Abdij voor mensen in nood Sleutel van dichte kerkkhus al jaren zoek Abt Ton Baeten geschrokken van negatief beeld I s&r *5 'S I sta?sl.eninge" i PAGINA 2 ZATERDAG 30 JANUARI 1988 ROME (ANP) - „Ik ken abt Baeten goed genoeg om te we ten dat hij van de abdij geen al ternatieve gemeenschap bin nen de kerk wil maken. De ab dij van Berne heeft de opdracht een centrum van gebed en ge loof te zijn dat openstaat voor mensen die in nood verkeren. Dat is de opdracht tot aposto laat die de Norbertijnen heb ben. Onze opzet is echt niet, te gen de kerkelijke hiërarchie in te gaan." Dat zegt het hoofd van de orde der Norbertijnen, abt-generaal Marcel van de Ven, in een reactie op de uit spraak van de paus dat Nederland se kloosterinstellingen geen soort alternatieve kerk mogen vormen, „een toevluchtsoord voor wie moeilijkheden ondervindt in het aanvaarden van het gezag van de bisschoppen". Daarmee leek de paus te doelen op abt Ton Baeten van de abdij van Berne in Heeswijk-Dinther. Kort na de benoeming van bisschop Ter Schure in Den Bosch stelde Baeten zijn abdij open als een „vrijplaats" voor mensen met problemen met deze benoeming. Volgens Van de Ven springt de abdij van Berne, ook al gezien de leeftijdsopbouw, er zeker niet uit „in extreem pro gressieve richting". Van de Ven, in 1930 geboren in een boerengezin in het Brabantse dorp Dinther, is sinds 1982 abt-ge neraal. Hij trad in 1952 in in de ab dij van Berne en werd in 1958 pries ter gewijd. In augustus 1958 ver trok hij naar Rome, waar hij vijf jaar onder meer moraaltheologie studeerde. In 1965 werd Van de Ven prior en in 1968 abt van de ab dij van Berne. In de veertien jaren dat hij abt was, was Baeten als prior van de abdij zijn assistent. Is de prior be last met de interne gang van zaken binnen de abdij, de abt is verant woordelijk voor alle ordeleden die onder de jurisdictie van de abdij vallen, ook de Norbertijnen die in een parochie werken of in een prio rij wonen. De orde telt in totaal on geveer 1430 leden, onder wie 115 Nederlanders. De Norbertijnen leggen grote na druk op het gemeenschapsleven - leden leggen hun geloften af aan de gemeenschap en niet aan de orde - en proberen het gemeenschapsle ven te combineren met actief apos tolaat in parochies, onderwijs, jon gerenwerk en de liturgie." De zus ters leiden meer een beschouwend leven. Brieven Van de Ven heeft de afgelopen ja ren brieven en telefoontjes gehad van mensen die er bij hem op aan drongen in de abdij van Berne in te grijpen. Met kardinaal Jean Jero me Hamer, leider van de congrega tie voor de religieuzen en seculiere instituten, heeft hij enkele keren gesproken over de situatie in de ab dij. Hamer had wel begrip voor het standpunt van de abdij dat ze niet voorbij mag gaan aan de actuele noden van mensen, maar beklem toonde sterk dat alles moet gebeu ren onder „het gezag, de supervisie en de gehoorzaamheid aan de plaatselijke bisschop". „Dat is in het geheel van de kerk een juiste opvatting", zegt Van de Ven, die erop wijst dat abt Baeten herhaaldelijk de waarde van de or ganisatorische vormgeving van de kerk heeft erkend. „Maar de kerk mag niet verschralen tot alleen de hiërarchie." Als Nederlander ervaart hij geen bijzondere problemen in zijn con tacten met de congregatie. „Er zijn daar veel mensen met wie je goed kunt praten en die werkelijk hulp vaardig zijn als je hulp nodig hebt. Rome is niet eenzijdig." Ook over de contacten met Hamer heeft hij niet te klagen. Wel zijn bij de con gregatie bepaalde bedenkingen te gen de religieuzen in Nederland waarneembaar. De congregatie keurt het af dat er zoveel religieu zen buiten het klooster wonen. Ook de secularisatie onder reli gieuzen. de soms kritische houding tegenover de kerkelijke hiërarchie en de in haar ogen soms te ruime interpretatie van de geloften ver ontrusten de congregatie. Tijdens bezoeken aan de abdijen van zijn orde heeft Van de Ven het „enorme gevoel voor democratie en inspraak" in Nederland leren re lativeren. „Democratie en inspraak zijn belangrijk", zo beklemtoont hij, „maar wordt er niet te veel energie in gestoken? Op een gege ven moment moet er een beslissing worden genomen." Ook meent Van de Ven dat Ne derlandse religieuzen te weinig tijd vrijmaken voor de geestelijke kant