TAD LEIDEN Terrasboten moeten uit de grachten verdwijnen College wil handhaving beeld Rembrandt op huidige plaats Sociale woningbouw wijk Stevenshof in het slop Gemeente: 'Geen scholieren wegsturen' LEIDSCH W DAGBLAD Na vele, verhitte discussies: Verdachte overval in flatwoning opgepakt actief m vrije tijd Gemeente vindt ze niet passen in stadsgezicht Ook tal van projecten in binnenstad uitgesteld Bewoners van Noordeinde zijn overlast meer dan beu s ZATERDAG 30 JANUARI 1988 LEIDEN - Het borstbeeld van Rembrandt moet blijven staan op de hoek van de Witte Singel en het Noordeinde. Een verdeeld B en W (burgemeester Goekoops extra stem gaf de doorslag) heeft dit besloten. Het groen uitgesla gen beeld wordt binnenkort overgebracht naar de werkplaats van de Rijnlandsche Kunstgiete rij in De Waard waar het voor en kele duizenden guldens wordt schoongemaakt. De opknap beurt neemt een paar weken in beslag. Het laatste woord daar over is trouwens nog aan de ge meenteraad. Het al dan niet verplaatsen van het Rembrandtbeeld is een van de moeilijkere beslissingen van het huidige college geweest. Meer dan een jaar geleden, toen het Rembrandtpark langs het Noordeinde zijn voltooiing na derde, laaide de discussie op. B en W bleken hopeloos verdeeld: drie wethouders wilden het beeld naar het park verplaatsen, vier wethouders wilden het op zijn huidige plaats laten staan terwijl burgemeester Goekoop als enige in het college het beeld naast molen De Put bij het Gal gewater wilde laten neerzetten zodat toeristen het daar beter op de kiek konden zetten. Enkele maanden geleden maakte de gemeenteraad een einde aan het bestuurlijke gehar rewar en kreeg het college de op dracht nog voor de winter een beslissing te nemen. Uiteindelijk is besloten het beeld aan de Witte Singel te laten staan. Dit was met name te dan ken aan de burgemeester die zijn eigen voorstel introk (het terrein- tje bij de molen is inmiddels in beslag genomen door een kin- derspeelwerktuig) en zich aan de zijde van de tegenstanders van verplaatsing schaarde. Bij het staken van de stemmen - vier wethouders voor verplaat sing, drie wethouders en de bur gemeester tegen - gaf de voor twee tellende stem van Goekoop de doorslag. De wethouders Van Dongen, De la Mar en Tesselaar waren tegen verplaatsing omdat zij de huidige plaats mooi genoeg vinden en de kosten van de ver huizing te hoog. Deze werden ge schat op 30.000 gulden. Het definitieve lot van het beeld ligt nu in handen van de gemeenteraad. Het is nog ondui delijk of deze zich even 'besluit vaardig' als het college zal tonen. Een meerderheid van de fracties vindt namelijk dat het beeld naar het park moet verhuizen. De dis cussie lijkt zodoende nog niet ten einde. Het borstbeeld van Rem- Hoewel verdeeld, heeft het college van BenWer voor gekozen dat het standbeeld van Rembrandt oop zijn huidge plaats op de kop van de Witte Singel blijft staan. (foto Henk Bouwr brandt Harmenszoon van Rijn werd in 1906 ter gelegenheid van de viering van het derde eeuw feest van de geboortedag van de Leidse schilder aan de Witte Sin gel geplaatst. Het beeld is ver vaardigd door de in Antwerpen in 1877 geboren kunstenaar Toon Dupuis. LEIDEN - De politie van Utrecht heeft een 20-jarige Amsterdammer aangehouden die ervan wordt ver dacht met twee handlangers woensdagnacht een 43-jarige Lei- denaar in zijn woning aan de Sma ragdlaan te hebben overvallen. De politie was al eerder achter de iden titeit van de Amsterdammer geko men en had daarom een telex naar alle politiebureaus verstuurd. De mogelijke dader liep in Utrecht te gen de lamp toen hij werd betrapt bij het stelen van een auto. Vandaag is de Amsterdammer - die al vaker in aanraking is geweest met de politie - naar het bureau aan de Langegracht gebracht. Hij is na verhoor in