ïj Groentesap niet gezonder maar wel veel duurder 'Amateur' huizenkoper beter beschermen Afrader:schimmelvreter van Bison CONSUMENT- De groenteman Twee jaar en tbr voor verbijsterende moord Boete wegens belediging vrouwenarts 'Vooruitzichten Belgische economie niet rooskleurig' Mazelen Ontgroening DINSDAG 2 FEBRUARI 1988 PAGINA 9 We hebben momenteel te veel peren. Optimistisch gezien betekent dit dat 1987 een topjaar is geweest, maar nu de Amerikaanse concurrentie zich sterk heeft doen gelden waar het export naar Scandinavische landen betreft,blijven wij met grote hoeveelheden peren zitten. In 1987 zijn zo'n 3000 ton meer peren geoogst dan in 1986. Dat betekent dat er thans uitstekende kwaliteit voor een zacht prijsje verkrijgbaar is. Met name het ras 'Conférence', zo vertelt A. Sinke, veilingmeester bij CVZ (Coöperatieve Veiling Zeeland). CVZ staat nummer één op de lijst voor het veilen van peren, maar ook appelen maken een groot deel uit van het assortiment. Zo'n 600 aangesloten telers en kwekers zorgen voor een gemiddelde weekaanvoer van ongeveer 600 ton appelen, waarvan een deel bestemd is voor de export, een deel voor industriële verwerking en een deel voor de consument. Opslag Natuurlijk worden al die vruchten niet tegelijkertijd aangeboden. Koelhuizen van gigantische afmetingen zorgen voor opslag, waarvan de partijen op regelmatige basis onttrokken worden voor de verkoop aan de diverse afnemers. Op het gebied van appelen genieten de Cox d'Orange Pippin en onze oer- Hollandse Elstar op dit moment de grootste voorkeur: het zijn heerlijke handappels die ook voor taarten, toetjes etc. zeer geschikt zijn. Een andere topper van het moment, hoewel van geheel andere aard, is witlof. Salade Recepten voor het verwerken van appelen, peren en witlof zijn talloos; maar een combinatie van deze drie komt men niet vaak tegen. Een snelle en toch originele manier om gegrild vlees, vis of gevogelte te begeleiden is deze frisse, pittige en toch zachte salade voor vier personen: Meng in een ruime schaal in blokjes gesneden appelen en peren, twee stuks van elk. Voeg daar 3 a 4 van de bittere kern ontdane, in reepjes gesneden witlofstronkjes aan toe. Even goed husselen en besprenkelen met enkele druppels citroensap tegen het vergelen. Het geheel overdoen in een vergiet en in koelkast ijs- en ijskoud laten worden. Serveren naar voorkeur met slasaus, een weinig azijn, of met het uitgelekte vruchtensap. ERIC TRUFFINO Wie normaal gezond eet en drinkt hoeft geen groentesappen te drinken om de gezondheid te bevorderen. Bietensap kan men zelfs beter helemaal niet drinken omdat er veel nitraat in zit. Dit sap en andere dranken als wortelsap en gemengde groentesappen zijn bovendien extreem duur. Een glaasje tomatensap of andere, gangbare sapsoort is veel goedkoper en net zo gezond. Tot deze conclusies komt Konsu- menten Kontakt in haar maand blad Koopkracht. De consumen tenorganisatie onderzocht en ver geleek bieten- en wortelsap en ge mengde groentensap van de mer ken Biotta, Rabenhorst, Eden, Akwarius en Reforma. Gemengde groentensap van Dr. Vogel en bie ten- en wortelsap van Zonnatura werden eveneens onder de loep ge- De groentesappen worden tegen gepeperde prijzen aan de man ge bracht. Omgerekend per liter kos ten de sappen tussen de 5,70 een 11,40 gulden per liter. De sappen die niet van biologisch-(dynami- sche) teelt afkomstig zijn, zijn meestal het goedkoopst. Resten van bestrijdingsmiddelen werden niet in de dranken aangetroffen. Verboden Voor een dagelijkse portie vitami ne c is geen groentesap nodig. To maten- of