Vut blijkt in trek bij onderwijs Olie Oosterschelde vrijwel opgeruimd Kamer: besluit over kerntaken uitstellen Spitsbus moet forens terugbrengen in bus Speciale psoriasis-kuur in Boekelo PROTEST Paskamermoord blijft nog in nevelen gehuld PAGINA 3 ■--Vi -1 U I k IH kw' Meer dan helft vervroegd weg NIJMEGEN (ANP) - Meer dan de helft van de leerkrach ten in het basis- en voortgezet onderwijs wil gebruik ma ken van de tijdelijke uitbreiding van de vut, zo is gebleken uit een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste So ciale Wetenschappen op 1150 scholen. Het gaat om de zogeheten DOP-re- ministerie van onderwijs, zijn er geling (doorstroming onderwij- nauwelijks of geen verschillen tus- spersoneel), waarover minister sen mannen en vrouwen. In alle Deetman (onderwijs) en drie van schoolsoorten is de belangstelling de vier centrales van overheidsper- vrijwel even groot. Eind december soneel in december na lang onder- had het betrokken onderwij sperso- handelen overeenstemming be- neel nog geen duidelijk inzicht in reikten. Volgens die regeling kan de gevolgen van de DOP-regeling het onderwijspersoneel van 55 tot voor inkomen en pensioenop en met 58 jaar met deeltijd-vut (een bouw, aldus het ITS. Ook worden halve betrekking). Mensen van 57 hier en daar moeilijkheden ver en 58 jaar kunnen ook voor volledi- wacht met de vervulling van de va ge vut kiezen. Directeuren kunnen catures en worden organisatori- niet met deeltijd-vu, maar mogen sche problemen gevreesd. vanaf hun 56ste jaar het onderwijs geheel verlaten. Bij 700 van de 1150 ondervraagde H 11 llTV'*:kT*l£kYlPT*Q scholen werkten een of meer per- V H31H3.L O soneelsleden in de leeftijd van 55 1 tot 58 jaar. Van bijna 1800 leer- 111T1 IrC PI QP11 krachten en ander schoolpersoneel I HlllVö 13101311 u werden de gegevens verzameld. n Ruim de helft (53 procent) van de L ru* I) leerkrachten van 57 en 58 jaar gaf XJdllt^ll l"I LIS-, :t te kennen zeker of waarschijnlijk i van de volledige VUT gebruik te e zullen maken, terwijl 12 procent in ROTTERDAM (ANP) - In een kort die leeftijdsgroep de deeltijdrege- geding volgende week eisen 45 ont- e ling wil benutten. Van de leer-- slagen drugshulpverleners van de Rotterdamse Karl Hormann Stich ting hun baan bij de gemeente te rug. Die vroeg enige tijd geleden het faillissement aan van de 70 per soneelsleden tellende stichting, na dat een tekort van ongeveer 1,5 mil joen gulden was geconstateerd. De werknemers willen via het ge meentelijk uitzendbureau bij de nieuwe stichting Odyssee worden ondergebracht, die de hulpverle ning voortzet. Een andere oplos sing is het ongedaan maken van het faillissement, aldus hun advo caat Vlek. Hij overweegt om in een aparte procedure wethouder Henderson van sociale zaken en volksgezond heid ter verantwoording te roepen voor diens 'denigrerende en beledi gende uitspraken' over het perso neel van de Karl Hormann Stich ting. Henderson heeft hen in een radio-uitzending 'gebrek aan enig normbesef verweten. Woningdelers worden minder snel gekort DEN HAAG (ANP) - Mensen die een hulpbehoevende verzorgen, worden straks niet meer gekort op hun bijstandsuitkering in het ka der van de woningdelersregeling. Tot nu toe kregen ze 158 gulden per maand minder. Op aandringen van de Tweede Kamer heeft staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) besloten die korting per 1 mei on gedaan te maken. De woningdelersregeling be staat sinds juni 1985. Een woning- deler is iemand die met anderen op niet-commerciële basis een wo ning bewoont. De woonlasten kun nen zo worden gedrukt. In een rap port over de regeling, dat een jaar later verscheen, werd ongezouten kritiek op de