TAD LEIDEN Werk voor 2000 mensen bij bedrijven Roomburg Stichting tegen Seksueel Geweld in problemen LEIDSCH m DAGBLAD 'Vooral hoogwaardige industrie werven' Opgepakte Leidenaar pyromaan Ruim jaar cel wegens overval postagentschap Verkoop van viskaarten hengelaarsbond succes Buit van 25 mille Ruzie Provincie geeft geen subsidie; gemeenten weigeren steun s VRIJDAG 29 JANUARI 1988 LEIDEN Het nog aan te leggen bedrijventerrein in Roomburg kan werk bieden aan ongeveer 2000 mensen. Voorwaarde is dan wel dat de gemeente er streng op let welk soort bedrijven zij op dit ter rein toelaat. Bij voorkeur zou Lei den hoogwaardige bedrijven moe ten werven die goed opgeleid per soneel nodig hebben en die opere ren in een zogenoemde 'groei markt', aldus de directie economi sche zaken van de gemeente Lei den. Volgens deze directie heeft het bedrijfsleven veel belangstelling voor het toekomstige bedrijventer rein. Vooral ook omdat het gunstig ligt ten opzichte van verschillende snelwegen en omliggende bedrijfs terreinen. Bovendien bestaat er volgens de directie economische zaken een tekort aan industrie- grond in de Leidse regio. Om zoveel mogelijk profijt van het terrein te hebben, zou de ge meente er geen grootschalige de tailhandel op moeten toelaten en evenmin grote overslag- of trans portbedrijven. Dergelijke bedrij ven vragen veel ruimte maar bren gen naar verhouding slechts wei nig werkgelegenheid met zich mee. Beter is het om 'hoogwaardige' bedrijven binnen te halen. De di rectie denkt daarbij aan bijvoor beeld ambachtelijk-industriële be drijven, bedrijven voor milieu-zui veringstechniek, softwarehuizen, ondernemingen die nieuwe materi alen ontwikkelen of zich bezighou den met computerservices. Voorts zou Roomburg kunnen dienen voor de vestiging van produktie-af- LEIDEN - De 34-jarige Leidenaar die zondagavond door enkele voor bijgangers in de kraag werd gegre pen toen hij brand stichtte in de St. Aagtenstraat, blijkt tenminste nog 12 andere branden op zijn geweten te hebben. Dit heeft de man tegen over de politie bekend. Vanaf sep tember vorig jaar stak hij vier vuil containers, 2 personenauto's, 2 be stelbusjes en 4 bromfietsen in brand. De totale schade bedraagt ten minste 30.000 gulden. De Lei denaar is een goede bekende van de politie. Hij werd al eerder aange houden voor brandstichting, ver nielingen en inbraken. delingen van bedrijven die in het sciencepark in de Leeuwenhoek zijn gevestigd. Deze bedrijven heb ben hiervoor in de Leeuwenhoek niet altijd voldoende ruimte be schikbaar. Daarnaast doet de directie eco nomische zaken de suggestie om wanneer mogelijk hoofdvestigin gen van bedrijven naar Roomburg te halen. De werkgelegenheid bij hoofdvestigingen is 'stabieler' dan bij nevenvestigingen. De laatste worden, wanneer het een bedrijf slecht gaat, namelijk eerder geslo ten. De directie pleit er eveneens voor om geen afzonderlijke kanto ren in Roomburg neer te zetten. Wel zouden kantoren moeten wor den toegelaten bij produktiebedrij- Omdat 'hoogwaardige' bedrijven gevoelig zijn voor het karakter van een bedrijventerrein, meent de di rectie economische zaken dat de gemeente er goed aan doet om geen 'milieuvervuilende' bedrijven op Roomburg toe te laten. "Een hoogwaardig bedrijf zit bij voor keur niet naast een autosloper". Ook moet de gemeente goed letten op het karakter van het eerste be drijf dat zich in Roomburg vestigt. "De eerste vestiger is in wezen trendsetter voor het niveau van het bedrijfsterrein". De directie doet het voorstel om in Roomburg mogelijkheden te scheppen voor beginnende onder nemers. Daarbij kan worden ge dacht aan een complex bedrijfshal len met vooral kleinere ruimten tussen de 300 en 500 vierkante me ter. Voorts zou er een 'faciliteiten centrum' kunnen