'VVD laat zich door CDA niet naar rechts drukken' Tandengeknars in de Propotkinstraat Interview Voorhoeve wil concurreren in het politieke midden Vernieuwing godsdienstles nodig én mogelijk PAGINA 2 VRIJDAG 29 JANUARI 1988 DEN HAAG - Anders dan WD-minister De Korte sluit fractieleider Voorhoeve een ministerschap in een kabinet met de Partij van de Arbeid niet op voorhand uit. Maar hij voegt daar onmiddellijk aan toe dat hij niet staat te trappe len voor zo'n ministerspost, benadrukt dat hij de kans op een coalitie van PvdA en VVD niet zo groot acht. Met enige tegenzin beantwoordt hij de vraag en formuleert hij voor zichtig: door Leo Maat/ANP "Dat hangt er helemaal vanaf wat het programma van dat kabinet zou zijn en wat voor post dat zou zijn. Daar kan ik geen ja of nee op antwoorden, zolang het niet gespe cificeerd is. Ik ben liever geen mi nister, dan minister met een ver keerd programma op een verkeerd departement". Hij aarzelt niet bij de vraag of hij ambitieus is. "Ja. Er zijn een hele boel dingen die ik zou willen veran deren. Ik vind dat er een hoop aan de Nederlandse samenleving is te verbeteren. Dat de WD daar het nodige aan kan bijdragen en dat ik daar ook zelf het nodige aan zou willen bijdragen. Gewoon vanuit de verantwoordelijkheden die mij worden gegeven". "Ik weet dat het in Nederland ge bruik is deze vraag met nee te be antwoorden. Ik zie ambitie vooral in de betekenis van datgene dat je motiveert. Ambitieus in de Engelse betekenis: iemand die flink wil aanpakken. Hier in Nederland be doelt men vooral iemand die de BV Ik Vooruit aanvoert. Ik hoop dat als ik ooit een dergelijke BV zou oprichten, mijn vtouw en kinderen me er onmiddellijk op zullen wij zen". Dr.ir. J.J.C.(Joris) Voorhoeve is nog een stuk voorzichtiger over het lijsttrekkerschap van zijn partij. "Die vraag is nu niet actueel. Ik denk dat het besef in de partij heel wijd verbreid is dat die vraag op een heel eenvoudige en construc tieve manier moet worden opge lost. Gewoon moet worden beant woord door de daartoe-bevoegde partijbestuurderen, vanuit de vraag wat het beste is voor de WD, wie moet met de vlag voorop?" "Die vraag is aan de orde ik denk in de tweede helft van 1989. Wie er dan beschikbaar is en wie ervoor gevraagd zal worden? Het zou rij kelijk voorbarig zijn om daar nu op vooruit te lopen. Als ik één ding ge leerd heb in de politiek dan is het wel geen hypothetische vragen te beantwoorden". Foute keuzes Daarom ook wil Voorhoeve ei genlijk niet speculeren over de kansen van een PvdA/WD-kabi- net. Hij constateert wel dat een be langrijk obstakel - de plaatsing van kruisraketten in Nederland - is weggenomen. Maar daar staat vol gens de liberale fractieleider tegen over dat de PvdA twee foute keu zes heeft gemaakt in het defensie beleid. Volgens Voorhoeve is het geven van prioriteit aan het afschaffen van kernwapens voor de korte af stand onjuist. Het herstel van een conventioneel evenwicht zou de voorrang moeten krijgen. Boven dien vindt Voorhoeve het onver standig dat de PvdA zich vastlegt op een vermindering van de defen sie-uitgaven met vijf procent. Voorhoeve: "De positie van de WD staat niet ter discussie. Ik heb tijdens een verkiezingstoespraak in Haren gezegd dat de WD zich niet door de ontwikkeling van het CDA naar rechts moet laten druk Minder theologische, dogmati sche en beschouwelijke onder delen en meer plaats voor de alle daagse en zichtbare kant van godsdienst en geloof. Dat zijn de belangrijkste kenmerken van 'Levende Godsdienst', een nieu we methode voor de godsdienst les in de eerste fase van het voort- gezet onderwijs, die vandaag in Zwolle werd gepresenteerd. Mi nister Deetman van onderwijs nam het eerste exemplaar in ont vangst op een landelijke mani festatie voor het godsdienston derwijs. georganiseerd door de themagroep 'Godsdienstpro- jekten voortgezet