Voorstel van Contra's Ecuador kiest opvolger voor corrupte Febres Cordero Door regering Nicaragua Blanke vrouw mag niet 'hokken' met zwarte man Commissie ondervraagt Waldheim Moskou zoekt toenadering tot Filipijnen VRIJDAG 29 JANUARI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 houding met de Tsie verklaarde dat Heunis vrij dag door de politie werd meegeno men. De politie sprak gisteren ech ter de beschuldiging tegen en deel de mee dat ze „slechts bescher- ming heeft geboden aan een per- M soon, waarvan mocht worden aan- "W~ /V/\T A *7"^W rv genomen dat haar persoonlijke vei- JU-A A m m fJr B W ligheid werd bedreigd", aldus een tUCly J. ^S^Ts.e en Heunis heeft tot grote krantenkoppen ge leid. Zuidafrika schafte immers MEXICO - De Sandinistische regering van Nicaragua twee jaar geleden een wet af die ge- heeft de nieuwste vredesvoorstellen van de door Washing ton gefinancierde Contra-revolutionairen afgewezen. Desalniettemin worden onderhandelingen tussen beide partijen in de Costaricaanse hoofdstad San José vandaag voortgezet. Het is de eerste keer dat Sandinisten en Con tra's met elkaar rond de tafel zitten. JOHANNESBURG (GPD/Rtr) Een 20-jarige Zuidafrikaanse blan ke vrouw, Annette Heunis, blijkt afgelopen vrijdag door de politie uit het huis van haar zwarte vriend in de woonwijk Kutluanong bij het plaatsje Odendaalsrus te zijn weg gehaald en is sindsdien spoorloos. Haar geliefde, Jerrie Tsie, heeft in middels een aantal telefonische be dreigingen ontvangen namens een typische Romeo en Julia-verhaal in 'Lovers Hit Squad' (Verliefden de ultra-conservatieve provincie Doodseskader) vanwege zijn ver- Oranje Vrijstaat begon vorig jaar februari op Valentijnsdag. Annette werkte als assistente in een foto zaak in het afgelegen mijnplaatsje. Jerrie kwam wel eens in de zaak om een filmrolletje te laten ontwik kelen. Op de bewuste dag bracht hij te vens een Valentijnskaart voor haar mee. In een interview met één van de Zuidafrikaanse zondagsbladen, enige weken geleden, vertelde An nette trots, dat het liefde op het eer ste gezicht was. Niet iedereen in Odendaalsrus was gelukkig met de liefdesrelatie die zich na de Valen tijnskaart ontwikkelde. Annette's vader, Tiny Heunis, barman in een plaatselijke voor blanken bestem de kroeg, zwoer nooit met met haar te zullen spreken en haar stiefmoe der Pedro verklaarde dat Annette 'dood' voor haar was. Sinsdien woonde Annette met Jerrie samen in de nabijgelegen zwarte woonwijk, waar ze liefdevol was opgenomen en ook Palesa werd genoemd, wat 'bloem' bete kent. Vrijdag werd ze echter door lokale politieagenten weggehaald en sindsdien heeft Tsie niets meer van haar vernomen. Jerrie heeft het vermoeden dat de politie op aandrang van Annette's ouders heeft gehandeld en dat ze zich nu in Na het beëindigen van de eerste ge- eventueel staakt-het-vuren door Rob Sprenkels spreksronde bestond vannacht de met de Contra's. De bij de dialoog indruk dat de onderlinge verschil- in San José gepresenteerde voor- len nog altijd even groot zijn. stellen van de Sandinisten komen „Maar er wordt gepraat en dat geeft neer op het volgende: een staakt- hoop", aldus de Nicaraguaanse bis- het-vuren van 15 maart tot 15 april, schop Bosco Vivas, die kardinaal Gedurende die termijn moeten de Miguel Obando y Bravo vervangt Contra's worden ondergebracht in als bemiddelaar. drie speciale zones, waar het Inter- nationale Rode Kruis hen humani taire hulp mag verlenen. Er zal een gezamenlijke commis sie van rebellen en Sandinisten worden opgericht om