Van den Broek dreigt EG-top te blokkeren Strijd om Nedlloyd nog onbeslist Fokker luistert te weinig naar man in overalT Belgische Generale haalt Gevaert als redder in Hanko (CNV): werkgever moet atv niet tegenhouden BOERENBLOKKADE Lissenaar en oud-werlmemer De Kort over problemen vliegtuigfabriek: OP HUN NUMMER GEZET PAGINA 7 DINSDAG 26 JANUARI 1988 Onvrede over sanering landbouw BRUSSEL (GPD) - Nederland en Groot-Brittannië heb ben gedreigd de komende EG-topconferentie te blokkeren als de overproduktie in de landbouw niet harder wordt aangepakt. Beide landen zijn anders niet bereid meer geld op tafel te leggen voor de EG, zo hebben zij laten weten in een reactie op het landbouwbouwakkoord, waarmee de tien andere lidstaten afgelopen weekeinde hebben inge stemd. Het nu voorliggende pakket met voorstellen betekent volgens hem een uitholling van de afspraken van de vorige top, begin december in Kopenhagen. Zij gaan de EG ze ker drie miljard gulden per jaar meer kosten, vreest de Nederland se minister Van den Broek (buiten landse zaken). De minister zei gis teren in Brussel dat Nederland (met Groot-Brittannië) desnoods de extra top van de regeringslei ders, op 11 en 12 februari, blok keert om zijn zin te krijgen. Tijdens de vergadering van de EG-landbouwministers van afgelo pen zondag bleken tien landen de voorstellen van de Duitse minister Kiechle wel aanvaardbaar te vin den. Zij kunnen zich vinden in maatregelen als prijsverlagingen en heffingen, zodra de produktie van graan de 160 miljoen ton over schrijdt. In Kopenhagen hadden de EG- regeringsleiders onder Duitse druk een moeizaam compromis bereikt over 158 miljoen ton. De verhoging van die drempel is voor Nederland en Groot-Brittannië onaanvaard baar. Ook vinden zij de strafmaat regelen te zacht en dus te weinig bijdragen aan produktiebeperking en kostenbeheersing. ECONOMIE Shellsuper kan kleppen mollen ROTTERDAM (ANP) - Shell heeft wereldwijd haar diverse maat schappijen het advies gegeven een chemische verbinding ('vlamkern- versterker') voortaan niet mee toe te voegen aan Shells gelode super- benzine. Onderzoek naar aanlei ding van klachten in met name De nemarken en Noorwegen heeft uit gewezen dat deze verbinding - de exacte samenstelling is fabrieksge heim - onder bepaalde omstandig heden de inlaatkleppen kan be schadigen. Dit heeft een woord voerder van Shell in Rotterdam gisteren meegedeeld. In Denemarken en Noorwegen werd Shell vorig jaar geconfron teerd met ongeveer 1500 gevallen van automobilisten met verbrande kleppen. Uit voorzorg werd de ver binding daar al vorige maand uit de gelode superbenzine gehaald. De betrokken automoblisten in deze en wellicht nog andere landen zul len door Shell schadeloos worden gesteld, indien wordt aangetoond dat de klachten inderdaad verband houden met Shells brandstof. Welk bedrag hiermee is gemoeid is vol gens de woordvoerder nog onbe kend. Vutters Vorig jaar zijn 30.300 werkne mers vervroegd uitgetreden, 700 meer dan in 1986. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft dit be rekend na een onderzoek bij 21.000 bedrijven en instellingen. Acties Het conflict in de Rotterdamse haven over de komst van de nieu we sleepdienst Kooren dreigt tot acties te leiden bij havenbedrijven in de overige sectoren. De Ver- voersbond FNV onderzoekt de mo gelijkheid tot acties omdat Kooren onder de prijs kan werken, door de bezuinigen op de arbeidsvoorwaar den van het personeel. Almirante Grau Deze week valt het doek voor de ANS (ADM Naval Services). Met het vertrek van de Peruaanse krui ser Almirante Grau, vorige week, is de laatste grote scheepsbouwklus in Amsterdam-Noord geklaard. Van de ongeveer vijftig oud-werk nemers van de vroegere ADM heb ben er tien een baan gevonden. De anderen resteert niets anders dan de ww. De werkzaamheden bij ANS hebben bijna drie jaar ge duurd. Fokker 50 De Kenyaanse luchtvaartmaat schappij Kenya Airways heeft bij Fokker