'Zingen is mijn leven Gekke Truus Bronkhorst in markante voorstelling Ben Cramer op zoek naar herkenbare stijl Italiaans gevoelswerk Vonk wil niet echt overslaan Gouwe Ouwe nu zonder gekraak Gevarieerd De vitaliteit is verdwenen Politie Muziek Gezelschap toegewijd en gedisciplineerd My Generation cocktail van arbeidsvitaminen ZATERDAG 30 JANUARI 1988 KUNST PAGINA 33 Ben Cramer is verslaafd aan zingen en succes. Sinds 1967 be weegt hij zich in showbizzland en geniet daar met volle teu gen van. Voordat hij defintief besloot van zingen zijn beroep te maken was Cramer werkzaam in het verzekeringswezen. Daarover zei hij ooit: „Ik werd er gek van. Ik ben geen kan toormannetje". Ben Cramer wordt deze maand 41 jaar en vier de vorig jaar zijn twintig jarig jubileum als artiest. Hij heeft het allemaal meegemaakt: juichende kritieken, commercieel succes, rijkdom, uitzinnige fans maar ook verguizing, verne dering, twijfel en betrekkelijke armoede. Cramer heeft zich hierdoor niet uit het veld laten slaan. Steeds weer knokte hij voor erkenning en was nooit te beroerd om iets heel anders aan te pakken. Op het ogenblik heeft Cra mer weer een ijzer in het vuur met de single 'Hou me vast'. In een openhartig gesprek vertelt Ben Cramer over zijn carrière die zijn leven beheerst. Voorstelling: Naar de maan van Truus Bronkhorst. Han Bennink en Kateli|ne Hoorweg. Gezien op 29 januari in het LAK-theater alwaar nog vanavond LEIDEN - Truus Bronkhorst is gek. Maar wel aangenaam gek. Truus Bronkhorst maakt onverantwoorde maar wel unieke voorstellingen. Truus Bronkhorst tart het uithou dingsvermogen van de toe schouwers maar bezorgt hen wel een bijzondere ervaring. La Bronkhorst danste in het verleden bij o.m. Stichting Dansproduktie en het succes volle Vals Bloed. Blijkbaar vond ze het daar maar niets en vertrok ze om soloprogram ma's te maken. Die werden on langs bekroond met de Stoa- prijs. Ze maakte snel furore, ze ker ook omdat haar produkties zeer gemengde reacties oproe pen: pers en publiek vonden het of prachtig of afschuwelijk. Een tussenweg leek niet moge lijk. Haar vierde produktie kwam tot stand in samenwerking met slagwerker Han Bennink en mime-speler Katelijne Hoor weg. Toch is het een typische Bronkhorst voorstelling gewor den. Het onderzoek naar de grenzen van de estethiek en wat nog net wel en niet kan in het theater, staat centraal. Het is als vanouds of de voorstelling ter plekke ontstaat. De opeenvol ging van associaties lijkt nog steeds geen samenhang of structuur te vertonen. Op Vivaldi's Vierjaargetijden staan Bronkhorst en Hoorweg minutenjang met hoog gehe ven armen naar de muziek te luisteren: Hoorweg loopt als een non met een door drum- stokken verlengde cape, door de ruimte; Bronkhorst doet een vaag soort circusact met de Ne derlandse vlag; ze gooit houten planken op de vloer etc. Het is herfst als ze van de boomtak ken de knijpers loshaalt en de bladeren vallen en Hoorweg speelt een verdrietig hert. Han Bennink begeleidt de anarchis tische kinderdroom van Bronk horst met ritmisch drumwerk, een klarinet en een viool. Vaak oneigenlijk gebruikt. Zijn rood aanlopende hoofd en droogklo- tige houding geven de voorstel ling een portie humor en relati vering mee. 