Verzwijgen rente harder aangepakt ACHTERGROND Nederland kan EG-top laten mislukken Fokker verkoopt weer 2 Fokker-50- vliegtuigen Toenemend gebruik van kernenergie Resultaten Akzo onder druk door dalende dollar 'Gevolgen beurskrach worden overdreven' Bloemenveiling zit om personeel te springen iyoo ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Spaarders die verzwegen rente-in komsten alsnog opbiechten zullen niet zo'n soepele behan deling krijgen als door staatssecretaris Koning (financiën) was voorgesteld. Minister Ruding (financièn) stelde gisteren voor de niet meer na te vorderen bedragen te verlagen. De PvdA en de Vereniging van In specteurs en adjunct-inspecteurs van de belastingdienst hadden daarop aangedrongen. Wanneer over de jaren 1986, 1985 en 1984 rente niet is opgegeven, wil Financiën voor belastingplichti gen die zich alsnog melden drem pelbedragen (in de praktijk kwijt schelding) van respectievelijk 1.000, 2.000 en 3.000 gulden instel len. Staatssecretaris Koning had eerder 1.000, 3.000 en 5.000 gulden voorgesteld. Ruding maakte de Kamerleden wel duidelijk dat daar bovenop nog de verhoogde vrijstellingsbedra gen komen die met ingang van dit jaar gelden voor alle belasting plichtigen. De grens waaronder geen belasting hoefde te worden betaald over spaarrente was de af gelopen jaren 700 gulden voor al leenstaanden en 1.400 voor gezin nen. Met ingang van dit jaar zijn die bedragen verhoogd tot resp. 1.000 en 2.000 gulden. PvdA, D66 en SGP houden grote bezwaren tegen de behandeling van mensen die in het verleden hun spaarrente hebben verzwegen. Ze wijzen erop dat trouwe belas- SCHIPHOL (ANP) - Fokker heeft van de onderneming in gevaar", opnieuw twee Fokker-50-vliegtui- Gedoeld wordt op het PvdA-ka- gen verkocht. De Noorse regionale merlid Vos die in een interview als luchtvaartmaatschappij Busy Bee, zijn mening gaf dat Swarttouw het die al eerder vier Fokker-50's heeft veld zal moeten ruimen. Na hem besteld, gaf opdracht tot de leve- was het mevrouw Rempt-Halm- ring van een vijfde toestel van dit mans de Jong (WD) die zich voor type. Malysia Airlines MAS bestel- de radio op kritische wijze uitliet de er ook een Fokker-50 bij. Deze over het management bij onze na- maatschappij plaatste in november tionale vliegtuigindustrie, van het vorig jaar al een order voor de levering van acht van deze nieu we Fokker-vliegtuigen. Maandag kondigde Fokker aan dat Kenya Airways twee Fokker- 50-vliegtuigen had besteld. De eer ste Fokker-50 werd in augustus 1987 aan de Duitse luchtvaartmaat schappij DLT overgedragen. Tot nu toe zijn acht van deze Fokker vliegtuigen afgeleverd. Bij de afle vering van de eerste ging Fokker er nog van uit voor het einde van het vorig jaar elf van deze toestellen aan de klanten afgeleverd te zullen hebben. Op dit moment zijn echter acht Fokker-50-vliegtuigen afgele verd. Volgens de Fokker-woord voerder zullen dit jaar dertig Fok- ker-50-toestellen worden ge bouwd. Met de gisteren bekendge maakte order is het totaal aantal bestelde Fokker-50-vliegtuigen ge komen op 53 van in totaal negen klanten. De uitlatingen van kamerleden dat Fokker-topman Swarttouw moet verdwijnen zijn het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) in het verkeerde keelgat ge schoten. "Zeer onverstandig", al dus een reactie van het VNO. „Hun opmerkingen schaden de interna tionale concurrentiepositie van het bedrii f en brengen de continuïteit Van de 21 reactors die vorig jaar in gebruik werden genomen staan er acht in de Verenigde Staten, vier in de Sovjetunie en vier in Frank- landen. Het aandeel van kernener- rijk. De overige vijf zijn te vinden gie in de totale elektriciteitspro- in Japan, Canada, Bulgarije, duktie bedraagt nu ongeveer zes- Tsjechoslowakije en Hongarije. Er tien procent. In sommige landen werden