'Nog meer belastend materiaal' Schone naald in strijd tegen aids roept weerstanden op Twee Palestijnen gedood bij nieuwe uitbarsting geweld Historicus over Waldheim: KOIVISTO IN WACHTKAMER Angola zou bereid zijn Cubanen weg te sturen VS-minister Meese gaat in op geruchtenstroom J d DINSDAG 2 FEBRUARI 1988 wesem PAGINA 5 BONN (GPD/AP/Rtr/DPA) De Joegoslavische histori cus, professor Plenca, zegt nog meer belastend materiaal te hebben over het oorlogsverleden van de Oostenrijkse pre sident Waldheim. In een interview voor de Westduitse tele visie gaf Plenca ook zijn erewoord dat het door het week blad Der Spiegel afgedrukte telegram, waarin Waldheim opdracht geeft 4224 gevangenen af te voeren, echt is. De historicus zei in Belgrado dat hij niet bereid is het document in handen te geven van de media of aan de internationale onderzoeks commissie, die in opdracht van de Oostenrijkse regering het verleden van de 69-jarige Waldheim onder zoekt. Wel is hij bereid het aan het Westduitse lid van de onderzoeks commissie, professor Messer schmidt, te tonen. Messerschmidt is gisteren naar Joegoslavië ge reisd. Urenlang heerste er verwarring over de verblijfplaats van het docu ment. Volgens Messerschmidt, die niet alleen aan het bestaan, maar tevens aan de echtheid van het stuk twijfelde, was het verdwenen. Plenca verklaarde het telegram in een archief in Zagreb te hebben ontdekt. De archivarissen zeiden echter tegen vertegenwoordigers van de onderzoekscommissie dat het daar niet lag. Aanleiding tot twijfel over de authenticiteit vorm de de formulering van het in het Kroatisch gestelde stuk. Daarin wordt gesproken van 'kapitein Kurt Waldheim', terwijl het in de jaren veertig gewoonte was de mili tairen slechts bij hun achternaam te noemen. Plenca wil het document niet uit handen geven. „Als getuige en his toricus zal ik het alleen ter beschik king stellen van justitie. Als Wald heim gelooft dat hij geen oorlogs misdadiger is, dan moet hij deze zwaar belastende documenten met bewijzen weerleggen en een ge rechtelijk onderzoek verlangen. Ik wil uitsluitend met Joegoslavische rechters samenwerken Gijzeling Twee Franse meisjes van vijf en zes, die vorig jaar met hun moeder en vijf Belgen op een jacht voor de kust van de Gaza-strook door leden van de Palestijnse guerrillagroep Abu Nidal werden gegijzeld, ko men voorlopig niet vrij omdat zij bij hun moeder willen blijven. De onderhandelaar van de Franse re gering. die de afgelopen dagen met de ontvoerders heeft gesproken, heeft dit gisteren op een persconfe rentie iji Bayrut bekend gemaakt. Diplomaten De drie Zuidafrikaanse diploma ten, die vorige maand werden uit gewezen omdat er geen schot zat in de onderhandelingen over de vrij lating van de in een Zuidafrikaanse gevangenis verblijvende Belgische Helène Passtoors, hebben afgelo pen week België verlaten. Het aan tal Zuidafrikaanse diplomaten in Brussel bedraagt nu elf. De betrek kingen tussen Brussel en Pretoria zijn door de uitwijzingen bekoeld, maar de Zuidafrikaanse regering heeft nog geen tegenmaatregelen aangekondigd. Bezoek Shultz De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, zal van 21 tot 23 februari in Moskou be sprekingen voeren met zijn Sovjet ambtgenoot Sjevardnadze, zo heeft het officiële Sovjet-persbureau Tass gisteren bekend gemaakt. De ministers zullen de vierde topcon ferentie tussen de VS en de Sov jetunie voorbereiden en een ver drag voor vermindering van de strategische kernwapenarsenalen helpen opstellen. het om dit document gaat en het is niet het enige stuk." Er bestaan volgens Plenca nog zo'n 160 ande re, voor Waldheim zwaarwegende