NEEM HET LOT IN EIGEN T oenadering tussen Grieken en Turken Shamir bereid over VS-plan te praten Golf van geweld krottenkamp Kaapstad Strauss brengt Westduitse regering in moeilijkheden Na ontmoeting Papandreou en Özal Voorronde Republikeinen heeft chaotisch verloop Borja winnaar eerste ronde verkiezingen in Ecuador SDP voor fusie met Liberalen MAANDAG 1 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 caucus-systeem, waarbij tijdens DAVOS (AFP/DPA/ANP/AP) - In het Zwitserse Davos is het afgelopen weekeinde het ijs bijeenkomsten van partijleden ge- tussen Griekenland en Turkije gebroken. De Griekse premier, Andreas Papandreou, en Regeerden worden benoemd. Het zijn Turkse collega Turgut Özal kondigden gisteren na afloop van hun eerste officiële ont- zomer!8tijdensade nationale partij moeting de oprichting aan van twee commissies die zich zullen buigen over de toekomsti- conventie, de definitieve stemmen ge samenwerking en over de politieke geschillen tussen beide landen. op presidentskandidaten uitbren- WASHINGTON (GPD/Rtr) - Twee Amerikaanse presidentskandida ten, vice-president George Bush en de voormalige tv-evangelist Pat Robertson, hebben zichzelf dit weekeinde uitgeroepen tot de win naar van de eerste Republikeinse voorronde van de presidentsver kiezingen in november. Het zat er al maanden geleden in, dat de voor- verkiezingen van zaterdag in de staat Michigan chaotisch zouden verlopen. Dat was ook de reden waarom drie van de zes Republikeinse aspi rant-presidenten niet eens mee de den. Michigan wijst zijn kandida- volgens het zogenaamde De twee regeringsleiders spraken af minstens één keer per jaar bijeen te komen en eikaars land te zullen bezoeken. Verder zal er een recht streekse telefoonverbinding tus sen Griekenland en Turkije ko men. Het is voor het eerst in tien jaar dat Griekenland en Turkije weer een ontmoeting op het hoogste ni veau hadden. De verhouding tus sen Athene en Ankara is al jaren lang gespannen door conflicten Zee uit te lopen op een oorlog. In hun gezamenlijke slotverkaring zeiden Papandreou en Özal dat een dergelijke situatie zich nooit meer mag voordoen. „De twee partijen moeten hun best doen om een duurzame vrede tot stand te bren gen", zo onderstreepten zij. De gesprekken tussen de twee regeringsleiders in de marge van een internationaal economisch symposium in Davos verliepen in een hartelijke sfeer. Niettemin be- Griekenland zou hij op zijn vroegst in juni kunnen gan zijn echter zo ingewikkeld, dat niemand zeker weet welke partijle den mogen stemmen, en wat zo'n stem formeel betekent. De zeer conservatieve Pat Ro bertson maakte van de onduidelij ke regels in Michigan handig ge bruik, toen hij zijn volgelingen in de staat massaal naar plaatselijke partij-bijeenkomsten liet gaan. Die veranderden in vele gevallen de re gels in een voor Robertson gunsti ge zin. Robertson wilde graag in Michigan winnen, omdat hij zo meer geloofwaardigheid zou ver werven bij de volgende, veel be langrijker voorverkiezingen in Io wa en New Hampshire. Maar George Bush stak een spaak in het wiel. Hij liet de rechter zich over de partijregels buigen. Die verklaarde dat de volgelingen van Robertson onjuist hadden ge handeld. Daarmee kwamen de gro te voordelen voor de tv-evangelist te vervallen. De officiële uitslag van de caucus werd zaterdag in de hoofdstad van Michigan, Grand Rapids, bekendgemaakt. Volgens de uitslag kreeg Bush 37 gedelegeerden van de 77 die Michi gan naar de nationale Republikein se conventie stuurt. Robertson kreeg er 8 en Jack Kemp, een ande re conservatieve presidentskandi daat, 32. Maar in hetzelfde gebouw waar die uitslag werd gegeven, kwamen de aanhangers van Ro bertson met een eigen eindtelling. Volgens hen heeft Robertson recht op 43 gedelegeerden, Kemp op 21 en Bush op niet meer dan 13. Zowel Bush als Robertson zeiden