'We weten best wat wel en niet mag' eg ezen achtergrond 'Ophef over spijbelcomputer overtrokken' Verkeerslessen voor middelbare scholieren in Lisse Cyprus Opinieblad voor Britse jongeren Kinderboek van Leidse Houtschool Meisjesdag HTS Haarlem WOENSDAG 27 JANUARI 1988 PAGINA 9 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Bart, Tanja, Carlo, Mijke, Ferry en Suzanne'Verkeerslessen hebben alleen zin als het origineel gebracht wordt, niet met dia's en saaie preken'. (foto wim Dijkman) LISSE - De gemeente Lisse heeft het plan opgevat ver keerslessen te geven aan de leerlingen van middelbare scholen. Het daarvoor beno digde bedrag van 20.000 gul den wordt betaald door het ministerie van verkeer en wa terstaat. De verkeerslessen vormen een onderdeel van de landelijke Veilig Verkeer campagne 'min 25 procent'. Bedoeling van deze actie is dat het aantal verkeersslachtoffers in het jaar 2000 is teruggebracht met 25 procent. Nu vallen in Ne derland elk jaar gemiddeld 500 doden en 15.000 gewonden in het verkeer. De meeste slachtoffers zijn tussen de 15 en 19 jaar oud. Per jaar moeten in het verkeer dus 125 doden en 3000 gewonden minder vallen. De Nederlandse gemeenten kunnen geld krijgen van het rijk om daarmee plannen uit te voeren die kunnen helpen, het aantal verkeersongevallen te verminderen. Elke gemeente die meedoet krijgt een gulden per in woner. Als het lukt om het aantal slachtoffers terug te brengen krijgt ze extra geld om de plan nen voort te zetten of uit te brei den. De gemeente Lisse doet mee aan de 'Actie - 25%'. Ze krijgt 20.000 gulden van de overheid. De plaatselijke afdeling van Vei lig Verkeer Nederland, de politie en de directeuren van de middel bare scholen in Lisse gaan zich samen buigen over plannen om een groot gedeelte van het geld te besteden aan verkeerslessen op middelbare scholen; de meeste slachtoffers vallen immers in de leeftijdsgroep van 15 tot 19 jaar. Hoe de lessen er precies uit gaan zien is nog onderwerp van ge sprek, zeker is wel dat ze gericht zullen zijn op het bijbrengen van verantwoordelijkheid tegenover andere weggebruikers en op het leren hoe de openbare weg goed moet worden gebruikt. Aan een aantal leerlingen van het Lissese Fioretti-college is al vast gevraagd wat zij ervan zou den vinden weer net als op de ba sisschool verkeersles te krijgen. Scholieren Bart, Tanja, Carlo, Mijke, Ferry en Suzanne vormen samen de re dactie van de schoolkrant van het Fioretti-college. Ze zijn alle zes tussen de 14 en de 19 jaar oud en ze komen elke dag op de fiets naar school. Wat vinden zij van de verkeerslesplannen? "Goed idee", zegt Suzanne, "maar of het helpt?" Bart is bang dat het zal neerkomen op een serie dia's waarop slachtoffers van ver keersongevallen worden ge toond. Dat lijkt hem niet erg zin nig. "Na zo'n les zal iedereen wel even denken 'wat erg' maar dat ben je daarna weer vergeten, het komt pas echt over als het om je zusje gaat of zo". Tanja vraagt zich ook af hoe die lessen effect zouden kunnen hebben. "Het Dit ligt nu niet direct om de hoek, maar wat is tegenwoordig nog ver. Een paar uur vliegen en je bent je op dit prachtige eiland in de Middellandse Zee. Het be staat uit twee bergketens, ge scheiden door een brede nogal vlakke strook land, Mesaoria ge heten, waarvan sommige delen vaak door overstromingen zijn vernield. De aanleg van dammen en irrigatiewerken heeft daaraan een eind gemaakt. moet een beetje leuk gebracht worden in ieder geval, zo maar een paar dia's of een lang verhaal over hoe het allemaal moet heeft volgens mij geen zin. We weten heus wel hoe het eigenlijk hoort maar vaak doe je het gewoon niet". Iedereen is ervan overtuigd dat brommerrijders het grootste ge vaar vormen op de weg. Hen zou dus eigenlijk vooral aan het ver stand