voorlopige hechtenis genomen. De twee andere daders zijn nog onbekend. Bij de roof wer den stereoapparatuur en een kastje van FilmNet meegenomen. De drie mannen met bivakmutsen op kwa men bij het slachtoffer binnen door zich uit te geven als politie. De Lei- denaar liep hierbij enkele klappen op. Matilo Drumband Matilo bestaat 10 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt in de loop van dit jaar een aantal activiteiten houden waarbij de wijk Meerburg zal- worden betrokken. De vereniging is in dertijd onder de naam 'Drumband en Jachthoornkorps Matilo' opgericht door zuster Benedict, de heren Van Dijk en reeds overleden heer Veeren. De vereniging zoekt nog tamboers en bla- Wieinteresse heeft kan bellen met tel. 413119, T. v.d. Zeeuw. Tentoonstelling De Leidse Vrijwilligerscentrale houdt van 2 tot en met 29 februari in de Cen trale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 de tentoonstelling Vrijwilligerswerk: lief dewerk oud papier? Twintig organisa ties die met vrijwilligers werken presen teren zich aan de hand van foto's en in formatie. PvdA De PvdA Leiden houdt donderdag 4 fe bruari spreekuur voor 'alle Leidenaars' Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 van 19.00 tot 21.00 uur. Bellen kan tijdens die uren ook: tel. 254547. Aids De Stichting Aanvullende Dienstverle ning (SAD) houdt samen met het regio naal Aids-overleg een weekend-bij komst onder de titel 'Aids, gezondheid en seksualiteit' voor homo- en biseksu ele mannen. Tal van vragen en vraag stukken (veilig vrijen, homokondoorn, antistoffen, medicijnen, e.d.) in verband met aids worden besproken. Het weekeinde wordt gehouden van vrijdag 19 februari om 19.30 uur tot en met zondag 21 februari 16.00 uur. De cursusgroep bestaat uit ongeveer tien mensen. De kosten bedragen 95 gul den, inclusief cursusboek, maaltijden en overnachtingen. De bijeenkomst heeft plaats in Okkenburg, Monsterse- weg 4 in Den Haag (Kijkduin). Aanmel den via SAD, Willemstraat 24,1015 JD Amsterdam, tel. 020-222733. De platte schuit bij café The Duke wordt, als het aan de gemeente ligt, nooit als terras ingericht. LEIDEN - De gemeente wil een einde maken aan de aanwezig heid van de zogenaamde ter rasboten in de Leidse grachten. De dekschuiten, waarvan er momenteel vijf in Leiden lig gen, worden gebruikt door ca fés die voor de deur geen gele genheid hebben om een terras in te richten. Het college vindt echter dat de schuiten het be schermd stadsgezicht ontsie ren. "Er is ons college veel aan gelegen de aantrekkingskracht van de stad te vergroten. Maar dit betekent niet dat er in de binnenstad terrasboten moe ten worden toegestaan", aldus een verklaring van het gemeen tebestuur. Tot voor enkele maanden geleden was het niet nodig een vergunning aan te wagen voor het aanleggen van deze terrasboten. Vier horeca- houders maakten van deze gele genheid gebruik zo'n boot aan te schaffen. Zo ligt er al jaren een ter rasboot in het water langs de Nieu we Rijn achter het café Odessa. Van recentere datum zijn de schui ten van Schümann en Esser in de Nieuwe Rijn, die van Charusko in de Oude Rijn en die van Linea Rec ta bij de Oude Vest. Voor deze vier boten is geen vergunning vereist. Rond 3 oktober legde ook de ei genaar van café The Duke aan de LEIDEN - De gemeente bouwt dit jaar veel minder woningen in de Stevenshof dan was gepland. Met name de bouw van goedkopere huurwoningen wordt flink terug geschroefd. Ook een aantal bouw plannen voor de binnenstad, waar onder het plan voor het Vrouwen kerkplein, is tot volgend jaar opge schort. Vorige maand werd al bekend dat Leiden in 1988 van het rijk veel minder huizen mag neerzetten dan het gemeentebestuur wil. Leiden GEFELICITEERD JAZZ ON SUNDAY MET HET TIENJARIG BESTAAN! EN VEEL SUCCES MOR GENMIDDAG MET SOESJA CITROEN EN