regeling gëuit. De Graaf legde die grotendeels naast zich neer. De Kamer heeft De Graaf echter gedwongen de regeling naar aan leiding van het rapport op een aan tal punten te wijzigen. Behalve de al genoemde verandering vervalt ook de korting voor ouders met in wonende kinderen tussen de 18 en 20 jaar, wanneer de 18-, 19- of 20-ja- rige tenminste niet meer verdient dan respectievelijk 430, 438 of 546 gulden per maand. Ouders die hun studerende kind in huis hebben, worden ookniet meer gekort. Veel gemeenten passen die kortingen overigens al niet toe. Incest LEEUWARDEN (ANP) - Een 44- jarige vrouw uit Emmen is gisteren door het gerechtshof in Leeuwar den conform de eis veroordeeld tot 18 maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk. Het hof achtte be wezen dat de vrouw incestueuze handelingen met haar zoon heeft gepleegd. De 47-jarige vriend van de vrouw werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk. De zoon werd door de moeder in 1986 regelmatig gedwongen toe te kijken wanneer zij seksuele ge meenschap met haar vriend had. Bovendien heeft zij ontuchtige handelingen met de zoon gepleegd. De vriend heeft het pleeggezin waarin de jongen later is opgeno men bedreigd. WOENSDAG 27 JANUARI 1 r krachten van 55 en 56 jaar wil 49 rt procent met deeltijd-VUT. i Bij het overige onderwijsperso- i neel heeft 47 procent van de 57- en t 58-jarigen belangstelling voor de i- volle vut en 12 procent voor de 't deeltijdregeling. Vier van de tien 0 55- en 56-jarigen willen van de j deeltijdregeling gebruik maken, i- Van de directeuren van 56 tot en i- met 58 jaar is bijna 60 procent van plan vervroegd uit te treden, e Volgens het ITS, dat he onder- zoek verrichtte in opdracht van het Onbehoorlijk De Amsterdamse politie heeft zich onbehoorlijk gedragen bij het l1 onderzoek naar de diefstal van een zonnebril uit een auto door een ;i kraanwagenchauffeur van het korps. Dit concludeert de Nationa- t le Ombudsman na een klacht van i. de man. De chauffeur werd uren lang verhoord, waarbij zelfs zijn echtscheiding en de dood van zijn zoontje ter sprake kwamen, en er werd huiszoeking verricht tot in zijn duiventil toe. Proefdier Staatssecretaris Van Houwelin- gen (defensie) heeft toestemming gegeven de marmoset, een kleir.e aapsoort, te blijven gebruiken als proefdier bij onderzoek naar be scherming tegen en behandeling van zenuwgasvergiftigingen. PPR- kamerlid Beckers had gevraagd om stopzetting, onder meer op grond het internationale verbod op het gebruik van chemische wa pens. Grachtenslib De gemeente Amsterdam maakt zich grote zorgen over de langzaam dichtslibbende grach ten. Het probleem is dat de ge meente maar stortruimte heeft voor 30 procent van de 100.000 kuub slib die jaarlijks moet wor den opgebaggerd om de grachten op diepte te houden. Bij de stads reiniging komen klachten binnen van rondvaartboten die komen vast tezitten en van woonbootbe woners. Mazelen In de omgeving van Rotterdam is een mazelenepidemie uitgebro ken onder niet-ingeënte kinderen. De afgelopen weken zijn al 75 ge vallen gemeld. De GGD gaat er van uit dat lang niet alle gevallen wor den gemeld. Het hoofd van de afde ling interne infectieziekten en hy giëne van de GGD Huisman heeft de indruk dat er ook landelijk spra ke is van een epidemie onder niet- gevaccineerde kinderen. Discriminatie Het openbaar ministerie heeft besloten een Haarlemmer te ver volgen voor het schrijven van een discriminerende brief in het Haar lems Dagblad. De briefschrijver stelde voor Turken en Marokkanen de hondenpoep in Haarlem te laten opruimen. De hoofdredactie van de krant bood daags na plaatsing zijn excuses aan voor de brief. Het openbaar ministerie