'Ontwikkelingshulp kan nog een stuk beter' Het 'Media-Lab' ontwerpt de toekomst EN DE JAREN ZATERDAG 30 JANUARI 1988 PAGINA 21 door Herman Joustra Brigitte Verhage uit Voorschoten is 17 jaar en zit in de eindexamenklas van het atheneum. Samen met haar broer (16) woont ze nog bij haar ouders. Haar interesse gaat vooral uit naar de politiek, met name de ontwikkelingshulp, en ze vindt het leuk om daarover met anderen te discussiëren. Het vijfde deel in onze artikelenserie over jongeren en de jaren tachtig. "Er zijn landen, Amerika en Japan bijvoorbeeld, die veel méér en veel betere ontwikkelingshulp zouden kunnen geven". Brigitte Verhage (17): "Ik wil niet graag mijn mening opdringen c op na houdt". i anderen, maar ik vind het leuk met iemand te discussiëren die er een andere mening Ontwikkelingshulp is noodzakelijk. De Westerse landen moeten de lan den in de Derde Wereld steunen, niet alleen met geld maar ook met raad en daad. Ik kan nog steeds niet begrijpen waarom wij overschotten hebben terwijl daar mensen sterven. Ik heb onlangs voor het schoolonderzoek Nederlands een spreekbeurt gehouden over Egypte als ontwikkelingsland. Voor aard rijkskunde had ik daarover al een scrip tie geschreven, dus dat was wel makke lijk". "Onze economie-leraar had een keer iets verteld over de politiek ten aanzien van ontwikkelingslanden, Egypte wa? één van de landen waaraan Nederland ontwikkelingshulp gaf. Daarvóór had ik altijd gedacht dat het een heel welvarend land was, vooral door het toerisme, maar dat bleek dus niet zo te zijn. Ik vond dat zo interessant dat ik er wat meer over wilde weten, en ik ben me er in gaan ver diepen". "De Egyptische economie rust op een aantal pijlers. Veel van hun inkomsten halen ze uit de olie, maar omdat de olie prijzen enorm zijn gekelderd hebben ze het nu moeilijk. Daar komt nog bij dat er door de oorlog tussen Iran en Iraq min der schepen, dus ook schepen met olie, door het Suezkanaal varen. Ook het toe risme vormde een belangrijke bron van inkomsten, maar sinds de kaping van dat cruise-schip, de 'Achille Lauro', en de politierellen, is ook die markt ingestort". "Nu wil bijna niemand meer naar Egypte toe. Een ander probleem is dat tot voor kort éénvierde van de beroeps bevolking in de Arabische olielanden werkte, dat bracht ook flink wat geld in het laatje, maar nu de oliemarkt is inge stort komen ze allemaal weer terug naar huis. Ze brengen dus geen geld meer mee voor hun gezinnen, en in Egypte zelf komen ze niet aan een baan. Ten slotte hebben de Egyptenaren nog militaire le ningen lopen bij Amerika, maar die kun nen ze niet afbetalen door de hoge rente. Het gaat dus slecht met de economie". "De Egyptische regering subsidieert ook de voedsel- en energievoorziening. De kabelkrant is nog maar het begin. Ais u om „Meer!" vraagt, verzorgt de op de televisie aangesloten computer straks uitgebreidere versies van de getoonde artikelen, eventueel met filmbeelden en opinies. De computer onthoudt waar u om hebt gevraagd, en toont de volgende dag uit zichzelf vooral die onderwerpen. Desgewenst ligt een print voor u klaar bij de ontbijttafel. door Hans van Maanen De krant-op-maat wordt gemaakt in Bos ton. Daar, op het Media Laboratory van het vermaarde Massachusetts Institute of Technology, is men bezig ,,de toe komst te ontwerpen". Alle ideeën die nu nog ondenkbaar, utopisch en onzinnig worden geacht, nemen onderzoekers hier ter hand om ze werkelijkheid te la ten worden. Een videomuur die weet welk deel wordt bekeken en dat deel des gevraagd uitvergroot, computers die met elkaar afspraken regelen voor hun „ba zen",, hologrammen waarmee auto's kunnen worden ontworpen, complete speelfilms via de telefoon niets is de MIT'ers te dol. Hun vorderingen worden keurig beschreven in het jaarverslag een video-disc. Het