'Valkendam bedrijft financiële ontucht' 'Ze rotzooien maar aan tegenwoordig Bouw verzorgingstehuis Valkenburg onduidelijk Smalspoorweg verplaatst opstappunt /genda PAGINA 16 W 3 REGIO VRIJDAG 29 JANUARI 1988 Medische Diensten ,x Nieuwkoper Toon Koster 75 jaar kunstenaar en paardengek werk niet afkeurde. Op een dag was hij zelfs positief over mijn prestaties. Dat was een enorme opkikker. Heyberg was geniaal. Hij won een paar jaar achtereen een hele belangrijke prijs voor beeldende kunstenaars. Toen riep-ie met dat gekke hoge stemmetje: 'ik doe niet meer mee, ik win altijd'. Als een klein kind klonk.hij. Dat herinner ik me als de dag van gisteren. Wat een vent". Populair "Ik geniet een zekere populariteit ja, maar ik zie toch ook het betrekkelijke daarvan in. Laten we alsjeblieft met beide platvoeten op de grond blijven staan. Toen ik kort voor die operatie op sterven lag, moet er iemand zijn geweest die zei: 'we gaan die lui die schilderijen van jou bezitten eens lekker treiteren'. Kijk, want bij mijn overlijden zouden die dingen veel duurder zijn geworden natuurlijk. Ik kwam erdoor en ik leef nog. Ik weet niet aan wie ik dat te danken heb. Ik ben niet gelovig. Alles is kosmisch volgens mij, verder maak ik me er niet al te druk om en naar de kerk ga ik ook niet. Ze moeten niet bij mij aankomen met een Paus die een gouden telefoon in zijn kamer heeft, terwijl Jezus op blote voeten rondbanjerde. Da's toch waanzin". Het werk van Koster wordt gebruikt om als 'aankleding' te dienen van het Bijna Thuis Huis in Nieuwkoop. Deze toekomstige voorziening in het plassendorp is bedoeld v.oor terminale patiënten die niet meer in hun eigen woonomgeving kunnen worden verpleegd. "Ik heb eeuwig ruzie. Dat is ook de bedoeling. Dat houdt de zaak bezig. Ook met mijn vrouw en kinderen. Ik vind mezelf goudeerlijk, maar kan ook glashard zijn. Bij voorbeeld als de mensen niet eerlijk zijn tegen mij. Vroeger was het een belediging als je je auto of huis op slot deed. Dan wantrouwde je iemand. Nu wordt er gejat bij het leven. Dat ligt volgens mij ook aan minister Korthals Altes, die inbreker". Hij vertrouwt nog een beetje op de goedheid van de mensen. Wie dat vertrouwen bschaamt, krijgt met de 'harde' Koster te maken. Zijn voordeur gaat nooit op de knip. Integendeel. Door de brievenbus hangt een touwtje naar buiten. Eraan trekken is voldoende om de deur open te krijgen. Handig om 's nachts een keer in te breken. "Moetje doen. Heb je gelijk een pak hagel in je donder". Eerlijk, hard en sóms een revolverheld. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoed eisende medische hulp). Voor de patiënten van.de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Grceneveld en de Rui ter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Janssen, tel. 155010, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytel- baum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Klaasen, Zwanenzijde 27. tel.213546. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum. tel. 120266, spreekuur: Utrechtse Veer 17. Groep 3 - Pleiter. J.W. Lely. Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Potsinek, tel. 697577. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruijne, Kernstraat 11 tel. 141225. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos. Boor. v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Bloemen, Meloenstraat 39. tel. 311319. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bénit, tel. 720404, spreek uur: Kennedylaan 24. Groep 5 Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en Voorschoten za: J. Baars, I Koopmans, C F. Walenkamp. Dorpsstraat 45, tel. 10030. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waar genomen van vf. 29/1 tot vr. 5/2 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel. TANDARTSEN r Leiden, Leiderdorp, I wordt waargeno men door: L Albrecht, Boerhavelaan 40. Leiden, tel. 071- 170748. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28. Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereikbaar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van Kettingbotsing Oegstgeesterweg RIJNSBURG - De Rijnsburgse politie zoekt getuigen van de ket tingbotsing die giseravond rond 18.00 uur plaatshad op de Oegst geesterweg (de dijk). Vier auto's waren bij het ongeval betrokken. De bestuurder van de voorste wa gen, een 48-jarige Oegstgeester, moest plotseling remmen omdat een nog onbekende automobilist hem na een inhaalmanoeuvre af sneed. De drie auto's achter de Oegstgeester, behorend aan een 22- jarige" Oegstgeester, een 19-jarige Katwijker en een 56-jarige inwoner van AJkemade, konden niet meer tijdig remmen en reden op elkaar Persoonlijke verwondingen de den zich bij het ongeval niet voor, wel moesten drie van de vier wa gens wegens grote materiële scha de worden weggesleept. De politie van Rijnsburg verzoekt getuigen van de-botsing zich te melden bij het politie-bureau in Rijnsburg op dat de identiteit van de veroorza ker kan worden achterhaald. Wellicht algemeen bijzondere basis school bollenstreek DUIN- EN BOLLENSTREEK - In de duin- en bollenstreek komt mo gelijk een algemeen bijzonder ba sisschool. Althans dat wil de werk groep 'algemeen bijzondere basis school voor Voorhout en omstre ken'. Een algemeen bijzondere school gaat uit van de gelijkwaar digheid van alle levensbeschou wingen. In het onderwijs staat de individuele aanpak centraal. Om de kansen te peilen voor een dergelijke school, wordt donder dag 11 februari in de aula van de katholieke technische school (kts) in Voorhout een voorlichtings avond gehouden. Als 50 ouders po sitief reageren gaat de werkgroep verder met de plannen. NIEUWKOOP - Kunstenaar Toon Koster is een benijdenswaardig man. Hij heeft- nooit hoeven kiezen tussen zijn twee grote liefdes. De Nieuwkoper is met zijn paarden en schilderijen een ideale driehoeksverhouding aangegaan waarin iedereen zichzelf kan zijn. Als de relatie onverhoopt onderhevig is aan een crisis zet hij gewoon de paarden op het doek. Temidden van het ruige oerhollandse landschap en de grijze wolken waarmee hij beroemd werd tot ver over de landsgrenzen. door Rob van der Zanden Zelfs in Algerije spreken ze zijn naam vloeiend en weten ze als geen ander hoe het plassendorp eruit ziet. Van die 'wereldberoemdheid' was echter niets terechtgekomen als hij tot een keuze zou zijn gedwongen- De paarden hadden het dan gewonnen van de aquarellen en tekeningen, al geeft hij dat pas na lang aarzelen toe. "Ja, ik denk wel dat het daar op neer komt". Een bron van inkomsten voor het leven verliezend, maar het zij zo. Want hij heeft altijd goed van zijn schilderijen kunnen leven. "Nou ja. Weet jij wat goed leven is dan? Ik niet". In de Tweede Wereldoorlog diende hij bij de veldartillerie. Voor zijn ogen werden paarden afgemaakt, omdat de ruiters het onverantwoord vonden om de viervoeters door het weiland te sturen. "De kogels floten ons om de oren en de bommen vielen met trossen naar beneden. Wat wij zouden gaan beleven, hoefden die paarden niet mee te maken. Zo'n augurk (bom, red.) op je hoofd is toch minder prettig vind ik". Liefde Hij had die 'augurken' graag persoonlijk opgevangen voor de paarden, zo ver ging zijn liefde voor de beesten. En nóg. Want ook nu is de liefde voor het paard groter dan voor de schildersezel. Over zijn werk pratend, is-ie om de haverklap afgeleid. Als de paarden aan de orde komen, zit hij vast in het zadel en galoppeert hij minutenlang door. "Wat weten de mensen nou van paarden. Ik heb een exemplaar dat goud waard is. Als je daar op zit, ben je God. Echt. Daar kun je zo opspringen zonder ooit op een paard te hebben gezeten. Het beest geeft zelf aan wat je fout doet. Als ik 's ochtends kom, praat ik een paar minuten met haar. Over het weer en zo. 