D Eerst 'The Dead' maken en dan sterven Brinkman <:FILM£ 'W*9 Russische films uit de ijskast pleit voor festival VRIJDAG 29 JANUARI 1988 PAGINA 9 ■ps *- o ROTTERDAM (GPD) - Niet met een geruststellende toezegging, maar wel met een voor de Neder landse filmcultuur bemoedigende bevestiging van zijn standpunten heeft minister Brinkman gister avond het zeventiende Film Festi val Rotterdam geopend. Brinkman wil met een herschikking van de voor cultuur beschikbare over heidsgelden de financiële steun voor het Filmmuseum en het Rot terdamse festival uitbreiden en verklaarde bereid te zijn die als prioriteiten in de Tweede Kamer met hand en tand te zullen verdedi gen. Of Brinkman inderdaad de steun van de Kamer zal verwerven, staat nog te bezien. Feit was wel dat in de grote zaal van Luxor de verza melde Nederlandse filmwereld met welgemeend applaus reage- eerde op de toespraak van de be windsman van wie men gelooft dat hij oprecht de filmcultuur een warm hart toedraagt. De eerste dag van het festival bood naast de openingsfilm 'Sam my and Rosie get laid' (zie hieron- mmmmmmmmm illilliillilil Een scène uit de film 'Zegen', warin tussen 1902 en 1941 persifleert. ce Pialat), 'Barfly', 'Un ragazzo di Calabria' (Luigi Comencini) en 'Lunga vita alia signora' (Ermanno Olmi). Tot de filmers die in Rotterdam 'kinderen aan huis' zijn, behoren: de Chileen Raül Ruiz (met twee nieuwe films), de Braziliaan Edou- ardo Countinho, Jean Luc-Godard (hij filmde een ontmoeting met Woody Allen), Amos Gitai en Chen Kaigé. Voorts zal er een terugblik worden gegeven op de ontwikke lingen van de Portugese via negen klassiekers plus werkstukken. Kinobouffe Van de speciale evenementen springen er twee sterk in het oog. Zondag wordt er een 'Kinobouffe' aangericht. Een exclusieve eetpar- tij waaraan een honderdtal cine matografisch èn culinair geïnteres seerden kunnen aanzitten. Voorge zet wordt een filmprogramma be staande uit werkstukken met eet- onderwerpqji. Tussen 13.00 uur en 22.00 uur worden de films afgewis seld met speciale maaltijden, klaar gemaakt door meesterkoks. Volgende week zaterdag wordt in de grote zaal van De Doelen een voorstelling gegeven van Buster Keatons 'The General', met muziek van Carl Davis die zal worden uit gevoerd door het Rotterdam Phil- harmonisch Orkest. Voorafgaand aan die uitvoering zullen de Rotter dam Awards worden uitgereikt aan de twintig regisseurs die door een internationaal gezelschap van 100 film-autoriteiten worden aange merkt als de hoop voor de toe komst. ROTTERDAM - 'The Dead' ma ken en dan sterven. Zo ongeveer moet het er vorig jaar in het Califor- nische Valencia aan zijn toegegaan. Gekluisterd aan een rolstoel en een paar slangetjes die hem verbonden met een zuurstoffles. Op die ma nier maakte regisseur John Huston zijn laatste film 'The Dead'. door Bart Jungmann Hij was de dood als het Ware net te snel af. Een paar maanden na het voltooien van de opnamen en een paar dagen voor de wereldpremiè re in Cannes stierf John Huston. Hij had zijn toch al bijzondere film carrière niet treffender kunnen af sluiten. The Dead' is een mooie, in getogen film die al bij voorbaat één van de het hoogtepunten is op het zeventiende Filmfestival Rotter dam. Al in 1956, tijdens de opnamen van 'Moby Dick', speelde Huston met de gedachte 'The Dead', een kort verhaal van James Joyce, te verfilmen. "Joyce is de meest in vloedrijke schrijver in mijn leven geweest. Zijn boek 'Ulysses' beïn vloedde zelfs een hele generatie", aldus Huston in een interview vlak voor zijn dood. 