eventuele Obando y Bravo bevindt zich, problemen op te kunnen lossen. De evenals de Sandinistische presi- eerder genoemde internationale dent Daniel Ortega, in Rome. Orte- commissie moet het nakomen van ga zal vandaag door paus Johannus de gemaakte afspraken controle- Paulus de Tweede worden ontvan- ren. Na afloop van de termijn van gen. Obando y Bravo sprak giste- het staakt-het-vuren moeten de ren met de paus. In de Italiaanse Contra's hun wapens inleveren en pers heet het dat Ortega de Paus als gebruik maken van de aangeboden bewijs van goede wil het ontslag amnestie. Tegelijkertijd zullen alle zal aanbieden van de drie in zijn re- gevangenen worden vrijgelaten, gering zittende priesters. Een van hen is minister van buitenlandse Een tweede commissie - bestaan- zaken Miguel d'Escoto. de uit vertegenwoordigers van de Ortega probeert in Europa steun Verenigde Naties, de zogenoemde te werven voor de wijze waarop Ni- Contadora-landen en hun steun- caragua de Middenamerikaanse groep, de Organisatie van Ameri- vredesakkoorden in de praktijk kaanse Staten en afgevaardigden brengt. Eerder deze week boekte van d« Democratische en de Repu- hij wat dat betreft het nodige sue- blikeinse Partij uit de Verenigde ces in Spanje De Sandinisten willen komen tot de formatie van commissie. Deze zou toezicht moe ten houden op het nakomen Staten - zal vervolgens waken de complete politieke vrijheid die internationale de Sandinisten hun tegenstanders dat geval garanderen. De Contra's zeggen bereid te zijn tot een staakt-het-vuren gedurende de maand februari. In ruil daarvoor moeten de Sandinisten toegeven aan de eisen van de 14 in Nicaragua opererende oppositie-partijen. In de prakijk houdt dat in dat de San dinisten met de interne oppositie een regering van 'nationale een heid' moeten vormen. Verschillende Sandinistische woordvoerders hebben die plan nen van de Contra's resoluut afge wezen. „Een regering moet niet het resultaat zijn van een staakt-het- vuren, een regering moet voortko men uit verkiezingen", zo meende gisteren Victor Hugo Tinoco, de Nicaraguaanse onder-minister van buitenlandse zaken die de San dinistische delegatie in San Jose leidt. BOCHUM (AP) - Twee gemaskerde bankrovers zijn er gisteren in het Westduitse Bochum in geslaagd aan de poli tie te ontkomen door de directeur en drie vrouwelijke werknemers van het bankfilaal dat zij hadden willen over vallen in gijzeling te nemen. De twee gewapende overvallerseen man en een vrouw, hadden het viertal gisteroch tend voor de deur van het gebouw opgewacht en vervolgens in gijzeling genomen. Een klant die even later bij het filiaal arriveerde merkte buiten al dat er iets aan de hand was en sloeg alarm bij de politie. Daarop werd een cordon om het gebouw gelegd. De overvallers gebruikten de gijzelaars als dekking om te voet door het cordon heen te breken, onderwijl met hun wapens dreigend (zie foto). Zij dwongen vervolgens een passerende auto tot stoppen en reden in allerijl weg, achtervolgd door politieauto's. Later lieten zij de vluchtauto ergens achter en vervolgden hun vlucht te voet. Ondertussen werden de gijzelaars vrijgelaten. De overvallers wa ren vanmorgen nog voorvluchtig. JOHANNESBURG (GPD) - Phelwane, een van de grootste mannetjes-olifanten uit het Zuidafrikaanse Krugerpark, is deze week op een uitermate trieste wijze om het leven geko men. De meer dan zestig jaar ou de olifant moest door de par kwachters worden afgemaakt omdat hij als gevolg ven een door stropers aangebrachte verwon ding niet langer meer in