vorig jaar ook twee kleine ligt het tussen de vijftig en zeventig reactors gesloten wegens veroude- WENEN (ANP) - Het gebruik van kernenergie voor de opwekking van elektriciteit is vorig jaar verder toegenomen. Er werden over de he le wereld 21 kernreactors in ge bruik genomen. Daardoor groeide het totale geinstalleerde vermogen met 7,7 procent tot 294.864 Mega- Watt (MW), zo blijkt uit een over zicht van het Internationale Bu reau voor Kernenergie (IAEA) in Wenen. Eind 1987 waren er over de hele wereld 416 reactors in gebruik i de NPD-reactor in Canada en de Amerikaanse Lacrosse-reactor die dateert uit 1968. Het grootste nucleaire vermogen staat geinstalleerd in de Verenigde Staten. Daar zijn 106 reactors goed voor 92.982 MW. Daarna komen Frankrijk met 49.378 MW, de Sov jetunie met 31.966 MW, Japan met 26.877 MW, West-Duitsland met 18.885 MW, Canada met 12.064 MW, Groot-Brittannië met 10.214 MW en Zweden met 9.646 MW. De overige landen volgen op flinke afstand. Nederland neemt met een vermo gen van 507 megawatt verdeeld over twee centrales de op één na laagste positie in op de ranglijst van 26 landen. tingbetalers slechter af zijn dan mensen die in de voorafgaande ja ren de belasting hebben ontdoken, maar alsnog schoon schip willen maken. De regeringspartijen CDA en WD zien dat probleem ook wel. Ze zijn het echter met Koning en Ruding eens dat de gedeeltelijke kwijtschelding er aan bijdraagt dat de fiscus vanaf dit jaar een zo volle dig mogelijk beeld krijgt van de renteinkomsten van belasting plichtigen. De banken hebben vanaf 1 janu ari de plicht de belastingdienst in te lichten over de spaartegoeden van hun cliënten. Ruding verwacht dat de fiscus dit jaar wordt inge licht over tachtig procent van de 26 miljoen rekeningen. De suggestie dat meer dan de helft van de rente- gegevens over 1987 buiten de con trole van de fiscus blijft, schoof de bewindsman terzijde. Rente verz wij gers die dachten slim te zijn door in de loop van vo rig jaar hun rekening op te zeggen en het geld elders onder te brengen (veelal in het buitenland) kunnen niet al te gerust zijn. „Die groep ontspringt de dans geenszins, we zullen er extra scherp aandacht aan besteden", zo kondigde Ruding RIJSWIJK (ANP) - De Nederland se vissers dragen, ondanks een uit spraak daarover vorige week, voor lopig geen geld bij aan de sanering van de Nederlandse kottervloot. Een meerderheid van het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft dat gisteren bepaald. De visserij zou aan de sa nering van de kottervloot maxi maal tien miljoen gulden bijdra gen. Het bestuur wil de verordening pas in werking stellen als het de overtuiging heeft dat minister Braks (landbouw en visserij) een werkelijk krachtdadig beleid voert tegen vissers die de regels overtre den. Op het moment zeggen in het bijzonder de vissers daar nog niet van overtuigd te zijn. Zij wijzen on- Nog geen geld vissers voor vloot saneren der andere op collega's die de on langs aangescherpte regels probe ren te omzeilen door hun vangst in buitenlandse havens aan te voeren. "Er wordt nog veel te veel gerom meld", aldus de Katwijker J. Ou wehand, die als secretaris van de vereniging van schipperseigena- ren deel uitmaakt van het bestuur van het Produktschap. "Het lossen van vooral kabeljauw in buiten landse havens loopt inmiddels de spuigaten uit". Het steekt Ouwehand verder dat de minister niet optreedt tegen vis sers die ondanks het ontbreken van een eigen contingent, gewoon doorgaan met het aanvoeren van bepaalde soorten vis. "Het komend weekeinde krijgt elke visser te ho ren welk quotum dat hij dit jaar tot zijn beschikking heeft. Dat is een goede aanleiding om de controle nog verder aan te scherpen", meent de Katwijker. ZUIDKOREA - Zuidkorea heeft het verbod op buitenlandse inves teringen in de dienstensector