'Illegale puinstort in Leiderdorp' Gastouderproject voorlopig gered ONDERNEMERS: ALS U EEN TELEVISIESPOT LAAT MAKEN, DAN WILT U TOCH ZELF BESLISSEN HOE EN WANNEER DEZE WORDT UITGEZONDEN? BEL DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT! ®071-144941 TOESTEL 251. Raad zegt 'ja' tegen komst stortplaats naar Leiderdorp Gevaarlijke laan in Oegstgeest beveiligd Leuke produktie Toneelgroep Actievoerders blokkeren wagens van containerbedrijf 'Kijk- en luistergeld niet hoger' PAGINA 12 REGIO LEIDEN DINSDAG 2 FEBRUARI 1988 'Plan getuigt van verantwoordelijkheidsgevoel' LEIDERDORP De gemeente raad van Leiderdorp heeft het gis teravond via de goedkeuring van het bestemmingsplan 'Doesge- bied' mogelijk gemaakt dat Leider dorp binnen afzienbare tijd een vuilstortplaats krijgt. Die stort plaats komt in het gebied tussen de rijksweg A4, de Dwarswatering. de Does en de daar gelegen jachtha ven. De gemeente is jaren met dat be stemmingsplan bezig geweest. Idee achter de komst van de vuil stortplaats is dat het in de regio ge produceerde afval toch 'ergens' moet blijven, dus waarom niet in Leiderdorp. Bovendien kan van de berg afval na een jaar of vijftien, als de stortplaats vol is, een recreatie gebied worden gemaakt. Ook kan er zand worden gewonnen. De afgelopen maanden heeft de politiek zich gebogen over de even tuele consequenties van de stort plaats. Maar volgens een rapport van de Zuidhollandse Milieufede ratie zal het met overlast in de vorm van stank, stof en geluid wel mee vallen, mits de controle op hetgeen er wordt gestort deugdelijk is. Zelf hebben burgemeester en wethou ders te kennen gegeven dat de milieubelastende gevolgen van de stort van puin, grof vuil en slakken in het Does-gebied aanvaardbaar moeten zijn volgens de geldende milieunormen. Problemen ziet men niet of nauwelijks. Vandaar ook dat de bezwaren tegen het ont- werp-bestemmingsplan, ingediend door onder andere bewonersvere niging Holtlant, de werkgroep Milieubeheer Leiden, de gemeente Woubrugge en de Stichting het Zuidhollands Landschap, groten deels zijn afgewezen. Een groot aantal raadsleden ha merde er gisteravond weer op dat de controle op hetgeen er in het Does-gebied wordt gestort goed én onafhankelijk moet zijn. Verder kwam er niets dan lof voor het be stemmingsplan. Zo getuigt het plan volgens PvdA-fractieleider Molkenboer van "politieke moed, van verantwoordelijkheidsgevoel voor de afvalverwerking in de re gio. Ik denk dat door het aanleggen van deze stortplaats de mentaliteit 'Bedkwartet' van Alan Ayckbourn door To neelgroep Voorschoten. Regie Hans Schi- paanboord. Gezien op 30 januari in het Cultureel Centrum, Voorschoten. VOORSCHOTEN - In 'Bed kwartet' gaat het weliswaar om vier echtparen, maar toch staan er 'slechts' drie bedden op to neel. Dat is weer typisch een door schrijver Ayckbourn be dachte situatie: nota bene het stel zonder bed speelt eigenlijk de hoofdrol. Voor deze komedie zijn dus drie tweepersoonsbed den nodig. Dat vergt nogal wat ruimte, dat het podium van het Cultureel Centrum van Voor schoten echter absoluut niet biedt. De Toneelgroep Voor schoten heeft van de nood een deugd gemaakt. Het podium wordt niet gebruikt. In plaats daarvan heeft men een gedeelte van de zaal als speelvlak inge richt, hetgeen een bijzonder leuk aangekleed decor in ruime op stelling heeft opgeleverd. Links staat het bed van de ou ders van Trevor. Annie Bendien en Jan Verplancke spelen met veel naturel een sympathiek ou der echtpaar, dat regelmatig om allerlei kleinigheden kissebist. Rechts bevindt zich het bed van Jane en Nick. Jane is de vroegere vriendin van Trevor, voor wie ze nog steeds een zwak heeft. Diana van Dijk en Hans van Heiningen vormen een leuk jong stel; hun bed staat in het midden. Tijdens het door hen georgani seerde feestje krijgen Trevor en zijn vrouw Susannah weer eens ruzie. Die huwelijksproblemen houden drie echtparen uit de slaap. Daarmee is het verhaal ei genlijk