OUDSHOORN BV HOERA... VOOR 200.- V00RDEEL Massale introductie Fiats 'Tipo.' Veel elektronica in Mitsubishi's Galant-serie De Tipo is onderweg, dus nog even geduld. SINGER Via satellietverbinding met vijf plaatsen in Europa Auto Allerlei BMW 5-serie in tv-studio Joop v.d. Ende Touwbaan 5 Levendaal 136-138 Leiderdorp Leiden tel. 071-410141 tel. 071-149341 BEPROEF DE EIGENZINNIGHEID VAN DE NIEUWE CUORE Fiat-topman Vittorio Ghidella verklaart via de satelliet aan auto journalisten in een Frankfurts ho tel waarom hij denkt dat de nieuwe Tipo. de Volkswagen Golf zal kun nen inhalen. (foto pr> DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 De verschillende versies van de binnenkort ook hier te verwachten Fiat 'Tipo.' (ja, officieel inderdaad met punt erachter) komen in die segmenten van de automarkt, die bij elkaar zo'n zestig procent van de verkopen uitmaken. Een markt- deel dat tot nu toe in Europa werd beheerst door bekende modellen als de Ford Escort, de Opel Kadett en vooral de Volkswagen Golf. Daar kon Fiat niet tegen opboksen met niet meer dan het versleten Ritmo-model. Geen wonder dat zijn opvolger - de Tipo plus punt dus - met luid ruchtig tromgeroffel werd aange kondigd. Op een manier die Fiat wellicht een plaatsje bezorgt in het befaamde recordboek van Guin ness. Ik heb althans nooit eerder meegemaakt dat een dikke dui zend autojournalisten uit zo'n veer tig landen naar vijf plaatsen in Eu ropa werden gevlogen. In hotels in Rome, Madrid, Parijs, Londen en Frankfurt waren voorzieningen ge troffen, die dat kolossale journalis tieke leger in staat stelden via pe perdure satellietverbindingen niet alleen te luisteren naar wat Fiat- -topman Vittorio Ghidella in Tu rijn kwijt wilde, ze konden hem met vragen ook het vuur na aan de schenen leggen. Nu viel dat laatste nogal mee, want de persconferentie - en dus ook de vragenstellerij - had plaats voordat de journalisten daadwer kelijk konden kennismaken met Fiats frappant gestileerde nieuwe model. De hoekige achterpartij maakt het voor iedereen onmiddel lijk herkenbaar. Uit de woorden van Ghidella kon worden geproefd dat Uno en Tipo. de toon hebben gezet voor de verdere uitbouw van de Fiat-lijn. De Regata (eens de Ritmo met kofferbak) is ook nodig aan vervanging toe. Nederland zal de Tipo. leren ken- _nen met twee nieuw ontwikkelde benzinemotoren (1,4 liter/72 pk en 1,6 liter/83 pk) en twee reeds beken de dieselmotoren: één zonder (58 pk) en één met turbo (92 pk). Te zij ner tijd zal er nog een zestienklep per aan de serie worden toege voegd. Natuurlijk zullen er ver schillende gradaties van luxe ver krijgbaar zijn. In het model is niet alleen veel elektronica gestopt, er is ook grif gebruik gemaakt van kunststoffen en zeventig procent van de roestge- voelige delen zijn uitgevoerd van gegalvaniseerd plaatstaal. Hetgeen vooral in ons vochtige klimaat toch een prettige bijkomstigheid bete kent. De kennismakingsrit in de om geving van Frankfurt duurde te kort om al over de wagen te kun nen oordelen. Maar wel kon wor den vastgesteld, dat de stoelen prettig zitten, dat de uitrusting re delijk compleet oogt (in elk geval inclusief de broodnodige wisser op de vrij rechte achterruit), dat de motor comfortabel rustig aandoet en dat de versnellingsbak voor Fiat-begrippen ongebruikelijk soepel functioneert. Samengesteld door Koos Post Als Mitsubishi-importeur Hart Nibbrig en