staat was zichzelf te voeden. Al maandenlang deden er in het thuisland Gazankulu geruch ten de ronde dat illegale jagers weddenschappen hadden afge sloten om Phelwana te doden, zodra hij het Krugerpark zou ver laten. De olifant had namelijk slagtanden van meer dan twee- en-een-halve meter lengte en met een gewicht van 75 kilo elk. Toen de olifant enkele weken Reagan belooft Mubarak steun WASHINGTON (Rtr) - De Verenig de Staten zullen het vredesinitia tief voor het Midden-Oosten van de Egyptische president Hosni Mu barak steunen. Dat heeft president Reagan zijn Egyptische ambtge noot gisteren toegezegd. De Egyp tische bewindsman, die een rondreis maakt om te pleiten voor zijn vredesplan, had zich al eerder verzekerd van de steun van Groot- Brittannië en de Bondsrepubliek. Mubaraks voorstel behelst een op roep aan zowel Israël als aan de Pa- lestijnen om de gewelddadigheden in bezet gebied in ieder geval een halfjaar te stoppen om de weg vrij te maken voor een internationale vredesconferentie. Mubarak hoopt dat Washington de Israëlische pre mier Shamir ertoe brengt het idee van een internationale vredescon ferentie te aanvaarden. Reagan voert in maart besprekingen met Shamir. Bestorming De Amerikaanse politie heeft gisteren met pantservoertuigen in Utah een boerderij bestormd, waarin zich zwaargewapende le den hadden verschanst van een sekte die polygamie voorstaat en het gezag van de staat niet erkent. Er viel zeker een dode. De onge veer 50.000 leden tellende sekte vormt een afsplitsing van de Mor monen. Het beleg begon twee we ken geleden toen de politie twee le- HELSINKI - Een lachende vrouw in zwangere toestand lacht de Finnen den wilde arresteren op verden- vanaf een verkiezingsposter in Helsinki toe. De Finnen moeten binnenkort king van een bomaanslag op een Mormonenkapel op 16 september. Militaire oefening De Verenigde Staten en Zuidko- rea zullen ondanks de bezwaren van Noordkorea hun jaarlijkse mi litaire oefening 'Team Spirit' in fe bruari houden. De VS en Zuidko- rea verklaarden dat Noordkorea formeel is meegedeeld dat de oefe ning geen vijandelijke bedoeling Al bijna twee jaar voert het door de heelt en dat de regering in Py- linkse oppositie beheerste Congres ongyang is uitgenodigd om waar nemers te sturen, teneinde misver standen over de aard van de ma noeuvres te vermijden. Aan de oe fening doen 60.000 Amerikaanse en 140.000 Zuidkoreaanse militairen mee. Sovjetspion De Oostduitse fysicus Klaus Fuchs, die in 1950 in Groot-Brittan- nië gevangen werd genomen we- Triest einde super-olifant geleden het met een enorm hek werk omgeven park verliet en westwaarts trok naar het thuis land Gazankulu, besloot de lei ding van het park niet in te grij pen, maar wel een oogje in het zeil te houden. Tevergeefs, want toen Phelwane begin deze week door parkwachters in de buurt van een waterbron werd aange troffen, bleek er een kogel door zijn keel en zijn kaak te zijn ge gaan. Hierdoor was hij piet lan ger meer in staat om zich te voe den en water te drinken. Medische hulp mocht niet meer baten. De olifant was der mate verzwakt dat hij niet meer op eigen poten kon staan. Phel- wanes slagtanden krijgen een ereplaats in het Skukusa-muse- um in het Krugerpark. Overigens, niet alleen het Krugerpark en omgeving heb ben in toenemende mate te ma ken met stropers. Erger nog is de situatie in de vermaarde Zambe- zi-vallei in Zimbabwe, waar de afgelopen drie jaar zeker 400 exemplaren van de ernstig be dreigde zwarte neushoorn van wege hun horens zijn gedood. De regering