Bmgwachtersworiingen blijven behouden Lepelaar directeur van 'De Sleutels Jaar cel geëist tegen twee Leidenaars voor verkrachting toeiïste 'Nog elke nacht schiet ik klam wakker vanwege het onrecht' WOENSDAG 27 JANUARI 1988 LEIDEN POLITIEK DEZE WEEK DEN HAAG/LEIDEN - "Al ander half jaar word ik elke nacht klam wakker van het onrecht dat mij wordt aangedaan". De 60-jarige Leidenaar, verdacht van een po ging zijn neef dood te schieten, rea geerde verontwaardigd op die be schuldiging. Hij erkende een groot aantal vuurwapens in zijn bezit te hebben gehad, waaronder twee tot vuurwa pens omgebouwde balpennen, maar ontkende ooit op zijn neef te hebben geschoten. Officier van jus titie mr. Schelfhout geloofde wei nig van dit verhaal en eiste vijftien maanden gevangenisstraf. Voor het wapenbezit zou hij nog eens twee weken moeten zitten, meende zij. De achtergrond van het conflict tussen oom en neef is van financië le aard. De oom zou geld tegoed hebben van zijn neef en toen hij dat maar niet kreeg is hij naar de schoonouders van de neef gegaan. Van hen kreeg hij wel geld, maar de neef reageerde volgens de verdach te woedend op die daad. Sindsdien wordt de Leidenaar bedreigd en heeft hij ook wapens in huis. Op 6 mei 1986 fietste de verdach te op de Vijf Meilaan. Hij kwam daar zijn neef tegen die op hem zou hebben ingereden. Omdat hij zich bedreigd voelde, is hij naar huis ge gaan, heeft een van de schietbal- pennen gehaald om dat aan zijn neef te laten zien. "Ik wilde hem to nen dat ik wapens had", vertelde de man. Aangekomen bij de wo ning van de neef werd hij opge wacht door de politie en gearres teerd. De politie stond daar omdat DEN HAAG/LEIDEN - Tegen twee Leidenaars (31 en 27 jaar) is gisteren voor de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf geëist. De twee worden ervan verdacht een Duits meisje te hebben verkracht in de nacht van 13 op 14 oktober van het vorig jaar. De oudste ver dachte ontkende ter zitting het meisje zelfs maar te hebben aange raakt, de jongste erkende dat hij geslachtsgemeenschap met haar heeft gehad, maar dat dat niet te gen haar wil gebeurde. De twee verdachten waren sa men met een derde Leidenaar op 13 oktober naar Amsterdam ge gaan. Op het station troffen zij het Duitse meisje aan dat overstuur was, omdat ze haar vriendin was kwijtgeraakt en geen onderdak had. Ze boden aan haar naar een hotel te brengen, maar in plaats daarvan gingen ze met een taxi naar Leiden. In de flat van de 27-jarige Leide naar werd alcohol genuttigd en hasj gerookt. Het meisje besloot te blijven slapen en deelde het bed met de Leidenaar, die niet terecht stond. Later werd ze volgens haar verklaring verkracht door de twee verdachten. Ook de derde Leide naar vertelde dat het meisje door de twee anderen was verkracht en dat dat ook al van tevoren was be sproken. De oudste verdachte heeft de verkrachting in eerste in stantie ook toegegeven maar trok zijn bekentenis later weer in. Volgens officier van justitie mr. Horbach was er bij de verkrachting relatief weinig geweld gebruikt, maar dat maakte het misdrijf niet minder erg. Vooral het feit dat het meisje door beide mannen was ver kracht en dat dat vooraf was be sproken, nam hij de verdachten hoogst kwalijk. "Het meisje is na de verkrachting volkomen hyste risch geworden. Ze weet niet eens meer hoe ze uit Leiden is weggeko men", schetste Horbach de gevol gen. Mr. Landman, de raadsman van de 31-jarige Leidenaar, zei eigenlijk vrijspraak te moeten vragen omdat zijn cliënt ontkent. Maar hij erken de dat er in het strafdossier vol doende bewijs zit om hem te ver oordelen. Hij vond overigens wel dat het meisje grote risico's