'Archeon jaarlijks miljoen bezoekers' 'Ik ben in het klein verder gegaan' Grootscheeps onderzoek naar grondwaterstand in Katwijk Ex-metselaar Theo van Beek maakt nu miniaturen Katwijk wil reacties van voorstanders strandtrein College heeft geen trek in 'ruit' Alphen Leidse regio verboden gebied voor Eurolaan PAGINA 14 REGIO DINSDAG 2 FEBRUARI 1988 HAZERSWOUDE - Wanneer hij op zijn expositie in bejaardenhuis Driehof in Hazerswoude Dorp aan komt, wordt Theo van Beek en thousiast begroet door de bewo ners. Hij noemt ze 'de jongeren van vroeger'. "Zoiets moois hebben we hier nog nooit gehad", merkt één van hen op. Het is één van de vele positieve reacties op zijn werk, maar als het om zijn modellen gaat is de 71-jari- ge Hazerswoudenaar de beschei denheid zelve. Van Beek: "Mijn hobby wordt gevoed door liefde voor het metselvak". Hij houdt ook niet van drukte over zijn werk. "Ach, ik hoef er niet be kend mee te worden. Het is een hobby, ik ben er lekker mee bezig. Daar gaat het om. Ik ben wel ge vraagd voor andere exposities in het land, maar dat heb ik allemaal afgewimpeld. Dat hoeft allemaal niet en bovendien heb ik geen ei gen Van Beek maakt allerlei modellen van miniatuursteen, ongeveer een achtste deel van een normale steen. "Vroeger was ik metselaar van be roep, een vak dat me enorm boeide en waar ik zeer intens mee bezig was. Ongeveer tien jaar geleden was ik op een beurs waar een fabri kant miniatuursteentjes verkocht. Toen kreeg ik het idee om daar iets mee te gaan doen. Dus af en toe ging ik eens iets metselen met die steentjes. Ook voor die fabrikant heb ik diverse modellen gemaakt, waarmee hij onder meer op de huishoudbeurs heeft gestaan. Na mijn pensionering ben ik als het ware in het klein verder gaan met selen". Twee jaar geleden ontstond echter een probleem: de produktie van de miniatuursteentjes was onrenda bel en werd gestaakt. De enige op lossing voor Van Beek was om de steentjes voortaan zelf te maken. Hierbij verzekerde hij zich van de hulp van pottenbakster Annemarie van Amsterdam, die de steentjes in haar atelier bakt. Hij heeft nu het hele productieproces in eigen hand. Het is een exclusieve kunst vorm: Van Beek kent niemand an- Soorten Hij maakt verschillende soorten miniaturen. Op zijn expositie, die nog tot 12 februari duurt, staan plantenbakken, vogelhuisjes, huis jes van Mariabeeldjes, maar ook een stadspoort en een brug met twee torens. Deze brug is volgens velen het pronkstuk van de exposi tie. Het is zeker het grootste model. Van Beek is er dan ook erg lang mee bezig geweest. "Soms maak ik iets in een paar dagen, maar soms doe ik er maanden over. Soms móet iets ook gewoon af. Als ik bij voorbeeld met een bocht in een model bezig ben, kan ik niet zo maar stoppen. Dan zou het wegglij den of instorten. Als het pas is ge metseld, is het nog heel zacht. Dan wordt het wel eens nachtwerk". Speciaal gereedschap heeft hij niet. "Ik gebruik een aardappel schilmesje als truffel om te metse len". "Het leuke van mijn werk is dat je er veel contact met andere geïn teresseerde mensen door krijgt. Op diverse plaatsen in Nederland staan wat dingen van mij en men sen reageren daarop". Behalve met metselen heeft Van Beek het druk met veel andere za ken. "Mijn vrouw en ik reizen erg veel. Twee weken geleden ben ik nog in Utrecht geweest, heb ik de Dom beklommen. Ik wist niet of ik het zou halen, maar het lukte nog ook. We reizen altijd met het open baar vervoer. We kennen veel bus chauffeurs en hebben heel goed contact met die mensen. Soms gaan we naar onze zoon in Zeeuws- Vlaanderen, helemaal met de bus. Je moet wel vaak overstappen, maar in een paar uur sta je er op de stoep. Ook ben ik een natuurlief hebber. We hebben veel in de na tuur gewandeld door heel Neder land. En we wandelen nog altijd zo'n anderhalf uur per dag, als het weer het toelaat. In mijn eigen tuin broeden 's zomers de koolmezen in het .zelfgemaakte vogelhuis. Een prachtig gezicht". "Ja, ik ben een drukbezet mens. Dat metselen