in Harare heeft deze week bekend gemaakt, dat er weer drie stropers zijn doodge schoten. Sinds de regering- Mugabe vorig jaar de oorlog ver klaarde aan de stropers in het ge bied, zijn er reeds 33 van hen door de kogel om het leven geko- het blanke Wesselbron bevindt. Daar kan hij echter niet heen gaan, omdat hy dan gearresteerd zou worden. Tsie vertelde tevens dat hij drie dagen na de verdwijning van zijn vriendin een anoniem telefoontje ontving van het zogenaamde Ver liefden Doodseskader. De opbel ler, een man die met een zwaar Afrikaans accent sprak, bedreigde hem met de dood. Tegenover het dagblad The Sowetan zei Tsie gis teren dat ze trouwplannen hadden, zodra Annette 21 was geworden: „Ik houd niet van haar omdat ze blank is, maar omdat ze een vrouw is die ook van mij houdt. Dat is al les wat telt". Zo makkelijk ligt dat nu eenmaal niet in Zuidafrika. Want ook al is het wettelijk niet lan ger verboden voor een zwarte man om een verhouding te hebben met een blanke vrouw, het zal nog heel wat jaren duren, voordat dat ook de gewoonste zaak van de wereld wordt gevonden. Angola bereid te praten over terugtrekking militairen Cuba JOHANNESBURG (GPD) - De Angolese president Jose Eduardo dos Santos lijkt bereid te zijn om te praten over een oplossing voor de Angolese burgeroorlog en de daar mee samenhangende onafhanke lijkheid van Namibia. Dat kan wor den vernomen in de Angolese hoofdstad Luanda, waar woensdag de Amerikaanse staatssecretaris voor Afrikaanse zaken, dr. Chester Crocker arriveerde. Crocker moet proberen de Ango lese regering te bewegen mee te werken aan een vredesoplossing, waarbij verder ook de Zuidafri kaanse regering en de bevrijdings beweging Unita zijn betrokken. De meer flexibele opstelling van Dos Santos valt samen met een nieuw diplomatiek offensief van de Verenigde Staten en een opleving van de hevige gevechten in zuid- Angola. De Namibische kwestie dateert reeds van vele jaren her. Begin de ze eeuw werd het beheer over de toenmalige Duitse kolonie Zuid- West-Afrika in handen van Zuid afrika gegeven. Ondanks een VN- motie uit 1978 weigert Zuidafrika tot op de dag van vandaag zich uit Namibia terug te trekken. De officiële reden voor deze wei gering is de aanwezigheid van circa 40.000 Cubaanse soldaten in Ango la die de regering-Dos Santos bij staan in de burgeroorlog tegen Unita. De regering in Pretoria is van mening dat een onvoorwaarde lijke onafhankelijkheid van Nami bia zonder meer zal leiden tot het oprukken van de Cubanen in de richting van de grens met Zuidafri ka en zij wil dit voor alles voorko- De Angolese regering op haar beurt weigert de 40.000 Cubanen naar hun moederland terug te stu ren, aangezien dat zou kunnen be tekenen, dat de door Zuidafrika ge steunde Unita-rebellenbeweging van dr. Jonas Savimbi een vrije weg krijgt naar de hoofdstad Luan da. WENEN (AP/Rtr/DPA) - De door de Oostenrijkse regering ingestel de onderzoekscommissie naar het oorlogsverleden van president Waldheim heeft gisteren een vier uur durend onderhoud gehad met Waldheim over zijn activiteiten als officier van de Duitse strijdkrach ten tijdens de Tweede Wereldoor log. De voorzitter van de commis sie, Kurz, noemde het onderhoud nuttig en hard. Hij zei verder dat de commissieleden Waldheim niet hadden ontzien. Waldheim was echter van te vo ren door de commissie ingelicht over de vragen om zoals Kurz zei „het verloop van het gesprek te be spoedigen". Hierop kwam uit de Verenigde Staten kritiek omdat zo aan Waldheim de mogelijkheid zou worden gegeven zich