'Fouten politieboten door MAN gemaakt' 'Dieptepunt Haaswijk' wordt niet weggewerkt Scholenbouw in Haaswijk sneller X Kunstinteresse van ambtenaren gepeild TROUWPLANNEN? VUL IN! Warmondse scheepswerf naar rechter Verdachten vergiftigings affaire nog weekje vast SCHOOL KOUDKINDEREN VRIJ Vereniging Haaswijk ook voor Morsebel PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 27 JANUARI 1981 De zeegaande surveillanceboten van de rijkspolitie te water in IJmuiden, Den Hel der, Vlissingen en Stellendam gaan voor een grote opknapbeurt terug naar hun bou wer, de scheepswerf Schottel in Warmond. Een opknapbeurt die nodig is, omdat er vanaf het begin problemen met de politie- boten zijn. De motor loopt spontaan warm zonder enige vorm van signaal vooraf. Schottel heeft alles geprobeerd om dit eu vel te verhelpen. Zonder resultaat. De leve rancier van de motoren, de Westduitse fa briek MAN, weigert om iets aan de manke menten te doen. Hij wentelt de schuld af op Schottel. WARMOND - De maat is vol. De Warmondse scheepsbouwer stapt naar de rechter om bij hem zijn gelijk te halen. En om de tonnen op te eisen die Schottel aan onderzoek en reparaties heeft uitgegeven om de fouten in de motoren op te sporen. Want van een incident kan geen sprake zijn. Twaalf motoren begaven het in nauwelijks twee jaar. Liepen warm en barstten uit elkaar. door Jan Westerlaken De rijkspolitie te water heeft vijf zeewaardige surveillanceboten in de vaart. Vier ervan vertonen ku ren. de vijfde, in Delfzijl gestatio neerd, functioneert perfect. Het was de laatste in de serie van vijf die Schottel voor de politie bouw de. Hoewel directeur H. van Leest het niet hard kan maken, 'ver denkt' hij het Westduitse MAN er van de montagefout in de laatste motor te hebben opgespoord en verholpen. Maar voorlopig zit scheepbou wer Schottel met de gebakken pe ren. Half februari vaart het eerste schip richting Warmond voor zijn opknapbeurt. Schottel g^ verandering aanbrengen in het koelsysteem. Directeur Van Leest is van mening dat hierin en ner gens anders naar het mankement moet worden gezocht. De ingreep wordt gelijk gedaan met een 'grote beurt'. De rijkspolitie zal de boot een week of drie moeten missen. Of dit werkelijk de montagefout is? Van Leest zegt dat men min stens een half jaar geduld zal moe ten hebben om hier achter te ko men. "Maar als dat het euvel blijkt te zijn, en het kan niks anders zijn, dan staan we in het proces behoor lijk wat steviger in onze schoenen". Afgescheept Het Westduitse MAN zou dit zelf ook hebben kunnen doen. De fa brikant trok zich echter terug na dat hij een aantal reparaties aan de motoren had uitgevoerd en enkele motoren had vervangen. Toen dat de spuigaten uit begon te lopen, staakte MAN zijn medewerking. Hij schoof alle schuld af op Schot tel. De scheepsbouwer zou de mo toren wel verkeerd hebben inge bouwd, suggereerde men. Van Leest: "Kijk, een motor kan heus wel eens warmlopen. Dan moet er in elk geval een signaal overgaan. Dat gebeurde niet. Op zo'n moment dat je een alarm hoort, heb je nog een zee van tijd om te stoppen en kun je narigheid voorkomen. Maar krijg je een twee de warmloper, dan krabbel je toch wel even achter je oren. Dan klopt er iets niet. Wij hebben alles minu tieus nagelopen. Ik durf daarom met een gerust hart te beweren dat de fout niet bij ons ligt. In die ge dachte worden we gesterkt door twee onderzoeken: één van een on afhankelijke deskundige en een onderzoek van de Technische Uni versiteit in Delft". De conclusie van het eerste on derzoek