'Naar de maan' is vaak ter gend doordat er niets lijkt te ge beuren. Maar tegelijk ligt hierin de kracht van de voorstelling. Het ontbreken van een opbouw of structuur of een overkoepe lende gedachte (behalve die van het onbenoembare), kun je niet anders ondergaan dan als een ware masochist. En dit is geen persoonlijke bekentenis! INGRID VAN FR ANKENHUIZEN Ben Cramer.'In het verleden sprong ik teveel van de hak op de tak'. Alice Elisir (EMI) Het populaire muziekwerk uit Italië haalt zelden de lage Hol landse dreven. Het blijft meestal beperkt tot een enkel zomerhitje dat braafjes komt meegevlogen na een vakantie aan de Adriati- sche kust of een paar opwinden de avondjes in een Romeinse dis- Vreemd eigenlijk, want onze oosterburen zijn veel gevoeliger voor het populaire lied dat in de laars wordt geproduceerd. Duo's als Richi e Poveri, Albano en Ro- mina Power, zanger Umberto Tozzi en zangeres Rafaela Cara bestijgen geregeld de Germaan se hitlijst. De tijden van Rocco Granata (overigens een halve Belg) liggen al weer ver achter ons en ook Renato was niet meer dan een in cident. Daarom was ik verrast tussen de nieuwe uitgaven een lp van de Italiaanse zangeres Alice aan te treffen. In eigen land zeer populair met lp's als Per Eliza, Azimut, Falsi Allarmi en Park Hotel. In ons land moet ze dat ook maar worden, want haar nieuw ste plaat 'Elisir' verdient dat. Ali ce beschikt over een fraaie stem, die enigzins doet denken aan de onlangs overleden Franse zange res Dalida. Wat verder opvalt zijn de goed doortimmerde arrange menten, waarin passend gebruik wordt gemaakt van percussie, di gitale piano en akoestische gi taar. De lp biedt een uitstekende ge legenheid om kennis te maken met het repertoirp van Alice, want het zijn vrijwel allemaal nummers die ze al eerder uit bracht. Ditmaal werd gekozen voor uitvoeringen in de stijl van haar meest recente toernee. Nu vole en La Mano zijn ty pisch Italiaanse gevoelswerkjes, HILVERSUM (GPD) - De rijzige gestalte van Ben Cramer met zijn karakteristieke grijze weelderige haardos doet de gasten van het Hil- versumse restaurant het Hof van Holland even opkijken van het eten. Cramer is een verschijning waar je niet om heen kunt. Hij is nadrukkelijk aanwezig. De zanger is gekleed in een modern grijs met rood en geel geblokt colbert, een zacht geel overhemd, aan zijn arm een zwaar gouden armband en een dito zegelring aan zijn vinger. Cra mer verbloemd ook beslist niet dat hij zijn uiterlijk belangrijk vindt. door Frederike Contant „Die overhemden met openval lende boord met puntkragen, dat kan gewoon niet meer. Ik wil met mijn tijd meegaan. Een paar jaar geleden heb ik een compleet nieu we garderobe aangeschaft. Aan mijn tienerdochters vraag ik dan advies. Zij zijn doorslaggevend wat betreft mijn kleding. Als mijn dochters het te gek vinden wat ik heb gekocht, dan weet ik dat het goed zit. Toch komt het voor dat ze mij er uit vinden zien als een oude vent. Dan trek ik die kleren ook vast niet meer aan. Alleen een goe de stem en een goed lied is tegen woordig niet meer genoeg. Vooral omdat ik met mijn liedjes ook een jong publiek wil bereiken. Dan moet je ervoor zorgen dat die tie ners je toch interessant genoeg vin den om naar te kijken." Ben Cramer is een 'merkwaardig geval' in de Nederlandse artiesten wereld. Jaren achtereen boekte hij gigantische successen met liedjes als Zai, Zai en Mona Lisa en niet te vergeten De Clown. Nederland werd zelfs te klein voor Ben Cra mer. Hij maakte tournees door Ca nada, reisde met een orkest naar Japan, won in 1969 een songfesti val in Rio de Janeiro, in 1971 was Ben in Bulgarije en werd in 1972 bijna door Zwitserland uitgezon den naar het Eurovisie Songfesti val. Zijn