stukken. Waldheim heeft eerder verklaard het bewuste stuk niet be lastend te vinden. Waldheims woordvoerder Chris tian bleef bij zijn bewering dat het nu opgedoken telegram een verval sing is. Naar zijn mening is het de taak van de internationale commis sie om het stuk op zijn echtheid te onderzoeken en er eventuele con clusies uit te trekken. Het commis sielid Messerschmidt sloot niet uit, dat door deze nieuwe ontwikkelin gen het eindrapport van de com missie later uitkomt. De bedoeling is dat de conclusies volgende week maandag aan de Oostenrijkse kan selier Vranitzky worden overhan digd. Een Joegoslavische journalist sprak gisteren het bericht tegen dat het origineel verdwenen is. Zonder te zeggen waar het bewuste document zich wel bevindt, ver klaarde journalist Jovan Kesar dat het document voorgelegd zal wor den aan de internationale commis sie van historici die onderzoek doet naar het oorlogsverleden van de president van Oostenrijk. Kesar werkt bij de in Belgrado verschij nende krant Borba. Kesar bracht, met zijn collega Danko Vasovic van het dagblad Vecernje Novosti, als eerste docu menten in de Joegoslavische pers waarin luitenant Waldheim direct in verbinding wordt gebracht met uitroeiïngsoperaties van de Duitse troepen in Bosnië-Hercegovina (in het centrum van Joegoslavië), meer in het bijzonder met 'pacifica- tie'-operaties in de dorpen in het Kozara-massief. waarbij 60.000 slachtoffers vielen onder de bur gerbevolking. Van hen waren 23.000 kinderen. Onlangs publi ceerde het dagblad een kopie van het in Der Spiegel verschenen do cument. Gisteravond toonde de Joegoslavische televisie het docu ment. Journalist Danko Vasovic, die met Plenca op vertrouwde voet staat, zei in een telefoongesprek met het persbureau AP dat hij en Plenca naar een advocaat zouden gaan om in Belgrado of Wenen te gen Waldheim en diens woordvoer der Christian een proces aan te spannen wegens laster. HELSINKI - De huidige president Mauno Koivisto van Finland heeft de zondag en gisteren gehouden verkiezingen voor het ambt van staatshoofd gewonnen, maar hij heeft niet de absolute meerderheid behaald. Om di rect herkozen te zijnhad de 64-jarige Koivisto 50 procent van de stemmen moeten krijgen. Hij is blijven steken bij 48 procent, waardoor het woord nu is aan een college van kiesmannen. Deze 301 kiesmannen, die ook bij de eerste rechtstreekse presidentsverkiezingen in het Noordeuropese land werden gekozen, komen op 15 februari bijeen om alsnog te bepalen wie de komende zes jaar president van Finland is. Het geldt als vrijwel zeker dat de sociaal-democraat Koivisto dan wel een ruime meerderheid behaalt. Van de vier rivalen voor het presidentschap eindigden premier Hari Hol- keri en oppositieleider Paavo Vayrynen ex aequo als tweede, met elk 19,7 procent van de uitgebrachte stemmen. (foto anp) NEW YORK (AP) - De speciale aan klager inzake narcotica van New York City, Johnson, heeft gisteren gewaarschuwd voor de uitvoering van een plan van de gemeentelijke gezondheidsdienst om in de strijd tegen aids schone naalden aan drugsverslaafden te verstrekken. Johnson wees erop dat het geven van naalden aan drugsverslaafden een misdaad is en dat iedereen die dit doet, kan worden gearresteerd. Hij kreeg onmiddellijk steun van verscheidene geestelijken en de fe derale aanklager voor drugszaken in New York. Kardinaal O'Connor, de roomskatholieke aartsbisschop van New York, sprak van 'een daad geboren uit wanhoop'. Johnson zei dat het verstrekken van naalden aan verslaafden bevordering van een misdaad is, hetgeen strafbaar is met maximaal één jaar gevangenis straf. Hij wees er