VVD-wethouder fel aangevallen 'Snel uitgewerkt plan voor Zoeterwoudse Vogelweide' Zwemclub: geen verzet tegen Poelmeer-plannen Dorpsstraat 68 Oegstgeest niet gesloopt PZ: 'Graniewski weet niet waarmee ze bezig is' Verdachten vergiftigings affaire vrij PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 29 JANUARI 1988 Vertrouwen in passend alternatief CDA-wethouder Van Veen ..."Ver vangende passende clubruimte voor Vivax"... ZOETERWOUDE Het Zoeter woudse college moet met goed uit gewerkte plannen komen voor de herinrichting van de Vogelweide. Pas daarna wil de gemeenteraad een krediet van 144.000 gulden be schikbaar stellen voor de uitwer king van de plannen. Dat bleek gis teravond tijdens de raadsvergade ring. Alleen de fractie van Progres sief Zoeterwoude bleek bereid nu al voor een raamkrediet te stem men. Bedoeling is een herinrichting van de wegen en de aanleg van ex tra parkeerplaatsen in de Zoeter woudse wijk Vogelweide te realise ren. Ondanks het feit dat er al lange tijd over deze werkzaamheden wordt gepraat, ligt er nog geen ge detailleerd plan op tafel. CDA'er R.L.G. Hogenelst en WD'er H. van der Kooi noemden het daarom voorbarig nu al een krediet be schikbaar te stellen. De gehele raad was het er giste ren over eens dat er nu maar eens haast moet worden gemaakt met de herinrichting. "Er moet nu eens duidelijkheid komen voor de be woners. Al jaren geleden heeft de wijk wensen kenbaar mogen ma ken en nu is nog niet eens bekend wanneer de werkzaamheden be ginnen. Dit is bepaald geen staaltje van efficiënt bestuur". Fractievoorzitter Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude toonde zich er gisteren voorstander van om toch nu al een krediet beschik baar te stellen. "Anders duurt het VOORSCHOTEN - De twee ver dachten in de Voorschotense hon denvergiftigingszaak zijn op last van de officier van justitie op vrije voeten gesteld. Het tweetal zou in eerste instantie nog tot begin vol gende week vast moeten zitten. Daarna zou over een eventuele ver lenging van de hechtenis worden beslist. Een woordvoerder van het Haag se Paleis van Justitie wilde zich vanmorgen niet uitlaten over de re den van de in vrijheidsstelling. Wel benadrukte hij dat het tweetal op korte termijn voor deze zaak moet voorkomen. De twee verdachten, een 57-jari- ge man en zyn 51-jarige vriendin, werden vorige week vrijdag door de politie van Voorschoten aange houden. Ze worden er van ver dacht schuldig te zijn aan de gif dood van zes honden in de Voor schotense Vlietwijk. Auto tegen eik: twee inzittenden zwaargewond WASSENAAR - Twee 22-jarige Katwijkers zijn gistermiddag zwaar gewond geraakt op de Was- senaarse Katwijkseweg, toen de auto waarin zij zaten tegen een dik ke eik reed. Volgens een buschauffeur, getui ge van het ongeluk, wenkte de be stuurder aanvankelijk iets teveel naar links uit en corrigeerde hij dat vervolgens te sterk naar rechts. De gevolgen waren dramatisch op het smalle stukje weg, waar aan weers zijden bomen staan. De brandweer moest beide inzit tenden uitzagen. De bestuurder had een driedubbele fractuur aan het linkerbeen en bij de passagier werd een kaakfractuur en een her senschudding geconstateerd. Ze zijn overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De poli tie heeft het verkeer 20 minuten omgeleid via Oostdorperweg en Kokshoornlaan. Om vier uur was alles weer normaal op het verleng de van de Van Zuylen van Nijevelt- straat. 