gebracht moeten worden dat ze voorzichtig moeten zijn. "Volgens mij trekken zij zich al helemaal niks van die lessen aan, ze willen alleen maar flink zijn", zegt Suzanne. Mijke vindt dat het een beetje leuk gebracht moet worden wil zoiets zin hebbenT Iets in de trant van de vuurwerk- spots met Oud en Nieuw zal vol gens haar beter blijven hangen dan droge lessen die iemand van de politie komt geven. Lesrooster Of de verkeerslessen gegeven zullen worden in de vorm van een serie lessen verspreid over een aantal weken, of een jaar lang in de lesroosters zullen worden in gepast hangt af van het overleg met de schooldirecteuren. Ook is nog niet bekend of iedereen elk jaar verkeersles krijgt of dat het gericht zal zijn op een aantal groepen. De laatste mogelijkheid kunnen de redactieleden zich moeilijk voorstellen. Tanja: "Daar is toch nooit ge noeg stof voor?" Ze denkt niet dat het zin heeft elk jaar ver- Op Cyprus heerst een mediter raan klimaat. Reisgidsen spre ken over 340 dagen zon per jaar. Ze zullen er niet ver naast zitten, want het is er altijd mooi weer. Zeker in de zomer. De bevolking bestaat uit Tur ken en Grieken en de tegenstel ling in taal en godsdienst is groot. Dat heeft nog al eens aan leiding gegeven tot gespannen verhoudingen. Maar tegenwoor dig is het vrij rustig en kunnen toeristen er hun vakantie door brengen in een ontspannen sfeer. Cyprus heeft een beschaving die meer dan 9000 jaar terug gaat. Spijbelen. Wie het ongemerkt kan doen, is een mazzelaar. En mazzelaars, daar is de staatsse cretaris van onderwijs, mevrouw Ginjaar-Maas, niet zo gek op. Dat liet zij vorig jaar al duidelijk blij ken in de Tweede Kamer. Iedere scholier moet volgens haar de lust tot spijbelen worden ontno men. Niets geen zelf gekozen vrije dagen. De klas in en wer ken! Trots kwam mevrouw Ginjaar vorige week in het nieuws, met een nieuw obstakel voor de ver stokte spijbelaar: de 'spijbelcom puter'. Nou lijkt dat meer dan het eigenlijk is. De 'spijbelcomputer' is geen bak vol chips en electro- nica die eigenhandig de wegblij vers van school kan localiseren. Wel een slappe computerdisket te met een vernuftig registratie programma. keersles te krijgen. "Dat wordt veel spijbelen", denkt Bart. Mij ke vindt dat het zinnig is om bij voorbeeld in de brugklas ver keerslessen te geven en in de vijf de klas. "Bij brugklassers maken die lessen misschien nog indruk en in de laatste klassen zou je het kunnen richten op het rijbewijs. Dan zijn die lessen wel mooi mee genomen. Ik denk dat er dan veel meer belangstelling zal zijn dan wanneer je er jaren achter elkaar mee te maken hebt". De overigen zien wel wat in dat idee. Als de lessen zo gegeven worden dat de leerlingen het leuk vinden en er het nut van kunnen in zien zijn ze zelfs bereid daar tussenuren voor op te geven. "Als het dan maar niet gaat om het eerste of het achtste uur", ver zucht Suzanne. Een ander idee is om de helft van blokuren in te le veren voor een uur verkeersles. De vakken tekenen, handvaar digheid en godsdienst zouden om de beurt één uur in plaats van twee uur gegeven kunnen wor den. "Die vakken mogen ze van mij ook helemaal afschaffen", zegt Ferry, "als gym maar gewoon twee uür blijft". Volgens Bart is het idee niet uitvoerbaar omdat dan het lesrooster elke week an ders zou moeten zijn. "Dat is vol gens mij nooit te doen". Strenger Over de vraag naar andere mo gelijkheden om het aantal ver keersslachtoffers terug te bren gen hoeven de zes scholieren Zelfs van Alexander de Grote zijn nog sporen te vinden, even als van de Grieken, Romeinen, Fenicïers, Kruisvaarders, Vene- tianen en vele anderen. Cultuur- minnaars komen dus ook aan hun trekken. Je kunt er vrij goedkoop een Wie nu spijbelt, ziet zijn naam genoteerd op een papiertje. Dat