opge heven, zo hebben functionarissen van het ministerie van financiën gisteren verklaard. ARNHEM (GPD) - De voortdu rend dalende dollarkoers en in ver band daarmee de scherpe terugval van de resulaten bij de chemische vezels heeft de resultaten van Akzo vorig jaar fors naar beneden ge drukt. Maar dank zij de verkoop van de divisie Consumenten Pro- dukten (ACP) aan Douwe Egberts heeft Akzo vorig jaar toch nog 940 miljoen gulden verdiend, bijna 100 miljoen meer dan in 1986. Worden deze en andere inciden tele 'buitngewone baten' in beide jaren niet meegerekend, dan is de winst vorig jaar vergeleken met 1986 met 147 miljoen gezakt tot 670 miljoen gulden, zo maakte het che- misch-farmaceutisch concern gis teren bekend. Vooral de resultaten bij de che mische vezels stonden in het twee de halfjaar onder sterke druk als gevolg van de dalende opbreng sten en toenemende concurrentie, beide onder invloed van de lage dollarkoers. Het bedrijfsresultaat van de chemische vezels daalde vo rig jaar met 225 miljoen tot vijftig miljoen gulden. Die dramatische terugval is de belangrijkste oor zaak van de daling van het totale bedrijfsresultaat met 285 miljoen tot 1,18 miljard gulden. De omzet bedroeg in 1987 15,5 miljard gulden tegenover 15,6 mil jard in het vorige jaar. Dat is het re sultaat van lagere omrekenings koersen en gedaalde opbrengstcij- fers (min 6 procent) en de verkoop en aankoop van bedrijfsonderde len (plus 4 procent). Ook de resultaten van de farma ceutische produkten werden on gunstig beïnvloed door lagere valu takoersen. Het bedrijfsresultaat van de overige produkten zakte ook fors weg van 205 miljoen in 1986 tot 120 miljoen vorig jaar, vooral als gevolg van de lagere ex port van machinefabriek Barmag. Het bedrijfsresultaat van de che mische produkten steeg in 1987 met bijna 50 miljoen tot 470 mil joen gulden. Met zout en basische- micaliën verdiende Akzo ongeveer hetzelfde als in '86. Bij de chemi sche specialiteiten waren de resu laten hoger, mede dank zij de bij drage van de speciale chemische produktensector van Stauffer, dat Akzo vorig jaar augustus voor 625 miljoen dollar van het Britse che- ICI kocht. Bij elkaar gaf Akzo vorig jaar ruim 1,5 miljard gulden uit aan de aankoop van bedrijven, investeer de voorts nog ruim 1,1 miljard gul den en keurde voor 1,4 miljard gul den aan projecten goed. Ondanks deze forse uitgaven is, mede dank zij de verkoop van Akzo Consu menten Produkten, sprake van 'een bevredigende financiële ont wikkeling', aldus de raad van be stuur van Akzo. Aan het einde van 1987 had het concern nog 900 miljoen in kas. Voor Consumentenprodukten leg de Douwe Egberts vorig jaar onge veer 1,25 miljard gulden op tafel. Akzo was voor de helft eigenaar en hield dus ruim 600 miljoen gulden aan de verkoop over. Het aantal medewerkers verminderde in 1987 met 1000 en bedroeg aan het eind van het jaar 67.400. DEN HAAG - Boze binnenschippers hebben gisteren op het Binnenhof gedemonstreerd tegen het beleid van mi nister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Ze willen dat de minister op korte termijn een beslissing neemt over een verzoek van de grote graanverlader Granaria in Rotterdam om vracht te mogen vervoeren buiten de schippers- beurzen om. De schippers vrezen veel werk te verliezen als Granaria daar toestemming voor krijgt. (foto anp) BONN (Rtr) - De Westduitse rege ring ziet het vertrouwen op de fi nanciële markten na de beurskrach in oktober vorig jaar langzamer hand terugkeren. In haar jaarlijkse verslag over de economie, dat gis teren werd gepubliceerd, schrijft zij een recessie dit jaar niet aanne melijk te achten. Hoewel zij erkent dat de markten nog steeds kwets baar zijn, vindt zij dat in bepaalde kringen de gevolgen van de beurs- crisis enigszins worden overdre- Voor de Westduitse kent