sinaasappelsap bevat meer vitamine c dan de meeste groentesappen. Waarschijnlijk ver dwijnen ze bij de produktie door verhitting. Eden voegt aan bieten- sap deze vitamine in overdreven mate toe, iets wat wettelijk is ver boden. Ook Biotta doet dit met haar wortelsap, hoewel dit niet op het etiket is vermeld. Voor het lichaam benodigde mi neralen hoeft de consument ook niet uit groentesap te halen. In het wortelsap van Biotta zit twee gram zout per liter, niet op het etiket ver meld. De gemengde groentesap pen van Reforma, Eden, Raben horst en Biotta zijn eveneens met zout op smaak gebracht. Eden ge bruikt 4,5 gram, Reforma 6 gram per liter. Gezond is anders. Eden en Rabenhorst claimen ten onrechte een hoog kaliumgehalte Kopers van woningen worden in het huidige recht onvoldoende be schermd. Het is onjuist een koper te binden aan de mondelinge koop overeenkomst als zich naderhand nieuwe gegevens voordoen die op de uitwerking van het contract van grote invloed zijn. Samenstelling Raymond Peil Tot deze conclusie komt de Am sterdamse notaris mr. A.H.M. San ten in zijn rede bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogle raar in de notariële wetenschap en de daarmee samenhangende rechtsbeoefening aan de Universi teit van Amsterdam. In die rede ging Santen, tevens persnotaris in de hoofdstad, in op de bijzondere positie van de koper van een wo ning als consument. Santen constateert dat de consu ment in ons rechtsstelsel in het al gemeen op allerlei manieren tegen allerlei gevaren wordt beschermd. Bij de particuliere koper van een woning echter laat de wetgever het volgens hem afweten. Dit komt doordat de wettelijke regels om trent het kopen van een woning geen onderscheid maken tussen een particuliere koper en een pro fessionele. Positie "De hantering van het recht moet beter worden afgestemd op de bij zondere positie van de koper als consument. Dat wat geldt tussen professionele marktpartijen geldt niet zonder meer in het consumen tenrecht. De wetgever zou voor de totstandkoming van de koopover eenkomst van onroerend goed een schriftelijk contract verplicht moe ten stellen", aldus Santen. Bij een verplicht schriftelijk con tract voor de totstandkoming van de koopovereenkomst is pas spra ke van een koop wanneer de af spraak over de prijs op een notaris kantoor is gemaakt. Nu nog is het zo dat voor de koop van een wo ning de mondelinge overeenkomst tussen koper en verkoper over de prijs voldoende is. Volgens prof. Santen ontstaan daardoor te vaak problemen over financiering, woonvergunning, kettingbedingen en erfdienstbaarheden (met het huis samenhangende rechten als het recht van overpad). Notarishulp "Het object van de koop omvat meer dan opstal en grond, of min der. Partijen zijn zich dat niet be wust als zij hun prijsafspraak ma ken en beseffen vaak onvoldoende dat er nog tal van onderwerpen zijn te regelen. De makelaar als des kundige op het commerciële vlak en de notaris als deskundige op het juridisch vlak kunnen hen daarbij van dienst zijn", aldus Santen. Wat een nog onvolkomen con tract is, moet worden voltooid op het kantoor van de notaris, zo vindt hij. Santen preekt met zijn pleidooi voor notarishulp bij de koop van een huis niet voor eigen parochie: die notarishulp kost volgens hem geen extra geld, aangezien het ta rief voor de transportakte tevens de dienst omvat die de notaris ver leent bij de zogenaamde 'voorlopi ge koopakte'. in hun bietensap. Bij alle soorten sap schommelt dat tussen de 200 en 350 milligram per tiende liter, even veel als de meeste gezonde sapjes. Een