ml mm i-mm rli p a Geprikkelde Tienman niet verder dan remise Transfer Rijkaard lijkt van de baan «L*5 >--f Opnieuw zege Pirmin Zurbriggen PEC Zwolle beslist duel in slotminuut Zware straf voor De Kok ZATERDAG 30 JANUARI 1988 zeker meenemen naar de behan deling van de strafzaak. Als ik Groen Geel was zou ik van de zaak afzien. Of ik het protest kin derachtig vind? Dat wil ik niet zeggen, maar ik denk dat het pro test geen enkele kans van slagen heeft. Desnoods kunnen we nog toeschouwers oproepen die voor ons willen getuigen". Arbiter Nijboer heeft ook ken nis genomen van de foto in het officiële korfbalorgaan: "Maar zonder die foto was ik ook al overtuigd van mijn gelijk. Had ik getwijfeld, dan had ik wel een strafworp voor TOP gegeven. De foto laat inderdaad zien dat de Sassenheimse speelster nog duidelijk wordt gehinderd, al leen is het jammer dat mijn fluit signaal niet is te horen. Ik wil wel toegeven dat ik iets te vroeg heb gefloten, maar dat had geen en kele invloed op de situatie op dat moment". "Ik weet niet of het protest kans van slagen heeft, want ik kan moeilijk op de stoel van de pro testcommissie gaan zitten. Maar als ik eerlijk ben denk ik dat Groen Geel weinig kans maakt. Op het moment dat ik floot, viel het doelpunt. Die mag je dan goedkeuren. Dus begrijp ik al die problemen niet zo". Liesbeth van Maanen, secreta ris van Groen Geel, heeft weinig hoop op een gunstige beslissing van de commissie die het protest volgende week behandelt. Ook zij heeft kennis genomen van de bewuste foto, maar die bewijst voor haar, in tegenstelling tot de andere partijen, niet het ongelijk van Groen Geel: "Wij blijven achter onze me ning staan. Maar de kans is zeer klein dat we gelijk krijgen. Het verleden heeft dat geleerd. Maar wij huldigen nu eenmaal het principe: die niet waagt, die niet wint". M. redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser De foto die het gelijk van TOP bewijst. TOP-speelster Jacqueline Winter wordt tijdens de schotpoging nog duidelijk gehinderd. Ondanks het fluitsignaal van arbiter Nijboer (rechts) voor een strafworp een geldig doelpunt dus. (foto Martin Vlastuin) Groen en geel De strafcommissie van de korf- balbond ziet inmiddels groen en geel. Want wat moet dat 'rechts college' nu beginnen met het protest van Groen Geel, naar aanleiding van een beslissing van arbiter Nijboer? De korfbal club uit Wormer verloor de op 16 januari gespeelde partij in de Wasbeekhal met 15-14, maar te kende direct na afloop protest aan. In de ogen van Groen Geel had spelleider Nijboer verkeerd gehandeld. De feiten even op een rijtje. De leidsman uit Friesland had na een overtreding van Groen Geel-speelster Anna Vonk voor een strafworp gefloten. Op het zelfde moment ondernam TOP- vrouw Jacqueline Winter een schotpoging. De bal verdween in de korf, waarna scheidsrechter Nijboer naar het midden wees. Doelpunt dus. Volgens Groen Geel was die beslissing in strijd met de reglementen: "Betreffende TOP-speelster 'kwam door' en de scheidsrechter floot af op het moment dat de TOP-speelster de bal ontving. Hierna, terwijl de betreffende Groen Geel-verdedigster al geen enkele moeite meer deed om te verdedigen, omdat het fluitsig naal al geklonken had, schoot de dame van TOP nog in stilstaan de positie onder de korf. Deze bal ging erin en de scheidsrechter keurde de bal goed", aldus Groen Geel-secretaris Liesbeth van Maanen in haar rapport over het incident. Ogen schijnlijk een goed verhaal, maar er blijkt het één en ander niet te kloppen. Arbiter Nijboer en TOP beweren dat het doelpunt wel de gelijk rechtsgeldig was, omdat de Sassenheimse