worden neerge zet, met bijvoorbeeld een douane- entrepót en mogelijkheden voor te lecommunicatie, waar bedrijven hun kantoor, werkplaat en show room kunnen vestigen. LEIDEN - De 19-jarige Leiderdor per die oktober vorig jaar een ge wapende overval pleegde op het postagentschap aan de Johan de Wittstraat in Leiden is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Bovendien kreeg hij 7 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en wordt hij nadat hij is vrijgeko men onder toezicht van de reclas sering geplaatst. De Leiderdorper stond ook terecht voor andere za ken, onder meer de mishandeling van een meisje. De jongeman pleegde de overval op 8 oktober samen met twee vrienden, die zich nog voor de rechter moeten verantwoorden. De Leiderdorper hoopte met het buit gemaakte geld zelfstandig te kun nen gaan wonen, terwijl een van de andere daders verwachtte met de buit de grote uitgaven op 3 oktober een beetje te kunnen compense- De overval mislukte omdat de beheerder van het postagentschap, de 80-jarige Spoor, zelf een pistool trok dat overigens niet was gela den. Daardoor waren de overval lers zo overbluft dat zij het hazepad kozen. Omdat een van de daders een kanariegeel jack aanhad, kon den zij snel worden aangehouden. De sigarenzaak annex postagent schap is vaker het doelwit geweest van overvallers. De door het drietal gepleegde overval is voor de fami lie mede reden geweest het post agentschap deze maand te sluiten. Overigens zijn alle op de winkel in de Johan de wittstraat gepleegde overvallen door de politie opgelost. De Waaghoofdbrug is nagenoeg staal en krijgt een houten dek dat afgebroken. De oude brug maakt steunt op twee slanke bogen. De plaats voor een nieuwe die is ont- werkzaamheden nemen zo'n vier worpen door stedebouwkundige maanden in beslag. Piret. Die brug wordt gemaakt van <foto wim Dijkman» LEIDEN - De verkoop van viskaar ten door de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken is een succes geworden. In een mum van tijd zijn de 200 kaarten onder de leden ver kocht. Bij wijze van proef mocht de Leidse Hengelaarsbond dit jaar zelf de verkoop ter hand nemen. Tot voor kort was de verkoop ex clusief voorbehouden aan de PTT. In de vier grote steden mogen vis kaarten - ook als proef - in winkels worden verkocht. Daarnaast werd dat recht gegund aan de Leidse en de Amsterdamse Hengelaarsbond. Volgens voorzitter G.D. de Haas van de Leidse bond is het de bedoe ling dat in de toekomst veel meer kaarten worden verkocht aan zo wel leden als niet-leden. "We zijn nog een beetje voorzichtig geweest met de verkoop van kaarten. We hadden er veel meer kunnen ver kopen en we rekenen er ook op dat dat volgend jaar gaat gebeuren", al dus De Haas. Hij beschouwt de verkoop van viskaarten door de vereniging zelf als een goede service aan de 3900 leden van zijn vereniging. "De le den zijn toch verplicht bij ons een vergunning te kopen om in bepaal de wateren te kunnen vissen. De verkoop van zo'n viskaart gaat dan in een moeite door. Bovendien kunnen verenigingen zelf een cent je in hun zak steken door de ver- LEIDEN - Uit een woning in de Hoefstraat is gisteravond 25.000 gulden gestolen. Het geld was ver stopt in een van de kasten in het huis. De 92-jarige bewoonster was op het moment van de inbraak niet thuis. De dader was binnen geko men via een dakraam en had alle kasten in de woning doorzocht. koop van viskaarten. Dat geld gaat nu nog naar de PTT", licht De Haas toe. Hij vindt wel dat zijn vereniging straks ook in staat moet worden ge steld viskaarten aan niet-leden te verkopen. "Het zou toch gek zijn als winkels in de grote steden dat wel mogen en hengelaarsvereni gingen niet. Dat schijnt met de btw te maken te hebben, maar dat is op een bedrag