Media Lab noemt zichzelf acht tot tien jaar vooruit. Zaken die daar nu wor den bedacht, kunnen over tien jaar wer kelijkheid zijn, en dingen die er tien jaar geleden werden bedacht, komen nu op de markt. Hologrammen op betaalpas- jes, Fuzzy Fonts op beeldschermen, en Dat begon met Nasser en zijn Arabisch socialisme, hij zorgde er bijvoorbeeld voor dat de boeren flink wat subsidie kregen, zodat het graan tegen lagere prij zen verkocht kon worden. Niemand hoeft daar nu meer honger te lijden, je kunt een broodje kopen voor twee cent. Maar die subsidies vormen een veel te groot deel van de overheidsuitgaven. En het IMF wil wel leningen verstrekken, maar alleen onder voorwaarde dat de subsidies worden afgeschaft. Dat kan na tuurlijk niet, de armen zouden er de dupe van worden". Meer en beter "Er zijn landen die veel meer en veel betere ontwikkelingshulp zouden kun nen geven, bijvoorbeeld in Egypte. Neem nou de Amerikanen, die komen daar en binnen een maand stampen ze in een of ander droog gebied putten en wa terkranen uit de grond. En dan verdwij nen ze weer, naar de mening van de men sen die daar wonen wordt niet gevraagd. Die hebben behalve water ook nog ande re dingen nodig. Ook Japan zou meer kunnen doen, dat land draait heel goed, maar ze doen relatief minder dan Neder land". "De Nederlandse regering heeft Egyp te in 1986 een bedrag van 30 miljoen aan ontwikkelingshulp gegeven, maar de voorwaarde daarbij was dat al het geld in uitvoerbare projekten moest worden ge stoken. Een projekt moest eerst op pa pier staan voordat Nederland het geld zou storten. Maar door de bureaucratie hebben de Egyptenaren ontzettend veel moeite een projekt van de grond te krij gen. In Cairo wonen 1 miljoen mensen op een begraafplaats, en 56 procent van de Egyptische bevolking is analfabeet. Daar zou wat aan gedaan moeten worden". "Het is wel logisch om voorwaarden te stellen wanneer je geld geeft, een land moet kunnen aantonen waarvoor het ge bruikt wordt. Want voor hetzelfde geld kopen ze er wapens voor. Aan de andere kant is het tegenstrijdig dat de Europese De kabelkrant is nog maar het be gin. de eerste toepassingen van kunstmatige intelligentie. Realistisch De directeur en oprichter van het Me dia Lab, professor Nicholas Negroponte, raakte aan het eind van de jaren zeventig doordrongen van de mogelijkheden van de computer, maar ook van het gebrek aan goede toepassingen die er op zijn vakgebied, de architectuur, bestonden. Hij startte een groot project, de Architec ture Machine Group, en vestigde zijn re- putatie met een vidio-disc van het win en Amerikaanse markt door protectie- maatregelen beschermd worden, zo geef je de armere landen niet de kans hun goedkopere produkten te slijten. Dat is onlogisch, je geeft ze geld maar weert ze aan de andere kant van de markt". "Zo'n actie als 'Afrika Nu' werd heel slecht gebracht. Op een dinsdagavond bijvoorbeeld staat Joop van Zijl, of een andere presentator, vijf minuten lang heel droog te vertellen wat de mensen in Afrika nodig hebben, terwijl er beelden getoond worden van mensen die er erg aan toe zijn. Een paar minuten later komt dan de Honeymoonshow waarin geld wordt ingezameld voor de arme kinder tjes van 'De Buitenjan'. Ik begrijp niet dat ze dan niet een show kunnen opzet ten met Afrika als goed doel. De mensen kijken liever naar een show dan naar een droog journaal. Maar misschien moet je het ook wel hard presenteren, want je kunt natuurlijk geen beelden laten zien van mensen die doodgaan, afgewisseld met beelden van jonge bruidsparen. En de mensen raken misschien ook gewend aan uitgedroogde kindertjes, zeker als er daarna weer een flitsende show is". Opstel "Ik heb een opstel geschreven over de presentatie van die actie, want er gebeur den nog meer vreemde dingen. Linda de Mol vroeg