schotpoging en het fluitsignaal op hetzelfde mo ment werden gedaan. En dan, zo vermelden de reglementen, heeft de scheidsrechter de vrijheid om de treffer ondanks een eerder ge geven fluitsignaal alsnog goed te keuren. Nijboer en TOP weten zich inmiddels gesteund door de Haagse fotograaf Martin Vlas tuin. Die liet zijn camera in Sas- senheim op het cruciale moment 'klikken'. Het resultaat is hier-" naast zichtbaar. De stelling van Groen Geel dat TOP-speelster Winter ongehinderd kon schie ten, is dankzij deze plaat weer legd. Haar tegenstandster Anna Vonk heeft de Sassenheimse bij na in eeri armklem. TOP-secreta- ris Elfering toont zich gelukkig over het 'bewijsstuk': "Iedereen heeft die foto ook in het bondsblad (NK) kunnen zien. Duidelijk is dat wij gelijk heb ben. Die foto zullen wij dan ook Zoals ook fotograaf Martin Vlastuin een principe huldigde: die niet klikt, die niet verdient.. AA Verdrietig Frits van Maurik is niet alleen verdrietig, maar ook boos. In het clubblad van de Alphense Atle tiek Vereniging '36 haalt de voor zitter flink uit in de richting van het districtsbestuur, dat de orga nisatie van een grote landelijke jeugdwedstrijd heeft toegekend aan de Atletiek Vriendenkring Holland uit Leiden. Van Maurik noemt het "onbegrijpelijk" dat de Vijf-districten wedstrijd in september in de Leidse Hout en niet in de Alphense Aarhoek wordt gehouden. In Spirit, het verenigingsorgaan van AAV'36 vraagt Van Maurik zich zelfs af of het districtsbestuur zich niet schuldig heeft gemaakt aan on behoorlijk bestuur. De voorgeschiedenis: AAV'36 en AV Holland stellen zich bij het bestuur van het district West 2 kandidaat voor de organisatie van de Vijf Districten-wedstrijd. Dit evenement wordt elk jaar door een ander district georgani seerd en in 1988 is de beurt aan West 2. AAV'36 wil de wedstrijd naar Alphen halen om de ope ning van de nieuwe kunststof- baan op passende wijze te vieren. Van Maurik zoekt informeel contact met de sectie atletiekeve- nementen van West 2 en krijgt de indruk dat het met de kandidaat stelling van zijn club wel snor zit. Probleem is alleen de oplevering van de kunststofbaan. Die moet in augustus klaar zijn, terwijl de Vijf Districten wedstrijd voor zondag 4 september op de kalen der staat. De districtsbestuur ders gaan echter akkoord met de toezegging van Van Maurik d^t AAV'36 zal uitwijken naar een andere kunststofbaan als de baan in Alphen niet tijdig gereed Maar dan loopt het mis. Secre taris Koehorst van de evenemen tensectie verkeert namelijk in de veronderstelling dat AAV'36 in geval van nood de wedstrijd sa men met AV Holland wil organi seren. Totdat hij in december tij dens de Duindigt-cross in Wasse naar AAV'er Ad Persoons tegen het lijf loopt. Koehorst over die ontmoeting op de renbaan: "Persoons vertelde mij dat zij bijna rond waren met De Spar taan uit Lisse. Ik reageerde ver baasd, want dat was niet de be doeling. Lisse was nooit als alter natief genoemd. Ik heb toen tegen Persoons gezegd: 'Dien jullie plan maar in, dan zien we wel verder'. Vervolgens kregen we een brief van De Spartaan waar uit bleek, dat zij slechts hun baan ter beschikking wilden stellen. Wij hadden echter geeist dat de vereniging die AAV'36 onderdak zou bieden ook een deel van de or ganisatie voor haar rekening zou netnen. Een 'kale baan', zoals De Spartaan aanbood, was niet vol doende. Vandaar dat we de keus op AV Holland hebben laten val len". 