CEES SLINGER COMBINATIE IN PARDOEZA! Aangeboden door: i BOERDERIJ-REST. IN DEN HOUTKAMP-LEIDERDORP LEIDEN - Bewoners van het Noordeinde willen dat de gemeen te wat doet aan de voortdurende overlast van het autoverkeer in hun straat. Uit een steekproef on der de bewoners is eind vorig jaar gebleken dat er veel klachten zijn over geluidoverlast en het parke ren op de stoepen door cafébezoe kers. Van de 16 reacties bleek een groot aantal betrekking te hebben op trillingen in de huizen veroor zaakt door het verkeer. Door het zware verkeer zouden scheuren in de huizen ontstaan. Een terugke rende klacht is ook dat er veel te hard wordt gereden op het Noord einde. Emige bewoners hebben hun straatgenoten opgeroepen zich te verenigen om bij de gemeente aan de bel te trekken. "We verwachten niet dat de straat nu onmiddellijk afgesloten wordt voor het verkeer maar we vinden dat er iets moet ge beuren. Misschien kan bijvoor beeld de dubbele beglazing die ons door de gemeente is beloofd, snel aangebracht worden", aldus Noordeinde-bewoonster Kolthoff. De bewoners vinden bovendien dat de politie strenger moet optre den tegen foutparkeerders. De bewoners hebben de Stich ting Welzijn ingeschakeld om tot een overleg met de gemeente te ko men. Maandagavond 1 februari wordt in buurthuis de In de Vrool- ijcke Arke (Pieterskerkchoorsteeg 15) een vergadering van bewoners met vertegenwoordigers van de Stichting Welzijn gehouden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. had bij het rijk ruim 1100 woningen aangevraagd maar kreeg er niet meer dan 742 toegewezen. Dat is veel minder dan voorgaande jaren. Een deel van de toegekende 742 huizen bestaat bovendien uit (du re) vrije sectorwoningen waaraan het gemeentebestuur zegt geen be hoefte te hebben. Het bouwprogramma van de ge meente, dat een voorlopig karakter had, moest na het bekend worden van het aantal woningen dat Lei den daadwerkelijk mag bouwen, fors worden ingekrompen. Nu defi nitief de balans is opgemaakt blijkt de grootste klap te vallen in de nieuwe woonwijk Stevenshof. Het bouwprogramma voor deze wijk is bijna gehalveerd. In plaats van de geplande 640 woningen zullen er dit jaar slechts 361 huizen worden neergezet. Van die 361 woningen vallen er bovendien maar 94 in de sociale sector, de goedkope huur woningen waaraan de gemeente het meest behoefte heeft. Het aan tal te bouwen koopwoningen in de Stevenshof blijft redelijk op peil. Het rijksbeleid is er vooral op ge richt minder huurwoningen te bouwen. De keuze tussen verschillende bouwlokaties blijkt dit jaar vooral uitgevallen in het voordeel van de bestaande wijken. Toch is ook in de lijst met bouwplannen voor de binnenstad flink het mes gezet. Op merkelijk is dat de verbouwing van het pand Brill aan de Oude Rijn een jaar is uitgesteld, het plan voor de bouw van 25 woningen aan de Aal markt (op de plek van de voormali ge Lucas van Leydenschool) op de lange baan is geschoven en dat de gedeeltelijke bebouwing van het Vrouwenkerkplein dit jaar niet door gaat. Daarnaast zijn ook de bebou wingsplannen voor lokaties aan de Kaiserstraat (het gat naast de men sa), aan de Pottenbakkersgang, de Lammermarkt, aan de Rijnsbur- gersingel (het NMB-terrein), de Ju- lianastraat/Bernhardkade, de Rijn kade en het Pomonaterrein voor dit jaar van de baan. Deze plannen worden doorgeschoven naar 1989. Oude Singel een terrasboot in de Oude Vest. Omdat de verordening inmiddels was gewijzigd, moest hij wél een vergunning voor zijn boot aanvragen. Deze werd door B en W geweigerd omdat 'de Oude Singel binnen het beschermd stadsge zicht valt en het beleid er op is ge richt om het harmonieuze geheel van bebouwing en omgeving intact te houden'. Eigenaar Wansink van The Duke tekende bezwaar aan bij de gemeentelijke beroepscommis sie. Zijn zaak