van zes dubbeltjes dat we aan de verkoop van een 12 gul den kostende viskaart verdienen te verwaarlozen". LEIDEN - Een 22-jarige man uit Oegstgeest is vannacht in zijn wo ning aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging en verboden wapenbezit. In de wo ning werden een paar wurgstokjes en een gasdrukpistool gevonden. De man was eerder op de avond be trokken geweest bij een schermut seling op de Nieuwe Beesten markt. Aanleiding voor de ruzie was de beschuldiging van een kennis van de verdachte aan het adres van een 28-jarige Leidenaar dat deze hem voor het een of ander bij de politie zou hebben verlinkt. De politie ver moedt dat de Oegstgeestenaar werd aangezet om de Leidenaar hiervoor te straffen. De twee trof fen elkaar gisteravond op de Nieu we Beestenmarkt. Toen de man uit Oegstgeest de wurgstokjes tevoor schijn haalde en de Leidenaar daarmee op het hoofd sloeg, trok het slachtoffer een mes. Daarop ging de Oegstgeestenaar er van door. Het slachtoffer, dat in het zieken huis aan een hoofdwond behan deld moest worden, deed aangifte bij de politie waarna deze de man uit Oegstgeest van zijn bed lichtte. Later in de nacht meldde zich ook de derde betrokkene bij de politie. DEN HAAG/LEIDEN - De Stich ting Samenwerkingsverband Te gen Seksueel Geweld, regio Lei den, krijgt geen subsidie van 55.000 gulden van de provincie. Dat bete kent dat de stichting het takenpak ket flink moet inkrimpen. De be reikbaarheid is inmiddels terugge bracht van 40 naar 20 uur en de twee medewerkers in vaste dienst hebben samen 22 werkuren ingele verd om de financiële tegenvaller op te kunnen vangen. Indien de gemeente Leiden dit jaar niet met een extra subsidie was bijgesprongen, had de stich ting ingrijpendere maatregelen moeten nemen en was wellicht zelfs helemaal opgeheven. Vrijwel alle 26 gemeenten waarin de stich ting actief is weigeren, met uitzon dering van Leiden, Oegstgeest en Hillegom, geld op tafel te leggen voor de activiteiten. Hoewel de provincie gedurende twee jaar een startsubsidie heeft verstrekt, vindt de meerderheid van de politieke partijen in provin ciale staten dat de stichting nu zon der die steun verder moet. De pro vinciale partijen betoogden gister middag tijdens de vergadering van de commissie welzijn weliswaar dat de stichting erg goed werk doet, maar alleen de combinatie PSP/CPN/PPR en D66 verbonden daaraan de consequentie dat subsi die moet worden verstrekt. Een woordvoerster van de stich ting vertelde dat de gemeente Lei den na de aangekondigde provinci ale weigering gelukkig is bijge sprongen met een extra bijdrage. Maar die is onvoldoende om alle activiteiten te handhaven. Naast het terugbrengen van de bereik baarheid ontslag van een mede werker (er blijft één fulltime kracht over) zijn ook diverse werkgroepen uit geldgebrek opgeheven. S. van der Helm, (PSP/CPN/PPR) zei het raar te vin den dat de provincie wel iets van de grond wil tillen, maar het even later weer laat zakken als blijkt dat de gemeenten het geld niet op tafel willen leggen. Hij vindt ook dat de gemeenten de stichting moeten fi nancieren, maar pleitte ervoor nog eenmaal een provinciale bijdrage te verlenen. De stichting en de pro vincie hebben dan een jaar de tijd om de betrokken gemeenten te be naderen en alsnog over te halen Redactie: Simon© van Oriel en Meindert van der Kaaij, iefefoon 144941, toestel 217 of 222. Rapenburg Stel dat niet alleen de grote brui ne beuk in de Hortus door zwam zou zijn aangetast maar ook een aantal gebouwen aan het Rapen burg. En stel dat enkele van die gebouwen er zo slecht aan toe zijn dat ze moeten worden ge sloopt. Dan moet er toch iets nieuws voor in de plaats komen? Hoe zou zo'n nieuw Leids woonhuis aan de mooiste gracht van Nederland er gaan