Drie winnaars vioolconcours Muzikaal oergeweld Citroen levert vakwerk Originele reliëfs in LAK Hoed af voor dirigent Intrigerend Colosseum MAANDAG 1 FEBRUARI 1988 PAGINA 19 DEN HAAG (GPD) - Het vijfde Iordens Vioolconcours in Den Haag heeft drie eerste-prijs- winnaars opgeleverd. In cate gorie-A (10 tot en met 12 jaar) wees de jury onder leiding van Herman Krebbers de 10-jarige Janine Jansen uit Soest als nummer één aan. In categorie- B (13 en 14 jaar) werd de eerste plaats gedeeld door Sonja van Beek (14) uit Boxtel en Saartje Hochstenbach (13) uit Hoog- blokland. Een 'schaduw'-jury, bestaande uit vroegere win naars van het concours, kwam tot hetzelfde oordeel. De drie gelauwerden kregen zaterdag in de uitverkochte Schönberg- zaal van het Koninklijk Con servatorium elk 1250 gulden die zij aan hun verdere oplei ding moeten besteden. Krebbers zei in een korte toelich ting op de uitslag dat hij het con cours voor deze beginnende violis ten altijd weer een ontroerende er varing vindt. Het deed hem terug denken aan het moment - 56 jaar geleden - dat hij zelf als 9-jarig vio- listje voor het eerst op het podium stond. Speciaal ging zijn respect uit naar de begeleiders van de deel nemers die wat minder in de schijnwerpers staan maar een be langrijke rol vervullen. Bestuurslid Jaring Walta van de stichting die het concours, bijge woond door prins Claus, organi- de Iorsens Viooldagen, der worden omgepraat om van de viool afstand te doen". Walta legde nog eens de nadruk op het pedagogische karakter seerde, wees er op dat het muzikale de Iordens viooldagen: docenten peil van de deelnemers sinds 1980 en ouders praten met de jury na spectaculair is gestegen. De con- over de beoordeling. Het viel hem certmeester vanhet Res'dentie-O.r- niettemin op dat get competitie- op de voor- kest betreurde het dat de meeste element steeds 1 kandidaten nog steeds voorname lijk uit de provincies Zuid- en Noord-Holland, Utrecht en Bra bant komen. Uit Overijssel, Fries land en Groningen hadden respec tievelijk slechts drie, één en één musici meegedongen; de overige provincies lieten helemaal verstek gaan. „Ik zou willen dat deze Viool dagen ook daar doordringen, want het talent móet er zijn". Van de 66 deelnemers waren er acht in de finale gekomen: zeven meisjes en een jongen. „Veel te weinig heren", aldus Walta, en waar dat aan ligt, daar kon hij al- gond staat, een kentering vergele ken met het begin van het con cours maar „het is nu eenmaal 'in' om beter dan een ander te zijn, of het nu om sport of vioolspelen gaat". De finalisten moesten een deel van het speciaal voor dit concours door Peter-Jan Wagemans gecom poneerde stuk 'Great Expecta tions' uitvoeren. De componist, la coniek: „Ik heb een paar zeer voor treffelijke uitvoeringen gehoord; sommigen haalden er uit wat ik er niet eens heb ingestopt,,. In 'Great Expectations' ligt het accent vooral leen naar gissen. „Misschien dat op de ritmische patronen. Jaring meisjes zich op die leeftijd beter Walta vond het knap dat dit moder- kunnen uiten en dat jongens Openings-concert door l Oerkest v/h Kratjetoe" met zowel - en voornamelijk - eigen komposities als bewerkte, be staande stukken. Gehoord in de Galerie zaal van de Burcht op 30 januari. LEIDEN - Aan het feestelijk gebeuren in de Burchtzaal wil de vooralsnog geen einde ko men, toen ik met een hoofd vol muzikaal spektakel huiswaarts keerde. Toevallige passanten werden om half twaalf's nachts nog door de naar buiten schet terende muziek verlokt om een kijkje te nemen. In het door schijnwerpers rood en geel ge kleurde licht deinde een flinke lading sigaretten-rook boven de hoofden van de massa aan wezigen. Heen en weer-geloop met pilsjes bij de biertap in de hoek. Lekker sfeertje; iedereen vermaakte zich prima. Niet in de laatste plaats de muzikanten van