'Het is meer een feest, geen echte wedstrijd' Zorgen over vliegveiligheid /genda Behalve telefoonnet waren ook de kandidaten van slag bij Soundmixshow ZATERDAG 30 JANUARI 1988 W 3 PAGINA 11 ALPHEN/AALSMEER - „On gelooflijk. Dit had ik nooit ver wacht. Voor mij waren Whitney Houston en Jackie Wilson de echte favorieten. Dat dit mij is overkomen is fantastisch. Ik ben echt de kluts kwijt". Aldus de winnaar van KRO's soundmix show gisteravond, de 29-jarige Jos van den Brom (John Denver) uit Apeldoorn. door Rob van der Zanden De finale van de KRO-show was dit jaar spannender dan ooit. Behalve het telefoonnet waren ook de kandidaten van slag in het uur dat zij op de uitslag wachtten. Tekenend voor de uit eindelijke winnaar was dat hij de andere kandidaten in het arties tenfoyer vermaakte met gitaar spel en zang. Hoewel de zenuwen Jos van den Brom door de keel gierden, hield hij het hoofd koel. „Ja, ik ben een nuchter mens. En als ik niet had gewonnen, was er ook niets aan de hand geweest. Ik heb een goede baan. Ik geef les aan toekomstige marechaussees en doe dat met veel plezier. Maar nu ik aan het applaus en het suc ces heb gesnuffeld, wil ik toch graag artiest worden. Ik heb al aanbiedingen van platenmaat schappijen op zak, maar ga daar niet direct op in. Eerst neem ik een week vakantie en lees de contracten zorgvuldig door". Jos van den Brom verklaart zijn voorliefde voor John Denver kort maar krachtig. „De man heeft niet alleen een heel mooie stem, maar is ook erg sociaal be wogen, en dat spreekt uit zijn teksten. Dit soort folkmuziek wil ik straks ook gaan maken". Alphenaar Humphrey Bacilio had gisteravond als Jackie Wilson wel tien spagaten in zijn act kunnen stoppen, dan nóg had hij het afgelegd bij John Denver. Bij de winnaar van KRO's Soundmixshow bewogen welis waar alleen de mond en de vin gers, maar dat was voldoende om honderdduizenden Nederlan ders naar de telefoon te doen grij pen. Lenige 'Humph' uit Alphen bleef met een zesde prijs ruim onder deze talentvolle inwoner van Apeldoorn. Een verliezer kan hij niet worden genoemd. Die waren er eenvoudig niet. "Je moet de Soundmixshow zien als een feest, niet als een wedstrijd" De telefooncentrale diende als graadmeter voor de populariteit van de tien kandidaten. De KRO en Joop van de Ende dachten met deze democratische tover formule het eeuwige gezeur van de vervelende kijkers voor te zijn. Altijd was er na afloop van een finale discussie over de juist heid van het jury-oordeel. Nu mocht tv-kijkend Nederland het zelf allemaal lekker uitzoeken. Zonder de hulp van Jacques d'Ancona dus, die gisteravond werd gedegradeerd tot uitreiker van de immens grote beker. ("Jacques brengt zijn eigen uri noir mee", zegt Henny Huisman tijdens de generale repetitie die alleen qua spanning onderdoet voor de live-uitzending van 's avonds). Buffertje De gevolgen van 'KRO's enige goed scorende programma' wer den zelfs door de grootste opti misten onderschat. De PTT had de programmamakers tien 06- nummers geleverd waarop zo'n 800.000 bellers konden worden geregistreerd. Er was zelfs voor een buffertje gezorgd van een paar honderdduizend bellers. Maar deze finale van de sound- mixwedstrijd sloeg alles. Meer dan 1,2 miljoen mensen belden waardoor de centrale op 'tilt' sloeg en een groot deel van de bellers niet werd genoteerd. Had dit de uitslag niet in belangrijke mate beïnvloed? Joop van de En- de smoorde de discussie rond middernacht in een vroeg stadi um. Nee, dat was geenszins het geval. Volgende vraag. Humphrey Bacilio had wel licht liever gehad dat de geluid- begrenzer in de studio de graad meter was geweest in plaats van die oververhitte centrale. Toen de 38-jarige verpleegkundige na melijk op het podium verscheen, veranderde de studio in een hek senketel en dat kwam heus niet alleen vanwege zijn eigen fans en collega's uit Alphen die goed ge groepeerd zaten, compleet met spandoek ('Humphrey is a cham pion'). Joop