zag aanvanke lijk geen mogelijkheden voor straf vervolging, maar besloot daar als nog toe na overleg met de procu reur-generaal in Amsterdam. de eigenaars had geld AMSTERDAM (ANP) - De politie legde gisteren massaal wielklemmen in de parkeermeter gestopt. Milieu-organisaties willen rampenplan BRUINISSE (GPD/ANP) - Rijks waterstaat heeft gisteren het groot ste deel van de olie nabij de Kram mersluizen opgeruimd. Alleen óp de blokken die de glooiingen van de dammen vormen, zit nog een laagje olie. Als het aan Rijkswater staat ligt, wordt deze olie op een na tuurlijke wijze afgebroken. Dat wil zeggen dat de zwarte substantie langzaam maar zeker in het Ooster- scheldewater wordt opgenomen. Om te voorkomen dat vogels on der de olie raken, is de begroeiing van een deel van de schorren afge maaid en verwijderd. Op de sten gels van de planten zat nog olie, die de vogels -als ze daar langs lopen- op hun verenpak krijgen. Zelfs een lichte verontreiniging kan ernstige gevolgen voor de dieren hebben. Vogelbeschermers in Zeeland hebben gisteren nog 24 dode, sterk vervuilde vogels gevonden in het oostelijk deel van de Oosterschel de, dat zondag vervuild raakte met stookolie na een botsing tussen twee binnenvaarttankers. Volgens de hulpverleners zwemmen en lo pen er nog vele honderden zeevo gels en steltlopers rond in het ge bied, die meer of minder met olie zijn besmet. De vogels zijn sterk genoeg om weg te vliegen. Dat de dieren nog zo veel kracht hebben komt mede door het zachte weer. Het kan nog weken duren eer ze uiteindelijk aan de gevolgen van de olievervuiling sterven. De milieu-organisaties in Zee land willen dat Rijkswaterstaat een risico-analyse maakt voor het Oos- terscheldegebied. Dat bleek giste ren tijdens overleg tussen Rijkswa terstaat en de milieudeskundigen. Per jaar varen zo'n veertig- tot vijf tigduizend schepen op de Ooster schelde. Vijftien procent van deze schepen vervoert gevaarlijke stof fen. De milieuorganisaties willen dat Rijkswaterstaat de risico's zo veel mogelijk beperkt door bij zeer slechte weersomstandigheden aan bepaalde schepen een vaarverbod op de Oosterschelde op te leggen. Uit het overleg is volgens Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) ook gebleken dat er geen rampenplan bestaat voor de Oosterschelde. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is het opstellen van een rampenplan nauwelijks uitvoerbaar, omdat geen enkele si tuatie hetzelfde is. Er zal altijd ge ïmproviseerd moeten worden. Het is volgens Rijkswaterstaat ook uit kostenoogmerk niet goed mogelijk om bij alle knelpunten en sluizen bestrijdingsvaartuigen te statione ren voor het geval er iets mis gaat. DEN HAAG (ANP) - Een voorstel van PvdA-Kamerlid Van Otterloo om het mogelijk te maken dat plaatselijke PvdA-afdelingen op zondagochtend de 1ste mei (Dag van de Arbeid) kunnen vieren in het openbaar, zal het voorlopig in de Tweede Kamer niet halen. Dat bleek gisteren bij de behandeling van het wetsvoorstel op Openbare Manifestaties. Daar verlangde WD-Kamerlid Wiebenga uitstel van dit voorstel tot de behandeling van een wijziging op de Zondags wet die nog in het vat zit. Van Otterloo probeerde voorals nog tevergeefs de WD - het CDA is tegen - over de streep te halen met de kanttekening dat het de so cialisten zou gaan om een 'statio naire' bijeenkomst. Geen ochtend optochten derhalve, waarbij kerk gangers gekwetst zouden kunnen worden. Vanaf één uur 's middags zal die optocht, krachtens het wets voorstel, overigens wel plaats kun nen vinden. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer vindt dat minister Van Eekelen (defensie) voorlopig geen besluit mag nemen over de modernisering van de bestaande kerntaken. CDA, PvdA en D66 willen dat de bewindsman eerst aangeeft wat de voorgenomen modernisering precies inhoudt. Daarna wil de Kamer per wapensysteem beslissen, zo bleek gisteren bij de behandeling van de defensiebegroting. CDA'er Frinking wilde opheldering over de plannen om het bereik van de nucleaire artillerie op te voeren van 20 naar 40 km, het bereik van de Lance-raketten te vergroten van 120 tot 450 km, en kruisraketten te in stalleren aan boord van de F-16. De plannen vloeien voort het zogeheten Montebello-besluit uit 1983, waar de Navo-landen besloten het aantal tactische kernkoppen van 6000 naar 4600 terug te brengen, maar tegelijkertijd de overblijvende wapens te moderniseren. Navo-opperbevelhebber Galvin wil die modernisering dit voorjaar aan de orde te stellen. De Kamer wil echter pas een oordeel geven na de vaststelling van het het nieuwe tienjarenplan van Defensie, dat volgend jaar verschijnt. De Kamer wil ook een duidelijke visie van Van Eekelen op de conven tionele taken van de krijgsmacht. Er moeten duidelijke prioriteiten ge steld worden, omdat Defensie tot het jaar 2000 zo'n 5 miljard moet bezui nigen. UTRECHT (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft twee miljoen beschikbaar gesteld voor een twee jaar durend proef project met luxe spitsbussen tus sen de grote kantorencomplexen in Amsterdam Zuid-Oost en de omliggende groeikernen Almere, Abcoude en Lelystad. Tot nu toe zijn die met openbaar vervoer slecht te bereiken. In het voorjaar gaan de eerste spitsbussen rijden. Uiteindelijk moeten er in de regio Amsterdam 26 spitsbussen komen, zo hebben het ministerie en de sa menwerkende streekvervoerbe- drijven (ESO) gisteren meege deeld. Het project maakt deel uit van het vorig jaar gepresenteerde '1000 bussen plan'. Dat voorziet in een netwerk van spitsbusdiensten voor forensen in de hele Randstad rond 1990. Het streekvervoer wil zo pro beren terrein te heroveren op de particuliere auto, vooral daar waar het openbaar vervoer nog gebrek kig is. Het plan past ook in het stre ven van de overheid om de filepro blemen te verminderen. Het bussenproject in de Bijlmer - waar recentelijk nog de hoofdkan toren van de NMB en de Amro- bank zijn gevestigd - bijt het spits af. Overigens zijn de busbedrijven nog met de vakbonden aan het on derhandelen over de vraag wie de spitsbussen moeten gaan beman nen. De streekbusbedrijven opper den destijds het idee om de foren sen zelf - tegen betaling volgens de cao-streekvervoer - achter het stuur te laten kruipen. De vakbon den voelen daar niets voor. Niet al leen vinden ze het uit veiligheids overwegingen onjuist om forensen na hun normale dagtaak ook nog eens de verantwoordelijkheid te la ten dragen voor tientallen passa giers. Ook menen de vakbonden dat de chauffeurs in eerste instan tie moeten worden gerecrutcerd uit de werklozen en uit het streek- vervoerpersoneel zelf, aldus een woordvoerder van de Vervoers- bond FNV. DEN HAAG - Ongeveer 70 demon stranten namen gistermiddag deel aan een picket-line voor de Austra lische ambassade in Den Haag. Het protest was gericht tegen de uit bundige wijze waarop Australië gisteren haar 200-jarig bestaan vierde. Volgens de demonstranten wordt het 200-jarig bestaan van Australië gekenmerkt door de stel selmatige uitroeiing en discrimi natie van de oorspronkelijke bewo ners van het land, de Aboriginals. (foto GPD) BOEKELO (ANP) - De combinatie van zoutbaden en ultraviolette be lichting is een goede behandelings methode voor patiënten die aan psoriasis lijden, een huidziekte waarbij de huid op bepaalde plaat sen schilfert. Dit blijkt uit ervarin gen die het kuuroord