vrij te pleiten. Overigens heeft Waldheim, die zelf als eerste voorstelde de onder zoekscommissie in te stellen, in de afgelopen tijd laten doorscheme ren dat h(j haar conclusies niet als bindend beschouwt en in elk geval zijn ambtsperiode van zes jaar zal volmaken. Het rapport van de com missie zal waarschijnlijk op 8 fe bruari aan kanselier Vranitzky worden aangeboden. Een Joegoslavische historicus Kolendic, verklaarde gisteren dat Waldheim sinds 1947 op een lijst staat van door Joegoslavië gezoch te oorlogsmisdadigers. Volgens de geschiedkundige zou Waldheim zich voor een rechtbank moeten verantwoorden voor zijn activiteit en op de Balkan gedurende de Tweede Wereldoorlog. Kolendic zei eveneens dat hij in 1947 per soonlijk een dossier over Wald heim heeft overhandigd aan de Russen en de Britten. De Oostenrijkse president heeft tegenover een Amerikaanse jour nalist verklaard dat hij niet de eni ge Oostenrijkse leider is die geen gedetailleerd verslag van zijn oor logsverleden heeft gegeven. Hij zei dat het in Oostenrijk goed gebruik was dat vooraanstaande persoon lijkheden zich niet uitlaten over hetgeen zij tijdens de Tweede We reldoorlog hebben gedaan. Waldheim zei tevens dat hij tij dens de oorlog had deelgenomen aan onderhandelingen over de de portatie van Italiaanse krijgsge vangenen vanuit de Balkan. De Ita lianen werden weggevoerd, nadat de Duitse leiding had ontdekt dat Italië van plan was een afzonderlij ke wapenstilstand met de Gealli eerden te sluiten. Tijdens deze on derhandelingen, die in 1943 plaats vonden tussen Italianen en Duit sers „werd ons verteld dat zij naar hun land zouden worden terugge stuurd", aldus Waldheim. In wer kelijkheid werden de Italianen, on geveer 100.000 man, naar Duitse werkkampen gezonden. Op de vraag of hij zelf deelnam aan de on derhandelingen. antwoordde Waldheim „af en toe". Eerder ver klaarde de Oostenrijkse president dat hij slechts als tolk bij de onder handelingen aanwezig was ge weest. brengen aan de Sovjetunie. Vorige te maken van dominerende Amen- week ontving zij een uitnodiging kaanse invloed en haar politieke, van de Russische president Gro- economische en commerciële be- myko waarin deze schreef dat Mos- langstelling te spreiden over de kou 'zeer hecht a de onderlinge betrekkingen'. In haar antwoord zei Aquino dat zij ernaar streeft de banden met de i verbetering Aziatische en Europese landen. Washington voerde aanvankelijk onduidelijk beleid ten opzichte de Aquino-regering door de datum van het bezoek moet nog worden vastgesteld. De betrekkingen tussen Manila te halen. De rechtse elementen te steunen v het bijdroeg tot instabiliteit op de Filipijnen. Onder druk van de Amerikanen heeft de regering Moskou zijn sinds president Aquino een ruk naar rechts moeten de stembus om een nieuwe president te kiezen. De verwachting is dat de huidige president Koivisto een nieuw mandaat van de kiezers zal krij gen. De vrouw op de poster laat weten dat zij met Koivisto de toekomst in alle opzichten met vertrouwen tegemoet ziet. (foto ap> Aquino in februari 1986 macht kwam, koel. Aquino wees verscheidene keren een aanbod van Moskou voor economische en ontwikkelingshulp van de hand uit vrees de betrekkingen met Was hington in gevaar te brengen. Het aanvaarden versterking maken. Een ander belangrijk punt in de Amerikaans-Filipijnse betrekkin gen is de status van de Amerikaan se militaire bases Clark en Subic Bay, die vitale schakels vormen in het bestrijden van de groeiende hulp zou tevens tot Sovjetmacht in dat gebied. De