'Fileplan Smit-Kroes is te mager' Olivetti: geen levering aan leger in Zuidafrika Publiek graait mee bij bankoverval hoofdstad Ouders Oude Pekela boycotten onderzoek Opruimen oliesmunie moeizaam CDA: knipkaart laat student veel te vrii DINSDAG 26 JANUARI 1988 K5«ïï?r.TJïïirfyf?Bia^i_ PAGINA 3 Kritiek op hoorzitting Kamer DEN HAAG (GPD/ANP) - De plannen van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) om de files in de Randstad te bestrijden zijn te mager. De aangekondigde maatregelen zijn hooguit voldoende om het file-probleem de eerste ja ren aan te pakken, aldus president-directeur Ploeger van de Nederlandse Spoorwegen gisteren tijdens een hoorzit ting over de fileproblematiek. AMSTERDAM (ANP) - Het pu bliek op straat heeft gisteren een graantje meegepikt van een bank overval op een filiaal van de Vere nigde Spaarbank in Amsterdam- zuidoost. Omstreeks vier uur in de middag drongen twee gemaskerde mannen het bankgebouw binnen. Zij bedreigden met een geweer en een pistool de zes aanwezige klan ten in de publieksruimte van de bank en begonnen plotseling wild te schieten op de toegangsdeur tot de ruimte waar de safekluizen zich bevinden. De kogels vlogen dwars door de deur de ruimte in, waar zich op dat moment twee vrouwen en een kind bevonden. Omdat het kind begon te gillen dacht de directeur van het filiaal dat er wat mee was gebeurd en deed daarom de deur naar de be- veiligde ruimte achter de loketten voor de overvallers open. Deze begonnen daar in het wilde weg alles bijeen te graaien maar wat onder hun bereik was. Met een buit van enkele tienduizenden gul dens (het precieze bedrag heeft de politie niet opgegeven) verlieten eij daarop de bank. Op straat verloren zij een casset te. "Het leek wel of het publiek daar op had gewacht, want de cas sette lag nog niet op straat of een aantal mensen dook er boven op, haalde geld eruit en vertrok daar mee", aldus een politiewoordvoer der. Intussen hadden de overvallers een nabij het bankfiliaal gereed staande vluchtauto bereikt, waar mee ze vertrokken. Later bleek dat deze auto elders in de stad was ge stolen. Ver kwamen de overvallers er niet mee. Enkele straten verder botsten zij eerst tegen een gepar keerde auto en vervolgens kwa men zij met de vluchtauto tot stil stand tegen een paal. In de auto was geen beweging meer te krijgen en de overvallers zetten hun tocht daarom te voet verder. In de auto vond de politie later nog 600 gulden en de twee wapens die de overvallers daarin hadden achtergelaten. "Het publiek heeft ons een slechte dienst bewezen. Voor de politie ter plaatse arriveer de had men overal met hun handen aan de vluchtauto gezeten. Enkele hebben zelfs de wapens in hun handen gehad, waardoor het vin den van mogelijke vingerafdruk ken bemoeilijkt is", aldus de poli tiewoordvoerder. Van de overval lers ontbreekt ieder spoor. Man bekent aanslag LEEUWARDEN (GPD) - Een 37- jarige Hagenaar heeft bekend in december 1985 in Franeker een aanslag op de toenmalige adjunct- directeur Harsveld van het postdis- trict Leeuwarden te hebben ge pleegd. Die raakte daarbij levens gevaarlijk gewond. De verdachte is een zwager van het slachtoffer. De motieven waren volgens offi cier van justitie Riemersma van persoonlijke aard. De verdachte, een Haagse horeca-ondernemer, was vlak na de aanslag ook al ver hoord door de recherche, maar kwam daarbij niet als serieuze ver dachte naar voren. Harsveld heeft geruime tijd in levensgevaar ver keerd. Volgens Ploeger is het mogelijk 40 procent meer treinreizigers te krij gen, onder meer door de aanschaf van meer dubbeldekstreinen. Dat kost echter 730 miljoen gulden. De plannen van minister Smit- Kroes