Fax2990: Akkoord cao vrachtrijders vrijwel rond S 3 ledrukte stemming bij Wilton Fijenoord Eigen Huis bindt strijd aan met woningbouwvereniging Ontwikkeling van Spaanse economie indrukwekkend' Ter Meulen warenhuis zet 100 mensen op straat WOENSDAG 27 JANUARI 1988 Loonsverhoging van een procent RIJSWIJK (GPD) - Stakingen en andere acties van vrachtwagenchauffeurs zijn voorlopig afgewend nu de werkgeversorganisaties en de vakbonden na de zevende onderhandelingsronde de basis hebben gelegd voor een akkoord over een nieuwe cao. Op een aantal punten, die door de vakbeweging als een verslechtering van de gel dende arbeidsvoorwaarden zagen, hebben de werkgevers bakzeil gehaald. Aan de andere kant hebben de vakbon den een aantal wensen ingeleverd. Amersfoort <gpd) - Mensen Valkuilen bij 'Gebonden Eigendom' die een nieuwbouwwoning hebben gekocht in zogenaamd 'Maatschap pelijk Gebonden Eigendom' (MGE), kunnen er bij verkoop van hun woning tienduizenden gul dens bij inschieten. De 'geen winst geen verlies' belofte waarmee ko pers met lage inkomens zijn ver leid. leidt er in praktijk soms toe dat de eigenaar geen winst kan ma ken, terwijl de woningbouwvereni ging geen verlies kan leiden. De Vereniging Eigen Huis wil daarom gedupeerde eigenaren bundelen om een gerechtelijke procedure aan te kunnen spannen. door Runa Hellinga Bij MGE garandeert de verko per. meestal een woningbouwvere niging, dat hij de woning terug zal kopen als de koper ervan af wil. De koper mag op zijn beurt alleen het huis aan de woningbouwvereni ging aanbieden. Hij kan dus niet profiteren van eventuele prijsstij gingen op de vrije markt, maar zou dus ook geen risico's lopen bij prijsdalingen. MGE is bedacht om het kopen van een huis aantrekkelijk te ma ken voor mensen met een laag in komen. Nu blijkt echter dat de koopaktes van MGE-woningen de koper lang niet altijd vrijwaren voor mogelijke prijsdalingen. Dat merkte de eigenaar van een woning in Vlaardingen in 1986, toen de woningbouwvereniging hem voor zijn woning bijna 20.000 gulden minder bood dan hij er in 1983 voor had betaald. Hij had zich destijds laten verleiden door de fol der van de makelaar waarin stond dat het nadeel van MGE is: "Dat de koper geen winst kan behalen op de woning bij verkoop, daarente gen ook geen verlies op zijn wo ning kan maken". Dat is niet zulk mooi, maar wel duidelijk Nederlands. De praktijk bleek echter anders. In de koopak te stond een zinnetje dat "de marktprijs (zal) gelden als maxima le prijs, welke de woningcorporatie aan de eigenaar zal uitkeren". Met andere woorden: de koper draait op voor het verlies als de markt prijs onder de oorspronkelijke koopprijs daalt. In combinatie met de wervende folder is dit volgens dige in Loon. juridisch deskun- Eigen Huis. een duidelijk geval van misleiding. Protesten van de koper en de Vereniging Eigen Huis hebben tot nu toe niets uitgehaald. Directeur De Ligt van woningbouwvereni ging Patrimonium beroept zich in zijn correspondentie met de Vere niging Eigen Huis op de koopakte en is tot nu toe niet bereid daar een cent op toe te geven. Integendeel, de woningbouwvereniging heeft haar bod op de woning inmiddels nog een keer verlaagd. Daarom wil de vereniging de zaak bij de rechter aankaarten, mede omdat dit geval volgens Van Loon niet op zichzelf staat. De Rotterdamse woningbouw vereniging Patrimonium heeft zich in ieder geval aan deze praktijken schuldig gemaakt en Eigen Huis vermoedt dat andere woningbouw