onderwijs' van het Christelijk Pedagogisch Stu diecentrum in Hoevelaken. Om de saaiheid en onwerke lijkheid van godsdienstlessen te doorbreken werd in 1980 beslo ten tot het projekt 'Leerplanont wikkeling voor godsdienston derwijs'. Vernieuwing was no dig, maar ook mogelijk, zo werd gedacht. De oude methode leek het doel te missen: de leerlingen betrekken bij bijbel en geloof. In de nieuwe methode nemen vra gen van de leerling zelf een be langrijke plaats in. Lessen wor den ook meer thematisch aange pakt. Met die benadering heeft de nieuwe methode het juiste mid den gevonden tussen objectivi teit en directe beïnvloeding, zegt ken. Wat is de ontwikkeling? Het CDA is sinds 1982 geleidelijk meer aandacht gaan besteden aan een aantal typische WD-zorgen en be leidspunten". "Zowel op het terrein van een be ter beheer van de overheidsfinanci ën, wat meer ruimte voor de markt sector, wat meer eigen verantwoor delijkheid voor mensen en instel lingen, als het geleidelijk weer op het spoor komen van de bondge nootschappelijke politiek". "De WD heeft sinds de jaren ze ventig op een aantal punten gelijk gekregen". De coalitiepartner is onze analyse gaan delen, heeft be paalde punten van ons programma overgenomen. Men vraagt wel eens: wat is dan nog het verschil tussen CDA en WD? Mijn ant woord is: de WD is een liberale, niet-confessionele volkspartij; moet daar ook naar streven; moet zich richten op het brede electo raat". Soepbord "Tegelijk zie je een wijziging in het electoraat van wat ik noem: het theeschotelmodel naar het soep bordmodel. Het soepbord heeft maar een smalle rand, maar een breed midden. Ik geloof dat de Ne derlandse maatschappij de laatste tien jaar politiek homogener is ge worden, dat ideologische verschil len kleiner zijn geworden, dat men ook niet zo meer in polarisatie ge looft. Het politieke midden is bre der geworden". "De politieke partijen - behalve die zich op de rand van het soep drs. J. J. Bade, oud-directeur voortgezet onderwijs van het Christelijk Pedagogisch Studie centrum. "De godsdienstleraar was en is vaak een beklagens waardige figuur. De problemen zijn nog steeds dat het vak een geringe status heeft en geïso leerd staat in de prestatie- en cij- fergerichte vakkenschool. Bo vendien zijn de leerlingen niet erg gemotiveerd". In vergelijking met bijvoor beeld veertig jaar geleden zijn de omstandigheden nogal veran derd. Bade: "Toen werd in chris telijke kringen - de achtergrond van de godsdienstles - niet ge twijfeld aan de waarheid van het christelijk geloof. Nü is er sprake van een grote verscheidenheid onder scholieren. Zowel de cul turele als de religieuze achter grond verschilt sjerk. Kennis van huis uit over godsdienstige zaken ontbreekt veelal. Bevon den jongeren zich veertig jaar ge leden nog in een min of meer be schermd jeugdland, nu verschilt, als gevolg van de televisie, de we reld van de jongeren niet veel meer met die van de volwasse nen". Ondanks kleine aanpassin gen in het godsdienstonderwijs de afgelopen tien jaar is het vak, bord bevinden - concurreren op de zelfde markt. Er zijn natuurlijk nog hele belangrijke accentverschillen en ook principiële verschillen, zoals in het mens- en het maat schappijbeeld, maar mijn overtui ging is: die concurrentie moeten wij aangaan. Niet zeggen: laat dat midden maar aan andere partijen over, wij trekken ons terug op de rand van het soepbord. Als je dat doet leg je je neer bij een kleiner wordende WD". De conclusie dat met de nota Li beraal Bestek '90 de WD een ruk naar rechts maakt wil Voorhoeve niet onderschrijven. "Die conclu sie is rijkelijk voorbarig. Het is ook procedureel onjuist, want het is nog slechts een discussiestuk. Hoe het verkiezingsprogramma eruit gaat zien weten we pas eind 1989". Hij bestrijdt de opvatting dat er uit de WD geluiden komen die wijzen op een