hou ik dan ook vooral voor de wintermaanden. Maar ja, als jongere van vroeger wil je ook weieens wat. hè". KATWIJK - Om een goed beeld te kunnen vormen van de menin gen over de strandtrein Katwijk- /Scheveningen, wil het Katwijk- se gemeentebestuur ook reacties krijgen van mensen die positief staan tegenover de strandtrein. Tot nog toe hebben alleen tegen standers van deze toeristische at tractie zich met een klacht bij het college van burgemeester en wethouders gemeld. Volgens burgemeester C.A. Bos van de kustplaats hebben echter ook de voorstanders volop gelegenheid hun mening kenbaar te maken. Het Katwijkse gemeentebe stuur moet op korte termyn be slissen over het verlengen van de vergunning voor de exploitant van de strandtrein. De Scheve- ningse ondernemer H.J. de Bruijne heeft de afgelopen maanden steeds op zaterdag, zondag en woensdagmiddag een verbinding tussen de badplaat sen Scheveningen en Katwijk onderhouden. Hij beschikte daarvoor over een proefvergun- ning. De bezwaren van de tegenstan ders van de strandtrein richten zich met name om de verstoring van het 'stiltegebied', zoals het strand tussen Katwijk en Sche veningen wordt beschpuwd. De trein - een omgebouwde stads bus - wordt verder als een gevaar beschouwd voor wandelaars en spelende kinderen. In de raadscommissie voor al gemeen bestuurlijke zaken zal waarschijnlijk in maart opnieuw over de vergunning voor de Strandtrein worden gesproken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een zogeheten 'ruit' voor het autover keer rond Alphen spreekt het colle ge van burgemeester en wethou ders in deze gemeente niet aan. De kamer van koophandel heeft de ge meentelijke bestuurders over de realisering van deze 'Alphense ruit' gepolst. Mede vanwege de economische ontwikkelingen in de omgeving van de luchthaven Schiphol ver wacht de kamer van koophandel een noordwestelijk randweg bij Alphen nodig te hebben. Het gaat om een weg die rijks weg 11 aan moet sluiten op de He renweg naar Leimuiden, via een brug over de Heimanswetering en een tweede nog te bouwen Koude- kerkse brug over de Oude Rijn. "Op dit moment eisen andere prio riteiten en knelpunten alle ge meentelijke aandacht en beschik bare middelen op", zo luidt een door het gehele college onder steunde verklaring. Conclusie onderzoek belangstelling archeologisch themapark ALPHEN AAN DEN RIJN - Het archeologisch themapark Archeon dat in het begin van t de jaren negentig in de Alphense wijk Kerk en Zanen moet worden gebouwd, trekt 800.000 tot één miljoen bezoekers per jaar. Hoewel deze verwachting al eerder door de pleitbezor gers van het miljoenenproject is geopperd, zijn nu pas de definitieve en gedetialleerde prognoses van het Nederlands Researchinstituut voor Toerisme en Recreatie (NRIT) be kendgemaakt. Het NRIT heeft vooral gekeken ders is dat ongeveer 5,75 miljoen. Volgens J. de Back, oud-topamb- naar de feitelijke interesse voor het Een derde van de geënquêteerden tenaar van de gemeente Alphen, is openluchtmuseum en de 'bezoek- j denkt het park binnen twee jaar na het succes van het grote park ge- omn 0pening te bezoeken (4,5 mil- waarborgd. Hij is tevens bestuurs- joen). Alleen de binnenlandse lid van de Stichting Experimentele markt is onderzocht. Er is rekening Archeologie en Educatieve Vor- gehouden met een extra potentieel ming, de drijvende kracht achter aan belangstellenden van tien pro- Archeon. "Het ziet er gunstig uit, al :rs ook aan- kan alleen de praktijk het bewij- buitenlan- zen", reageert De Back op het cij- ders en specifieke doelgroepen fermateriaal. Hij zegt met nadruk zoals studenten. Ook wordt ge dacht aan het organiseren van con- geneigdheid' onder ongeveer 3100 mensen. Archeon voert de bezoe kers terug naar de tijd van de oer mens, de hunebedden, Romeinse legioenen en middeleeuwse marskramers. De aanleg van dit at- cent. Het park zal tractiepark kost tussen de tachtig trekkelijk blijken en honderd miljoen gulden. Dat be drag moet vooral via particuliere geldschieters