verder op dat de regering zich blootstelt aan civiele processen, als verslaafden een overdosis gebruiken met behulp van een door de gemeentelijke overheid verstrekte naald. Eerder was gemeld dat New York toestemming had gekregen om onder bepaalde voorwaarden schone naalden te verstrekken aan drugsverslaafden in een poging de verspreiding van aids tegen te gaan. De verslaafden moesten zich echter wel bereid verklaren om mee te doen aan een afkick-thera- pie. De Amerikaanse hoofdinspec teur voor de volksgezondheid Koop wees er vorige week tijdens de aids-conferentie in Londen reeds op dat de kwestie in de VS zeer gevoelig ligt. Hij voerde aan dat dergelijke projecten in de VS steeds waren tegengehouden uit angst dat daarmee het drugsge bruik zou worden aangewakkerd. De Verenigde Staten hebben vol gens een rapport van de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO) het hoogste aantal bekende aids-geval- len ter wereld. Uit een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van volksgezondheid bleek dat één op de zestig vrouwen in de stad New York die in december van een kind bevielen, seropositief was. Niettemin hebben de VS volgens velen tot nog toe veel te weinig af doende maatregelen getroffen om de verspreiding van de virusziekte tegen te gaan. Volgens de gezondheidsdienst van de staat New York zal aan het in het komende voorjaar van start gaande project voor de verstrek king van schone naalden aanvan kelijk worden deelgenomen door een paar honderd verslaafden. Bij gunstige resultaten kan het project in de loop van het jaar worden uit gebreid tot een paar duizend ver slaafden. WASHINGTON (GPD) - De in ops praak geraakte Amerikaanse mi nister Meese (justitie) heeft ont kend dat hij de wet heeft overtre den bij zijn werkzaamheden voor de aanleg van een oliepijpleiding van Iraq naar de Rode Zee. De mi nister nam gisteren de ongebruike lijke stap om een lange verklaring voor te lezen, waarin hij zei dat hij zich gedwongen achtte de „desin formatie, onjuiste krantekoppen, halve waarheden en beschuldigin gen" van de afgelopen dagen te weerleggen. De stroom berichten kwam in de wereld nadat de openbare aankla ger McKay, die de handel en wan del van Meese onderzoekt, functio narissen in het Witte Huis had mee gedeeld dat hij grote vraagtekens plaatst bij de betrokkenheid van de minister bij de aanleg van de olie pijpleiding. McKay, zo lieten Witte Huis functionarissen snel uitlekken, had een memo uit 1985 gevonden, waarin een van Meese's beste vrienden, Robert Wallach, hem schreef dat het nodig zou zijn hoog geplaatste Israëli's om te kopen. Wallach trad daarbij op namens het bedrijf dat de pijpleiding wilde aanleggen. De geplande pijpleiding, ook wel bekend als het Aqaba project, zou namelijk door Jordanië lopen, dicht langs de Israëlische grens. Wallach stelde Meese voor van Is raëlische functionarissen als de toenmalige premier Peres de ga rantie te kopen dat Israël de pijplei ding nooit zou aanvallen. McKay's onderzoek spitst zich toe op twee vragen: heeft Meese strafbaar gehandeld door de voor gestelde poging tot omkoping, die in strijd is met Amerikaanse wet ten, niet door te geven? En: heeft Meese zijn best gedaan om de pijp leiding aangelegd te krijgen om daarmee zijn vriend Wallach te hel pen? Meese zei gisteren over de eerste vraag, dat de gewraakte passage in Wallachs memo „hooguit tien woorden" in twee lange documen ten beslaat die Wallach hem gaf. De minister zei dat hij niet de indruk had dat de passage betrekking had op illegale activiteiten. Wallach had de gewoonte hem „lange me mo's over vele onderwerpen" toe te sturen, zo