en daardoor soms verburgerlijken, zoals de paus heeft geconstateerd. „Als een priester alleen maar een sociaal werker is, voldoet hij niet geheel aan zijn roeping." Zoals elke religieuze orde en con gregatie hebben ook de Norbertij nen in Nederland de afgelopen twintig jaar te maken gekregen met een drastische vermindering van het aantal nieuwe leden. Kort geleden heeft in Tilburg een Nor bertijn zijn eeuwige geloften afge legd, maar de afgelopen jaren be droeg het aantal nieuwe leden nog niet één per jaar. Van de Ven meent dat de „ver burgerlijking" inderdaad een rol speelt, maar ook andere factoren. Hij noemt het „algemene klimaat in kerk en samenleving" dat een keuze voor het religieuze leven minder vanzelfsprekend maakt. „Als heel de sfeer in maatschappij en kerk verandert, houdt zoiets niet stil voor de poorten van de kloosters". Binding De abdij van Berne besteedt veel aandacht aan het jongerenwerk. De jongeren die aan bijeenkom sten deelnemen, blijken vaak on der de indruk van het gemeen schapsleven in de abdij. Maar als wordt gevraagd of ze willen intre den, noemen ze twee bezwaren. In de eerste plaats is er de binding voor het leven aan de orde. De tweede reden om niet in te treden is het verplichte celibaat. Van de Ven vindt dat het centrale gezag van de RK Kerk deze hou ding van jongeren niet bij voorbaat als verkeerd moet afdoen, maar er lering uit moet trekken. De kerk moet volgens hem van de politieke en maatschappelijke be trokkenheid van jongeren uitgaan en op grond daarvan haar jonge renpastoraat opbouwen. Voor wat het kloosterleven betreft zou zij zich moeten afvragen, of mensen niet moet worden toegestaan zich tijdelijk aan een orde of congrega tie te binden, bij voorbeeld een pe riode van drie jaar. Het verplichte celibaat is zo essentieel voor het kloosterleven dat opheffing daar van onmogelijk is. Baeten „Kloostergemeenschappen moe ten proberen kerk in het klein te zijn waar iedereen zich thuis kan voelen en waar niemand zich ge drukt hoeft te voelen onder wetten of regels. Het is nooit onze bedoe ling geweest een alternatieve kerk te vormen of het legitieme gezag van de bisschoppen te ondergra ven". Dat zei abt Ton Baeten van de ab dij van Berne in het KRO-radiopro- gramma Echo. Hij reageerde op de uitspraak van de paus dat de kloos terinstellingen geen alternatieve kerk mogen worden. Baeten is „erg geschrokken" van het negatieve beeld dat de paus van - Abt Ton Baeten „We zijn tot elkaar veroordeeld" de Nederlandse religieuzen heeft geschetst. Hij meende dat dit een gevolg is van informatie van som mige bisschoppen, die niet geluk kig zijn met de ontwikkelingen bij de Nederlandse religieuzen en hun visie dan bij de paus „deponeren". Baeten pleitte voor „open" ge sprekken tussen de bisschoppen en de Nederlandse religieuzen. „Wij moeten met elkaar verder. We zijn tot elkaar veroordeeld". Dr. C. van der Kooi (35), sinds no vember 1984 gereformeerd predi kant in Leimuiden, stak zich afge lopen zondag voor het eerst in toga. In zijn gemeentebericht gaf hij een korte toelichting bij zijn niet meer verschijnen in burgerkleding op de preekstoel. "Over het wel of niet gebruiken van liturgische kleding en kleuren wordt heel verschillend gedacht en gevoeld. Het ligt allemaal niet zo precies vast, en dat hoeft ook niet. Zoals de verschillende kleuren van de kanselkleden aangeven dat er onderscheid van tijden is binnen het kerkelijk jaar, zo kan een toga aangeven dat er verscheidenheid is van plaats en functie binnen de ere dienst". "In mijn geval is dat de plaats van de voorganger, die geroepen is niet zijn eigen woordje te spreken, maar dienaar van het Woord te zijn. Die functie heeft de zwarte toga in de protestantse traditie zo onge veer gekregen. Niet dat ik zou dur ven beweren dat het me altijd lukt dienaar van dat Woord te zijn, maar de intentie is er wel, en als de frisse wind van de Heilige Geest door de kerk waait, dan kan het nog waar worden ook". "Een toga kan onderdeel uitma ken van de vorm der liturgie. Dat die vorm de inhoud niet is, weten wij als protestanten in het alge meen heel goed. Dat geldt overi gens voor heel onze liturgie, voor alle vormen en onderdelen die daarin een plaats hebben. Bij litur gische keuzes spelen zowel