Rijnland (EBR) voor ogen had en waarin een gro te politieke invloed gewaarborgd was is door de andere fusiepart ners afgewezen. Uit nog vertrou welijke stukken blijkt dat een meerderheid van het dagelijks be stuur van het EBR dit plan daarom wil laten vallen. Er is inmiddels een nieuw voorstel gelanceerd. door Wim Wegman Dit laatste voorstel heeft inmid dels geleid tot onenigheid binnen het college van beheer. Twee van de zeven leden van dit bestuur ver zetten zich tegen het plan, juist om dat volgens hen daarmee de in vloed van politici binnen het be drijf verder wordt teruggebracht. De opzet van het nieuwe nutsbe drijf en daarmee samenhangend de politieke invloed is al lange tijd een punt van discussie. Het Energiebedrijf Rijnland voelde aanvankelijk veel voor een zoge noemde gemeenschappelijke rege ling. Daarin vormen de aangeslo ten gemeenten een groot bestuur dat in het bedrijf de dienst uit maakt. Log Andere fusiepartners een aan tal kleinere regionale nutsbedrij ven wilden daar echter niet aan. Zij vreesden dat het nutsbedrijf daardoor een log orgaan zou wor den. Bovendien is een gemeen schappelijke regeling ongunstig voor het personeel. Zij stelden voor van het nieuwe bedrijf een naamlo ze vennootschap te maken. Het wordt dan geleid door een direc teur, die veel sneller beslissingen kan nemen dan een algemeen be stuur. Bij wijze van compromis lan ceerde het bestuur van het EBR het plan om van het bedrijf een 'aangepaste' naamloze vennoot schap te maken. In deze opzet het 'Leidse model' genoemd zou de plaats van de directeur worden ingenomen door een betrekkelijk kleine raad van bestuur. Op die ma nier behielden de gemeenten di rect invloed op het beleid, terwijl het bedrijf toch slagvaardig zou kunnen opereren. De overige nutsbedrijven heb ben nu ook deze opzet afgewezen Ze zijn bang dat het nieuwe nuts bedrijf dan nog steeds niet slag vaardig genoeg is. Bovendien den ze het 'Leidse model' veel te gekunsteld. Reden voor de meer derheid van het EBR-college om het plan maar te laten vallen. Die wil nu een 'normale' naamloze ven nootschap. Wel stellen deze leden een aanpassing voor. Ze willen het mogelijk maken dat de aangeslo ten gemeenten de directie aanwij zingen geeft over hoe ze met aller lei beleidszaken dient om te sprin gen. Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Hemelwater Water, water en nog eens water Met bakken is het de laatste we ken van de hemel gestort. En dat heeft hier en daar nogal eens voor ongewenste zwembaden gezorgd. Niet alleen in de omge ving van de Frederik van Eeden laan en de Boshuizerkade, waar dokter Van Wingerden zijn prak tijk probeert droog te houden, maar op tal van plaatsen in de stad. Lekkende en ondergelopen kelders, het komt nogal eens voor deze laatste weken. Het verhaal in deze krant van afgelopen vrijdag over water overlast nabij de Boshuizerkade, was dan ook aanleiding voor tal van lezers om de telefoon te pak ken en hun grieven eens kort en duidelijk uit te spreken. Eén be woner heeft als gevolg van wa teroverlast zelfs een week zonder verwarming gezeten. Tal van lei dingen moesten in zijn worden vervangen als gevolg van roest- vorming door vocht. Uit de om geving van de Boshuizerkade kwamen herhaalde klachten die verband houden met het ontbre ken van een drainage waarop vo rige week in deze krant al is ge schreven. D. Leugering van de Haagweg 3 - in de laagte, voorheen een brugwachterswoning - heeft nooit wateroverlast gehad tot er een nieuw riool in de Haagweg werd aangelegd. Dat gebeurde eind vorig jaar. Leugerink was toch al niet zo blij met die in greep omdat zijn woning - die tot dan loosde op het open water - nu ook op het riool moest worden aangesloten. Een grapje van 2700 gulden. Dat heeft hij echter voor lief genomen. Nu blijkt evenwel dat zijn kelder sinds het gereed komen van dat nieuwe1 riool langzaam volloopt met water. Om de paar uur trekt hij met em mer en dweil ten strijde tegen het vocht. "De kelder wordt gebruikt ais hobbyruimte en er ligt boven dien kleding opgeslagen in kas ten. Ik heb burgemeester en wet houders per brief al verantwoor delijk gesteld voor het euvel dat is ontstaan nadat er een nieuw riool is gelegd", aldus Leugering. Hij heeft ook de dienst civiele werken van de gemeente inge schakeld. "Er kwam iemand langs die zei dat ik het zelf moest oplossen". Maar dat nam Leuge ring niet en schreef dus een brief aan het gemeentebestuur. "Van tevoren hebben de buurtbewoners een brief gehad dat de grondwaterspiegel iets zou kunnen stijgen als