had ge nomen door 's avonds in Amster dam met drie mannen mee te gaan, een opmerking die bij Horbach verkeerd viel: "De mannen boden haar aan naar een hotel te brengen. In plaats daarvan hebben ze haar naar Leiden meegenomen. Het meisje is misleid". Volgens de advocaat zou een eventuele gevangenisstraf gelijk moeten zijp aan het voorarrest. Als de rechtbank toch tot een langere gevangenisstraf zou besluiten, pleitte Landman voor een nader psychiatrisch onderzoek. De psy chiater had geoordeeld dat de ver dachte verward was en adviseerde een nader onderzoek in een kli niek. Landman meende dat een dergelijk onderzoek noodzakelijk is als zijn cliënt tot een langere cel straf wordt veroordeeld, omdat hij met zelfmoordplannen zou rondlo pen en de straf niet aan zou kun nen. Mr. Bos, de advocaat van de jongste verdachte, vroeg eveneens om vrijspraak. Hij zei dat de verkla ringen zoveel tegenstrijdigheden bevatten dat er geen veroordeling op kan worden gebaseerd. Hij meende bovendien dat het meisje mogelijk door het gebruik van al cohol en hasj zich niet alles meer kan herinneren, iets wat Horbach bestreed: "Hasj heeft hooguit een ontremmende werking, dat is alge meen bekend". Bos zei verder dat zijn cliënt ho moseksueel is en alleen op verzoek van het meisje met haar geslachts gemeenschap heeft gehad. Vol gens de advocaat zou het meisje 300 gulden krijgen van de Leide naars waardoor ze naar Duitsland terug kon. Omdat ze die 300 gulden niet heeft gehad, zou ze de ver krachting hebben verzonnen, zo suggereerde Bos. Indien zijn cliënt geen vrijspraak krijgt, moet de straf worden beperkt tot de tijd die hij in voorarrest heeft doorge bracht en eventueel worden aange vuld met een dienstverleningspro ject. De rechtbank wijst over twee weken vonnis. Woensdag 27 januari verga dert de commissie cultuur, volksgezondheid en groenvoor zieningen in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, kamer 23/24. Aanvang 19.00. Op verzoek van de PvdA be gint de vergadering met een be sloten gedeelte. Op de agenda staat onder meer de '7 x 24-uurs bereik baarheid' van de Riagg. Ook spreken de commissieleden over de verkoop van onroe- rend-goed van Endegeest, een en ander in verband met een opknapbeurt van verschillende gebouwen. Voorts wordt een voorstel besproken een eenma lige subsidie te geven voor een project oudere vrouwen van de stichting samenwerkingsver band tegen seksueel geweld. Donderdag 28 januari ver gadert de commissie financiën, personeel en organisatie in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, kamer 23/24. Aanvang 20.00 uur. Maandag l februari verga dert de gemeenteraad in het stadhuis om 20.00 uur. Meer dan 500 mensen bezoeken informatieavond in Vredeskerk Valse aangifte of poging tot doodslag? de neef hen had gewaarschuwd. Volgens de neef en zijn vrouw had zijn oom op hem geschoten, terwijl hij in de auto langsreed. Volgens officier van justitie Schelfhout is dat verhaal het enige juiste. Zij betoogde dat de neef niet wist dat zijn oom in het bezit was van vuurwapens. De verdachte had dat zelf ook verklaard. Het kan dus niet anders of de neef heeft het wa pen gezien op de Vijf Meilaan toen hij werd beschoten. Zij meende dat voor de poging tot doodslag een lange gevangenisstraf op zijn plaats is en eiste vijftien maanden onvoorwaardelijk. De raadsvrouw van de verdach te, mr. Wladimiroff, bestreed dat er was geschoten. Ze noemde de ver klaringen weinig overtuigend en tegenstrijdig en wees de rechtbank erop dat er geen kogel of kogelin slag is gevonden. "En dat is opval lend. Als je van zo'n korte afstand schiet, kun je bijna niet missen", al dus de advocate die