bijeen worden ge bracht. De sponsorwerving is al be- gressen en de mogelijkheid voor gonnen voordat de prognoses van de bezoekersaantallen definitief zijn uitgekomen. Bijna de helft (45 procent) van de ondervraagde Nederlanders die meededen aan de enquête ant woordden dat ze Archeon graag eens zouden willen bezoeken. Daarvan zegt 1,5 procent 'zeker wel' te komen en de rest 'waarschijnlijk wel'. Op het totale aantal Nederlan- verblijfsrecreatie in of bij het park. Uitgangspunt bij alle berekenin gen is wel dat Archeon wordt ont wikkeld volgens een combintie van criteria. Als voorbeeld wordt gesteld educatie, informatie, recre atie en amusement. Vooral een goe de educatieve invulling en een i LISSE - Het organisatiebureau Eurolaan uit Heerhugowaard mag op straffe van een dwangsom gedu rende twee jaar geen Bedrijven Kontakt Dagen organiseren in re gio's waar ExpoCare uit Duivend- recht dergelijke beurzen houdt. Dat heeft de president van het ge rechtshof in Amsterdam bepaald. Ook de duin- en bollenstreek en de Leidse regio zijn daarmee voorlo pig 'verboden gebied' voor Eu rolaan. ExpoCare had tegen de 'Laan-or ganisaties' - behalve Eurolaan be staan er ook de bv's Interlaan en Expolaan - in oktober vorig jaar een kort geding aangespannen bij de rechtbank in Alkmaar om te voorkomen dat het Heerhugo- waardse organisatiebureau in Lis- se een bedrijvenbeurs zou organi seren. ExpoCare meende dat Eu rolaan deze manifestatie 'op klun- gelinge wijze had gekopieerd'. De rechtbank in Alkmaar wees de eis van ExpoCare echter af. Het organisatiebureau uit Duivend- recht tekende daarop hoger beroep aan bij het gerechtshof in Amster dam. Omdat de uitspraak enige tijd op zich heeft laten wachten, kon de door Eurolaan op touw gezette be drijvenbeurs in de Lissese CNB- hallen in november van het vorig jaar nog gewoon doorgang vinden. De uitspraak van de president van het Amsterdamse gerechtshof duidt er verder op dat de rechtbank in Alkmaar vorig jaar al had moe ten voorkomen dat de Bedrijven Kontakt Dagen in Lisse zouden worden georganiseerd door Eu rolaan. "De rechter in Alkmaar is duidelijk op zijn vingers getikt", stelt L.J. Korstjens van ExpoCare vast. Besparingen Kortsjens is bijzonder tevreden over de uitspraak. "Er zijn bureaus die dergelijke bedrijvenbeurzen buiten onze regio's op een goede manier organiseren. Daartegen maken wij ook geen bezwaar. Eu rolaan gaat echter op een onverant woorde wijze te werk. Dat bedrijf doet het principe van een regionale bedrijvenbeurs geweld aan". E. Laan, directeur van Eurolaan, heeft altijd beweerd dat ExpoCare geen aanspraak kon maken op het idee achter de regionale bedrijven beurzen. Hij verwees daarbij steeds naar een soortgelijk initia tief in Groningen. Korstjens daar over: "In Groningen is ooit een nieuwjaarsreceptie gehouden waarbij bedrijven zich konden pre senteren. Wij hebben dat idee na een uitvoerige studie verder uitge werkt". Het uitgangspunt van de Bedrij ven Kontakt Dagen is volgens de vertegenwoordigster van ExpoCa re dat bedrijven uit één bepaalde regio met elkaar in contact kunnen komen, zodat onderling zaken kun nen worden gedaan hetgeen uitein delijk tot besparingen kan leiden. Korstjens: "Eurolaan nodigde bij voorbeeld in Lisse bedrijven van buiten deze regio uit. Dat is nu juist is strijd met de uitgangspunten. Daar hebben de bedrijven ook niets aan, alleen Eurolaan zelf'. dat Archeon niet de markt 'pretparken' op gaat. "Die markt zit vol. De pretparken moeten overi gens ook nogal eens veranderen en nieuwe dure attracties in huis ha len om bezoekers te blijven trek ken. Ons themapark laat het verle den zien en dat hoeft in feite niet te veranderen". "Het is aan de andere kant reëel om te veronderstellen dat juist me promotie moeten het publiek dóérom het park binnen tien jaar maken. 