LEIDSCH DAGBLAD Verpleging thuis ook vergoed FXTRA Telefoonchaos door jurering Soundmix Show 1 'Meer tweeverdieners en bezinning op kernenergie' Campagne tegen stijging autogebruik Verzekeraars en meeste ziekenfondsen akkoord 95..96..97.. 98..99..100..slaapkamers kijken bij Oase Ortega vraagt paus steun va" en te „de te z,eP „eleven °P l ZATERDAG 30 JANUARI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38536 Meer dan een miljoen Nederlanders pakten de telefoon. DEN HAAG (ANP) - De telefo nische jurering van de populaire Soundmix Show van de KRO heeft gisteravond tot een telefonische chaos geleid. Vanaf tien uur tot ver na elf uur was telefoonverkeer in heel Nederland vrijwel volledig ontregeld. Naar schatting 1,2 mil joen kijkers probeerden de tien speciale 06-nummers te bellen. Alarmnummers van politie, brand weer en ambulance waren daar door onbereikbaar. De PTT had de ontregeling van het telefoonverkeer door de telefo nische jurering niet voorzien, aldus een woordvoerder. „Het is voor het eerst dat we dit doen. We zullen moeten bezien of deze zaak voor herhaling vatbaar is." Toch was de PTT gistermiddag nog voor deze gevolgen gewaar schuwd door het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. „Maar er werd ons verzekerd dat er niets aan de hand was. Ze waren op alles voorbereid." Het telefoon- en semafoonverkeer van het AMC lag er bijna een uur uit. „Een onverant woorde situatie," aldus de zeer bo ze AMc-woordvoerder. In Amsterdam moesten zeker vier mensen die acuut medische hulp nodig hadden met een taxi naar het AMC worden gebracht. In Den Haag renden mensen in pa niek de straat op om een passeren de automobilist te bewegen ie mand naar het ziekenhuis te bren gen. Politiekorpsen in het hele land reageerden verontwaardigd. „We werden volledig geblokkeerd in ons werk," aldus de rijkspolitie in Groningen. In Zee land ging de politie met alle auto's' de straat op. In Vlissingen moest een arts voor een spoedgeval op de fiets om een ambulance vragen, omdat hij telefonisch geen contact kreeg. De centrale meldkamer van de rijkspolitie in Leiderdorp riep gis teravond tegen tien uur de surveil lerende politiewagens van korpsen met op dat moment onbemande bureaus op terug te keren naar hun thuisbasis. Dit om in geval van nood bereikbaar te kunnen zijn voor het publiek. De storing is vol gens een woordvoerder van de rijkspolitie vanmorgen niet ten kosten gegaan van de kwaliteit van de afhandeling van een melding. De gemeentepolitie van Alphen heeft tijdens de telefoonstoring drie extra surveillancewagens de straat opgestuurd en die van Was senaar vier. De imitatie John Denver (mare chaussee Jos van den Brom (29) uit Apeldoorn) die uiteindelijk de Soundmix Show won, zal de ge schiedenis in gaan als de man die het hele Nederlandse telefoonver keer tijdelijk kon platleggen. (Zie ook regionale pagina) DEN HAAG (GPD) - De par ticuliere ziektekostenverze keraars en tweederde van de ziekenfondsen gaan de kosten van de thuisverple ging (de aanvullende thuis zorg) vergoeden. De voor zieningen die daarvoor no- dig zijn, de wijze van aan vragen, de nieuwe polis voorwaarden en de tarieven worden over anderhalve week bekendgemaakt. Dat zei mevrouw Veder-Smit, voorzitter van de Nationale Kruisvereniging, gisteren bij de opening van een nieuw kruisgebouw in Har derwijk. Steeds meer mensen willen thuis blijven als ze erg ziek zijn. Zij wor den liever in hun eigen omgeving verzorgd door wijkverpleging of gezinszorg dan in een ziekenhuis of verpleeghuis. De kosten vormden tot nu toe een struikelblok. Voor de verzekeraars is deze thuisverple ging in veel gevallen - zo'n drie kwart van de patiënten - goedko per. De gemaakte afspraken bete kenen een forse besparing op de to tale uitgaven voor de volksgezond heid. Tijdens de bijeenkomst in Har derwijk bleek uit de woorden van voorzitter Veder-Smit dat de over eenstemming met de verzekeraars vrijwel rond is. "Voor een grote groep patiënten, vooral zij die thuis willen sterven, is dit een groot voordeel. Zij kunnen nu op bekwa me ondersteuning rekenen. Ze hoeven hun lot niet in een zieken huis, soms in eenzaamheid, te on dergaan". Brazilië steunt regering Suriname BRASILIA (AP) - Brazilië zal als bewijs van haar vertrouwen in de nieuwe regering bijna 50 miljoen gulden extra ontwikkelingshulp naar Suriname sturen. De Brazi liaanse minister van buitenlandse zaken Abreu maakte dit na een driedaags bezoek aan Suriname bekendgemaakt. De extra hulp is bestemd voor voedsel en voor de ontwikkeling van een modern tele communicatiesysteem. De vroegere