ons gekookte aardap pels bevat ongeveer 400 milligram. De bietensappen en de gemeng de groentesappen met veel bieten sap (Vogel en Akwarius) bevatten (te) veel nitraat. Dit wordt in het li chaam omgezet in het giftige nitriet, of erger, nitrosaminen. Het toegestane maximum voor volwas senen, 220 milligram, zit al in iets meer dan een kwart liter bietensap van Reforma. De nitraatgehalten van het bietensap lopen uiteen van 290 tot 800 milligram per liter. IJzer Behoorlijke hoeveelheden ijzer zit ten in de gemengde sappen van Biotta, Rabenhorst, Eden en Akwarius. Drie glaasjes leveren de hoeveelheid die een volwassenen gemiddeld per dag nodig heeft. In wortelsap zit behoorlijk wat B-ca- roteen, een stof die in het lichaam wordt omgezet in vitamine a. Te veel caroteen kan overigens tot vergiftigingsverschijnselen leiden. Wie een gezond sapje wil drin ken kan beter vruchtesap of toma tensap nemen. Daar zit meer vita mine c in, minder nitraat en de prijs is een kwart tot een zesde van die van de groentesappen. Wie gezond eet en drinkt heeft ook helemaal geen extra vitamines of mineralen nodig. Wie echt met behulp van een alternatieve therapie de weer stand van het lichaam wil verho gen kan beter wat vaker worteltje, spinazie of boerenkool eten of zelf sap maken. Tot slot nog een opmerking over de etikettering van de groentesap pen: daar valt nog heel wat op aan te merken, zoals al eerder gemeld. Sommige sappen melden zelfs niet de houdbaarheidsdatum of de sa menstelling van het sap. Evenmin is vaak te lezen of de groenten bio logisch, biologisch-dynamisch of niet-biologisch zijn vermeld. Van het merk Bison is een 'schimmelvreter' verkrijgbaar, onder meer voor het verwijderen van algen en schimmels tussen de voegen van douchetegels. Het etiket vermeldt als werkzaam be standdeel natriumhypochloriet, 50 gram per liter. De prijs: 12,85 gulden voor een kwart liter. Een chloorbleekmiddel bevat meestel meer natriumhypochlo riet, al gauw 100 gram per liter. Prijs van een liter bleekmiddel: vaak niet meer dan een gulden. In dat licht bezien wordt dit Bison-produkt wel een heel duur, verdund bleekwater. Niet kopen, dus. AMSTERDAM (ANP) - Twee 18-ja- rige Amsterdamse jongens zijn gis teren door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot twee jaar cel en daarna terbeschikkingstelling van de regering. De twee ver moordden vorig jaar augustus in koelen bloede de 42-jarige Cornelis van Nimwegen in diens huis in de hoofdstad. De man werd in elkaar geslagen, gewurgd en doorzeefd met kogels. Motief was het stelen van de stereo-apparatuur van de Tegen de twee jongens, die sterk verminderd toerekeningsvatbaar bleken, eiste de officier van justitie twee weken geleden naast tbr een veel hogere gevangenisstraf: 9 jaar cel wegens de "verbijsterende" moord. Officier Van der Kerk liet toen doorschemeren dat tbr-gestel- den vaak te vroeg terugkomen in de maatschappij. Bij deze jongens, die als zeer gevaarlijk te boek staan, zou die snelle terugkeer DEN HAAG (ANP) - Een 41-jarige Leidschendammer is door de poli tierechter in Den Haag wegens smaad veroordeeld tot een voor de helft voorwaardelijke boete van 750 gulden. De man stuurde drie satirisch bedoelde brieven aan een inmiddels wegens ontucht met pa tiënten veroordeelde vrouwenarts uit Den Haag. In de brieven, geschreven alsof ze van - niet-bestaande - stichtin gen kwamen, werden de handelin gen van de gynaecoloog op humo ristisch bedoelde wijze benadrukt. Kopieën ervan gingen naar pers en ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Het was de bedoeling van