een order geplaatst voor de levering van twee Fokker 50-vlieg- tuigen. De toestellen zullen in de loop van dit jaar nog worden afge leverd. Kenya Airways heeft sinds de tweede helft van de jaren zeven tig Fokker F27-vliegtuigen in ge bruik. Exxon Het Amerikaanse olieconcern Exxon heeft vorig jaar een netto winst geboekt van 4,84 miljard dol lar tegen een winst van 5,36 miljard dollar in 198è, zo is maandag in New York bekendgemaakt. Voor de opsporing en de winning van olie en voor investeringen is in het laatste kwartaal aanzienlijk meer geld uitgetrokken. Van den Broek was er ontstemd over dat de landbouwministers daar dit weekeinde toch weer aan zijn gaan sleutelen. In Kopenhagen was juist afgesproken dat die al leen nog maar zouden praten over voorstellen voor het stimuleren van het uit produktie nemen van landbouwgrond. "Zij zijn toch weer in de porse leinkast gestapt en nu zitten we met de scherven", zei Van den Broek. "Wij hechten aan de broze afspraken van Kopenhagen. We kunnen ons niet permitteren om jaar na jaar maar weer extra geld te vragen. Bovendien schaden wij zo onze handelspositie". Tijdens de komende EG-top in Brussel moeten de regeringschefs een besluit nemen over het verho gen van de EG-inkomsten, extra geld dat vooral ten goede zou moe ten komen aan de zwakke regio's in de Gemeenschap. "Maar als wij er niet van overtuigd zijn dat de land bouwhervormingen produktiebe- perkend en kosteneffectief zijn, dan zal Nederland niet meegaan met een verhoging van de inkom sten". Dat zou betekenen dat de top van Brussel - die is ingelast omdat de regeringsleiders er in de Deense hoofdstad nog niet uitkwamen - opnieuw een mislukking wordt. Weliswaar is een meerderheid aan wezig voor de landbouwvoorstel len van Kiechle, maar als de Com missie voet bij stuk houdtemoeten de ministers unanieme besluiten nemen. Ook de Britse minister Howe sloeg gisteren ferme taal uit. "Wat sommigen willen zal niet gebeu ren". De Britten steken geen extra geld in de EG zonder keiharde ga ranties voor de beperking van de landbouwuitgaven. "Dan is geen akkoord in Brussel mogelijk", zei Howe. VNU/Audet: winst naar 107 miljoen HAARLEM/NIJMEGEN (ANP) - De gecombineerde uitgeverscon cerns VNU en Audet halen naar verwachting over 1987 een geza menlijke omzet van 2,3 miljard gul den. Dit is een kwart miljard gul den meer dan de ondernemingen in 1986 op eigen gelegenheid bij el kaar gerekend omzetten. De netto winst van de combinatie, die offi cieel nog in elkaar moet worden ge timmerd, zal over 1987 uitkomen op 107,5 miljoen gulden tegen ruim 95 miljoen in 1986. Dit staat in het officiële biedingsbericht, dat giste ren is verschenen. Van de voorgenomen fusie wordt geen nadelige invloed op de werkgelegenheid verwacht. Zoals eerder bekendgemaakt biedt VNU voor elk aandeel Audet van nomi naal 10 gulden 2,5 aandeel VNU van elk nominaal 5 gulden plus 100 gulden in contanten. De nieuw uit te geven aandelen VNU geven recht op het slotdividend over 1987 en het volle dividend over de jaren daarna. Aandeelhouders Audet hebben tot 23 februari de tijd hun stukken ter omwisseling aan te melden. Op 25 februari maakt VNU bekend of het bod gestand wordt gedaan. LISSE - "Het ontwerp is geniaal, maar het moet helaas worden uit gevoerd door idioten". Deze arro gante en foutieve opvatting is vol gens A. de Kort, voormalig hoofd van de service-afdeling van Fok ker, de oorzaak van de problemen van de vliegtuigfabriek. Er gaapt nog steeds een kloof tussen de ont- werp-afdeling van Fokker en de af delingen die de vliegtuigen moeten maken, verkopen en onderhouden. Het is een manco, dat volgens De Kort in de Fokker-organisatie zit 'ingebakken'. door Rien Polderman De Kort, in Lisse ook bekend als voormalig CDA-wethouder en lo co-burgemeester, is graag bereid uit te doeken te doen wat er vol gens hem fout zit bij Fokker. "De serie-fabricage van een vliegtuig is toch wat anders dan een lopende