TAD LEIDEN uitbreiding politie Bedrijven krijgen rekening voor service arbeidsbureau Olivetti aast op pand van Flower Centre Goekoop verwacht LEIDSCH DAGBLAD Arbeidsbureau tijdelijk elders ondergebracht Vrouw (17) aangerand s WOENSDAG 27 JANUARI 1988 Redactie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. IJspret De moppen over de rayonhoof den van de Elfstedentocht kun nen dit jaar wel achterwege blij ven. Het zit er dit jaar niet meer in dat het een paar weken achter een zal gaan vriezen. Tot veler opluchting wellicht. Want er zijn mensen die een strenge winter kunnen missen als kiespijn en dolgelukkig zijn met de tempera turen van rond de tien graden bo ven nul. Anderen zijn echter diep bedroefd dat de schaatsen in het vet moeten blijven en missen de molentochten node. Zo dacht vijfdejaars bestuurs- kunde-student Jan Zonneveld twee jaar geleden toen hij aan de Maresingel kwam te wonen: "Ha, dan kan ik 's winters zo met mijn schaatsen op het ijs stappen en door de stad rijden. Vorig jaar ging dat mooi niet door, omdat het energiebedrijf meer koelwa ter op de Singels loosde. Gevolg was dat je wel op De Kaag kon schaatsen, maar bijna niet op de grachten. Dat vond ik vreselijk jammer. Nu schijnen ze dat ver holpen te hebben, zodat er weer een grachtentocht mogelijk zou worden als het maar eens flink ging vriezen", aldus Zonneveld. Helaas is het de kwakkelwin- ter die roet in het eten gooit. Vol gens Zonneveld behoeft dat ech ter nog geen ramp te zijn. Hij heeft namelijk op televisie ge zien hoe ze wit plastic op een sin- telbaan neerlegden en dat onder water lieten lopen. "In een mum van tijd was dat bevroren en kon er worden geschaatst. Het blijkt dat door de witte achtergrond het water veel sneller bevriest. Normaal heb je stevige vorst no dig, maar in dit geval is slechts een paar nachten lichte vorst vol doende", zegt Zonneveld hoop vol. Het plan van Zonneveld is om op de bodem van de grachten en singels rollen witte plastic neer te leggen. "Als mensen erin sla gen om hele bruggen in te pak ken, dan moet het toch ook luk ken om de grachten van Leiden van plastic te voorzien. Het lijkt me niet zo moeilijk om aan het plastic te komen". Zonneveld ge looft kortom heilig in de haal baarheid van zijn plannen. De geboren Voorschotenaar woont nu vijfjaar in Leiden en de grachtentocht van drie jaar gele den die hij meemaakte vond hij een geweldige gebeurtenis. "Al die mensen in de grachten, dat was een mooi gezicht en boven dien oergezellig. Dat mis ik dit jaar wel". Zonneveld is een fana tiek schaatser. Soms gaat hij naar de overdekte baan aan de Vondellaan, maar dat is het toch niet helemaal. Hij vindt het daar een beetje klein en overbezet. "Als het even kan ga ik toch het liefst naar buiten met mijn schaatsen", mijmert Zonneveld. Maar goed, nu mag het met wit plastic het bevriezen van water een stuk sneller gaan, voorwaar de blijft dat de temperatuur on der het nulpunt moet zakken. Op dit ogenblik hebben de kunstijs banen het zelfs moeilijk om een beetje fatsoenlijk ijs te maken. En als we het KNMI moeten ge loven kunnen de schaatsen nog wel even in het vet blijven. Wit plastic of niet. Toekomst Mensen op zoek zijn naar (ander) werk zullen zich met grote gre tigheid op de banenkrant heb Jan Zonneveld staat altijd met de schaatsen klaar. Hij is er voorstander van dat op de bodem van gedeelten )an Leidse grachten wit plastic wordt gelegd zodat - als het gaat vriezen - er sneller ijs op de grachten komt. (foto Wiro Dijkman) ben gestort die vorige week huis- aan-huis in de brievenbus viel. Ze zullen dan ook ongetwijfeld de advertentie hebben gezien van vliegtuigfabriek Fokker die begon met de kop: Fokker... 