de positie van de meerderheid in het Filipijnse Con- communistische opstandelingen gres vindt dat de twee bases na het op de Filipijnen kunnen leiden. De uitnodiging komt op e verlopen van het huurcontract 1991 moeten verdwijnen. Aquino heeft zich in deze discussie neu traal opgesteld. Manila's bondge noten in de Asean, Associatie van zuidoostaziatische staten vinden dat de bases moeten blijven, omdat zij een belangrijk strategisch te genwicht vormen voor de Russi sche bases in Vietnam. Politieke waarnemers menen dat een opening naar Moskou vele per spectieven biedt voor Aquino. Zij kan met een toenadering tot de Sovjetunie de dominerende in vloed van de VS in haar land terug dringen, haar positie bij de komen de onderhandelingen met Was hington over de toekomst van de militaire bases versterken en wel licht hogere financiële eisen stellen voor eventuele verlenging van het contract. De Sovjetunie heeft in deze kwestie Aquino namelijk een alter natief voorstel gedaan. De Russen zouden bereid zijn hun militaire sterkte in zuidoost Azië te vermin deren wanneer de Verenigde Sta ten hun bases op de Filipijnen zou den opgeven. Als de VS hiermee akkoord gaan, kan Aquino op de volle steun van de Asean-bondge- noten rekenen, die naar een zuid- oostazië streven dat vrij is van de invloed van supermachten. Hulp Etiopië De Sovjetunie heeft een hoeveel heid van 250.000 ton graan beschik baar gesteld voor de hongerslacht- offers in Etiopië en is daarmee in een klap het belangrijkste donor land voor Etiopië geworden. Er werd tevens bekend gemaakt dat Etiopië tot het eind van het jaar de beschikking krijgt over drie vrachtvliegtuigen en vijf helikop ters voor het vervoer van hulpgoe deren. De onverwachte schenking door Moskou komt op een moment dat het land zelf graan moet impor teren om de tegenvallende oogsten goed te maken. de regering geen oplossing weet. De economie drijft sinds 1972 bijna ware parlementaire guerrilla uitsluitend op de olie-export. De eerste tegenslag was de daling van de olieprijzen. De aardbeving van maart vorig jaar, waarbij de belang rijkste oliepijpleiding in het land werd verwoest, betekende tegen het corrupte en dictatoriale bewind van president Léon Febres Cordero. Zondag wordt de strijd om de macht gevoerd via de stem bus. Ongeveer 4,5 miljoen Ecuado- zullen een nieuwe president doodsklap voor de economie. en parlement kiezen. Als geen van de presidentskandidaten een abso lute meerderheid behaalt, volgt Als zondebok van de algehele malaise geldt president Febres Cordero. De 56-jarige miljonair, die i tweede ronde waarbij de als een goede vriend van Washing ton en het Internationale Monetai re Fonds wordt beschouwd, staat al geruime tijd in de vuurlinie. Alle twee sterksten het moeten uitvech gens atoomspionage voor de Sov- ten. jetunie, is gisteren op 76-jarige leef- Het is de derde keer dat Ecuador tijd overleden. Fuchs had driejaar zijn president kan kiezen. In 1979 tien presidentskandidaten en ze- lang gespioneerd bij het Britse gaven de generaals de macht uit ventien partijen die in de verkie- atoomonderzoekcentrum in Har- handenen werd Ecuador het eerste zingsstrijd meedingen, hebben het well bij Oxford toen hij in 1949 Latijnsamerikaanse land dat weer werd ontmaskerd. De Duitse com- een burgerbewind kreeg. Nu, ne- munist was begin jaren dertig on- gen jaar later, heerst nagenoeg der dwang van de nazi's naar overal in het land pessimisme Groot-Brittannië uitgeweken. Star Wars Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft een miljoenencon tract met het concern McDonnell wantrouwen ten aanzien van de de mocratie. Ecuador maakt een ern stige crisis door. Het politieke kli maat is vergiftigd, geruchten over staatsgrepen zijn niet van de lucht beschuldigingen over fraude Douglas Astronautics geannuleerd corruptie steken steeds vaker de vanwege de drastische bezuinigin- kop op. gen op het budget voor Star Wars Daarnaast kampt Ecuador met voor dit jaar. een economische crisis beleid van Febres als belangrijkste en vaak enige verkiezingsthema. De president zelf mag overigens niet aan de strijd meedoen, omdat de grondwet hem een tweede op eenvolgende ambtstermijn ont zegt. Achter de schermen is hij vol gens zijn tegenstanders echter druk bezig te voorkomen dat een linkse kandidaat op zijn zetel komt. De belangrijkste presidentskan didaat voor de oppositie is de soci aal-democraat Borja. De 52-jarige advocaat is de oprichter van de centrumlinkse partij Democra tisch Links (ID), de grootste fractie in het 71 leden tellende parlement. Borja had in 1984 bijna de presi dentsverkiezingen gewonnen. In de tweede ronde moest hij het ech ter afleggen tegen Febres Cordero. Volgens de opiniepeilingen ligt Borja met twintig procent ruim schoots op kop. Op de tweede plaats staat met dertien procent de kandidaat van Febres' Sociaal- Christelijke partij (PSC), Duran Ballen. Deze 66-jarige ex-burge- meester van de hoofdstad Quito deed in 1979 zonder succes een gooi naar het hoogste ambt in het land. De kandidaten die volgens de opiniepeilingen tegen de tien pro cent van de stemmen kunnen krij gen, zijn de ex-luchtmachtgeneraal Vargas Pazzos, voormalig burge meester Bucaram van de haven stad Guayaquil en de bankier Ma- huad. De 52-jarige Vargas, die de steun heeft van het marxistische front, haalde in 1986 het internatio nale nieuws toen hij een poging tot staatsgreep deed. Hij werd gevan gen gezet en kwam begin vorig jaar vrij in ruil voor de vrijlating van president Febres, die door enkele luchtmachtofficieren was ont voerd. Voor de coalitie van sociaal-de mocraten en marxisten moeten de verkiezingen voorgoed een punt zetten achter de wijze waarop pre sident Febres het land vier jaar lang heeft bestuurd. De linkse op positie, die bij de tussentijdse ver kiezingen in juni 1986 een grote meerderheid in het parlement vér- kreeg, heeft de afgelopen twee jaar bitter moeten vaststellen dat Fe bres alle democratische regels aan zijn laars lapte. Beslissingen van het Congres legde hij naast zich neer, onderzoeken naar corruptie onder regeringsfunctionarissen verdwenen in de doofpot en met meerderheid aangenomen moties van wantrouwen tegen ministers en Febres zelf gingen de prullen bak in. Het Congres had de opstan dige generaal Vargas amnestie ver leend, maar de president voerde het niet uit. Ook binnen de regering wordt er kend dat Febres zich door zijn op treden onmogelijk heeft gemaakt. Vice-president Penaherrera be schuldigde Febres er onlangs van een beleid te voeren dat niet over eenkomt met de ideologische prin cipes van de regering. Daarnaast maken veel oude getrouwen van de president zich steeds meer zorgen over de beschuldigingen van toe nemende schendingen van de mensenrechten onder Febres. In november vorig jaar meldde de on afhankelijke vooraanstaande men senrechtenorganisatie in Ecuador, CEDHU, dat het aantal martelin gen, verdwijningen en moorden van vermeende tegenstanders schrikbarend is toegenomen sinds Febres Cordero aan de macht is.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5