Frans bleek toch niet goed genoeg en het feest ging niet door. Het jaar daarop vertegenwoordig de Cramer Nederland op het Euro visie Songfestival met het liedje 'De oude muzikant'. Ondanks het feit dat Cramer in de onderste re gionen eindigde, boette hij niet in populariteit in. Schabbelkoning Werk was er steeds volop. Door col lega's werd Ben Cramer vaak gek scherend de 'schnabbelkoning' ge noemd. Dertig optredens in een week waren heel gewoon. Platen bleven met de regelmaat van de Hispavox kent, zoals de titel al doet vermoeden, Spaanse ele menten en het enige in het En gels gezongen nummer is de Lennon-McCartney-compositie The Fool on the Hill. Tientallen zijn haar daarin al voorgegaan, maar Alice geeft een heel eigen cachet aan de oude Beatles-hit. Tenslotte ook nog een werkje dat wel in ons land wist door te dringen: II treno di Tozeur. Jerney Kaagman Run (Polydor) Een nieuwe lp van Jerney Kaag man bij de platenmaatschappij waar ze 18 jaar geleden als zange res van de groep Earth and Fire haar eerste langspeler opnam. De groep die in 1968 werd opge richt door de tweeling Chris en Gerard Koerts en in de loop der jaren talloze wijzigingen in be zetting onderging, is inmiddels ter ziele. De groep oogstte de grootste successen op de single-markt. De lp's liepen altijd een stuk minder. Verrassend genoeg werd het grootste single-succes behaald in 1980 toen ze Polydor de rug toekeerden en met 'Week end' wekenlang aan de top van diverse hitlijsten stonden. Daar na is het snel bergafwaarts ge gaan. In 1983 was Earth and Fire al gereduceerd tot een trio toen Ab Tamboer naar Het Goede Doel vertrok. Drummer Appie Tamboer is op de nieuwe lp van Jerney terug op percussie. De tien nummers steken muzikaal stuk voor stuk goed in elkaar en Jerney, die als voorzitter van de vakbond voor popmusici en als lid van diverse panels vaker op tv verschijnt dan optreedt als zangeres, levert een goede vocale bijdrage. Probleem is echter dat in geen van de nummers de vonk werke lijk over slaat. Gedegen vak werk. dat wel, maar geen echte uitschieters. En dat is jammer want de stem van Jerney Kaag man verdient meer. klok uitkomen. Ben Cramer kon zich bij wijze van spreken in weel de baden. Hij kocht een kapitale villa in Hilversum, reed in prachti ge wagens, maakte cruises op luxe boten waar hij de passagiers trac- teerde op zijn grootste successen. Tot een jaar of zes geleden. Toen keerde het tij. De platen werden niet meer verkocht, in de privé- sfeer kreeg Cramer problemen. Succes sloeg in korte tijd om in doffe ellende. De zanger heeft zelf eigenlijk geen passende verklaring voor die plotseling verdwenen belangstel ling. „Als ik dat had geweten had ik er onmiddellijk iets aan kunnen doen. Ik heb twee periodes gehad Oranje en Flower Power De liedjes van Oranje, deel 3 en Wow, this Is Flower Power (Quall- tel) De platenmaatschappijen zijn de laatste maanden driftig bezig dubbel-lp's en cd's uit te brengen voor de 'vervangingsmarkt'. Ze zijn bestemd voor de categorie muziekliefhebbers die hun favo riete nummertjes inmiddels grijs hebben gedraaid. Door tikken en krassen zijn de nummers vaak met goed fatsoen niet meer te beluisteren en daar om koopt men ze op een nieuwe verzamelaar. Vooral voor de nieuwe generatie cd-bezitters vormen ze een goede mogelijk- waarin ik niet scoorde. Na die eer ste keer had ik opeens weer drie knallers. Dat was vier jaar geleden met Desiree, Laat Me en Een vriend als jij. Daarna ging de gram