'n goede leerschool voor een prima toekomst. Een wrang klinkende aanmoediging, nu de kranten bol staan over gedwongen ontslagen bij de vliegtuigfabrikant. "Ik kan begrijpen dat sommi ge mensen denken: zijn ze nu he lemaal van de ratten gebeten?" zegt directeur Tibbe van het Ar beidsbureau dat de Banenkrant heeft doen verschijnen. "Er heb ben al verschillende mensen enigszins geschokt gereageerd op de advertentie. En dat is heel begrijpelijk. Maar aan de andere kant is er ook een goede verkla ring voor de advertentie". Fokker heeft kort geleden heel veel mankracht gestoken in de ontwikkeling van de types F50 en F100. Dat was volgens Tibbe allemaal onderzoekswerk. Nu staan de vliegtuigen echter op de produktieband en is er een enorm tekort ontstaan aan men sen die daadwerkelijk een vlieg tuig kunnen bouwen. "De fa briek heeft al heel veel aan ande re bedrijven uitbesteed, omdat ze het zelf niet aan kon. Deson danks zitten ze nu nog te sprin gen om mensen die een vliegtuig kunnen bouwen. Dat zijn dus plaatbewerkers, monteurs, in dustrieschilders en noem maar op". Dat is inderdaad een prachtige verklaring. Maar we vragen ons af wat nu de toekomst gaat wor den van de onderzoeksmensen die er nu bij Fokker uitvliegen. Zouden die destijds ook met zo'n aansprekende advertentie zijn gelokt? En wat gebeurt er met de mensen die nu worden aange trokken als over een paar jaar de vliegtuigen zijn gebouwd. Dan gaan ze vast weer de onderzoeks mensen aantrekken voor het ont wikkelen van nieuwe modellen. Volgens een woordvoerder van Fokker lopen we met deze redenering wat al te hard van sta pel. Hij onkent niet dat de adver tentie sarcasme bij de lezers op wekt. "Dat heb je nu eenmaal als je bedrijf wat slecht in de publie ke opinie ligt. Feit blijft dat we nu die mensen nodig hebben en dan moetje toch adverteren. Het is dan maar net hoe je het be kijkt. Het aanbod blijft echter van kracht". LEIDEN - De kans dat het Leidse politiekorps de komende jaren wordt uitgebreid, is weer wat gro ter geworden. Uit het nog geheime rapport over het Project Kwantifi cering Politiewerk kan namelijk de conclusie worden getrokken dat de Leidse politie onderbezet is. Bur gemeester C. Goekoop, die dit rap- port onlangs in zijn bezit heeft ge kregen, hoopt nu dat de politie er de komende paar jaar 20 tot 40 mensen bij krijgt. Overigens roept Goekoop al ja ren dat het korps in Leiden onder bezet is. "Maar in dit rapport wordt dat nog eens onderstreept. Gezien Hoogleraar interculturele pedagogiek LEIDEN - Dr. L. van den Berg-El- dering aanvaardt vrijdag 29 januari het ambt van buitengewoon hoog leraar in de interculturele pedago giek aan de Leidse universiteit met het uitspreken van de rede 'Opvoe den in verandering'. Interculturele pedagogiek is een nieuw wetenschaps- en vakgebied. Het is ontstaan uit de maatschap pelijke behoefte aan meer kennis van en inzicht in de opvoeding en leefsituatie van kinderen uit immi grantengezinnen. Dr. Van den Berg promoveerde in 1978 op het proefschrift 'Marok kaanse gezinnen in Nederland'. Daarna was zij achtereenvolgens werkzaam aan de universiteit van Amsterdam, de Leidse universiteit en bij het Nederlands Centrum voor Buitenlanders. Sinds 1982 is zij als buitenge woon hoogleraar verbonden aan de universiteit van Amsterdam. Haar leeropdracht is onderwijskunde, in het bijzonder de opvoeding en het onderwijs aan kinderen uit etni sche minderheden. Tevens was zij van 1980 tot 1986 adviseur voor de Raad van Europa. Hierbij schonk zij speciaal aandacht aan de proble matiek van migrantenvrouwen. het bevolkingsaantal en allerlei zo genoemde omgevingsfactoren, zo als sociale achterstanden in de stad, het aantal jongeren en de cen trumfunctie van de binnenstad, zouden er meer mensen bij moe ten". In het rapport zelf worden derge lijke conclusies echter niet getrok ken. "Het is een wetenschappelijk onderzoek, waarin geen aanbeve lingen zijn gedaan over de sterkte van de verschillende korpsen. Die conclusie zal de politiek moeten trekken". Het rapport is ook nog niet klaar. "Er moet nog onderzoek worden gedaan bij de rijkspolitie en bij de verschillende