zei Meese. Hij gaf daarbij de indruk vaak niet de tijd te heb ben gehad om al die memo's ook te lezen. Over zijn rol in het Aqaba-project in het algemeen sprekend, zei Meese dat deze „zeer beperkt" is geweest. „Ik heb dit project op geen enkele wijze geinitieerd of er reclame voor gemaakt", aldus de bewindsman. Hij zei ook zelf geen enkel financieel belang bij het pro ject te hebben. Meese is de afgelopen maanden vaker in opspraak gekomen. Zo is er nog steeds onduidelijkheid over zijn rol in het zogenaamde Wed- tech-schandaal, dat gaat over de mogelijke bevoordeling van bedrij ven met relaties in de regering. Ook zijn er vraagtekens over Meese's fi nanciële belang in bedrijven waar- over op regeringsniveau belangrij ke besluiten werden genomen. Tenslotte heeft hij de verdenking op zich geladen ruim een jaar gele den pogingen te hebben onderno men het Iran-Contra-schandaal in de doofpot te stoppen. Japanners mogen Noordkorea niet meer bezoeken SINGAPORE (GPD) - De Noord- koreaanse regering heeft van daag bekendgemaakt, alle ban den met Japan te verbreken. Ja panners mogen het land niet meer binnenkomen, terwijl con tacten met Tokio over twee Ja panners die wegens spionage in Noordkorea worden vastgehou den, zijn opgeschort. De Japanse regering, die geen diplomatieke betrekkingen on derhoudt met Noordkorea, zei de stap te betreuren. De Noordko- reaanse maatregel volgde op de sancties van Japan op 26 januari in verband met Noordkorea's be trokkenheid bij het opblazen van een Zuidkoreaanse Boeing-747 eind november, waarbij alle 115 inzittenden om het leven kwa men. Japan besloot toen tot be perking van de contacten tussen Japanse en Noordkoreaanse di plomaten, beperking van bezoe ken van Japanse ambtenaren aan Noordkorea en van Noord koreaanse functionarissen aan Japan. Voorts werd een lan dingsverbod ingesteld voor Noordkoreaanse vliegtuigen. Eerder hadden de Verenigde Staten Noordkorea op de zwarte lijst gezet, waarmee het land werd uitgesloten van financiële hulp. Japan en de VS namen de maatregel tegen Noordkorea na een dringende oproep van de Zuidkoreaanse regering, die met bewijzen kwam dat Kim Yong II, zoon van de Noordkoreaanse president, achter de terreuractie zat. Een tot agent opgeleide Noordkoreaanse actrice had be kend dat Kim haar had opgedra gen om de Boeing op te blazen. WASHINGTON/JOHANNES BURG (GPD) - De Angolese rege ring gaat akkoord met de terug trekking van alle 40.000 Cubaanse troepen uit Angola. Woordvoerder Charles Redman, van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken heeft dit gisteren bekend gemaakt. De Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Roelof 'Pik' Botha heeft echter ont kend op de hoogte te zijn van de Angolese bereidheid om alle Cu baanse soldaten terug te sturen. De instemming van de Angolese regering-Dos Santos met het ver trek van de Cubanen volgt na twee dagen van onderhandelen door de Amerikaanse staatssecretaris voor Afrikaanse zaken, dr. Crocker, in de Angolese hoofdstad Luanda. Aan deze onderhandelingen werd van Angolese kant deelgenomen door de minister van buitenlandse zaken, Van-Dunem, terwijl ook een aantal leden van het Cubaanse Po litbureau aanwezig waren. Volgens woordvoerder Redman heeft de Angolese delegatie "voor het eerst bevestigd dat de Cubanen wegmoeten, voordat er verder over een vredesregeling in Angola en de daarmee samenhangende onafhan kelijkheid van Namibia gesproken kan worden". De Zuidafrikaanse minister Botha reageerde hierop evenwel verontwaardigd: "Ik vind het vreemd dat dr. Crocker zulke belangrijke zaken met de Angole- zen bespreekt, zonder de Zuidafri