2399r Bouwen en wonen met de natuur ie komt ogen en oren tekort. Bewegend bed wiegt mensen in slaap LAATSTS KANS WO® fjffitKwInTf75%! WONEN Bi-keukeri ook voor flatbewoner 13x18 cm WOENSDAG 27 JANUARI 1988 Wie genoeg heeft van de rommel die de open haard geeft, hoeft het ge zellige vlammenspel niet te missen maar de Jötul 25 inzethaard aan schaffen. De gietijzeren deur is voorzien van hittebestendig keramisch glas. Omdat de verbrandingslucht van bovenaf wordt ingelaten blijft dit glas schoon. Het maximale verwarmingsvermogen is lOKw. De om lijst is zwart email en praktisch onderhouds vrij. Het totaal komt op 2670 gulden. Meer informatietel. 02155-24224. Bleijenberg legt een klant de werking van het bewegende bed uit. Heeft een baby slaapproblemen, dan gaat zijn moeder hem wiegen. Door met haar armen lichte bewe gingen te maken, hoopt ze dat het kind in slaap valt. Op ditzelfde principe is het Calmas-bed van de Zwitserse firma Lattoflex geba seerd. Het bed dat op slechts zeven plaatsen in Nederland te koop is, geeft de mensen die er op liggen volgens de Arnhemse beddenspe cialist P. Bleijenberg een bijzonder rustgevend gevoel. Het bed maakt op het ritme van de ademhaling cir kelende bewegingen. Het is net als of je in een zeilbootje ligt dat door de golfslag heen en weer schom melt. Op dit bed heb je hetzelfde kabbelende gevoel. Maar volgens Bleijenberg kan het Calmas-bed niet worden verge leken met een waterbed. "Het wa terbed maakt verticale bewegin gen, het Calmasbed-horizontale". Aan de ontwikkeling van het bed, dat ook vastgezet kan worden, is vier jaar gewerkt. Bleijenberg." Als je hier op gaat liggen ben je zo vertrokken. Zelfs als iemand stil ligt, beweegt het bed op zijn adem haling. Voor mensen met evenwichts stoornissen kan dit problemen op leveren, geeft Bleijenberg toe. "Het is mogelijk dat mensen die met dit probleem zitten nadat ze zijn opge staan even op hun benen staan te tollen. Nadeel van het bed is de prijs van 6600 gulden, inclusief de matras en de speciale lattenbodem. Een model van het Calmasbed staat bij Bleijenberg in de zaak. Be langstellenden krijgen de gelege- heid er op te liggen en met behulp van videobeelden wordt de wer king van het bed uit de doeken ge daan. deze ecologische filosofie zijn ge bouwd. Uitgangspunt was, zoals gezegd, het gebruik van natuurlij ke grondstoffen. Het meest voor de hand liggend is hout, maar ook na tuursteen en natuurgips komen in aanmerking. Of wat dacht u van leem? In Engeland staan nog veel traditionele 'cottages' van leem, waar in de zomer de warmte buiten blijft, en in de winter de kou wordt geweerd. Leem en klei, maar ook kurk, zijn prima natuur-isolatiema- terialen. Waarbij er overigens goed op gelet wordt dat de ventilatie bin nenshuis niet in gevaar komt. Net als kleding moet het huis kunnen ademen. Ook over de verwarming is nage dacht. Deze moest energiezuinig, mens- en milieuvriendelijk zijn. Vandaar dat meestal gekozen wordt voor ouderwets aandoende kachels, vooral tegelkachels. Door de volledige verbranding (er blijft heel weinig as over) is de tegelka chel zuinig en vriendelijk voor het milieu. De moderne techniek zorgt ervoor dat niemand in de kou hoeft te zitten. Die techniek is trouwens heel be langrijk. Want eigenlijk wordt er bij ecologisch bouwen gebruik ge maakt van materialen die we in de Middeleeuwen ook al gebruikten om huizen te maken. Maar dank zij de techniek kunnen we vandaag de dag met deze grondstoffen wèl hui zen bouwen die voldoen aan de wensen van de moderne mens. Inrichting Niet alleen over het bouwen van de huizen zelf hebben mensen na gedacht, ook over de inrichting er van. De industrie heeft handig in gespeeld op deze 'terug-naar-de- natuur-tpsnd'. Al in 1983 werd in Duitsland de eerste biologisch ge bouwde keuken geïntroduceerd. Zo'n keuken zal een prima plekje vinden in een eco-woning - maar ook als u nog