zater dag een overtuigende overwinning te hebben geboekt. Het zal wellicht pas op de natio nale conventie blijken, welke dele gatie als de enige echte wordt aan vaard. Maar Bush heeft, alleen al vanwege de rechterlijke uitspra ken, de beste papieren. Met de campagne van de vice-president loopt het toch al gesmeerd. Sinds zijn ruzie met CBS-nieuwspresen- tator Dan Rather blijkt hij na opi niepeilingen meer populariteit te hebben geboekt. Uit een zaterdag gepubliceerde opiniepeiling van het weekblad Newsweek bleek dat 39 procent van de ondervraagden vond dat Bush aan kracht had ge wonnen na zijn woordenwisseling in het CBS-journaal. Echter, 34 procent herkende in Bush geen werkelijke leider. de territoriale rechten in de klemtoonden Papandreou en Özal Egeïsche Zee en over de tweede- dat het nog heel wat tijd, goede wil ling van Cyprus. Vorig jaar dreig- en werk kost om de bestaande ge- den de spanningen in de Egeïsche schillen uit de weg te ruimen. Özal en Papandreou zijn over eengekomen om contacten tussen burgers en militairen, leden van de pers en zakenlieden aan te moedi gen en op te voeren. De twee leiders zijn er van over tuigd, dat „vastbeslotenheid, tijd en hard werken" nodig zijn om be tere betrekkingen en meer vertrou wen tussen hun twee landen te kweken. Özal verklaarde later op een pers conferentie dat de verklaring zeer zorgvuldig moet worden gelezen. „Het voornaamste conflict is niet opgelost," zei hij, kennelijk doe lend op de kwestie-Cyprus. Özal zei dat het tijd zal vergen, „zo'n drie tot vijf jaar", vooraleer er enige voor uitgang van betekenis komt in de betrekkingen tussen Griekenland en Turkije. Özal liet ook doorschemeren dat er geen vooruitgang is geboekt ten aanzien van de rechten op de olie reserves in de Egeische zee. Papan- dreou_herhaalde het standpunt dat het geschil moet worden opgelost door het Internationaal Gerechts hof in Den Haag, maar Özal her haalde dat Griekenland en Turkije er onderling uit moeten zien te ko men. Özal zei dat nog geen datum was vastgesteld voor zijn volgende ont moeting met Papandreou. Naar MEXICO (GPD) - Ecuador moet nog een paar maanden wachten voordat de opvolger van president Léon Febres Cordero bekend is. Bij de verkiezingen van gisteren heeft geen van de kandidaten meer dan vijftig procent van de stem men behaald. Dat betekent dat er in mei een tweede ronde zal wor den gehouden tussen de nummers een en twee. Met meer dan tweederde van de stemmen geteld, heeft de eerste ronde een overwinning opgeleverd voor de sociaal-democraat Rodrigo Boija. Hij is zeker van minstens twintig procent van de stemmen. Bij de presidentsverkiezingen van 1984 was Boija bij de eerste ronde ook als eerste uit de stembus geko men. Hij leed toen in de tweede ronde een nederlaag tegen de con servatief georiënteerde zakenman Cordero. Wie dit keer de tegenstan der van Borja wordt, is nog niet duidelijk. Duran-Ballen, evenals Cordero van de sociaal-christelijke partij, en volksmenner Abdala Bu- caram, oud-burgemeester van de industriële havenstad Guayaquil, staan gelijk op iets meer dan veer tien procent. Deze twee rechts-ge- zinde kandidaten worden op de voet gevolgd door de gepensio neerde luchtmachtgeneraal Vargas Pazzos. Buitenland kort Verkiezingen In Finland zijn gisteren de stem bureaus open gegaan voor de presi dentsverkiezingen, die ook van daag nog zullen worden gehouden. Het is voor het eerst dat de vier mil joen kiesgerechtigde Finnen de kans hadden om rechtstreeks hun stem op een presidentskandidaat uit te brengen. Volgens de opinie peilingen zou de huidige president Koivisto na een korte campagne van drie weken op een absolute meerderheid kunnen rekenen van 52 procent van de stemmen. Onbekwaamheid De Britse weersvoorspellers zijn ernstig in gebreke gebleven toen zij vorig jaar oktober niet op tijd waarschuwden voor wat