'The Dead' is het slotverhaal in de bundel 'Dubliners' (nu verkrijg baar als goedkope uitgave bij De Bezige Bij). Huston over het ver haal: "Het confronteert je met be paalde aspecten van het leven: lief de, huwelijk, passie en dood. 'The Dead' is één van de meest geweldi ge verhalen in de Engelstalige lite ratuur". Het verhaal heeft een paar din gen gemeen met 'Under the Volca no', het boek van Malcolm Lowry dat Huston in 1984 verfilmde. Het doodsbesef klinkt er sterk in door en het ziet er bij lezing niet bepaald uit als stof voor een film. Van actie is nauwelijks sprake, de handeling speelt zich vooral af in de hoofden van de voornaamste karakters en laat zich in één woord samenvat ten: een feestavond. Diner dansant 'The Dead' in het kort: in een huis ergens in Dublin geven twee oudere zusters en een inwonende nicht hun traditionele diner dansant. Het jaar 1904 is een paar dagen op gang. Kate en Julia wach ten gespannen de komst van hun gasten af. Ze kijken in het bijzon der uit naar Gabriel, hun favoriete neef, en vrezen de komst van Fred dy Malins, een gast die meestal al wat op heeft als hij arriveert. Het avondje verloopt echter soe pel. Er wordt gedanst, gezongen en voorgedragen. Tijdens het diner spreekt Gabriel dankbare woorden tot de drie gastvrouwen. Op het moment dat je je afvraagt waarop die titel eigenlijk slaat, krijgt het verhaal zijn (subtiele) wending. Bij het vertrek hoort Gabriels echtge note, Gretta in de verte het volks liedje 'Het meisje van Aughrim' zingen. Het grijpt haar zeer aan. Gabriel begrijpt niet waarom. Terug in hun hotelkamer vertelt ze het hem: voordat ze Gabriel ken de, had Gretta contact met ene Mi chael Furey, een jongen die het lied vaak zong. Een paar weken nadat ze haar geboorteplaats verliet, sterft de jongen. Gabriel is duidelij ke geschokt en beseft hoe slecht hij Gretta eigenlijk kent. Hij vraagt: "Waaraan stierf hij zo jong? Tuber- colose?". Ze antwoordt: "Ik geloof dat hij voor mij is gestorven". Joyce besluit zijn verhaal dan als volgt: 'Het sneeuwde ook op het eenzame kerkhof waar Michael Fu rey begraven lag. De sneeuw lag dicht opeen gewaaid tegen de ge kromde kruisen en grafstenen, op de punten van het kleine hek, op het kale struikgewas. Zijn ziel ebde langzaam weg, toen hij het zachtjes hoorde sneeuwen door het heelal en zachtjes sneeuwen als in het laatste uur over levenden en do den'. Zoon Tony Huston, die het ver haal bewerkte, is heel dicht bij het verhaal van Joyce gebleven. Daar aan dankt de film zijn introverte karakter. Het is een vertelling die de de toeschouwer niet overvalt met spanning of bij de keel grijpt door sterke dramatiek. In de tradi tie van de paar Ibsen-verfilmingen is 'The Dead' een film voor goede verstaanders, waarin goed wordt geacteerd (dochter Anjelica Hus ton maakt als Gretta het familie feest compleet). 'The Dead' is morgen in het Rot terdamse Luxor-theater te zien en zal na afloop van het festival in de rest van het land gaan draaien. Daarnaast wordt in Rotterdam een documentaire vertoond, die werd gemaakt bij de opnamen van 'The Dead' en zijn een paar minder be kende films en documentaires van Huston zelf in het programma op genomen. 