harde, conservatieve opstelling, die haaks staan op het met het liberalisme zo nauw ver bonden begrip tolerantie: buiten landers verplichten de Nederland se taal te leren, het Nederlanders chap te accepteren. Minderheden "Dat heb ik nergens in de WD gehoord, zo staat het ook niet in het Liberaal Bestek. Er staat daar dat voor zij die het Nederlanderschap willen verwerven een goede taalbe heersing van groot belang is. Dat blijkt ook wel uit het patroon van de werkloosheid die onder de etni sche minderheden schrikbarend hoog is. Een van de beste maatre gelen om hun kans op de arbeids markt te vergroten is een betere taalbeheersing". Voorhoeve moet zich hier vergis sen. In het Liberaal Bestek '90 staat letterlijk: De beheersing van de Ne derlandse taal moet verplicht wor den gesteld als men hier wil blij ven. Werkelijk geïntegreerd func tioneren is zonder een beheersing van het Nederlands niet mogelijk. Er moet geen onbeperkte vesti naar Bade's oordeel, nog steeds te geïsoleerd. Volgens de voorzitter van de Nederlandse Zondagsschoolver eniging, dr. C. M. Wigmans, zal de tijd dat het godsdienstvak diende als drager van een identi teit-die overigens in de schoolse routine ver te zoeken was - snel voorbij zijn. "Men kan niet een of twee uur per week met succes aan jongeren ónder onderwijs, met óndere doelen blijven geven dan wat ze in de andere uren le ren, horen en doen. Twee hoofd stromingen blijven dan over: scholen waar de godsdienstles wordt teruggebracht tot een cur sus geestelijke stromingen, en scholen waar geloofsopvoeding niet wordt beschouwd als iets dat tot een vakgebied is te beper ken". Pastorale werker De congregatie voor de clerus in Rome acht zich niet be voegd het Nederlandse statuut voor een rechtspositieregeling van pastorale werkers en werk sters goed te keuren. Dat hebben de Nederlandse bisschoppen eerder deze maand bij hun be zoek aan het Vaticaan te horen gekregen, zo deelde bisschop gingsvergunning worden verleend aan migranten die er niet voor kie zen of te lang aarzelen Nederlander te worden. Fifty-fifty Ondanks de tamelijk neutrale houding van Voorhoeve jegens de oppositiepartij PvdA, is de liberale fractieleider geenszins ontevreden over de rol van de WD in de coali tie met het CDA. "Het kabinetsbe leid is voor ongeveer de helft WD- beleid. De stemverhouding in de coalitie is twee derde CDA en een derde WD, de beleidsverhouding is ongeveer fifty-fifty". "In dit vak moet je iedere keer weer een afweging maken tussen watje inhoudelijk bereikt en watje presenteert. Als je na een hele moeilijke besluitvorming waarbij de coalitiepartner concessies heeft moeten doen, trots als een pauw gaat rondlopen, dan doetrie coali tiepartner bij het volgende pro bleem geen concessies meer". "Dus moet je soms kiezen voor resultaat ten koste van presentatie. Ik heb dat in de anderhalf jaar dat ik fractievoorzitter ben een aantal malen zo ervaren. Dan hoor ik wel eens van de achterban: waarom slaat de VVD niet harder op de trommel? Ik probeer dan uit te leg gen dat de kiezer op langere ter mijn toch resultaat wil en geen op windende verhalen". MOSKOU - De Sovjetunie wil heel graag een internationale conferentie over de mensenrech ten in Moskou houden. Dat zou immers goed zijn voor het imago van perestrojka-land. Het Wes ten kijkt voorlopig de kat uit de boom. Eerst maar eens laten zien dat het in Rusland werkelijk de goede kant uitgaat met de men senrechten, meent men daar. door Alexander Münninghoff De Sovjets hebben nu, om een brug te slaan over de kloof van het wantrouwen, een Commissie voor de Mensenrechten inge steld. Voorzitter daarvan is prof. Fjodor Boerlatski, een bekend politiek commentator en tevens persoonlijk adviseur van Gor- batsjov. Woensdag hadden Boerlatski en zijn medewerkers het even moeilijk. In een van de kantoren van het Sovjet Vredesfonds