landelijke politieteams". volgens Goekoop is het de be doeling dat het rapport over enkele maanden wordt behandeld in de ministerraad. De Leidse burge meester verwacht daarna een 'moeilijke' discussie. "Bij het ma ken van het rapport is er vanuit ge gaan dat de totale sterkte van alle politiekorpsen in Nederland gelijk blijft. Het houdt dus in dat, als Lei den er mensen bij krijgt, korpsen elders moeten worden ingekrom pen. En dat zal niet eenvoudig gaan". Toch verwacht Goekoop dat de personeelsstop bij de politie snel definitief zal worden opgeheven. "Dit jaar heeft het korps er 6,5 ar beidsplaats bijgekregen. Ik hoop in elk geval dat die ontwikkeling de komende jaren wordt voortge zet". Soft-drugs in beslag LEIDEN - By een inval in de kof fieshop High Times zijn gistermid dag 700 gram soft drugs en 150 hasj-sigaretten in beslag genomen. Hierbij zijn een 28-jarige Leider dorper en een even oude Leidenaar aangehouden. Het betrof een routi- nebezoek van de politie aan de kof fieshop in de Beschuitsteeg waar in het verleden al eerder soft-drugs werden aangetroffen. Voor werven personeel en selectie LEIDEN - Het profijtbeginsel gaat en werkgeversorganisaties en ge- zijn intrede doen bij het geweste- meenten zijn vertegenwoordigd, lijk arbeidsbureau. Het GAB gaat Binnen die nieuwe structuur i geld rekenen voor bepaalde men van dienstverlening aan be drijven. Daarbij denkt het arbeids bureau vooral aan het voeren van campagnes voor het werven van personeel en de selectie van de kandidaten. Hiermee deed het ar beidsbureau afgelopen jaar al twee ruimte voor het aanboren van an dere geldbronnen. Het arbeidsbureau maakte het invoeren van het profijtbeginsel gisteren bekend tijdens een pers conferentie over het beleidsplan voor 1988. Het GAB hoopt dit jaar zijn aandeel in de arbeidsbemidde- keer ervaring op. Tot nu toe reken- ling verder uit te breiden. In totaal de het arbeidsbureau alleen geld voor het uitvoeren van beroeps- keuze-tests. Voor het verrichten van die extra diensten aan het bedrijfsleven krijgt het GAB overigens niet de beschikking over extra personeel. Door de efficiency te verhogen wil het arbeidsbureau tijd vrij maken voor deze activiteiten. Directeur C.A.J. Tibbe van het GAB denkt dat vooral kleine en middelgrote bedrijven zonder eigen personeels afdeling gebruik gaan maken van deze serviceverlening. Het GAB selecteerde overigens al personeel kwamen er in 1987 6000 vacatures bij het arbeidbureau binnen. Dit getal moet in 1988 met tien procent worden verhoogd. Om de kansen voor langdurig werklozen op een baan te vergro ten, gaat het arbeidsbureau indivi duele gesprekken voeren met men sen die al langer dan drie jaar zon der werk zitten. Dat dit gebeurt is een wens van de Tweede Kamer. Tibbe kondigde aan bij het voeren van gesprekken omzichtig te werk te gaan. "Het gaat niet aan om mensen - bijvoorbeeld door om scholing - enthousiast te maken voor een baan die er later niet blijkt te zijn". LEIDEN - Het arbeidsbureau ver huist in de maand april of mei voor voor bedrijven zonder dat daar be- anderhalf jaar naar een tijdelijke taling voor werd gevraagd. "Wy behuizing. Gedurende die periode maakten een voorselectie van vijf wordt het pand aan de Oosterkerk- tot acht man ten behoeve van on- straat uitgebreid. Directeur Tibbe dernemers. Voor de nadere selec- kon nog niet zeggen waar het ar- tie, het terugbrengen van de groep beidsbureau tijdelijk wordt ge- tot twee kandidaten, wordt nu een huisvest. "De Rijksgebouwen- commercieel tarief gerekend", al- dienst is voor ons op zoek en heeft dus Tibbe. nu drie lokaties op het oog. Het Het GAB hoopt ook geld binnen gaat erom de voor het publiek te krijgen door het verhuren van meest toegankelijke behuizing te ruimte aan bedrijven. Die kunnen zoeken". dan binnen de muren van het ar- Het gebouw van het GAB is al beidsbureau (of het op te richten enige tijd te krap. Reeds in 1983 