'Sammy and Rosie' De openingsfilm van het festival gisteravond was 'Sammy and Ro sie get laid'. Regisseur Stephen Frears begint zijn film met een ci taat van premier Thatcher. Ze zegt: 'We hebben een belangrijke klus in de binnenstad te verrichten'. Dat is cynisch bedoeld, zoals de Frears- kenners zullen begrijpen. Hij be hoort tot de lichting Engelse film makers die sociale misstanden in eigen land aan de kaak stellen. Hij deed dat eerder met 'My Be autiful Laundrette'. Het samen werkingsverband met scenario schrijver Hanif Kureishi heeft nu geresulteerd in een film, waarmee veel explicieter een politieke bood schap wordt verkondigd. Enge land is een klassemaatschappij ge worden, aldus de makers en zij scharen zich achter de gedupeer den van de welvaartsmaatschappij. Frears en Kureishi creërden daar bij een soort oorlogssfeer. 'Sammy and Rosie get laid' is in eigen land omstreden omdat het een vals beeld van de Engelse wer kelijkheid zou geven. Los daarvan is de film nauwelijks noemen: geforceerd en gevuld met personages die niet tot leven ko men. Na Rotterdam zal deze film in landelijke roulatie worden ge bracht. Behalve 'The Dead' heeft het Rotterdamse festival nog een film die op het laatste festival van Cannes de aandacht trok: 'Yeelen'. De juryprijs betekende een bijzon der erkenning voor de Afrikaanse cinema. 'Yeelen' werd gemaakt door de Malinees Souleymane Cis- sé, een van de prominentste film makers uit dit continent. In een verhaal over de Afrikaanse cinema, dat een paar maanden geleden in deze krant stond, werd Cissé ge roemd als een kunstenaar die de Afrikaanse cultuur in ere houdt. 'Yeelen' past in dat kader. Het is een legende-achtige geschiedenis over een zoon die voor zijn vader op de vlucht is. Beiden beschikken over bijzondere gaven. In de ver bluffende slotscène komt het tot een confrontatie. Niet iedereen zal zich even gemakkelijk kunnen vin den in deze rituele geschiedenis en het houterige spel van de acteurs. Maar dat neemt niet weg dat 'Yee len' een bijzondere kennismaking is met een filmcultuur in opbouw. Het is in elk geval een film die lang blijft hangen. Cissé's film is vol gende week vrijdag en zaterdag in het Rotterdamse Luxor te zien. 'Ei' Ook films van eigen bodem ko men in Rotterdam aan bod, zij het dat ze van korte duur zijn. Eén zo'n film is 'Ei' van Danniel Danniel, een Israëliër die het fïlmmaken leerde op de Vrije Akademie in Den Haag. 'Ei' is een komische film van minder dan een uur in de tradi tie van 'Abel' en sommige films van Jacques Tati. Een 35-jarige bakker woont nog bij zijn moeder in een dorpje (Koc- kengen levert dit fraaie decor) en laat zich door twee vrienden over halen om te reageren op een con tactadvertentie. Elke middag zit hij met zijn vrienden op het pleintje waar de bus steevast om half een stopt. Op een dag stapt een dame uit: zijn penvriendin. 'Ei' is een opvallend debuut en een komedie, waarin de toeschou wer niet voortdurend met grappen om de oren wordt geslagen. 