prakti sche overwegingen als principiële argumenten een rol. Dat geldt voor mij ook bij de overstap van net pak naar toga. Verder verandert er niets". Voor haar doctoraal-scriptie deed mevrouw drs. E. R. H. van Dijk in Valkenswaard onderzoek naar de liturgische kleding van hervormde predikanten. In het blad 'Woord en Dienst' schreef zij daarover. In de periode van 1950 tot 1965 was het nog normaal om een zwar te toga met witte bef te dragen. Na Een zwarte toga met witte bef is ongeschikt als liturgische kleding, zeggen de dragers van een afwijkend gewaad. Zwart duidt op geleerdheid, rechtspraak en deftigheid. En dat vinden zij misplaatst voor een voorganger in de eredienst. (tekening uit "Lachen in de - kerk') 1965 komt daar verandering in, zoals een wit gewaad met stola. De ze ontwikkeling vertoont pieken in 1975, 1978 en vooral 1984. In de ja ren na '84 blijft alles tamelijk gelijk. Van de dienstdoende predikan ten die aan het onderzoek mee werkten draagt 14 procent burger kleding (9 procent vrouwen en 5 procent mannen), 23 procent een zwarte toga met iets speciaals (V- hals, bijzonder model of met stola), 20 procent een ander dan wit ge waad en 43 procent een witte toga. Bij afwijkende kleding zijn de dragers het er vrijwel over eens, dat de zwarte toga met witte bef onge schikt is als liturgische kleding. Men denkt dan aan geleerdheid, rechtspraak en deftigheid. En dat is misplaatst voor een voorganger in de eredienst. De predikanten die in burgerkle ding hun dienst verrichten, doen dit vaak omdat zij zich niet willen onderscheiden van de andere ge meenteleden. Bovendien erken nen ze daarmee het subjectieve, persoonlijke, dus aanvechtbare element in hun bijbeluitleg. Geloofsarmoede De hervormde dominee van Ter Aar, P. J. Stam jr., wilde niet deel nemen aan een gezamenlijke dienst in het kader van de gebedsweek voor de eenheid. Toen hebben de plaatselijke gereformeerde kerk en rooms-katholieke parochie het maar alleen gedaan. In zijn ge meentebericht geeft Stam deze ver klaring van zijn weigering: "Ik hoor bij die mensen die dit soort activiteiten beschouwen als een teken van geloofsarmoede. Wij geloven namelijk één heilige alge mene christelijke kerk en de ge meenschap der heiligen. Ik vind het vrij onrealistisch om te bidden om datgene wat ik geloof. God laat die eenheid zien op Zijn tijd en wij ze, namelijk in de wederkomst. Daarom bid ik regelmatig om die wederkomst". "Maar voor velen is dat in hun ongeduld te weinig. Natuurlijk is de gebrokenheid van de kerk een trieste zaak, maar nog triester is het als mensen zelf de gebrokenheid willen helen. Dat gaat volgens de Bijbel alleen maar in de weg van schuldbelijdenis, vergeving en ge bed om de komst van Zijn Rijk. Dat geldt tussen mensen onderling en ook tussen kerken en groepen mensen". Daarom vindt de dominee van Ter Aar bidden om eenheid onrea listisch. Daarom vindt hij ook een vredesweek onrealistisch. "Zou den we niet samen bidden om meer geloof en om de wederkomst van Christus?" Kluis Al jaren blijft de kluis van de Hoofdstraatkerk in Leiderdorp dicht omdat de sleutel ontbreekt. H. Marck en R. Visser van het college van beheer van de hervormde en ge reformeerde kerkengemeenschap in het blad 'Ontmoeting': "Volgens overlevering bevinden zich in deze kluis alleen de drie for mulieren van enigheid. Een veeg teken?!" (Bedoeld worden de Ne derlandse Geloofsbelijdenis, de Heidelbergse Catechismus en de Leerregels van de Dordtse synode). "Aangezien wij geen relaties hebben met de onderwereld, waar in ongetwijfeld 'vakbekwame' lie den verkeren voor wie het openen van een kluis een peuleschilletje is, is deze oproep onze laatste hoop: wie weet waar de sleutel van de kluis in de Hoofdstraatkerk is? Wellicht heeft een van de vroegere collectanten de sleutel thuis, han gen". (Volgen nog twee telefoon nummers die men kan bellen). Floppy disc. Jibbo Poppen van de redactie van ELK (Evangelisch- Luthers Kerkblad) verzucht in een hoofdartikel: "Het is me wat, al dat geautomatiseer". "Laatst viel een folder van een computerleverancier bij me in de bus. Kerkrentmeesters en secreta rissen van kerkeraden kunnen hun papieren administratie wel aan het rijksarchief afstaan. Alles past in de toekomst op de floppy disc