verteld: het komt dan wel tot een verzoening, maar de vraag blijft, voor hoe lang? Regisseur Hans Schipaan- boord heeft door omstandighe den de rol van Trevor moeten nemen. In zijn spel legt hij extra nadruk op de onhandig heid van een dromerige Trevor, die niet zo kwaad lijkt. Bedkwartet' is een leuke pro duktie met serieuze ondertoon geworden, waarin overdrijving gelukkig zo veel mogelijk is ver meden en met gevoel voor de tails wordt geacteerd. WIJNAND ZEILSTRA wordt doorbroken van: alles best, maar niet voor mijn voordeur. We dienen een bijdrage te leveren aan de afvalverwerking in de regio". Aan overleg en inspraak heeft het hierbij niet ontbroken, aldus Molkenboer. Aan het merendeel van de door de Zuidhollandse Milieufederatie gestelde voorwaar den is voldaan. Molkenboer: "Geen van de bezwaarmakers heeft deze conclusie echt aan kunnen vech ten". Een taak zag de PvdA-leider weggelegd voor de gemeente, die "het aan onze burgers verplicht is op te treden als er iets misgaat. Een taak die gelukkig raadsbreed wordt ondersteund". De WD kon zich bij monde van raadslid De Waard best voorstellen dat de belanghebbenden proble men hebben met de komst van de vuilstortplaats, maar: "We denken dat die stort verantwoord zal zijn. Wij hebben ook onze verantwoor delijkheid te dragen om het puin, in deze regio geproduceerd, te ver werken". Volgens wethouder Den Boeft is het de bedoeling dat de zo ge wenste onafhankelijke controle een "goede plaats" krijgt in de erf- pachtvoorwaarden voor het Does- gebied. Burgemeester en wethou ders zouden zich vandaag over die voorwaarden buigen. Zelf zal de gemeente de vinger (fot i Dijkm aan de pols houden, beloofde Den Boeft, maar "de polsstok heeft maar een beperkte spronglengte. We mogelijkheden die we als ge meente hebben, zullen we echter benutten". Nieuwe huizen snel gevonden LEIDERDORP - Inbrekers heb ben een Fikse slag geslagen in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Holtlant. De huizen zijn er nog maar net opgeleverd er alles is er nog nat van de verf, meldt een politiewoordvoerder. Zo ver de schade nu valt te overzien is er vijf keer ingebro ken. In vier gevallen was er spra ke van een buit. Ook is er nog sprake van een "poging tot in braak". De buit bestaat onder meer uit geldbedragen van 200 en 215 gul den, paspoorten, vijftig compact discs en tientallen girobetaal kaarten en eurocheques. De politie weet vrijwel zeker dat de inbraken het werk zijn van één en dezelfde (groep) inbreker (s). Alle zes keer werden er gaat jes geboord waarna met een ijzer draadje hendels van ramen open werden geduwd. OEGSTGEEST - De Oegstgeester President Kennedylaan zal ter hoogte van de Jan Hendrik Oort- brug (de nieuwe fiets- en voetgan gersbrug over het Oegstgeester ka naal naar Haaswijk) worden gere construeerd. B en W laten volgende week dinsdag al de raadscommis sie openbare werken praten over hun voorstellen. Ze denken er 35.000 gulden voor nodig te heb ben. Van de zijde van schoolbesturen en ouders van kinderen die de tot hard rijden uitnodigende Kenne dylaan moeten oversteken, op weg naar school, was al eerder gevraagd om maatregelen voor extra veilig heid op dit punt. Volgens het plan zal de fiets strook aan de noordzijde (aan de kanaalkant) van de laan tot aan de LEIDERDORP - Ook het Leider- ning, .milieu) verklaarde echter dorpse PPR/PSP-raadslid H, niets te weten.Wel is de wet- der Zande vraagt zich af of contai- houder bekend dat er geregeld ner- en opslagbedrijf Vliko ille- uiensen zijn die er hun "vrachtje" gaal puin en afval in de Kleine deponeren. Zandput stort. Hij heeft uit "diverse bronnen" Als de lezing van de directeur ring te krijgen. "Als het zo is, dan deze lezing gisteravond niet kon vraag ik me af of we niet bezig zijn geven. "Hij moet daar toch de hoogte zijn geweest? Nee, dit geeft te denken. Ik blijf de zaak aldus het milieu een beentje te lichten", aldus Van der Zande, De verantwoordelijk wethou- dus