'Dat Van Maurik daar teleur gesteld over is kan ik best begrij pen, maar zijn boosheid is niet te recht. We hadden AAV'36 die wedstrijd graag gegund, maar we kunnen ons geen miskleun veroorloven. Eens in de vijf jaar mogen we die Vijf-districtenwed- strijd organiseren en dan willen we graag een goede beurt maken. De praktijk heeft geleerd dat de aanleg van kunststofbanen nogal eens vertraging oploopt en het is natuurlijk lastig als er op het allerlaatste moment naar een andere baan moet worden uitge weken". "AAV'36 is een prima vereni ging met een goede naam bij het districtsbestuur. Maar wat Van Maurik in het clubblad schrijft is zonder meer tendentieus. Om te suggereren dat er van onze kant sprake is van onbehoorlijk be stuur, gaat te ver. Ik zal daar ver der geen zaak van maken omdat ik besef dat hij dat stukje uit te leurstelling heeft geschreven. Nogmaals, teleurgesteld mag hij zijn, maar kwaad niet". Secretaris Paardekooper van De Spartaan is echter een andere mening toegedaan: "Ik kan me levendig voorstel len dat Van Maurik kwaad is, want wij hebben AAV'36 wel de gelijk alle medewerking toege zegd. We hebben ons zelfs bereid getoond een voor 4 september op ons complex geplande wedstrijd te verschuiven. Bovendien heb ben we aangeboden om juryleden beschikbaar te stellen. Als de nood aan de man mocht komen, zou AAV'36 dus zo bij ons terecht kunnen. Die club heeft alle risi co's uitgesloten en wordt dan na eerder gedane toezeggingen zo maar door het districtsbestuur gepasseerd, geen wonder dat Van Maurik kwaad is". Na zijn tirade in het clubblad wil de voorzitter van AAV'36 echter niet al teveel woorden meer aan de kwestie vuil maken. Van Maurik: "De wedstrijd is toegewezen aan AV Holland en daarmee is de kous af. Ik heb het districtsbe stuur schriftelijk laten weten wat ik van zijn handelwijze vind. Als Koehorst zijn twijfels had over de medewerking van De Spartaan had hij Paardekooper of mij even moeten bellen, maar dat was ken nelijk teveel moeite. Van AV Hol land had ik iets meer collegiali teit verwacht. In de periode dat er in Leiden een kunststofbaan werd aangelegd, zijn ze heel vaak bij ons te gast geweest en nu wilden ze ons geen medewerking verlenen omdat ze zelf kandidaat waren. Daar kan ik natuurlijk niet boos om worden, maar wel een beetje verdrietig". Herman Smit op zijn beurt vindt dat niet terecht. De secreta ris van AV Holland: "Wij hebben AAV'36 laten we ten dat we de club op alle mogelij ke manieren willen helpen in hun baanloze tijdperk. Ze zijn hier te allen tijde van harte welkom, als ze maar niet met zeshonderd man tegelijk komen. Eventueel had den we zelfs best die Vijf Distric- tenwedstrijd samen met AAV'36 willen organiseren, maar AAV'36 heeft ons indertijd alleen gevraagd of wij onze baan in re serve wilden houden. Over sa menwerking is toen niet gerept, dus hebben wij toen laten weten dat dat niet ging omdat we zelj kandidaat waren. Als Van Mau rik dus boos of verdrietig is, kan hij dat alleen door de handelswij ze van het districtsbestuur zijnen niet door onze opstelling". Uitsmijters Hoofdredacteur John Jansen van Galen in de Haagse Post: "Waarom wordt de voetbal sport eigenlijk niet verboden? Er wordt vandaag de dag van alles verboden: symposia over filoso fen, eredoctoraten voor olieba ronnen, tentoonstellingen over schrijvers. Van Agt in de Nieuwe Kerk. Allemaal op grond van het vermoeden dat zulke evenemen ten kunnen leiden tot verstoring van orde en gekwetste gevoelens. Bij voetbalwedstrijden -althans bij de betaalde variant, althans in de open lucht- is dat al lang geen vermoeden, maar zeker heid. Elke match van Ajax kan het Fassbinder-effect teweeg brengen: 'Dood aan de Joden'". Douwe de Jong, bestuurslid en competitieleider van de KNDB in de Volkskrant: "Onze lieve heer heeft