was, dat de storingen niet werden veroorzaakt door verkeerd inbrengen van de motoren. Alles wat in de macht van Schottel lag, aldus het rapport, was gedaan. Het euvel moest in de motor zelf zitten. Alleen kon niemand daar een vin ger achter kon krijgen. Directeur Van Leest stapte ver volgens met de uitslag van dat on derzoek naar de rijkspolitie. "Ik heb tegen haar gezegd dat wij niet langer op onze kosten konden blij ven repareren. Tot lang na de ga rantieperiode waren wij doorge gaan met reparaties. Dat heeft ons gigantisch (tonnen) veel geld ge kost. We hadden het punt bereikt waarop wij het ook niet meer wis ten". TU Van Leest gaf het rapport van het eerste onderzoek aan de rijkspoli tie die er op haar beurt mee naar de Technische Universiteit in Delft stapte. Ook aan de TU was men van mening dat alles wat moest worden onderzocht, daadwerkelijk was on derzocht. Niets was aan het toeval overgelaten. Omdat MAN 'niet thuis' gaf be sloot directeur Van Leest zelf in het koelsysteem van de motor in te grijpen. Want alleen daaraan kan het liggen, is hij van mening. Zegt: "Natuurlijk hebben we daarover ook met MAN gepraat. De fabri kant stelt dat het warmlopen van de motoren niets met dat systeem maken heeft. Wij zijn een andere mening toegedaan". De leverancier blijft bij zijn standpunt en zegt dat de motoren i de boot met mankementen. Volgens Schottel-directeur Van Leest treft zijn bedrijf geen enkele goed zijn. Directeur Van Leest: "Ik voel me werkelijk een beetje in de steek gelaten. Dat valt me tegen. Ach, het zal niet tot zakelijke con sequenties leiden. Als er bij mij een klant komt die een motor van MAN in zijn boot wil, dan bouw ik die in. Ik blijf er bij dat MAN goede moto ren levert. Met deze serie is er iets mis gegaan. Dat kan altijd gebeu- De Westduitse fabrikant is overi- .gens nog niet van Schottel af. Ad vocaten zijn bezig een rechtzaak voor te bereiden. Op die manier wil de Warmondse scheepsbouwer proberen af te dwingen dat de mo torleverancier wordt gedwongen op zoek te gaan naar het manke ment. De eis tot schadevergoeding komt op het tweede plan, verzekert Van Leest. "De boten", zegt hij, "moeten goed varen. Dat staat voorop. Als motoren ontploffen, dan moet daar een oorzaak voor te vinden zijn. Gevaarlijk? Welnee. A ploft zo'n ding dan gebeurt er niets. Je praat over een ontploffing, maar je kunt die zeker niet vergelijken met een explosie waarbij je de brokstukken door de machinekamer vliegen. Die machinekamer is bovendien onbemand. Ales wordt vanaf de brug bediend. Mensen lopen dus geen gevaar. De boot zelf trouwens ook niet. En als er eens iemand een kijkje in die machinekamer moet nemen, kan hij de kapitein altijd vragen de motoren wat rustiger te laten draaien. De verhalen die over die ontploffingen in omloop zijn gebracht zijn zwaar uit de lucht ge grepen". De reparaties aan de surveillan ceboten hebben Schottel handen vol geld gekost. Hij zei dat al. Kan de scheepbouwer die lasten dra gen? Directeur Van Leest: "De# voort gang van het bedrijf is niet in ge vaar. Maar zoveel geld aan repara ties spenderen waarvoor je als be drijf moet opdraaien doet wel zeer. Gelukkig hebben we genoeg werk en kunnen we deze tegenvaller dra gen. De orderportefeuille is goed gevuld. En in die portefeuille zitten ook opdrachten van de rijks politie. VOORSCHOTEN - De twee ver dachten in de Voorschotense hon- denmoordenzaak zullen voorlopig niet op vrije voeten worden ge steld. Dit heeft de rechter-commis- aris van hét Haagse Paleis van Jus titie