van de Ende die tot dan toe als een waanzinnige de menigte had opgezweept om te klappen en te gillen, moest nu opeens andere talenten c den want het publiek brak zijn pretfabriek bijkans af. John Den ver was na zijn overwinning zelfs zo eerlijk om te zeggen dat hij had gedacht dat Humphrey één zou worden. "Eerst had ik Whit ney Houston als eerste getipt. Toen ik echter de tribunes zag en hoorde tijdens de act van Jackie Wilson, veranderde ik van me ning en stond hij bovenaan mijn lijstje", aldus de sympathieke Hagenaar. Troost Een schrale troost voor Humphrey, maar het zegt genoeg over zijn optreden dat vrijwel perfect was. Merkwaardig eigen lijk dat de zaal massaal voor hém koos en het Nederlandse volk zich slechts mondjesmaat achter de zelfverzekerde artiest schaar de. Joop van de Ende weet als geen ander hoe de Nederlandse gemiddelde kijker eruit ziet en wat hij ze voor moet schotelen ('brood en amusement'), maar dit getuigde niet van een representa tief publiek daar in Aalsmeer. De Alphense artiest is niet te leurgesteld over de uitslag. "Wel nee. Ik ga lekker optreden. Be kend ben ik nu toch wel". Meer dan een goede middenmotor is- ie niet blijkens de 'telefonische enquête'. De kenners weten wel beter. Zijn spagaat en shuffle maken hem tot een meer dan ge wone verschijning. De mooie stem en blije kop geven hem nog wat extra's. Trouwens, wie in de finale be landt van dit commerciële circus zit al geramd voor de toekomst. Humphrey Wilson zoals zijn ar tiestennaam inmiddels luidt heeft de afgelopen dagen zoveel boekingen gekregen dat hij even Alphenaar Humprey Bacilio als Jackie Wilson. een stapje terug heeft gedaan. Hij houdt voorlopig in overleg met zijn manager Gerard Ridder- hof de boot even af. Plannen voor een single zijn er ook al, maar de verpleger kijkt even de kat uit de boom. Humphrey zegt 's middags tij dens de repetitie redelijk ont spannen te zijn. "Toch voel je het moment dichterbij komen. Ik moet me straks gewoon lekker voelen en dan gaat het vanzelf'. De artiesten worden allen op hun gemak gesteld door Henny Huisman, die niet ophoudt om te dollen tijdens de repetitie. Tot groot ongenoegen soms van Joop van de Ende die echt op el ke vierkante meter van de set te gelijk lijkt te zijn. Als alle deelne mers op het podium moeten ko men om het slotnummer van de show te repeteren, roept de pre sentator opeens 'stop maar'. Als de regisseur vraagt wat er dan is, roept-ie bloedserieus: "Die Piet Veerman tast me zomaar in mijn kruis". De Belg die een Neder lander komt imiteren, was tot dan toe de gangmaker onder de tien deelnemer, maar loopt nu rood aan. De Belgen zijn overigens goed vertegenwoordigd. Naast Piet Veerman is er een Madonna uit België en bovendien lijkt de Vlaamse pers ook ontdekt te hebben dat er bij de buren een waanzinnig populair programma aan de gang is. Aan de receptie worden ze opgevangen door mensen van de persdienst van de KRO. "Onzen Urbanus ligt er al uit geloof ik hè?" vraagt één van de journalisten. Ja, in de halve fi nale gesneuveld. Helaas. Hun en thousiasme om de show te ver slaan is er niet r^inder om, al krij gen ze na afloop even een standje van meester Joop. Enkele Vla mingen nemen het de program mamakers kwalijk dat niet vol doende duidelijk is gemaakt waar en hoe laat na afloop de 'crew' en de artiesten zich verza melen. Ze komen dus te laat op de geïmproviseerde persconfe rentie. Joop van de Ende is licht gepikeerd, maar die Belgen kun nen ook niet weten dat het hier om 'een feest gaat en niet om een wedstrijd' en dat het eigenlijk niet past om kritiek te hebben ze ker niet op alom aanbeden tv- persoonlijkheden. "Ik ben in Antwerpen ook wel eens ver dwaald", is het antwoord van Van de Ende. "Heeft u nog meer van dit soort vragen?" Dat heb ben de Zuiderburen zeker. Het zou voor een heleboel Belgen on mogelijk zijn geweest om een 06- nummer te bellen in Nederland. Volgens de technici is dat niet het geval en de