band die auto's levert", vertelt hij. Kan bij auto's de lopende band 7nnHpr vprdere formaliteiten wor den gestart als een nieuw ontwerp eenmaal op de weg is toegelaten, BRUSSEL (GPD) - In zijn pogin gen zich de Italiaanse zakenman Carlo de Benedetti van het lijf te houden, heeft het bestuur van de Generale Maatschappij, de groot ste holding van België, gisteren een nieuwe zet gedaan. Het is de bedoeling dat de Belgische hol dingmaatschappij Gevaert NV de nieuwe grootaandeelhouder van de Generale wordt, met ongeveer een kwart van de aandelen. Daarmee zou het belang van Ge vaert, dat wordt beschouwd als een 'vriend' van de Generale, groter zijn dan dat van de Italiaan, die de controle over de Generale wil heb ben. De Benedetti bezit nu nog 18,6 procent van de Generale-aandelen, maar wil dat uitbreiden tot onge veer 25 procent. Om het aandeel van De Benedet ti te 'verwateren' wil de Generale 12 miljoen nieuwe aandelen uitge ven. De Italiaanse financier zou dan nog maar 11,22 procent over houden. Gevaert heeft zich bereid ROTTERDAM (GPD) - De eerste echte krachtmeting tussen de di rectie van het Nedlloyd-concern en de 'lastige' groep aandeelhouders onder aanvoering van de Noorse ex-reder Torstein Hagen heeft nog geen winnaar opgeleverd. On danks een grote opkomst kwam het gisteren op de eerste buitenge wone aandeelhoudersvergadering in Rotterdam door het ontbreken van de vereiste hoeveelheid stem gerechtigden niet tot een stem ming over het gevoerde beleid. Pas op 12 februari zal op een tweede buitengewone vergadering blijken of de aandeelhouders in meerderheid voelen voor de drasti sche beleidswijziging die Hagen heeft voorgesteld of trouw blijven aan de door Nedlloyd uitgestippel de koers. Aanleiding tot de aandeelhou dersvergadering van gisteren was de voorgestelde extra eenmalige afboeking van een miljard gulden op de vloot en de statutenwijziging in verband met de voorgenomen uitgifte van 175 miljoen gulden aan nieuwe, cumulatief preferente aan delen. De bijeenkomst in de kleine zaal van De Doelen in Rotterdam werd echter beheerst door de aan wezigheid van de Noor Hagen, die een beleggersgroep aanvoert met een belang van 5 procent in Ned lloyd, en van wie bekend is dat hij ernstige kritiek heeft op het beleid van Nedlloyd. Hagen vindt dat het 23.000 werk nemers tellende transportconcern zich moet beperken tot de haar vanouds vertrouwde scheepvaart sector. Nedlloyds belangen in de luchtvaart, de energiesector en het de F-100, terwijl ontslagen zijn aangekondigd", (foto wim Dijkman) bij de fabricage van vliegtuigen gaat dat anders. Er mag geen vliegtuig de fabriek uit en de lucht in. zonder dat het voorzien is van een pakket docu mentatie, waarin onderdeel voor onderdeel nauwkeurig staat be- verklaard er daarvan acht tot tien miljoen van de nieuwe aandelen te kopen. Dat kost ongeveer een mil jard gulden. Alleen de rechter kan nog een streep door dit plannetje halen. De Benedetti heeft een klacht inge diend tegen de uitbreiding van het aandelenkapitaal. Vorige week kreeg hij al tot twee maal toe in kort geding gelijk van de Brusselse handelsrechtbank, maar nu is het wachten op een definitieve uit spraak. De twaalf miljoen aandelen wor den ongebracht in Sodecom, een dochtermaatschappij van de Gene rale, waarvan Gevaert de grootste aandeelhouder zou worden. De an dere aandeelhouders zijn firma's wegtransport moeten volledig wor den afgestoten. Voorzitter H. Rootliep van de raad van bestuur van Nedlloyd kraakte de visie van Hagen aan alle kanten. Hij zei weinig waardering te hebben voor de Noor door wie hij zich bedrogen voelde sinds het eerste geheime gesprek met hem november vorig jaar op Schiphol. Daar zette Hagen niet alleen z'n plannen uiteen voor een grote pan- Europese lijn vaartrederij, op te zet ten onder de leiding van Nedlloyd. Hij kwam volgens Rootliep ook plotseling op de proppen met het voornemen om een meerderheids belang te verwerven