TAD LEIDEN Steeds Bouworder Endegeest toch voor IBB Kondor trrrrcc Tsrirrrrrrn rrnH Smitsloo overweegt eis schade vergoeding leider! Kantoor Schuttersveste binnenkort opgeleverd Controle van gasleidingen Misverstand over inbraak Inbraken bij LDWSenVTL Uitlatingen raadsleden verbazen groenteboer s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 FEBRUARI 1 LEIDEN - Een meerderheid van de gemeenteraad is gisteravond ak koord gegaan met de restauratie van kasteel Endegeest en de Jel- gersmakliniek in ruil voor de bouw van vrije sector-woningen door het Leidse bouwbedrijf IBB-Kondor. Wel wil de raad harde garanties van het bouwbedrijf over de kwaliteit van de restauratie. CDA, LWG en SP spraken zich tegen de overeenkomst uit omdat niet duidelijk is welke andere aan biedingen de gemeente heeft ge had voor dit project. Het college stemde er gisteravond in toe om de andere offertes voor de raadsleden openbaar te maken. Het definitieve besluit is echter al gevallen. Het CDA heeft het college de af gelopen maanden al diverse malen gevraagd alle stukken openbaar te maken maar dat is door het college steeds afgewezen. De reden is dat de bouwbedrijven die uit de boot zijn gevallen dat niet willen, zei wethouder Kuijers. Bovendien is de geheime trom mel op het stadhuis die voor dit soort zaken wordt gebruikt, zo lek als een mandje. Kuijers had vastge steld dat geheime stukken over Endegeest die de raadsleden wel hadden mogen inzien, ten minste een dag uit de geheime trommel waren verdwenen. Kuijers zei gis teravond de afgevallen bouwbe drijven om toestemming te zullen vragen en een veilige manier van openbaarmaking te zullen verzin- Voor het karwei werden door vijf bedrijven offertes uitgebracht. Slechts twee daarvan zijn open baar geworden, die van IBB-Kon dor en die van makelaar Smitsloo. De laatste beweert dat zijn voorstel een miljoen gulden voor de ge meente voordeliger uitpakt dan de offerte van IBB-Kondor. Het CDA wil alle offertes in zien. CDA-fractievoorzitter Walen kamp deed het college gisteravond de suggestie om het debat uit te stellen, maar daartoe waren B en W niet bereid. "De andere drie biedin gen waren lager dan die van IBB- Kondor", zei wethouder Tesselaar, "Dat moet u maar van ons aanne men". Zijn collega Kuijers daagde het CDA uit om, wanneer deze hem niet vertrouwde, een poging te wa gen hem naar huis te sturen. Walenkamp liet na een officieel verzoek om uitstel van de beslis sing aan de raad voor te leggen. Na de raadsvergadering liet hij weten dat hij er geen vertrouwen in had dat een meerderheid van de raad zo'n voorstel zou steunen. Walen kamp was te pessimistisch. In ie der geval wethouder De la Mar zei na afloop het CDA te hebben wil len steunen. "Maar ik vond het niet op mijn weg liggen zelf met zo'n voorstel te komen", aldus De la Mar. Het CDA kreeg wel van wethou der Kuijers gedaan dat hij toegaf de commissie Endegeest verkeerd te hebben ingelicht over de transac tie. Kuijers had de commissie ver teld dat vijf woningen die aan het bouwbedrijf worden verkocht, te vergeefs aan de huidige bewoners te koop zijn aangeboden. Dat is niet gebeurd, erkende Kuijers die het voorval als een 'misverstand' beschouwde. CDA-raadslid Kramp sprak van 'valse informatie'. Een voorstel van het CDA om de woningen alnog aan de bewoners te koop aan te bieden, werd afge wezen. "De verkoop van de wonin gen aan het bouwbedrijf levert meer op dan wanneer we ze aan de bewoners te koop aanbieden", zei Tesselaar in de gemeenteraad. Het grootste