het Oerkest zelf. Aan het begin van deze pre sentatie-avond zag je hier en daar gespannen gezichten. De eerste nummers klonken dan ook wél moedig, maar toch ook erg onvast van toon en toon hoogte, heel begrijpelijk overi gens bij een orkest dat voorna melijk uit blazers bestaat. Naast de drums, basgitaar en toetsen telt het -19 leden tellen de - Oerkest een flinke (en goeie) saxofoonsectie, koperin strumenten als bugel en trom pet en voor de sopraanpartijen klarinetten en fluiten. De or kestleden zetten ombeurten de gele sprekershoed op om een nummer aan te kondigen. Joost, Paul en Martin - die de muzikale basis van het geheel vormen - waren elk goed voor een aantal zeer beweeglijke en opzwepende dirigeerbeurten. En hoe was de muziek van dit ongewone blazers-ensemble, dat noch big-band, noch straat orkest, noch blaaspoep-kapel is, doch van alles wel wat heeft? Een vergelijking met het Wil lem Breukers-Kollektief is niet vergezocht. Ik heb in ieder ge val genoten! Nummers waar je niet bij in slaap kon vallen. Door de lage zoldering werd je af en toe bijna tegen de muren aan geblazen. Maar ook de mu ziek zelf bevatte allerlei afwis selende en fantasievolle, har monische en vooral ritmische elementen. Tango, funk, mini mal music, reggae en wat niet al werden verwerkt tot 'té gekke' muziek (eigen woorden!). Als je ziet wat deze muzikan ten-groep al bereikt heeft sinds zijn oprichting in mei 1986 - zelfs een toernee naar Edin burgh, Schotland - dan moet het mogelijk zijn om met dit bruisende enthousiasme; de in- strumentaal-technische afwer king van het samenspel op een hoger peil te brengen. MONICA SCHIKS. eigentijdse stuk zodanig gecomponeerd dat het voor alle deelnemers te spelen was. Behalve het verplichte stuk speelden winnaars Janine Jansen, Sonja van Beek en Saartje Hoch stenbach respectievelijk werk van Schumann, Mendelssohn en Sibe- lius/Kreisler. Dat de docenten van twee van de drie winnaars - Lex Korff de Gidts en Coosje Wijzenbeek - tevens zit ting hadden in de jury, heeft geen invloed gehad op de uitslag, omdat beide pedagogen geen oordeel mochten geven over hun leerlin gen. Voor Herman Krebbers was het een primeur geconfronteerd te Tekeningen van Frank Stella in Museum Overholland AMSTERDAM (ANP) - Museum Overholland begint het tweedejaar van zijn bestaan met een over zichtstentoonstelling van tekenin gen uit de jaren 1956 tot 1970 van de Amerikaanse kunstenaar Frank Stella (1936) in samenwerking met het Kunstmuseum in Bazel. De tentoonstelling, die van 13 fe bruari tot 10 april te zien is in Over holland, wordt tegelijkertijd ge houden met de presentatie van re liëfs die Stella tussen 1970 en 1987 heeft gemaakt en die in het Stede lijk Museum in Amsterdam van 13 februari tot en met 10 april te zien zijn. Met de reliëfs zette Stella aan het begin van de jaren '70 een nieu we ontwikkeling in. Stylistisch en chronologisch gaan de 150 tekenin gen die in Museum Overholland worden getoond aan deze reliëfs vooraf en vormen als het ware de opmaat. De tekeningen van Stella in Mu seum Overholland dateren uit een periode die als belangrijk in zijn ontwikkeling wordt beschouwd. De tentoonstelling wordt begeleid met een uitgebreide catalogus met een chronologisch overzicht van zijn tekeningen. Scapino staakt AMSTERDAM (ANP) - De educa tieve medewerkers van het Scapi- no-ballet in Amsterdam zijn vrij dag in staking gegaan uit protest tegen het besluit van de minister van WVC om het educatieve werk uit de begroting van het Scapino te schrappen. De educatieve medewerkers be zoeken scholen en organiseren daar balletprojecten. Ook bereiden zij scholieren voor die naar voor stellingen van het ballet in theaters gaan kijken. „Het waardevolle edu catieve werk in de scholen zal nog dit jaar verdwijnen als de kamer de minister tijdens het