GAB Werving voor bedrijven steeds vaker via Winkeliers willen praten over toekomst Morsstraat 'De Eendracht' eist medewerking huurders voor groot onderhoud Regiobemiddelaars arbeidsbureau leren bedrijfsleven steeds beter kennen Instemming in staten met bouw op Zijloever Politiek nog niet eens over voorrang voor vrouw bij vacatures Krakers moeten uit huizen Driftstraat Actie moet illegale viervoeters opsporen actief in vrije tijd Voor 8 mille gereedschap gestolen Gehuurde auto te koop Enquête naar wenselijkheid beperkt pakket Inentmgscampagne uit voorzorg tegen mazelen VRIJDAG 29 JANUARI 1988 LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - De wo ningbouwvereniging De Een dracht eist dat twee huurders in de Marijkestraat en de Irenestraat toe staan dat aan hun benedenwonin gen groot onderhoud wordt ge pleegd. De twee huurders weige ren dat omdat de onderhoudsbeurt teveel overlast zou geven. Zij wil len dat De Eendracht vervangende woonruimte beschikbaar stelt. Gisteren diende voor de Haagse rechtbank een kort geding dat de woningbouwvereniging had aan gespannen tegen de twee huur ders. Een kort geding tegen drie huurders aan de Julianakade, die de bouwvakkers om andere rede nen niet in huis wilden, werd inge trokken omdat zij alsnog akkoord waren gegaan met de plannen. Mr. Langelaar stelde namens De Eendracht dat het groot onder houd snel moet worden uitge- LEIDEN - "Sommige banen zijn in vijf minuten vervuld. Andere va catures vergen veel meer inspan ning. Iedere plaatsing is plezierig, maar soms kijk je met extra veel genoegen op een bemiddeling te rug. Goh, dat dat nu is gelukt, denk ik dan. Het geeft bijvoorbeeld een enorme voldoening om iemand die schroom heeft om aan het werk te gaan over de drempel heen te trek ken. Bemiddelen is kortom een fijn beroep". door Willem Spierdijk Mevrouw C.M. Tjon-A-Meeuw is regiobemiddelaar op het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB). Een be trekkelijk nieuw fenomeen in de Leidse regio, dat enkele jaren gele den werd ingesteld bij de invoering van de 'Arbeidsbureaus nieuwe stijl'. De arbeidsbureaus kozen toen voor een meer marktgerichte aan pak. Er moest meer ingespeeld worden op de behoeften van be drijfsleven en overheid op de ar beidsmarkt. Daarbij ging het GAB er vanuit dat van de groep werk zoekenden er een groot gedeelte is dat eigenlijk geen hulp van het ar beidsbureau nodig heeft. Zij be schikken over voldoende onder wijs en vakkennis of kunnen een beroep uitoefenen waar veel vraag naar is. Eventueel met behulp van de vacaturebank van hét arbeids bureau vinden zij zelf hun weg naar betaalde arbeid. voerd. De vereniging dreigt subsi die voor de twee panden mis te lo pen als er voor 1 maart niet is be gonnen. Bovendien is het groot on derhoud dringend nodig. Er zijn lekkages, gas en elektra voldoen niet meer aan de eisen, evenals de keuken en een aantal plafonds. Per woning is er tien dagen uitgetrok ken. De regiobemiddelaars gingen namens het GAB als aanspreek punt voor de bedrijven dienen. Het werkgebied van het arbeidsbureau werd daartoe in acht regio's inge deeld. De ondernemers konden niet alleen bij de regiobemiddelaar terecht wanneer zij een vacature hadden, maar ook voor vragen op het gebied van scholing, arbeids verhoudingen en ontslag. Kritiek "Een van de punten van kritiek op het arbeidsbureau was dat de bedrijven moeilijk de juiste per soon voor de juiste informatie te pakken konden krijgen. Het be drijf moest voor het ene probleem bij die functionaris van het ar beidsbureau zijn, voor een een an der probleem weer bij iemand an ders", zegt W.A.J. Stikkelman, re