gedeelte van het kantorencomplex Schuttersveste komt bin nenkort gereed. Later wordt het rechtergedeelte nog aangebouwd. ADVERTENTIE LEIDEN - Makelaardij Menno Smitsloo gaat wellicht een eis tot schadevergoeding indienen bij de gemeente Leiden. Onderzocht wordt bovendien of er langs juridi sche weg een verbod van de tenuit voerlegging van de overeenkomst tussen de gemeente Leiden en IBB Kondor kon worden verkregen. "Er is niet te goeder trouw gehan deld. De gemeente heeft een tru cendoos opengetrokken", aldus Smitsloo. De makelaar verbaast zich al maanden over het feit dat de ge meente niet voor de gunstigste overeenkomst heeft gekozen. Het pakket van Smitsloo voor opknap pen van kasteel Endegeest en de Jelgersmakliniek in ruil voor grond zou de gemeente een miljoen gulden meer opleveren dan dat van IBB Kondor. Desalniettemin koos de gemeente voor "een ongunstige re overeenkomst". De makelaar eiste inzage in de offertes van de bedrijven om een en ander te kun nen vergelijken, maar B en W ston den dat niet toe. Hoewel de ge meenteraad gisteravond koos voor IBB Kondor mogen de raadsleden die aanbiedingen nu - achteraf dus - wel inzien. Smitsloo heeft er geen goed woord voor over: "Het is ronduit een blamage dat een onrechtmati ge selectieprocedure door de ge meenteraad uiteindelijk wordt be krachtigd". Hij begrijpt niet waar om deze zaak zo besloten blijft. "Vorige week vergaderde de com missie anderhalf uur achter geslo ten deuren en ook de aanbiedingen van andere bedrijven in deze zaak mogen niet worden ingezien", al dus de makelaar die het 'spel' ge heel open wil spelen. Voorbereidingsbesluit voor een locatie aan de Nieuwstraat tussen de Burgsteeg en de Beschuitsteeg in Pancras-West. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat de gemeenteraad op 1 februari 1988 heeft verklaard, dat de vaststelling van een bestemmingsplan wordt voorbereid voor een locatie aan de Nieuwstraat tussen de Beschuitsteeg en de Burgsteeg in Pancras-West, zoals is aangegeven op de tekening nr. 12 ST 9560. Voorts heeft de gemeenteraad in het kader van dit besluit tevens bepaald, dat het zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethou ders (aanlegvergunning) niet is toegestaan zodanige wer ken - geen bouwwerken zijnde - en werkzaamheden te verrichten, dat de inrichting van de bebouwing op de lo catie volgens het voorbereidingsbesluit geschikt wordt gemaakt voor horeca, groothandel, opslag, garagebedrij ven, kamerverhuur, stalling van auto's en recreatieve doeleinden. Dit voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van 2 februari 1988 en ligt tevens met ingang van die datum voor een ieder ter inzage in het Stads- bouwhuis, Langegracht 72, kamer 210. Leiden, 1 februari 1988. Redactie. Simone van Oriel en Melndert van der Kaaij, e Privacy Er zijn mensen die het prachtig vinden om gefotografeerd te worden. Dat streelt hun ijdel- heid. Dat de foto in een willekeu rig huis-aan-huis-blad wordt ge publiceerd maakt de feestvreug de alleen maar groter omdat daaraan veelal een prijs is ver bonden zoals een cadeaubon. Daarentegen zijn er ook men sen die dat ongevraagd en stie kem gefotografeer verafschu wen. Loes Groen uit Leiden mijdt daarvoor zelfs de Haarlem merstraat omdat ze vindt dat ze daar een te groot risico loopt om op de gevoelige plaat te worden vastgelegd. Zo gruwde ze ook van de foto's die rond 3 oktober op de markt waren gemaakt en in een kraam aan de Breestraat hin gen. Een voorval in een supermarkt deed Groen definitief