verenigingen soortgelijke bepalin gen in koopcontracten hebben op genomen. Dat er tot nu toe nauwe- De lonen van de vrachtchauffeurs gaan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1988 met 1 procent omhoog. Daar gaat overigens weer 0,05 procent van af als bijdrage in de kosten van een bedrijfsgenees kundige dienst die dit jaar van de grond moét komen. Iedereen krijgt er een vakantiedag bij en 16- tot 39- jarigen krijgen er nog een extra vrije dag bovenop. Het aantal atv- dagen gaat niet omlaag. Vermindering van het aantal roostervrije dagen behoorde tot het pakket wensen van werkge verskant dat uiteindelijk van tafel verdween. De ondernemersorgani saties hadden in de nieuwe cao ook tot een beperking willen komen van het aantal overuren dat mee telt bij het bepalen van ziektegeld. Ook hadden zij een bevriezing in de lonen van de internationaal rij dende chauffeurs willen bereiken. De werkgevers hadden daar nog al nadruk op gelegd, omdat zij Ne derlandse chauffeurs nogal duur vinden bij vergelijking met buiten landse. Dat schaadt volgens de on dernemers de concurrentiepositie van de Nederlandse transportbe drijven. In de nieuwe cao zal nu een tekst worden ingevoegd waar in staat dat de sociale partners (werkgevers en werknemers) geza menlijk zorg moeten dragen voor de moeilijke concurrentiepositie. De werkgevers hebben ook hun zin niet kunnen krijgen op het punt van de bijrijders. Ze wilden afspreken dat, bij het in dienst ne men van extra personeel om meer wagens met een dubbele beman ning te kunnen laten rijden, de bij rijder voor een aanmerkelijk lager salaris zou kunnen worden aange nomen. Aan de andere kant heb ben de vakbonden niet kunnen be reiken dat er een extra extra loons verhoging komt voor volleerde chauffeurs. Ook werd hun wens om het aantal roostervrije dagen (atv) te vergroten niet vervuld. Vol gens de vakbeweging zijn meer van dergelijke vrije dagen nodig om beter in de pas te komen met wat elders in het bedrijfsleven ge woon is geworden. Over zaken als betere voorzienin gen in de bestuurderscabines van vrachtwagens en het installeren van een 'zwarte doos' (die de gedra gingen van chauffeur en auto, in clusief rijtijden vastlegt) moeten in de loop van het jaar nadere afspra ken worden gemaakt. De vakbonden leggen het resul taat dat gisteravond in Rijswijk werd bereikt, zaterdag neutraal aan hun kaderleden voor. Als de kadervergaderingen akkoord gaan met het onderhandelingsresultaat worden de leden geraadpleegd. Op 3 maart komen de onderhande lingsdelegaties weer bij elkaar om de uitkomsten van het overleg in de wederzijdse achterbannen aan elkaar voor te leggen. AMSTERDAM - Op een terrein in Amsterdam-Noord staan onge veer 600 oude abri's te wachten op een nieuwe bestemming. Het zijn de oude wachthuisjes uit de hoofd stad, die onlangs door modernere gevallen zijn vervangen. TIPO IN DE SLAG vg ROME (AP) - Fiat, de grootste autofabrikant van Hoewel Fiat in Italië 60 procent van de markt in han- Europa, heeft zich gisteren op de markt voor de mid- den heeft, samen met de opgekochte autofabrieken Alfa denklasse gestort met de lancering van de Tipo, een Romeo, Lancia en Autobianchi en met de Uno de groot- vijf deurs-auto geproduceerd in een gerobotiseerde fa- ste is op de Europese markt voor kleinere wagens heeft briek van 3 miljard gulden. De Tipo moet de concur- het concern op de markt voor middelgrote auto's maar rent worden van de Volkswagen Golf en diens eventue- weinig