giobemiddelaar die vooral Leiden- Noord tot zijn werkgebied heeft. "Wanneer een bedrijf maar met één persoon te maken heeft, werkt dat efficiënt en het is organisato risch simpel", meent mevrouw Tjon-A-Meeuw, die voornamelijk in Leiden-Zuid, de Stevenshof en aan de Hoge Rijndijk opereert. "De communicatielijnen zijn korter. Via bedrijfsbezoeken leer je de on dernemingen beter kennen. Je bent op de hoogte van de situatie van een bedrijf, je leert de sfeer kennen, de werving loopt daardoor effectiever". De regiobemiddelaar kan - als het bedrijf dat wil - een grote rol spelen bij het vervullen van een va cature. "Eerst bekijken we met het bedrijf wat de functie-eisen voor Langelaar erkende dat er over last ontstaat voor de bewoners, maar dat ze niet hoeven te verhui zen. Alles wordt gedaan om de hin der tot een minimum te beperken. Mr. Sprenger zei dat zijn cliënt psychisch de verbouwingswerk zaamheden niet denkt aan te kun nen. Hij verzet zich er niet tegen, maar wil dat er vervangende woon- een vacature zijn. Het blijkt nogal eens dat een onderneming een schaap met vijf poten zoekt. Die bestaan niet, dus in dat geval wor den de functie-eisen aangepast" aldus Tjon-A-Meeuw. Dat laatste is ook noodzakelijk bij schaarste van bepaalde vakmensen op de ar beidsmarkt. "Dan moet de vraag wat worden omgebogen, soms is het noodzakelijk om een in eerste instantie minder geschikte kandi daat bij te scholen". Als een onderneming wil, maken de regiobemiddelaars al een voor selectie uit in het bestand inge schrevenen van het arbeidsbureau. "Het is een goede service voor een bedrijf. Het aantal dat er gebruik van maakt wordt ook steeds gro ter", zegt Stikkelman. De bedrij ven die van de diensten van het GAB gebruik maken zijn moeilijk in een categorie te plaatsen. "Van de kruidenier op de hoek tot Heine- ken", omschrijft Stikkelman zijn 'klantenkring'. Toch is er nog altijd een groep bedrijven die niets van samenwer king met het GAB wil weten. "We zullen natuurlijk nooit alle bedrij ven bereiken, maar we streven er wel naar om de groep zo groot mo gelijk te maken. Dat onze rol bij de arbeidsbemiddeling steeds groter wordt, blijkt wel uit het feit dat tus sen de 40 en 50 procent van de hier aangemelde vacatures na bemid deling van het GAB worden ver vuld. Daar zitten ook zeer moeilijk vervulbare vacatures tussen". Subsidie Speciaal voor het aan het werk helpen van langdurig werklozen ruimte beschikbaar wordt gesteld en dat zijn inboedel elders wordt opgeslagen. De woningbouwvere niging weigert dat omdat daarvan een precedentwerking uitgaat en er geen geld voor is. De andere huurder, die werd ver tegenwoordigd door mr. Te Veld huis, zit met een dergelijk pro bleem. Hij woont samen met zijn vrouw en twee kinderen in de klei ne benedenwoning. Omdat zijn vrouw drie weken geleden is beval len, vreest hij de overlast en wil tij delijk andere woonruimte. Ook dit weigert de woningbouwvereni ging. Volgens haar kan de vrouw met de baby makkelijk de dag doorbrengen bij familie. Er wordt alleen gewerkt tussen acht uur 's ochtends en vier uur 's middags. Daarvoor en daarna kan de woning gewoon worden gebruikt. Volgende week uitspraak. heeft het GAB twee regiobemidde laars in dienst. Dank zij verschil lende overheidsmaatregelen zijn de mogelijkheden voor die groep op de arbeidsmarkt vergroot. Zo bestaat er bijvoorbeeld via de Wet Vermeend-Moor de mogelijkheid voor bedrijven om gedurende vier jaar premievrijstelling van sociale lasten te krijgen. Ook krijgen werk- LEIDEN - De winkeliers aan de Morsstraat zijn verrast door het voorstel van het raadslid Van Lint (Links