tot de conclu sie kwam dat de neef een valse aan gifte heeft gedaan. Voor het illegale wapenbezit zou haar cliënt geen twee weken hechtenis moeten krij gen, maar dienstverlening moeten kunnen verrichten. De officier van justitie verzette zich daartegen, zodat de rechtbank over twee weken vonnis zal wijzen en daarin zich ook zal uitspreken over het dienstverleningsvoorstel. veld en het basketbalveld in het Roomburgerpark werd als kapi taalsvernietiging bestempeld. Eén van de sprekers herinnerde wet houder Tesselaar aan een toezeg ging van enkele jaren geleden dat het basketbalterrein zou blijven. Tesselaar ontkende de toezegging niet maar verklaarde dat op dit mo ment, na heroverweging, hem het volkshuisvestingsbelang boven al les gaat. Een andere wijkbewoner wees de PvdA-wethouder op de belofte uit het PvdA-verkiezingsprogram dat er meer groen in de stad moet komen. Ook daarvan raakte Tesse laar niet van zijn stuk. "Het dilem ma waarvoor we staan is te zorgen voor meer groen, maar ook voor meer huizen en meer werkgelegen heid", aldus de wethouder. Ouderen Niet alle bewoners van de ge noemde wijken zijn gekant tegen woningbouw in hun buurt. De heer Bergers van de wijkouderenraad hield een pleidooi voor de bouw van ouderenwoningen in combina tie met een dienstencentrum op het terrein van de afgebrande school aan de Lorentzkade. Hij kreeg van verschillende kanten bij val. Ook het gedeelte van het sport veld aan de Burggravenlaan werd door enige buurtbewoners een ge schikte plaats gevonden om wo ningen neer te zetten voor ouderen die van een grote naar een kleinere woning willen verhuizen maar niet uit de wijk weg willen. Tesselaar liet blijken wel te voelen voor de bouw van woningen voor ouderen omdat het een belangrijk middel is om doorstroming in wijken die als vergrijsd te boek staan op gang te brengen. Ondanks de massale opkomst had de discussie over de omstre den plannen van de gemeente een heel rustig verloop. Slechts nu en dan klonk er een verbeten reactie op de toelichtende woorden van de gemeentebestuurders. Zoals op de mededeling van wethouder Peters dat men de plannen van de ge meente kon bestrijden tot bij de kroon. "Nou, daar kunt u vergif op innemen dat we dat doen", rea geerde een buurtbewoner. De wethouder liet na afloop blij ken tevreden te zijn over de gang van zaken. Dat de reacties uit de wijken waren meegevallen bleek ook uit de woorden van Tesselaar die de aanwezigen bedankte voor de ordelijke wijze waarop de avond was verlopen. LEIDEN - De sloop van de vier brugwachterswoningen aan de Roomburgerweg is van de baan. Dat werd gisteravond duidelijk uit de woorden van wethouder Tesse laar (volkshuisvesting) tijdens de eerste inspraakavond over het plan van het gemeentebestuur om in to taal zo'n 1300 woningen te bouwen op plantsoentjes, sportveldjes en speelterreintjes in bestaande Leid- se wijken. De inspraakavond in de Vredeskerk werd bezocht door on geveer 500 mensen. door Jan Rijsdam De eveneens aanwezige wethou der Peters (ruimtelijke ordening) voegde er nog aan toe dat het zeer waarschijnlijk is dat de brugwach terswoningen op de gemeentelijke monumentenlijst worden ge plaatst. Tesselaar verklaarde dat, juist toen de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken' gereed was, het ge meentebestuur is benaderd door provinciale waterstaat met de vraag of de gemeente een woonver gunning zou verstrekken als twee van de vier brugwachterswonin gen zouden worden verkocht. "Burgemeester en wethouders hebben toen besloten die woonver gunningen te verlenen. Dat bete kent ook iets naar de toekomst toe", aldus Tesselaar die toegaf daarmee vooruit te lopen