nauwlettend volgen' der Den Boeft (ruimtelijke orde- Van der Zande. LEIDERDORP - Actievoerders uit Leiderdorp en Wou brugge hebben vanmorgen vroeg anderhalf uur lang de ou de vuilstort bij de Leiderdorpse Doeswerf geblokkeerd. Wagens van containerbedrijf \hiko, die af en aan reden met puin, moesten wachten op de komst van de politie. Die heeft, na overleg met actievoerders en storters, besloten dat nog drie wagens puin mogen storten. Daarna moet het hek dicht en dient Vliko de sleutel in te leveren bij de gemeente. De politie onderzoekt ondertussen, samen met provincie en gemeente, of iets illegaals is ge beurd. Mevrouw R. Dekkers van de actievoerende stichting Leefbaar Leiderdorp is daarvan overtuigd. Volgens haar stichting, die ge steund werd door de actiegroep 'Stort het Wassenaarse slib niet in de Braassem', is de laatste negen weken op grote schaal puin gestort. Op het terrein zou alleen nog grond gestort mogen worden en de ge meente kan volgens Leefbaar Lei derdorp geen toestemming geven voor de recente activiteiten: "Die stort is nota bene door de provincie gesloten omdat het een grote gif belt is". Mevrouw Dekkers had gis terochtend samen met een ambte naar van het Waterschap al een be zoek gebracht aan de stortplaats. De woordvoerder verklaarde na af loop dat er van een massale puin- stort geen sprake was. Wel merkte hij tijdens zijn bezoek dat er een kleine hoeveelheid puin werd ge stort. Volgens zijn zeggen heeft hier met onmiddellijke ingang een einde aan gemaakt. Park De stichting heeft echter foto's genomen op momenten dat ge meente-ambtenaren de hekken openden en sloten en vanmorgen waren twee ambtenaren van ge meentewerken af en toe aanwezig. Volgens een van hen, directeur ge meentewerken J.P. van den Berg, gebeuren er twee dingen. Vliko vult met puin de gaten in een toe gangsweg naar enkele clubs. Een ander bedrijf egaliseert de bestaan de vuilberg en verdeelt de nieuw aangebrachte grond van zwembad- terrein en woonwagenkamp. Op en rond de vuilberg moet na melijk een wijkpark komen dat de honden uit het dorp gaat lokken. Leiderdorp wil in 1989 30.000 gul den opzijleggen voor beplantingen en andere kostenposten. Er zijn al drie schetsen voor een park ge maakt. Alleen de provincie zou nog roet in het eten kunnen gooien. Uit een oriënterend onderzoek bleek enige jaren geleden dat het grond water op de stort 11 maal teveel benzeen bevat en vijf maal teveel trichloorbenzeen. Ook de concen traties koper, zink, xyleen en en tri- methylbenzeen zouden aan de ho ge kant zijn. Een nader onderzoek hangt in de lucht en peilbuisjes registreren al vast de nieuwste ontwikkelingen. Volgens omwonende R. Selier zijn die schokkend. Het laatste jaar zou den verschillende grote bedrijven flinke hoeveelheden vervuilde stoffen hebben gestort en laten ook particulieren hun viezigheden ach ter. Het hek zou veel vaker open staan dan nodig is voor de clubs en dat de politie af en toe een illegale storter pakt, zegt hem weinig. Selier heeft het over verschillen de soorten olie, verfreciduen, slik ken en zeer agressieve stoffen. Zelf kreeg hij tijdens een zoekactie naar koelkasten zo'n stof over zich heen en het "vrat door mijn kleren ^ers'. Met een oude auto hebben actievoerders de oude vuilstort bij de Leiderdorpse Doeswerf afgesloten, vlak voordat een puinwagen het gebied wilde verlaten. Kleumend staan ze erbij. (foto Holvast) politie hadden gemeld, zien dat a heen". Een groentekweker buurt zou, mede door de proble men, met zijn bedrijf zijn gestopt. Ze hebben de afgelopen dagen geconstateerd dat er geen constant toezicht is van de gemeente en er Tno7ipht 'flink wat vieze rotzooi' tussen kan zitten. Van den Berg kreeg dat van- Volgens Van den Berg is het vuil morgen in verschillende toonaar- van de berg ouder en valt het met den te horen, maar reageerde de vervuiling wel mee. Het deze kortaf. Volgens hem verspillen de week gestorte puin is volgens amb- actievoerders gemeenschapsgeld