'uitgekauwd' zou kunnen zijn. Je kunt immers stellen dat de mensen na één keer het park wel gezien hebben en nooit meer terugkomen. Toch hebben wij er het volste ver trouwen in dat dit niet het geval is. De archeologie ontdekt steeds weer nieuwe dingen die aan het park kunnen worden toegevoegd. Verder blijft het voor studiegroe pen steeds weer interessant en die groepen veranderen bovendien per jaar. Overigens vormen zij slechts één van de vele doelgroepen. Ge zien de cijfers is het themapark uit eindelijk voor de grote massa". Toenemende vochtproblemen in woningen aanleiding Dodelijk ongeval op Lisserdijk in Buitenkaag BUITENKAAG - De 59-jarige S. Lefeber uit Buitenkaag (gemeente Haarlemmermeer) is gisteravond vlak voor zijn woning op de Lisser dijk in Buitenkaag om het leven ge komen. De politie vermoedt dat het slachtoffer op de onverlichte weg is aangereden door een personenauto of een vrachtwagen. Volgens de politie is de man, controleur bij het waterschap Groot Haarlemmermeer, naar de overkant van de dijk gelopen om een reparatie aan de beschoeiing te bekijken. Omstreeks tien voor ze ven zag een bromfietser zijn li chaam op de weg liggen. Op dat moment kwamen twee auto's aan rijden, waarvan de eerste de man wist te ontwijken. De tweede auto reed echter over de man heen. De politie gaat er van uit dat de man enkele minuten daarvoor is overle den na te zijn aangereden door een andere auto. De politie van de Haarlemmermeer (02503-14941) is nog op zoek naar getuigen van dit ongeval. KATWIJK - Op een groot aantal plaatsen in Katwijk wordt de ko mende vier maanden onderzoek gedaan naar de hoogte van de grondwaterstanden. Het bestaande net van peilbuizen in de gemeente is daarvoor sterk uitgebreid en voor het analyseren van de gege vens is het raadgevend ingenieurs bureau DHV uit Amersfoort aange trokken. De vele klachten over de grondwaterstanden en daarmee sa menhangende vochtproblemen in de woningen, zijn aanleiding voor het onderzoek. Behalve een groot aantal peilin gen zullen ook grondboringen moeten aangeven wat de oorzaken zijn van de hoge grondwaterstan den in bepaalde delen van het dorp. Er wordt onder meer geke ken naar het verwerken van zware regenval door de bodem en het ef fect van die regen op de grondwa terstand. Bij het uitvoeren van de meest recente peilingen is onder meer gebleken dat bij voorbeeld in Schutterswei verband bestaat tus sen een langdurige regenperide en de hoge grondwaterstand in de wijk. Onder bepaalde delen van Schutterswei ligt een kleilaag, waardoor het water slecht wordt af gevoerd. Niet alleen uit Schutterswei zijn de afgelopen periode overigens klachten gekomen over vochtpro blemen in de woningen en de hoge grondwaterstand. Ook bewoners van onder meer de nieuwbouw wijk Rijnsoever en Cleijn Duin- /Witte Hek hebben te maken met water in de kruipruimten van hun huizen. De laatste weken komen er verder veel klachten uit de Molen wijk-noord. Voor het uitvoeren van het on derzoek naar de grondwaterstan den heeft de Katwijkse gemeente raad onlangs een bedrag van 100.000 gulden uitgetrokken. Meetpunten De gemeentelijke dienst openba re van de kustplaats verricht al vanaf de jaren vijftig metingen naar de hoogte van de grondwater stand in het dorp. Het net van peil buizen bleef aanvankelijk beperkt tot het gebied dat direct grenst aan de zuidduinen - waar vooral de ef fecten van de waterwinning'op de grondwaterstand werden bekeken -.maar later kwamen ook in andere delen van het dorp meetpunten. De afgelopen twee weken is het be staande aantal peilbuizen met 40 uitgebreid tot 107. Hoewel openbare werken over een lange reeks van jaren beschikt over gegevens van de grondwater standen in de gemeente, is het tot nog toe nooit gekomen tot een uit gebreide bestudering van die gege vens. De belangrijkste reden daar voor was tijdgebrek bij de gemeen telijke dienst. De Katwijkse ge meenteraad besloot - onder druk van een toenemend aantal klach ten over vochtproblemen - vorig jaar dan ook een technisch advies bureau met deze taak te belasten. Het adviesbureau werkt samen met medewerkers van de dienst openbare werken, die ook nu nog de grondwaterpeilingen verrich