diende gisteroch tend. Wansink: "De enige plaats om bij mijn café een terras aan te leggen is aan de zijkant langs de Nieuwe Beestenmarkt. De mensen zitten daar echter voortdurend in de stank van het verkeer terwijl het voor de vele voetgangers ook geen oplossing is. Daarom heb ik die boot neergelegd, wat kan dat nu voor kwaad?" Hij maakt zich druk over het feit dat de gemeente wel de gezellig heid in de stad en vooral rond de Beestenmarkt wil bevorderen, maar niet wil meewerken aan het fenomeen terrasboten. Bovendien: "De gemeente heeft deze zomer toch zelf ook twee van die schuiten voor De Waag neergelegd", aldus Wansink. Hij zegt eventueel best bereid te zijn de boot buiten het zo merseizoen weg te halen wanneer de gemeente daar prijs op stelt. De gemeente is echter onverbid delijk. "Ten .aanzin van de be staande terrasboten is het beleid er op gericht deze situatie in de toe komst te doen beëindigen", zei een woordvoerder gisterochtend voor de beroepscommissie: "Wansink heeft naast zijn bedrijf de mogelijk heid om een terras te beginnen". Op welke wijze de gemeente een einde wil maken aan de aanwezig heid van de vier andere boten, werd gisteren niet duidelijk. "Het beleid daarvoor moet nog ontwik keld worden", aldus een ambte naar. Duidelijk is dat de gemeente geen vergunningen meer afgeeft voor nieuwe boten in ae binnen stad. Wansink vindt dat de gemeente niet heeft aangetoond dat zijn ter rasboot schadelijk is voor het stadsschoon. "Voor de historische haven in het Galgewater was de ge meente bereid een proef van een jaar te houden. Waarom geeft de gemeente mij ook niet zo'n kans?" Wansink heeft aangekondigd des noods tot aan de Raad van State de weigering van de vergunning te zullen aanvechten. De in aanbouw zijnde 'Rehorst'-woningen nabij het station in de wijk Stevenshof. De bouw is na het bankroet van Rehorst door een andere aannemer voortgezet. In de uitbreidingswijk van Leiden worden dit jaar bijna de helft minder gebouwd omdat het rijk onvoldoende geld geeft voor de bouw van vooral betaalbare huurwoningen. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - De gemeente Leiden vraagt de besturen van scholen voor voortgezet bijzonder onder wijs om na 1 februari geen leerlin gen naar huis te sturen als hun ou ders nog geen lesgeld hebben be taald. De gemeente adviseert de schoolbesturen om in plaats daar van dezelfde weg te bewandelen als zij bij het openbaar voortgezet onderwijs doet. Daar zullen hoe dan ook geen leerlingen van school worden gestuurd. Wel kunnen ou ders, als zij het lesgeld niet betalen, een deurwaarder op de stoep ver wachten. Eind vorig jaar dreigden ver schillende scholen - waaronder een aantal scholen in Leiden en de Leidse regio - leerlingen naar huis te sturen omdat het lesgeld nog niet was voldaan. Volgens de nieu we richtlijnen van het ministerie van onderwijs hadden de scholen geen andere keus omdat zij voor dergelijke leerlingen geen vergoe ding meer krijgen. Onder druk van onder meer de Tweede Kamer en vertegenwoordigers van het onder wijs, werden de richtlijnen enigszins versoepeld: ouders kre gen een paar maanden respijt om alsnog het lesgeld te voldoen. Dat uitstel loopt op 1 februari af. De kans bestaat nu dat een aantal kin deren alsnog van school worden gestuurd omdat hun ouders - om welke reden dan ook - weigeren om de bijdrage te voldoen. Het Leidse gemeentebestuur vindt het verwijderen van leerlin gen echter een onjuist dwangmid del. Vooral ook omdat niet de leer lingen zelf 'schuld' hebben, maar de ouders. Die hebben ook voor leerlingen ouder dan 18 jaar een on derhoudsplicht. De schoolbestu ren moeten daarom dan ook maar aankloppen bij de ouders. -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN 'STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9