papiertje komt dan, als alles goed gaat (en dat gaat het vaak niet), onder de ogen van de conrector of mentor. In het nieuwe systeem wordt de naam van de spijbelaar niet meer op een papiertje geschre ven, maar in de computer ge stopt. Die spuwt dan al aan het eind van de ochtend een lijst uit met de namen van alle wegblij vers. Sta jij er tussen, dan ben je mooi de pineut. Je mentor of conrector weet nu al heel vroeg datje er niet bent en kan meteen maatregelen treffen. Naar je huis bellen, bijvoorbeeld. Toch hoeft de fervente weg blijver uit de Leidse regio niet te wanhopen. De 'spijbelcomputer' van mevrouw Ginjaar is name lijk allereerst bedoeld voor scho- niet lang na te denken. "Strenge re controle", zegt Carlo onmid dellijk. "Ja, en hogere boetes", vindt Tanja. "Ze zouden ook op moeten letten of het al de zoveel ste keer is dat ze je pakken omdat je geen licht hebt. Als de boete el ke keer hoger wordt doe je zoiets de volgende keer niet meer. Ik zou het in ieder geval wel uit mijn hoofd laten". Dan komen de eigen ervarin gen in het verkeer los. Ze zijn er allen van overtuigd dat ze beter op zullen passen op het moment dat ze voelbaar last hebben van hun verkeersfouten. Soms gaat het ongemerkt verkeerd. Suzan ne: "Ergens op weg naar school hebben ze nu opeens stoplichten neergezet, eerst kon ik daar ge woon doorrijden dus dat doe ik nu nog. Ik had die lichten niet eens in de gaten". Met z'n driéën naast elkaar rijden mag eigenlijk niet maar is natuurlijk wel gezel lig. "Als het even kan doe ik mijn licht niet aan, dat trapt zo zwaar", lacht Mijke,". Ferry steekt alleen zijn hand uit als er een auto ach ter hem rijdt en Bart rijdt op weg naar school vaak door rood "want dan heb ik altijd haast". De algemene conclusie 'We weten allemaal best wat wel en wat niet mag, maar je komt er zo gemak kelijk onderuit'. Aan Veilig Verkeer Nederland, de politie en de schoolbesturen de taak hun pupillen verantwoor delijkheidsbesef bij te brengen. Een zware opdracht maar als je het leuk brengt WILLEKE HEIJKOOP auto huren en enkele van de vele karakteristieke dorpjes bezoe ken die het eiland kent. Prachti ge tochten maak je ook door ber gen. De oude ommuurde stad van de hoofdstad Nicosia moetje zeker gezien hebben. Er zijn prachtige stranden die len in de grote steden. Niet voor Leiden en al helemaal niet voor de gemeenten die er om heen lig gen. Toch lijkt een rondje langs de scholen in de regio wel inte ressant. Hoe word je hier als spij belaar geregistreerd? Giller "Met handwerk", zegt conrec tor Verhoog van de Leidse Loui se de Coligny-school. "Het is puur handwerk, maar het werkt redelijk". De ophef over de 'spij belcomputer' noemt hij een gil ler. "Een computer kan toch niets uit zichzelf doen. Of je het nu op papier zet of intypt op een beeldscherm, je moet het uitein delijk toch zelf doen. En als je dat niet bij houdt, dan helpt zo'n hele computer ook niets". Ook adjunct-directeur Van Hooff van scholengemeenschap De Leidse heeft zijn twijfels. "Ze doen alsof de 'spijbelcomputer' dé oplossing is, maar je moet wel eerst zelf alle namen invoeren. Heel bewerkelijk". En dus wordt ook op De Leidse de naam van de wegblijver heel ouderwets op een papiertje geschreven. Toch wordt hier wel geëxperimen teerd met een computerpro gramma. "Want", zegt Van Hooff, "spijbelen is een besmet telijke ziekte. Als er eentje mee begint, worden het er steeds De registratie op andere scho len. Het Rijnlands Lyceum in Wassenaar: "Handwerk, meneer. Maar belangstelling voor de 'spij belcomputer'? Jazeker!" De Fio- retti-scholengemeenschap in Lisse: "Hier werken we met pa pieren lijsten. We zijn wel geïnte resseerd in een computerpro gramma, maar die ophef over de 'spijbelcomputer' is overtrok ken. Het is een systeem