Greeve (Sassenheim) deze maand begint met de levering van de nieuwe robuuste en fraai ge stileerde Galant aan de dealers ko men voorlopig alleen de benzine versies met de 1,8 en de 2 liter mo toren in de showrooms te staan. Met prijskaartjes variërend van bij na 29 tot ruim 50 mille. De andere edities komen name lijk later. In het begin van de zomer kan de turbodiesel (met de beken de 1,8 liter motor) worden ver wacht. Over de prijs van deze rusti ge diesel wilde de importeur nog niets loslaten. Tegen het einde van de zomer komen er twee felle zestienklep pers met 2-liter motoren van 140 pk bij, die naar gelang de uitrusting 44,5 of 56,5 mille moeten kosten. Het topmodel zal nog een jaartje op zich laten wachten- Het wordt een wagen met nagenoeg alles er op en er aan: de beproefde perma nente vierwielaandrijving van Mitsubishi, een hydraulische vier- wielbesturing en een anti-blok- keersysteem op alle vier de wielen. Wat de prijs van deze krachtpatser met een viercilinder turbomotor met interkoeler (205 pk) zal zijn is Desondanks zal het succes van Fiats nieuweling voor het overgro te deel afhangen van de prijsstel ling. Zeker over de Nederlandse prijzen valt nu nog weinig te zeg gen. De wagen komt immers pas tegen de zomer naar ons land. Maar in elk geval wil Fiat er voor zorgen dat de Tipo. de harde strijd met de vele concurrenten goed aan kan. Even doorredenerend kwam een woordvoerder van Fiat tot de con clusie dat de prijslijst wel in de buurt van de 24 mille zal beginnen. Dat zou dan de prijs van de sim pelste versie met de 1,4 liter benzi nemotor zijn. Want al zullen er in de voorlopig gedachte jaarproduk- tie van 350.000 stuks (ongeveer de helft voor export) een flink aantal Tipo's met een 1,1 liter motor zit ten, er leven in het hoofdkwartier van Fiat Nederland in Diemen nog geen plannen om die heel eenvou dige versie ook hier uit te brengen. Eigenlijk jammer, zo slecht reed die ook weer niet. ook nog niet bekend, maar het laat zich raden dat dit bedrag niet aan de lage kant zal zitten. Galants met zescilinder motoren worden alleen uitgebracht in Ja pan en de Verenigde Staten. Ze zul len niet naar Nederland komen. Te zijner tijd zal er echter een groter model met een zescilinder motor verschijnen. Voorlopig wordt voor Europa dus de voorkeur gegeven aan een topmodel met een viercilinder tur bomotor. Maar op dit topmodel zal men nu net niet het zogenaamde 'Actief elektronisch veersysteem' tegenkomen, waar Mitsubishi zo trots op is. Het is de verdere ont wikkeling van het reeds bestaande ECS-systeem (afkorting van Elec tronic Control Suspension), dat vering, demping en hoogte van de wagen elektronisch regelt. Daar is nu nog iets bij gekomen. De carros serie wordt ook in snel genomen bochten, bij krachtig remmen en bij felle acceleratie nagenoeg hori zontaal gehouden. Wat de vering betreft kan men kiezen uit twee standen: sportief - dus vrij stug - of een zachte, com fortabele vering. Als bij bepaalde snelheid de gekozen stand de vei ligheid in gevaar brengt (bijvoor beeld te hard rijden met de knop op 'comfort') corrigeert de elektronica deze misgreep. Men kan ook voor de stand 'automaat' kiezen, dan wordt de keus helemaal aan de elektronica overgelaten. Ook de hoogte van de carrosserie kan wor den versteld: tot 4 centimeter om hoog (gemakkelijk bijvoorbeeld bij het verwisselen van een band) en 2 centimeter omlaag (bij snelheden boven de 120 km/uur). Dit volgens Mitsubishi nu nog unieke systeem - dat zorgt voor be tere stabiliteit en wegligging onder alle voorkomende omstandighe den - vindt men wel standaard op beide zestienkleppers in de Galant serie. Maar de constructeurs von den een wat stuggere vaste vering juister op het uiterst snelle topmo del. Top Renault 5 Renault heeft sinds kort de al ge ruime tijd geleden aangekondigde topversie van de 5-serie in huis. De ze 'Renault 5 Baccara' is technisch hetzelfde als de 5 GTX (1721 cc mo tor van 87 pk), maar de wagen is ui terst uitbundig aangekleed. Onder meer met rundleren stoelen, baga- getassen aan de achterkant van de stoelen, dikke bekleding en derge lijke. De prijs van deze rijk opge sierde Renault 5 Baccara is vastge steld op 31.750 gulden. Saab 9000 sedan De zeer luxueuze sedanversie van de Saab 9000 beleeft in maart zijn première op de autotentoon stelling in Genève. Deze Saab 9000 CD is met zijn 4,87 meter 25 centi meter langer dan de Turbo 16. De grotere lengte komt natuurlijk voor het grootste deel ten goede aan de kofferruimte van 512 liter. De prestaties liggen op hetzelfde niveau als die van de 9000 Turbo (160 pk): acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur in 9 seconden en een topsnelheid van 210 km/uur. Het is geen goedkope jongen, maar de prijs van 94.750 zal het hele jaar door geldig blijven. Dat garan deert importeur AIM in Vianen. Corollo stationwagen De enkele maanden geleden ge ïntroduceerde aantrekkelijke Toyota Corolla-serie is nu uitge breid met een vijfdeurs stationwa gen, alleen verkrijgbaar in de vrij luxueuze XL-uitvoering. In ons land heeft de koper de keus uit drie motoren: een 1,3 liter viercilinder met drie kleppen per cilinder 26.395), een 1,6 liter viercilinder met vier kleppen per cilinder 27.695) en een 1,8 liter dieselmo tor 30.795). De door de grote ach terklep goed toegankelijke laad ruimte laat zich door het ontbreken van een drempel gemakkelijk bela den. Kauwtablet Een 'mondverzorgend kauwta blet' noemt het Veenendaalse be drijf Intec Dental Service het op de markt gebrachte produkt V6. Het is bedoeld om de mond snel en ge makkelijk te verfrissen en helpt bovendien de schadelijke werking van plaque (tandsteen) te bestrij den. Volgens Intec is het middel binnen drie minuten effectief en bevat het geen suiker of kunstmati ge smaak- en kleurstoffen. Men noemt het een ideaal middel om in de auto te gebruiken bij langere rit ten of als men bij een volgende af spraak met een frisse mond wil ko men. V6 is bij de drogist verkrijg baar. I AUTO BMW Nederland heeft deze week voor vijf dagen beslag ge legd op de grote Aalsmeerse te levisiestudio van Joop van der Ende. Dezelfde illusiefabriek dus, waarin vorige week door de Soundmix-show het Neder landse telefoonverkeer werd ontregeld en waarin Jos Brink maandagavond weer wonder lijke weddenschappen afsloot. Tussen de ontelbare lichtbak ken presenteert BMW tot en met zaterdag de nieuwe 5-serie aan BMW-dealers en potentiële klanten. Honeymoon-presenta- tor Ron Brandsteder is inge huurd om tijdens de zes voor stellingen voor duizend perso nen elk) niet alleen vijf goede shownummers aan elkaar te praten, maar ook om het pu bliek te doordringen van de po sitieve kanten van de nieuwe 5- serie. Na zang (Peter Douglas en Wall Street Crash), dans (Broadway Dance Theatre) en muziek (Jaap van