Leiden) om de Morspoort- brug voor autoverkeer af te sluiten. "Nee, de heer Van Lint heeft niet met ons overlegd. Ik moest het in de krant lezen", zegt de heer Spie kerman, voorzitter van de betrok ken winkeliersvereniging. Of het een aangename of onaan gename verrassing was, daar laat Spiekerman zich nu niet over uit. gevers een eenmalige subsidie van 4000 gulden indien zij een goed in- werkprogramma voor de nieuwe werknemer opstellen. Volgens de regiobemiddelaars loopt de rege ling goed en zijn ook de werkge vers tevreden over de kwaliteit van de werknemers die via 'Vermeend- Moor' worden aangesteld. Zelf richten Stikkelman en Tjon- Hij heeft daarover nog niet met zijn achterban overlegd en wil eerst we ten of het plan een serieuze kans van slagen heeft. Het wordt bin nenkort in de raadscommissie ruimtelijke ordening besproken. De voorzitter maakt echter dui delijk dat er met hem over van alles en nog wat valt te praten, mits de gemeente daar iets tegenover stelt. Gedacht moet worden aan parkeer ruimte voor langparkeerders want daar is volgens Spiekerman in de A-Meeuw er zich niet speciaal op om een vacature juist door een lan- durig werkloze te laten vervullen. "Wij zoeken in principe naar de meest geschikte kandidaat voor een werkgever. Misschien dat je onbewust wel eens laat meespelen dat iemand al zo lang zonder werk zit; ik geloof niet dat dat een slech te zaak is". omgeving van het kleine winkel straatje een chronisch gebrek aan. "Ik heb er al verschillende brieven over aan de gemeente geschreven. Maar daar hoor je nooit meer wat van", aldus Spiekerman. Ondanks die parkeerproblemen gaat het uitstekend met de Mors straat. Spiekerman: "Ik zit hier al 21 jaar en het gaat hardstikke goed met de zaak. Ik heb nog nooit ar moe gekend en voor zover ik weet geldt dat ook voor de buren. De Morsstraat is gewoon een enige winkelstraat met leuke bedrijven al zouden er op het tweede gedeelte bij de Morspoort wel wat winkels bijkunnen". Van Lint kwam tot zijn voorstel omdat hij meent dat het autover keer in de Morsstraat een toene mende bron van ergenis is voor fietsers en voetgangers. Al eerder werd in het gemeentelijk verkeers circulatieplan erkend dat de Mors straat een drukke sluiproute is voor automobilisten die snel in de binnenstad willen zijn. "Door die overlast is de Morsstraat een verve lende, onaantrekkelijke en gevaar lijke winkelstraat geworden", stel de Van Lint vast. De afsluiting van de Morspoortbrug voor auto's moet het sluipverkeer weren. Laad- en losverkeer kan in de Morsstraat terecht via het Kort Galgewater en de Eerste Binnen vestgracht. Met de kwalificaties van Van Lint is Spiekerman het absoluut oneens, hoewel hij zich kan voor stellen dat er nog heel wat te verbe teren valt aan zijn winkelstraat. Spiekerman: "Die suggesties van burgemeester Goekoop, een par keergarage op de hoek Morssingel- /Morsweg en een overkapte Mors straat als een leuke entree voor de binnenstad; dat zijn goede voor steden. En dan wil ik het stuk over kapping voor mijn deur best zelf betalen". Over het voorstel om het auto verkeer uit de Morsstraat te weren, wil Spiekerman binnenkort in KNO V-verband overleggen. Ook de winkeliers zelf moeten zich nog uitspreken. Hoewel de onderne mers van de Morsstraat in het ver leden niet blijk hebben gegeven bijzonder geïnteresseerd te zijn in het doen en laten van de winke liersvereniging. "Daarom hebben we destijds besloten ons aan te sluiten bij de winkeliersvereniging Steenstraat en omgeving. Nu die afsluiting ter discussie staat, ko men ze misschien wel weer", aldus Spiekerman. Regiobemiddelaars Stikkelman (links) en Tjon-A-Meeuw van het GAB: "Wanneer een bedrijf maar met één per soon te maken heeft, werkt dat efficiënt en het is organisatorisch simpel". (foto Jan Holvast) LEIDEN - In de Leidse Zeeheldenbuurt is de bouw van 30 woningen op een oor na gevild. De nieuwe huizen zijn neergezet aan de Kortenaerstraat, Tasmanstraat en Evertsenstraat, tegenover het gebouw van de gemeentelijke reinigingscLienst. Ze worden als ze helemaal klaar zijn verhuurd door de Woningbouwvereniging Leiden. DEN HAAG/LEIDEN - Alle frac ties in provinciale staten zijn gis termiddag tijdens de vergadering van commissie welzijn akkoord ge gaan met het plan voor de bouw van een verzorgingstehuis in Lei- den-Noord. Het verzorgingstehuis moet komen op de Zijloever. De gemeente Leiden liet bij monde van wethouder De la Mar weten dat het plan binnenkort ge reed is. Hij benadrukte dat er in middels een werkgroep is inge steld die zich met de bejaardenzorg in heel Leiden bezighoudt. Daarin wordt ook gesproken .over de 60 bedden die bestaande tehuizen moeten inleveren voor de nieuw bouw op de Zijloever. "Ik ben verheugd, zelfs lichtelijk verbaasd dat alle verzorgingstehui zen, ook die van buiten de gemeen te met 'Leidse' bedden meewer ken", aldus De la Mar, die daarmee doelt op Wijckerslooth uit Oegst- geest en 't Hofflants Huys in Voor schoten. In het verleden zijn deze tehuizen voor een deel gerealiseerd met bedden die eigenlijk voor de gemeente Leiden bestemd waren. De bedoeling is dat de werkgroep met een totaalplan komt voor de LEIDEN - Geboren: Fouad zn. v. H. Mokhtafa en N. Nouar, Fons zn. v. J. Jansen en J.J. Zandstra, Lamiae dr. v. M. Karmaoui en H. Sourour, Sandra dr. v. L.A.N. Gordijn en S. Schreuder, Wilhelmus Johannes Gerardus zn. v. W.J. van Klaveren en M.T.E. Klein Gunnewiek, Manon Petro- nella dr. v. E.M. Molenkamp en M.H. Nunnink, Fabienne Francesca dr. v. K- O.P. Herburg en A.D. Weber, Laura De- nise dr. v. J. van der Plas en A. van der Plas. Samuël zn. v. T. van der Meij en P. Driebergen, Gerrit Jan zn. v. G.J. Min- nee en G. van der Haak, Mathias Jeffrey Jorgen zn. v. J.L.G. Veldt en M.C.J.H. van der Voort, Maikel Robertus Theo- dorus zn. v. F.R.T. Turk en A.T.M.G. van der Zwet, Anneclaire Caroline Arnolde Huberdine dr. v. K.E. Hagenaar en C.A.M.W.A. van Paridon, Rosa Maria dr. v. C.S.J. van Leeuwen en E.G.B. Hui- berts, Yvon dr. v. J.A.M. Bellekom, Lisa dr. v. R.O.R. Molenaar en W.M.M. Laan, Sfebastiaan Charles zn. v. E.V.C.M. Co- hen en M.L. Bernard, Matthijs Jan zn. v. W.L.J. van der Laan en M.M. van Gulik, Bastiaan zn. v. T.C.H. Bakker en P4.A.E.M. Vendel, Semiha dr. v. N. Ari en S. Ari, Wieke dr. v. F.A.M. de Wit en J.A. Oonk. LEIDEN - Overleden: C'. Kalkhoven geb. 15 mei 1921 geh. gew. met A. van Loon, M.M. van Oosten geb. 13 juli 1899 geh. gew. met G.J. Ruigrok, T. van Star- kenburg geb. 9 jan. 1901 man, C.M. van Berkel geb. 22 apr. 1922 e.v. C.J. Hogen- boom, J. Elzerman geb. 29 aug. 1893 geh. gew. met W.A. Buutfeld, ouderenzorg in Leiden. Daaronder valt ook de bouw op de Zijloever, die nog dit jaar moet beginnen. LEIDEN - De twee aan de Drif- straat gelegen, gekraakte wonin gen moeten op korte termijn wor den ontruimd. Het pand nummer 40 moet binnen een week na bete kening van het vonnis worden ont ruimd. Het pand 38a moet binnen twee dagen zijn ontruimd. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank besloten na een kort ge ding dat namens de eigenaar was aangespannen tegen de krakers. De adcovaat van de eigenaar be toogde tijdens de zitting dat de hui zen eindelijk zijn verkocht en dat daarom de krakers eruit moeten. Hij weigerde overigens de naam van de koper openbaar te maken omdat de nieuwe eigenaar bang zou zijn voor represailles van de kraakbeweging. LEIDEN - De gemeente is van plan binnenkort een actie te starten om hondenbezitters aan te moedigen hun huisdier aan te geven voor de hondenbelasting. Daartoe worden circa 60.000 formulieren in Leiden verspreid waarop men kan invul len hoeveel honden men bezit. Momenteel wordt er voor 5000 honden belasting betaald, maar het werkelijke aantal honden in de stad is volgens een schatting ten minste 1000 meer. Wie betrapt wordt op het niet betalen van hon denbelasting loopt het risico een boete te krijgen van maximaal 1200 gulden. In de praktijk wordt echter meestal volstaan met een nahef- fing. De belasting bedraagt dit jaar 84 gulden per hond. VTL Voetbalvereniging VTL houdt zater dag 30 januari in haar clubgebouw aan de Voorschoterweg een bingo avond. Aanvang 20.00 uur. Luisteren In buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a wordt vanaf 22 februari een oudercursus 'Luiste ren naar kinderen' gegeven. De cur sus omvat tien avonden op maandag van 19.30 tot 22.30 uur. De kosten bedragen 5 gulden per avond. Het lesmateriaal kost 50 gulden, voor echtparen 75 gulden. Informatie of opgave voor deelname via het buurt huis of tel. 070-200192 (Lea van Loo) of tel 013-122606 (na 18.00 uur, In- grid Windmeijer). Nicaragua De collecte die het Nicaragua Platform Leiden in de afgelopen herfst heeft ge houden heeft ruim 10.000 gulden opge bracht. Dit geld is naar het Landelijk Ni caragua Kommitee in Uterecht overge maakt. Er is bij een verzamelactie ook verbandmateriaal bij elkaar gebracht dat naar het verzamelpunt in Enschede is gebracht. Het Nicaragua Komitee Leiden is bezig met de voorbereiding van een nieuwe actie. Bosloop Atheletiek Vereniging Holland houdt zondag 31 januari een bosloop in het Leidse Hout. Er kan gelopen worden over afstanden van 2,1 tot 14,4 kilome ter. Start en finish zijn op de kunststof- baan Leidse Hout. Inschrijving vanaf 10.00 uur in de kantine, de start is om 11.00 uur. Inschrijfgeld 3,50 voor vol wassenen en 2,50 voor kinderen tot 14 jaar. Kleedruimte is aanwezig. Bingo Klubhuis Matilo houdt vrijdag 5 februari een bingo in het Klubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126. Aanvang 20.00 uur. Lezing Het Studium Generale houdt in februari en maart een aantal lezingen over gen- ruik en beheersing van geweld. Na een cultuurhistorische inleiding worden en kele recente biologische en sociaal- psychologische theorieën met betrek king tot geweld en agressie behandeld. De eerste lezing is op dinsdag 2 februa ri en wordt gehouden door dr. P. Kloos. uit Leiden. De plaats is Centrale Voor zieningengebouw, Cleveringaplaats 1. Aanvang 20.30 uur. Bingo Muziekvereniging Con Bravura houdt morgenavond zaterdag 30 januari een bingo in het clubgebouw aan de Beu kenschans. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - Uit een bouwkeet op de Lage Rijndijk bij de Span- jaardsbrug is in de nacht van woensdag op donderdag een hoe veelheid gereedschap met een waarde van 8000 gulden gestolen. Het gereedschap was eigendom van een aannemersbedrijf uit Zoe- terwoude. De dieven hadden het hangslot waarmee de keet was af gesloten, geforceerd. LEIDEN - CDA en WD blijven zich verzetten tegen het voorstel van het college om bij vacatures voor hogere functies vrouwen te al len tijde voorrang te geven boven mannelijke kandidaten. Beide par tijen willen dat mannelijke sollici tanten die reeds bij de gemeente werkzaam zijn, toch voorrang krij gen boven vrouwen van 'buitenaf. Ze vinden het plan van het