vreemde kostgangers, maar waarom laat- ie ze allemaal inschrijven bij de Nederlandse dambond?" Schaakgrootmeester John Fe- dorowicz in het Haarlems Dag blad: "Als ik win, dan neem ik een biertje en als ik verlies doe ik het zelfde. Dat is de beste houding om op dit niveau te kunnen blijven schaken". Extra degradatie bij tafeltennis ST. JOHN (ANP) - De vesting van Valeri Salov is gisteren voor Jan Timman onneembaar gebleken. De posities van aanvaller Timman en verdediger Salov waren ook donderdagavond al zodanig dat de uitkomst van de vierde partij tus sen de twee grootmeesters niets anders kon opleveren dan weer een puntdeling. Niettemin werden er gisteren nog bijna twintig zetten gedaan. Er veranderde niets wezenlijks en dat kon ook niet. Timman kon geen stap dichter bij het doel komen, want Salov hield de deur dicht. Er is dus overbodig werk gedaan door het tweetal, maar dat was in feite al begonnen voor de eerste tijdcon- trole op donderdagmiddag. Het vlugge geschuif over het bord, zowel actie als reactie was voorspelbaar, verbeterde de stem ming niet. Er waren, van beide kan ten, een paar prikacties die de grimmigheid onderstreepten van de enige van de zeven tweekampen in de Oostcanadese stad waarbij nog met geen mogelijkheid de win naar valt aan te wijzen. Timman suggereerde al na een paar zetten en binnen enkele minu ten de puntdeling door zijn hand uit te steken. Een gebaar dat in de- LISSABON (GPD) De overgang van Frank Rijkaard naar Sporting Lissabon lijkt volledig van de baan. De Portugese club heeft het resterende transferbedrag van ruim vier miljoen gulden nog altijd niet op de bankrekening van Ajax gestort. En het lijkt geenszins waarschijnlijk dat de transactie nog vóór het einde van de maand zal zijn afgehandeld. Sporting be vindt zich namelijk al geruime tijd in een ernstige financiële crisis. Goeljajev wel naar Calgary OSLO (NTB) - Na de bespre kingen tussen de Russische schaatschef Blinov en zijn Noorse collega Gerhardsen, is de eis van het Scandinavische land dat Nikolaj Goeljajev niet mag deelnemen aan de Winter spelen in Calgary, van de baan. Dat althans liet de Sovjetrus gisteren na het beraad, waarbij ook het Noorse Olympische Co mité en de sportfe.deratie aan wezig waren, weten. De wereld kampioen allround komt ech ter niet in actie tijdens de een week voor de spelen te houden wereldkampioenschappen op de sprint in West-Allis. Volgens Blinov had het een niet met het ander te maken. Binnen de club is een heftige machtsstrijd uitgebroken onder enige vooraanstaande bestuursle den, die zich als kandidaat hebben opgeworpen voor het voorzitter schap, waarvoor in juli '88 verkie zingen worden gehouden. „Dit na jagen van eigen belang heeft tot ge volg, dat de financiële huishouding is vastgelopen. De spelers van Sporting hebben tot op heden slechts een klein gedeelte van het inkomen van december ontvan gen. Zij wachten nog altijd op hun winstpremies en onkostenvergoe dingen. De zaak is overigens nog niet uitgemeten in de Portugese sportpers, omdat de spelers van hogerhand een zwijgplicht is opge legd. Maar niet alleen de spelers lijken slachtoffer te worden van het fi nanciële wanbeleid. Behalve Ajax heeft ook Boavista, uit Porto, nog altijd een niet gering bedrag van Sporting te goed. De transfer, van de Braziliaanse voetballer Paulo Cascavel naar Alvalade is slechts voor een klein deel afgerond. Spor ting is Boavista nog altijd een be drag van meer dan zes ton ver schuldigd. Een en ander heeft tot gevolg dat de motivatie van de spelers tot een minimum is gedaald. Ook de En gelse trainer Keith Burkinshaw kan zijn