de Leidschendam mer om die brieven en de reacties erop in een boekje te bundelen. De brieven schoten de gynaeco loog in het verkeerde keelgat en zijn raadsman, mr. G. Spong, dien de een klacht in. De klachten over twee van die brieven gaan niet op, aldus de politierechter dinsdag, want deze werden niet door de arts zelf ondertekend. Maar de klacht over de eerste brief wel en daar voor kan de Leidschendammer worden gestraft, want "ook een arts heeft recht op strafrechtelijke bescherming van eer en goede naam". Door het voorwaardelijke deel van de straf, die twee jaar lang blijft staan, is de publikatie van het boekje in feite ook verboden. voorkomen moeten worden door een lange gevangenisstraf. De rechtbank overwoog echter dat de twee zó ernstig gestoord zijn dat "er niet snel genoeg met een be handeling begonnen kan worden". Die behandeling zal, volgens het vonnis, zeer lang duren. Bij de moord bleek het tweetal geïnspireerd te zijn geweest door de muziek Heiter Skelter van de Beatles. Ook Charles Manson, die in Amerika vastzit wegens de zoge heten Sharon Tate-moorden, was indertijd door de Heiter Skelter- muziëk bezeten geraakt. Een van de veroordeelden zei tijdens zijn zaak dat hij de film over de Tate- moorden 24 keer gezien had en "er goeie ideeën voor moord had opge daan". VERLIES - De algemeen directeur van Den norske Creditbank (DnC), de grootste bank van Noorwegen, heeft gisteren zijn ontslag aangebo den als gevolg van de slechte resul taten over 1987. De bank heeft vo rig jaar een nettoverlies geleden van 1,5 miljard kroon (441 miljoen gulden). DnC heeft vorig jaar bijna 900 miljoen kroon (265 miljoen gul den) verloren in de aandelenhan del. VIDEOSEKS - Utrecht blijft ver stoken van de 'video-cockpits' van sekswinkel-keten Christine le Due. De afdeling rechtspraak van de Raad van State vindt dat burge meester en wethouders van Utrecht gelijk hebben in het ver bieden van deze éénpersoons-bio- scoopjes, waarin voor weinig geld erotische videofilms te zien zijn. 'Macintosh moet dochters afstoten' STEIN (ANP) Macintosh (met een vestiging in Zoeterwoude) moet af van de dohters Macintosh Falcon (140 werknemers) en Ma cintosh International (40 man per soneel). Aldus luidt het advies van ASB (Adviesgroep voor Strategi sche Besluitvorming) aan de raad van bestuur van Macintosh en de directies en de ondernemingsra den van de twee ondernemingen, alsmede aan de vakorganisaties. Macintosh houdt zich bezig met de produktie (Bendien Smits) en de verkoop van confectie (Super- confex) en de exploitatie van win kelketens (Kwantum en Halfords). Het concern heeft gisteren meege deeld dat de adviesaanvraag in ver band staat met het feit dat Macin tosh aan veel kledingzaken levert maar tevens zelf, via Superconfex, kleding verkoopt en zichzelf dus nodeloos beconcurreert. PARIJS (Rtr) Voor België zit er niets anders op dan het al zes jaar volgehouden strakke economische beleid gewoon voort te zetten. De economische vooruitzichten voor de komende jaren zijn niet roos kleurig, zo schrijft de Organisatie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) te Parijs in haar jaarlijkse rapport over Bel gië. De vooraanstaande club econo men verwacht dat de werkloosheid in de komende twee jaar op het ho ge niveau van 11,2 procent van de beroepsbevolking zal blijven. Vooral het zuiden van het land, het franstalige Wallonië met zijn ver ouderde staalindustrie, blijft ge bukt gaan onder een hoge werk loosheid. De groei m België, onontbeerlijk voor het behoud van de welvaart, wordt steeds minder, zo voorziet de