debat over zijn kunstenplan niet terugfluit", aldus het Scapino. „De doelstelling van het Scapino, het toegankelijk ma ken van de danskunst voor de jeugd, wordt door de maatregel van Brinkman volstrekt onderuit nelieke van Beest (12) uit Biltho- ven op de 2de plaats; Jeffrey Bruin- sma (10) uit Den Haag en Yvonne Smeulers (11) uit Zwijndrecht op worden met een 'schaduw'-jury. Hij had het niet eerder meege maakt dat zijn oordeel 'getoetst' werd aan dat van andere beoorde laars. In de alternatieve jury zaten eeh gedeelde derde plaats. In de B- categorie werd Mariska Godwaldt (14) uit Rosmalen tweede en Naomi Peters (14) uit Utrecht derde. Een samenvatting van de finale van de Iordens Viooldagen wordt Gidts en Wijzenbeek zitting: Piet 't zondagavond 14 februari via de tt l t TT radio uitgezonden (in het pro gramma 'Kamerconcert' van 22.00 tot 23.00 uur op radio 4). het concours: Isa- belle van Keulen, Marleen Asberg, Saskia Viersen, Ilona Sie Dhian Ho en Arielle Adler. In de 'echte' jury hadden behalve Krebbers, Korff de Hart, Jeannelotte Hertsberger, El- se Krieg en Qui van Woerdekom. In de A-categorie eindigden An- DEN HAAG (ANP) - De gewenste artistieke vernieuwingen in het or- kestenbestel kunnen niet door gaan als de Tweede Kamer er bij blijft dat het nieuwe noordelijke orkest uit honderd man moet be staan. De Raad voor de Kunst heeft de volksvertegenwoordigers vrij dag deze waarschuwing per tele gram gestuurd. Diverse commissies uit de Twee de Kamer spreken vandaag met minister Brinkman van WVC over uiteenlopende onderwerpen, die nog niet zijn afgedaan bij de behan deling van de departementale be groting. Minister Brinkman zegt zich niet langer tegen de motie te willen ver zetten om voor het orkest in het noorden van het land meer perso neel toe te staan en dat het zich niet op één maar op twee plaatsen mag vestigen, Groningen en Leeuwar den. Hij vindt wel dat hij dan met de andere orkesten tot een oplos sing moet zien te komen. Dit heeft volgens de Raad voor de Kunst ernstige consequenties voor de hele orkestenoperatie in ons land. De raad noemt het aantal van honderd formatieplaatsen veel 'gpdJ te hoog. Het blokkeert de mogelijk heden voor andere orkesten. Bo vendien leggen dit grote aantal en de twee vestigingsplaatsen een te groot beslag op de gelden die be doeld waren voor een herverdeling over de onderscheiden kunstsecto ren, die de Tweede Kamer zelf ge wenst acht. KUNSTROOF - Uit een Braziliaans museum zijn vier etsen gestolen van Renoir, Manet, Pissarro en Mil let. De dief eist een losgeld van 113.000 gulden voor de kunstwer ken. LEIDEN - In een zeer goed ge vuld Pardoeza bracht het kwin tet van zangeres Soesja Citroen een aanstekelijk repertoire van standards, vaak op originele wij ze geïnterpreteerd en soms met verrassende keuzes. Als voor beeld van dat laatste kan bijvoor beeld 'The Maestro' van Cedar Walton genoemd worden, niet bepaald een nummer dat je bij een lichtelijk commercieel geori ënteerde groep zou verwachten. Muzikaal degelijk, hoewel niet van perfectie kon worden ge sproken, past de band van Ci troen goed in het programma van Jazz on Sunday, dat dankzij een genereuze subsidie van de gemeente Leiden de toekomst voorlopig met hernieuwd ver trouwen tegemoet kan zien. Uiteraard trokken de bekende nummers van Citroen de meeste aandacht: 'Key Largo', 'Little Ni- les' en 'Yesterdays', hoewel het publiek zich er niet voor schaam de om ongegeneerd hard door de ballads heen te praten, zodat de geïnteresseerde luisteraar zijn oren moest spitsen om ook de meer subtiele passages te kun nen volgen. Extra jammer was dit omdat de articulatie en helde re presentatie juist de sterke punten van de zangeres zijn. Voor dit optreden bestond het kwintet uit pianist Cees Slinger, een veteraan die misschien wel eens