genoegen moet ne men met een flat in een nieuw bouwwijk bent u met zo'n keuken al een stapje op weg terug naar de natuur. Ondertussen kunt u al uit ver schillende merken biokeukens kie zen, elk met hun eigen voordelen en aardige details. In elk geval zijn ze allemaal geheel van natuurlijke materialen gemaakt. Massief hout voor kastdeuren, rompen, laden en plinten. De onderdelen zijn aan el kaar bevestigd met beenderlijm, een lijm waar geen synthetische grondstoffen aan te pas komen. Nergens wordt kunststof toege past, want daar zijn goede alterna tieven "oor. Aanrechtbladen wor- In deze massief eiken bio-keuken van Frawal in Lodewijk Xlll-stijl, vor men 100% natuurlijke materialen en moderne technieken een sfeervol ge- den van graniet of andere natuurlij ke steensoorten gemaakt. Afwerking Ook aan de afwerking van de keukens wordt de nodige aandacht besteed. De lak of beits is samenge steld uit natuurgrondstoffen op ba sis van lijnolie. Ook lijnolieverf is zo'n produkt dat al eeuwenlang ge maakt wordt, maar juist dank zij de moderne techniek zo verbeterd is dat de kwaliteit beslist op kan te gen die van synthetische verven. Bovendien is lijnolieverf niet gif tig. Tenslotte het onderhoud. Dat kunt u ook 't best met natuurlijke produkten doen. De meeste fabri kanten van bio-keukens leveren die produkten bij de aanschaf van de keuken mee. Voor het hout is dat vaak bijenwas of middelen die van bijenwas gemaakt zijn. Tegen woordig wordt ook vaak schellak aanbevolen. Dat is een natuurpro- dukt waarmee u snel en gemakke lijk kleine ongerechtigheden kunt bijwerken. In een periode dat de betonnen nieuwbouwwijken als paddestoelen uit de grond rezen, is men zich gaan afvragen wat wonen eigenlijk voor de mens betekent. Wonen is meer dan vier muren tegen de kou en een dak tegen de regen. Een huis kun je beschouwen als een derde huid, het zou aan dezelfde voorwaarden moeten voldoen als kleding: je moetje er lekker in voelen, het mag je niet belemmeren in je bewegingsvrijheid. door Lysan van Winden Zo kwam men tot het beeld van het ideale huis: een 'levend' huis, ge maakt van materialen uit de natuur die zo min mogelijk bewerkt zijn. Daarnaast streefde men ernaar bij het bouwen de natuur en het milieu zo min mogelijk te belasten met chemische (afval)produkten. En ook om, waar mogelijk, energie te besparen. Leem Inmiddels staan er in Nederland al verschillende huizen die volgens Informatie over bio-keukens: Probewa, Den Haag, tel 070-298501. Midi Set Wat een mogelijkheden. Wat een prijs! 99 MET TDK NAAR DE POPCONCERTEN VAN '88 Maak kans op 2 vrijkaarten voor je favoriete popconcert. Koop nu een EXTRA voordelig aktiepak TDK KLEURVER- GROTINGEN alleen van k.b. negatief Fantastische kleuren van Bast. Super High Grade tape voor optimale beeldkwaliteit. 10 pak TDK D C-90 10 pak 30,- De eerste volautomatische autofocus compact camera met een telemotorzoom objectief. Draaitafel Snaaraandrijving 33 en 45 toeren, stofkap, half automatisch. Tuner FM, MG en LG ontvangst stereo-indicator, externe antenne aansluiting. Versterker 16 watt versterker met 5 bands grafische equalizer led volume indicatie en compact disc aansluiting Q"bbel Cassetten»..l. Dubbel cassettedeck met automatische afslag en soft eject. Microfoon-ingang, hoofdtelefoon aansluiting en mogelijkheid tot continue afspelen. Philips NMS 9111 MS-DOS 3.21GW-BASIC 3.1 en vele hulpprogramma's, waaronder een zgn. tutor en 'help' diskette, en een gratis tekstverwerkingsprogramma die u in het Nederlands wegwijs maken. Verder: een diskettestation 5.25" (360 Kb.) en een diskettestation 3,5" (720 Kb.) en een werkgeheugen van 640 Kb. De 16-microprocesssor Intel 8808-2 werkt met een omschakelbare snelheid van 4,77 of 8 Mhz. 5q Programma Aanbiedingen zijn geldig zolang de voorraad strekt Haarlemmerstraat 122, Leiden, 071-140166

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11