uiteinde lijk de zwaarste storm in driehon derd jaar bleek. Circa twintig men sen kwamen in het noodweer om. In een officieel rapport wordt het Britse KNMI onbekwaamheid ver weten. Er zijn fouten gemaakt bij het interpreteren van de verzamel de meteorologische gegevens en er werd teveel op computers ver trouwd. Westduitser Het hoofd van de Syrische mili taire inlichtingendienst in Liba non, Kenaan, heeft de vrijlating ge ëist van de ontvoerde Westduitser Schray. Di; heeft een Syrische bron gemeld. Kenaan reed per- soonljk naar Bayrut en maakte duidelijk dat Syrië „des te sneller des te beter" vrijlating van Schray eist. De ontvoering van Schray be- tekert een ernstige uitdaging voor het Syrische leger dat sinds elf maarden de orde in Bayrut hand haaft Anerikaanse piloot Dj Sandinistische regering van Niciragua heeft zaterdag de Ame- rikanse piloot Denby vrijgelaten. Deiby zat sinds begin december in Nicaragua vast en werd beschul dig! van hulp aan de Contra's. Hij wed overgedragen aan de Ameri- kaase politicus Press, die zijn vrij- lathg bekendmaakte. De Nica raguaanse regering heeft nog gea commentaar geleverd' op het geleuren. De vrijlating komt enke le lagen voor het Amerikaanse Coigres moet stemmen over presi- dert Reagans verzoek de Contra's nieiwe steun te verlenen. ekse premier Papandreou (links) schudt in Davos de hand van zijn Turkse collega Özal. Na het afbranden van haar krottenwoning zit deze Zuidafrikaanse vrouw in het KTC-kamp bij Kaapstad, met haar schamele bezittingen naast zich, wat doelloos voor zich uit te kijken. (foto api JOHANNESBURG (GPD) - Dui zenden inwoners van het Zuidafri kaanse krottenkamp KTC, dat deel uitmaakt van het internationaal be kendere Crossroads, vlakbij Kaap stad zijn de afgelopen dagen weg gevlucht na een nieuwe golf van geweld. Minstens vijf personen kwamen hierbij om het leven en enige honderden krotten gingen in vlammen op. De onlusten in Cross- raods zijn de bloedigste sinds mei/juni 1986, toen meer dan 70 personen om het leven kwamen en tussen de 50.000 en 100.000 mensen dakloos werden. Deze onlusten wa ren de directe aanleiding voor de regering-Botha om de noodtoe stand uit te roepen, die nog altijd van kracht is. De onlusten onstonden afgelo pen donderdag toen een groepje jonge aanhangers van de anti apartheidsbeweging ANC bloedig wraak nam op één van de leiders van de Masincedane-groep, die met steun van de regering probeert ook in KTC een soort gemeenteraad op te zetten. Deze leider, de veertigja rige Madubele, werd door jongeren opgewacht en vervolgens met een mes vermoord en in stukken ge hakt. Enige uren later werd er bij het lokale politiebureau ook een ander lichaam afgeleverd. Toen het bericht van de moord op Madubele de overige leiders van de Masincedane-groep bereikte, gingen aanhangers onmiddellijk op zoek naar de daders. Hierbij werden de krotten van vermoede lijke ANC-sympathisanten in brand gestoken. Ook de politie trok met zwaar materieel KTC bin nen, maar kon of wilde niet verhin deren, dat vele hutten afbrandden. Ooggetuigen beweren zelfs, dat de politie heeft meegeholpen om be paalde krotten in brand te steken. In velerlei opzichten doet de nieuwe golf van geweld in KTC denken aan het reeds een jaar sle pende conflict in de zwarte woon wijken rond Pietermaritzburg in de provincie Natal. Het afgelopen weekend kwamen opnieuw zes personen als gevolg van deze te genstellingen om het leven. JERUZALEM (AP/AFP/Rtr) - De Israëlische premier Shamir heeft gezegd dat Israël bereid is tot vre desbesprekingen over het Midden- Oosten binnen het raamwerk van een Amerikaans plan dat momen teel in Washington nader wordt uit gewerkt. „Wij hebben het nu over een interim-regeling en het plan wijkt natuurlijk iets af van de auto- nomie-formule waar wij een aantal jaren geleden over onderhandeld hebben", aldus