uitzien? Best aardig om eens over na te denken dacht het Leids Archi tectencafé en schreef, vooruitlo pend op een mogelijke zwam- menplaag, een onderlinge ont werpwedstrijd uit. De opdracht was een nieuw Leids woonhuis te ontwerpen of een gebouw met meer appartementen. Naast el kaar gehangen zouden de inge zonden werkstukken een deel van de nieuwe gevel van het Ra penburg te zien geven en tegelijk een doorsnede tonen van de op vattingen over architectuur in Leiden en omgeving. In totaal werden 15 ontwerpen ingeleverd. Vorige week boog een jury bestaande uit, Bart van Kasteel, Sjoerd Soeters en de winnaar van de ontwerpwed strijd van vorig jaar, Ronald Knappers, zich over de inzendin gen en maakte haar voorkeur be kend. Winnaar van de ontwerp wedstrijd van 1988 werd Zoeter- woudenaar Ben Schildwacht. Hij ontwierp een gebouw met drie appartementen dat, geheel in overeenstemming met de tijd geest, de naam Yap Yupy heeft gekregen. "Ik heb mezelf geen beperkingen willen opleggen", verklaart Schilthuis. "Daarom heb ik drie luxe woningen ge maakt voor mensen die wat te besteden hebben. Dat gaf mij de mogelijkheid om nu eens wat an ders te maken dan een huis met het bekende halletje, meterkast, trap, toilet, woonkamer en drie slaapkamers". Rapenburg (2) Hoe ziet het nieuwe Leidse woonhuis van Schildwacht er uit? Het heeft een moderne, strakke gevel die voor meer dan 90 procent uit glas bestaat. Licht en ruimte staan dan ook centraal in de ontwerpvisie van de jonge architect die zegt geïnspireerd te zijn door het Nieuwe Bouwen. Het enige waarmee Schildwacht een handreiking doet naar de historische omgeving is een trap je naar de entree van de wonin gen. Binnen zijn de appartementen natuurlijk voorzien van de mo dernste snufjes zoals we wel zien in afleveringen van de Ameri kaanse televisieserie Miami Vice: een woningplattegrond met het profiel van een cham pagnefles en een elektronisch ge stuurde keuken. Natuurlijk heeft ook de auto een volwaardige plaats gekregen in deze bijzonde re woning. Een lift brengt de luxe automobiel vanaf de begane grond omhoog naar een glazen garage die grenst aan de woonka mer. Zo kan de bewoner, ala hij thuis is, de ganse dag naar zijn blinkende bolide kijken. Als dat niet de droom van bijna iedere Nederlander is... Natuurlijk is het uit den boze een eigentijdse woning aan het Rapenburg te bekronen met een Hollandse schuine kap of een Italiaanse daklijst. Schildwacht heeft daarom op het platte dak een verhoogd plateau gemaakt dat plaats biedt aan een schotel antenne om heel de wereld in huis te halen. Daarnaast schiet op het plateau de nodige ruimte over om vanuit een luie stoel te kunnen genieten van het fraaie panorama dat het Rapenburg en de omgeving te bieden heeft. "Consequente waanzin", oor deelt de jury over het plan dat zij als prijswinnaar uitriep. Ben Schildwacht is er van overtuigd dat mensen belangstelling heb ben voor een huis dat een frisse kijk op wonen biedt. De jonge Zoeterwoudenaar laat er geen twijfel over bestaan wars te zijn van futloze architectuur. Hij vindt het eigentijdse uiterlijk van zijn woonhuis ook heel goed passen aan het Rapenburg. "Als een plan op zichzelf goed is kan het nooit slecht passen. Het wordt pas slecht als je water bij de wijn doet". De 15 Rapenburgpanden zijn vanaf dinsdag voor iedereen te zien op een expositie in het stadsbouwhuis aan de Langeg- racht. Niet onwaarschijnlijk is dat de buurtvereniging van de Pieters- en Academiewijk een rolling krijgt als zij de resultaten van de ontwerpwedstrijd zien. Het moet gezegd: alle 15 ontwer pen naast elkaar zouden ook een tamelijk chaotisch geheel maken van het nieuwe Rapenburg. Vol gensjurylid Sjoerd Soeters heeft Op bovenstaande tekening 4 van de 15 ontwerpen voor een nieuw woonhuis aan het Rapenburg. Van links naar rechts het plan van Mi- tua Milostawa, het winnende ontwerp van Ben Schildwacht, het huis van Sjo van den Eerenbeemt en tenslotte, helemaal rechts, het 'museum verdwijnpunt' van tweede prijswinnaar Kees van Velzen. dat te maken met de vele bouw materialen die vandaag de dag beschikbaar zijn vergeleken met de tijd waarin het huidige Ra penburg gebouwd werd. Toen waren er maar een paar bouwma terialen.