dat feite lijk méér werk kost". En het Leidse Agnes College: "Spij belaars? Absenten worden geno teerd op,een papiertje en...". Ge woon het ouderwetse handwerk dus. Conclusie? De wegblijvers van scholen in de Leiden en de regio zien hun naam nog altijd geno teerd op een eenvoudig stukje papier. En sommige scholen mo gen dan wel iets zien in de 'spij belcomputer', van algemene in voering lijkt nog lang geen spra ke. Voor mazzelaars is hier nog alle ruimte. LONDEN (AFP) - Sinds kort kunnen jongeren in Groot-Brit- tannië hun eigen opinieblad le zen, Early Times. Het blad op half-krantformaat is bedoeld voor jongeren tussen de 8 en 14 jaar, die geïnformeerd willen worden over nationale en inter nationale actualiteiten. Early Ti mes (met als ondertitel: 'tijd schrift voor onafhankelijke in formatie voor de jeugd') wordt gefinancierd door mensen die gewoon in het idee zijn geïnte; resseerd. Initiatiefnemer is Dr. Barry Weightman. Weightman vindt het hard no dig dat het blad gaat verschijnen omdat volgens hem jongeren vreselijk nieuwsgierig zijn en "de televisie niet de moeite neemt om de jongeren te infor meren over zaken die zij willen weten". Het weekblad wordt voor 50 pence (bijna twee gulden) in de kiosken aangeboden. De oplage bedraagt nu 50.000 maar men verwacht binnen afzienbare tijd een grotere oplage, daar Groot- Brittanié vier miljoen jongeren herbergt. In het eerste nummer wordt aandacht geschonken aan de jon geren die sterven in de Gaza- strook, de perspectieven voor te rugtrekking van Sovjettroepen uit Afghanistan plus een ironisch verhaal over het Iraanse funda mentalisme, dat het land daarna bedreigt, naast de terugkerende rubrieken zoals muziek, mode, kunst en sport. gemaakt lijken te zijn voor de luie toerist. Nee, op dit eiland, hoefje je niet te vervelen. Oja!, hou je van lekker eten?, probeer dan eens de 'Mezza'. Dat- is een keur van heerlijke gerech ten die je een prima indruk geeft van culinair Cyprus. Na de strippenkaart voor de bus komt er wellicht ook een soort strippenkaart voor stu denten. Minister Deetman (on derwijs) wil vanaf 1990 iedere student een soort knipkaart met 189 studiepunten geven. Die mag die hij in maximaal zes jaar besteden aan deelcur sussen ('modulen'), die bij el kaar een afgeronde studie vor men. Zo spaart de student als het ware zijn bul bij elkaar. Het nieuwe plan maakt deel uit van een veel groter reorga nisatieplan voor het hoger be roepsonderwijs en de universi teiten. De opzet daarvan is dat het ministerie van onderwijs wat minder gaat regelen en de universiteiten meer vrijheid krijgen. Niet alleen de universiteit, ook de student krijgt meer vrij heid. Hij/zij mag in principe zelf een keuze maken uit on derdelen van alle studies die een universiteit te bieden heeft. Ongeveer net zoals je op de middelbare school zelf je eindexamenpakket kunt kie- Maar net als in het middel baar onderwijs kent die vrij heid in de praktijk zijn beper kingen. Je kiest op de universi teit wel degelijk voor een be paalde richting (rechten, socio logie, informatica, filosofie en ga zo maar door) en dat legt de nodige beperkingen op. Om als doctorandus af te studeren moet je namelijk wel een be paald pakket cursussen hebben gevolgd. Om 'pretpakketten' te voor komen mogen de universitei ten zelf vaststellen welk pak ket je voor welke richting mi nimaal moet hebben gevolgd voor een 'bul'. De universitei ten bepalen op die manier de mate van vrijheid. Je mag wel een 'pretpakket' nemen dat niet aan de eisen van de univer siteit voldoet, maar dan krijg je in plaats van een bul een certi ficaat voor de onderdelden die je hebt gehaald. Behalve meer vrijheid heeft het systeem nog een voordeel. Studenten krijgen maximaal 6 jaar om hun 189 punten op te maken. Wie hard