naar de pen grijpen. Terwijl zij bood schappen deed zag zij dat een man bezig was haar te tekenen. Zij vroeg of hij daarvoor haar toe stemming wel had. "Ik niet. Mij te gecompliceerd", zei de teke naar. Hij vertelde Groen dat het natekenen van mensen niet is verboden. Volgens hem is het zelfs in de rechtzaal niet verbo den om iemand te tekenen. Nu is Groen daarover met de tekenaar niet in discussie ge gaan, maar wel vraagt ze zich af of al dat gefotografeer en gete- ken, eventueel gevolgd door pu blicatie, zonder enige toestem ming wel mag. Voor de kranten een niet onbelangrijke vraag. Wanneer doet een krant er beter aan een bepaalde foto van een persoon niet te plaatsen? Een vraag die we hebben voor gelegd aan mr. C.H.J. van Leeu wen, specialist op het gebied van het portretrecht. Volgens hem zijn voor dit vraagstuk rpoeilijk algemene richtlijnen te geven. "Het is altijd een afweging tus sen het algemeen en privébe- lang. Om die afweging te kunnen maken moeten er een reeks om standigheden worden bekeken. Zo gaat het erom of een persoon op de foto goed herkenbaar is of niet. Staat de persoon die be zwaar heeft alleen op de foto of met een hele groep. Een bekend persoon, ik denk aan een politi cus, zal wat dat betreft meer moeten tolereren dan een door snee burger", legt Van leeuwen uit. Veel verder komen de mees te mensen hiermee natuurlijk niet. Maar wat wel duidelijk, wordt uit de woorden van de ju rist is dat iemand niet altijd hoeft te pikken dat zijn tronie in de krant staat. Mocht iemand tegen publica tie van een foto bezwaar hebben dan kan er een kort geding wor den aangespannen. Indien de fo to al geplaatst is, dan kan daar voor een schadevergoeding wor den geëist. Het lijkt Van Leeu wen het beste dat in dat geval een advocaat in de arm wordt geno men. Kegelbaan De tijd heeft er bijna een eeuw stil gestaan. Bij het binnentreden van de speelzaal komt de muffe lucht je tegemoet. Een lange pij penla met een houten baan. Daarnaast rood tapijt. Aan het eind van de ruimte staan negen kegels provocerend te wachen om omgegooid te worden. Het gaat om de kegelbaan die omstreeks 1897 is gebouwd bij het onderkomen van de herenso ciëteit Amicitia aan de Stations weg. Notaris J. Karstens is zeer geïnteresseerd in de geschiede nis van de zo karakteristieke ke gelbaan. De secretaris van de 3 October-Vereeniging is lid van één van vijf nog bestaande kegel clubs in Leiden. De kegelbaan Notaris Karstens bij de oude kegelbaan in het gebouw van Amicitia komt vermoedelijk op de monu mentenlijst van de gemeente Leiden. De commissie die daar over gaat heeft een positief ad vies uitgebracht aan B en W. Bin nenkort wordt de baan, gelegen aan de kant van de 2de Binnen vestgracht, voor een deel gereno veerd. Kegelen verschilt in een aantal opzichten van het bowlen. Zo wordt kegelen met negen en bowlen met tien kegels gespeeld. Ook heeft de kegelbal geen drie, zoals bij bowlen, maat één gat. In sommige gevallen is de baan ook anders. In de Leidse kegelbaan is de baan bijvoorbeeld van mas sief hout en niet van fineer zoals bij moderne bowlingbanen. "De man die elk jaar de baan komt schaven is er helemaal lyrisch over. Die spreekt dan ook van ke gelhuis", zegt Karstens die zelf een aardig balletje kan gooien. Hij is al een paar keer de beste ke gelaar van Leiden geweest. Het grootste verschil tussen kegelen en bowlen betreft echter de entourage. Kegelen is een sport voor heren. De clubs in Lei den stammen allemaal af van Amicitia, de sociëteit die zo'n 200 