lage score van Piet Veerman en Madonna heeft daar zeker niets mee te maken. Verkeersleiding vliegkamp Valkenburg overgenomen door RLD Een deel van de vliegverkeers- leiding van het marinevlieg kamp Valkenburg (nabij Kat wijk) wordt begin volgende week officieel overgedragen aan de Rijksluchtvaartdienst (RLD). De overdracht is nood zakelijk omdat de marine al ja ren met een tekort kampt aan een radarbevoegde verkeers leiders en geen andere moge lijkheden ziet om de verkeers leiding op sterkte te brengen. door Frans van den Berg Daarnaast levert de reorganisa tie een flinke besparing op. Binnen twee jaar wordt een groot deel van de medewerkers van de verkeersleiding van Valkenburg en het marine- vliegveld De Kooy in Den Hel der overbodig. De verkeerslei ders van de marine hebben gro te problemen met de reorgani satie. DEN HAAG/V ALKENBURG - Volgens het hoofd van de afdeling luchtvaart van de marinestaf in Den Haag, W. J. Eiff, kampt de ma rine al vele jaren met een tekort aan radarbevoegde-verkeersleiders. De verkeersleiders praten vliegtui gen en helikopters op de basis Val kenburg en De Kooy binnen, waar bij gebruik wordt gemaakt van ra dar. Het opleiden van deze mensen kost veel tijd, het aantal uitvallers is hoog en er zijn te weinig praktij kopleidingsplaatsen. Ook de lucht macht en de Rijksluchtvaartdienst kampen met personeelstekorten. De burgerluchtvaart stapte al ja ren geleden over van het radarsys teem op het instrument-landings systeem. De marine voert dat sys teem nu ook in op de basis Valken burg. Apparaten langs de landings banen zenden signalen uit naar de vliegtuigen. Aan de hand daarvan kunnen de piloten zelf de landings baan vinden. De invoering vergt een investering van ruim vijf mil joen gulden voor de twee hoofdlan dingsbanen op Valkenburg. De 13 Orion-vliegtuigen zijn al met appa ratuur hiervoor uitgerust, terwijl alle helikopters binnen enkele ja ren worden aangepast. "De RLD neemt gratis de nade ringsverkeersleiding van Valken burg over. Vanaf 500 meter,blijft Valkenburg echter de leiding hou den. In de huidige situatie is het luchtruim verdeeld tussen Schip hol, Valkenburg en Zestienhoven. Dat was niet alleen lastig voor de burgerluchtvaart, maar ook voor ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoed eisende medische hulp). Voor def R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld e za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Janssen, tel. 155010, spreekuur: Rosmolen 2. Groep f baum, Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Klaasen. Zwanenzijde 27, tel.213546. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, tel. 120266, spreekuur: Utrechtse Veer 17. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne. Slolk. Jurgens. Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Potsinek, tel. 897577. >t 24 uur: J. de Bruijne, Kernstraat 11 Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Bloemen, Meloenstraat 39, tel. 311319. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bénit, tel. 720404, spreek uur: Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, Medische Diensten De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J.L. Schaefer. Rijnsburger- singel 11, tel. 173964. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Baart, tel. 220697. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: O. Du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100; zo: R. van Velzen, Heelblaadjespad 9, tel. 891100; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur op: Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Over- vest, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten za: J. Baars, R. Wagnerlaan 63. tel. 2520; zo: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten. tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel. 071-120502. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: i. Koster-Stoker, Narcisstraat 47, praktjk R. Koster en G. Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of DJ. Brandt, Homanstraat 1. Rijnsburg. tel. 173266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Lelden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: L. Albrecht, Boerhavelaan 40, Leiden, tel. 071- 170748. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereikbaar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwoude- Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. de Orions, die bij de landing op Valkenburg zowel met Schiphol of Zestienhoven moesten werken als met Valkenburg. Onnodige over lappingen in een klein en druk ge bied", stelt Eiff. Radarbevoegde- verkeersleiders van Valkenburg worden de komende twee jaar zo nodig overgeplaatst naar De Kooy. De basis bij Den Helder krijgt het met de KLM-helikopters steeds drukker, terwijl de RLD de ver keersleiding niet kan overnemen. Rond 1990 zijn er na de reorgani satie voor Valkenburg en De Kooy nog 43 functies over, waarvoor on geveer 50 mensen nodig zijn. In de huidige situatie zijn er 76 functies, maar als gevolg van het perso neelstekort zijn er 67 mensen in dienst. Gedwongen ontslagen zul len er niet vallen. Wel krijgen de oudere mensen en de niet bevoeg de verkeersleiders een andere functie. Kritiek De reorganisatie is echter zeer omstreden. "Het wordt steeds dui delijker dat de hele reorganisatie als bezuiniging wordt gebruikt en niet als oplossing voor de tekorten aan verkeersleiders. Er gaan zelfs banen verloren", meent J. Gol- steyn, namens de marine-verkeers leiders. Volgens Golsteyn zijn al veel jonge mensen aan het sollicite ren geslagen bij de luchtmacht en de Rijksluchtvaartdienst. De verkeersleiders hebben veel bezwaren aangedragen tegen de overdracht aan de RLD, die op proef al drie jaar de aanvliegver- keersleiding van Valkenburg uit voert. Daarbij zouden veel inciden ten zijn ontstaan, waarbij enkele bijna met fatale afloop. Volgens de marineleiding valt het allemaal wel mee, zeker gezien het feit dat niet één incidentenrapport is opge maakt. De verkeersleiders zeggen wel rapporten te hebben gemaakt, maar de leiding van Valkenburg weigerde die door te zenden naar Den Haag. "Rampen zijn voorkomen, om dat we met de rondzoekradar de vliegtuigen toch in beeld hadden. Een Orion van de marine tijdens de landing op vliegkamp Valkenburg. Deze radarinstallatie ziet alle vlieg tuigen in een gebied tot voorbij Londen en Noord-Frankrijk. Wan neer de RLD begin februari de lei ding overneemt, moet deze radar uit", wijst Golsteyn op een nieuw probleem. "De marineleiding neemt zodoende extra risico's. Re clamevliegtuigjes die boven het strand vliegen, zijn niet uitgerust met het instrument-landingssys teem zodat Schiphol deze vlieg tuigjes niet 'ziet'. Dat kan bij het landen op Valkenburg gevaarlijke situaties opleveren". Ook de dienstverlening wordt veel minder. Wanneer helikopters gewonden naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag of Bever wijk brengen of naar het AZL vlie gen, is dat bij goed weer geen pro bleem met een goede kaart. "Wan neer bij slecht weer het zicht be perkt is, schoten wij steeds te hulp. Wanneer de rondzoekradar defini tief uit gaat, is dat niet meer moge lijk. Helikopters moeten dan bij slecht weer landen op Valkenburg en de gewonden per ambulance verder vervoeren". Grotere problemen hebben de verkeersleiders met de aanschaf van een instrument-landingssys teem voor de tweede landingsbaan van Valkenburg. Op dat moment wordt namelijk ook de tweede ra dar uitgeschakeld, waarmee vlieg tuigen vanaf 20 mijl worden bege leid. "Het is veel veiliger deze radar te behouden. Ook Soesterberg en Eindhoven werken zowel met het landingssysteem als met de preci- sie-naderingsradar. Met de radar kunnen ook vliegtuigen zonder het landingssysteem op Valkenburg terecht, evenals in situaties waarbij het systeem op het vliegveld of in een vliegtuig kapot is. Ook bij sta kingen van de verkeersleiders op Schiphol en in situaties van span ningen of oorlog, kan de marine zelf de leiding over Valkenburg houden", bepleit Golsteyn. 