spelersgroep niet meer motiveren. Burkinshaw: „Kam pioen worden zit er voor ons de ko mende jaren niet meer in. Het grote probleem is zowat altijd geld" ze situatie niet kon worden misver staan. Salov echter schudde, nau welijks zichtbaar, het hoofd, liet de uitgestoken hand voor wat die was en zette verder. Als zijn bedoeling was Timman kwaad te maken, dan was hij voortreffelijk geslaagd in zijn opzet. De schaakwereld is im mers niet gewend aan onbeleefd heden. Timman echter antwoordde met kerende post zeven zetter later. Het voorstel van Salov tot remise over te gaan, was overduidelijk. Neder lands grootmeester deed echter of hij niets merkte en zette prompt als 75e zet Ke3 - d4. Het derde voorstel tot vrede kwam opnieuw van Salov en dit keer hapte Timman toe. Ook op een ander punt immers was het evenwicht hersteld. De gemiste kans voor wit heeft Timman toch pijn gedaan. Hij meende voor het begin van de vier de partij iets betere kansen te heb ben, omdat Salov nog twee keer zwart moest hanteren. De eerste poging het evenwicht te verstoren, was in weerwil van Timmans druk op de stelling, donderdagavond al definitief mislukt. Dat ook schreef de Roemeense grootmeester Mihai Suba in het toernooi-bulletin, bij deze FIDE-krachtmeting de offi ciële bron van. de internationale schaakfederatie. Suba overtrad echter de ongeschreven regels dat binnen de officiële mededelingen geen suggesties over de voortzet ting van de partij mogen worden gedaan, met zijn opmerking dat de voor iedereen vaststaande remise stelling een onvermijdelijke zeker heid zou worden als Salov zijn lo per tegen twee pionnen ruilde. Daarmee verklaarde hij niets nieuws, maar Timman was toch zo geprikkeld dat hij zijn secondant Hort liet protesteren tegen het feit dat in bulletins geen analyses over afgebroken stellingen mogen ge publiceerd worden. Pirmin Zurbriggen tijdens zijn winnende afdaling in de strijd om de wereldbeker. SCHLADMING (Reuter/AFP) - Pirmin Zurbriggen heeft gisteren in Schladming de laatste afdaling om de wereldbeker voor het begin van de Olympische winterspelen in Calgary op zijn naam gebracht. De Zwitser legde de 3408 meter met een verval van 1101 meter af in 1 minuut en 59,28 seconden. Hij. bleef als enige van de deelnemers onder de twee minuten. Zijn landgenoot Heinzer werd tweede, de Westduitser Dürr der de. De omstandigheden in Tirol waren uitstekend. De sneeuw was hard, het zicht goed en het par koers selectief. De Italiaanse favo riet Michael Mair, die het startnum mer 1 droeg, kwam halverwege ten val. Zurbriggen nam door zijn overwinning de leiding in het alge meen klassement om de wereldbe ker over van de Italiaanse slalom specialist Tomba. De Nederlandse deelnemer Rol and Hoevenaars eindigde in Schl adming als 57e met een tijd van 2 minuten 10,72 seconden. Spelregels LEIDEN - De teams van Rijns- burgse Boys, Stompwijkse Boys, Woubrugge en Warmunda 2 heb ben zich gekwalificeerd voor de fi nale van de jeugdspelregelwed- strijden. Die wordt gehouden op vrijdag 5 februari in het clubge bouw van de COVS in Leiderdorp. De winnaar mag deelnemen aan de dist.rietswed strijden. ZWOLLE (ANP) - Door een enorme inzet heeft PEC Zwolle zijn eerste thuiswedstrijd zon der Co Adriaanse op de bank maar met de nieuwe Johan Cruijff-tribune in gebruik, in winst omgezet. In het duel te gen FC Den Bosch viel de be slissing op het door de regen doorweekte veld in Zwolle pas in de slotminuut. Post reageer de attent toen Van Eek een voorzet van Van Ankeren ver keerd raakte waardoor doel man Van Grinsven uit balans In de eerste helft speelde PEC Zwolle beter, maar de ech te kansen