Zweden en de Midland Big Band) is er voor de genodigden volop gelegen heid tijdens het nuttigen van een hapje en een drankje de nieuweling van het Beierse merk te bewonderen. De basis voor d(, 5-serie werd in feite in 1961 gelegd, toen met een door Herbert Quandt ont- worpen 1500-model de omme keer begon voor het toen al doodgewaande bedrijf in Mün- chen. Want uit die 'Nieuwe klas se' zijn eigenlijk alle latere mo dellen ontwikkeld. Wat er ook veranderde, nooit meer de spe cifieke BMW-lijn. Neem de praktisch perfecte nieuwe 7-se rie. Hoewel vorig jaar volledig vernieuwd is elk model daaruit direct als een BMW herkenbaar. Dat geldt ook voor de vrijwel gelijktijdig ontwikkelde, maar nu gepresenteerde 5-serie. Ron der en sierlijker dan de voor ganger, maar nog een echte BMW. Ook langer, breder, lager en zwaarder. Daarom ook geen vier-cilindermotoren meer, al leen stevige zescilinders, alle in gespoten en in de benzinever sies voorzien van katalysator. Pittige auto's met dito prijzen. De gunstigst geprijsde (520i) gaat inclusief btw de zestig mil le al te boven en de voorlopige topper (535i) gaat royaal over de ton. Die sterkste vijf is er ove rigens al, de andere versies - ook de turbodiesel - komen wat la ter. TREFPUNT VOOR AUTO LIEFHEBBERS. i, k ROBGORRIS AUTOBEDRIJF ROB GORRIS BV. HOGE RUNDUK 278 2314 AL LEIDEN. TEL 071 896000 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG Nieuwe 5-serie vanaf 9 februari In onze showroom Fiat, Lancia en Bertonedealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. AUTOBEDRIJVEN BV Off. dealer van Mitsubishi en Saab Maok eens een proefrit in de nieuwe Cuore; Een heerlijk eigenzinnige auto, met een schone pittige motor die wil en kan presteren. Moor die bovendien opvallend zuinig is (ECE-norm 1:25 normole benzine bij 90 km/uur constant). Door z'n bescheiden buitenmaten en korte draoi- cirkel (8,8 m) is de Cuore bij uitstek geschikt voor gebruik in de stad. Moor ook op de buitenweg (topl35 krn/uur) is het een heerlijke auto met perfect weggedrag, onder meer door de standaard onafhankelijke wielophanging. Daarbij komen dan nog z'n sportieve vormgeving, het bedieningsgemak, z'n rembekrachtiging op de schijfremmen voor en de royale ruimte voor bood schappen, bagage en passagiers. Kortom, u zult ontdekken dot de nieuwe Cuore de meest comfortabele auto in z'n klasse is. Overtuig u zelf en beproef die eigenzinnigheid eens tijdens een proefrit. Er is al een Cuore vanaf f 12.599,-. KATWIJK, Auto Eitens, Blekerstraat 6, tel. 01718-26369 LEIDERDORP Herman Mulder, Weversbaan 10, tel. 071-894200/01 LEIDEN: KOREVAARSTRAAT 43, TEL. 071 14 21 46 LEIDERDORP: WEVERSBAAN 12, TEL. 071 89 92 64 Voorlopig alleen de benzineversies van de Mitsubishi Galant. (foto SAMBA Leiden: Breestraat 21, tel. 130568; Haarlemmerstraat 73, tel. 122109 Katwijk aan Zee: Princestraat 24a, tel. 72063 Leidschendam: winkelcen trum Leidsehage, Berkenhove 18, tel. 272430» Alphen a/d Rijn: winkelcen- trum de Aarhof, Aarhof 20, tel. 74329 Leiderdorp: Winkelhof 21. The SOlUld Ol FüSllion tel. 413496 «Noordwijk: Boerenburgerweg 'I, tel. 12654. ton hondoismecc von the smger Company in iiC«nti0 gebrul. Normaal 849.- Aktievoordeel 100.- Voordeelprijs 749.- Minimale Inruilkorting 100.- Lichtgewicht Vrije arm Overlocksteek Stretchsteek Platliggende spoel Knoopsgaten automaat

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11