Fax2990r Fusieplan Philips gaat toch niet door 'Grüne Woche' niet zonder Nederland In Groot-Brittaiinië op grote schaal stakingen Vooral vrouwen willen met ouderschapsverlof Hongkong passeert Rotterdam als de grootste containerhaven Verkoop Maxis zonder ontslag Politiek ook in de hoofdrol op gigantische Berlijnse landbouwbeurs DINSDAG 2 FEBRUARI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Bundeling medische apparaten gestrand op lage dollar DEN HAAG (GPD/ANP) Het Nederlandse Philips-concern is er niet in geslaagd een ge meenschappelijke onderneming op te zetten met het Britse General Electric Company op het gebied van medische apparaten. In april vorig jaar kondigden de beide elektronica-be- drijven aan de krachten op dit gebied te bundelen in een gezamenlijke onderneming in de Verenigde Staten. LONDEN (Rtr/AP) - De sociale on rust in Groot-Brittannië neemt toe. Gisteren zijn door een staking van het veiligheidspersoneel op twee na alle 103 staatsmijnen stilgelegd. Ook de vakbonden van verpleeg kundigen en zeelieden hebben tot acties opgeroepen. Circa 10.000 veiligheidsfunctio narissen van de Britse mijnen hiel den een 24-uursstaking, waardoor de directies de kolenwinning zagen stilvallen. Zij moesten de mijnwer kers naar huis sturen. Een looneis van 10 procent vormt de inzet van het conflict. De directie van het staatsbedrijf British Coal wil niet verder gaan dan vier procent. Morgen zullen naar verwachting enkele duizenden werknemers in de gezondheidssector, meest ver pleegkundigen in Londen, het werk neerleggen. Ze willen dat de regering meer geld steekt in de na tionale gezondheidszorg. That chers bezuinigingsbeleid heeft ge leid tot de ernstigste crisis in deze sector sinds de Tweede Wereldoor log; ziekenhuisafdelingen moeten noodgedwongen worden gesloten; er is een nijpend gebrek aan verple gend personeel en er staan momen teel ruim 700.000 mensen op de wachtlijst voor operatieve behan delingen in staatsziekenhuizen. De veerdiensten over het Kanaal met Frankrijk zijn vandaag volle dig stil komen te liggen door een staking van de bond van zeelieden uit protest tegen een drastische vermindering van het aantal ba nen. Sinds 1975 zijn jaarlijks 5.000 werknemers in de particuliere koopvaardij hun baan kwijtge raakt. Sommigen zien in de acties een herleving van het verzet door de vakbonden tegen het economisch beleid van de Conservatieve rege ring. De woordvoerder van de op- positonele Labourpartij voor werk gelegenheid, Michael Meacher, verklaarde: "Het idee dat Thatcher de vakbeweging de benen gebro ken heeft, is altijd onzin geweest. Nu de werkloosheid licht daalt, krijgen de vakbonden weer wat meer invloed. Zij willen een graan tje meepikken van de economische groei". Toen Thatcher in 1979 aan de re gering kwam, verklaarde zij plech tig de macht van de vakbeweging sterk aan banden te leggen en sta kingen te beperken. Uit officiële cijfers blijkt dat het aantal door sta kingen verloren gegane werkda gen gedaald is van 29,5 miljoen in 1979 naar 1,9 miljoen in 1986. Maar critici schrijven deze daling vooral toe aan vrees voor werkloosheid. Gisteren werd in Eindhoven echter bekendgemaakt dat de besprekin gen zijn beëindigd, de 'medical sys- tems-divisie' van Philips in een nieuwe structuur alleen verder zal gaan en deze reorganisatieplannen versneld worden doorgevoerd. Als reden voor het mislukken van de joint venture met de Britse concurrent General Electric Com pany (GEC) noemt Philips de koersval van de Amerikaanse dol lar. De Amerikaanse dochteron derneming van GEC op het gebied van medische apparaten, Pieker International, zou nu veel meer geld op tafel moeten leggen om vijftig procent in de nieuwe joint venture met de Philips-divisie te verwerven. Klaarblijkelijk is hier over geen overeenstemming moge lijk gebleken. Philips maakte op 