'Ei' is het best te omschrijven als een glimlachfilm. Vanavond, zondag en maandag in Rotterdam te zien. Begin maart draait de film in het Filmhuis LVC. ROTTERDAM - Het Filmfestival Rotterdam staat voor twintig pro cent in het teken van de liberalise ring in de Sovjet-cinema. In het to tale aanbod bevindt zich veel werk van nog piepjonge kunstenaars, eindexamenstukken van filmaca demici, maar ook een reeks legen darische films uit het verleden die tot voor kort niet openbaar moch ten worden vertoond. Films die zijn vrijgegeven dank zij de inspan ningen van een commissie die wordt voorgezeten door Andrei Plachov, filmcriticus van de Pravda. door Pieter van Lierop Ook Plachov is naar Rotterdam gekomen om de werkzaamheden van zijn commissie toelichten. An drei Plachov: „Na het zesde con gres van de Sovjet-filmersvak bond, in mei 1986, is er een com missie ingesteld die moest nagaan of er mogelijkheden waren films, die in het verleden waren verbo den, alsnog voor openbare verto ning vrij te krijgen. Ik werd geko zen tot voorzitter van die commis sie en begon aan die taak met in mijn achterhoofd een stuk of twaalf films waarvoor ik me wilde inspannen. Na anderhalf jaar is mijn verlanglijst uitgebreid tot ruim honderd films. Niet alleen speelfilms, maar ook documentai res, tv-films en zelfs animatie films". "Keer op keer komt de vraag ter tafel: waarom in hemelsnaam werd destijds deze film verboden? Vaak kunnen we er geen enkele plausi bele reden voor bedenken. Het is een feit dat waanzinnig veel films uit roulatie zijn gehouden. Soms kwam het voor dat ze volgens de of ficiële lezing wel degelijk vertoond zijn, maar dat was dan gebeurd met zo weinig kopieën dat ze nagenoeg ongezien zijn gebleven. Dat is een eigenaardig probleem: een nieuw leven creëren voor films die intus sen tien of twintig jaar oud zijn". "Natuurlijk zijn er soms films niet uitgebracht omdat men ze ge woon slecht vond, mislukt, vol strekt oninteressant. Van andere kun je nu constateren dat ze inder tijd eigenlijk best interessant zijn geweest, maar dat nu niet meer zijn: achterhaald door de tijd, ge woon te gedateerd. Maar dan nog zijn er geen redenen aanwezig om ze uit de openbaarheid weg te hou den. In zulke gevallen kunnen er toch op zijn minst twee of drie ko pieën gemaakt worden voor filmar chieven en cinematheken. Maar er waren ook erg veel films die je nog steeds een groot publiek gunt. Die komen nu alsnog in de bioscopen. Dat zijn niet altijd van die fameuze gevallen als 'Boete' van Aboeladze. Maar even goed erg belangrijke films". "We beleven nu een artistieke vrijheid en de mogelijkheid bestaat om een heel ander soort films te maken dan men van de Sovjetunie gewend is. Als een paar jaar gele den een scenarist naar een studio kwam met een filmverhaal over drugsproblemen of zoiets, dan kreeg hij te horen: je bent gek, we hebben draaiboeken nodig voor films over fabrieken en vijfjaren plannen. Als dezelfde scenarist zich nu meldt met de mededeling: ik heb nu mijn script af voor een prachtige film over een vliegtuigfa briek, dan wordt de schrijver thans meegedeeld dat hij beter iets kan bedenken over prostitutie of de zwarte markt". "Dat zijn problemen die relevant zijn voor onze maatschappij en nog nooit mochten ze in films behan deld worden, maar er is nu perest- roika. Zo zullen er nog een hoop films gemaakt worden. Want het begint ook een mode te worden na tuurlijk. Het gekke is dat we nu die censuur dus niet meer hebben, maar het is net of de films ineens stukken minder goed worden. Bunuel heeft wel eens gezegd dat de censuur hem heeft geholpen, omdat hij daardoor werd gedwon gen inventief te zijn". Door de ontwikkelingen hebben Sovjet-filmers nu ook de mogelijk heid in het buitenland te werken. Wat vindt Plachov daarvan? „Ik denk dat het voor iedere