gistermiddag besloten. Hij zet te de voorlopige hechtenis van het duo om in een verzekerde bewa- ringstelling. Dit betekent dat de twee verdachten nog minimaal zes dagen vastzitten. Het tweetal werd vorige week vrijdag door de politie van Voor schoten aangehouden. Zowel de 57-jarige Voorschotenaar als zijn 51-jarige vriendin hebben tot nog toe ontkend ook maar iets met de dood van zes honden te maken te hebben. De dieren overleden vori ge week, nadat zij in de Voorscho tense Vlietwijk vergiftigd gehakt hadden gegeten. Een van de gevolgen van deze zaak is dat de politie van Voorscho ten een aantal werkzaamheden heeft moeten opschorten. Zo is het onderzoek naar de ongeregeldhe den van de voorbije jaarwisseling tijdelijk stopgezet. Tijdens die rel letjes werd onder andere een tele-, fooncel met een zelfgemaakte bom opgeblazen. Op dezelfde wijze! werd ook een surveillance-auto van de Voorschotense politie ver nield. OEGSTGEEST - Bij een inbraak in een woning aan de Oegstgeester Willinklaan zijn gisteren een per- zisch tapijt en een hoeveelheid gouden tientjes ontvreemd. De da ders zijn vermoedelijk tussen 11.30 uur en 19.45 uur het pand via de achterzijde binnengedrongen. Bewoners premie-B woningen boos VOORSCHOTEN De meeste kinderen van de ds. Fortgensschool a vanmorgen naar huis gestuurd omdat de verwarmingsinstallatie OEGSTGEEST - Het bestuur van de Vereniging Haaswijk kan beter dan voorheen over weg met de grote bouwer van de nieuwbouwwijk, het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Dat zei gisteravond voorzitter K.W.M. van Om men. Van een goede samen werking is echter nog lang geen sprake. Dat bleek ook wel uit de vele ongenoegens die tijdens de ledenvergade ring door de zaal vlogen in multi-functioneel gebouw 't Groot Proffijt. Eén bewoner van "het dieptepunt de wijk", de van fouten verge ven negentien premie-B woningen aan de Kleyn Proffijtlaan, zei dat hij van de naam van het multi-func- de Voorschotense Prins Bernhardlaan zijn s uitgevallen en inspectie en schoolbestuur het te koud vonden in de lokalen. Het mankement ontstond in de cv-kelder, waar een vulslang was losgesprongen en het water een halve meter tionele gebouw "een vieze smaak hoog kwam te staan. De schoolleiding ontdekte dit vanmorgen om kwart over acht en schakelde de brandweer in. in de mond heeft gekregen". Het Die had een uurtje werk. gebouw is betaald uit de grondex- De kinderen van de laagste twee klassen merkten niets van de problemen. Zij zitten in een ander gebouw en heb- ploitatie van de wijk, dus met geld ben een aparte verwarmingsinstallatie. Volgens een woordvoerder van de school heeft het water geen noemens- dat uit de portemonnee van de be- waardige schade aangericht. Op de foto Holvast enkele overvallen moeders. komt. Voor het multi-func- WASSENAAR - De gemeente Was senaar gaat begin februari peilen of de ambtenaren voor een tientje per jaar lid willen worden van de kunstuitleen van de plaatselijke kunstenaar Rob Blote. Wanneer uit de enquête blijkt dat 40 tot 50 van de ruim 300 ambtenaren serieuze interesse hebben, gaat de initiatief nemer verder met de plannen. Hij organiseert een soort exposi tie in het gemeentekantoor, waar moderne en niet-moderne kunst uit Wassenaar in alle maten te zien zal zijn. De geïnteresseerde ambte naren, onderwijzers en politie functionarissen kunnen na bezich tiging beslissen of ze definitief lid worden. Dit heeft de kunstenaar gistermiddag afgesproken met kunstwethouder J.C.M. Greep en welzijnsdirecteur J.H.G. Bemel- Over de