de regering-Kohl dit jaar op een groei van tussen de 1,5 en de twee procent. Vorig jaar bedroeg de economische groei volgens voorlopige berekeningen 1,7 pro cent. De binnenlandse vraag groeit dit jaar naar verwachting met 2,5 tot drie procent, waardoor de West duitse consument ongeveer vijftig Veel belangstelling voor de banendag van Bloemenveiling Westland. NAALDWIJK (GPD) - De West- landse tuinders zitten te springen om personeel. Bloemenveiling Westland in Honselersdijk heeft dringend 250 personeelsleden no dig. Door de toenemende aanvoer van bloemen en planten is vooral de behoefte aan uitdelers groot. In de kassen is plaats voor het dubbele aantal nieuwe krachten. Om dat personeel aan te trekken is de bloemenveiling samen met het Arbeidsbureau in Naaldwijk spe ciale banendagen gaan houden. Gisteren was de eerste. Met bussen werden geinteresseerden naar de veiling vervoerd. Voor dag en dauw, om duidelijk te maken wel ke consequenties het aangeboden werk heeft. Volgens de directeur van het ar beidsbureau J. Wouters is het moeilijk mensen te vinden. "De werktijden zijn vanaf zes uur 's ochtends, tot een uur of elf. Dat kan echter ook uitlopen tot één uur 's middags. Die onzekere en vroege werktijden maken de baan niet erg aantrekkelijk". Bovendien is de veiling moeilijk te bereiken met het openbaar vervoer. Om de bezoekers een idee te ge ven van de werkzaamheden, kon den ze op de banendag in een van de enorme hallen van de veiling het werk uitproberen. Hoofd van de af deling Personeel en Organisatie A. van de Harg: "Wij selecteren niet op diploma's. Sollicitanten moeten enigszins Nederlands kennen en fysiek sterk zijn want het is redelijk zwaar werk. Je loopt per dag toch wel zo'n vijf kilometer binnen de hallen op en neer". Volgens Van de Harg is het sala ris wel aantrekkelijk. "Een 25-urige werkweek in de bloemen levert meer op dan veertig uur werken in de detailhandel. Daarbij komt dan nog het ideale van een vrije mid dag". De eerste banendag heeft waar schijnlijk 120 mensen aan een baan geholpen. Op 25 februari is de tweede banendag. miljard mark meer zal uitgeven dan vorig jaar. De regering gaat uit van een prijsstijging tot één pro cent in 1988. Het aantal werklozen zal dit jaar naar verwachting met ongeveer 60.000 toenemen tot iets minder dan 2,3 miljoen. Overigens blijkt uit het rapport dat de regering blijft vasthouden aan haar voornemen om het om vangrijke pakket belastingmaatre gelen pas in 1990 door te voeren. Zowel vanuit binnenland als bui tenland is grote druk uitgeoefend om deze belastingverlagingen eer der in werking te laten treden ten einde de Westduitse economie een extra stimulans te geven. Volgens minister Martin Bange- mann (economische zaken) zal de import dit jaar sneller toenemen dan de export. Dat zal leiden tot vermindering van het overschot op de handelsbalans. Dat grote over schot is een doorn in het oog van verschillende handelspartners, vooral de Verenigde Staten, die zelf te kampen hebben met enorme tekorten. Het Westduitse werkgeversver bond BDI heeft het regeringsrap port met instemming ontvangen en verklaard zich te kunnen vinden in de groeiprognose. De organisatie van industrie en kamers van koop handel (DIHT) liet in een eerste re actie weten dat de verwachte groei niet voldoende zal zijn om alle eco nomische problemen op te lossen. De socialistische oppositiepartij SPD vindt de prognose te optimis tisch. Hetzelfde geldt overigens voor een aantal toonaangevende economische onderzoeksinstellin gen, die onlangs op een lager groei cijfer van slechts één procent uit kwamen. De SPD-woordvoerder verklaar de verder dat de regering niet ge noeg doet om de werkgelegenheid te stimuleren. Ook het overschot op de handelsbalans en betalings balans wordt niet werkelijk aange pakt en de voorwaarden voor