van de kerkeraads-personal compu ter". "Staan we met het verdergaan van het automatisch betalingsver keer en het computeriseren van de kerk voor de volgende fase van ont kerkelijking? De hulpmiddelen zijn gemakkelijk, maar ze kunnen ertoe leiden dat het persoonlijke contact afneemt. De kerk moet meegaan in het moderne ritme. De persoonlijke 'touch' mag ze zeker niet uit het oog verliezen. Juist in dit tijdperk is dat van belang". Poppen staat de elektronische kerk in de Verenigde Staten als schrikbeeld voor ogen. "Het li chaam van Christus mag nooit ge automatiseerd worden. Dat blijft een kerk en vlees en bloed". Epidemie "Wat is het meest normale bij een epidemie?", vraagt het 'Da Cos- ta-pamflet', uitgave van de gelijk namige stichting inNijkerk, welker grondslag is 'het onfeilbaar Woord van God'. Dikke vinger in de Da Costa-pap heeft de vroegere EO-di- recteur drs. L. P. Dorenbosch. Het antwoord op genoemde vraag luidt: "Dat we er alles aan doen om de ontstaansbron te loka liseren en te isoleren. Dat hebben we toch bij elke epedemie ge daan?" "Maar wat zien we bij Aids? Ie der die maar iets in deze richting durft te zeggen wordt als homofie lenhater en conservatieve sekstrut beschouwd. Klip en klaar wordt langzamerhand, dat de- perverse seksmaniakken liever een nationa le Aids-besmetting riskeren dan meewerken aan een nationale cam pagne om de ziekte te isoleren en te voorkomen. We kunnen toch zó de draaiboeken van de gelukkig be zworen tuberculose-epidemieën uit de la halen? Waar blijft de over heid die haar gezond verstand ge bruikt en dit doet? Heer Lubbers, word moedig!" Het 'Da Costa-pamflet' gaat naar 'een brede kring van belangstellen den'. Die krijgen weer het verzoek adressen op te geven van mensen van wie men denkt dat ze toezen ding op prijs stellen. En zo wordt' de kring wijder. Toezending is gra tis, maar regelmatig wordt wel eerj acceptgirokaart bijbesloten. Collecte. Volgens een stukje in 'Diakonia', maandblad voor gere formeerd en hervormd diakonaal werk, is de aankondiging in een kerkdienst dat een collecte bestema is 'voor de diakonie' niet juist. "Diakenen collecteren niet voor de diakonie. Ze zamelen gaven in voor het werk dat onder verant woordelijkheid van de diakonie ge beurt. Daarom verdient het de voorkeur, de bestemming van de collecte direct te noemen. Dan weet de gemeente met wie ze haai gaven in geld deelt. Ten aanzien van de andere collecte kan hetzelf de worden gezegd". Woensdrecht De 'Franciskaanse Vredes wacht' in het blad 'Franciskanen Aktueel': "Woensdrecht is méér gworden dan een aanstaande rakettenbasis, Het werd voor de mensen die ej waakten ook een vindplaats van vrede. Nu de raketten er niet ko< men, besloten de wachters toch op een of andere manier door te gaan met hun wakes, want, zeggen zij; dit is een oefenschool in vredes denken, gastvrijheid en verdraag zaamheid, een blijvend gedenkte ken, een bedding waar gevoelens van onmacht en opstandigheid een weg vinden, een vindplaats van franciskaanse inspiratie, een pleis terplaats voor mensen die bezin ning eii aktie willen combineren Woensdrecht, de basis en het hek zijn ook symbolen voor plaatsei elders in de wereld waar d( vrede wordt bedreigd". "Allemaal woorden uit diepe er varingen die mensen hadden als z« de stille tocht naar de basis mee maakten". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk zie geref. kerk Oude Vest; Marekerk 9.45 dr. Meijers, ha, 12 studentenekklesia, 5 ds. Vermaat, Maassluis; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer, ha; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, ha, 5 ds. Hortensius, ha; Vredesk. (Burggra- venl.) 10 ds. Nauta, gezinsdienst; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Ste venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. I. Scholten, Utrecht. Endegeest zie Oegstgeest. Ge ref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; zij zaal Petrak. (Surinamestr.) 10.30 doven- dienst, hr. C. Terpstra; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; be jaardenhuis Groenhoven 10 ds. Schou ten. ha; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk), 10 mevr. R. M. Limburgr Klokke. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Ge ref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Drift str.