Job-centrum) selectiegesprekken -was er sprake van uitbreiding of met kandidaat-personeelsleden verhuizing. Maar dat ging niet voeren. door. Wèl werden toen medewer- Dat het arbeidsbureau geld gaat kers van het arbeidsbureau onder- rekenen voor bepaalde diensten is gebracht bij een dependance aan een gevolg van de bestuurswijzi- de Hogewoerd. Na de realisering ging. De arbeidsbureaus, die tot nu van de uitbreiding komen alle af- toe onder het ministerie van socia- delingen van het GAB weer onder le zaken ressorteerden, komen bin nenkort onder toezicht van een be stuur te staan, waarin werknemers- één dak. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de medewerkers van het arbeidsbureau tijdens de uitbrei ding gewoon in het gebouw aan de Oosterkerkstraat zouden blijven Het nieuwe gebouw van het GAB zal het dubbele van de huidi- L- ge vloeroppervlakte beslaan. Daar toe zal een deel van de eigen par- LEIDEN - Henny Vermaas van de basisgezondheidsdienst en Marion ten Hengel van de stichting werkgroep keerplaats worden opgeofferd. De Kind en Ziekenhuis Leiden en omstreken hebben gisteren de wethouders Van Dongen (onderwijs) en Kuijers huidige ingang aan de Oosterkerk- (volksgezondheid) de nieuwe wegwijzer aangeboden. Deze wegwijzer verschaft informatie over de kinderafde- straat, zal in het gebouw worden lingen van de ziekenhuizen in Leiden en regio. Ook worden veel voorkomende behandelingen bij kinderen be- gëintegreerd. schreven en wordt verteld hoe lang een kind voor een bepaalde behandeling in het ziekenhuis moet verblijven. Verder komt er een Het is de tweede, verbeterde versie, die is verspreid onder de huis- en consultatiebureau-artsen, de bibliotheek- verdieping bovenop. "Maar dit zal vestigingen in Leiden en omgeving en de vier ziekenhuizen. Ook alle basisscholen krijgen een dergelijke map. niets veranderen aan het huidige Was de eerste, die in 1985 verscheen, nog eenklein pamfletje, deze map is losbladig, waardoor veranderde gege- aanzien. Onder meer door gebruik vens gemakkelijk kunnen worden vervangen. Een kostenbesparing op de lange duur, aldus Henny Vermaas. De van dakkapellen zal het stadsbeeld map kwam tot stand in samenwerking met de basisgezondheidsdienst en met subsidie van de gemeenten Leiden, op deze plek niet worden aange- Leiderdorp en Warmond, het Nationaal Centrum voor de Geestelijke volksgezondheid, het Comité Zomerpostze- tast", aldus Tibbe. gels en de StichtingZonnige Jeugd'. (foto Jan Holvast) Bloemencentrum wil voorlopig blijven zitten aan Plesmanlaan zitten. Maar de verbouwing wordt deelt met het Flower Centre, wil zö ingrijpend dat dat niet mogelijk j J m is. Volgens directeur Tibbe moet het dak eraf, de kozijnen en ramen eruit en zal een heel nieuw centraal LEIDEN - Een 17-jarige Oegst- geestse is gisterochtend om 9.00 verwarmingssysteem worden uur door een onbekende man aan- gelegd. "We gaan over van olie op gerand. De vrouw reed op haar gas". Ook de telefoonlijnen wor- fiets op de Oegstgeesterweg toen 'den vervangen en uitgebreid. Ver een man van ongeveer 25 jaar bij der zal het gebouw degelijk wor- haar achterop sprong en handtaste- jden gëisoleerd. omdat de verkeers- lijk werd. De Oegstgeestse slaagde drukte in de Oosterkerkstraat zo- erin om de man van de lastdrager af danig is toegenomen, dat gelui- te schudden en kon daarna door- doverlast moet worden voorko- fietsen. men. LEIDEN - De computerfabrikant Olivetti, die het hoofdkantoor heeft aan de Plesmanlaan, wil uit breiden. Olivetti, dat het pand per 1 februari 1989 ook de ruimte van het bloemencentrum gaan be nutten. Dan loopt namelijk het huurcontract van het Flower Cen tre af. Dat bedrijf voelt er echter helemaal niets voor om het ge bouw aan de Plesmanlaan te verla ten. "De acht organisaties die hier on derdak hebben gevonden, hebben vijf jaar geleden flinke investerin gen in het gebouw gedaan. Het is dan ook logisch dat wij hier