ongeïnspireerd, maar nooit slecht speelt, bassist Jan Voogd, die er de voorkeur aan gaf om zelfs tijdens de soli op de achter grond te blijven en twee instru mentalisten die niet bang zijn om af en toe onconventionele dingen te doen. Tenorsaxofonist Fred Leeflang, als altijd voorzien van een gemakkelijke brede toon, had er geen moeite mee om met aardige substituutloopjes het op gezelligheid uit zijnde publiek van middelbare leeftijd af en toe op het verkeerde been te zetten, terwijl het vindingrijke begelei den van drummer Martin van Duynhoven met onderhandse onverwachte trucjes waarschijn lijk niet aan het publiek besteed was. De tweede set, toen de zang microfoon ook de tenorsax van Leeflang versterkte, verliep iets voorspoediger dan de eerste, om dat de saxofonist die sukkelde met rietproblemen, die na de pauze kennelijk had overwon- Soesja Citroen, op het ogen blik door constante en consisten te produktiviteit Nederlands be langrijkste zangeres binnen de hoofdstromen van de jazz, maak te veel indruk door de teksten ook werkelijk te interpreteren, het belangrijkste criterium voor jazz, aangezien de vocale impro visatie een ondergeschikte tradi tie is binnen de jazz. Leeflang kwam vooral goed voor de dag in de up-tempo stukken, terwijl hij in de ballads te onrustig timede met overdadig veel noten. Van Duynhoven moest zich vooral in houden, totdat hij zijn technisch kunnen echt goed kon etaleren in 'Spring really hangs you up the most'. Inmiddels werd het allengs luidruchtiger rond de bar en spottende opmerkingen tijdens af- en aankondigingen van de zangeres ten spijt werd het pas rustig na afloop van het concert. Ondanks de verre van ideale om standigheden kon de groep toch tevreden zijn met het optreden, want aan de reacties was te mer ken dat op zijn minst een deel van het publiek waardering kon opbrengen voor gedegen vak werk met hier en daar een opval lende uitschieter. KEN VOS Expositie met werk van Riemke Kuipers er Frans Hofmeester, t/m 12 februari. LAK- galerie, Cleveringaplaats 1, Leiden. Ope ningstijden ma. t/m za. van 10.00-22.0C LEIDEN - In een toelichting op de LAK-expositie worden de be schilderde reliëfs van de Amster damse kunstenares Riemke Kui pers betiteld als 'wandscupltu- ren' - een loodzware benaming voor deze aantrekkelijke werk stukken. Het kleurrijke, gevari eerde werk van Riemke Kuipers levert een goed tegenwicht voor de sobere tekeningen van de Utrechtenaar Frans Hofmeester. Het oorspronkelijke karakter van de reliëfs trekt onmiddellijk de aandacht. Uit hout, multiplex of triplex maakt Riemke Kuipers vormen, die zo met elkaar ver bonden zijn dat de delen kunnen scharnieren. Door de plaatsing van de beschilderde vlakken on der verschillende hoeken, krij gen de objecten een sterk ruim telijke werking. Een bijzonder effect brengt Riemke Kuipers teweeg door af drukken van de afzonderlijke re- liëfdelen te maken. In de afdruk van het stuk 'De angsthaas' ge bruikte zij fraaie, zachte tinten voor de randdecoratie, waarin bepaalde vormen van het reliëf terugkeren. Zowel in de grote figuurstuk ken, als in de kleinere reliëfs ver werkt de kunstenares persoonlij ke ervaringen, bijvoorbeeld in 'Topkapi' en 'Herinneringen'. In dit laatste stuk heeft de vorm meer volume gekregen, terwijl de afdruk een 'projectie' op het platte vlak te zien geeft. Het cen trale deel en de decoratieve bloe men komen door het aparte kleurgebruik nog sterker uit. Juist bij dit tweetal toont Kui pers, dat bij deze techniek beide kunstwerken als origineel be schouwd kunnen worden. Tot het verrassende werk van Riemke Kuipers behoort ook een monumentaal reliëf 'Hombre cactus', dat een plaats heeft ge kregen hoog in de binnenstraat van het gebouw; zo vormt een kunstwerk opnieuw een passend accent in deze omgeving. Frans Hofmeester exposeert bij