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. W. Verhoeven, Haarlem. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. B. A. Cuperus. Baptistengem. (Petrakerk, Surinamestr.) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. A. Meulenberg, 10.30 evang. J. Faber. Evangeliecentrum-Pinksterbew (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 evang. Zijlstra, wo. 8 gebedsdienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 zuster J. van Wieringen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw- Apost Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ont moeting', Noordhofland V.schoten)el ke zat 10 bijbelstudie, 11 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Leidse Soefi-stichting (zaal Pieterskerk) 11 universele eredienst, S. G. Lange over 'Wat is de essentie van godsdienst?' Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30: Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 ds. Koster, Katwijk, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Bilkes, Benne- kom. Rk Kerk z i. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Ommering, 5 ds. Attema-Roosjen, Nieuwerbrug, jeugddienst; Kruiskerk 10 ds. Jonkman; Opstandingskerk 10 ds. v. Achterberg, Leiden, 6.30 ds. Ommering; G. Herder kerk 10 vicaris Allewijn, 5 ds. Heiner, Woerden; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Nieuwenhuis, 6.30 dr. C. Wig mans; Ashram (Marsdiep) 10 kand. P. J. Aartsen; Driehoorne 7 nam. ds. J. v. Dok; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Boer, 5 jeugddienst in Adventskerk; Salv.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Moet, Woerden. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. W. v.d. Veer, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) zo. 9.30 en 4.30 en 3 febr. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koek koek. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 ds. C. de Jong. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. B. Knoes- ter. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Le ger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5. Remon- str. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk, 6 ds. Boer. Geref- ./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Frederikze, Woerden; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stations weg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. W. v. Beek. *v. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 dr. Haitsrna; De wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. De vroegere gereformeerde Bloemcamp- laankerk in Wassenaar- Zuid, nu ver kocht aan een Engelse bap- tistenkerk in Den Haag. <toi„ Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 dienst (voorganger niet opgegeven). Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. zo. 9.30 en 7 hr. W. Harinck, 3 febr. 7.30 ds. Th. v. Stuy- venberg. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg, Leiden, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz en ds. Verbeek, 7 ds. Hofland, open- deurdienst, mmv 'New Gospel Sound' Rijnsburg. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 hr. M. de Ridder. Chr. Geref. Kerk 10 leesdienst, 7 zie herv. gemeente. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 en 6 ds. J. Kattenberg, ha; Ontm.kerk 10 en 6.30 ds Sloof, ha. A. Visser. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 v. Breevoort, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. "Ij. de Jong, Garderen; Ichthusk. 9.45 samen zang, 10 ds. Christ, 5 ds. Volk; Pnièlk. 9.30 ds. Tj. de Jong, 6 ds. Bogaard; Mara- nathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Bogaard, 6 ds. Vroegindeweij. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 kand. K. P. Klos, Vlaardingen, jeugd dienst. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. J. Winkelhoff. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, 3 febr. 7.30 ds. D. Rietdijk. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. 4.10 KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 ds. Koolstra, Leiden, gez. jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt en dr. Bade, dienst ivm 100-j. bestaan geref. kerk. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref: Kerk Dorpsk. 