1 december vorig jaar nog bekend dat het Ame rikaanse ministerie van justitie en het Westduitse kartelbureau geen bezwaar hadden tegen de fusie, waardoor een van de grootste pro ducenten op het gebied van appa ratuur voor medisch-diagnostische beeldvorming zou ontstaan met een omzet van twee miljard dollar en 17.000 werknemers. Pieker International, gevestigd in Cleveland (Ohio), heeft 6000 me dewerkers, van wie 4000 in de VS en verkocht in het boekjaar voor 612 miljoen dollar. De Philips-divi sie is gevestigd in het Brabantse Best, telt 11.000 werknemers waar van 8500 in Europa en verkocht in hetzelfde jaar voor 2824 miljoen gulden. De cijfers over 1987 zijn nog niet bekendgemaakt. Bij een samenvoeging van beide bedrijfsonderdelen zou op iets lan gere termijn zeker een aantal 'dub bele' functies op de tocht komen te staan, zo erkende Philips vorig jaar. Nu de divisie een nieuwe juri dische structuur krijgt waardoor het meer op eigen benen verder zal moeten dan voorheen, 'zullen her structureringsmaatregelen worden versneld', aldus de mededeling van Philips. Nog maar enkele weken geleden maakte Philips bekend dat een bundeling van krachten met de Amerikaanse producent van 'wit goed' (wasmachines, ijskasten en dergelijke) 'Wirlpool' niet door zou GOED JAAR - De Nederlandse on dernemer verwacht dat 1988 een goed jaar wordt. Uit een onderzoek onder ruim 400 managers door het marketingbureau Burke-Inter- /View is gebleken dat de helft van de toplieden van bedrijven met 100 of meer werknemers dit jaar meer winst verwacht dan in 1987. gaan. In dat geval zouden vooral problemen van technische aard de doorslag hebben gegeven. Bestuurder J. Cuperus van de In dustriebond FNV heeft verbaasd, kwaad en bezorgd gereageerd op de mededeling van Philips. "Ik ben verbaasd omdat de samenwerking niet doorgaat en kwaad omdat Phi lips niet tegen ons heeft verteld dat er nu versneld zal worden geher structureerd. We hebben dat pas gehoord toen Philips het aan de media meedeelde. En in ben vooral bezorgd over de gevolgen van die herstructurering voor de werkgele genheid". Franse Martell in Canadese handen over LONDEN (VWD/Rtr) - Het Cana dese drankenconcern Seagram lijkt de strijd om de Franse cognac producent Martell te hebben ge wonnen. Gisteren maakte Seagram bekend een nieuw, verhoogd bod uit te brengen van 3475 frank per aandeel of in totaal 5,25 miljard frank (1,75 miljard gulden). Het bod is hoger dan het laatste bod van het hotel- en drankencon cern Grand Métropolitain. Dit con cern, dat vorige week zijn bod ver hoogde tot 3300 frank per aandeel of in totaal 4,62 miljard frank (1,53 miljard gulden), heeft gisteren ver klaard geen hoger bod meer uit te zullen brengen. Martell heeft de aandeelhouders geadviseerd het bod van Seagram te aanvaarden. De afgelopen week liet Martell weten in zee te zullen gaan met Grand Met. Het Franse concern liet nog wel de achterdeur open toen ze liet weten te kiezen voor Grand Met, omdat die op dat moment het meeste bood. Martell heeft tijdens de overnamestrijd, waarbij Sea gram en Grand Met elkaar steeds met een hoger bod aftroefden, voortdurend laten weten liever door Seagram ingelijfd te worden omdat de bedrijfsfilosofie beter aansprak. Seagram en Martell zijn beide familieconcerns. Vorig jaar december was er al overeenstemming over de verkoop van het hele familiebelang in Mar tell aan Seagram. De beursautori- teiten staken toen een stokje voor de transactie omdat de fusieregels waren overtreden. Het Canadese concern heeft op het ogenblik veer tien procent van de aandelen Mar tell in handen. Grand Met heeft 21,8 procent in bezit. Containeroverslag HONGKONG (UPI/GPD) - Hong kong heeft vorig jaar 3,45 miljoen containers overgeslagen en daar mee Rotterdam gepasseerd als de grootste containerhaven ter we reld. Rotterdam was vorig jaar