'Sophiekehuis dit jaar gerenoveerd' DEN HAAGAVASSENAAR - Alle fracties in provinciale staten zijn gistermiddag tijdens de vergade ring van commissie welzijn ak koord gegaan met het plan voor re novatie van het Wassenaarse Sop hiekehuis. Volgens gedeputeerde Boone (PvdA/ouderenbeleid) kan nog dit jaar een begin worden gemaakt met de renovatie van het Sophieke huis. Voorwaarde is dan wel dat er tussen het tehuis en de provincie overeenstemming wordt bereikt over de opknapbeurt. Vorig jaar liepen de besprekingen op niets uit. misschien nog langer voordat de plannen gerealiseerd kunnen wor den". Volgens burgemeester Hou- dijk betekent een vroegtijdige kre dietbeschikking echter niet auto matisch een snellere uitvoering. WD en CDA bleven derhalve bij hun standpunt het krediet voorlo pig op te schorten. De raad ging wel akkoord met het voorstel van het college van B en W om een aantal reparatiewerk zaamheden in de Vogelweide op te schorten en op een later tijdstip te combineren met de herinrichtings plannen. De ondernemer Noorlan- der, die de reparaties zou uitvoe ren, is bereid een afkoopsom van 66.000 gulden te betalen omdat het werk niet doorgaat. Samen met de herinrichting van de wegen en de aanleg van extra parkeerplaatsen zal er uiteindelijk een bedrag van 210.000 gulden in de Vogelweide moeten worden geïnvesteerd. Het PZ-raadslid A. Kolff hamer de erop dat er nu spoedig, het liefst ZOETERWOUDE - "Wet houder Graniewski (WD) weet kennelijk volstrekt niet waarmee ze bezig is. Rapporten die haar berei ken dringen niet tot haar door en ik kan me niet her inneren dat de wethouder het afgelopen jaar met ook maar één goed idee is geko men. Haar uitlatingen in de krant getuigen bovendien van een zeer ongenuan ceerd taalgebruik. Het enige dat ze kan is Progressief Zoeterwoude aanvallen zonder daarbij te vertellen wat de denkbeelden van de WD zijn. Dat weet ze blijk baar zelf niet eens". Fractievoorzitter Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude liet er gisteravond tijdens de raadsverga dering geen twijfel over bestaan dat hij geen hoge pet op heeft van de prestaties van de Zoeterwoudse WD-wethouder. "Ik ben uiterst geschrokken van haar reacties op een interview dat ik heb gegeven aan het Leidsch Dagblad. Het ver haal staat zo vol pertinente onwaar- al volgende maand, uitgewerkte plannen op tafel moeten komen: "De bewoners van de Vogelweide moeten weten waar zij aan toe zijn". •Raadhuis De eventuele renovatie van het Zoeterwoudse gemeentehuis kwam gisteravond nog even ter sprake. Volgens raadslid Ooijen dijk was er zo'n beetje in de pers gesuggereerd dat sloop van het pand onvermijdelijk is. Hij noem de dit voorbarig. Volgens burge meester Houdijk is er ook geen sprake van dat er tot sloop is beslo ten. Wel veronderstelde hij de pro blemen met de in sommige opzich ten te krappe behuizing als be kend. De ruime aandacht voor de zaak vond Houdijk uiteindelijk wel positief en volgens hem weet ieder een nu dat er iets gaande is. "Reac ties van niet ingelichte mensen als 'Hee, het raadshuis verdwijnt' hoe ven we nu niet te verwachten". Wethouder Graniewski: "Kritiek spuien op de juiste momenten?". (foto Wim Diikman) heden dat ik wel moét reageren. Een zwijgen zou kunnen worden opgevat als instemmen". Ooijendijk vertelde eind vorige maand aan deze krant dat het rom melt binnen het Zoeterwoudse col lege en binnen de CDA-fractie. Zijn voornaamste punt van kritiek was dat B en W onvoldoende politieke verantwoordelijkheid op zich ne men en heel weinig creativiteit to nen. Ambtenaren zouden maar weinig goede ideeën krijgen aange dragen en zouden daardoor amper weten wat het college doet. "Ze werken zich het schompes en als ze ergens mee klaar zijn, krijgen ze te horen: nee, dat is niet zoals ik het heb bedoeld". Voor wethouder Graniewski was het interview aanleiding deze krant te benaderen om "de trap in de rug van PZ" te pareren. Zij kreeg ver volgens de gelegenheid de be schuldigingen te weerleggen. Ooij endijk nu is zeer verontwaardigd dat Graniewski op deze manier te werk is gegaan. "Als het nu op een open en eerlijke manier