bestaan uit de aanleg van vier particulier gefinancierde tun nels, verhoging van de motorrijtui genbelasting met 25 miljoen per jaar en op enkele punten elektroni sche tolheffing. Met dat extra geld kan het wegennet worden verbe terd. Bovendien wil de minister jaarlijks 140 miljoen gulden extra in het openbaar vervoer steken. Dat is nog niet voldoende om de eerder opgelegde bezuiniging van 150 miljoen aan het openbaar ver voer ongedaan te maken. Geen van de aanwezige organisa ties was tevreden over de plannen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten redeneert volgens woordvoerder Kret, ook burge meester van Sassenheim, dat 'een half ei beter is dan een lege dop'. De VNG beteurt het dat geen rem op het autogebruik wordt gezet, maar vindt het een belangrijk winstpunt dat het principe 'wie meer rijdt, betaalt meer' enigszins wordt geaccepeerd. De stichting Natuur en Milieu vroeg de Tweede Kamer om het plan van Smit-Kroes te verwerpen. De milieuorganisatie noemde het scenario onder de maat en contra- produktiéf. De maatregelen die de minister voorstelt, zullen extra ver keer aanzuigen, nieuwe files elders oproepen, de zure regen doen toe nemen en de kwaliteit van het leef milieu in de grote steden verslech teren, aldus Natuur en Milieu. De stichting heeft kort geleden voor gerekend dat voor terugdringen van de zure regen een halvering van het autoverkeer noodzakelijk De autolobby, verenigd in de stichting Weg (ANWB, BOVAG, Federatie Wegvervoer en EVO) wees elektronische tolheffing, het zogenoemde roadpricing, van de hand. Volgens de stichting is het een dure en onpraktische methode om bijdragen van weggebruikers te innen. De stichting schat de in- ningskosten op 100 miljoen gulden per jaar. Hoofddirecteur Nouwen van de ANWB rekende voor dat tol heffing een landelijk net van regi- stratieposten vereist dat meer dan een miljard gulden kost, en met het aanbrengen van registratiekastjes aan de auto zal nog eens zo'n 300 miljoen gulden zijn gemoeid. Elektronische tolheffing kan niet los worden gezien van particu liere financiering van tunnels en wegen, maar volgens de stichting is de zorg voor de infrastructuur in de eerste plaats een taak van de overheid. De stichting ziet meer in tijdelijke verhoging van de motor rijtuigenbelasting met 40 gulden per jaar. Als de overheid bij die op brengst nog 100 miljoen legt, kun nen de fileproblemen volgens de stichting worden opgelost. FEESTDAGEN - Omdat op de dag na Bevrijdingsdag (6 mei) en de dag na Hemelvaart (13 mei) veel overheidsinstellingen in het kader van de atv gesloten zijn, heeft het ministerie van justitie besloten de ze dagen gelijk te stellen aan alge meen erkende feestdagen. Dat be tekent dat termijnen die op die da gen aflopen pas de maandag daar op aflopen. Te denken valt hierbij bij voorbeeld aan beroepschriften bij rechtbanken die aflopen binnen 30 dagen. De meeste stookolie moet met de hand worden opgeruimd (vervolg van pagina 1) BRUINISSE (ANP/GPD) - Rijks waterstaat is gisteren met veel ma teriaal en mensen de oliebrij in het oostelijk deel van de Oosterschelde te lijf gegaan. Men had zelfs men sen met emmers en scheppen inge zet die de dikke oliesmurrie tussen de stenen en via het zand moesten uitscheppen. De oliebestrijdings- vaartuigen blijven ook vandaag nog ter plaatse, omdat de aangeva ren Vlaardingse tanker wordt DEN HAAG (GPD/ANP) - CDA en WD hebben grote bezwaren te gen de knipkaart, die minister Deetman (onderwijs) op de univer siteit en het hbo wil invoeren. De beide regeringspartijen vinden dat dit systeem de student te veel keu zevrijheid geeft. CDA-woordvoer- der Lansink wees er gisteren op dat het