financiële afwikkeling moeten nog nadere afspraken wor den gemaakt. Volgens Blóte, die gratis de administratie wil bijhou den, is de gemeente overal vanaf wanneer ze voor 1000 gulden lijs ten aanschaft. Wethouder Greep voorziet problemen met de verze keringen en benadrukt dat de pot kunstaankopen slecht gevuld is. Hij zou het een prachtig resultaat vinden wanneer ruim 10 procent van de ambtenaren interesse heeft: "Dan ligt dat duidelijk boven het Nederlandse gemiddelde". Voor 24 mille ontvreemd WARMOND - 27 dozen met 270 trainingspakken. Dat was de buit van een inbraak in een loods naast Dekkers sportcomplex in de Warmond se Veerpolder. De gestolen pakken hebben een gezamenlijke waarde van 24.000 gulden. Volgens de politie is de inbraak in de nacht van maandag op dinsdag gepleegd. Hoe de daders de loods zijn binnenge drongen, is nog niet bekend. Van Ommenvoorzitter Vereniging Haaswijk: ..."Scholen Haaswijk komen te laat". OEGSTGEEST - De Vereniging Haaswijk (VH) heeft gisteravond in haar algemene ledenvergadering de gemeente Oegstgeest opgeroe pen de procedures voor de bouw van twee scholen in de nieuw bouwwijk te versnellen. Het geld en de definitieve toestemming uit Den Haag laten veel te lang op zich wachten. As het aan VH-voorzitter K.W.M. van Ommen ligt, moet de gemeente de scholen "voorfinan cieren" uit de grondexploitatie van Haaswijk. Daarvan is bekend dat als de wijk voltooid is, ze een gunstig sal do zal hebben. Over de hoogte van dat bedrag wordt getwist. Haaswij- kers zeggen dat er wel zes miljoen overblijft, ambtenaren en bestuur ders komen op minder dan de helft van dat bedrag uit. De nood is hoger dan ooit, schetste Van Ommen. Een advies bureau dat onlangs de nieuwste prognoses over leerlingenaantal- de len bekendmaakte, concludeert in een rapport dat Oegstgeest er het beste aan doet om één school uit het middengebied van het dorp naar Haaswijk te halen en er één nieuw te bouwen. Op de openbare basisschool de Springplank, die bijna .volledig is 'gevuld' met kinderen uit Haas wijk, is ook al alarm geslagen. "De school barst uit zijn voegen", aldus Van Ommen. Hij rekende voor dat nu op zijn vroegst de eerste school van Haas wijk gereed komt als de wijk klaar is. Veel beter was geweest als de scholen tijdens de bouw van de wijk open zouden gaan. Ook wees Van Ommen op de aangetoonde bereidheid van de ouders om hun kind van een school elders in het dorp af te halen en op die in Haas wijk te doen. "Nu rijden dagelijks honderden kinderen de wijk in en uit en moeten daarbij de gevaarlij ke President Kennedylaan overste ken. Ik roep op om zo snel mogelijk met de scholenbouw te beginnen. Dat is in het belang van de kinde ren en van de leerkrachten van de te volle scholen", aldus de voorzit ter. tionele gebouw is blijkbaar wel geld, voor de verbeteringen van de "slechte" premie B-woningen niet. Bij de .bouw van die woningen zijn tal van fouten gemaakt. Het Bouwfonds heeft dat weliswaar toegegeven maar er is nog altijd geen orde op zaken gesteld. Het steekt de klagende bewoner dat hij zelf woonachtig is aan een straat die Kleyn Proffijtlaan heet terwijl het multi-functionele gebouw 't Groot Proffijt is genoemd. Die naam komt voort uit een woord speling en is bedacht door een niet- Haaswijkse mevrouw. Voor de naamgeving was een prijsvraag uit geschreven. De klager wil dat de Vereniging Haaswijk zich beijvert voor een andere naam. "De naam is niet democratisch tot stand geko men, er moet een minder beladen naam worden gekozen". VH-voorzitter Van Ommen stel