willen blijven en er de voorkeur aan ge ven het huurcontract met nog eens vijfjaar te verlengen", zegt C. Oost lander, directeur van het Service bureau Bloemencentrum, de huis baas van het Flower Centre. Oostlander zegt echter de zaak in goed overleg met de eigenaar van het gebouw, Ormeco uit Alphen aan den Rijn, te willen oplossen. "Maar we zullen niet schromen om juridische stappen te ondernemen. Wij denken een beroep te kunnen doen op huurbescherming". De directeur van het bloemen centrum sluit overigens niet uit dat de acht bedrijven die in het ge bouw aan de Plesmanlaan zijn ge huisvest, uiteindelijk toch naar een nieuw onderkomen overgaan. Oostlander: "Dat kan een bestaand kantoorgebouw zijn, het is ook mo gelijk dat we nieuwbouw plegen". Hij denkt niet dat een verhuizing naar het naastgelegen Aramco-ge- bouw een oplossing is. "Dat ge bouw is veel te groot en ook de huurprijs ligt vermoedelijk te hoog", aldus Oostlander. De uitbreiding van Olivetti is noodzakelijk omdat het bedrijf meer personeel in dienst wil ne men. Momenteel werken er bij het hoofdkantoor van de Italiaanse computergigant ongeveer 180 mensen. Het personeelsbestand zal het komende jaar vermoedelijk groeien tot 250. Dat is mede het ge volg van het verplaatsen van het Zeven jongens aangehouden wegens rellen oud en nieuw LEIDEN - De Leidse politie heeft in totaal zeven personen aangehou den die ervan worden verdacht be trokken te zijn geweest by de onge regeldheden rond de jaarwisseling op de hoek van de Marnixstraat- /Willem de Zwijgerlaan. Meer ar restaties worden verwacht. Eén van de verdachten zit op dit mo ment nog in voorlopige hechtenis. De politie schat dat er in de nacht van oud op nieuw voor tienduizen den guldens schade is aangericht door vernieling van verkeerslich ten, dranghekken, ruiten, reclame zuilen en auto's. Al op oudejaarsnacht werd een 21-jarige Leidenaar aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De dagen daarna volgde een buurt onderzoek dat resulteerde in twee aanhoudingen op 13 januari. Een 17- en een 18-jarige Leidenaar wer den op die dag door de politie aan gehouden. De jongens worden er van verdacht een verfwinkel te hebben geplunderd. Op 15 januari werd een 17-jarige jongen door de politie opgepakt omdat hij volgens getuigen een brandbom heeft gegooid in de rich ting van een verfwinkel. De Leide naar was al eerder veroordeeld we gens openlijke geweldpleging en is daarom de enige die op dit ogen blik nog in voorarrest zit in Gronin gen. Een vijfde jongen van 17 jaar wist enkele dagen aan arrestatie te ontlopen door onder te duiken, maar heeft zich uiteindelijk op 18 januari vrijwillig bij de politie ge meld. Dezelfde dag meldde zich te vens een 17-jarige jongen. Hij be greep volgens woordvoerder Graveland zelf dat arrestatie onver mijdelijk was. Afgelopen maandag is de zevende jongei\ aangehouden die wordt verdacht van het vernie len van dranghekken. De politie is nog naarstig op zoek naar de maker en gooier van de zelfgemaakte bom die op oude jaarsnacht drie personen verwond de. Een politie-agent liep brand wonden op alsmede een grote vleeswond. Twee burgers raakten aan hun benen gewond. Een aantal arrestanten wordt er ook van ver dacht ruiten op de Breestraat en Kort Rapenburg te hebben inge gooid. Volgens politiewoordvoerder wil elektronica-laboratorium van Nieuwegein naar Leiden. Om de acute ruimte-problemen op te lossen, heeft Olivetti deze week een gedeelte van het pand van Schreiner in gebruik geno men. Olivetti heeft daar de be schikking over ongeveer 300 vier kante meter. Het computerbedrijf het openbaar ministerie de daders denkt echter zo'n 2000 vierkante meter nodig te hebben. De huis vesting bij Schreiner is dan ook van tijdelijke aard. snel mogelijk straffen. De jon gen die zich op 18 januari meldde wordt reeds op 4 februari voor de rechter gebracht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13