hele verhaal verzonnen. Vol- *nie* alleen de student, maar ook de Verzonnen Een 17-jarige vrouw uit Valkens- waard die het afgelopen weekeinde in een bestelbusje zou zijn ver kracht door twee mannen, heeft gens de politie heeft het meisje het verhaal opgedist vanwege per soonlijke problemen. Inmiddels is de Kinderbescherming ingescha keld om in overleg met de ouders het meisje te begeleiden. Cowboy Wegens tien roofovervallen op pompstations en' geldlopers met een alarmpistool is gisteren 2,5 jaar cel geëist tegen een 20-jarige Eind- hovenaar. Puberaal cowboyge drag, zo omschreef de officier van justitie de overvallen, die alle in ok tober vorig jaar plaatsvonden. De Eindhovenaar sloeg aan het roven toen zijn inkomen door ontslag drastisch gedaald was. De buit was in totaal ongeveer 18.000 gulden. Zeehond De grijze-zeehondbaby Marian ne die afgelopen zaterdag in het Dolfinarium in Harderwijk werd geboren, zal na de zoogperiode van rond drie weken in de Waddenzee worden uitgezet. Gelijktijdig zul len de vier aangespoelde grijze-zee- hondenbaby's die op dit moment in de crèche in Pieterburen verblij ven, op het wad worden los gela ten. Marianne verblijft nu nog sa men met haar moeder Friet in een speciaal ingericht 'wad' in het Dol finarium. Schilderijen De politie heeft drie Amsterdam mers aangehouden voor handel in gestolen schilderijen. In totaal tien doeken, sommige van bekende meesters, werden achterhaald. De schilderijen zijn meer dan 2 mil joen gulden waard. Het grootste deel werd in november 1986 gesto len bij een inbraak in Amsterdam- Buitenveldert. Het drietal werd ge arresteerd nadat zij een transactie hadden gesloten over zes van de tien schilderijen. Abri De eerste abri-nieuwe-stijl in Amsterdam, die enkele maanden geleden met veel tamtam op de Dam geplaatst werd, is niet meer verlicht. Monteurs van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf hebben de bushalte vanmorgen van de stroom afgesloten uit pro test tegen het uitblijven van een vergoeding voor werken onder ver zwaarde omstandigheden. Die ver goeding van een tientje tot 40 gul den per maand was al begin de cember toegezegd. samenleving belangen heeft. "De samenleving in het algemeen en de werkgevers in het bijzonder zijn meer gebaat bij afgestudeerden met een duidelijk en stevig studie pakket die zich specialiseren, dan met afgestudeerden die zich met uiterst geïndividualiseerde pak ketten eenzijdig richten op eigen voorkeuren of louter denkbeeldige situaties", aldus Lansink. Hij werd in deze opvatting ge steund door de WD'er Franssen die studenten graag een vrije stu diekeuze laat, maar tegelijkertijd 'maatschappelijk relevante diplo ma's' verlangt. Deetman wil de kosten van het hoger onderwijs be perken door de studieduur te be perken. Dat kan door studenten kaarten te geven met 189 'knippen'. Wie te traag studeert, moet aan het eind van de rit zelf voor de kosten opdraaien en wie snel gaat, heeft aan het eind nog studietijd over. Die tijd kan de student later nog eens gebruiken om zich bij te scho len. WD en CDA in de Kamer zijn bang dat studenten een onbruikba re hoeveelheid studiemodulen (brokjes) volgen en uiteindelijk met lege handen komen te staan. Voor het Hoger Onderwijs en Onderzoekplan (HOOP) van minis ter Deetman (onderwijs), waarvan de knipkaart deel uitmaakt, was gisteren overigens algemene waar dering. De PvdA vindt het een do cument van formaat, het CDA sprak van een mooi (maar wel te lij vig) document, de WD van een waardevol stuk met veel informa tie, terwijl D66 het plan een goede stap in de goede richting noemde. schoongespoten die na de aanva ring onder de olie is geraakt. Rijkswaterstaat