cineast heilzaam is als hij in contact kan komen met de cinema van andere landen. Dat is vooruitstrevend. Maar er kunnen wel merkwaardige resultaten uit voortkomen. Ik weet niet hoe bij jullie Mikhalkovs 'Oei Ciornie' is ontvangen, maar ik was er niet verrukt van. De Tsjechov- verfilmingen die Mikhalkov vroe ger in eigen land maakte, waren een stuk gaver". BIOSCOPEN (OP)NIEUW 'Raw Deal' - Arnold Schwarzenegger zit als een sheriff in een klein dorpje te verpieteren als de FBI zijn hulp in roept te bestrijding van een Mafia- bons die Chicago terroriseert, Cfty, Katwijk. 'Innerspace' - piloot en zijn ruimte toestel worden zeer verkleind en be landen in de ingewanden van een een voudig burgermannetje, Lido, Lei den, City, Katwijk en Greenway, Voorschoten. 'Havinck' - vrouw van advocaat pleegt zelfmoord en stort echtgenoot en dochter in crisis. Greenway. Voor schoten. 'De geest van de bijenkorf - al wat ou dere kunstfilm uit Spanje, Greenway, Voorschoten. BLIJVERS 'Stakeout' - politieman moet in aardi ge thriller de vriendin van misdadiger in de gaten houden en wordt verliefd op haar. Lido, Leiden 'Raising Arizona' - kinderloos echt paar jat in hilarische film eenvijfde van een vijfling, Lido, Leiden 'Fatal Attraction' - spannende film' over vrouw die haar 'minnaar voor één nacht' en zijn gezin te grazen neemt, Lido, Leiden en Euro. .Viphen 'The secret of my succes' - Michael J. Fox maakt yuppie-carrière, City, Kat wijk en Lido, Noordwijk 'Masters of the universe' komt tot filmleven, Trianon, Leiden 'De reddertjes' - Disney-film uit 1977, waarin in de gewelven van het ge bouw van de Verenigde Naties hulp vaardige muizen vergaderen, een commissie van muizen besluit hulp te bieden aan een hulpbehoevend meis je. Euro Alphen en Lido, Leiden 'Dirty Dancing' - eenvoudige maar charmante dansfilm, Luxor, Leider* en Euro Alphen 'The Last Emperor' - groots epos die wellicht niet helemaal oplevert wat de Bertolucci-liefhebber verwacht, Lido, Leiden 'Van geluk gesproken' - Aanstekelij ke film waarin plaats voor een lach en een traan, Trianon, Leiden 'Witches of Eastwick' - duivelse Jack Nicholson verleidt in een klein dorp drie vrouwen, Euro, Alphen 'Hector' - leuke Urbanus redt nogal knullig filmpje, City, Katwijk en Eu ro, Alphen SEKSFILMS DEN HAAG 'A night on the town' - Asta (463500), al. 'Fatal Attraction' - Asta, 12 jr. 'Hector', Asta, al. 'Gardens of Stone' - Babylon (471656), 'Aphrodite' - Cineac (630637), 16 jr. 'Stake Out' - Cineac, al. 'Dirty Dancing' - Cineac, al. 'Witches of Eastwick' - Metropole (456756), al. 'The Last Emperor' - Metropole, al. 'Tough guys don't dance' - Metropole. 12 jr. 'Innerspace' - Metropole, al. 'Half Moon Street' - Metropole, 16 jr. 'Innerspace' - Odeon (462400), al. 'Jaws, the revenge' - Odeon, 12 jr. 'The Principal' - Odeon, 16 jr. 'Dirty Dancing' Odeon. al 'Oci Ciornie' - Studio 656402), 16 jr. 'La Famiglia' - Studio, 16 jr. 'Amadeus' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'Full Metal Jacket' - Alfa, 16 jr. 'I've heard the mermaids singing' - Al fa, al. 'Fatal Attraction' - Alfa, 12 jr. 'Tough guvs don't dance' - Alhambra (233192). 16 jr. 'Dirty Dancing' - Alhambra, al. 'Big Foot and the Hendersons' - Cine- - speelgoed 'Fatal Attracton' - Calypso (234876), 12 'Angel Heart' - Calypso, 16 jr 'Kroniek van een aangekondigde dood' - Cinecenter (236615). 16 jr. 'II Camorrista' - Cinecenter, 16 jr. 