tenaar en Vliko gesorteerd en dus en hij vroeg zich af of ze niets be- schoon. Een puinrijder üet van- ters te doen hadden. Het leidde tot morgen zelfs weten dat hij het zon der mankeren zou opeten. De actie voerders, die hun blokkade bij de felle welles-nietes spelletjes, bij de ambtenaar de actievoerders onkunde verweet. Zo kon hij zich niet voorstellen dat de Woubrugse actievoerder P. de Boer zich bezorgd maakten om bomen die voor een deel onder zand zijn bedolven. Vervolgens ontkende hij dat de grond van het woonwagenterrein vervuild zou zijn met accuzuur en andere kwa lijkheden. Om kwart over negen verdween hij en om half tien arri veerde milieu-agent Emmerik. Hij sprak twintig minuten met actievoerder Dekkers en tien mi nuten met een opzichter van Vliko, die ruim tweehonder gulden scha de zou hebben geleden gen. Daarna kwam hij met het com promis: Vliko mag met drie puin- storten het pad afronden en dan moet het hek dicht. De actievoer ders, die tot dan toe geen kubieke meter puin meer duldden, gingen na een korte discussie akkoord met het voorstel. Ze hadden het over een genereus gebaar omdat vol gens de agent maar 50 kubieke me ter, oftewel tien vrachtwagens, ge stort had mogen worden. Dekkers: "En het ging om een veelvoud. Ze- Hazenoslaan worden doorgetrok ken. Een groenstrook zal de fiet sers van derijweg scheiden. Het huidige voetpad wordt ver legd. Dat komt nu naast de "in steek" van het kanaal te liggen. Ter beveiliging van de voetgangers zal een leuning langs het water wor den aangebracht. De huidige verkeersgeleiding in het midden van de rijweg, die de rijbanen gescheiden houdt, zal ver dwijnen. Directeur openbare werken J. Hermes liet zich tijdens een leden vergadering van de Vereniging Haaswijk, vorige week, niet geheel positief uit over de plannen. In ant woord op vragen vanuit de zaal liet hij weten dat er diverse alternatie ven zijn om het probleem op te los sen. De oplossing waarvoor B en W nu hebben gekozen, is niet Her mes' meest favoriete. Parkeren Voor automobilisten die hun voertuig willen achterlaten aan de Lange Voort, Irislaan of Gevers- straat in Oegstgeest, zullen precies dezelfde blauwe-zone-tijden wor den gehanteerd als voor parkeer- dens in de vernieuwde De Kem- penaerstraat. B en W van Oegst geest vinden dat door de huidige verschillen "een onhandige en on gewenste situatie" is ontstaan. De verschillen kwamen aan het licht tijdens een controle door de politie en de gemeente. B en W zul len de aanpassingen ter kennis brengen van de raadsleden die be paalde verkeersmaatregelen, waar onder deze, aan het dagelijks be stuur van de gemeente hebben ge delegeerd. Naar verwachting zullen de nieu we blauwe-zone-tijden per 1 april 1988 gaan gelden. Een parkeer- schijf in de blauwe zones is dan verplicht van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 18.00 uur en vrijdags en zaterdags van 9.00 tot 21.00 respectievelijk vqan 9.00 tot 17.00 uur. Dronken man maakt A4 lang onveilig LEIDERDORP - Een 26-jarige au tomobilist heeft vanochtend de A4- rijksweg onveilig gemaakt door de ze onverlicht en met aanhangkar met 140 kilometer per uur te 'ne- De politie van Rijswijk zette in die plaats de achtervolging in. De Leiderdorpse collega's werd ge vraagd de onverlaat een stopteken te geven maar de wegpiraat negeer de dit Leiderdorpse gebaar. Pas in Haarlemmermeer werd hij klemgereden. Bloedcontrole wees uit dat hij flink wat glaasjes te veel op had. Ook, wordt hem "afvallen de lading" ten laste gelegd. Waar de man vandaan komt en wat hij bij zich had, kon de poltie vanochtend niet zeggen. LEIDERDORP De Leider dorpse gemeenteraad vindt het verwerpelijk als tv-bezitters meer kijk- en luistergeld moeten gaan betalen omdat de regionale omroepen in leven gehouden dienen te worden. De gemeente raad nam gisteravond unaniem een motie van die strekking aan. WD-raadslid Scheffer bracht het punt naar voren. Aanleiding daartoe is het plan van het be