goed voor 2,8 miljoen containers, ongeveer evenveel als in 1986. De containeroverslag in Hongkong groeide met bijna 25 procent en die groei overtrof de raming van negen procent ruimschoots, zo hebben de havenautoriteiten van de Britse kroonkolonie gisteren bekendge maakt. De groei van de containerover slag van Hongkong is vooral het ge volg van een toeneming van over- slagverkeer uit andere Aziatische landen. Bovendien nam de export van Hongkong toe met twintig pro cent. De totale goederenoverslag groeide met dertien procent tot ze ventig miljoen ton. Dat Rotterdam niet meer de grootste containerhaven is komt niet als een verrassing. Wel was er in de Rotterdamse havenkringen niet eens voor. Nummer twee staat verbazing over het feit dat het door het Japanse Kobe met 'n Hongkong is verdrongen. Men had eerder verwacht dat dit zou gebeu ren door de Taiwanese haven Kaoshiung. Directeur R.P.A. Hoorweg van ECT, nog steeds 's wereld grootste miljoen ton, gevolgd door Yokoha ma met iets meer dan de helft van de Rotterdamse overslag: 130 mil joen ton. Overigens begint het besef door containeroverslagbedrijf voorspel- te dringen dat het i de eerste plaats valt af i de hoeveelheid over geslagen tonnen. Van veel meer be lang is de toegevoegde waarde die haven kan bieden. Zoals bij- Polen Tegelijk met het laten ingaan van prijsverhogingen van gemiddeld 27 procent hebben de autoriteiten in Polen besloten de munteenheid, de zloty, te devalueren met negen tien procent. De vorige devaluatie, met zeventien procent, dateert van 1 februari vorig jaar. Sindsdien is de koers, die toen werd vrijgelaten, wekelijks gezakt met-twee a drie procent. Shell Shell Oil, de Amerikaanse doch teronderneming van Koninklij ke/Shell Groep, zal tussen de 330 en 380 miljoen dollar bijdragen in de kosten van het opruimen van door de maatschappij veroorzaakte bodemvervuiling in de Amerikaan se Rocky Mountains. Het gaat daarbij om een schikking met de Amerikaanse regering, zo heeft het ministerie van justitie gisteren be kendgemaakt in Washington. Britse rente De Britse banken hebben van daag hun basisrente met 0,5 pro cent verhoogd tot negen procent. De centrale bank, de Bank of Eng land, had daarvoor onverwacht het signaal gegeven door een verho ging van haar geldmarkttarief met 0,5 procent. Een woordvoerder van de bank zei gisteren dat de maatre gel is bedoeld om de economie wat af te koelen. Hij doelde daarmee op de aanhoudend sterke groei van de kredietverlening. Nevas Het op de parallelmarkt van de Amsterdamse beurs genoteerde beleggingsfonds in vastgoed Ne vas wil dit jaar nog naar de officiële beurs. Het slagen van dit streven zal vooral afhankelijk zijn van de belangstelling van de institutione le beleggers, die naar schatting al de helft van het aandelenkapitaal in handen hebben. Energie Negen landen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) hebben een informatiecentrum voor ener giebesparende technieken opge richt. Het wordt in Nederland ge vestigd bij de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij B.V. in Sittard. Voor de start is ruim een miljoen gulden beschikbaar ge steld. Het is de bedoeling dat er uit eindelijk dertig tot veertig mensen komen te werken. het al in oktober '86. Hij zei toen: haven niet "Rotterdam staat al vele jaren op te meten grote hoogte als grootste container haven ter wereld. Men kan zich echter afvragen of deze situatie zo blijft of dat Rotterdam haar plaats voorbeeld de mogelijkheid zal moeten inruimen voor opko- auto's te assembleren die ei mende havens in zich ontwikke lende landen. Havens als Singapo re, Hongkong, Kaoshiung en Tokio maken een goede kans om de lei dende rol van Rotterdam in de we reld over te nemen zonder dat we daaraan iets kunnen doen". Hoorweg haalde toen ook een studie aan van het gezaghebbende vakblad