mofoonplatenmaatschappij fail liet. Ik stond op straat en moest een nieuwe maatschappij vinden. Dat lukte niet zo erg. Ik denk dat ik 'oud nieuws' was. Toen stond ik al leen." Ben Cramer toonde zich een worstelaar. „Ik heb me er nooit bij neergelegd dat ik niet meer meetel de. Ook al wilde geen enkele pla tenmaatschappij meer iets met me doen omdat ze niet meer in mijn commerciële succes geloofden, bleef ik toch platen maken. In ei- heid om het oudere werk. zonder kwetsuren, die door de tand des tijds zijn aangericht, met plezier te beluisteren. Soms, zoals met De liedjes van Oranje, gaat het zelfs gedeeltelijk om repertoire dat nog stamt uit de tijd van de loodzware en breekbare 78-toeren-schijven. Wat dacht u bijvoorbeeld van de Straatzangers met 'Aan het strand stil en verlaten' of Bob Scholte met 'Zilverdraden tus sen het goud'. En van iets recen ter datum: The Butterflies die de Everly-hit 'Wake up little Susie' omzetten in 'Willem wordt wak ker'. Allemaal binnenlands werk. van onder anderen De Selvera's, The Fouryo's, Anita Berry en Ed dy Christiani. De technici heb ben gepoogd de geluidskwaliteit flink op te vijzelen, maar bij som mige opnamen is dat slechts ten dele gelukt. Voor de echte lief hebber zal dat nauwelijks een be zwaar zijn. gen beheer, dus ook alle kosten voor mijn rekening. In de laatste vier jaar heb ik zes singles gemaakt en op de markt gebracht. Die pla ten hebben niets gedaan. Ze wer den niet gedraaid, waaraan dat lag weet ik niet want naar mijn idee waren het goede nummers. Waar schijnlijk omdat ik geen proffessio- neel promotieteam om me heen had. Je kunt tegenwoordig niet meer zelf met een single onder je arm bij de radiostations binnen stappen. Vroeger kon dat wel. In de tijd van Veronica en Noordzee en alle andere piratenstations kon je spontaan een studio binnenkomen en een praatje bij je plaatje houden. Zo werkt het niet meer." Radeloosheid maakte zich van Ben Cramer meester. „Ik stond echt achter mijn produkten. De platen waren werkelijk goed. Je in vesteert zelf toch vrij veel geld in een plaat als je die in eigen beheer uitbrengt. Dat komt toch gauw op zo'n tienduizend gulden per single. Dat hakt er aardig in en op een ge geven moment zie je toch echt wel de bodem van je portomonnee. Al les bij elkaar genomen is dat een periode van enorme frustratie ge worden. Je blijft jezelf afvragen waarom de mensen je niet meer willen horen." In 1986 maakte Ben Cramer een uitstapje naar de theaterwereld. Hij speelde een jaar mee in een pro duktie van Nooy's Volkstheater. „Ik heb daar auditie gedaan en werd tot mijn verbazing gekozen voor een rol. Dat was een prachtige ervaring waar ik veel aan heb ge had. Naast het plezier in dat werk, gaf die rol me ook een jaar lang fi nanciële zekerheid en dat was ook best wat waard in mijn positie." Toch bleef de zanger in Ben Cra mer knagen aan zijn geweten. „Voortdurend was ik er mee bezig me af te vragen waar ik fouten maakte. Plotseling kreeg ik het idee om een ijzersterke cover te maken. Dat had ik eigenlijk nooit gedaan, maar als een André Hazes scoort met een cover van Du van Peter Maffay en een Lee Towers succes heeft met New York New York, dan moet ik daar ook maar aan. Als zanger moet je regelmatig een hit hebben anders loopt je be kendheid terug met alle gevolgen van dien." Publiciteit Hoewel Cramer dus geruime tijd niet meer de hitlijsten haalde, had hij niet echt te klagen over gebrek aan publiciteit. Hij bleef zich na