in Nedlloyd. Rootliep maakte de aandeelhou ders duidelijk dat het wedden op één paard, zoals Hagen wil, riskant is. "Wij realiseren ons dat als je je eieren over verschillende mandjes verdeelt, de kans op plotselinge, snelle winststijgingen, beperkt is. Maar het omgekeerde geldt ook: eventuele tegenvallers in een be paalde sector zullen op het totaal minder invloed hebben", aldus Rootliep. "De vraag is of wij het roer om moeten gooien en het in de publici teit gelanceerde idee moeten vol gen om te komen tot een bundeling van Europese rederijen onder de pakkende naam Eurolines. Wij be schouwen het als een compliment dat wij geacht worden de aangewe zen sterke partij te zijn die het voor touw kan nemen om te komen tot een Europese krachtenbundeling op lijnvaartgebied. De gedachte is niet nieuw, maar wij zijn zo vrij de schreven en is goedgekeurd. Dat pakket kan per vliegtuig verschil len, afhankelijk van de luchtvaart maatschappij waarvoor het toestel bestemd is en de periode waarin het vliegtuig werd gebouwd. "Een vliegtuigfabriek, die een nieuw toestel op de markt wil bren gen, is er dus niet met een prachtig en perfect ontwerp", aldus De Kort. Het werk begint pas goed bij de fabricage. Dan blijkt pas wat kan en wat niet kan. Tijdens de bouw van het vliegtuig blijkt waar het ontwerp moet worden aange past en gewijzigd. Soms wordt pas tijdens het gebruik van het vlieg tuig ontdekt wat er moet worden verbeterd, zo ervoer De Kort als chef van de service-afdeling bij de nazorg van de F-27 (Friendship). Een vlotte serie-fabricage van vliegtuigen vereist een nauw sa menspel tussen de ontwerpers en ■•de mensen van de werkvloer. Daar aan schort het bij Fokker. De heren ontwerpers en de tekenaars met hun witte boorden zijn onvoldoen de bereid om te luisteren naar de mannen met de blauwe kragen. "Dat kan betekenen dat een gewij- als Almanij, de Belgische Boeren bond, Electrafina, de verzekerings concerns AG en Royale Beige en Solvay. Sodecom zou totaal bijna 30 procent van de aandelen krij gen. Gevaert-topman Andre Leysen krijgt als grootste aandeelhouder straks een belangrijke zeggen schap in de Generale. Hij zei giste ren de maatschappij in elk geval Belgisch te willen houden. Maar hij is ook bereid tot samenwerking met De Benedetti, de tweede grote aandeelhouder. Leysen steekt zijn geld echter niet zo maar in de Generale. Hij eist hervormingen in de topstructuur van de maatschappij, waarbij veel meer dan tot nog toe de dagelijkse voorkeur te geven aan de door ons uitgestippelde beleidslijn". Zonder de voorgenomen eenma lige extra afschrijving van 1 mil jard zou Nedllloyd in het afgelopen jaar een winst hebben behaald van 10 miljoen gulden. Inclusief de ex tra afboeking bedraagt het verlies van Nedlloyd over het afgelopen jaar 990 miljoen gulden. Deson- Rabo verlaagt hypotheekrente AMSTERDAM (ANP) - De hypo theekrente in ons land gaat om laag. Rabobank Nederland heeft gisteren het voortouw genomen en haar aangesloten banken geadvi seerd de rente voor nieuw af te slui ten leningen voor een aantal be langrijke hypotheekvormen te ver lagen met 0,1 tot 0,3 procent. Te vens is de aangesloten banken aan geraden ook voor een aantal ande re produkten (zowel bij kredieten als sparen) renteverlagingen door te voeren. Na de Rabobank kwam de ABN gistermiddag met een kleine ta riefsverlaging voor de vijf-, zeven-, tien- en twaalfjarige hypotheken met een vaste looptijd. Tot dusver re zijn Rabobank en ABN de enige banken die na de discontoverla ging van vorige week vrijdag hun tarieven hebben aangepast. Gezien de ervaringen met vorige keren wordt in financiéle kringen ver wacht dat de andere banken snel dit voorbeeld zullen volgen. zigd onderdeel niet tijdig kan wor den besteld, er weken moet wor den gewacht en de produktie ver traging oploopt", aldus De Kort. Volgens hem is die kloof tussen tekenkamer en werkvloer een ty pisch Nederlandse eigenaardig heid. "Ook