'Rita, Sue and Bob too' - Cinecenter, 16 jr. 'Radio Days' - Cinecenter, al. 'Stake Out' - Cinema Int. (15124), al. 'The Last Emperor' - Cinema Int., al. 'The Principal' - City (234579), 16 jr. 'American Ninja 2' - City, 16 jr. 'Jaws, the revenge' - City, 12 jr. 'Stakeout' - City, al. 'Best Shot' - City, 16 jr. 'Innerspace' - City, al. 'Nadine' - City. al. 'I've heard the mermaids singing' - Kriterion (2317080), 16 jr. 'Wish you were here' - Kriterion, 16 jr. 'When she was bad" - Parisien (246540). 18 jr. 'White Hot' - Parisien, 18 jr 'Oci Ciornie' - The Movies (245790), 16 jr. 'Wish you were here' - The Movies, 16 Jr- 'La Famiglia' - The Movies, 16 jr. 'Witches of Eastwick' - Tuschinski, al. 'Naam van de roos' - Tuschinski (262633), al. 'The Last Emperor' - Tuschinski, al 'Dirty Dancing' - Tuschinski, al. 'Van geluk gesproken' - Tuschinski, al. 'Halfmoonstreet' - Tuschinski, 16 jr. 'Jaws, the revenge' - Tuschinski Cine ac (243639), 12 jr. 'Hersenschimmen' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE in haar eerste grote rol trok Silva- na Mangano de internationale aandacht en de bijbehorende fo to van Mangano, in korte broek en met haar voeten in een drassig rijstveld, staat nog in menig man- nengeheugen gegrift. 'Riso Amaro', misschien beter bekend als 'Bittere Rijst', wordt morgen avond op Duitsland 3 uitgezon den (22.00 uur). De film speelt zich af in de Italiaanse Po-vlakte, waar vrouwen uit de stad elk jaar werk vinden. Mangano laat zich in met een misdadiger die het heeft gemunt op de oogst. 'Riso Amaro' werd in 1949 door Gi useppe de Santis gemaakt. 'Author! Author!' is een komi sche film uit 1982 met Al Pacino als de onverwachte hoofdrolspe ler. Normaal acterend in serieuze rollen speelt hij hier een chaoti sche schrijver van toneelstuk ken. Zijn vrouw verlaat hem en hij blijft achter met vijf kinderen. De zorg voor dit vijftal botst wel eens met het werk, maar geluk kig komt Dyan Cannon, die de ster in zijn nieuwe toneelstuk is, een handje helpen (dinsdag, BBC 2, 22.00 uur). Woensdag is op Duitsland 2 'Les Princes' te zien. Een bijzon dere film van Tony Gattlif over een zigeunerfamilie die eerst door de politie en later door brand van woonwagen en haard verdreven wordt. Prachige hoofdrol van Gérard Darmon (22.40 uur). In 1979 overleed John Wayne en in 1976 maakte hij zijn laatste film: 'The Shootist'. Een pas send afscheid. Hij speelt hierin een ernstig zieke revolverheid die zijn laatste dagen in alle rust wil slijten. Maar daarvan komt niets terecht (20.07, Nederland 2, maandag). FILMHUIZEN Het Kijkhuis heeft de Urbanus- komedie 'Hector' overgenomen van de bioscopen. Urbanus speelt de gelijknamige hoofdrol van een weesjongen die niet erg liefdevol in een pleeggezin wordt opgenomen. Op zijn eigen ma nier komt hij vader, moeder en zoon toch van pas (tot en met zondag om 20.00 en 22.15 uur). Weer terug in het Kijkhuis is 'Oei Ciornie', een film van Niki- ta Michalkov met Marcello Mast- roianni in de hoofdrol. De film is gebaseerd op een aanal verhalen van Tsjechov (tot en met woens dag om 19.30 en 21.45 uur). 