gevolg van de werkzaamheden. Dat is dus kennelijk inderdaad ge beurd, want vroeger had ik nooit last van vocht .in mijn kelder. Maar wie is er nou verantwoor delijk voor dat die grondwater stand stijgt? Daar kan de burger toch niets aan doen? Dat moet de gemeente toch in orde maken?" aldus Leugering. P. Haanstra, hoofd van de af deling rioleringen van de ge meente, wacht de brief van Leu gering af. Als die op zijn bureau ploft - de brief is zondag ver stuurd - zal hij gaan onderzoeken wat er precies aan de hand is. "De laatste weken krijgen we veel klachten over wateroverlast in kelders. Dat wordt nu wat minder. In het geval van Leuge ring weet ik niet precies wat er aan de hand is. Dat moet worden uitgezocht. Als dat een fout is van de gemeente, dan moet dat worden hersteld. Indien blijkt dat het probleem in zijn huis zit, dan moet hij zelf voor de kosten opdraaien", aldus Haanstra die toegeeft dat het grondwater zo'n 10 tot 15 centimeter is gestegen in de omgeving van de Haagweg. Vrouwen De brugwachterswoning aan de Haagweg. De kelder van de in de laagte gelegen woning loopt sinds de vervanging van de riolering van de Haagweg langzaam vol met water. Om de twee uur moet bewoner Leu gering maatregelen nemen. <f0to Henk Bouwman) hij was ook bang dat de schrijver de mening verkondigde van de genen die de geschiktste kandi daat eruit moesten pikken en be noemen. En dat blijkt gelukkig niet zo te zijn. De'top van de poli tie denkt er namelijk geheel an ders over. Burgemeester en wet houders verzekeren Van Lint nu dat voor die angst geen enkele re den is. Het artikel in het korps blad komt geheel voor rekening van de auteur. De redactie van het blad is verder geheel onaf hankelijk ten opzichte van de korpsleiding en de inhoud van het stuk heeft geen enkele rol ge speeld bij de selectieprocedure. Helemaal voor niets zijn de vragen van Van Lint niet ge weest. Het maakt bijvoorbeeld weer duidelijk dat er mannen zijn die voor vrouwen bepalen of zij op biologische gronden voor bepaalde functies geschikt zijn. Je zou toch denken dat vrouwen op basis van een specifieke be schrijving van de werkzaamhe den zelf kunnen bepalen wat zij aankunnen, niet dan? Het Links Leiden-raadslid Van Lint heeft zich, helaas voor hem, onterecht druk gemaakt om een artikeltje in het korpsblad van de Leidse politie. Dat blijkt uit de antwoorden die het college heeft gegeven op schriftelijke vragen die Van Lint naar aanleiding van dit artikeltje heeft gesteld. De overigens onbekende auteur van het artikeltje maakte bezwaar tegen het zinnetje Vrou wen worden uitdrukkelijk ver zocht te solliciteren in een perso neelsadvertentie voor offset drukker. De schrijver legde uit dat in deze functie nogal wat ge en versjouwd moet worden en dat daarom hoe dan ook de voor keur uitging naar een mannelijke kandidaat. Door vrouwen uit te nodigen te solliciteren, wordt bij hen val se hoop gewekt, aldus de schrij ver van het stuk in het politie blad, die bij vrouwen kennelijk alleen denkt aan vooral tere en fraaie, maar o zo wankele types. Hij was op het moment dat hij dat schreef kennelijk nog niet op de hoogte van de sterke en stevi ge dames die door brandweer commandant Mark straks voor blussingswerk worden ingezet. Zelfs de niet makkelijk te ver murwen Mark heeft nu geaccep teerd en met eigen ogen gezien dat vrouwen lichamelijk vol doende zijn berekend op het brandweerwerk, bepaald niet de lichtste klus. En dat terwijl hij een paar weken geleden nog dacht dat de meeste vrouwen wel zouden afvallen als het op uithoudingsvermogen zou aan komen. Voor Mark is het licht in 1988 dus gaan schijnen, het is te hopen dat de schrijver van het betreffende stukje dat dit jaar ook nog meemaakt. Heus, er zijn sterke dames zat waarvoor zelfs een politieagent als het er op aan komt een straatje omloopt. De twee leden van het college die zich tegen dit plan verzetten, de Leiderdorpse wethouder Bezemer en het Leidse raadslid Van Lint, menen nu dat hun collega's wel heel erg vrijpostig zijn omgespron gen met het besluit van het alge meen bestuur. Bezemer; "Het alge meen bestuur wilde een gemeen schappelijke regeling. Maar als ui terste concessie werd uiteindelijk gekozen voor het 'Leidse model'. Nu gaat het college van beheer toch weer een stap verder en dat druist in tegen het standpunt van het algemeen bestuur. We zijn weer terug bij de naamloze vennoot schap, die het bestuur niet wenste. Als dit het resultaat is, dan hoeft die fusie voor mij niet", aldus Beze- Bezemer en Van Lint verzetten zich