aan de Propotkinstraat te Moskou was de Commissie voor de Men senrechten gastgever voor de In ternational Helsinki Federation IHF, een organisatie met verte genwoordigingen in tal van lan den. Voor Nederland was Max van der Stoel naar Moskou geko men. De IHF wil de naleving van de mensenrecht-akkoorden van Helsinki 1975 bewaken en heeft als principe, dat iedereen het recht heeft om de autoriteiten op hun vingers te kijken of zij zich wel aan Helsinki houden. Dat standpunt ontmoet in Rusland wantrouwen. Erevoorzitter van de IHF is Joeri Orlov, een dissi dent die inmiddels in het Westen verblijft en die indertijd een zo genaamde Helsinki-monitor- groep in de Sovjet-Unie opricht- Bar van Rotterdam mee in de vergadering van zijn priester raad. Het statuut is een zaak voor de synoderaad, vindt de congrega tie voor de geestelijkheid. Deze raad moet toezien op de uitvoe ring van de besluiten van de bij zondere synode met de Neder landse bisschoppen, die in 1980 in Rome werd gehouden. Daar kwam de positie van de pastorale werker uitvoerig aan de orde. Het statuut is sinds 1984 in alle bisdommen, behalve Roermond, van kracht, maar is nooit door het Vaticaan officieel goedge keurd. Kardinaal Simonis noem de begin dit jaar de vrees voor het ontstaan van 'alternatieve priesters' als reden voor de hou ding van het Vaticaan. Een ande re reden is, dat een dergelijke re geling van 'minimaal' belang is in de wereldkerk. In slechts en kele Westeuropese landen zijn pastorale werkers actief. Hervormde Kerk: beroepen door de classis Maastricht voor pastorale zorg in de Lucas-stich- ting te Hoensbroek mevrouw C J. Menken-Bekius Brunssum, te Veenendaal I. Kok Rotterdam- Hij bestrijdt met verve dat de WD een bijwagenrol zou vervul len. "Zo ervaar ik dat helemaal niet. Er is echt gemeenschappelij ke besluitvorming in de coalitie, waarbij toch in het algemeen niet op basis van zetels wordt besloten maar op kracht van argumenten. Wel is het zo datje naast de grotere coalitiepartner staande soms wat minder in de schijnwerper staat. De ervaring in de WD is: regeren betekent een beetje krimpen". "Oppositie betekent plotseling sterk groeien. Maar regeren is be langrijker dan groei van de partij. Je bent er als partij niet omdat het zo leuk is om een politieke partij te zijn, maar omdat je het beleid wilt veranderen. De VVD is heel duide lijk geen getuigenispartij maar een beleidspartij. Wij kiezen voor rege ringsinvloed, zo lang dat kan, zo- te. Voor die daad werd hij onder Brezjnev tot een lange kampstraf veroordeeld. Inmiddels zijn de tijden in de USSR veranderd. Maar toch ke ken de buitenlandse correspon denten er gisteren van op, dat aan de conferentietafel in de Pro potkinstraat drie Sovjet-burgers plaats mochten nemen die allen met de strafrechter te maken hebben gehad en dus 'nobodies' zijn, maar nu door de keurige he ren van het IHF het gebouw wa ren binnengesluisd. Dat waren Lev Timofejev, ex- journalist die voor een kritisch boek twee jaar kamp had uitge diend en nu, tegen de verdruk king van overheidswege in, zijn 'persclub glasnost' in Moskou beheert. De kettingrokende La- rissa Bogoraz, ex-vrouw van de beroemde dissident Joeli Danielj en inmiddels weduwe van de twee jaar geleden in een kamp overleden Anatoli Martsjenko. En Sergej Kovaljov, ooit verte genwoordiger van Amnesty In ternational in Moskou. Ook hij kent het kampleven uit eigen er varing. Boerlatski begon met te zeg gen, dat het aantal aanwezigen aan de vergadertafel groter was dan op de deelnemerslijst stond aangekondigd, maar dat hij daar geen bezwaar tegen had, het was immers een open meeting en, zei hij, iedereen mocht meedoen met de discussie. Dat was op zichzelf al een kleine sensatie: Sovjet-burgers die even tevoren op straat als vuil werden behan deld door politie-agenten en de onvermijdelijke stillen, konden eenmaal binnen in ogenschijn lijk plechtige rust confereren. Maar zouden Timofejev en de zij nen ook het woord mogen voe- Zuid; aangenomen naar Rheden (deelwerk) mevrouw C. M. Heij- nis Nunspeet. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Gronin- gen-West T. S. Huttenga Zaan dam. Oegstgeest. Pastor G. Kester (40) treedt 1 februari als pastoraal werker in dienst van de rk Willi- brordusparochie in Oegstgeest. Hi,j heeft dezelfde functie sinds 1982 vervuld in een Helmondse parochie. Eerst had hij een baan in het maatschappelijk werk en later als pastor en maatschappe lijk werker in een instelling voor zwakzinnigenzorg. Kester zal zich onder meer be zighouden met toerusting van vrijwilligers, pastorale zorg voor de jeugd en pastoraat in de nieu we wijk 'Haaswijk'. Leiden. Hervormden en ge reformeerden in Leiden zijn wat de opbrengst van de jaarlijkse fi nanciële actie 'Kerkbalans' be treft niet ontevreden. Bij de gere formeerden werd in vergelijking met vorig jaar 4 procent meer toegezegd en bij de hervormden 2 procent. Ook uit andere plaat lang wij voldoende WD-program- ma herkennen". Ook over de regeling van de om streden, zogenaamde 'immateriële' zaken als euthanasie en anti-discri- minatiewetgeving is 'Voorhoeve niet ontevreden. "Ik geloof dat de euthanasie-regeling een groot draagvlak in de Nederlandse sa menleving zal hebben. Het is een moeilijk en gevoelig probleem, waarbij je ook ruimte moet schep pen voor veranderende inzichten". "Dat betekent datje ruimte moet scheppen voor jurisprudentie en dat is nu juist de sterke kant van de wettelijke regeling die het kabinet voorstaat. De zich liberaal ontwik kelende jurisprudentie heeft alle ruimte in dit wetsontwerp, tegelijk hoeft het CDA zich geen zorgen te maken dat euthanasie niet zorgvul dig wordt toegepast". Van IHF-zijde toonde men zich in dit eerste samenkomen uiterst diplomatiek, soms op het lachwekkende af. Zo schroom den Scandinavische IHF-leden niet om, in reactie op het Sovjet- verwijt dat het (mensen)recht op arbeid in het kapitalistische Wes ten met voeten wordt getreden, te verklaren dat zij zich soms ook schamen voor die vreselijke werkloosheid - dat hoorde alle maal bij de verbale taktiek, be doeld om te voorkomen dat de Sovjets zich in de beklaagden bank gedwongen zouden voelen. Eigenlijk ging alleen Van der Stoel echt in de aanval. Hij mefk- te op dat er weliswaar onder Gor- batsjov 339 politieke gevange nen zijn vrijgelaten, maar dat er volgens zijn gegevens nog 360 van die categorie vastzitten, on der wie dertien personen die als Helsinki-waamemers kunnen worden aangemerkt: mensen dus die zich in hun activiteiten in niets onderscheiden van de IHF- leden die nu met zoveel achting in Moskou werden ontvangen. Historisch Het historische moment kwam na een uur of drie, toen de Cana dese geleerde Erwin Codler, ooit advocaat van Sjaranski maar nooit in die functie in de USSR toegelaten, voorstelde om Timo fejev het woord te laten voeren. "Als u mij van mijn voorzitter schap wilt ontheffen, dan moet u dit vooral doorzetten", was de eerste, zeer pinnige, reactie van Boerlatski. Hij legde uit dat hij en zijn col lega's gekomen waren om met hun buitenlandse gasten van ge dachten te wisselen en dat hij de 'persclub glasnost' niet kende. Reden voor Kovaljov aan het an dere eind van de tafel om te roe- sen komen gunstige berichten. Zo is in hervormd Alphen aan den Rijn nu al f. 21.000 meer toe gezegd dan de kerkvoogdij had begroot. Honderd jaar Koudekerk. De gereformeer de kerk in Koudekerk aan den Rijn bestaat een eeuw. Morgen middag van 2 tot 4 uur is er een ontmoeting in het gebouw 'Honswyc', bedoeld voor ge meenteleden, oud-gemeentele den en andere belangstellenden, en zondagmorgen om 10 uur wordt een kerkdienst gehouden met als thema 'Het Woord van God is niet geboeid'. De plaatse