drukkelijk manifesteren en daar speelden de boulevardbladen steeds gretig op in. Alle facetten uit zijn privé-leven werden nauwkeu rig bijgehouden en aan het grote le zerspubliek doorgegeven. Heeft Cramer daar nooit moeite mee ge- door Bram van Leeuwen De tweede dubbelaar met ver zameld werk omvat een recente re periode. Op Wow, this is Flo wer Power zijn opnamen te vin den uit de jaren 1966-1972. Met typische vertegenwoordigers uit de hippie-periode zoals Melanie met haar imponerende hese stemgeluid en de Mamma's and Pappa's met hun hele Californi- sche aanhang. Toch hebben de samenstellers wat al te veel on der één noemer willen brengen. Want je moet wel veel fantasie hebben om de Bee Gees, de Moody Blues en folkzangeres Ju dy Collins ook tot de 'bloemen kinderen' te rekenen. The Fortunes The Fortunes (Qualitel) In dezelfde sfeer van 'wederop standing' ligt de nieuwe lp van de Britse groep The Fortunes. Jongens die in de jaren zestig aan de lopende band hits maak ten met You've got your troubles en Here it comes again als grote uitschieters. Maar ook Seasons in the sun, een compositie van Jacques Brei en Rod McKuen, Don't throw your love away, Freedom come, free dom go, This golden ring en Here comes that rainy day feeling again, scoorden destijds hoog. Het waren vrijwel allemaal num mers van het bekende duo Gree- naway en Cook. In afwijking van de hiervoor ge noemde verzamelaars zijn The Fortunes opnieuw de studio in gedoken. Kwalitatief zijn de op namen stukken beter dan de oor spronkelijke versies, maar toch missen ze een dimensie. De stemmen zijn in de loop der jaren toch flink veranderd en vooral het zo karakteristieke hoge stem geluid klinkt minder vitaal. Opmerkelijk is dat de lp geen Britse produktie is maar een Ne derlandse waarvoor Hans Ver meulen tekende. Het oude suc cesrepertoire is aangevuld met een vijftal nieuwe nummers. Vermeulen heeft daarvoor onder meer zijn eigen grote hit The eyes of Jenny ter beschikking gesteld. had? „Ach nee, niet echt. Maar op een gegeven moment was ik het toch ook wel zat. Ze wilden alleen nog maar weten hoe snel mijn gras groeide." Aan de periode van veel investe ren en weinig oogsten lijkt nu, in elk geval voorlopig, een einde ge komen. Cramer is weer terug als zanger met zijn laatste single ,Hou me Vast'. „Ik kwam op het idee om deze plaat te maken toen ik de plaat van Frank Ashton en Mariska van Kolck hoorde. Dat bleek een com positie van Hans van Hemert. Een prachtige bewerking van het duet uit de Parelvissers. Toen ging ik overstag. Nu een keer een cover en geen eigen lied. Ik ben naar Hans gestapt. Van Hemert raadde mij echter aan om eenis een 'echt goed nummer' op te nemen. Geen stuk om mee te zingen of om bij te hos sen. Hij gaf me het nummer 'Hou me vast' mee. Toen ik het hoorde wist ik dat dit het was wat ik wilde. Ik was alleen wat huiverig omdat ik tot nu toe steeds eigen stukken had opgenomen. De laatste jaren schreef mijn tweede vrouw Desirée veel nummers voor me en dat wa ren echt wel teksten van niveau. Ook Frits Spits draaide die platen wel. Dat is voor mij een teken dat het met de teksten wel goed zit." Toch ging Cramer door de knie ën voor het nummer van Van He mert. Met een demo ging hij naar Dureco. Bij de platenbonzen viel het nieuwste produkt van Cramer in de smaak en werd besloten het nummer op plaat uit te brengen. 