OESO. Het rapport voorspelt een vermindering van de groei van de totale binnenlandse bestedingen van 2,4 procent in 1987 tot 1,8 pro cent in dit jaar en in het komende jaar. De groei van het bruto natio naal produkt wat heel België voortbrengt zal afnemen van 1,8 procent in 1987 tot 1,5 procent in 1988 en 1,3 procent in 1989. De recente daling van de dollar koers ten opzichte van de Belgi sche frank heeft een grote invloed op de Belgische betalingsbalans. De OESO verwacht dat België steeds minder goederen, diensten en valuta kan exporteren. Het over schot van (omgerekend) 5,3 miljard gulden in 1987 zal afnemen tot 5,1 miljard gulden in 1988 en 3,8 mil jard gulden in het jaar daarop. In de komende jaren zal er ver der volgens het rapport sprake zijn van een lichte toeneming van de in flatie. De prijzen zullen in 1988 stij gen met 2,1 procent en in 1989 met twee procent. Afgelopen jaar be droeg de inflatie 1,6 procent. Het beeld dat de OESO schetst voor het nauw met België verbon den Luxemburg verschilt enigszins met dat van België. De inflatie in dat land zal dit jaar 1,7 procent bedragen en in 1989 1,5 procent. De economische groei neemt dit en komend jaar af van 1,8 procent in 1987 tot 1 procent. Ook de groei van de binnenlandse vraag vermindert van 2,4 procent in 1988 tot 1,5 procent in 1989. De werk loosheid blijft op het niveau van 1,6 procent. UTRECHT - De vice-voorzitster van de Gehandicaptenraad, me vrouw Koster, klopte gisteren met 20.000 handtekeningen aan bij di recteur Ploeger (links) van de Ne derlandse Spoorwegen. Zij wilde daarmee het verzoek onderstrepen om treinen zo te bouwen, dat men sen in een rolstoel op eigen kracht kunnen in'stappen'. De handteke ningen had de Gehandicaptenraad De nieuwe stoptreinen van de Ne derlandse Spoorwegen, die in de jaren '90 gaan rijden, krijgen een 16 centimeter lagere vloer dan de huidige treinen. Er blijft dan nog een hoogteverschil van 25 centime ter over. Ploeger gaf toe dat ook een instap van 25 centimeter te hoog is om zonder hulp met een rolstoel naar binnen te kunnen. Maar vol gens hem zou dit met de door de Ge handicaptenraad aangeboden ont werpen evenmin lukken. "Er zijn praktisch onvermijde- 'lijk verschillen in perronhoogte en instapspleet"aldus Ploeger. Een- lagere instap 'is volgens hem tech nisch niet mogelijk. NS heeft de voorstellen van de raad ook afge wezen met het oog op de kosten. De nieuwe treinen zouden er vijf tot tien procent duurder door worden, terwijl een vloer op gelijke hoogte met het perron ten koste zou gaan van een aantal zitplaatsen. (toto ANP) Lezers schrijven Ik kan het niet nalaten te reageren op het artikel 'mazelen-epidemie niet zonder gevaar' in de krant van 28 januari j.l. Het hele artikel komt mij over als behoorlijk ongenuan ceerd, met daarin een punt dat naar mijn mening feitelijk onjuist is. Dat punt is: '..„hoewel huisartsen verplicht zijn die ziekten aan te melden waarvoor vaccinatie ver plicht is'. Laten we duidelijk stellen dat niemand in Nederland verplicht is zich, voor wat voor ziekte dan ook, te laten inenten. Er wordt gezegd: 'De mazelen vormen vaak een voorbode van andere ziekten als hersenvliesontsteking, midden oorontsteking, longontsteking en zelfs polio'. Waarmee wordt een dergelijke bewering gestaafd? Oké, iedereen weet dat het voor kan komen, maar zo zijn er altijd si tuaties denkbaar waarbij compli caties optreden, waardoor mensen sterven. Neem nou het volgende voorbeeld: Het gaat sneeuwen en als gevolg daarvan wordt het glad. Iedereen weet dat er dan extra on gelukken gebeuren, waarbij slacht