Containerisation Interna tional. Dat voorspelde dat contai ner-koploper in het jaar 2.000 de ge noemde Taiwanese haven naam zal zijn, op de tweede plaats gevolgd door Hongkong en dat Rotterdam pas op de derde plaats zou komen. Reden tot paniek is er allerminst. MUIDEN/AMSTERDAM (GPD) - Door de verkoop van de zeven Neder- De Rotterdamse haven behandel- landse Maxis-vestigingen aan de Coöp-groep uit West-Duitsland zullen de het afgelopen jaar zo'n 1,9 mil- geen gedwongen ontslagen vallen. Ook de huidige arbeidsvoorwaarden joen containers, goed voor 31 mil- voor de werknemers blijven van kracht, zo is Coop overeengekomen met joen ton aan goederen. Dat is ech- de Dienstenbond FNV. Nog dit jaar zal Maxis een eigen bedrijfs-cao krij- ter maar iets meer dan 10 procent DEN HAAG (GPD) - Bijna de helft van de vrouwen die daarvoor in aanmerking komen zegt gebruik te willen maken van een regeling voor ouderschapsverlof die de Tweede Kamer voorbereidt. Bij de mannen voor wie de is regeling be doeld geldt dat voor elf tot zeven tien procent. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands Instituut voor Ar beidsomstandigheden heeft ge daan in opdracht van het ministe rie van ministerie van sociale za ken. De resultaten zijn gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Volgens minister De Koning draagt het onderzoek getiteld 'Ou derschapsverlof bij aan de discus sie over de wettelijke regeling van het verlof. De ouderschapsregeling die de Tweede Kamer voorbereidt, komt erop neer dat een werknemer die moeder of vader geworden is, een half jaar lang zijn werkweek tot minstens twintig uur mag terug brengen. Dit onbetaalde deeltijd- verlof kan opgenomen worden tot het kind vier jaar oud is. Voorwaar de is, dat de werknemer al een vol ledig jaar in dienst is bij het bedrijf of de instelling waar hij werkt. Voor vrouwen is de belangrijkste reden om van de regeling gebruik te maken de verwachting dat zij zonder wettelijke steun geen kans krijgen na de geboorte van hun kind korter te werken. Bijna zeven tig procent van de jonge moeders heeft dat al ervaren. De vrouwen die geen beroep op de regeling zou den doen, hebben zelf al een korte re werkweek met hun baas gere geld of willen na de bevalling niet korter werken. Het onderzoek laat zien dat een kwart van de zwangere vrouwen, die meer dan 20 uur werken en na de bevalling hun baan willen opge ven, de regeling aangrijpt om toch te blijven werken. Van de andere driekwart die met werken zou stoppen, willen velen pas weer werken als hun kind wat ouder is. Mannen willen van het verlof ge- ADVERTENTIE gen. wat er in totaal aan 'goederen Wel komen 150 arbeidsplaatsen te vervallen door een inmiddels gestar- wordt gelost en geladen. Al jaren te reorganisatie. Door natuurlijke afvloeiing en interne verschuiving van schommelt de totale goede- medewerkers hoeft echter niemand te worden ontslagen, zoals al tijdens renoverslag in de Rotterdamse ha- de onderhandelingen eind dit jaar bekend werd. ven rond de 250 miljoen ton en daar Bij de overgenomen grootwinkelbedrijven in Muiden, Arnhem, Rijs- wordt de komende tjd niet veel ver wijk en Hoogvliet (Maxis), 'Trefcenter' Middelburg en Venlo en het Eden- andering in verwacht. Hongkong se 'Berko' werken momenteel ongeveer 3000 mensen op zo'n 1650 ar- daarentegen komt in het rijtje van beidsplaatsen. drukste havens bij de eerste tien supersnel, 15sec.A-4 ingebouwde software GEEN EXTRA LIJN NODIG voor naam-datum-tijd INGEBOUWDE TELEFOON verzendformaat A4+B4 journaal kontrastregeling normaal-fijne mode copiëren, enz. auto-ontvangst Bel voor 06-52121451/ dokurnentatie 01720-43566 BERLIJN - Het beeld van de Grü ne Woche in Berlijn bij het publiek is dat van een gigantisch eet- en drinkfestijn. Bijna een half miljoen bezoekers die tien dagen van war me worst naar gepofte aardappel