Boekelo Kuur in de afgelopen drie jaar heeft opgedaan met deze zogehe ten Balneo-Photo-Therapie. De gunstige resultaten zijn voor steeds meer ziekenfondsen en par ticuliere ziektenkostenverzeke- raars reden de behandelingen in het Twentse kuuroord te vergoe den. Deze ontwikkeling heeft het kuurcentrum doen besluiten op korte termijn ook in Ede een prak tijk te beginnen. Wordt de therapie in het ziekenfondspakket opgeno men, dan volgen vestigingen in het noorden, zuiden en westen van het land. Nederland telt rond de 500.000 psoriasis-patiënten, vanwie er 300.000 onder medische behan deling staan. Boekelo Kuur is medisch opge zet naar Westduits, Oostenrijks en Zwisters voorbeeld. In die landen wordt de therapie al geruime tijd met succes toegepast. Directeur Heinhuis van Boekelo Kuur: "De methode leek me ook voor Neder land geschikt. Wat me er vooral aansprak was dat de patiënten lan ger geen last hebben van schilfe ring dan bij de toepassing van an dere kuren. Bovendien hoeven ze geen medicamenten te gebruiken. Die hebben vaak vervelende bij werkingen". Het opzetten van een kuuroord in Nederland bleek verre van een voudig. Heinhuis: "We hadden nogal wat tegenwerking, vooral van dermatologen. De scepsis van deze specialisten had voor een deel te maken met broodnijd. Wij gin gen ons immers met hun werk be zig houden. Ze verwezen nauwe lijks mensen door naar ons". De houding van de dermatolo gen ten opzichte van Boekelo Kuur is inmiddels positiever. "Men heeft kunnen vaststellen dat we geen lo ze praatjes hebben verkocht. We adviseren overigens onze patiën ten normaal bij hun specialist te blijven", aldus Heinhuis. Aan het centrum is sinds kort een dermato loog verbonden. Hij onderzoekt de patiënten voordat ze aan de thera pie beginnen. Aan de hand van dit onderzoek wordt een behande lingsprogramma vastgesteld. Boekelo Kuur bootst het voor de psoriasis-patiënt ideale klimaat van de Dode Zee na: zout, water en ultraviolet licht. De patiënten ver blijven tien minuten in een pekel- bad van 40 graden. Daarna wordt de huid maximaal een kwartier be licht door een ultraviolette lamp- Dank zij het zout kan het licht door de opperhuid heen dringen en de haard van de psoriasis stil leggen. Een kuur omvat doorgaans 30 be handelingen. Patiënten meten er minimaal vier per week onder gaan. De meeste patiënten worden langzaam schilfervrij. Centraal in het gebouw bevindt zich een kamer waar patiënten met elkaar praten. "Hun gesprekken gaan meestal over de ziekte. Dat is heel belangrijk voor hen, want nor maal zijn psoriasis-patiènten hier over vrij gesloten. Dat heeft te ma ken met het feit dat de ziekte maat schappelijk niet geaccepteerd is. Niet zelden belanden psoriasis-pa tiënten in een sociaal-isolement. Ze durven zich niet in het open baar te vertonen uit schaamte voor hun huid. Spanningen kunnen zelfs uitdraaien op echtscheidin gen", meent Heinhuis. Aanslag op paspoort drukkerij SCHIEDAM (GPD) - Een tot nu toe onbekende actiegroep heeft ge probeerd brand te stichten in de Schiedamse drukkerij Elba waar het nieuwe, fraudebestendige pas poort wordt gedrukt. De aanslag, die in de nacht van zondag op maandag is uitgevoerd, mislukte dank zij de uitgebreide elektroni sche beveiliging in de drukkerij. De politie werd via een stil alarm gewaarschuwd. De drukkerij ligt op een afgele gen industrieterrein in Schiedam. De daders hebben de politie ver moedelijk van verre zien aanko men en konden daardoor ontko men. Zes jerrycans met benzine en ladingen om deze te ontbranden, hebben zij daarbij laten staan. De ze spullen worden in het gerechte lijk laboratorium onderzocht. De aanslag is opgeëist door het 'Revolutionair