10 ds. Boswijk, Lisse, 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom, doop; Scheppingsk. 9 en 10.30 (doop) ds. Stegeman. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 gebedsdienst voor de eenheid, pastor P. v.d. Bosch en ds. De Gelder, mmv koor Mariakerk. Geref. Kerk 10 ds. Doesburg, Leiderdorp, 5 ds. v.d. Woude, Wasse naar. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 lees dienst. Ned. Geref. Kefk (Salvatori) 9 ds.r Brink, Haarlemmermeer, 7 ds. Vos. Chr.' Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. zo. 10 en 4 leesdienst, 3 febr. 7.30 ds. De. Boer. Evangeliegemeente (Hee- reweg 52a) 9.45 hr. M. A. Brands. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote ol St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Ruiten- burg, 5 ds. Blenk, Amsterdam, 7 ds. Kui per; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 9 ds. De Geuze, Noor den. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 5 ds. Ruitenburg; Vin- 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. P. Magré, zendingspredikant, War mond, jeugddienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, ha; Paulus kerk 10 ds. J. Slob; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. Bosman-Huizin- ga, R.dam, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen trum) 8.45 ds. M. de Jong, 4 ds. De Lan ge. Van Wijckerslooth 4 drs. G. Sch- wencke. Endegeest 10 ds. Friedench. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar. Ge ref. K. 9.30 ds. Zijl, 5 ds. Bras, Sassen- ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruyf, R.dam, 7 ds. Vlas blom, Boskoop. Chr. Geref. K. 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Hoefnagel, Nieuwpoort. Bethelkerk 9.30 ds. Cziria. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Van Tilburg, Zeewolde; Mar.kerk 9.30 ds. v. Tilburg, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vryg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.3! en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem (aula mavo) 10 br. J. v. Galen. Rk Kerl zo. 10.30. ..SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 ei 10.30 ds. Germans, 7 ds. De Reus, Te Aar. Geref. Kerk 10 ds. J. v.d. Haagen Leidschendam, 7 zie herv. gemeente Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse, ha Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geel dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Hey mans, Alphen, 6.30 ds. Driebergen, Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Di Reus, 6.30 ds. Zijl. Rk Kerk Aardam zat 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds Smaling, Rijnsburg, 6.30 ds. Vermeulen jeugddienst, mmv CJV-koor Scheve ningen. Geref. Kerk 10 (zang-/meditatie dienst) en 6.30 ds. Oegema. Geref. K Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong, rami cantorij, 7 ds. De Jong, jeugddienst. Rl Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gen: Dorpskerk 16 dr. A. de Kuiper; De Ont moeting (Noordhofland) 10 ds. Blanker Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Vei heule, ha. Herv. evang. op geref. grond slag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeu wenhoekkade) 9.30 kand. J. Verhaal Sliedrecht, 4.30 ds G. H. van Kooten. Ge ref. Kerk 10 ds. De Zwart, 7 jeugddienst Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 stu dent P. Groen. Rk Kerk Laur.kerk zat. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. IC Kerk van Engeland (British school ij The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.11 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gen, Brugk. 9.30 ds. A. W. v.d. Plas, 5 ds Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Goossen, 6.3l ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 d! Schaap, Poederoyen, 5 ds. Hovius, Kal wijk aan Zee; Imm.kerk 10 en 5 ds. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.31 ds. v.d. Waal, Gouda, 5 ds. Davidse, Ze venhuizen; Ontm.kerk 9.30 ds. De Mooi Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Los Ermelo, 2.45 ds. Hidding, Bunschoter Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.c Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriuswel 29) 10 en 6.30 leesdienst. 8 85-05 104.20 ÉSÊÊÊ

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2