jaar geleden werd opgericht en alleen toegankelijk was voor de hoge heren. Anno 1988 bestaat de sociëteit nog steeds en mag enige prominente inwoners van Lei den tot haar leden rekenen. Zo zijn ook de gebruiken en gewoonten van het kegelen niet verloren .gegaan. De omgegooide kegels worden nog altijd met de hand weer rechtop gezet door een kegeljongen. Leidenaar Ton de Zeeuw doet dat al 40 jaar. De heren willen vasthouden aan een traditie en stellen de aanschaf van een automaat zo lang moge lijk uit. De figuren die worden gegooid hebben allemaal aparte namen en daaraan verbonden gebrui ken. Als iemand helemaal niets raakt en dus een zogenaamde poedel gooit, moet hij een bedrag in de pot storten. Blijft alleen de middelste kegel staan, dan mag de kegeljongen naar de heren ko men en krijgt hij een rijksdaal der. De kegelaar die drie kee achtereen een zogenaamde gen gooit, moet een rondje ven. Ook wordt al sinds 1897 elk jaar om het het koningsschap van de club en sinds 1927 om het keizerschap van de stad geke geld. Over de geschiedenis van de kegelsport is J. Karstens nog niet veel te weet gekomen. Zo ver moedt hij dat er eerst een baan is geweest in het voormalig socië teitsonderkomen aan de Bree straat, op de plaats waar nu V D is, maar zeker weten doet hij het niet. Uit documenten blijkt dat er al gekegeld werd in 1886 en moet dus tot 1897 ergens anders in Leiden gedaan zijn volgens Karstens. Maar waar? LEIDEN - Het eerste deel van het kantoorcomplex Schuttersveste wordt op maandag 8 februari fees telijk opgeleverd door burgemees ter Goekoop. De eerste huurder, de Nederlandsche Middenstands- bank (NMB), hoopt het gebouw half maart te betrekken. Het kan toor van de NMB aan de Rijnsbur- gersingel is aangekocht door Crab makelaardij. Schuttersveste heeft een nogal roerige historie achter de rug. Tij dens de bouw ging de aannemer, het bedrijf Joosten-Hugens - on derdeel van het consortium Kin kelder groep - failliet. De bouw van het kantoorcomplex kwam daar door enige tijd stil te liggen. De werkzaamheden werden daarop voortgezet door de Bataafse Aan neming Maatschappij. Twee maanden later - in mei vo rig jaar - ging ook de projectont wikkelaar bankroet. Dat had wei nig gevolgen. Het project werd overgenomen door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, dat toch al van plan was het complex na ge reedkoming te kopen. LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) is bezig met een grootscheepse controle van het gasnet in de Merenwijk. Met zoge noemde 'snuffelapparatuur' speu ren mensen van het energiebedrijf naar kleine - of grotere - gaslek ken. Waar gas wordt gevonden, wordt de leiding direct gerepa reerd. Een woordvoerder van het ener giebedrijf legt uit dat het om een vierjaarlijkse controle gaat. Door dat de grond in sommige wijken blijft inklinken, kunnen leidingen verzakken. Daardoor kunnen uit eindelijk scheurtjes in de buizen ontstaan, waardoor gas kan ont snappen. "Om problemen te voor komen, proberen we nu al die plek ken op te sporen". Er zouden inmiddels al zo'n zes of zeven plaatsen zijn gevonden waar geringe hoeveelheden gas zijn gevonden. Volgens de woord voerder van het EBR zijn er geen ernstige lekkages gevonden. Hij zegt dat het de bedoeling is dat de komende vier jaar het hele gebied van het energiebedrijf op deze manier wordt onderzocht. "Maar als mensen ergens gas rui ken, komen we natuurlijk direct in actie". LEIDEN - Aan de Timorstraat is gisteren laat in de middag in een woonhuis ingebroken, waarbij