in haar programma aan de jon geren hun hamburger en hun zak patat te laten staan, en geld te storten op giro nummer 555. Het programma was net af gelopen toen Linda weer in beeld ver scheen en iedereen vroeg 19,50 te storten op het gironummer van de TROS. Dan zeg ik: neem geen TROS-kompas maar stort het geld voor Afrika". "Hoe je het dan wel moet presenteren? Ik geloof toch dat je moet doorgaan met die harde beelden, maar dan in een show. je moet alleen niet allemaal auto's weg geven. Wat ik bijvoorbeeld wel goed vind is dat ze rente-certificaten van duizend gulden als prijs geven. Dat is toch ook de moeite waard? Als hoofdprijs van twaalf tersportplaatsje Aspen in Colorado. Op de disc stonden beelden van elke straat, elke kruising, elk huis in Aspen. Met een computer kon de disc worden bediend zo realistisch dat een „bezoe ker" in de eigen huiskamer door Aspen kon rijden. Snel of langzaam, linksaf- slaand of rechtsaf. Zelfs kon hij uitstap pen en een gebouw van binnen bekijken. De groep had verder „interessante men sen" gefilmd, zodat de bezoeker ook de plaatselijke smid zijn verhaal kon laten doen. De videodisc maakte Negroponte in een klap beroemd. En dat leverde hem fondsen op om het Media Lab te begin nen, samen met zijn collega Jerome Wie- sner, ooit wetenschappelijk adviseur van president Kennedy. Gebruikmakend van hun faam en hun contacten in het bedrijfsleven wisten zij het Media Lab in 1984 van de grond te krijgen. Nog steeds wordt het Media Lab grotendeels betaald door bedrijven: ter wijl de universiteit voor negentig pro cent wordt betaald door de overheid, wordt het lab voor negentig procent be taald door grote bedrijven. De sponsors IBM en Apple, Sanyo en Sony. Gene ral Motors en Time Inc. hebben vrije lijk toegang tot al het werk. niets is ge heim of exclusief. In ruil voor hun geld krijgen de bedrij ven een sleutel van het gebouw en kun- nenziMiur^iger^onde^oekei^laten shows kun je dan wel een auto geven, maar niet iedere show twee. In elk geval moet zo'n show-formule de mensen wel aanspreken. Want als je over straat loopt en bij de mensen naar binnen kijkt, zie je ze bijna allemaal naar die Honeymoon show kijken". Onrealistisch "Maar het is moeilijk om het Neder landse beleid op het gebied van de ont wikkelingshulp te beoordelen. Je hebt als minister maar een bepaald budget, terwijl je al die arme landen wel wat zou willen geven. De rest van de politiek? We hebben toen er verkiezingen waren voor de Tweede Kamer ook op school een soort verkiezing gehouden, dat was in de vierde klas. Ik heb toen op de PPR ge stemd. Sommige mensen zeggen dat het zonde is je stem aan klein links te geven, dat zou ten koste gaan van de PvdA. Maar ik vind het toch belangrijk dat die mensen in de Tweede Kamer zitten, ze la ten een ander geluid horen en ze oefenen een soort controlefunctie over de PvdA uit. Ik vind wel dat de PSP een beetje on realistisch bezig is, ze willen bijvoor beeld het leger afschaffen, zulke dingen moet je niet zeggen, dat kan niet a la mi nute. Het is overigens ook weer onzin om te beweren dat je gezien de huidige om standigheden een leger moet hebben, al zijn er mensen die geloven dat de Russen elk moment zullen binnenvallen. Maar ik geloof datje die afschaffing veel geleide lijker kunt laten verlopen. Ik las in het partijprogramma van de PPR dat ze de kosten van defensie per jaar met 1 pro cent willen afbouwen. Dat is veel realisti scher dan te zeggen dat het leger in één keer moet verdwijnen. Maar ik kan niet zeggen of ik nu vóór of tegen het leger ben, ik vind het wel onzin dat de dienst weigeraars als een stel criminelen de ge vangenis in moeten terwijl de heroïne- dealers op straat worden gezet omdat er een cellentekort is". "We praten op school veel over poli tiek, iedere week is er wel een