'Denk je ook niet dat we Toon Koster: "De mensen krijgen tabak van die abstracte kunst". vandaag nog een bui krijgen?' Dan gaan die oortjes rechtop staan. Ze verstaat het. Als een buitenstaander dat ziet en hoort, is het van 'Toon moet nodig naar een tehuis toe, hij is aan het aftakelen'. Schei toch uit. Die beesten zijn veel slimmer dan jij en ik samen". "Ik ben een poos geleden uitgenodigd in Nieuwveen. Daar kwam koningin Beatrix op bezoek. Ze had een excursie gehad door de streek en kon natuurlijk geen bloemen en groenten meer zien. Ze was blij dat ze mij mocht begroeten. Ik was samen met Henricus Rol (ook een bekende streekkunstenaar, red.) uitgenodigd. Kon ze eindelijk eens over paarden praten. Stond ze daar een partij interessant te doen over haar zoon die ook op een paard wilde. Ik vond het een best wijffie hoor, maar ze moeten tegen mij natuurlijk niet over paarden beginnen". Bloed Dat laatste is een waarheid als een koe. "Zelf heb ik opleiding gehad bij de veldartillerie toen ik nog jong was. Dan was je helemaal doorgezeten en stond het bloed op je billen. 'Koster, zitten verdomme', brulde mijn officier dan. Maar ik was gek met die paarden. Al was het een pestzooi om met ze te rijden op die slechte wegen van die tijd". Elk jaar komen er Amerikaanse vrienden van Toon Koster naar Nederland. Ook allemaal paardengekken. Ze brengen voor hem originele zadels, holsters, cowboyhoeden en andere attributen mee. De kamer in zijn rijtjeshuis aan de Verdistraat ademt daarom meer de sfeer van een saloon dan een ongebruikte logeerkamer. John Wayne en Clint Eastwood verlenen ook hun medewerking en hangen als revolverhelden aan de muur. Toon Koster zou met zijn hoed en das niet misstaan in dit rijtje, al trekt hij sneller zijn penseel dan zijn pistool. Een paar meter verderop ligt een andere wereld. Zijn atelier. De produktie stagneerde de laatste tijd. Ruim een jaar gefeden onderging hij een hartoperatie. "Een goeie zaak. Kan ik eigenlijk iedereen aanbevelen. Dat mag je zo niet zeggen natuurlijk, want ze snijden je helemaal doormidden en ik heb ook op het randje gelegen, maar je gaat er zo vreselijk door relativeren. Daar heb ik enorm van geleerd. Dan besef je hoe blij je moet zijn met je vrouw en tien kinderen". Voor zijn operatie schilderde hij onafgebroken. Na de Alphen onthutst over bestuur gehandicaptenboerderij Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam maakte hij naar eigen zeggen 'een paar duizend' schilderijen. "Ik weet echt niet meer hoeveel. Maar zoveel moeten het er ongeveer zijn geweest". Hij exposeerde op vele plaatsen in Nederland, maar ook in Algerije, Frankrijk en Spanje. De romanticus werd vooral beroemd vanwege zijn ruige landschappen. Het steeds wisselende licht en de vele 'grijzen' in zijn werk maakten diepe indruk op een groot publiek. "Ik was geen schilder van de Haagse School. Dat waren meer de modderschilders. Die schilderden op de Wadden bij laag tij als de zon op de modder scheen. Da's vreselijk moeilijk. Ik heb het idee dat de romantiek terugkomt. De mensen krijgen tabak van de abstracte kunst. Als ik in een museum op een schilderij een grijze streep zie met een rode bol weet ik het niet meer. Moet ik het daar mee doen? Ze rotzooien maar wat aan tegenwoordig. De grenzen vervagen niet, want ze zijn er al lang niet meer. Mijn zoon woont in Bazel. Daar heb ik een expositie van Claude Monet gezien. Dat is abstractie in optima forma. Het kan dus wel". "Heyberg was mijn leermeester. Hij heeft mij veel geleerd. Je was iemand als hij je ALPHEN AAN DEN RIJN - Het zich 'onrechtmatig toeëige- nen van geld' en, erger nog, 'het bedrijven van financiële on tucht'. Deze keiharde verwij ten richtten de Alphense raads leden L. van de Berg-Groene- wegen (PvdA) en A. Mulder (WD) gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering aan het adres van de Stichting Boerderij Alphen, die aan de Kortsteekterweg de boerderij voor geestelijk gehandicapten Valkendam beheert. De stich ting heeft tegen allerlei afspra ken in het gemeentebestuur 22.000 gulden rente en aflos sing laten betalen. De gemeente is tot die betaling verplicht, omdat zij zich in het ver leden garant heeft gesteld voor een hypothecaire lening. In de