waren voor de gasten. Van der Linden, Van Duren en Beukers zagen echter geen kans te scoren. PEC drong daarna wel aan maar kwam niet verder dan een schot van Yüce- dag en een gevaarlijke solo van Van Ankeren. In de tweede helft kwam de thuisploeg wel tot scoren. Uit een voorzet van de weer gevaarlijke Van Anke ren kopte Pelleboer raak. Nog geen tien minuten later leek het duel beslist toen Post zijn eer ste doelpunt maakte. De krachtsinspanningen op het zware veld leken PEC daar na op te breken. Het initiatief kwam in handen van de gasten. Binnen twee minuten werd het gelijk. In de 70e minuut kopte Beukers een voorzet van de voor Grim ingevallen Kaiser in, 120 seconden later profiteerde international Kruzen van het uitglijden van Duim. De Bos sche middenvelder kreeg twee minuten voor het laatste fluit signaal een uitstekende gele genheid zijn ploeg aan de winst te helpen maar faalde alleen voor doelman Abma. In de laatste minuut liet Post aan de andere kant zien hoe het wel moest. Co Adriaanse, heeft de hulp ingeroepen van mr. Eric Vilé. Met zijn assistent René Notten nam Adriaanse op 21 januari ontslag bij PEC Zwolle. Beiden komen daardoor niet in aan merking voor een 'werkloos heidsuitkering. Adriaanse en Notten proberen nu door mr. Vilé te laten aantonen, dat de leiding van de Zwolse club bei den het werk onmogelijk heeft gemaakt. Zij willen met terug werkende kracht vanaf 21 janu ari worden ziek gemeld. ZOETERMEER (ANP) - Het be stuur van de Nederlandse Tafelten nis Bond (NTTB) zal de bondsraad op de vergadering van 12 maart in Zoetermeer voorstellen het aantal clubs in de eredivisie met ingang van het volgende seizoen terug te brengen van acht naar zes. Het be leidsplan houdt in, dat aan het ein de van de huidige jaargang twee clubs extra zouden moeten degra deren. De inkrimping van de eredivisie vormt een onderdeel van de be leidsnota ten aanzien van de com petitie. In overleg met de clubs heeft de NTTB twee jaar geexperi- menteerd met de landelijke com petitie. Na het eerste jaar heeft met de clubs een uitgebreide evaluatie plaats gevonden. De teamgrootte wordt gehandhaafd op vier spelers in de ere- en eerste divisie mannen; in de rest van de landelijke compe titie blijft het bij teams van drie spelers of speelsters. Voor de winstpuntentelling wordt het set puntensysteem over de gehele li nie, zowel in de landelijke competi tie als in de afdeling, ingevoerd. De landelijke competitie wordt pyramidaal geherstructureerd. Dat betekent dat de eredivisie uit een groep zal bestaan, de eerste divisie uit twee, de tweede divisie uit vier, de derde divisie uit acht en de vier de divisie uit zestien. AMSTERDAM (ANP) - De tucht- commissie van de Nederlandse Ijs hockey Bond heeft Ferry de Kok, de doelman van Amsterdam, voor dertien wedstrijden geschorst. De Kok was in de ogen van de rechtsprekers verantwoordelijk voor een serie wandaden op het ijs. In de wedstrijd tegen Tilburg sloeg hij tegenstander Gatzos twee tan den uit de mond. De Graaf van Eindhoven spuwde hij in het ge laat. Op de weg naar de kleedka mer tussen twee periodes ontstond er tijdens het duel Amsterdam- Eindhoven op initiatief van De Kok en, in mindere mate, Van Ger- wen een massale vechtpartij. De straf, de hoogste ooit in Nederland, houdt in dat De Kok, die vorig sei zoen ook al opviel door zijn onbe heerste gedrag, dit seizoen niet meer actief op het ijs zal verschij nen. Bovendien zal hij de eerste zes wedstrijden in het nieuwe seizoen moeten toekijken. Van Gerwen werd voor twee bindende wedstrij- rif.n P^rhor^t

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13