was ge gaan, dan had ik het prima gevon den. Wie kaatst, kan nu eenmaal de bal verwachten. Maar Graniewski heeft ervoor gekozen met rotte ap pels te gaan gooien". Zwarte piet Ooijendijk haalde diverse voor beelden aan van de manier waarop Graniewski "voortdurend de plank misslaat en de zwarte piet naar PZ OEGSTGEEST - Mevrouw Kwaad, voorzitter van de Oegstgeester zwem- en po lovereniging Vivax, vertrouwt erop dat CDA-wethouder Van Veen (financiën, sport en recre atie) zijn toezegging gestand doet. Zij komt niet in opstand tegen de plannen met het bui tenbad van zwembad Poel meer die met zich meebrengen dat de Vivax-clubruimte dient te worden gesloopt. Van Veen beloofde gisteravond tij dens de presentatie aan de ge meenteraad van het rapport 'Zwembad Poelmeer, Oegstgeest is ermee gebaat', dat de gemeente bij uitvoering van de drastische plan nen zorg zal dragen voor vervan gende en passende clubruimte Fractie-voorzitter Ooijendijk: "Wethouder is met geen enkel goed idee gekomen", (foto wim Dijkman: probeert te spelen". "Wanneer ik het organisatie-onderzoek aanhaal dat toch niet mis te verstane con- voor Vivax. De kosten van een nieuw clubhuis worden "voor hands" op 160.000 gulden geraamd. Het bestaande gebouw staat voor nog 80.000 gulden in de boeken. Vivax, opgericht in 1969 en 400 leden sterk, zit nog maar 1,5 jaar in het onderkomen aan de Lange Voort. De clubruimte is de vrucht van "veel gesoebat en veel zelf werkzaamheid". Mevrouw Kwaad merkt op dat van Vivax niet kan worden verwacht dat voor een eventueel nieuw clubhuis de leden andermaal zelf de armen uit de mouwen zullen steken. De voorzitter wijst er voorts op dat het weekend-polotournooi en de zwemvierdaagse door het ver dwijnen van het 50-meter-bad "in een ander jasje zullen moeten wor den gestoken. clusies geeft over de Zoeterwoudse organisatie, dan zegt zij dat het on derzoek was bedoeld voor de invul ling van de atv. Dat is volstrekt be zijden de waarheid. Over de ambte naren zegt ze dat er 'af en toe een uurtje wordt verpatst'. Nu, ik denk dat er iets veel ernstigers aan de hand is als gevolg van het slechte bestuur". Ooijendijk vindt dat Graniewski zichzelf bovendien tegenspreekt wanneer ze stelt dat er geen sprake is van 'gerommel in het college'. "Tegelijkertijd neemt ze in het arti kel afstand van de rest van het col legiale bestuur om vervolgens te zeggen dat ze het zelf allemaal zo goed doet. Nou, als dat niet getuigt van een slechte verstandhouding! Iedereen die zijn ogen en oren openhoudt, kan toch weten dat het rommelt binnen het college". Wethouder "Graniewski noemde de aanval van Ooijendijk gister avond illustratief voor het politieke klimaat in Zoeterwoude. "Ik ben het met hem eens dat we dergelijke discussies niet via de krant moeten voeren, maar wie is daar nu eigen lijk mee begonnen? Ooijendijk moet zijn kritiek maar spuien als het moment daarvoor geschikt is. Vaak doet PZ de mond niet open wanneer een bepaald onderwerp aan de orde is, maar lees je de kri tiek later wél in de krant". Kwaad zou het verkleinen van net buitenbad ernstig betreuren maar haar begrip voor de moeilijke financiële situatie van Poelmeer, waarop de gemeente jaarlijks ze ven ton moet toeleggen, is erg groot. De gemeenteraad zal de plannen in februari bespreken. De plannen komen erop neer dat het buitenbad wordt vervangen door een veel kleiner buitenbad van 350 vierkan te meter, pal naast het binnenbad. Dan ontstaat de mogelijkheid om de grond als bouwgrond voor luxe woningbouw van de hand te doen. De opbrengst van dergelijke trand- sacties worden op ruim vijf miljoen geraamd (18.500 vierkante meter maal 275 gulden per vierkante me ter) Maar er zijn ook kosten zoals de sloop van de opstallen en het bouw- en woonrijp maken van de grond. Daar