succes geboekt: van de Ritmo zijn in het buiten- Ie opvolgers. Fiat bereidt zich met het nieuwe model bo- land slechts 62.000 stuks verkocht, terwijl Volkswagen vendien voor op de openstelling van de Italiaanse vorig jaar 850.000 Golfs wist af te zetten markt voor Japanse wagens in 1992. (foto anp> PARIJS (ANP) - Spanje heeft in 1986 en 1987 op economisch gebied indrukwekkende prestaties gele verd. Dat is kortgezegd het oordeel van de samenstellers van het jaar lijkse rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) over Spanje. Het rapport karakteriseert Spanje als een land met 'een hoog groeipotentieel'. De produktie groeide na een aan tal jaren van bescheiden vooruit gang (rond twee procent) in 1986 met 3,5 procent. Voor 1987 wordt de groei voorlopig geraamd op 4,5 procent en in 1988 en 1989 zal de economie met telkens 3,5 procent groeien, aldus de OESO. De werkgelegenheid nam in 1986 met 2,4 procent toe en voor 1987 wordt een nog grotere groei ge raamd. Dat betekent een totale om mekeer ten opzichte van de perio de 1976-1985, toen de werkgelegen heid vrijwel voortdurend afnam en de werkloosheid op een zeer hoog niveau kwam. Het aantal werklo zen als percentage van de beroeps bevolking bedroeg in 1987 20,25 procent en zal waarschijnlijk dalen tot 19,75 in 1989. De Spaanse regering heeft daar naast de inflatie weten te vermin deren van 8,5 procent in 1984 en 1985 tot zes procent in het voorjaar van 1986 en 5,5 procent in 1987. De OESO voorziet een verdere afne ming tot 4,5 procent dit jaar en 3,75 procent in 1989. Het OESO-rapport schrijft de al gehele verbetering van de econo mische situatie van Spanje onder meer toe aan de toetreding van het land tot de Eg en de gevoerde eco nomische politiek. Wel worden in het rapport nog enkele kritische kanttekeningen gemaakt. Het tekort van de over heid is volgens de OESo nog steeds aan de hoge kant. Verder moet Spanje zich nog meer op de export concenteren. Lage inflatie BRUSSEL (ANP) - Nederland had, volgens cijfers die gisteren door de EG-Commissie in Brussel zijn bekendgemaakt, vorig jaar een inflatie van 0,2 procent. Alle overi ge EG-landen noteerden in 1987 een hoger inflatiepercentage. In 1986 was de inflatie in Nederland slechts 0,1 procent. In december is de gemiddelde inflatie in de EG met slechts 0,1 procent gestegen, terwijl die in Nederland 0,2 procent lager was. De gemiddelde inflatie in de twaalf lidstaten over geheel 1987 was 3,2 procent. lijks kopers zijn geweest die dat hebben ontdekt, komt omdat men sen die beginjaren tachtig een huis hebben gekocht vaak nog niet aan verkoop toe zijn, aldus Van Loon. Hij adviseert kopers van MGE-wo ningen hun koopaktes een keer na te lezen én eventueel contact met de vereniging op te nemen. Volgens Van Loon zijn de wo ningbouwverenigingen die derge lijke bepalingen in het koopcon tract hebben opgenomen, precies op de hoogte geweest van de pro blemen waar ze kopers voor plaats ten. Het ging om premie-A-wonin- gen. Volgens de Vereniging Eigen Huis is de prijs van deze premie- koopwoningen in verhouding tot de kwaliteit zeer hoog, omdat de kopers toch wel kopen. Met aftrek van de premie komen ze immers op aanvaardbare woonlasten uit. Van Loon: "De woningen in Vlaardingen waren de dag na ver koop al tienduizenden guldens minder waard. De kopers konden er alleen maar op achteruit gaan. Het zijn allemaal mensen met lage re inkomens, die een contract heb ben gekregen dat voor hen alleen maar nadelig