'The Big Chili' draait maandag in het Kijkhuis. Een groepje dat in de jaren zesig bevriend was, treft elkaar weer bij de begrafe nis van één van hen. Er volgt een weekeinde van emotionele top pen en dalen. Dinsdag is 'Tan gos' van de Argentijn Fernando Solanas te zien. Argentijnse bal lingen willen in een tango-musi cal hun gevoelens van onbeha gen tot uitdrukking brengen. Woensdag is de beurt aan 'Teore- ma' van Pier Paolo Pasolini. Te rence Stamp speelt de schone jongeling die het leven van een rijke familie in het ongerede brengt (al deze films worden om 20.00 en 22.15 uur vertoond). LAK-Cinema heeft zijn vaste dinsdagavond ingeruimd voor de populaire klassieker 'Doctor Zhivago'. Een glamour-achige verfilming van Boris Pasternaks boek. De opnamen van dit lief desverhaal dat zich afspeelt te gen de achtergrond van de Rus sische revolutie werden vooral in Spanje gemaakt. David Lean voerde de regie. Aanvang 20.00 Filmhuis LVC vertoon dit weekeinde 'The Berlin Affair' van Liliane Cavani. Hierin wordt het verhaal verteld van een scan daleuze driehoeksverhouding tussen een diplomaat, zijn vrouw en de dochter van de Japanse ambassadeur. Dat allemaal aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog. Gudrun Landgre- be speelt een van de hoofdrollen Aanvang 21.15 uur. Verder in het Filmhuis 'Het Rode Huis' van de Nederlander Jan Dop. Het is een film over de Navaho indianen in Arizona. Door de ontdekking van urani um in hun woongebied dreigen de indianen gedeporteerd te wor den. De recensenten noemen 'Het Rode Huis' een indrukwek kende documentaire, waarvoor de omroepen geen belangstel ling toonden, maar die het waard is gezien te worden. Dat kan woensdag om 20.00 en 22.15 uur. Donderdag draait hier 'The Trial', Kafka's verhaal van een kantoorklerk als slachtoffer van de bureaucratie werd verfilmd door Orson Welles (21.15 uur). Festivaldirecteur Huub Bals vaart weer een progressieve koers. (foto GPD) der) twee Japanse films die bijzon der de moeite waard zijn. In 'Ze gen' persifleert Shohei Imamura het Japanse imperialisme tussen 1902 en 1941, aan de hand van de le vensloop van een vaderlandslie vende souteneur die op gezag van hogerhand bordelen exploiteert in Mantsjoerije, Hong Kong en Ma leisië. Niet minder kras zijn de gebeur tenissen die aan het daglicht ko men in de eveneens door Imamura opgezette maar door Kazua Hara gerealiseerde documentaire 'The Emperor's Naked Army Marches. Veertig jaar na het einde van de oorlog gaat een voormalig soldaat uitzoeken wat er precies is voorge vallen met twee vroegere vrienden die op Nieuw Guinea, nog na de ca pitulatie wegens desertie werden geexecuteerd. Naast een opvallend grote reeks bekende films stelt directeur Huub Bals zijn festival dit jaar volledig in het teken van de 'toekomst'. Het blijkt uit een omvangrijk program ma dat bestaat uit beloftevolle werkstukken die zijn vervaardigd aan de filmacademies van Moskou, Tbilisi en Poona, plus de Italiaanse filmschool van Ermanno Olmi. Het blijkt ook uit de aandacht voor een jeugdige solist als de Hongaar Miklós Acs, debuterende Duitsers als Jan Schütte en Uwe Schrader, en de met Nederlandse steun in het zadel geholpen Argentijn Alejan dro Agresti. Maar het is, zoals gezegd, allesbe halve een festival waarin de klin kende namen zullen ontbreken. Tijdens de festivals van Cannes en Venetië zijn door Bals een reeks voortreffelijke films opgepikt. Naast de hieronder besproken films 'The Dead' en 'Yeelen' zijn dat 'Sous le soleil de Satan' (Mauri- Een scène uit 'The Dead': de gastvrouwen Kate en Julia met hun gasten Gretta en Gabriel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9