Shamir gisteren in een Arabisch-talige uitzending van de Israëlische televisie. Volgens een bericht van de Israë lische televisie heeft Shamir de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz gevraagd aan de Jordaanse koning Husayn over te brengen dat „de Israëlische stel- lingname niet zo is dat er niet over de bezette gebieden onderhandeld zou kunnen worden." Een naaste medewerker van Shamir verwees dit bericht echter nadrukkelijk naar het rijk der fabelen. Het autonomie-plan, zoals dat in het in 1979 overeengekomen Egyp- tisch-Israëlisch vredesakkoord was verwoord, beoogde een vijfja rige periode van beperkt zelfbe stuur voor de Palestijnen op de door Israël bezette Westoever en in de Gaza-strook. Na die periode zou een definitieve oplossing gestalte moeten krijgen. Volgens kabinetssecretaris en naaste medewerker van premier Shamir, Rubinstein, wordt in het huidige Amerikaanse plan opge roepen tot een interim-regeling die dit jaar zijn beslag zou moeten krij gen. Shamir heeft het kabinet gis teren laten weten dat het Ameri kaanse plan oproept tot besprekin gen over autonomie die tegen sep- tember-oktober 1988 zouden moe ten worden afgerond. In december zouden dan de onderhandelingen over een permanente oplossing van start kunnen gaan. In het eer ste stadium zou de Amerikaanse afgezant Habib een belangrijke rol moeten spelen. Gisteren bracht Habib een be zoek aan Amman voor overleg met koning Husayn. Hij nam echter na afloop van dit overleg geen contact op met de Israëlische regering. Shamir zei het van groot belang te achten om te weten of Husayn be reid is via deze route aan onderhan- SHEFFIELD (AP) - De Britse Soci aal-Democratische Partij heeft gis teren op een speciaal congres in Sheffield besloten samen te gaan met de Liberalen. Die beslissing betekent tegelijk een definitieve breuk binnen de zeven jaar oude partij, die een einde wilde maken aan de overheersing van de Britse politiek door de Conservatieven en Labour. Voormalig partijleider Da vid Owen verzette zich tegen de fu sie en zal de SDP als een afzonder lijke, vierde politieke partij voort zetten. De leden van SDP en de Li beralen moeten volgende maand nog de fusie goedkeuren, maar al gemeen wordt aangenomen dat dit slechts een formaliteit zal zijn. delingen mee te doen. Koning Husayn heeft steeds aangedrongen op overleg in een vredesforum, waarin naast de betrokken partijen ook de vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad zitting zou den moeten hebben. In verscheidene wijken van Na blus op de Westoever en het nabij gelegen vluchtelingenkamp Balata heeft het Israëlische leger een uit gaansverbod ingesteld na botsin gen tussen soldaten en met kata- pults uitgeruste jongeren. Een uit gaansverbod werd tevens inge steld in een vluchtelingenkamp bij Ramallah en in het kamp Deir al- Ballah in de Gaza-strook. De nieu we golf van protesten in de bezette gebieden hangt volgens het Israëli sche leger samen met het bezoek van de Egyptische president Mu barak aan Washington. Mubarak is in de Verenigde Staten om daar over zijn nieuwe vredesinitiatieven te praten. Reagan laat in opspraak geraakte Meese niet vallen WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Reagan is niet van plan om zijn minister van justi tie, Meese, te vragen af te treden naar aanleiding van diens ver meende rol in een Iraaks pijplei dingproject, omdat er geen bewijs van onbetamelijk of onwettig ge drag is geleverd, aldus stafchef Ba ker van het Witte Huis. Meese kwam in opspraak omdat hij een belangrijke rol zou hebben ge speeld bij plannen om een oliepijp leiding door Jordanië te laten aan leggen. In dat project had één van de vrienden van Meese grote finan ciële belangen. Bakers commentaar volgde op een bericht in The New York Ti mes. Onafhankelijke onderzoekers die met de affaire zijn belast zeiden dat