- Tegenwoordig is het aantal oneindig groot en dat le vert een totaal ander beeld op. Of het ook om een doorsnede gaat van de opvattingen over ar chitectuur in Leiden en omge ving is de vraag. De ontwerp wedstrijd van het Leids Archi tectencafé stond open voor ie dereen, behalve voor juryleden. Opmerkelijk is evenwel dat maar weinig gerenommeerde Leidse architecten aan de wedstrijd hebben deelgenomen. Hebben zij er geen tijd voor? Zijn ze te goed voor het Rapenburg? Dur ven ze zich niet te meten met hun collega's? Of hoeven we alleen maar om ons heen te kijken naar het gebouwde Leiden om achter de werkelijke reden te komen: een chronisch gebrek aan fanta sie misschien? JAN RIJSDAM een bijdrage te verstrekken. Gedeputeerde W. Aalbers (CDA) toonde zich bereid de gemeenten aan te spreken, maar weigerde nog een jaar subsidie te geven. De over grote meerderheid van de commis sie steunde hem daarin. De Stichting Samenwerkings verband Tegen Seksueel Geweld, regio Leiden, bestaat sinds novem ber 1982 en heeft tot doel de hulp verlening bij seksueel geweld te gen vrouwen en kinderen te verbe teren. De stichting geeft zelf geen hulp aan slachtoffers, maar pro beert tot een gemeenschappelijk, op elkaar afgestemd hulpverle- ningsbeleid te komen. Dat gebeurt onder meer door overleg tussen de 17 instanties die by het samenwer kingsverband zijn aangesloten, on der meer het Academisch Zieken huis Leiden, politie, Riagg, huisart sen en Telefonische Hulpdienst. Bovendien geeft de Stichting voorlichting aan instanties om hun deskundigheid te bevorderen. Daarnaast worden folders en pos ters gemaakt om slachtoffers van seksueel geweld te wijzen op de adressen waar zij terecht kunnen. Volgens Ineke van den Bergh van de stichting ligt er nog steeds een belangrijke taak voor de stich ting: "In een half jaar tijd hebben wij ongeveer 400 meldingen van seksueel geweld binnengekregen, afkomstig ook van tal van instellin genen, exclusief de regio. Indien de Stichting Samenwerkingsver band geheel zou verdwijnen, dan gaat die registratie verloren. Want bij de politie durft lang niet ieder een aangifte te doen. Het aantal meldingen bij de politie ligt veel la ger, ongeveer een vijfde deel van wat wij binnen krijgen, schat ik". "In de regio waarin wij werken zijn veel witte plekken in de hulp verlening. In Lisse en Alphen aan den Rijn zijn wel samenwerkings verbanden, maar die houden zich alleen bezig met incest. In Katwijk en Noordwijkerhout zijn nog werk groepen die zich bezighouden met seksueel geweld. In de Aar- en Veenstreek is bijvoorbeeld niets op het gebied van hulpverlenening", aldus een medewerking van de stichting. "Het werk van de stichting is dan ook hard nodig, óók in de regio. Er wordt weieens gezegd dat in een dorp seksueel geweld niet voor komt omdat het een gesloten ge meenschap is. De sociale controle zou er te groot zijn. Maar in de regio worden verhoudingsgwijs meer gevallen van incest gemeld dan in Leiden zelf'. Tal van gemeenten hebben ge schreven aan de stichting dat zij geen geld beschikbaar wensen te stellen. "Klap op de vuurpijl is wel de reactie van een gemeente die schreef dat seksueel geweld in die gemeente niet 'boven de toelaat- baarheidsgrens komt'", aldus Van den Bergh. -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13