stuur van de provincie Zuid-Hol land om middels een extra hef fing op de luister- en kijkgelden de regionale omroepen te finan cieren. Men bleek daar gister avond unaniem op tegen, omdat, zoals Scheffer verklaarde, het hier om een "verzwaring van de woonlasten gaat die wij niet aan vaardbaar achten op dit moment. Als de provincie vindt dat de re gionale omroepen geld moeten hebben, dan moeten ze dat maar uit eigen zak betalen. Dit plan drukt het sterkst op de mensen met de lagere inkomens". Ook PvdA-raadslid Molken boer sprak van een "enorme las tenverzwaring", die "volkomen onnodig" zou zijn. Waarna de motie unaniem werd aangeno men. Stichting Kinderopvang Leiderdorp wil het een jaar proberen LEIDERDORP Het Leider dorpse Gastouderproject is voorlopig voor een jaar 'gered'. Nu de UW het per 1 januari voor gezien houdt, heeft de Stichting Kinderopvang Lei derdorp zich bereid verklaard voorlopig voor een jaar de be middeling tussen ouders en op passers op zich te willen ne men. En de gemeenteraad van Leiderdorp heeft zich daar gis teravond, zij het schoorvoe tend, mee akkoord verklaard. Aarzelingen waren er bijvoorbeeld van de kant van D66. Woordvoer der Stam verklaarde niets tegen het Gastouderproject op zich te hebben, maar wel bang te zijn dat het "een zware hypotheek legt op de discussie die we nog moeten krijgen naar aanleiding van de nota kinderopvang". Een nota die vol gende maand uitkomt en waarin burgemeester en wethouders het beleid inzake de kinderopvang in Leiderdorp op een rijtje willen zet ten. De uitbreiding van het kinder dagverblijf, zo betoogde Stam, mag niet ten koste gaan van het Gastou derproject. Raadslid Van der Zande (PPR/PSP) bleek het met Stam eens te zijn. Van der Zande ging nog verder door op te merken dat "het voorstel de sfeer van slikken of stikken uitademt. Ik krijg de in druk dat de trein-Gastouderproject koste wat het kost moet doorlo- pen". PvdA-woordvoerder Holierhóek had eveneens twijfels over de, wat ze noemde, "winkeldochter" die de Stichting Kinderopvang nu onder haar hoede krijgt. Ondanks de twij fels die de PvdA heeft, wilde de fractie eveneens akkoord gaan met het voorstel. Maar wel op voor waarde dat binnen twee maanden vastligt aan welke criteria het Gast- ouderproject moet voldoen, wil het "F®'n® X?' na dat experimentele jaar bliiven derdorp, die onder voortbestaan. Ook Holierhoek deelde verder dat ten koste mag gaan heeft het Gastouderproject in Lei derdorp zeven jaar draaiende ge houden. Al die tijd poogde men te bemiddelen tussen mensen die hun kind(eren) van 0 tot 12 jaar on der willen brengen en mensen die bereid waren die kinderen op te vangen. In een kaartenbak konden ouders zelf naar namen en gege vens van adspirant-oppassers zoe ken. Ze behielden dan ook zelf de verantwoordelijkheid. Lange tijd draaide het project, maar vorig najaar liet de UW de gemeente weten het te willen stop zetten. Men kreeg meer aanvragen dan beschikbare gastgezinnen bin- nen. En: de zorg voor de bejaarden kost de UW meer tijd. De Stichting Kinderopvang Lei- ■j^B meer na dat experimentele jaar blijven °e™orP< a'f f. xmnrthpstaan Ook Holierhoek oor- derdagverblijf runtheeft zich ander niet bereid verklaard het project over te de overige nemen. Daarbij stelt waarden dat de gemeente finan- :eel bijdraagt en de uitbreiding kinderopvang in Leiderdorp, Wethouder Huigen beloofde dat het Gastouderproject wel degelijk Yan Gastouderproject met van een plekje in de nota kinderopvang ""f z«n op- de begeerde krijgt. De criteria voor het voortbe- ^froling staan zullen in samenwerking met de betrokkenen worden opgesteld. Voorwaarden De Unie van Vrijwilligers (UW) het kinderdagver ten jaar blijken dat het Gastouderproject levensvat baar is, dan moet de gemeente de subsidie verhogen. Voor het ko mend jaar is alvast een bedrag van 4000 gulden beschikbaar gesteld. Van der Zande: slikken of stik ken... (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12