Braziliaanse ambas sadeur in Suriname, Lampreia, zei dat de problemen van Suriname in niet geringe mate zijn veroorzaakt door de omvang van de Nederland se ontwikkelingshulp. „Als je 100 miljoen dollar per jaar geeft aan een land met de omvang van Copa- cabana (een strand in Rio), dan wordt het verwend". Kindermishandeling komt nog vaak voor PAGINA 19 Konsalik: "Ik heb geen geheim recept" Museum slaat brug tussen oost en west 11 i' «O-- J i gp VANDAAG 36 PAGINA'S Alle liberale kopstukken waren gisteravond in het Turfschip in Breda bijeen om het 40-jarig jubileum van de WD te vieren. V.l.n.r. minister Nijpels, minister De Korte, VVD-fractievoorzitter Voorhoeve en de commissaris sen der koningin in Friesland en Groningen, Wiegel en Vonhoff. (fotoANP» Vice-premier De Korte op viering 40-jarig jubileum WD: Oase is Nederlands grootste slaapkamerspecialist. U ziet er werkelijk alles wat er op slaapkamergebied te zien is. ff i - 'f OiDMultiRent VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. Autoverhuur BEL07I-3I000I Buiïgweer Wisselende bewolkt met af en toe bui en met hagel of onweer. Temperatuur oplopend tot 7 graden. Zuidwestelijke westen, kracht 4, aan de kust cn op de Zondag 31 januari zon op: 08.23 uur, zon onder: 17.25 uur; maan op: 14.27 uur, maan onder: 07.30 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.53 en 14.12 uur; laag wa ter: 09.58 en 22.30 uur. Maandag 1 februari zon op: 08.21 uur, zon onder: 17.26 uur; maan op: 15.38 uur, maan on der: 08.17 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.42 en 14.59 uur; laag water: 10.49 en 23.18 uur. BREDA (GPD) Vice-premier De Korte (VVD) wil dat er meer twee verdieners komen. Om de gevol gen van de vergrijzing tegen te gaan zullen mannen en vrouwen in toenemende mate moeten toetre den tot de arbeidsmarkt, aldus De Korte in zijn toespraak op de vie ring van het 40-jarig bestaan van zijn partij in Breda. Door een snelle groei van het aantal tweeverdieners zal "de norm vervagen dat een gezin van één mi nimum-inkomen rondkomt. Het netelige probleem van het moeten achterblijven van minimumloon en -uitkeringen bij de algemene lo- BOUW GESTOPT - De Egypti sche president Mubarak heeft gis teren in een tv-interview in de VS gezegd dat Israël de bouw heeft ge staakt van nieuwe joodse nederzet tingen op de bezette westelijke oe ver van de Jordaan. In dezelfde uitzending bevestig de de Israëlische minister van de fensie Rabin het besluit. nen wordt daarmee gaandeweg op gelost. Tweeverdieners zijn een po sitieve ontwikkeling", aldus De Korte. Volgens de vice-premier zullen de werkgevers zich wel moeten aanpassen aan deze nieuwe ont wikkeling. Andere arbeidscontrac ten, andere werktijden en meer kinderopvang zullen noodzakelijk zijn. "Als de werkgevers dat niet in zien zal hun personeelsbestand verschralen", aldus De Korte. De Korte zette vraagtekens bij de toepassing van kernenergie. Voor een verantwoorde technologische vernieuwing is volgens hem een breed draagvlak nodig. "De legiti miteit van onze politieke besluiten en onze gemeenschapszin zijn het beste gediend met een actieve deel name van zoveel mogelijk Neder landers", aldus De Korte. Oud-WD-leider Hans Wiegel, aangetrokken als 'feestredenaar', riep zijn partij op het kabinetsbe leid tot een succes te maken, om zo met een nieuw elan de komende verkiezingen tegemoet te gaan. "We moeten een beleid voeren van gezond verstand op basis van onze liberale principes", aldus de Friese commissaris der koningin. De kri tiek die de afgelopen dagen is geuit op de vorige week gepubliceerde discussienota 'Liberaal Bestek 1990' wees Wiegel resoluut van de hand. "Die kritiek is afkomstig van onze tegenstanders. Het is een stuk met inhoud", aldus Wiegel. Wiegel haalde tijdens zijn toe spraak uitvoerig allerlei oude waar den van de WD naar voren: ver sterking van het bondgenoot schap, versterking van de band met de Amerikanen - 'dankzij de Amerikanen leven we in vrijheid' - en alles doen om het politieappa raat te versterken. Aan de roep om verkorting van werktijd moet volgens Wiegel een eind komen. Niet korter maar juist langer werken, zei hij. "Arbeids tijdverkorting is goed bedoeld, maar kost veel en is geen bijdrage aan de economische groei". Aanslag van Rode Brigades verijdeld ROME (DPA) - De Italiaanse politie heeft vergaande plan nen van de linkse terroristische Rode Brigades om een aanslag te plegen op de voorzitter van de christendemocratische par tij De Mita, verijdeld. In de omgeving van De Mi- ta's woning in Rome werd een gezocht lid van de Rode Briga des