'Laatste kans' Geruchten als zou Ben Cramer een 'laatste kans' hebben gekregen bij Dureco met de plaat 'Hou me vast', betitelt de zanger als onzin. „Ik weet dat die verhalen gaan. Als dit nummer geen commercieel suc ces zou worden zou ik geen plaat meer mogen maken. Daar is echt niks van waar. Het is juist frappant dat de platenbonzen hebben ge zegd dat ze deze single als het begin van een nieuwe start voor mij zien. Ze hebben ingecalculeerd dat ,Hou me vast' niet direct een hit wordt, maar meer een aanzet moet geven voor volgende platen in dat genre. Het gebeurt maar heel weinig dat platenmaatschappijen je de kans geven om iets op te bouwen, inves teren op langere termijn. Meestal vlieg je eruit als je geen hit maakt." Cramer en Van Hemert hebben op de plank liggen die Hou me vast een vervolg moeten geven. „Ik wil op deze weg doorgaan. Ik moet een stijl opbouwen die de mensen her kennen. Dat is wel een fout van me geweest in het verleden. Ik sprong van de hak op de tak. Zong in Ne derlands. in het Engels en in diver se stijlen. Alleen maar omdat ik het zelf niet meer wist. Ik wilde iets doen wat zou aanslaan en verzand de in diverse stijlen. Dat gaat nu veranderen." Hoewel Ben Cramer nu weer in de lift zit met zijn zangcarrière en ook volmondig beaamt dat zingen zijn leven beheerst, schuwt hij an dere uitdagingen niet. Voorbeeld daarvan was het al eerder genoem de uitstapje naar het Volkstheater. „Naar aanleiding van die ervaring heb ik me in laten schrijven bij het castingbureau van Hans Kemna en hij belde me opeens op of ik een screentest wilde doen voor Veroni ca's Gemene Verhalen Ook die au ditie pakte goed uit. Misschien wel omdat ik er zo onbevangen tegen over stond, ik werd totaal overdon derd omdat ik zoiets nog nooit had gedaan. Uiteindelijk resulteerde dat in een rol als manager van een bokser. Ik heb daar hele leuke en positieve reacties op gekregen. Ik hoop dat ik vaker ergens een gastrol mag spelen. Ik zou ook heel graag eens in een Nederlandse speelfilm willen acteren. Het schijnt zo te zijn dat ik goed over kom op het scherm. Dat is mazzel. Ik zou ook best een televisiepro gramma willen presenteren. In het land presenteer ik bijvoorbeeld vaak talentenjachten. Ik heb daar toch een zwak voor omdat ik ooit zelf ti jdens zo'n jacht ben ontdekt. Bovendien knipoog je daarmee toch naar de toekomst. Kijk zingen is mijn hobby, mijn beroep en mijn leven, maar dat is geen enorme uit daging meer omdat ik het al zolang doe. Bovendien heb ik geleerd om niet alles op één paard te zetten." Paling met als solist de zanger George Ju- lien. Werken van o.a. Rossini, Mozart, Ger- schwin en vele andere. Gehoord op 29 |a- nuari in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Het was een geani meerde en goed gevulde Stads gehoorzaal en de mensen waren gekomen om naar de muziek te luisteren, maar zeker ook om te horen en te zien hoe hun eigen mensen het er vanaf zouden brengen op hun jaarlijkse uitvoe ring. Het geeft een onder-ons sfeertje. Mooi geklede dames. Heren in donker kostuum, soms met vlinderdasje. Na een terugblik van de voor zitter op de prijzen die afgelopen jaar in de wacht waren gesleept, werd voor de pauze het klassieke deel van het concert gepresen teerd. Voor het grootste deel be werkingen voor brassband van orkestmuziek, hetgeen niet altijd de mooiste resultaten oplevert (Mozart en Bach kwamen wat kaaltjes over, maar dat lag zeker niet aan de prachig lyrisch spe lende solisten). Heel mooi was wel "Kaleidoscope" van Rims- ky-Korsakov; fantasievol be werkt en met grote aandacht en toewijding