ten. Het aantal metingen is opge voerd van één tot twee keer per maand. Het bureau DHV zal onder meer grondboringen en grondme tingen uitvoeren om te bekijken wat de samenstelling is van de bo dem in de verschillende delen van het dorp. Naast het aangeven van de oorza ken voor de hoge grondwaterstan den is een belangrijke taak van DHV het zoeken naar mogelijkhe den om de grondwaterstand in de toekomst beter te beheersen. Grindpalen Het onderzoek naar de vochtpro blemen in de woningen is in Kat wijk de afgelopen jaren steeds per wijk verricht. Na de constatering dat in Schutterswei de aanwezig heid van een kleilaag zorgde voor een slechte afvoer van het regen water, werd hier een vorm van ver ticale drainage toegepast. Op een groot aantal plaatsen in de wijk werden zogenaamde grindpalen geslagen, die het water door de ldeilaag moesten afvoeren. Nu ook uit andere delen van het dorp steeds meer klachten komen over de grondwaterstanden, is het volgens het gemeentebestuur noodzakelijk dat de situatie in heel Katwijk in kaart wordt gebracht. Op die manier kan de overlast doel matiger worden bestreden. Het is overigens nog niet bekend hoeveel geld er kan en moet wor den uitgetrokken om de grondwa terstand in de kustplaats beter te beheersen. In de Katwijkse ge meentebegroting zijn hiervoor nog geen bedragen geraamd. DINSDAG 2 FEBRUARI Lelden oecumenisch avondgebed in de Oud Katholieke kerk aan de Zoeter- woudsesingel, van 19.00 tot 19.30 Studium Generale houdt een aantal lezingen over gebruik en be heersing van geweld, eerste lezing door dr. P. Kloos, Centrale Voorzie ningengebouw aan de Cleve- rmgaplaats 1aanvang 20.30 uur. Up With People met de nieuwste show Time for music', Stadsge hoorzaal, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp kontaktavond met klaverjassen en sjoelen bij Buurt- en speeltuin vereniging Zijlkwartier, Wijkcen trum Zijlkwartier, aanvang 20.00 Ter Aar voorlichtingsavond onderne mersschap in de Valentijnschool aan de Westkanaalweg 26, aan vang 20.00 uur. Zoeterwoude nederlaag-toernooi w 'Meer burg', op het gloednieuwe kunst- WOENSDAG 3 FEBRUARI AJphen finale schoolschaaktoprnooi in het Ashram College aan het Mars diep. vanaf 13.30 uur. voordracht over leven en dood door F. Wijnbergh, in de Vrije School, Boterbloemweg, aanvang 20.15 uur. van 10.30 tot 12.00 i klarinet, Heny Ravèstein, viool en Henk Brier, pia no, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij de Vereniging Centraal Wo nen aan de Gerestraat 20. gitaar-recital van Harry Sacksio- ni, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. DONDERDAG 4 FEBRUARI Leiden lunchconcert door de leden van het Nederlands Klarinet Ensemble met Hans Zaal, Eric van Deuren, Gerbert Groot Landweer en Marcel Blom, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest show 'Kijken kost niets', de bete kenis van een jas on een jeugdtrau- r élle Leidenaars in Het Gulden 125, 19.00 tot 21.00 uur, tel. 254547. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht, van 19.00 tot 22.00 uur bij de WDM, in 1 Breehuys aan de Breestraat. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, van 20.00 tot 21.30 uur in Troef, Stationsweg 32. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitengewo nen, aanvang 20.00 uur in de Mu- zenhof aan de Cor Gordijnsingel. klaverjassen en sjoelen bij Ta- VRIJDAG 5 FEBRUARI Alphen opening bibliotheek Thorbecke- plein door burgemeester M. Paats om 16.00 uur. optreden van 'Mixed Age Swing band' in het Theehuis Avifauna, aanvang 21.30 uur. Leiden bingo in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126, aanvang 20.00 Gaetano Delogu, met Christian Za- charias, piano, werken van Mozart en Rimsky-Korsakow, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. flamencodans met Fiësta Gita- na, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leimuiden concert bij kaarslicht met het Sweelinck Kwartet, aanvang 20.00 uur in de Woudse Dom.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14