en milieudes kundigen overleggen vandaag over de vraag hoe de olie van de glooiin gen langs de Philips- en Grevelin- gendam zo verwijderd kan worden, dat het milieu daarbij de minst mo gelijke schade zal oplopen. Inmid dels wordt er van milieuzijde ge pleit om nu toch eindelijk eens haast te maken met het vaststellen van het plan tot beperking van het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Oosterschelde. Soldaten mogen straks gratis in bus en trein DEN HAAG (ANP) - Defensie wil dienstplichtigen vanaf 1 juli onbe perkt vrij reizen met het openbaar vervoer geven. Staatssecretaris Van Houwelingen heeft dat giste ren het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen (CGOM) voogesteld. Met de Nederlandse Spoorwegen en het streekvervoer is al overeenstemming bereikt. Het plan past in het streven om de administratie te vereenvoudi gen door vaste reisvergoedingen te geven. De soldatenbonden WDM en de AVNM vinden het prachtig dat dienstplichtigen voortaan gra tis met het openbaar vervoer mee mogen, maar achten het tegelijker tijd onaanvaardbaar dat dienst plichtigen straks niet. meer bij De fensie kunnen aankloppen als ze met de eigen auto reizen. Dienst plichtigen moeten straks met het openbaar vervoer terwijl veel ka zernes met het openbaar vervoer zeer moeilijk bereikbaar zijn, aldus woordvoerders van beide bonden. Het opruimen van de olie kostte aanzienlijk meer moeite dan door Rijkswaterstaat was voorzien. Door de lage temperatuur van het water vervormde de stookolie uit de VT Vlaardingen tot een taaie massa, die niet opgezogen kon worden. Zondag kwam er niets meer van opruimwerk; daarmee kon pas gisteren daadwerkelijk worden aangevangen, onder meer met kranen, bakken en hand- kracht. De Belgische coaster Rapide IV, die de aanvaring met de Vlaardin gen veroorzaakte, is inmiddels door rijkspolitie te water en scheepvaartinspectie vrij gegeven. Als de borgsomkwestie is geregeld, kan het schip zijn reis naar Rotter dam vervolgen. Vastgesteld is dat de roerinstallatie een hydraulisch mankement vertoonde. Duidelijk is dat van deze nieuwe olieramp weer honderden vogels het slachtoffer zullen worden. Maandagmiddag zijn al enkele tientallen dode en niet meer te red den dieren gevonden. Een verken ning heeft geleerd dat op het water nog enkele honderden vogels die i of r mate zijn aangetast. OUDE PEKELA (GPD) - De ou ders die betrokken zijn bij de kin- derseks-affaire in Oude Pekela, hebben hun medewerking aan het politie-onderzoek gestaakt. Ze wil len eerst het gesprek afwachten met minister Korthals Altes (justi tie), die volgende week naar Oude Pekela komt. Bijna honderd ou ders hebben gisteravond zeven vertegenwoordigers aangewezen voor het gesprek met de bewinds man. Zij zullen de overige ouders nog op dezelfde avond inlichten over het resultaat. Vorige week zeiden de ouders dat zij nieuwe gegevens konden verstrekken. Ze hebben echter geen vertrouwen meer in het on derzoek. Ook burgemeester Smidt heeft het vertrouwen van de ou ders verloren. Zij verwijten hem gebrek aan steun en willen niet dat Smidt aanwezig is bij het gesprek met de minister. De gemeenteraad van Oude Pe kela sprak zich gisteren voor het eerst uit over de nu acht maanden durende zaak. De raad eist van de minister dat het onderzoek volle dig wordt voortgezet. PvdA-frac- tievoorzitter Lammersma las na mens alle fracties (PvdA, CPN, CDA en WD) een verklaring voor waarin de ouders steun werd be tuigd. De raadsleden keerden zich tegen de justitiële autoriteiten. "Uitspraken van die zijde hebben erg veel schade aangericht aan de gemeenschap van Oude Pekela", aldus de verklaring. De raad heeft zich vooral