'Toneelclubs regio meer samenwerken' KATWIJK De amateur-toneel verenigingen in de regio zouden veel nauwer met elkaar moeten moeten samenwerken. Met die ge dachte heeft voorzitter H. de Reus van de Katwijkse vereniging Mi- miek's Theater het initiatief geno men voor een toneelparty voor alle gezelschappen in deze streek. Het doel van deze party is in de eerste plaats elkaar beter te leren kennen, waarmee een basis voor toekomsti ge samenwerking kan worden ge legd. De amateur-toneelspelers in de Leidse regio hebben momenteel nauwelijks contact met elkaar, zo is de ervaring van De Reus. "Ze we ten vaak niet eens welke vereni ging een paar dorpen verder actief is", zegt de Katwijker. ZATERDAG 30 JAN. HDlegom poppenbeurs in Treslong, tot 16.00 uur. Katwijk optreden van Kindercircus 'Elle boog', aanvang 14.00 uur in Tripodia aan hef Hoornesplein. winterwandëling door het Pan- bos, start 14.00 uur bij de ingang aan de Wassenaarseweg. Leiden vlooienmarkt in de Pieterskerk, tot 16.00 uur. Woon Ideaal Beurs in de Groen- oordhallen, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. e Houtloop het Leidse Hout, start om 14.00 uur. bingo-avond in buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valkenpad m de Merenwijk, aanvang 20.15 i naturistisch zwemuurin het Vijl Meibad aan de Boshuizerlaan is met ingang van 30 jan. voortaan van 13.00 tot 14.00 uur. grammofoonplatenbeurs in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43, tot 17.00 uur. optreden van 1 Oerorkest, v/h Kratjetoe, aanvang 20.30 uur in De "Burcht. optreden van Fino Gomez- /Beatris Firpi, met Braziliaans Latin Jazz, aanvang 21.30 uur in Art Centre Droomfabriek aan de Oude Singel. optreden van 'Kobus gaat naar Appelscha', aanvang 23.15 uur in het LVC aan de Breeslraat. Leiderdorp uitvoenng van de musical "Meester Vosch' door kinderkoor De Rijnzangertjes, aanvang 14.30 uur in de kapelzaal van de Schep- pingskerk, Laan van Ouderzorg- toneelvoorstelling 'Bedkwartet', door toneelgroep Voorschoten, aanvang 20.00 uur in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijke- A Wassenaar clubavond Wassenaarse Jazz Club met medewerking van Car rousel Jazz Band, aanvang 21.00 uur in het Deylercentrum aan de Hofcampweg. Zoeterwoude gala-avond met verkiezing sportman en sportvrouw van het jaar, aanvang 20.00 uur in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg. ZONDAG 31 JAN. Leiden Woon Ideaal Beurs in de Groen- oordhallen, van 11.00 tot 17.00 uur. optreden van het Arnold Schön- berg Kamerorkest met onder meer de barokopera Dido en Aeneas, van Henry Pureed, aanvang 14.15 presentatie van de dichtbundel: 'De stad is een jongen', van Guus Walenkamp, aanvang 15.30 uur in Sociëteit De Burcht. bosloop over 2,1 t het Leidse Hout georganiseerd door Atletiek Vereniging Holland, inschrijven vanaf 10.00 uur, start en finish op de kunststofbaan. film: "The Berlin Affair', van Lilia ns Cavani, aanvang 21.15 uur in het LVC aan de Breestraat. Leiderdorp theeconcert door ensemble "Contretemps', muziek uit de 18e eeuw, renaissance en barok, aan vang 15.00 uur in de Muzenhof aan 'a Cor Gordijnsingel. Kamerkoor onder leiding Eriks, aanvang 12.30 uur in het Ambachtshuis aan de Voorstraat toneelvoorstelling "Bedkwartet' door Toneelgroep Voorschoten, aanvang 14.30 uur in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijke- MAANDAG 1 FEBR. Lelden concert in de vioolserie door ëohn Helstone. viool en Miep den Herder, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oud.e Vest. bijeenkomst van het Spiritisch Genootschap' Leiden, inleiding door Ds. Meiners uit Soest over: 'Het boek der Openbanng', aan vang 20.00 uur in zaal Lage Mors- .weg 14a. De winnaar van de Soundmixshow, de 29-jarige Apeldoorner Jos van der Brom, als Jonh Denver, (foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11