op de dis cussie en besluitvorming in de ge meenteraad. De woorden van de wethouder betekenen dat de brugwachters woningen niet zullen worden ge sloopt en dat daarmee ook de eer ste van 36 bouwlokaties is gesneu veld. Op de plaats van de brug wachterswoningen zou een flat met 70 woningen zijn gekomen. Tesselaar ging niet in op de afwe gingen die zijn gemaakt om deze bouwplaats te laten vallen. Woningzoekenden Over de plannen van de gemeen te worden zes inspraakavonden ge houden, steeds in een ander deel van de stad. Gisteravond bonden de wethouders Tesselaar en Peters de strijd aan met bewoners van de Burgemeesters- en Professoren- wijk, de Rijndijkbuurt en de wijk Meerburg. Vorige week was de au la van de Reinwardt Academie te klein om alle belangstellenden on der te brengen en werd de bijeen komst uitgesteld. Gisteravond De belangstelling voor de eerste inspraakavond 'Bouwen in bestaande stadswijken' was gisteravond nog groter dan vorige week. Meer dan 500 wijkbewoners kwamen bijeen in de Vredeskerk. (foto Henk Bouwman) bleek de opkomst nog groter. De zaal van de Vredeskerk was net voldoende om de naar schatting 550 belangstellenden te bergen. De gemeentebestuurders kregen eerst het woord. Wethouder Peters betoogde voor de stampvolle zaal dat het niet zijn bedoeling is om op elke groene spriet een woning te bouwen. Hij hield zijn gehoor voor dat het bouwen buiten de bestaan de stad een veel grotere aanslag op het green betekent. Tesselaar legde daarna uit welk volkshuisvestingsbelang met de plannen van de gemeente gemoeid is. "Leiden telt momenteel 8500 in geschreven woningzoekenden waarvan de helft urgent is omdat men niet over een eigen huis be schikt". De wethouder wil voor die belangen knokken, ook al wordt met de in de nota genoemde bouw lokaties de woningnood niet opge lost. De wethouder leek met zijn verhaal enig begrip te oogsten. Gemeente-ambtenaar Halfwerk wekte vervolgens alleen maar wre vel op door een reeks onleesbare cijfertjes op een scherm te verto nen waaruit zou moeten blijken dat de wijken best met wat minder groen toe kunnen. Daarna was het woord aan de zaal. Een ijverige re kenaar beschuldigde de ambtenaar van rekenkundige trucs. Hij oogst te aanvankelijk applaus maar toen de rekenaar wat al te gretig werd in het haarfijn uitleggen van zijn be cijferingen, maakte een gebieden de stem uit de zaal een eind aan het verhaal: "Ophouden met die mug genzifterij". Beloftes 'Geen aantasting van het groen in de wijk', dat was waar het de aanwezigen om ging. Een actieco mité had een enquête gehouden onder bewoners van de Melchior Treublaan en omgeving, waaruit zou blijken dat deze bewoners una niem tegen de plannen zijn om een stukje groen aan de Melchior Treu blaan en het gebied rond het NS- station Lammenschans te bebou- Andere bewoners hekelden het plan om een deel van het sportveld aan de Burggravenlaan te bestem men voor woningbouw. In alle ge vallen wordt gevreesd voor een verslechtering van het leefklimaat en toenemende verkeers- en par keeroverlast. Een opgerichte initiatiefgroep van bewoners van ruim 80 wonin gen aan de Roomburgerlaan en omgeving keert zich tegen de ge deeltelijke bebouwing van een speelterrein aan deze laan. De om wonenden wezen er op dat het gaat om het enige speelterrein in de om geving Het opofferen van het hockey- Lezers schrijven Van Iierop Naar aanleiding van diverse be richten in deze krant over orthope disch bedrijf Van Lierop bv heb ik behoefte aan de volgende reactie. Ondergetekende stelt er prijs op mee te delen dat hij bij het genoem de bedrijf niet meer is betrokken. In 1982 werden Van Lierop Be- heersmaatschappij bv en de