uit kon pakken. Het is een waanzinnig onmaatschappe lijk beleid voor een woningbouw vereniging, die toch als een sociale instelling wordt gezien". Martell kiest voor Grand Met PARIJS (Rtr) - Het Franse cog nac-concern Martell heeft gisteren laten weten een overnemingsbod van het Britse hotel- en dranken concern Grand Metropolitain te zullen accepterend Grand Met, die al 19,9 procent van de aandelen Martell in handen heeft, biedt 3300 frank per aandeel, waarmee de cog nacproducent wordt gewaardeerd op 4,62 miljard frank (1,53 miljard gulden). Eerder deze maand leek het Canadese drankenconcern Se agram Martell te kunnen inlijven. Seagram bood 2975 frank per aandeel, waarop Grand Met zijn bod (voor de tweede maal) ver hoogde. Waarnemers sluiten niet uit dat Martell in zijn hart toch lie ver in zee gaat met Seagram. In de verklaring die werd uitgeven staat dat het bod van Grand Met is aan vaard 'omdat dat op het ogenblik het hoogste is'. Mogelijk wil Mar tell met deze zinsnede Seagram zo ver krijgen dat die zijn bod ver hoogt. Martell heeft Grand Met 38 pro cent van het aandelenkapitaal aan geboden. ROTTERDAM/UTRECHT (ANP) - Bij het warenhuisconcern Ter Meulen staat een drastische reorga nisatie voor de deur, waarbij dit jaar 210 van de 858 banen moeten verdwijnen. Voor iets meer dan 100 werknemers is ontslag onvermij delijk, zo hebben de vakboriden gisteren van de directie te horen gekregen. De zwaarste klappen vallen bij het grote warenhuis van Ter Meu len in Rotterdam, waar 650 mensen werken, aldus bestuurder H. Hoog- esteger van de Unie BLHP, de vak bond van voornamelijk middenka der. Ter Meulen heeft ook nog klei nere vestigingen in Dordrecht en Spijkenisse, maar daar pakt de re organisatie veel minder drastisch uit. Volgens Ter Meulen bv zullen 110 arbeidsplaatsen verdwijnen door natuurlijk verloop en over plaatsing. Op korte termijn is een ontslagaanvraag voor 41 man noodzakelijk en in de tweede helft van dit jaar zal voor ongeveer 50 personeelsleden ontslag worden aangevraagd. De opening van een vierde vestiging begin 1990 in Zoe- termeer gaat gewoon door. Vobr de vakbonden komt het ba nenverlies min of meer als een don derslag bij heldere hemel, zegt Hoogesteger. Vorig jaar november - toen het familiebedrijf Ter Meu len werd overgenomen door inves teringsmaatschappij Wolters en Schaberg bv - was weliswaar al duidelijk dat het bedrijf er niet zo florissant voor stond, maar toen zag het er volgens Hoogesteger nog wel naar uit dat het bedrijf zonder al te fors banenverlies zou kunnen worden gesaneerd. "Het is voor ons een bittere pil dat het nu an ders blijkt uit te pakken, maar ik vrees dat er weinig anders op zit dan die pil maar te slikken". Volgens Hoogesteger kampt Ter Meulen met miljoenenverliezen en is het bedrijf vooral door verkeerd management van de Ter Meulens in de nesten gekomen. De bedrijfs voering was niet goed en ook het geboden assortiment liet te wensen over, zegt hij. Eind 1984 nam het Vendex-concern al het postorder bedrijf van Ter Meulen over. Groter tekort VS WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse begrotingstekort bedroeg over de maand december 23,9 mil jard dollar. Daarmee bedraagt het tekort over het lopende begro tingsjaar dat op 1 oktober 1987 be gon 80,4 miljard dollar. Dat is een toename van 15,8 miljard ten op zichte van hetzelfde kwartaal in 1987. Economen in de VS verwach ten dat het begrotingstekort dit jaar zo'n 175 miljard dollar zal be