andere Nederlandse in dustrieën hebben daar last van. Het komt al tot uiting in de salarië ring: een werknemer met een witte boord verdient per definitie meer dan een werknemer in blauwe overall. In Amerikaanse vliegtuig fabrieken komt dat standenver- schil niet voor. Daar verdient een ervaren ambachtsman op de werk vloer meer dan een aankomend in genieur op de tekenkamer". Fokker heeft verzuimd te leren van deze structurele organisatie- fout, die men ook al tijdens de ja- renlangë produktie van Fokkers succesnummer, de F-27, had kun nen onderkennen. Bij de fabricage van de F-28 bleek het gebrek aan terugkoppeling in de organisatie nog sterker. Zonder de organisatie van het bedrijf te verbeteren is Fokker begonnen aan het avontuur met de F-100, naast de produktie leiding en het toezicht gescheiden moeten worden. Nu zijn de leden van de Raad van Toezicht (een soort Raad van Commissarissen) nog te veel bij de dagelijkse leiding betrokken. Oolj wil Leysen meer Vlamingen in de top van de Generale. Een groot deel van de aandelen is in Vlaamse handen, maar de leiding van de Generale wordt vrijwel vol ledig gecontroleerd door Franstali ge adel en rijke zakenlui. Gevaert, dat tot nog toe maar 2.2 procent van de aandelen had, is een in Vlaande ren gevestigde onderneming. In de scherpe kritiek op de weinig eigen tijdse manier van zakendoen van de huidige top schaart Leysen zich overigens aan de zijde van De Be nedetti. Op de Brusselse Beurs werden gisteren net als vrijdag, weer ruim een half miljoen Generale-aande len verhandeld tegen een koers van 3310 frank (182 gulden), slechts ge ring boven de koers die genoteerd werd voor het rumoer om de Gene rale losbarstte. van de F-50, als opvolger van de succesvolle F-27. "Dat was de goden verzoeken. Het was gedoemd te mislukken. Je kunt niet de specialistische men sen, die je op het ene project nodig hebt gelijktijdig op het andere pro ject hebben. Het is een gok ge weest, wat iets anders is dan een berekend en weloverwogen risi co", aldus De Kort. Voorsprong Met de bouw van de F-100 heeft Fokker zich op een markt begeven waar te veel concurrentie is. Door vroegtijdig in te spelen op de ver vanging van de vloot had Fokker erop gemikt om een stuk van die markt te veroveren. Fokker lag een jaar voor op de concurrenten, maar die voorsprong is inmiddels verlo ren gegaan door de problemen tij dens de bouw van het eerste vlieg tuig. Zijn advies zou zijn: zo snel mo gelijk stoppen met de fabricage van de F-100; alleen de bestelde ze venentachtig stuks nog afleveren voor zover bestellingen niet alsnog te annuleren zijn. De Nederlandse Winkels mogen visakte verkopen DEN HAAG (GPD) - In Haarlem, Amsterdam, Den Haag en Rotter dam kunnen sportvissers voor een bedrag van 12 gulden binnenkort hun visakte kopen bij hengelsport winkels. Minister Braks van land bouw heeft besloten tot deze proef, die twee jaar zal duren, om de ver koop van visakten te bevorderen. De visakten blijven tevens gewoon te koop op de postkantoren. Het ministerie van landbouw schat dat jaarlijks zo'n 100.000 vis sers hun sport beoefenen zonder in het bezit te zijn van een vergun ning. Daardoor derft niet alleen het ministerie van landbouw en visse rij inkomsten, maar ook de organi saties die ijveren voor de verbete ring van de binnenvisserij. fabriek zou zich moeten gaan be perken tot de produktie van de F- 50, het toestel waarmee Fokker wel goed in de markt ligt. Verder zou samenwerking ge zocht moeten worden met een Amerikaanse vliegtuigbouwer, waarbij Fokker zich richt op de fa bricage van onderdelen. "Voor een hernieuwde samenwerking met de Duitse vliegtuigindustrie of met Airbus in Frankrijk heeft Fokker teveel goodwill verspeeld", vreest hij. Als sterk punt van de onderne ming noemt De Kort de 'geweldige inzet' van de medewerkers. De naam Fokker heeft een magische klank, al waren de arbeidsomstan digheden niet altijd ideaal. „De loyaliteit