slenteren. Al die etenswaren weg spoelen met bier, bier, likeur en nog meer bier. Kapitalen geven de Berlijners ieder jaar weer uit op de ze gigantische internationale beurs van landbouwprodukten. Want al leen al op het gebied van eten zijn er meer dan zeventig landen met hun specialiteiten vertegenwoor digd. door Huub Klompenhouwer Maar de Grüne Woche is meer dan een publieksbeurs. Zoals de aanwezige landbouwminister Ger- rit Braks zegt: "Wegblijven kun je niet van zo'n beurs. Hier wordt meer gelobbied dan waar ook". Braks is dan ook een belangrijk man voor de Duitsers, want op landbouwgebied is ons land de be langrijkste handelspartner van de Duitsers. Maar op politiek gebied, zoals over de EG-landbouwuitga- ven, zijn Braks en diens Duitse col lega Kiechle het bepaald niet altijd eens. De Grüne Woche was bij de start in 1926 eigenlijk ook al een praat- aangelegenheid. Agrarische belan- dam net genverenigingen uit heel Duits land vergaderden, in navolging van wat in andere landen ook al ge beurde, een week in Berlijn. En omdat op zo'n moment ook de han del wel wat kan verdienen, kwam er al snel ook een handelsbeurs. Vanwege het feit dat er nogal wat jagers en andere in het groen gekle de bezoekers kwamen, kreeg de beurs van de journalisten de naam Grüne Woche. Internationaal werd de beurs na de Tweede Wereldoorlog. Neder land was het eerste land dat zich liet zien. Een initiatief waarover de gemoederen hoog opliepen. Zo vlak na de oorlog waren er gevoe lens genoeg om, juist in Duitsland, niet al te zeer te pronken met de mooiste tuinbouwprodukten. Mede door de politieke situatie werd de Grüne Woche meer en meer ook een internationaal presti ge-object. De westerse landen wil den er overduidelijk demonstreren dat West-Berlijn, ondanks die geï soleerde ligging, nog steeds bij 'het vrije Westen' hoort. Bij de opening van de 53-ste Grü ne Woche was ook minister Braks aanwezig. Net overgekomen uit Rome, van een audiëntie bij de Paus. Braks geeft toe dat die aan wezigheid in Berlijn een politieke daad is. Maar er is meer. "We zijn, ondanks alles, toch ook een broe dervolk. Ik zeg wel eens dat Rotter- goed een Duitse haven reden. zou kunnen zijn. We zijn als klein land de belangrijkste distributeur van levensmiddelen voor Duits land". Zijn Duitse ambtsgenoot Ignaz Kiechle onderstreept die woorden. Afgelopen jaar werd er voor 11,66 (foto GPD) miljard Duitse mark aan agrarische goederen geïmporteerd uit Neder land. Frankrijk komt in die leve ring naar de bondsrepubliek op een tweede plaats met iets meer dan 7 miljard. De exportbevordering is voor de Nederlandse delegatie in Berlijn dan ook belangrijker dan de direc te verkoop van de broodjes haring, de gepofte bintjes, de bloemen en de glaasjes Peachtree van de Kuy- per. De aardappelhandel praat met de grote Duitse afnemers, het Zui- velbureau doet vooral zaken met de media. De 20-jarige Anita van Buuren uit Assendelft gaat als Miss Bintje veelvuldig op de foto. Net als de zuivelmeisjes. De tuinbouw veilingen presenteren er de eerste rode witlof, afkomstig van de vei ling Westfriesland-Oost. Bij de zui vel kunnen de Berlijners kennis maken met nieuwe kazen als Dam- rakker en de vetarme Westlite. Berlijn heeft door zijn geïsoleer de ligging het voordeel als perfecte testmarkt voor nieuwe produkten, omdat de aanvoer heel nauwkeurig is te controleren is. Exacte cijfers over bijvoorbeeld de belangstel ling voor bloemen of bintjes zijn dan ook vlot voor handen. Na het weekeinde, wanneer de meeste officiële gasten zijn ver trokken, wordt de Grüne Woche vooral het domein van de bezoe kers. Dan wordt het op de topda gen voetje voor voetje schuifelen tussen de snaaiende en slurpende bezoekers. Met hoe later het wordt, des te meer laveloosheid. De EH- BO'ers hebben dan hun handen vol aan het naar buiten werken van