discus sie over het voortbestaan van Val kendam als boerderij voor geeste lijk gehandicapten, verklaarde de Goudse stichting voor geestelijk minder validen (Gemiva) afgelo pen jaar alle verplichtingen van de gemeente te willen overnemen. Zo geschiedde ook, maar het geld dat Gemiva laatst overmaakte aan het bestuur van de Stichting Boerderij Alphen, dat de 22.000 gulden moest doorsluizen naar de gemeente, is door de stichting achtergehouden. Die meent namelijk uit het verle den nog een bedrag van 30.000 gul den van de gemeente Alphen te goed te hebben. Van de Berg (PvdA) vroeg de raad zijn afkeuring uit te spreken over de handelwijze van het stich tingsbestuur. In haar spoor pleit ten ook J. Bosman (Progressief Alphen) en Mulder voor juridische maatregelen tegen de stichting. Vooralsnog komt het daar niet van, omdat komende week de wet houders K. Mollema en G. Brus- sen-Leerdam een bespreking heb ben met ambtenaren van het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur. Dan moet blijken of het Gemiva inderdaad lukt Val kendam van de gemeente over te nemen. Als dat het geval is, rekent Mollema erop dat het gisteravond geuite ongenoegen nog uit de we reld kan worden gepraat. Gaat de overname door Gemiva niet door, waarover het ministerie van WVC overeenstemming moet bereiken met het ministerie van sociale za ken, dan valt zeker het doek voor Valkendam. Mollema: "Onder de voorwaarden die WVC nu heeft ge steld,-lukt het niet. Maar in een ge sprek met het ministerie proberen we hen nog op andere gedachten te brengen. Als dat geen succes heeft, komt een einde aan een uitstekend experiment. Hoe spijtig dat ook DEN HAAG/V ALKENBURG - Ondanks dringende verzoeken van de Valkenburgse burgemeester Sinke en initiatiefneemster me vrouw Van Paridon hebben de pro vinciale politici gistermiddag gëèn duidelijkheid verschaft over het jaar waarin in Valkenburg een be jaardentehuis kan worden ge bouwd. Het bejaardentehuis in Valkenburg dat er tevens voor Kat- wijkse en Rijnsburgse ouderen moet komen, staat op de laatste plaats van de meerjarenplanning. De provinciale statencommissie welzijn ging gistermiddag akkoord met die planning zonder al te veel woorden vuil te maken aan de Val kenburgse plannen. Alleen de WD zei dat de provincie "niet zo maar aan de plannen van Valken burg en Katwijk voorbij kan gaan". De liberalen vroegen gedeputeerde Boone (PvdA/ouderenbeleid) nog eens met de initiatiefnemers te gaan praten, hetgeen hij toezegde. Zowel burgemeester Sinke als mevrouw Van Paridon hadden bij de commissie aangedrongen op duidelijkheid. Van Paridon zei erg geschrokken te zijn van de laatste plaats die Valkenburg inneemt op de meerjarenplanning. "De nood is groot", zo zei ze. Burgemeester Sinke benadrukte dat de plannen vrijwel gereed zijn en ook de grond beschikbaar komt. Het beschikbaar houden van die grond kost erg veel geld en dat kan een kleine gemeente als Valken burg maar even dragen, zo stelde hij. Sinke meende verder dat de initiatiefnemers en de betrokken gemeenten "recht hadden op dui delijkheid". Maar die werd niet ge geven, zodat het nog volstrekt on duidelijk is wanneer er kan worden gebouwd. Vrijwel zeker zal dat in de jaren '90 worden. KATWIJK De Nederlandse Smalspoorweg Stich ting (NSS) wil het beginpunt van het spoortraject in de Katwijkse duinen verplaatsen. Door een nieuwe rails te leggen tussen het bestaande traject en de Zuidduin- seweg in de kustplaats worden de rondritten van de NSS beter bereikbaar voor bezoekers die slecht ter been zijn. Een ander voordeel van een opstappunt aan de Zuidduinseweg is dat de drukte in het natuurge bied afneemt. Het beginpunt van de stoomtreinritten ligt momen teel op ongeveer een halve kilometer van de parkeer plaats aan de Sportlaan in Katwijk. Het pad naar het spoortraject is alleen voor wandelaars toegankelijk. "Het verplaatsen van het opstappunt zien wij als een service aan ouderen en andere mensen die deze af stand moeilijk lopend kunnen overbruggen", aldus