het LAK tekeningen, voorna melijk uitgevoerd in houtskool en conté. In de meeste werken wisselt Hofmeester sterke con trasten af met vaag verlopende vlakken. Door het spel van de zwaar aangezette vormen en de geveegde partijen lijkt het soms of er in de tekening licht door breekt, terwijl elders door een ze kere ruimtesuggestie de grens tussen abstractie en herkenbare vormen vervaagt. In het werk van Hofmeester lijkt de ontstaanswijze van de te- "Dido and Aeneas" van Purcell, werken van Stockhausen, Poulenc en Monteverdi, uitgevoerd door het Arnold Schönberg Ka- 'De dichter', beschilderd reliëf van Riemke Kuipers kening groter gewicht te krijgen dan het resultaat. Ik kreeg de in druk dat de kunstenaar niet van vooropgezette ideeën uitgaat, maar dat de vormen groeien tij dens het tekenen. Dat neemt niet weg dat er duidelijke overeen komsten in zijn werkwijze te ont dekken zijn. Soms heeft een be paalde 'manier' de overhand ge kregen. Hofmeester is volgens mij het best op dreef in tekenin gen op middel-groot formaat; de ze composities komen evenwich tiger en beheerster over. Vooral bij de laatste tekeningen vond ik enkele goede voorbeelden van stukken, waarin een balans merkbaar was tussen een intuï tieve en een bewust gezochte NANCY STOOP merkoor r taal ensemble. Dirigent: Maarten Michiel- sen. Gehoord in de Lokhorstkerk op zon dag 31 januari. LEIDEN - Een concert in Lei den kan ook uitverkocht raken en dat is verheugend voor de or ganisatoren, die gezien het te ge ringe aantal programmaboekjes kennelijk niet eens op een derge lijke opkomst gerekend hadden. Het kan echter vervelend uitpak ken voor de recensent die er evenmin op rekende, en die daar door aanvankelijk genoegen moest nemen met een akoestisch ongunstig gesitueerde zitplaats. Over de eerste helft van het programma dat het Arnold Schönberg Kamerkoor gister middag verzorgde, durf ik dan ook weinig te zeggen. Er werd grote aandacht besteed aan klankverzorging en afwerking, waarbij het karakter van de com posities afzonderlijk niet uit het oog verloren werd, dat is zeker. Ik kreeg echter ook de indruk dat er te weinig differentiatie werd aangebracht tussen Stock hausen, Poulenc en Monteverdi, al was het wel verfrissend dat de chronologische volgorde hele maal op zijn kop werd gezet. Een andere zitplaats maakte het beluisteren van "Dido and Aeneas" tot een onverwacht ge noegen. Deze korte opera, die in een tijdsbestek van zestig minu ten een afwisselende reeks soli, koren en instrumentale gedeel ten voorbij laat trekken, werd de basis voor een uitvoering die uit muntte door het daarin ten toon gespreide plezier in het musice ren. Ook hier had de koorklank misschien iets meer variatie mo gen hebben (minder bassen in de heksenkoren), maar geen kwaad woord over de wijze van uitvoe ren. Dat laatste geldt eveneens voor de instrumentale begelei ding door een ensemble van veertien musici, dat de partituur opmerkelijk kleurrijk en gedisci plineerd gestalte gaf. Bij de solistische bijdragen vielen vooral de Belinda van Pauline van der Werff en de Sor ceress van Liduin Stumpel in gunstige zin op. Nancy Cox be gon haar Dido veelbelovend, maar maakte de climax in de sterfscène niet waar, en Hans Smout bleek als bariton te wei nig helderheid te bezitten om de toch al bordpapieren Aeneas enig leven in te kunnen blazen. Grote lof komt dirigent Maar ten Michielsen toe, die ten on rechte alleen maar met kleine let tertjes op de voorzijde van het programma vermeld werd. Een uitmuntend getraind koor is een compliment, maar op zich niet zo'n bijzonderheid. Met een in deze materie toch onervaren en semble een muzikaal uitmunten de opera op poten te zetten, al is het dan in concertvorm, een ope ra die zindert van dramatiek en stilistisch voortreffelijk wordt opgebouwd op de voor Purcell zo