een aanhoudende economische groei zijn onvoldoende, aldus Roth. PHILIPSBij Philips I en E in Almelo en Enschede zullen on geveer 50 van de 680 werknemers moeten verdwijnen. De directie is, van plan deze vermindering gro tendeels tot stand te brengen via natuurlijk verloop. Porsche De Westduitse autofabrikant Porsche heeft in het eind juli afge sloten boekjaar 1986/87 een winst t behaald van 51,9 miljoen mark, on geveer eenderde minder dan de 75,3 miljoen mark in het boekjaar ervoor. In december heeft het con cern al laten weten dat de omzet was verminderd van 3,57 miljard mark tot 3,41 miljard mark. McDonald's De Amerikaanse hamburgerke ten MacDonald's heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar een nettowinst geboekt van 129,6 mil joen dollar. In het laatste kwartaal van 1986 bedroeg de nettowinst 113,56 miljoen dollar. Gerekend over heel 1987 behaalde MacDo nald's een winst van 549,04 miljoen dollar na 479,73 miljoen dollar in 1986. Britoil De in de Noordzee actieve Britse oliemaatschappij Britoil heeft maatregelen genomen om zich te weren tegen de ongewenste over neming door het olieconcern Bri tish Petroleum (BP). Britoil-top- man David Walker heeft bekendge maakt dat het dividend over 1987 zal worden verhoogd met vijftig procent. Hij liet tevens weten dat de winst na belastingen viermaal zo hoog zal zijn als in 1986. BRUSSEL Er moet een wonder tje gebeuren wil de Europese top conferentie van midden volgende maand een succes worden, zei mi nister van buitenlandse zaken Hans van den Broek begin deze week in Brussel. Meer dan ooit te voren ligt de sleutel tot dat wonder in Nederlandse handen. Nederland en Groot-Brittannië liggen dwars in de EG. Zij zijn het volstrekt oneens met de voorstel len voor de hervorming van het Eu ropese landbouwbeleid, waarover de andere tien landen het nu ken nelijk wel eens lijken. En die her vorming is het belangrijkste dis cussiepunt op de top. door Hans de Bruijn Maar in de Nederlandse en Brit se visie gaan die tien akkoord met verwaterde compromissen, die de Europese financiën niet gezonder zullen maken, wat toch de bedoe ling was. En daarmee staan ook de plannen voor een nieuwe regeling voor de contributie van de lidsta ten op het spel. De topconferentie van de rege ringsleiders, op 11 en 12 februari in Brussel, is ingelast toen bleek dat de zij het op hun vorige top, begin december in Kopenhagen, niet eens konden worden. Er gloorden wel oplossingen aan de Europese einder, maar er was wat meer tijd nodig. De kern van de problemen was dat West-Duitsland en Frankrijk niet wilden accepteren dat de over- produktie van graan in de EG zou kunnen worden afgestraft met prijsverlagingen en heffingen. Dat zou de vele kleine graanboeren in juist die landen te veel treffen. En omdat dit jaar in Frankrijk presidentsverkiezingen en in de Bondsrepubliek twee regionale verkiezingen worden gehouden (in de agrarische deelstaten Sleswig- Holstein en Baden-Württemberg) wilden president Mitterand en bondskanselier Kohl met iets moois naar hun kiezers kunnen gaan. Breiwerk De landbouwministers konden het eind vorig jaar ondanks vele da gen vergaderen niet eens worden, en de regeringsleiders moesten in Kopenhagen de knoop doorhak ken. Dat lukte daar nog niet, maar de weken voor de extra top zouden worden gebruikt om het broze 'breiwerk' (aldus Van den Broek) nader uit te werken. Afgesproken werd dat de land bouwministers zich in elk geval niet meer met deze kwestie zouden bemoeien. Die hadden tot nog toe meer schade veroorzaakt dan iets opgelost. Laat het nu maar aan de grote bazen over, was de bood schap. Premier Lubbers zei in Kopen hagen veelbetekenend dat de mi nisters van landbouw, als ze dan toch bij elkaar wilden komen, be ter maar een biertje konden gaan drinken. Zij zouden alleen nog een paar