de minister van justitie een be langrijke rol speelde in het project, waarmee een miljard dollar was ge moeid. Een goede vriend van Meese, Wallach, zou financiële be langen in het Iraakse project, dat nooit goed van de grond kwam, hebben gehad. Wallach zond Meese een memo randum waarin gewag werd ge maakt van een plan om smeergel den te betalen aan een Israëlische topfunctionaris, aldus de krant. De Israëliër moest ervoor zorgdragen dat Israël de pijpleiding niet zou bombarderen, zo zou zijn verklaard door bronnen die nauw bij het on derzoek zijn betrokken. Een uit 1977 daterende wet, de Foreign Corrupt Practices Act, verbiedt het bedrijven en individuen smeergel den aan buitenlandse regerings functionarissen te betalen om zich te verzekeren van hun hulp of om orders te verkrijgen. ADVERTENTIE BONN (AP) - De controverse rond het bezoek dat de Beierse minister president en leider van de CSU Franz Josef Strauss aan zuidelijk Afrika heeft gebracht, lijkt uit te groeien tot een kleine crisis in de Westduitse coalitieregering. De leiding van de liberale coali tiepartij FDP had gisteren ernstige kritiek op de houding van Strauss en betrok ook bondskanselier Kohl in de affaire. De algemeen secreta ris van de FDP Helmut Haus- smann eiste in een interview met Bild dat het kabinet duidelijk maakt dat alleen minister van bui tenlandse zaken Genscher verant woordelijk kan zijn voor het bui tenlands beleid. „Een nevenminis ter van buitenlandse zaken Strauss mag er niet zijn," vond Haus- Volgens de FDP-top moet de re gering ook duidelijk maken dat het Westduitse beleid ten aanzien van Zuidafrika zoals vastgelegd in de kabinetsbesluiten van 1983 en 1986, onveranderd is en ook voor de CSU geldt. Bovendien zou de bondskanselier geen opdrachten meer mogen geven aan niet-kabi- netsleden zonder toestemming van de coalitiepartner. Woensdag of donderdag zal ook het parlement zich naar aanleiding van een hele reeks vragen van de oppositie met de kwestie bezig houden. Het verschil van inzicht over de afschaffing van de apartheid tus sen Strauss en de regering in Bonn werd in het weekeinde opnieuw duidelijk. Terwijl Strauss vindt dat de rassenscheiding geleidelijk en met vreedzame methoden moet worden opgeheven door middel van nieuwe investeringen in Zuid afrika, blijft de regering in Bonn bij het magere compromis dat de EG in 1986 over de kwestie-Zuidafrika 'bereikte. Volgens dat compromis mogen geen nieuwe investeringen in het land worden gedaan, mogen ijzer, staal en gouden rands niet meer worden ingevoerd en moet krachtige politieke druk worden uitgeoefend op het blanke minder heidsbewind in Pretoria. Strauss leverde zaterdag bij zijn terugkeer kritiek op Genscher, die weliswaar hetzelfde doel nastreef de als hij (afschaffing van de apart heid), maar daarvoor middelen ge bruikt die volgens hem alleen maar averechts werken. Strauss zei dat talloze zwarte arbeiders in Zuid afrika werkloos waren geworden als gevolg van de sancties van wes terse landen. De apartheid zou^al- leen opgeheven kunnen worden als er meer werkgelegenheid kwam, en daarvoor waren nieuwe investeringen nodig. Alleen in een economisch sterk Zuidafrika kon de rassenscheiding overwonnen worden, meende Strauss. Genscher bracht daar tegen in dat het systeem van de apartheid „niet te hervormen" is, maar ge heel moet verdwijnen. De FDP, zei de minister, staat in Zuidafrika aan de kant van hen die de volledige burgerrechten voor alle mensen ei sen, en dat is ook het buitenlands beleid van de Bondsrepubliek. SPD-leider Hans-Jochen Vogel eiste van Kohl en Genscher dat zij zich onverkort zouden distantiëren van Strauss' activiteiten in Zuid afrika. Volgens Vogel heeft Strauss het aanzien van de Bondsrepubliek ernstige schade berokkend. (l C =^fflBLANPSE STAATSLOTERIJ q Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5