kaanse regering daarin te kennen. Ik heb niets officieels vanuit Was hington vernomen.". Het vertrek van alle Cubanen uit Angola is de afgelopen tien jaar voor zowel Zuidafrika als de Vere nigde Staten het belangrijkste struikelblok geweest om uitvoe ring te geven aan VN-resolutie 435, die eist dat Zuidafrika zich uit Na mibia terugtrekt en dat deze voor malige Duitse kolonie onder super visie van de Verenigde Naties onaf hankelijk moet worden. Angola heeft echter steeds geweigerd de Cubanen naar hun land terug te sturen vanwege de burgeroorlog in het land, waarbij het regeringsle ger tegen de bevrijdingsbeweging Unita vecht. De Unita krijgt aan zienlijke steun van de VS en Zuid afrika. Nu Angola met het vertrek van de Cubanen heeft ingestemd, is de bal weer terug gekaatst naar Zuidafrika. Politieke waarnemers betwijfelen echter of de regering- Botha bereid is zich uit Angola en Namibia terug te trekken. KUTLAWANONG - De 20-jarige Zuidafrikaanse Annette Heunis en haar 23-jarige vriend Jerry Tsie zijn weer herenigd. Het liefdespaar was da genlang voorpaginanieuws omdat de blanke Annette vorige week door de politie bij haar zwarte vriend zou zijn weggehaald. Gisteren verklaarde het meisje uit vrije wil te zijn meegegaan om na te denken aangezien haar ouders fel tegen de relatie zijn gekant. "Ik ben tot de conclusie gekomen dat mijn plaats bij Jerry is", zei zij gisteren. (foto ap> J ERU Z ALEM/AMMAN (Rtr/AFP/DPA/UPI) - In de door Is raël bezette Gazastrook en de Wes telijke Jordaanoever zijn de onlus ten gisteren weer in alle hevigheid opgelaaid, waarbij nu ook Israëli sche kolonisten waren betrokken. In het dorp Anabta op de Westoe ver, 64 km noordwestelijk van Je ruzalem, werden twee Palestijnen doodgeschoten, mogelijk door Is raëlische burgers. Israëlische kolo nisten in het bezette gebied zijn woedend nadat zondagavond een Israëliër levensgevaarlijk gewond raakte toen Arabieren een brand bom naar zijn auto gooiden. De vrees bestaat dat het tot oncontro leerbare vergeldingsacties komt. De Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO meldde gisteren dat Is raëlische kolonisten rond 30 Pales tijnse schoolmeisjes hebben ont voerd. Met de dodelijke slachtoffers, de eersten sinds ruim twee weken op de Westoever en in de Gazastrook, is het totaal aantal slachtoffers van twee maanden anti-Israëlische pro testen op 41 gekomen. Bij de bot sing in Anabta liepen zeker vier an dere demonstranten verwondin gen op. Het Israëlische leger deel de mee dat onduidelijk is of de slachtoffers werden neergeschoten door soldaten, door politie of door Israëlische kolonisten. Joodse ko lonisten mogen in de bezette gebie- den wapens dragen voor zelfverde diging. In andere steden en vluchtelin genkampen op de Westoever lie pen gisteren volgens Palestijnse bronnen zeker 19 andere betogers verwondingen op door geweer vuur, rubberkogels en traangas. Volgens het leger werden vier Pa lestijnen gewond toen met scherp werd geschoten en werden drie sol daten gewond door stenen. In het gebied openden gisteren de scho len de deuren na een drie weken durende wintervakantie. In veel Palestijnse scholen werd betoogd en functionarissen verklaarden dat maar weinig scholieren versche nen. In televisiereportages zag men Palestijnse schoolmeisjes, onder wie kinderen van zes a acht jaar, die stenen op straat gooiden om een barricade op te richten. Israëli sche kolonisten achtervolgden hen. Volgens PLO-functionaris Sherif ontvoerden kolonisten gis teren 30 schoolkinderen uit het vluchtelingenkamp Dahaishah, tussen Hebron en Bethlehem. Ben den kolonisten drongen tot het kamp door en