geërgerd aan relative rende opmerkingen van de officie ren van justitie Severein, Van Voorst en Blok, maar ook aan de uitspraak van minister Korthals Altes dat er in Nederland geen por no bestaat. Voor de ouders kwam de openlij- Aanhoudiiig moord STRIJEN (ANP) - De politie heeft een 46-jarige man uit Strijen aange houden in verband met de moord op een 67-jarige bejaarde vrouw, die 15 januari dood in haar woning in Strijen werd gevonden. De man werd zondagavond in verzekering gesteld nadat hij te genstrijdige verklaringen had afge legd. De verhoren zijn gisteren voortgezet, aldus een politiewoord voerder, maar de man heeft niet be kend. Hij zal deze week aan de offi cier van justitie worden voorgeleid. ke steunbetuiging van de plaatse lijke politici te laat. Zij verwijten het gemeentebestuur tot dusver geen stelling te hebben genomen. Daarom willen de ouders niet dat burgemeester Smidt aanwezig is bij het gesprek tussen de ouders, de minister en procureur-generaal Addens van het Gerechtshof in Leeuwarden. "Het is niet duidelijk geworden welk standpunt de poli tiek heeft ingenomen en daarom weten we ook niet wat we aan Smidt hebben", aldus een van de ouders. Smidt wil niet reageren op deze 'emotionele uitlatingen'. "Justitie onderzoekt en de gemeente staat daarbuiten. Bij het gesprek wil ik niet eens aanwezig zijn". 'Interessante' tips Heijn-zaak HAARLEM (GPD) - Het recherche team dat zich bezig houdt met de ontvoeringszaak van Ahold-top- man Gerrit Jan Heijn, heeft enkele 'zeer interessante' tips gekregen, die 'duidelijke aanwijzingen over de daders geven'. De informatie is vorige week binnengekomen. Politiewoordvoerder Anne Geelof maakte dit gisteren bekend. Hij waarschuwde echter voor een te groot optimisme. Al eerder zijn rechercheprojecten begonnen naar aanleiding van tips waarvan het be leidsteam een 'warm gevoel' had gekregen, maar tot nu toe hebben de naspeuringen geen enkel resul taat opgeleverd. Ondanks de nieuwe en kennelijk sterke aanwijzingen is het recher cheteam gisteren in omvang terug gebracht. Vanaf nu werken er nog ongeveer 40 rechercheurs aan de zaak. Dat zijn 20 man minder dan het aantal dat de afgelopen weken een ontknoping probeerde te be werkstelligen. Van de ongeveer 10.000 tips die de politie kreeg na de oproep aan het Nederlandse volk om te helpen de ontvoerders te vinden, zijn mo menteel de meeste verwerkt. Enke le honderden moeten nog worden nagetrokken. Daarvoor is 40 man voldoende. Half februari wordt op nieuw de balans opgemaakt. Het is niet uitgesloten dat het recherche- bijstandsteam dan wordt ontbon den. ADVERTENTIE TILBURG (ANP) - Het Italiaanse computerconcern Olivetti, met een Nederlandse vestiging in Leiden, ontkent beschuldigingen dat het bedrijf computerprogramma's zou schrijven voor leger en politie in Zuidafrika. Het concern ontkent ook dat aan het Zuidafrikaanse le ger en politie computerapparatuur zou worden geleverd. Dat schrijft Olivetti aan het colle ge van bestuur van de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) in Til burg, dat vorige week om ophelde ring vroeg over de handel en wan del van Olivetti in Zuidafrika. De Italiaanse multinational heeft in Zuidafrika vestigingen met in totaal 700 werknemers en beheerst daar 30 procent van de markt voor personal computers. Uit onder zoek is gebleken dat Olivetti com puters van AT&T, dat een belang heeft van 22,3 procent in Olivetti, op de Zuidafrikaanse markt ver koopt en daarmee de Amerikaanse sanctiewet ontduikt. Toen dat bekend werd, besloot een meerderheid van de Tilburgse universiteitscommissie vorige week donderdag alle contacten met Olivetti te verbreken. Aan staande donderdag