offers vallen. Je zou, analoog aan het geval van mazelen, kunnen zeg gen dat sneeuw de voorbode is van verkeersongelukken. Mij best als beide zaken op deze manier worden beschouwd. Maar laten we dan niet al die andere fac toren buiten beschouwing laten, die mede bepalend zijn voor wat er in iemands leven gebeurt. Want had die persoon geen ongeluk ge kregen als hét niet had ge sneeuwd? Was die andere persoon niet ziek geworden als hij wel tegen mazelen was ingeënt? We zullen deze zaken nooit voor de volle 100 procent kunnen bewijzen. Een ding is in ieder geval duide lijk: we laten ons in onze samenle ving hoofdzakelijk leiden door za ken die we waar kunnen nemen, kunnen meten, kunnen voelen, kunnen proeven. Verder is het kor- te-termijnresultaat erg belangrijk en ten slotte vinden we heel be langrijk 'wat het ons kost', getuige ook het volgende citaat: 'Feit is echter wel dat door ernsti ge ziekten blijvend nadeel kan ont staan bij getroffenen, maar ook bij anderen en voor de maatschappij, die immers opdraait voor de daar aan verbonden kosten. Dubbele kosten dus'. Heeft iemand zich wel eens seri eus afgevraagd wat het kost ziek ten te behandelen die zich alleen manifesteren omdat mensen zich in lieten enten? Heeft iemand zich wel eens afgevraagd wat het kost mensen te verplegen, die tengevol ge van complicaties na inentingen blijvend invalide zijn, lichamelijk en/of geestelijk? Oh, ik hoor mensen als zeggen: ja, maar dat zijn uitzonderingen. Nou, zijn ernstige complicaties bij mazelen ook geen uitzondering? We kijken met oogkleppen nar de resultaten van medisch handelen. Successen zijn welkom, maar fou ten of falend handelen zien we niet, willen we niet zien, of vergeten we te betrekken in onze oordeelsvor ming. Wat ik nu zo belangrijk vind, is dat we als mens beseffen dat we meer zijn dan ons lichaam. Een groot deel van de Nederlandse be volking is 'gelovig'. In de bijbel staat dat de mens geest, lichaam en ziel' is. De geest en de ziel zijn niet tastbaar, toch weten we dat ze er zijn. Laten we er, tenminste by de oordeelsvorming over leven en dood, ziekte en gezondheid, reke ning mee houden datje deze zaken ook kunt benaderen vanuit een an der standpunt dan het materialisti sche. Ik ben me ervan bewust dat er veel vragen worden opgeroepen, die onbeantwoord blijven. Dat is ook de bedoeling. Ik hoop dat veel mensen zich gaan afvragen of het niet zo zou kunnen zijn: dat het bewustzijn, de geest van elk levend wezen, in sa menhang met het bewustzijn van alle andere levende wezens. beüa- lend is voor wat we in ons leven te genkomen. Jikky Joosten Zager 38 Noordwijk Nieuwe leden van de Rotterdamse studentenvereniging Sanctus Lau- rentius zouden zijn gedwongen tij dens hun ontgroening door oud slachtafval te kruipen. Als gevolg hiervan lijdt een aantal van hen on der meer aan huidziekten. Aldus een bericht via het ANP in de krant van 28 januari. Kenmerkend voor 'de groenen' is hun positie van ongelijkheid als 'onrijpen'. Het is uiterst primitief om medemensen te onderwerpen; om mensen oude normen en waar den als enig juiste op te dringen. Wanneer je wordt toegelaten tot de universiteit om te gaan stude ren, heb je toch al blijk gegeven van 'gezond verstand'. Sommige 'ouderejaars' doen onze samenle ving bepaald geen eer aan. Het is hoog tijd om oude, vervallen waar den te vervangen door nieuwe. Ie dereen mag uitkomen voor z'n ei gen mening. De mens is geen kud dedier. De ene mens mag niet heer sen over de ander. K. Staffeleu-Bonnet Herengracht 16 Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9