dragen. ADVERTENTIE f supersnel, 15 sec. A-4 GEEN EXTRA LIJN NODIG INGEBOUWDE TELEFOON i journaal normaal-fijne mode auto-ontvangst i ingebouwde software voor naam-datum-tijd verzendformaat A4+B4 kontrastregeling copiêren, enz. Bel voor documentatie 06-52121451/ 01720-43566 Saai werk Eentonig werk, bijvoorbeeld aan de lopende band, verdwijnt niet door automatisering. Weliswaai wordt het nogal eens opgeheven wanneer een bedrijf automatiseert, maar dan ontstaan ook weer nieu we monotone functies. Dit blijkt uit onderzoek van TNO in op dracht van het ministerie van soci ale zaken. Vrije Volk Op zondagochtend 27 maart krijgt heel Rotterdam een krant in de brievenbus. Met deze stunt wil Het Vrije Volk (oplage 100.000), eventueel zelfs onder een nieuwe naam, een nieuw leven beginnen. Daarmee wordt een punt gezet ach ter een roemrucht verleden, waarin de krant landelijk verscheen. Cao DSM De lonen bij DSM-Limburg moe ten met twee procent omhoog. De ruim 11.000 werknemers moet een eenmalige uitkering van één pro cent worden toegekend. Boven dien zou met ingang van het boek jaar 1988 een winstdelingsregeling van minimaal twee procent moeten worden ingevoerd. Dit zijn de be langrijkste voorstellen van de In dustriebond FNV voor de komen de cao-onderhandelingen. Verkeersvliegers De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) en de charter-luchtvaartmaatschappij Martinair hebben na tien jaar on derhandelen eert principe-overeen komst bereikt over een complete cao voor de ongeveer 120 Marti- nair-vliegers. Deze overeenkomst moet nog door de ledenraad van de VNV worden goedgekeurd. ROTTERDAM - "Als er geen werk is verliest ook de keizer zijn baard". Bedrukt legt de voorzitter van de ondernemingsraad van de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord uit dat er echt niets meer te doen is aan het feit dat morgen 600 mede werkers worden ontslagen. Na met man en macht de werf overeind te hebben gehouden bij de moeilijke afwikkeling van het RSV-drama, door Marien van den Bos ziet OR-voorzitter Zagwijn nu 'de politiek in Den Haag' als grote boosdoener. "Geen exportvergun ning voor een vervolgorder van Taiwan, geen compensatie-orders van de Nederlandse Marine, waar toch een Kamerbrede motie over is aangenomen. Daar zakt je broek toch van af'. Morgen zullen per afdeling de namen van de 600 nieuwe werklo zen bekend worden gemaakt. Vrij dag komen Administratiekantoor en Arbeidsbureau naar de werf om de ontslagen werknemers voor te lichten en te begeleiden. Vooral de afdeling nieuwbouw zal een forse afslanking ondergaan. Hier ver dwijnen 400 van de huidige 600 ar beidsplaatsen, aldus een moege streden Zagwijn. De directeuren Sluis en Jonker, enkele jaren geleden nog zij aan zij met de werknemers in de strijd om het behoud van het bedrijf, hebben geen werk meer voor 600 van de 1485 mensen op de werf. In eerdere afslankingsrondes verdween de af gelopen paar jaar al evenveel ar beidsplaatsen. Zagwijn: "We heb ben het vier jaar lang geprobeerd, maar Den Haag heeft liever dat Philips fabrieken bouwt in de Volksrepubliek en de winst daar laat liggen, dan dat wij in Neder land winst maken op de bouw van onderzeeërs voor Taiwan. De mul tinationals - en de huidige rege ringscoalitie - hebben gewonnen. Zo eenvoudig ligt dat". Kans Wanneer de regering toestem ming zou geven voor een van beide plannen (Taiwan of de Nederland se Marine) zouden volgens de OR- voorzitter de 600 mensen zo weer terug kunnen