werkt, zijn studie binnen 6 jaar afrondt en nog wat punten overhoudt, mag die houden. Ze blijven nog 12 jaar geldig, zodat je op latere leeftijd nog wat anders kunt studeren of je kennis kunt op halen. Voor 'langzame studen ten' valt het systeem nadeliger uit, onder meer omdat Deet man de 30 miljoen die nu nog beschikbaar is voor leningen aan studenten die bulten hun schuld langer over hun studie doen, wil intrekken. Boven dien: na 6 jaar studie is het echt uit met de (studie)pret. De Tweede Kamer is het in grote lijnen wel eens met het plan. Wel eisen CDA en VVD van de minister dat hij de mo gelijkheid van 'pretpakketten' veel nadrukkelijker uitsluit. Al staat de zomer nog niet direct voor de deur, het is wel hoog tijd om de vakantie te bespreken. Er zullen ook dit jaar weer duizen den jongeren over de grens trekken en velen voor het eerst zonder hun ouders. Het is soms lastig om een geschikte bestemming te kiezen. 'Weg wezen' is een rubriek die een (beknopte) beschrijving geeft van een aantal vakantie-oorden binnen Europa. Voor meer informatie kun je terecht bij de bekende reisorgani saties in de Randstad. PJ» 4^^ Een fraai stukje kust op Cyprus. Uiteindelijk investeren we geen tienduizenden guldens in een student om hem vervolgens een werkloosheidsuitkering te geven, zo stelde het CDA-ka- merlid Lansink. Ook de VVD wil alleen 'maatschappelijk re levante diploma's'. Deetman heeft daar overi gens wel een beetje voor ge zorgd, want hij wil kwaliteits controlecommissies instellen, die in de gaten moeten houden of de universiteiten wel vol doende eisen aan de studenten stellen. Vindt de commissie de kwaliteit te laag, dan kan Deet man de geldkraan dichtdraai- SJAAK SMAKMAN LEIDEN - De leerlingen van de zesde en zevende groep van de basisschool De Leidse Hout- school hebben gezamenlijk het kinderboek 'Het doorzichtige paard' geschreven. Dertig leer lingen verzonnen een titel, kozen er één uit en schreven vervol gens ieder een deel van het boek. De schrijfvolgorde werd be paald via loting. Telkens één leerling ging een kwartier de klas uit om een stukje te schrijven en het daarna voor te lezen in de klas. Na het schrijfwerk maakte iedere leerling een tekening bij het verhaal. Een aantal van deze tekeningen is in het boek ge plaatst. Tegen betaling van 8,50 gulden is het 53 pagina's tellende boek te bestellen bij de Leidse Hout- school, Adriaan Pauwstraat 1, 2334 CG Leiden, tel. 071-174415. HAARLEM - De Hogere Techni sche School (HTS) in Haarlem houdt op vrijdag 4 februari een speciale 'meisjesdag'. Vrouwen die een technische opleiding achter de rug hebben geven in formatie over vakken als civiel- techniek, vliegtuigbouwkunde," werktuigbouwkunde en elektro techniek. Meisjes moeten hier door meer belangstelling krijgen- voor een baan in de technische sector. Het landelijk percentage meis jes dat momenteel aan het Hoger Technisch Onderwijs in neder- land deelneemt is slechts vijf procent. In de ons omringende landen ligt dat percentage hoger. Lukt het de Nederlandse HT- S'en niet meer meisjes te interes seren in een technisch beroep dan is de kans groot dat in de ja ren negentig een tekort aan ho ger technisch personeel ontstaat. De meisjesdag van de Haar lemse HTS begint om half tien en duurt tot vier uur. Het adres van de school is Veldzigtlaan 1. Voor meer informatie kan gebeld wor den met mevrouw Kleinsmit, tel. 323-319452. ...ziekenhui /da's enistór...(ftrt moeten Ze me maar eve/t misken de jabr/ek Höi "te kw (e - meteen fifteen tomen m'/i moeder Met opbwmi 'm liet.. RoriftG- no maar- ik blijf niet tij je- tot?., lam waar-teaen me Moi mam ik kom Hocr!...eve/) Im'MStewiefl-hje- W13X b j tak* <t komen... Oh-, slik... die ?ietenkoföL\j(M (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9