uitgevoerd. Al stelde dit werk hoge technische eisen, het was toch dankbaarder om te spelen dan "Elsa's procession to the cathedral" van Wagner. Het lange (knap volgehouden!) cres cendo. de nooit oplossende har monie der akkoorden maken het voor een - niet aan Wagner ver slaafde - toehoorder toch al moeilijk om niet op zijn stoel te gaan wiebelen. Het gezelschap heeft een ge disciplineerde en zeer toegewij de stijl van spelen. Soms echter - als het heel moeilijk wordt - gaat de discipline over in stijf heid uit angst dat er een onverto gen noot zal vallen. Wat de ver houding tussen de verschillende groepen betreft vond ik de lage instrumenten soms erg over heersen. Het Alleluia van Mozart ('gezongen' door de cornet van Johan Breetveld) maakte zich daardoor weinig los uit de bege leiding. Na de pauze klonk het alle maal iets vrijer en ontspannener. Maar eerst was daar het tamboer- corps. Zelden heb ik de titel tam- bour-maitre zo eervol zien bekle den als door de "kaarsrechte, sta tige Roel Paling die het voortref felijk spelende corps aanvoerde. Met redelijk succes kleedde de brassband zich in klankkleuren van een big band. Daardoor kwam het warme stemgeluid van onze Leidse Sinatra: George Ju- lien goed tot zijn recht. MONICA SCHIKS 'My Generation', musical van Hans van der Woude en Jan Cocheret. Spelers Hans van der Woude. Frits Lambrechts, Cilly Dartell. Maeve van der Steen. Mien Mol nar, Tanja Even, Hans van Gelder en Ruud de Wit. Orkest o.l.v David de Marez Oyens. Regie choreografie: Myrna van Gilst. Gezien op 29 januari in de Leidse schouwburg, Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - De jaren zestig: wel of geen verbeelding aan de macht, anno 1988 spreken ze blijkbaar dusdanig tot de ver beelding, dat er een musical aan gewijd kan worden. 'My Genera tion' heeft in elk geval als sterke troef, dat elke noot bekend in de oren klinkt. De schrijvers heb ben het voor elkaar gekregen om enkele tientallen nummers uit die roemruchte jaren in de show te verwerken. Vóór de pauze zijn ze in een aardige inleiding en flashback opgenomen, daarna gaat er iets mis en blijft ondanks het enthousiasme van groep en orkest het musicalaspect niet meer overeind. Frank Ritmeester organiseert een reünie voor de mensen, met wie hij in de 'sixties' in éen huis heeft gewoond. Een paar oude hits passen heel grappig in de in leiding naar de tijd van toen. die in een sneltreintempo de revue passeert. Alle gebeurtenissen uit die periode worden op de vier hoofdfiguren geprojecteerd, waardoor deze personages slechts prototypes kunnen blij ven. Niet onoverkomelijk, maar na de pauze wordt nu juist een poging ondernomen om deze fi guren meer vlees en bloed te ge ven. Daardoor verzandt het ver haalgegeven en ontstaan er on duidelijkheden. Bovendien neemt men in dat verband wel erg rigoreus afstand van de 'six ties', als blijkt dat een ieder van de vier op zijn of haar manier de boel toen beduveld heeft. Eerst worden de jaren zestig tot mythe vérheven, daarna min of meer als farce verworpen. Maeve van der Steen en Cilly Dartell brengen een paar prima vertolkingen van bekende num mers. Good old Frits Lam brechts is af en toe erg geestig en Hans van der Woude heeft als performer zichtbaar veel affini teit met dit genre. Als je dus het verhaaltje verder buiten be schouwing laat, biedt 'My Gene ration' een arbeidsvitaminen- cocktail, die toch heus wel sma kelijk is. WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 33