komen. Maar de kans dat een van beide orders als nog los komt is vrijwel nihil. De di rectie van de werf wil nu in een laatste poging een gesprek met de regering van de Volksrepubliek om over een eventuele order van de het kleine China te praten. De Volksrepubliek beschouwt Taiwan nog altijd als een opstandi ge provincie en ziet de verkoop van militair materieel als een vijandige daad. Na een eerste toestemming voor de bouw van twee onderzee boten door het kabinet Van Agt, werden prompt de diplomatieke banden met Nederland tot het laagst mogelijke niveau terugge bracht. Inmiddels zijn de beide schepen bijna afgeleverd en de be trekkingen genormaliseerd. Maar de Chinese ambassade heeft nog geen reactie gegeven op het verzoek van Sluis om over de gevolgen van een vervolgorder te praten. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft na de aankondiging van de Wilton-Fij- enoord-directie om opnieuw een Een door Wilton Fijenoord gebouwde onderzeeër exportvergunning aan te zullen vragen, hier al negatief op gerea geerd. De kans dat zijn collega De Korte (economische zaken) een an der standpunt in zal nemen wordt in Den Haag vrijwel uitgesloten geacht. Nieuwbouw Dat betekent dat er helemaal geen nieuwbouw meer is voor de werf. Ook niet enkele kleinere or ders die 'in de pijplijn' zaten (onder meer niet-militaire patrouilleboten voor Taiwan), omdat de opdracht gevers niet tekenen in afwachting van de ontwikkelingen in Schie dam. Dat de Tweede Kamer alsnog werk zal maken van het uitvoeren van een motie, die de regering op droeg compenserende marine-or ders voor de werf te zoeken, ge looft Zagwijn al evenmin. De Kamer nam een dergelijke (foto ANP) motie aan, nadat een eerder ver zoek van Wilton-Fijenoord om een exportvergunning voor Taiwan door de regering werd afgewezen. "Vos (PvdA-kamerlid) heeft z'n best gedaan, maar aan de rege ringsfracties hebben we helemaal niks. Mevrouw Rempt (WD) zegt van alles, maar doet niks; Van Ier- sel (CDA) verdwijnt gewoon hal verwege een overleg over de werf. Daar heb je toch allemaal niks an". Bond hoopt op uitblijven ontslag bij Thomassen RHEDEN (ANP) - De Industrie bond FNV heeft goede hoop dat de nieuwe reorganisatie bij Thomas sen International in Rheden zon der ontslagen kan worden uitge voerd. Volgens districtsbestuurder B. Roodhuizen is de directie van Thomassen bereid te onderzoeken of het afstoten van 200 arbeids plaatsen zonder gedwongen ont slagen kan worden verwezenlijkt. Dat zei Roodhuizen gisteren na af loop van het overleg tussen de bon den en de directie. Vorige week maakte Thomassen bekend dat van de huidige 550 werknemers 200 moeten worden ontslagen. Volgens de directie zou het in vrijwel alle gevallen om ge dwongen ontslagen gaan. In augus tus 1987 werden bij de compresso ren- en gasturbinefabriek al 230 werknemers ontslagen. Volgens het bedrijf is vooral de verkleinde orderportefeuille de oorzaak van de ontslagen. Ook de bonden hebben inmid dels erkend dat Thomassen niet aan het verlies van arbeidsplaatsen ontkomt, aldus Roodhuizen, die mede namens de Industrie- en Voedingsbond CNV spreekt. "Maar hoewel wij inzien dat het momenteel erg slecht gaat met het bedrijf, blijven we bij onze weige ring om gedwongen ontslagen zon der meer te accepteren", aldus Roodhuizen. Volgens de districtsbestuurder onderzoekt de directie van Tho massen de komende week de mo gelijkheid van een bemiddelings periode.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7