lijke predikant W. A. van der Lugt en de vorige predikant dr. H. Bade gaan daarin voor. Hazerswoude. Morgen avond om 8 uur is er in de grote zaal bij de gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat in Hazers woude een 'gospelfestival', geor ganiseerd onder andere door het jongerenkoor 'Rising Hope'. Me dewerking verlenen de reli- bluesband 'Echt' uit Bodegra ven, de groep 'Shelter', ook uit Bodegraven, en de groep 'Coura ge' uit Dordrecht. Alphen aan den Rijn. Dins dagavond 2 februari om 8 uur spreekt dr. E. P. Meijering, lector aan de Leidse universiteit en re monstrants predikant, in de re- Niettemin erkent Voorhoeve dal er door CDA en WD nog belang rijke problemen moeten worde| opgelost, waarover verschil van iij zicht bestaat. "Er zijn zeker accenl verschillen tussen de wijze waaro] CDA en WD de vragen van werk loosheid, lastendruk en overheids tekort beantwoorden. Ik denk da van beide kanten water in de wijl moet worden gedaan". Aan de vooravond van de feeste lijke viering van 40 jaar WD wi Voorhoeve wel kwijt dat wat hen betreft de problemen in de WD ni enkele onrustige jaren zijn afgeslo ten. "Als ik kijk naar de fractie, d| bewindslieden, het partijbestuui dan heb ik het idee dat de eenheii in de WD is teruggekeerd, ja. II vind zelf dat de onderlinge verhou dingen heel plezierig zijn". pen dat Boerlatski dan maar eens kennis met Timofejev moest maken. De keurige heren van de IHF bevonden zich in een lastig par ket. Maar toch slaagde de IHF- voorzitter, de Oostenrijkse prins Von Schwarzenbach, er in om Boerlatski met veel omhaal van j woorden duidelijk te maken dat het toch wel vreemd was dat hij nooit had gehoord van de pers- club, die toch in december een seminar over de mensenrechten in Moskou had georganiseerd waarover in alle westerse media uitvoerig was bericht. Uiteindelijk gaf Boerlatski, zij het tandenknarsend, toe. En zo deed het unieke feit zich voor dat een andersdenkende, die in het dagelijks leven geregeld ge schoffeerd wordt en die als ex- gevangene geen enkel aanzien in dit land geniet, nu voor een colle ge van officiële hoogwaardig heidsbekleders zijn verhaal mocht houden. Timofejev, een kleine grijze licht kalende man met priemen de, donkere kraalogen in een lijkbleek gezicht, begon met te zeggen dat de naleving van de mensenrechten in de USSR al sinds 1975 wordt bewaakt door allerlei burgergroepen. Boerlats ki moest dus niet denken dat hij nu een voortrekkersrol vervult. Ook bood hij een lijst met politie ke gevangenen aan. „Dit zijn on ze kameraden, die vastzitten om dezelfde dingen die de geachte professoren nu aan deze tafel zeggen. Maar zij zeiden dat vijf jaar geleden, toen er nog niet zo veel glasnost was", zei hij. Ten slotte overhandigde Timo fejev ook de resoluties van 'zijn' glasnost-seminar in december: „Die kunnen de Commissie wel licht van nut zijn", merkte hij bij tend op. monstrantse kerk in Alphen aan den Rijn, Van Mandersloostraat 30, over 'Eeuwig leven na de dood?' De toegang is vrij. Bij paus. De paus heeft gis termorgen minister Braks van landbouw en veeteelt in privé- audiëntie ontvangen. Braks werd maandag in Rome gekozen tot voorzitter van de elfde jaar vergadering van het Internatio nale Fonds voor Landbouwont wikkeling. Roepingen. In een brief aan de bisdommen in de hele wereld schrijft de paus dat er 'dringend behoefte' bestaat aan meer roe pingen tot priester of non. Het is de bedoeling dat de brief op 24 april wordt voorgelezen. Het Va ticaan heeft die dag bestemd als 'wereldgebedsdag voor de roe pingen'. Voorhoeve: "Je ziet een wijziging in het electoraat van wat ik noem: het theeschotelmodel naar het soepbordmodel. Het soepbord heeft maar een smalle randmaar een breed midden" (foto anpi Dissident spreekt Mensenrechtencommissie toe

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2