doch ter-vennootschap de Orthopaedi- sche Fabriek Van Lierop bv om ge zondheidsredenen door ondergete kende, J.H. van Lierop, verkocht aan Beheersmaatschappij H.CH.L. Nolf bv, gevestigd te Breda. Tegelijkertijd heeft ondergete kende zijn functie als algemeen di recteur van beide vennootschap pen op de datum van overdracht beëindigd. De heer Nolf heeft bij die overdracht tevens de functie van directeur overgenomen. Bij de overdracht in 1982 was de Orthopaedische Fabriek Van Lier op bv een goed gezond en finan cieel zeer sterk bedrijf. Dit wordt bevestigd door de jaarrekeningen die werden samengesteld door de NAM - de Nederlandse Accoun tants Maatschap - in samenwer king met het bureau voor belas tingzaken Loyens en Volkmaars te Haarlem. Volgens door mij ontvangen be richten werd enige tijd voor het faillissement van het bedrijf ook de zoon van algemeen directeur H.CH.L. Nolf, de heer S.H. Nolf, als directeur aangesteld. Het is onduidelijk wie van deze directieleden na de de overname een mismanagement heeft gevoerd of wat er verder ook moge zijn ge beurd waardoor het bedrijf failliet is gegaan. Het is heel erg dat een goed bedrijf, dat veertig jaar door de oprichter en onder leiding van ondergetekende samen met zijn medewerkers was opgebouwd tot een der grootste van Nederland, in vijfjaar werd afgebroken. Voor mij een pijnlijk en absoluut onbegrij pelijke zaak. J.H. van Lierop, Waalreseweg 68, 5554 HE Valkenswaard. Bruggen Het bericht in deze krant over plan nen van de gemeente om bruggen te verhogen met als doel de recra- tievaart binnen de stadsgrenzen te halen, is mij uit het hart gegrepen. Indien het lukt die plannen te reali seren, dan krijgt de slogan 'Leiden leeft' er een extra dimensie bij. Uit ervaring weet ik dat Leiden met zijn monumentale gevels en bruggen vanaf de grachten en sin gels gezien één groot schilderij is dat zijn weerga niet kent. De praktische en economische kant biedt onbegrensde mogelijk heden. Wat alleen al te denken van recreanten die met de boot - dus zonder auto's en parkeerproble men - vanuit de omringende meren de hele binnenstad kunnen berei ken. Leiden heeft de naam dat daar al les tien jaar later gebeurt. Maar met genoemd plan ga ik toch in het sprookje van Hans Andersen gelo ven dat het lelijke eendje uitgroeit tot een mooie zwaan. S. Heemskerk, Mariënpoelstraat, Leiden. LEIDEN - Geboren: Annette dr. v. G.W. Durieux en E. van der Zwan. Jessi ca dr. v. R.P. van Tongeren en C. Florijn, Johanna Maria Anna dr. v. F.P.W. Eliëns en M.P.J. Antonis, Michel zn. v. H.A. Singeling en H.M. Schenk, Jacoba Im- metje Johanna dr. v. J.C. van Duijven- bode en W.J. Molenaar, Ruben zn. v. J. Messemaker en B.H. Hoek, Elvira Fre- derieke Ludwina dr. v. F.A. de Zwart en G.L.A.M. de Jongh, Redmond Jacob Jaap zn. v. J. Binnekamp en S. Krupp, Anneke dr. v. C.F.J. Flipse en A. Brusse, Anna Maria dr. v. P.J. de Haas en J.M.H. Mastemaker, Danitsja Maria dr. v. P.H. Bosua en I. Kom, Maarten Cornelis zn. v. A.C. Guijt en T.A. Kuijt, Jeroen Cornelis Wilhelmus zn. v. I.C.J.M. van der Zijden en M.P.A. Grimbergen, Léon Marinus Bartholomeus Wilhelmus Gerardus zn. v. L.M. Franse en J.H. van Doorn. Mar jolein Anne-Fleur dr. v. P.C.M.G. van der Horst en W.M.C. Overdevest, Jelle Fokke zn. v. J.F. Bootsman en C.J.M. Timmers, Nieuwe bouwvereniging straks 30 werlmemers LEIDEN - De heer A.P. Lepelaar is benoemd tot directeur van de 'De Sleutels', de nieuwe woningbouw vereniging die is ontstaan door een fusie van de PCW, Ons Belang en Tuinstadwijk. De heer Lepelaar is nu nog directeur van de stichting Centrale Boekhouding van Wo ningbouwcorporaties (CBW) in Leiden. Hij treedt op 1 