kan dit besluit worden bekrachtigd wanneer een motie van die strekking in stem ming wordt gebracht. De discussie over de contacten van de KUB met Olivetti speelt al enkele maanden. De universiteit liet zich daarbij lei den door informatie die is aange dragen door het Italiaanse docu mentatiecentrum (IDOC) in Mil aan, de Italiaanse vakbond CGIL, Amerikaanse publikaties en het Komité Zuidelijk Afrika in Am sterdam. In de brief aan de KUB stelt Oli vetti dat het bedrijf 'vanzelfspre kend alle inbreuk op internationaal geldende mensenrechten ten zee rste afkeurt', maar 'het is onmoge lijk om op dergelijke politiek geori ënteerde zaken daadwerkelijk in vloed uit te oefenen'. Ten aanzien van de bedrijfsactiviteiten in Zuid afrika zegt Olivetti zich 'zonder te rughouding te houden aan de richt lijnen zoals die gelden voor bedrij ven in de EG en overeenkomstig de richtlijnen van de Amerikaanse overheid'. "Daarnaast bestaat er bij Olivetti een aantal maatregelen ten gunste van de positie van niet- blanke medewerkers in Zuidafri ka", aldus het bedrijf. Beloning Olivetti Nederland onderhoudt in het geheel geen contacten met Zuidafrika. Dat Olivetti Internatio nal zich in alle landen, behalve in Zuidafrika, aan de cao zou houden is volgens Olivetti onjuist. "Noch in het Verenigd Koninkrijk, noch in Zwitserland bestaan dergelijke contracten", aldus het concern. Dat slechts tien procent van het Zuidafrikaanse personeel lid is van een vakbond houdt volgens Olivet ti 'verband met het feit dat met het lidmaatschap weinig te winnen valt, want het gemiddelde belo ningsniveau voor alle medewer kers is bij Olivetti hoger dan in an dere delen van de Zuidafrikaanse economie'. Het concern ontkent verder dat er in Zuidafrika computers zouden worden gebouwd. Volgens woord voerder Kosters van Olivetti Ne derland worden computeronder delen echter wel naar Zuidafrika verzonden om daar in elkaar te worden gezet. "Dat is gemakkelij ker met het vervoer", aldus Kos ters. Van een echte assemblage is volgens hem echter geen sprake. Ten aanzien van AT&T is volgens Kosters de situatie zo dat in 1986 van de wereldwijde omzet van Oli vetti 1,1 procent afkomstig was uit Zuidafrika. Van het betaalde divi dend aan AT&T was dat 0,3 pro cent. "Nauwelijks de moeite waard", aldus Kosters. SHELL VERANDERT DE SAMENSTELLING VAN GELODE SUPERBENZINE. In verband met de uitkomst van recent onderzoek heeft Shell besloten één van de toevoegingen aan gelode superben- zine, de "spark-aider" of "vlamkernversterker" vanaf heden niet meer toe te voegen. Bij de loodvrije benzinekwaliteiten, Normaal en Euro, blijft de spark-aider gehandhaafd. Aanleiding tot het onderzoek waren enkele schades aan inlaatkleppen die zich met name in Denemarken en Noorwe gen hebben voorgedaan. Het onderzoek heeft uitgewezen dat klimaat, rijgedrag, benzinebestanddelen en motorconstructie een rol spelen en dat de combinatie lood en spark-aider hierbij een funktie kan vervullen. In Nederland zouden we gezien de situatie onze gelode superbenzine eigenlijk niet hoeven aan te passen. Toch heeft Shell besloten ook in Nederland de samenstelling te wijzigen om het risico uit te sluiten dat zich vergelijkbare moeilijkheden zouden kunnen voordoen. Door deze aanpassing kunnen we blijven garanderen dat onze gelode superbenzine, wat betreft brandstofgebruik, uit- laatemissie en motorgedrag de vergelijking met andere benzi nes in alle opzichten kan doorstaan. Voor eventuele verdere informatie kunt u zich wenden tot ons Technisch Informatiecentrum: tel.: 010 - 469 63 77 of 469 63 78. Shell Nederland Verkoopmaatschappij B.V., Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3