namen de kinderen mee met onbekende bestemming, zei Sherif. Hij zei geen motief te we ten voor de ontvoering. Van onaf hankelijke zijde is geen bevesti ging vernomen van het bericht. In Israëlische en Arabische bron nen werd gezegd dat het opgelaai de geweld is bedoeld om de Pales tijnse kwestie op de voorgrond te houden terwijl de Verenigde Sta ten, Egypte en Jordanië zich bezig houden met het jongste Ameri kaanse initiatief over de bezette ge bieden. De Palestijnen in de bezette ge bieden, die ervan overtuigd zijn dat de bijna twee maanden oude anti- Israëlische onlusten hebben geleid tot de huidige internationale stap pen voor een vredesregeling, zul len naar verwachting hun protes ten nog opvoeren. Dit verklaarden Arabische commentatoren giste- „Minder dan twee maanden ste nen gooien heeft meer voor elkaar gekregen dan de Arabische wereld, met al zijn militaire macht, in 20 jaar gedaan heeft gekregen en dat weet iedereen", verklaarde Maher Abu Khater, redacteur van het §4 I jfc weekblad Al Fajr. „De sfeer in de straten is dat als twee maanden van protesten het gedaan krijgen dat Amerika Shamir gaat overreden te komen tot Palestijns zelfbestuur, dan brengen vier maanden een VN-vredesmacht dichterbij en in een jaar zullen we zien dat Israel zich met walging terugtrekt zoals gebeurde met Libanon", zei Kha ter. „Een week geleden heerste er twijfel, maar het nieuws over inter nationale stappen voor een rege ling betekent formidabale steun voor de militanten die zeggen het niet voor minder te doen dan volle dige Israëlische terugtrekking", zei hij. Het Amerikaans diplomatiek ini tiatief voor een „overgangsrege ling" en beperkt zelfbestuur voor de Palestijnen in de door Israël be zette gebieden kreeg gisteren een voorzichtig onthaal in de Jordaan se hoofdstad Amman. In het Israë lische rechtse Likud-blok werd fel le kritiek uitgeoefend op premier Shamir die zondag in een reactie verklaarde dat „het fout is te zeg gen dat de (bezette) gebieden niet het onderwerp van onderhandelin gen kunnen zijn". De Jordaanse minister voor de bezette gebieden, Marwan Doudin, verklaarde gisteren in Amman dat het Amerikaanse voorstel, waar van de grote lijnen werden gepu bliceerd door het Israëlische dag blad Haaretz, niet tegemoet komt aan de Arabische eisen voor een in ternationale vredesconferentie on der auspiciën van de Verenigde Naties. De nieuwe Amerikaanse voor stellen voor Palestijns „zelfbe stuur', in Amman aan koning Husayn overgebracht door de vete raan-gezant Philip Habib, zijn een poging van Washington om de pat stelling tussen Israël en Jordanië over de toekomst van de bezette gebieden te doorbreken. Dit werd zondag vernomen in Israëlische kabinetskringen. Volgens het plan zou voor het eind van dit jaar, dus voor het aflopen van de ambtspe riode van de huidige Amerikaanse regering, een voorlopige regeling worden getroffen voor de bezette gebieden. Die regeling zou, vol gens voorstanders ervan, voorzien in een beperkte Palestijnse autono mie voor een overgangsperiode van driejaar. Dit zelfbestuur moet, aldus nog altijd Haaretz, vergezeld gaan van een toenemende terug trekking van de Israëlische troe pen uit de dichtbevolkte gebieden op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Tegelijkertijd zou de macht in toenemende mate worden overgedragen aan Pales tijnse vertegenwoordigers die bij vrije verkiezingen zijn gekozen. Daarnaast zouden Israëlische, Jordaanse, Egyptische en Pales tijnse vertegenwoordigers binnen een jaar besprekingen moeten hou den over een definitieve status van deze gebieden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5