een portefeuille met 4.000 gulden is ontvreemd. De insluiper is vermoe delijk via het dak binnengekomen. De bewoner, die het gemis bij thuiskomst omstreeks half negen bemerkte, ging na zijn ontdekking even naar de buren, terwijl zijn vrouw en zoon in huis bleven. Zij hoorden op een gegeven moment gerammel aan de deur en waar schuwden de man, die ijlings te rugkwam en een 24-jarige Leide naar zag weglopen. Hij ging de man achterna en pakte hem vast. De 'verdachte' brak bij deze schermut seling een tand en liep een bloed ende lip op. Tijdens het politie-ver- hoor bleek de man echter niets met de inbraak te maken te hebben. Van de werkelijke dader ontbreekt nog elk spoor. Het eerste deel van Schutters veste (ongeveer 2000 vierkante me ter kantoorruimte) heeft inmiddels de eerste oplevering achter de rug. Het tweede deel (ongeveer 3000 vierkante meter) moet half mei ge reed zijn. De twee bovenste etages van het kantoor, dat aan de ene kant aan het Schuttersveld en aan de andere kant aan de Schiphol- weg grenst, zullen worden bezet door Aramco. Het tweede deel is nog niet volle dig verhuurd, maar drs. S. Somsen van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid verwacht niet dat de verhuur veel problemen oplevert, zeker nu het kantorenhuis aan de Schiphol- weg zo goed als vol zit. Hij ver wacht dat deze toplokatie zich bin nen enkele jaren tot het nieuwe kantorencentrum van Leiden. LEIDEN - Twee voetbalkantines aan de Voörschoterweg zijn in de nacht van zondag op maandag door inbrekers bezocht. Zij hadden ruiten vernield om binnen te ko men. Bij LDWS werden de flipper kast, de jukebox en de fruitauto maat opengebroken en het geld meegenomen. Ook werden een paar pakken koffie gestolen. Bij VTL werden de geluidsapparatuur en een mengpaneel alsmede een aantal flessen drank ontvreemd. LEIDEN - De eigepaar van de groentezaak op de hoek van de Haarlemmerstraat en het Vrou wenkerkplein, J.G. van Groenin gen, heeft verbaasd gereageerd op uitlatingen van het PvdA-raadslid Geradts en wethouder Peters van ruimtelijke ordening. De gemeente wil het pand aankopen om een plan voor het Vrouwenkerkplein (win kels en woonruimte) te realiseren. Volgens Geradts - m een raads commissie vergadering van vorig jaar - zou de groenteman "onmo gelijke eisen" stellen met betrek king tot de prijs waarvoor hij zijn pand wil verkopen en moet er tot onteigening worden overgegaan. Peters stelde dat het belang van een winkelier niet de hele ontwik keling kan tegenhouden. Via een adviesbureau laat Van Groeningen weten dat er op geen enkele wijze contact is opgenomen om zelfs maar te praten over be langstelling voor het perceel aan de - Haarlemmerstraat. Er is ook via een projectontwikkelaar nooit een concreet bod gedaan, stelt het ad viesbureau. Tevens dringt het bu reau er bij het gemeentebestuur op aan zorgvuldiger te handelen en "dat onze cliënt niet via de pers kennis moet nemen van voor hem, zijn gezin en de in de groentezaak werkzame personeelsleden zeer in grijpende voornemens". Volgens gemeente-ambtenaar L. Meijer is er door een projectont wikkelaar wel met de groentehan delaar onderhandeld. "De gemeen te is niet van plan het pand te ko pen, dat zal de ontwikkelaar doen". Meijer stelt dat onteigening nog lang niet aan de orde is. "Als de projectontwikkelaar niet langs minnelijke weg tot overeenstem ming komt, ligt het in de verwach ting dat de gemeente nog eens pro beert tot een vergelijk te komen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11