jegens het bedrijf is groot. Je doet de gekste dingen op de gek ste momenten". De Kort betwijfelt echter sterk of die loyaliteit stand zal houden nu de directie van Fok ker een groot aantal medewerkers de wacht heeft aangezegd. „Het is belachelijk dat van de mensen ex tra inzet wordt gevraagd voor de af levering van de F-100, terwijl onsla- gen zijn aangekondigd", meent hij. DELFZIJL (ANP) - Voorzitter van de Industrie- en Voedingsbond CNV F. Hanko heeft de werkge vers gedreigd uit het overleg met hen te stappen, als zij verdere ar beidstijdverkorting tegenhouden. De bondsvoorzitter heeft dit giste ren gezegd op een ledenvergade ring in Delfzijl. "Herverdeling van werk heeft de afgelopen jaren 200.000 banen op geleverd. Bovendien heeft het de werkgevers veel winst opgeleverd door een forse verlaging van de loonsom. Desondanks verzetten de werkgevers zich nog steeds tegen verder herverdeling van arbeid", zo sprak Hanko. Hij verweet hen arrogantie te worden. Bij de onderhandelingen over de metaal-cao is het volgens Hanko al niet anders. "De voorstellen van de werkgevers vernietigen alles wat wij in de jaren tachtig gerealiseerd hebben. De voorstellen van de bon den zijn aardig maar worden tot op het bot uitgemergeld. Arbeidsde ling komt helemaal niet meer op het werkgeverslijstje voor", meent Hanko. Ook maken werkgevers steeds meer gebruik van flexibele ar beidskrachten, betalen ze minder ongemakkentoeslag en probeert men steeds meer prestatiebeloning "Ondanks deze vele danks kunnen aandeelhouders dit jaar rekenen op een dividend van rond de 30 gulden per aandeel. voordelen verzetten de werkgevers zich tegen verdergaande arbeids tijdverkorting". De opstelling van de werkgevers leidt onherroepelijk tot een bot sing, vreest Hanko. "Nog zijn wij samen op weg. Nog trachten wij de werkgevers duidelijk te maken dat arbeidsdeling een noodzakelijke voorwaarde is om de werkloze zijn recht op arbeid tot gelding te doen laten komen. Nog gaan we samen, maar er kan een moment van afha ken komen". Braks nieuwe IFAD-topman DEN HAAG (GPD) - Minister Braks van landbouw is in Rome ge kozen en geïnstalleerd tot voorzit ter van de IFAD, het internationale fonds voor agrarische ontwikke lingssamenwerking. Deze onder de vlag van de Verenigde Naties ope rerende, zelfstandige organisatie is samengesteld uit leden van de 13 OPEC-landen, de 24 geïndustriali seerde landen en de ontwikke lingslanden. De nadruk van het fonds ligt op het ondersteunen en opzetten van kleinschalige agrarische projecten in ontwikkelingslanden. Deze pro jecten zijn voornamelijk gericht op een snelle productievermeer- deeing van die voedingsmiddelen die rechtstreeks de armsten van de bevoking ten goede komen. De IFAD bestaat sinds 1977 en begon in dat jaar met een budget van 1,1 miljard dollar. Het fonds hoopt in 1988 202,2 miljoen dollar te besteden. ENSCHEDE - Meer dan 2000 Duitse boeren hebben gisteren drie grens overgangen geblokkeerd. Dit is weer een protest tegen het EG-beleid ten aanzien van de landbouwprijzen. De boeren reden met tractoren en ande re voertuigen naar de grensposten ter hoogte van Enschede, Winterswijk en Arnhem, uit de wijde omgeving werden dernonstranten met bussen aangevoerd. De boeren zeggen dat de prijzen voor landbouwprodukten in de Bonds republiek vorig jaar twintig procent zijn gedaald en dat veel boeren daar door in moeilijkheden komen. Op de foto moet een Westduitse politieman in actie komen om een Nederlandse automobilist bij de grenspost Glaner- brug door te laten. (foto anp» SCHIPHOL - Het nieuwe, volledig geautomatiseerde bagage-afhandelingssysteem (BAS) wordt momenteel ge test op de luchthaven Schiphol met hele rijen genummerde koffers. Via afleesapparatuur worden de koffers auto matisch op de band van de juiste bestemming naar het vliegtuig gebracht. Schiphol neemt het systeem binnenkort echt in gebruik. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7