moeten dan ook nog de restant-boekwaarden van het buitenbad en het Vivax-clubhuis bij worden opgeteld. Na plussen en minnen zou dan sprake zijn van een netto-opbrengst van ruim 3,3 miljoen gulden. Voorwaarden bij brug en fietspad in Warmond WARMOND - De dorpspolitici van Warmond stellen voorwaarden aan het plan van B en W voor een nieu we fiets- en voetgangersbrug naast de Warmonderhekbrug en voor de aanleg van een fietspad langs de Oranje Nassaulaan. Vrijwel de hele gemeenteraad, zo bleek in de raadsvergadering van gisteravond, is voor die brug maar tegen verandering van het schelp enpad langs de laan in een gecom bineerd fiets/wandelpad. Soortge lijke geluiden klonken al tijdens een hoorzitting op, waar een aantal bewoners van de Oranje Nassau laan het plan bekritiseerde. De verdere discussie over het fiets/wandelpad is nu opgeschort tot die over de reconstructie van de doorgaande route in Warmond. Zou de gemeenteraad het fiets- en wandelpad hebben geschrapt dan zou de subsidie die de provincie heeft gereserveerd in gevaar ko men. Van drie prijsaanbiedingen voor de brug is die vap 38.700 de laagste. De plannen die nu voorliggen zijn gemaakt in overleg met de pro vincie en behelzen een fiets/voet gangersbrug, in hout uit te voeren, 2,50 meter breed, door een hjn in tweeën te delen voor de tweewie- Iers en voetgangers. De brug is be doeld voor fietsers uit één richting en voor voetgangers uit beide rich tingen. Voor het pad zouden beton- tegels kunnen worden gebruikt. De bomenrij blijft in stand. In het plan is ook de verplaatsing van het informatiebord nabij de Lommer- lustlaan naar een strook grond tus sen de Oranje Nassaulaan en het nieuwe fietspad opgenomen, ter hoogte van de ingang van het War monderhek. Het bord zou daar veel 'strategischer' staan. Met de provincie zijn al afspra ken gemaakt over de aansluiting van de brug op de nieuwe situatie die ontstaat als de reconstructie van de Haarlemmertrekvaart (S54) is voltooid. Bedoeling is dat dat werk deze zomer is geklaard. B en W melden in hun voorstel dat het zijgedeelte van het oude Tolhek aan de zijde van het Warmonder hek zo goed mogelijk zal worden ineeDast in die nieuwe situatie. Musical Het kinderkoor 'De Rijnzangertjes' voert morgenmiddag de kindermusical 'Meester Vosch' op in de kapelzaal van de Scheppingskerk in Leiderdorp. Aan vang half drie. Paardrijden De Werkgroep voor Buitenschoolse Sport organiseert voor kinderen tussen acht en 14 jaar een kennismakingscursus paard rijden in Voorschoten. Belangstellenden kunnen, vóór zaterdag 30 januari, hier over contact opnemen met mevrouw M. Gravemaker, telefoon 01717-2141. Bedkwartet De Toneelgroep Voorschoten geeft zater dagavond 30 januari een opvoering van de komedie 'Bedkwartet'. De groep speelt vanaf 20.00 uur op de planken van het Voorschotense Cultureel Centrum. Het stuk wordt zondagmiddag 31 januari van af 14.30 uur nogmaals opgevoerd. OEGSTGEEST - De Oegstgees ter burgemeester Scheenstra is de enige tegenstander van het plan van de wethouders Van Veen (CDA) en Kohlbeck (PvdA) om het pand Dorpsstraat 68 aan te kopen. De eigenaar van dat pand wil het slopen en er nieuw bouw plegen. De huurder wil er echter helemaal niet uit en bo vendien heeft de Vereniging Oud-Oegstgeest (VOO)de ge meente dringend geadviseerd het pand op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Een en ander werd gister avond duidelijk in de gemeente raad. Wethouder Kohlbeck meldde dat de gemeente ternau wernood sloop heeft weten te voorkomen. De eigenaar die de benodigde bouwvergunning al sinds juni 1985 in huis heeft, wil de afgelopen maandag tot actie overgaan. De gemeente heeft echter na veel onderhandelingen behoud van het pand bewerk stelligd. De deal, waarmee de ge meenteraad gisteravond