die niet meer aanspreekbare bezoe kers. bruik maken om een goede band op te bouwen met hun kind. Vijf tien procent van alle jonge mannen zegt zich het verlof financieel niet te kunnen permitteren, maar de meeste mannen hebben helemaal geen behoefte aan ouderschaps verlof. De helft van de belangstel lende vrouwen daarentegen zou wel een jaar ouderschapsverlof wil len. Er zij ook mannen die het ou derschapsverlof willen gebruiken omdat hun partner dan kan blijven werken. De inkomensdaling (door korter werken) is voor hen geen doorslaggevende reden. Het NIA concludeert uit het on derzoek dat de meeste voorkeur uitgaat naar verlof van een jaar. Een langere periode moet daarom worden overwogen of eventueel recht op deeltijdarbeid aansluitend aan de verlofperiode. Wijsmuller uit de problemen MUIDEN (GPD/ANP) - De Wijsmullergroep heeft onder druk van de banken haar acht zwaar-zee- transportschepen voor 180 miljoen gulden verkocht aan projectont wikkelaar Macobouw in Amster dam. De boekwaarde van de sche pen bedroeg op het moment van de overdracht 260 miljoen gulden. Dat betekent dat Wijsmuller 80 miljoen gulden op de transactie toelegt. De nieuwe eigenaar gaat de vloot ex ploiteren via een nieuwe maat schappij binnen de Wijsmuller groep. Directeur mr. J. F. Wijsmuller verklaarde gisteren dat de transac tie één van de maatregelen is om het rendement van zijn bedrijf te verbeteren. Eerder werden be drijfskosten gedrukt door ontslag van 76 mensen en het uit de vaart nemen van drie zwar verlies geven de transportschepen. Mr. Wijsmul ler zei dat de bankschuld van het bedrijf eind 1987 117 miljoen gul den bedroeg. "Maar over 1987 mag een positief bedrijfsresultaat wor den verwacht". De Nederlandse Middenstands- bank en de Rabobank - de huis bankiers van het IJmuidense zee- transport- en bergingsbedrijf - hebben een bemiddelende rol ge speeld bij de overdracht van de acht zwaar-zeetransportschepen die begin 1988 heeft plaats gevon den. Wilton-Fij enoord krijgt geen exportvergunning DEN HAAG (ANP) - Het kabinet weigert Wilton Fijenoord een ex portvergunning te geven voor het leveren van vier nieuwe duikboten aan Taiwan. De omstandigheden die in 1983 de aanleiding vormden om de Schiedamse werf geen nieu we exportvergunning te verstrek ken gelden volgens het kabinet nog steeds. Dit heeft minister De Korte (economische zaken) giste ren in een brief aan de Tweede Ka mer laten weten. Vier jaar geleden weigerde het kabinet Wilton Fijenoord een ver gunning om naast de twee al in aan bouw zijnde duikboten voor Tai wan nog een vervolgopdracht te accepteren in verband met de grote diplomatieke problemen met de Volksrepubliek China die daaruit zouden voortvloeien. Wilton-direc teur Sluis liet de afgelopen weken al weten er niet op te rekenen dat het kabinet deze keer wel een ex portvergunning zou geven, maar hij wilde niets nagelaten hebben om de nieuwbouwafdeling van de werf te redden. Inmiddels heeft Wilton Fijen oord voor 480 werknemers van de nieuwbouwafdeling ontslag aange vraagd. Naar verwachting zal bin nenkort ook voor de resterende 200 mensen een ontslagvergunning worden aangevraagd. Uit de brief van De Korte blijkt overduidelijk dat Wilton Fijenoord van de zijde van de rijksoverheid verder niets heeft te verwachten. De Korte bevestigt nog eens dat, zoals reeds eerder bekend werd. Wilton niet hoeft te rekenen op het groot onderhoud van twee onder zeeërs van de Zwaardvis-klasse, omdat de Rotterdamse werf RDM al met dat werk is begonnen. De an dere defensie-orders die in de toe komst nog te verwachten zijn kun nen uit financiële overwegingen niet vervroegd worden, zodat Wil ton ook in dat opzicht geen soelaas wordt geboden. Wilton Fijenoord heeft behoefte aan werk op korte termijn, omdat er geen r drachten meer zijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7