A. J. Reijders van de NSS. "Voor deze groep wordt een belangrijke hinderpaal weggenomen". De vrijwilligers van de Nederlandse Smalspoorweg Stichting verzorgen in de maanden juli en augustus op elke zaterdag rondritten over het industriële smals poortraject door de Katwijkse duinen. Voor de kust plaats is het een belangrijke toeristische attractie die elk seizoen weer duizenden mensen trekt. "Een bijko mend voordeel van het verplaatsen van het opstap punt is dat de toeloop naar de duinen afneemt", zegt Reijders. "De drukte concentreert zich nu op de open bare weg en Staatsbosbeheer is daar zeer tevreden De beheerder van het duingebied is inmiddels al ak koord gegaan met het verplaatsen van het opstappunt naar de Zuidduinseweg. Ook de gemeente Katwijk is in principe bereid toestemming te verlenen. Voor de werkzaamheden in de zuidduinen is een aanlegver- gunning nodig. De aanvraag voor deze vergunning ligt momenteel in het Katwijkse raadhuis ter inzage. De verbinding tussen het bestaande smalspoortra ject en het toekomstige opstappunt wordt aangelegd direct naast het voetpad dat vanaf de Zuidduinseweg naar de duinen voert. Over een afstand van ongeveer 400 meter moet nieuwe rails worden gelegd. be vrijwilligers van de Nederlandse Smalspoorweg Stichting (NSS) verzorgen ook komende zomer weer stoomtreinritten door de Katwijkse duinen. (foto Loek Zuljderduin) VRIJDAG 29 JAN. Woon Ideaal Beurs in de Groen- Gezelschap met George Julien. aanvang 20.00 uur in de Stadsge hoorzaal. na afloop gelegenheid tot dansen op muziek van dans- en showband Runaways. open huis bij de Lesbische Vrou wen Leiden in het pand Lange- gracht 65, aanvang 21.30 i Bër( piano, aanvang door 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. klaverjas- en sjoelavond bij voet- balverenmg LDWS, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw in sportpark De Vliet aan de Voorschoterweg. Warmond klaverjastoernooi van Kommuni- katie Warmond in Het Meerpunt aan de Herenweg, aanvang 20.00 ZATERDAG 30 JAN. HiDegom poppenbeurs in Treslong, 10.30 tot 16.00 uur. Katwijk optreden van Kindercircus 'Elle boog'^ aanvang 14.00 uur in Tripodia aan het Hoomesplein. winterwandeling door het Pan- bos, start 14.00 uur bij de ingang aan de Wassenaarseweg. vlooienmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 16.00 uur. Woon Ideaal Beurs in de Groen- oordhallen, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. coopertest HouLstert om 14.00 uur. bingo-avond in buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valkenpad in de Merenwijk, aanvang 20.15 uur. naturistisch zwemuurin het Vijf jrlaan is A optreden van Fino Gomez- /Beatris Firpi, met Braziliaans Latin Jazz, aanvang 21.30 uur in Art Centre Droomfabriek aan de Oude Singel. optreden van "Kobus gaat naar Appelscha', aanvang 23.15 uur in het LVC aan de Breestraat. uitvoering van de musical 'Meester Vosch' door kinderkooor De Rijnzangertjes, aanvang 14.30 uur in de kapelzaal van de Schep- pingskerk, Laan van Ouderzorg- /hoek van Poelgeestlaan. 20.00 u Voorschoten toneelvoorstelling Bedkwartet', door toneelgroep Voorschoten, aanvang 20.00 uur in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijke- clubavond Wassenaarse Jazz Club met medewerking van Car rousel Jazz Band, aanvang 21.00 uur in het Deylercentrum aan de Hofcampweg. Zoeterwoude gala-avond met verkiezing sportman en sportvrouw van het jaar, aanvang 20.00 uur in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg. ZONDAG 31 JAN. Lelden Woon Ideall Beurs in de Groen- oordhallen, van 11.00 tot 17.00 uur. optreden van het Armold Schön- berg Kamerorkest met onder meer de barokopera Dido en Aeneas, van Henry Purcell, aanvang 14.15 uur in de Lokhorstkerk. Walenkamp, aanvang 15,30 u Sociëteit De Burcht. bosloop over 2,1 tot 14,4 km in het Leidse Houl georganiseerd door Atletiek Vereniging Holland, inschrijven vanaf 10.00 uur, start en finish op de kunststofbaan. het LVC aan de Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16