una niem akkoord is gegaan, komt erop neer dat de gemeente het pand aankoopt en in een later stadium doorverkoopt. Aan de eigenaar zijn nu twee kavels langs de Haarlemmerstraatweg aangeboden opdat deze zijn bouwplannen daar kan verwe zenlijken. Wethouder Kohlbeck legde de gemeenteraad uit dat het nu ze ker niet de bedoeling is om bij wijze van spreken alle panden die op de VOO-conceptmonu- mentenlijst prijken, aan te ko pen. De gemeente stond echter in dit geval met de rug tegen de muur omdat de bouwvergun ning was verleend. Kohlbeck werd daarover trouwens aange vallen door D66'er Poelmans, maar de wethouder verweerde zich met de opmerking dat die bouwvergunning wel verleend moest worden omdat de bouw plannen passen binnen het be stemmingsplan. Volgens Kohlbeck past de ge meentelijke aankoop in het be langrijkste streven van de Oegst geester structuurschets: "Daarin i wens vastgelegd om het behoud van bestaande waardevolle Oegstgeester ele menten voorop te stellen". Piketpaal Burgemeester Scheenstra hechtte eraan zijn tegenzin ken baar te maken. Hij had graag "een piketpaal" geslagen voor de financiële consequenties. Het stoort de eerste burger ernstig dat "het financiële einde van het voorstel helemaal niet in zicht is". De rekening kan immers pas worden opgemaakt als duidelijk is wat het doorverkopen door de gemeente van het pand oplevert. Alle raadsleden staan echter achter het voorstel al zijn ze wel bezorgd geworden. PvdA'er Wegman bij voorbeeld vraagt zich af of het besluit tot aanko pen in feite niet al plaatsing van het pand op de nog vast te stellen gemeentelijke monumentenlijst betekent. In dat geval kan de ge meente nog veel meer van dit soort problemen verwachten. Vooral in het extreme geval dat een speculant alle negen panden van de VOO'-lijst zou aankopen om vervolgens met sloop te drei gen. Zoals bekend beschikt Oegst geest nog altijd niet over een in strumentarium waarmeebe houd van het waardevolle oude afdoende kan worden be schermd. Wel wordt daar nu heel hard aan gewerkt. Wat D66'er Poelmans betreft moet er na Dorpsstraat 68-affaire nog grote re haast worden gezet achter de gemeentelijke monumentenlijst, sloopverordening en monumen tenverordening. Volgens Kohlbeck echter is er met de aankoop van Dorpsstraat 68 "geen voorschot op de monu mentenlijst genomen" al "staat het pand wél met stip op de con ceptlijst genoteerd". De angst van Wegman en Poelmans nam de wethouder weg door erop te wijzen dat alleen in het geval van Dorpsstraat 68 al een bouwver gunning was verleend. Er zijn dus geen vergelijkbare proble men op komst en in plaats van haast maken heeft Kohlbeck lie ver "een zorgvuldige behande ling". V olshuisvestings wethouder mevrouw Blom (WD) verklaar de nog ook erg voor het voorstel te zijn omdat er nu een einde is gekomen aan de hoogst onzekere situatie voor de huurder. Die kan blijven zitten waar hij zit. "Geen gejojo meer". Mededelingen Gemeentebestuur Gemeenteraad Maandag 1 februari a.s Commissievergaderingen Economische Aangelegenheden: 3 fe bruari a.s. Ruimtelijke Ordening. Openbare Wer ken. Veikeer en Milieu: 4 februari a.s. Overige Vergaderingen Werkgroep Slaaghwijk: 2 februari a.s. Werkgroep Hogewoerd e.o.: 3 februari Verkeersmaatregelen Gedeeltelijke afsluiting Rijnsburgersin- gel. Bestratingswerkzaamheden in Nieuwe- Diversen Cursussen Tennis en Karate bij Directie Sport en Recreatie. Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week. Bouwplannen Verlening diverse bouwvergunningen. Welstandscommissie Beoordeling diverse bouwplannen. Milieu Diverse verzoeken voor een hinderwet vergunning. U kunt de gemeentelijke mededelingen ook elke zondag beluisteren via Om roep Rijnland op 88, 1 FM vla de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14