spreek meewerken aan projecten. Dat is ze blijk baar voldoende: het lab heeft een budget van tien miljoen dollar. „Het gaat erom datje in contact komt met nieuwe ideeën en mensen met nieuwe ideeën. En dat je weet wat er allemaal kan gebeuren in de toekomst", aldus Michael Schulhof, een van de directeuren van Sony in de VS. Het Lab is een speeltuin waar niemand zich iets hoeft aan te trekken van de markt en de kosten: het gaat er alleen om aan te tonen of iets technisch mogelijk is. Voor „produktontwikkeling" moeten de geïnteresseerde bedrijven zelf maar zor gen. Adembenemend De kabelkrant van de toekomst met een knipoog naar Orwell Newspeek ge noemd is slechts een van de vele pro jecten van het lab. Een rondgang is adembenemend. Er wordt geëxperimenteerd met een bril die is aangesloten op een computer, zodat de computer weet waarnaar de brildrager kijkt. Als de blik zes keer is af gedwaald naar bij voorbeeld een pin-up, vraagt de computer of daarvoor wellicht speciale interesse bestaat. De deelnemers aan een „video-confe rentie" worden niet op gewone televisie schermen geprojecteerd maar op scher- beurt en daarna een discussie. Ik wil niet graag mijn mening opdringen aan ande ren, maar ik vind het leuk met iemand te discussiëren die er een andere mening op na houdt, als er maar naar elkaar ge luisterd wordt. Want er zijn mensen in de klas die blijkbaar hun oren dicht hebben als anderen praten". "Ik houd de politieke ontwikkelingen goed bij, ik lees iedere dag de krant en volg altijd het journaal. Door school blijf je ook bij, er worden spreekbeurten ge geven over onderwerpen die in 1987 in het nieuws zijn geweest, en vakken als economie, geschiedenis en aardrijks kunde hebben vaak ook met de actuali teit te maken". "Ik had een tijdje het idee om Europe se studies te gaan doen in Amsterdam. Die studie bestaat uit verschillende on derdelen, een taal of geschiedenis als hoofdvak, en als bijvak bijvoorbeeld nog een taal. In het derdejaar komt daar nog economie of rechten bij. Je hebt dus een Europees gerichte studie waarmee je on der meer bij de EG terecht kunt in Brus sel. Het is nog een vrij nieuwe studie, pas dit jaar zijn de eersten afgestudeerd". Te weinig "Maar op een open dag, een paar maan den geleden, hoorde ik dat nog maar de helft van de afgestudeerden werk had ge vonden. Dat vond ik te weinig. Boven dien bestond er ontzettend veel belang stelling voor die studie, dus als ik er over vier jaar van af kom is de markt verza digd. Toen ik dat hoorde wist ik het in eens niet meer en heb ik een beroepskeu zetest gedaan. Bij mij kwam er uit dat ik heel erg goed was in abstract redeneren, een studie met wiskunde zou helemaal geen punt zijn voor mij, maar op school heb ik er altijd veel moeite mee gehad, ik heb het nu ook niet in mijn eindexamen pakket. Er kwamen nog meer dingen uit die ik zou kunnen gaan doen, zoals per soneelswerk, sociale academie, be stuurskunde en rechten". tijdje is het alsof de deelnemers allemaal aanwezig zijn. Er is een muur met beelden waarnaar men kan wijzen en zeggen: „Plaats dat daar". De aanwijsrichting wordt geregi streerd en het aangewezen object wordt verplaatst zonder dat iemand hoeft na te denken over hoe je dat ding ook weer noemt. Bij „interactieve televisie" kan de toe schouwer zelf de mate van seks en ge weld bepalen in de film die hij bekijkt. Naast de kanalenkiezer zit een knop met „meer hiervan" en „minder hiervan". Scènes worden naar wens ingekort, uit gesponnen, overgeslagen of nog eens kort samengevat. En bij die televisie moeten we niet den ken aan de huidige schermen van 625 lij nen, maar aan vierkante schermen van tweeduizend bij tweeduizend beeldpun ten. Een pagina uit de Gele Gids is haar scherp, en de kleine advertenties zijn vervangen door kleine video-filmpjes. Nog