overigens ook tegen een ander voorstel van de meerderheid van het college. Die wil de eigenaars van de verschillende nutsbedrij ven - de gemeenten na de fusie een deel van de reserves uitkeren. Dat voorstel is gedaan nadat drie gemeenten Alphen aan den Rijn, Katwijk en Noord wijk een ver goeding bleven eisen. Een eis waarop het algemeen bestuur in eerste instantie niet in wilde gaan. Van Lint: "Het voorstel is in ze kere zin rechtvaardig, want nu krij gen alle gemeenten wat. Maar het standpunt van het EBR is dat, als er geld wordt uitgekeerd, dit bij voorbeeld door een tariefsverla ging direct ten goede komt aan de afnemers. Niet aan de gemeenten. Het plan is echter ook idioot. Als we tegemoet waren gekomen aan de eis van Alphen, Katwijk en Noordwijk, zou er een bedrag van zes miljoen gulden moeten worden uitgekeerd. Als alle gemeenten wat krijgen, moet er in totaal 53 miljoen worden uitgekeerd". Niets bijzonders De Leidse wethouder mevrouw Fase een van de voorstanders van het jongste compromis vindt de invloed van de politiek ook in de nieuwe opzet voldoende gewaarborgd. Na afloop van een vergadering van de raadscommis sie voor economische aangelegen heden gisteravond, zei ze dat het een goed alternatief is voor het 'Leidse model', dat de andere nuts bedrijven veel te ingewikkeld von den. Overigens is het EBR van alle fu siepartners het enige bedrijf dat volgens de richtlijnen van het rijk in de toekomst zelfstandig zou kunnen voortbestaan. De andere bedrijven zijn stuk voor stuk te klein. Bovendien zijn ze vaak nog afnemer van het EBR. Had het Energiebedrijf Rijnland, met dergelijke sterke troeven in de hand, haar plannen dan niet ge woon kunnen doordrijven? Me vrouw Fase vindt van niet. "We moeten samen een oplossing zien te vinden voor de toekomst. En het kan trouwens best zijn dat de wet gever vroeg of laat voorschrijft wel ke opzet nutsbedrijven moeten hebben. Daarvoor zijn plannen in de maak. Dan kun je maar beter een oplossing zoeken waarin ieder een zich kan vinden". Opmerkelijk is dat mevrouw Fa se tijdens de commissievergade ring nog verklaarde dat over de voorgenomen fusie 'niets bijzon ders, viel te melden. Ze wilde ook niet ingaan op vragen van het D66- raadslid Langenberg over eventue le veranderingen in de nieuwe op zet van het bedrijf. Gevoelig De houding van mevrouw Fase in het college van beheer kan nog gevoelig komen 'te liggen in de Leidse gemeenteraad. Net als trou wens de opstelling van een ander lid van het college van beheer, het PvdA-raadslid mevrouw Van der Lecq. Ook zij stemde ermee in het 'Leidse model' te laten vallen. Mogelijk hebben beiden hiermee een bepaling in het college-pro gramma overtreden. Die bepaling houdt in dat Leidse raadsleden in gemeenschappelijke regelingen al tijd het standpunt van de Leidse gemeenteraad dienen uit te dragen. En de raad heeft vorig jaar una niem gekozen voor het 'Leidse mo del'. Volgens Van Lint moet deze be paling ook weer niet al te strikt worden uitgelegd. "Anders zouden bestuurders nooit meer kunnen onderhandelen. Er moet enige ruimte zijn". Hij vindt echter wel dat Fase en Van der Lecq nu te ver zijn gegaan. Mevrouw Van der Lecq geeft toe dat over haar opstelling enig ver schil van mening bestaat. Ze vindt echter niet dat ze te ver is gegaan. "De uitspraak van de gemeente raad over de opzet van het bedrijf was een principe-uitspraak. De zaak wordt later nog voorgelegd aan de raad. Die heeft de vrijheid om een nieuwe uitspraak te doen". Wethouder Fase wijst vierkant van de hand dat ze de bepaling van het college-programma heeft over treden. "Dan zou je nooit meer kunnen onderhandelen. Als wij met een keihard standpunt komen en de overige fusiepartners doen hetzelfde, dan zijn we snel klaar". LEIDEN D66 en Leiden Weer Gezellig (LWG) hebben schriftelij ke vragen gesteld over het gemeen telijk beleid met betrekking tot ter rasboten. Volgens beide politieke partijen kunnen terrasboten een positieve bijdragen leveren aan het recreatief gebeuren in de binnen stad. Het college heeft echter al laten weten dat de terrasboten uit de Leidse binnenstad moeten ver dwijnen. D66 en LWG vragen het college van B en W een genuan ceerd beleid te voeren en terrasbo ten op minder kwetsbare plaatsen in de stad toe te staan. ADVERTENTIE VERKOOP STAGNEERT? Goede reclame kan de oplossing Voor dit probleem zijn. Het enige erkende reclame bureau in Leiden kan u daar alles over vertellen. Vrijblijvend uiteraard. Bel Jan de Wilde 071-143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13