aangehouden. Autoriteiten deelden verder mee dat De Mita de afgelopen dagen voortdu rend door verdachte personen was geschaduwd. Gisteravond circuleerden ook geruchten dat terroristen een aanslag voorbe reidden op de socialistische fractievoorzitter Craxi. VATICAANSTAD (UPI/ANP/Rtr) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een half uur gesproken met president Ortega van Nicara gua. Het gesprek was bedoeld om de gespannen verhouding tussen de kerk en het Sandinistische be wind te verbeteren. De laatste ont moeting dateert van 1983. Aanhan gers van het Sandinistische be wind beledigden toen de paus door politieke leuzen te schreeuwen, terwijl hij de mis opdroeg. Verder stoort het Vaticaan zich aan het feit dat er drie priesters in de regering in Managua zitten. Welingelichte bronnen melden dat Ortega de paus heeft verzocht er bij de Verenigde Staten op aan te dringen de hulp aan de Contra's te staken. De paus zou daarop heb ben gevraagd welke garanties Orte ga kan geven voor terugkeer van democratie in zijn land. "Wij zullen alles proberen te doen om tot vrede in Nicaragua te komen", luidde Or tega's antwoord. De onderhandelingsdelegaties van de Nicaraguaanse regering en de Contra's hebben gisteren in de Costaricaanse hoofdstad San José besloten dat zij hun gesprekken van 10 tot 12 februari in Guatemala zullen voortzetten. Volgens hulp bisschop Vivas van Managua had het overleg van de afgelopen twee dagen plaatsgevonden in "een sfeer van veel oprechtheid en res pect". BEMANNING VERDRONKEN - Alle twaalf opvarenden van de Cypriotische vrachtvaarder Rolan- dia zijn vermoedelijk om het leven gekomen toen hun schip verging in een storm ten oosten van de Azo- ren. Twee schepen en een Hercu les-vliegtuig troffen alleen lege red dingsvlotten aan. SCHIEDAM/ROTTERDAM (ANP/GPD) - De Vereniging Milieudefensie gaat in het najaar campagne voeren tegen de sterke toename van het particuliere auto verkeer. Onder andere wordt ver zet aangetekend tegen de verho ging van de maximum snelheid tot 120 kilometer. Voorzitter P. Lammers zei van daag tijdens de jaarvergadering van zijn vereniging in Schiedam, dat in het verkeer op dit moment grenzen worden overschreden, die een radicale opstelling nodig ma ken. Er is sprake van een forse groei van het autoverkeer en maat regelen blijven uit, aldus Lam mers. "De verhoging van de snel- heidsgrens is de druppel die de em mer doet overlopen". Lammers herinnerde eraan, dat in het verkeer nog altijd 1500 do den per jaar vallen en dat het aantal gewonden een veelvoud daarvan bedraagt. Het verkeer neemt ook te veel ruimte in beslag. Een groot deel van de bevolking heeft vol gens hem ook last van verkeersla waai en de steden zijn 'verstopt'. De techniek alleen (schone mo toren, katalysatoren) biedt geen oplossing meer, meent Lammers, maar er zijn alternatieven. Milieu defensie is druk doende met de universiteiten van Amsterdam, Groningen en Delft een flexibel en efficiënt vervoerssysteem op te zet ten dat rekening houdt met het milieu. Milieudefensie gaat de komende maanden bovendien een actie voor elektriciteit zonder kernenergie voeren. 'Het moet technisch moge lijk zijn over ruim 50 jaar de stroomvoorziening grotendeels te laten draaien op zonnecellen en windturbines: kerncentrales hoe ven niet meer gebouwd. Milieudefensie wil alle Neder landse gemeenten aanschrijven met het verzoek binnen 5 jaar onge veer 5 procent te besparen op het gasverbruik. In 100 gemeenten wordt dit verzoek ondersteund met plaatselijke acties. Provincies wor den benaderd met het verzoek zich hard te maken voor gascentrales en stroombesparing. Benzineprijs Twee onderzoekers hebben be rekend dat als de prijs van een liter benzine met ongeveer 1 gulden omhoog gaat, het aantal gereden kilometers kan afnemen met 20 tot 25 procent. Tegelijkertijd kunnen de vaste kosten van het autorijden, zoals de motorrijtuigenbelasting, omlaag zodat geen lastenverzwa ring maar een lastenverschuiving plaatsvindt. Ir. A. Bleijenberg en drs. H. Vol- lebergh schrijven dit in een artikel in het economenvakblad Econo misch Statistische Berichten (ESB). De auteurs stellen vast dat het autogebruik het beste kan wor den aangepakt via de zogenaamde variabale kosten. Buitensporig au togebruik wordt vooral veroor zaakt doordat autobezitters niet tot een maatschappelijk verantwoor de afweging komen. t/m 31 ianuari WOON Groenoordhallen Leiden Openingstijden: ««JawS™ Egyptisch plein zo. 1100-17.00 Titanic 65+°cn klndcfè'n Bloeiende vooriaarstuin t/m 12 Jr.: ƒ2,50

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1