steeds niet groter dan pasfoto's, maar uitstekend te volgen. Een gewone dia heeft ook tweeduizend lijnen. Intelligentie is, in het algemeen, de sleutel. Chips worden zo voordelig en zo krachtig, dat ze met minder informatie toch kunnen rekenen. Ze hebben „aan een half woord genoeg", dus met een ge lijkblijvende hoeveelheid woorden kun- i 7P twpp kppr ynvPPl rWn VppI van "Nu wil ik dus rechten gaan studeren, niet door de uitslag van de test hoor, maar ik heb er een tijdje over nagedacht en het sprak me onwijs aan. Ik weet nog niet precies wat ik ermee wil gaan doen, het lijkt me wel leuk om bij de Consu mentenbond te werken. Maar precies weet ik het nog niet, je kunt met rechten alle kanten op, een heleboel bedrijven nemen ook juristen in dienst om na te gaan wat ze volgens de regels nog net kunnen doen. Als je afgestudeerd bent hoefje niet te zeggen: 'dat ben ik nu ge worden'. Je kunt eerst een paar banen uitproberen totdat je je draai hebt gevon den". Eindexamen "Over de toekomst denk ik nog niet al te veel na, ik richt me nu eerst op mijn eindexamen. Ik denk dat ik het wel haal, maar er gaat wel veel tijd in zitten. We hebben ongeveer dertig uur les in de week, en als je je huiswerk goed wil doen ben je daar ook nog eens twee uur per dag aan kwijt. Gelukkig kan ik makke lijk leren, als ik iets twee keer lees weet ik het wel. Daarnaast werk ik nog op donderdagavond en op zaterdag in een supermarkt om wat geld extra te hebben, dus al te veel vrijetijd heb ik niet". "De vrijetijd die ik heb besteed ik aan mijn vriendje. En ik lees erg graag, voor mijn lijst Engels heb ik laatst 'East of Eden' van John Steinbeck gelezen, een schitterend boek. Van de Nederlandse schrijvers vind ik Maarten 't Hart heel leuk. Verder draai ik wel wat muziek, meestal rustige nummers. Dire Straits en Billy Joel. Ik kan wel zeggen dat ik het naar mijn zin heb. Mijn toekomst zie ik absoluut niet somber in, ik heb nog een heel leven voor me. Wat er allemaal ge beurt zie ik nog wel, eerst ga ik lekker studeren. Het enige waar ik tegen opzie is dat rechten zo'n massastudie is. Maar daar moet ik dan maar doorheen". het werk van het Media Lab bestaat uit het „intelligenter maken" van zender en ontvanger zodat meer informatie in min der tijd kan worden overgezonden. De winst moet gaan zitten in het personali- seren van informatie. Iedereen krijgt zo veel informatie als hij of zij wil, precies op maat gesneden. „Ons doel is het ver hogen van de kwaliteit van het bestaan", zegt Negroponte niet zonder bravoure. Kritiek Uiteraard gelooft niet iedereen daarin. De investeringen gaan in een diepe put vol hobbyisten, en niemand weet wat er voor terugkomt. „Het hele lab is een film set. Het lijkt heel wat, maar als je een deur opendoet en erachter kijkt, zie je al leen maar prairie", vindt een computer deskundige bij de overheid. Negroponte is een omstreden figuur, nu eens charla tan genoemd, dan weer visionair. Niet dat Negroponte en zijn onderzoe kers ruim honderd zich veel aan trekken van de kritiek. „Over tien jaar staan er wellicht hologrammen van heupgewrichten in elke artsenspreekka mer, componeermachines bij elk muzi kaal kind, filmschijven in elk huis. Ik zeg niet dat alles wat we doen tot bloei zal ko men, maar een maatstaf van ons succes zal zijn hoeveel ervan werkelijkheid zal worden". Over het Media Lab is onlangs een fraai boek verschenen van Stewart Brand, The Media Lab geheten. Het hologram op de voorflap alleen al is de vijftig gulden die het boek kost, waard. Stewart Brand is oprichter van de Whole Earth Catalog. Het boek is uitgegeven door Viking Penguin in New York, ISBN 0 670 8144?. .1 In laboratorium in Boston wordt het onmogelijke mogelijk i-tyscii iAüüiAii is S i. K Js a j'j

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21