kenmerkende basso ostinato, getuigt van talent! PAUL KORENHOF Expositie met aquarellen van Arnold Nies- sen, t/m 13 maart. Rijksmuseum van Oud heden, Rapenburg 28, Leiden. Openings tijden di. t/m vr. van 10.00-17.00 uur. Zo. van 13.00-17.00 uur. LEIDEN - "Een attractie voor toeristen, een inspiratiebron voor kunstenaars" wordt het Co losseum in een inleiding ge noemd. Dat laatste geldt zeker voor de Haagse aquarellist Ar nold Niessen, wiens expositie in de Taffeh-zaal van het museum van Oudheden afgelopen vrijdag werd geopend. Niessen studeer de, na zijn opleiding aan de Ko ninklijke Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag, Kunstgeschiedenis in Leiden. Ik herinner mij een tentoonstelling in het Kunsthistorisch Instituut, toen nog gevestigd aan de Klok- steeg, waar hij aquarellen van Rome exposeerde. De Eeuwige Stad heeft Niessen niet meer los gelaten. Na 1978 onstond een grote reeks aquarellen, gewijd aan één monument uit de Oud heid, het Colosseum. Deze serie groeide in tien jaar uit tot een groot geheel, waarin een duide lijke ontwikkeling zichtbaar is. Door de concentratie op dit ene onderwerp lijkt het of Nies sen tal van aspecten wilde door gronden. Hij observeerde het Co losseum bijzonder goed. Zo gaf hij het bouwwerk vanuit zeer verschillende gezichtspunten weer, vanaf enkele Romeinse heuvels, de Palatijn en Oppio, in vogelvlucht, op verschillende momenten en onder allerlei om standigheden. Arnold Niessen voor een van aquarellen van het Colosseum (foto Loek Zuyderduin) De volgorde waarin het werk getoond wordt brengt diverse kanten in het werk van Arnold Niessen naar voren. Soms slui ten stukken nauw bij elkaar aan, maar in enkele gevallen zijn gro te overgangen niet vermeden. In de wat oudere aquarellen valt vooral de nauwkeurigheid in de weergave van het Colosseum op, terwijl het recente werk een wat vrijere benadering laat zien. Niessen is een knap aquarellist, die in zijn doorwrochte stukken het monument in vele gedaantes toont - soms dreigend, soms ro mantisch. Het kleurgebruik maakt niet alleen de atmosfeer voelbaar, maar maakt de ver weerde steen bijna tastbaar, zoals in de aquarel met de Torso Belvedere. In de brochure, die de exposi tie begeleidt, wordt de nadruk gelegd op Niessens interesse voor de klassieke cultuur. Toch bewijst zijn recente werk, dat ei gentijdse stromingen niet onge merkt aan hem voorbij zijn ge gaan. Deze bescheiden expositie van de Colosseum-serie van Arnold Niessen maakt niet alleen indruk door de intensiteit van de kleur en het geraffineerde spel met het licht, maar verrast vooral vanwe ge de bijna onbegrensde 'moge lijkheden van een onderwerp. NANCY STOOP. Teresa Stratas blijft weg op première BRUSSEL (GPD) - Gerard Mortier, intendant van de Brus selse Munt Opera, moest voor het begin van de première van de opera 'Lulu' van Alban Berg de afgeladen zaal vertellen, dat titelrolvertolkster Teresa Stra tas enkele uren tevoren te ken nen had gegeven, dat zij niet kon of wilde optreden. Stratas had na wekenlange repetities nog een voortreffelijk geslaag de generale gezongen en ge speeld maar achtte zich 's avonds nietin staat op te treden. Vanwege een geestelijk of li chamelijk ongemak, dat was niet helemaal duidelijk. Het zou haar comeback op het operatoneel geweest zijn na vijf jaar stilzwijgen. Haar laatste wapenfeit was een op treden als Violetta in de ver filming van 'La Traviata' in de regie van Zeffirelli in 1982. Toch wist Stratas waar ze aan begon want in 1979 heeft zij in Parijs onder Pierre Boulez ook de Lulu-rol gezongen. Hoe dan ook, een niet alledaagse oplos sing werd gevonden door regis seur Ruth Berghaus de 'Lulu' te laten mimen, terwijl Celina Lindsley in de orkestbak de vo cale partij voor haar rekening nam.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19