de dat de woningen aan de Kleyn Proffijtlaan "voor ons het absolute dieptepunt vormen". En: "Er zijn daar op zijn zachtst gezegd onaan vaardbare dingen gebeurd maar de VH heeft zich niet beziggehouden met de naam van het multi-functio nele gebouw". Veel Haaswijkers klagen verder over het niet verstrekken van bouwtekeningen door het Bouw fonds. De VH heeft dit herhaalde lijk aan de orde gesteld maar nog geen enkel succes geboekt. Kopers kunnen de bouwtekening van hun huis wel ter inzage krijgen maar dienen daarvoor naar Delft af te rei- Volgens gastspreker directeur openbare wefken J. Hermes is het verstrekken van bouwtekeningen "niet gebruikelijk in ons land". Wel kan eenieder aan een infobrochure komen. Niet aan de tekening waar van af wordt gebouwd. Van die te kening worden er maar een paar gemaakt. Ze zijn nodig om van de gemeente een bouwvergunning los te krijgen. Haaswijkers dringen er nu bij de gemeente op aan het gat in de serviceverlening te dichten. Desnoods willen ze betalen voor de vermenigvuldiging en versprei ding van de bouwtekeningen van hun huis. Bewoners van de Van Eysingas- tee klagen op hun beurt over "zeer grote gebreken" in het apparte mentencomplex voor ouderen. Be treurd wordt dat het geobuw niet eens toegankelijk is voor rolstoel- gangers. Er zijn ook Haaswijkers die zich groen en geel hebben geërgerd aan het feestelijk vertoon, een paar maanden geleden, rond het opleve ren van de 1500ste woning in de wijk. Een Haaswijker zei gister avond dat die feestelijkheden al leen maar waren bedoeld om de el lende elders in de wijk (Kleyn Prof fijtlaan) te verdoezelen. Tekenend was ook de vraag aan directeur openbare werken Her mes of de gemeente voor het tot ontwikkeling brengen van de Mor sebelpolder voornemens is zich an dermaal "aan het Bouwfonds op te hangen". Hermes: "Dat is een poli tieke vraag. Ik ben niet competent een antwoord te geven". OEGSTGEEST - Zonder een krimp te geven, is de ledenverga dering van de Vereniging Haaswijk gisteravond akkoord gegaan met het bestuursvoorstel om het werk terrein van de belangenorganisatie uit te breiden met de Morsebelpol der, waar in de toekomst wonin gen, kantoren en recreatief groen tot ontwikkeling zullen worden ge bracht. De VH telt momenteel 700 leden. In de Morsebelpolder zou ruimte zijn voor 500 woningen. Voor de bemoeienissen van de VH met de polder is wellicht een wijziging van de VH-statuten nodig. Wellicht dat ook de naam van de vereniging moet worden veranderd. Geop perd wordt "Oegstgeest-noord". VH-voorzitter Van Ommen legde de leden uit dat de gemeente nog geen definitieve besluiten over de Morsebepolder heeft genomen. "Toch menen we dat we er nu al iets over moeten zeggen". Van Ommen wijst erop dat het wegennet van de polder op dat van Haaswijk zal moeten aansluiten. Morsebelpolderbewoners zijn voorts angewezen op de Haaswijk- se winkels, scholen en het multi functionele gebouw. "Het Oegst geester kanaal zal ons blijvend scheiden van de rest van Oegst geest", gaf hij de ligging van het ge bied "Oegstgeest-noord" aan. Dit alles bij elkaar is voor het be stuur reden om de Morsebelpolder in te trekken. Op het voorstel rea geerde geen kip. Nu is het dus aan genomen. Als ie van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad, ta.v. Els van Santvoord, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: ijlf"" Postcode: Woonplaats: Telefoon: \i! Naam bruidegom: Adres: ,<LV- Postcode: I WJ Woonplaats: I, Telefoon: 1i Wv«!» j Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14