februari in dienst van zijn nieuwe werkgever. Voorzitter De Geus van De Sleu tels maakte de benoeming gister avond bekend. De Sleutels is één van de vele wo ningbouwverenigingen die ge bruik maakt van de diensten van de CBW. Hoewel de nieuwe vereni ging een contract heeft met de CBW dat tot medio 1991 loopt, is het de bedoeling de samenwerking op 1 januari 1990 te beëindigen. Dat geldt ook voor de diensten die de Centrale Technische Dienst voor Woningbouwcorporaties (CTW) aan De Sleutels levert. De Sleutels wil namelijk over twee jaar de ad ministratieve en technische werk zaamheden in eigen beheer uitvoe ren. De Sleutéls heeft de garantie gegeven dat tot 1990 als gevolg van de fusie geen gedwongen ontsla gen bij beide organisaties vallen. Volgens De Geus heeft hij van de CBW nog geen heldere reactie ge had op het voornemen de contac ten op termijn te verbreken. "De gesprekken daarover moeten nog worden gevoerd, maar ik heb nog geen geluiden gehoord als zou de CBW dwars gaan liggen", aldus De Geus. Hij erkent evenwel dat het vertrek van De Sleutels uit de CBW gevolgen kan hebben voor de over blijvende deelnemers maar rekent dat niet tot zijn verantwoordelijk heid. Voor de CTW ligt het uittre den van De Sleutels nog gevoeliger omdat daar slechts twee verenigin gen als afnemers overblijven. De Geus houdt er rekening mee dat De Sleutels per 1990 een aantal personeelsleden van CTW en CBW zal overnemen. Bij beide organisa ties werken in het totaal 70 men sen. Volgens De Geus heeft zijn vereniging over enkele jaren circa 30 mensen nodig. Inmiddels is be gonnen met de opbouw van een klein personeelsbestand. Naast.de vijf mensen die de fusiepartners hebben meegenomen en de nieuwe directeur is deze week de werving van twee medewerkers in gang ge zet. In maart wil het kersverse be stuur voor de eerste maal een ver gadering met de bestaande bewo nerscommissies beleggen om de bewonersparticipatie gestalte te geven. De Sleutels is na de Woning bouwvereniging Leiden, die 7500 woningen in beheer heeft, de grootste bouwvereniging in Lei den. De Sleutels beheert circa 3800 huizen. De twee overblijvende ver enigingen, De Goede Woning en het financieel kwetsbare Ons Doel, beheren samen circa 3000 wonin gen. Aktief Wijkvereniging Aktief houdt donder dag 28 januari een klaverjas- en sjoel avond in haar gebouw aan de Berla- gestraat 2 in Leiden Zuid-West. Aan vang 20.00 uur. De kosten bedragen 2,50 gulden. Swingen In het recreatiegebouw van psychia trisch ziekenhuis Endegeest te Oegstgeest wordt donderdag 28 ja nuari een swingavond gehouden met medewerking van TD 7. Aanvanq 20.00 uur Lesbisch De Lesbische Vrouwen Leiden (LVL) houdt vrijdag 29 januari open huis in het pand Langegracht 65. De diverse groepen van LVL laten zien welke ac tiviteiten ze ontplooien. Aanvang 21.30 uur. Ouderen Het Dienstencentrum-binnenstad aan de Hogewoerd 65 houdt donder dagochtend 28 januari een bijeen komst voor ouderen over bezuinigin gen in de gezondheidszorg. Er zijn onder meer vertegenwoordigers aan wezig van de actiegroep 'Stop het ei gen risico', de ouderenwerkgroep van de PvdA en de Socialistische Partij. Aan de orde komen vragen als 'Blijft de gezondheidszorg betaaldbaar?' en 'Kan er niet anders worden bezui nigd?'. Aanvang 10.00 uur. Tarantella Dansgroep Tarantella begint woens dag 3 februari weer met cursussen folkloristische dans. Er wordt gewerkt in drie groepen: beginners (vanaf 18.45 uur), midden en gevorderd ni veau. Tarantella is gehuisvest in het LVC aan de Breestraat 66. Voor infor matie of opgave voor deelname tel. 123377. Yvonne Knijnenburg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15