Commando No Pa- saran', zo blijkt uit een stencil dat bij een aantal krante-redacties is bezorgd. Deze actiegroep verzet zich tegen de invoering van het paspoort naar Europees model. Dit zou de weg vrijmaken voor de in voering van een algemene identifi catieplicht. De Schiedamse druk kerij wordt verantwoordelijk ge houden voor de invoering van het nieuwe paspoort in ons land. Over de identiteit van de actie groep tast de politie nog volledig in het duister. De groep heeft zijn naam waarschijnlijk ontleend aan de Spaanse republikeinen die tij dens de Spaanse burgeroorlog het motto 'no pasaran' (zij zullen er niet doorkomen) hanteerden tegen de fascistische troepen van Franco. WD: uitstel besluit over 1 mei-viering op zondag AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse gerechtshof is gisteren verder verstrikt geraakt in de wir war van tegenstrijdige verklarin gen, haarkloverij, en haakse me ningen rond de Zaanse paskamer- moord. Gisteren, op de vijfde dag van het hoger beroep, zag advocaat Doedens echter geen kans om een sluitend alibi voor zijn cliënt, een 35-jarige Zaandammer, te creëren. De man werd tot die straf veroor deeld voor de moord op de 2I-jari ge Sandra van Raalten, die op no vember 1984 in de kledingboetiek vermoord werd gevonden in de paskamer. Twee jaar na de moord, in oktober '86, werd de verdachte. Enkele maanden later kreeg hij 12 jaar cel opgelegd door de recht bank in Haarlem. Om twijfel te zaaien omtrent de bewijsmiddelen laat de advocaat in hoger beroep tientallen getuigen opdraven. Allereerst werden de ca paciteiten van politiespeurhond Tim door getuigen-deskundigen onderuit gehaald. Hoewel de baas van de viervoeter een heilig ver trouwen heeft in de neus van zijn hond - hij wees twee jaar na de moord de verdachte aan als de moordenaar op basis van een sor- teerproef met een zakdoek en stre pen gordijnstof - twijfelen andere deskundigen op het gebied van po- litiespeurhonden ten zeerste aan die proef. Eén van de vele deskundigen die gisteren voor het hof verscheen, was voormalig directeur Froentjes van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Hij verwees dit bewijs naar de prullenmand. De zakdoek van de verdachte die op de dag van de moord in de mond van het slachtoffer Van Raalten gevonden werd, gold voor de rechtbank in Haarlem als een belangrijk bewijs middel. Aanvankelijk zei de man die zakdoek niet te kennen. Later kwam hij daarop terug. Hij zou het exemplaar tevoren aan het slacht offer hebben gegeven om haar mond af te vegen. Het derde bewijsmiddel - de de tails die hij over de moord wist en die volgens politie en Justitie al leen de moordenaar kon weten - ontkent de man. Anderen, vooral zijn toenmalige echtgenote en zijn minnares met wie hij beiden een sado-masochistische relatie had, zouden uit wrok of haatgevoelens hem erbij hebben willen lappen. Het SM-verband dat de Haarlem se rechtbank legde in het vonnis (de moord zou een uit de hand ge lopen SM-spelletje zijn geweest) werd gisteren ontkracht door prof voetballer Luc Nijholt (26) van FC Haarlem. Ten tijde van de moord had hij met Sandra van Raalten een relatie en van SM-activiteiten had hij nooit iets geweten. "Ik had een normale seksuele relatie met Sandra", aldus Nijholt gisteren. Volgens de voetballer, ook be vriend met de verdachte, was deze na de dood van Sandra helemaal kapot. Bovendien vertelde Nijholt dat het slachtoffer al een lange tijd telefonisch bedreigd werd door ie mand die zij meende te herkennen. Dit gebeurde ook al in een tijd dat zij nog niet wist wie de verdachte Het proces wordt 9 februari voortgezet. KLEMGEZET

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3