college te ver gaan om interne mannelijke kandidaten pas een kans te geven als zowel binnen als buiten het korps geen enkele geschikte vrouw is te vinden. Desondanks lijkt het plan van het college maandag in de gemeen teraad op een ruime steun te kun nen rekenen. De vertegenwoordi gers van de PvdA, Links Leiden en D66 lieten gisteren tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor personeelszaken weten dat hun fracties het voorstel steunen. En deze partijen zijn samen goed voor 21 van de 39 raadszetels. Overigens steunen CDA en WD wél de maatregel die het college voor ogen heeft om vrouwen in la gere functies te bevoordelen. Bij die functies krijgen reeds bij de ge meente werkzame mannen voor rang boven vrouwen buiten het ambtenarenkorps, als er tenminste intern geen geschikte vrouw is ge vonden. Ook de overige voorstel len van het college om vrouwen be tere kansen te bieden op een baan bij de gemeente te bieden, kunnen op de steun van alle partijen reke- Gisteravond bleef onduidelijk of ook de WD-wethouders zich te gen het college-voorstel voor de hogere functies zullen keren. WD- woordvoerder Geertsema zei giste ren namens zijn volledige fractie te spreken, en dus kennelijk ook na mens de twee WD-wethouders. Het D66-raadslid Langenberg maakte Geertsema er echter op op merkzaam dat de beide liberale wethouders zich in het college vóór het voorstel hadden uitgesproken. Hoe dat nu precies kon worden verklaard, wilde Geertsema niet uitleggen, maar hij bleef volhou den namens de hele WD-fractie te spreken. Dat deed wethouder Bor- dewijk (personeelszaken) uiteinde lijk opmerken dat maandag tijdens de raadsvergadering wel zou blij ken wie lid was van de WD en wie niet. LEIDEN - De politie heeft gister middag twee Leidenaars aange houden (21 en 23 jaar) die probeer den een huurauto te verkopen of in te ruilen. De auto was gehuurd van een verhuurbedrijf in Amsterdam. Het tweetal meldde zich, na bot te hebben gevangen bij een bedrijf aan de Rijndijk, bij een garage aan de Vondellaan waar men argwaan kreeg. Het personeel van de garage waarschuwde de politie die het tweetal bij de garage oppakte. LEIDEN - Stadskabei Leiden gaat volgende week beginnen met een enquête onder de kabelabbonnees in Leiden naar de wenselijkheid van de invoering van een beperkt pakket voor de televisie. Onder zocht gaat worden of er veel be langstelling bestaat om bijvoor beeld alleen de Nederlandstalige zenders te ontvangen. Momenteel kan er geen keuze ge maakt worden. Kijkers zijn ver plicht het hele pakket af te nemen of het zonder kabel te stellen. Het is de bedoeling dat een eventueel be perkt pakket goedkoper wordt dan het totale pakket. De enquête neemt circa drie weken in beslag. De resultaten worden daarna aan de beheerscommissie stadskabei voorgelegd die aan de hand van de resultaten beslist. LEIDEN - Hoewel er geen sprake van is dat de mazelenepidemie vanuit Rotterdam ook naar Leiden zal overwaaien, houdt de basisge zondheidsdienst uit voorzorg een inentingscampagne. Kinderen en jongeren tussen de vier en een half en twaalf jaar, die om andere dan medische redenen nog niet tegen mazelen zijn ingeënt, wordt aange raden zich alsnog te laten inenten. Dat kan op woensdag 3 februari vanaf half twee tot drie i gebouw van de GG en GD, Roodenburgerstraat la. Daar kan kosteloos een gecombineerde vac cinatie tegen bof, mazelen èn rode hond worden gehaald. Kinderen onder de vier en een half jaar kun nen bij de consultatiebureaus te recht. Oudere kinderen moeten, willen zij worden ingeënt, hun huisarts raadplegen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15