technische zaken bespreken en het voorstel voor het vergoeden van het uit de produktie nemen van landbouwgrond. Maar aan Lubbers' advies heb ben zij zich niet gehouden, al vloei de de cognac zondag rijkelijk. Inte gendeel, zij zijn - zoals Van den Broek zei - massaal de porselein kast ingestapt en de gevolgen wa ren volgens Nederland en Groot- Brittannië desastreus. De in Kopenhagen gemaakte af spraken werden stuk voor stuk uit gekleed. Zo zullen de 'strafmaatre gelen' tegen overproduktie pas gel den vanaf een produktie 160 mil joen ton, terwijl in de Deense hoofdstad na lange en moeizame discussies 158 miljoen ton was af gesproken, terwijl Nederland en' Engeland liever 155 miljoen als drempel zagen. Te mager Ook vallen de sancties volgens Londen en Den Haag te mager uit. Omdat alleen de eerste drie pro cent overproduktie wordt bestraft is er geen echte rem op de produk- tiviteit. Voorts wordt de eerste 20 ton produktie vrijgesteld van hef fingen, wat vooral de kleine (Duit se) graanboeren moet plezieren. Duitsland en Frankrijk hebben concessies moeten doen om dit compromis mogelijk te maken. De Duitsers hebben zich nu voor het eerst neergelegd bij automatische prijsdalingen, terwijl de Fransen het door nun verfoeide vergoedin gensysteem voor het uit produktie nemen van grond aanvaarden. Die concessies zijn op zich geen verrassing. Sinds 1 januari is West- Duitsland voorzitter van de EG-mi- nisterraden en dat schept verplich tingen. De voorzitter moet meehel pen compromissen te zoeken en kan zich niet meer zo hard afwij zend opstellen als een 'gewoon' lid dat kan. De Duitse landbouwminister Ig- naz Kiechle, het boegbeeld van het Duitse boerenverzet tegen de plan nen uit Brussel, heeft dus moeten inbinden. Maar ook de Europese Commissie, die de plannen heeft opgesteld, heeft haar harde stand punten verlaten. Althans zo lijkt het. In Nederlandse en Britse kring wordt gevreesd dat de Commissie gaat glijden, omdat zij een mager akkoord nog altijd beter zou vin den dan geen akkoord. Landbouw commissaris Andriessen staat ta melijk welwillend tegenover de compromisvoorstellen die Kiechle het afgelopen weekeinde formu leerde, al heeft ook hij kritiek op de voorgestelde cijfers. Verwateren Londen en Den Haag zien de bui al hangen. Het verwateren van de voorstellen van Kopenhagen bete kent dat van echte bezuinigingen op de EG-landbouw vrijwel niets terecht komt. Uitvoering van Kiechles voorstellen betekent daarentegen juist een extra last van drie miljard gulden voor de EG. Nederland zal dat niet accepte ren. Van den Broek zei deze week bereid te zijn desnoods de hele dis cussie over de hervorming van de EG-financien te blokkeren, als niet voldoende wordt gedaan om de landbouwuitgaven in de hand te houden. Dan zou de top van Brus sel opnieuw een grote mislukking opleveren. Dat is een zware verantwoorde lijkheid voor de regering, maar die durft zij kennelijk aan. Het kabi- net-Lubbers weet zich gesteund in het parlement en er staan in Neder land geen verkiezingen voor de deur. Dat verschaft het een grotere vrijheid van handelen. "Nederland is uit de schaduw van Groot-Brittannië gestapt", zei een diplomaat. De Britse premier Thatcher was tot nog toe de spreek buis van de hardliners op bezuini- gingsgebied, Vorig jaar juni liet Nederland haar nog alleen staan toen zij op de top van Brussel bleef dwarsligen. In het najaar echter koos Neder land openlijk de kant van Londen en nu lijkt ons land zelfs het voor touw te nemen. Thatcher heeft vaak genoeg bewezen dat zij er niet om maalt of zij in de EG geïsoleerd staat wanneer zij - haar stokpaard jes berijdend - de besluitvorming blokkeert. De grote vraag is nu of Nederland bereid is om net zo rechtop in de Europese tegenwind te blijven staan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7