'My Generation' blikt terug op jaren zestig PODIÜMBUK Flamenco bij volle maan D1INSDAU Zb JAIN U AKI ïyöö PAGINA Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Voor entertainment kan de theaterliefhebber deze week volop terecht in de Leidse Schouwburg, voor wat ernsti ger werk zal men zijn schreden naar het LAK moeten richten. Tucholsky Zo komt De Zwarte Komedie uit Antwerpen op woensdag-en donderdagavond naar het LAK met 'Tucholsky', een muziékthea- terproduktie rond de Duitse sati rische dichter Kurt Tucholsky. Tucholsky 1890-1935) kan wor den beschouwd als de scherpste criticus van de nazi's in de jaren dertig. Hij publiceerde (onder di verse pseudoniemen) veel in 'Die Weltbühne' en schreef bovendien heel wat liedteksten voor het Duitse cabaret. De produktie van het Vlaamse gezelschap is opgebouwd rond ze ventien gedichten van Tucholsky. De levensloop van de schrijver vormt het dramatisch kader van de voorstelling, die wil aantonen dat de teksten van Tucholsky ook in de jaren tachtig nog veel waarde hebben. De aanklacht richt zich volgens de program matoelichting niet alleen tegen het fascisme maar ook tegen de laksheid van menig democraat. Regisseur Bert Verhoye: 'Mis schien verspelen we er een gedeel te van ons huidige publiek mee, maar theater is nu eenmaal risi- De actualiteit van Tucholsky's protest komt overigens tot uiting door een verrassende ingreep: in plaats van als publicist wordt Tucholsky voorgesteld als rock zanger (gespeeld door Jan-Jaap Jansen) en bij de zeventien ge dichten blijkt de originele mu ziek vervangen door rock-compo- sities van Jacques Smeets, die met zijn 'huisorkest' de begelei ding verzorgt. Tucholsky's joodse vriend en uitgever Carl von Os- sietsky wordt in de voorstelling getransformeerd in een manager Leoni Jansen met Frans Elhart en Albert Veenendaal woensdag avond in de Leidse Schouwburg. (foto pr> (gespeeld door Max Schnur). Rol len zijn ook weggelegd voor Chris Cauwenbergs, die sympathisan ten van Hitier tot leven wekt, en Ineke ter Heege, die de vrouwen in het leven van Tucholsky speelt. Naar de maan Beweging en klank staan cen traal in de voorstelling 'Naar de maan', die vrijdag- en zaterdag avond in het LAK te zien is. Na een aantal solo-produkties te heb ben gemaakt staat Truus Bronk- horst nu op de vloer met mimes- peelster Katelijne Hoorweg en musicus Han Bennink. Voor de inhoud van deze voorstelling zijn associaties met de vier jaargetij den en de vier elementen bepa lend geweest. 'Naar de maan' wil de overgang aantonen van de lo me zomer naar de gewelddadige herfst en van de verslagenheid, die de winter kenmerkt naar de vage, nieuwe hoop in de lente. Groei en ontwikkeling, versmel ting en weer uit elkaar vallen, daarover gaat het in deze pro- dvjctie, die de traditionele gren zen van het dansgebied, naar de spelers zelf beweren, over schrijdt. Wiellie Wiebbel Theatermaker Cees Brandt was vorig jaar in het LAK met een voorstelling voor de aller kleinsten. Deze voorstelling, 'Wiellie Wiebel', heeft een vervolg gekregen, dat zondagmiddag in het LAK is te zien. Het gaat over Ooghoekje, die nog nooit gesla pen heeft, over Maffe Matras, die in Wiellie's bedje woont en over Juffrouw Pinguin, die geen tijd heeft om haar ei uit te broeden. Naast het verhaal zijn decor, licht en kostuums bepalend voor deze vrolijke voorstelling, die is bedoeld voor kinderen van drie tot zes jaar. Aanvang 15.00 uur. Kat in pakhuis Eveneens voor kinderen (en hun ouders) is de musical 'Kat in een vreemd pakhuis' morgenmid dag in de Leidse Schouwburg. Een nieuwe musical van Mies Bouhuys en Joop Stokkermans, die laat zien hoe twee kinderen verzeild raken in een pakhuis vol stof en spinnenwebben. Eens is deze ruimte een toneelzaal ge weest en in de verbeelding van de kinderen gebeurt er dan van al les. Zingend, dansend en spelend, bijgestaan door marionetten, gaat men dan door de geschiede nis van het toneel. Het in de werkelijkheid spelende verhaal loopt daar parallel mee en vindt zijn einde in een toneelstuk dat de eigen belevenissen in het pak huis weergeeft. Aanvang 14.30 Leoni Jansen Al sinds begin oktober reist Leoni Jansen (in de jaren vijftig in Leiden geboren) het land door met het programma 'It's reverbe ration time'. Een muzikaal pro gramma, waaraan wordt meege werkt door de toetsenisten Frans Elhart en Albert Veenendaal. Het drietal geeft in dit programma zijn visie op werk van o.a. Elton John, Janis Ian, Paul McCart ney, Frank Zappa, Cick Corea en Nina Hagen. Maar ook de namen van Igor Strawinsky, George Bi- zet en Franz Schubert komen in het programma voor. Leoni Jansens theaterconcert, waarin uiteenlopende muziek stijlen op een anders-dan-an- ders-manier worden verwerkt, naast en tegenover elkaar wor den geplaatst bovendien, is woensdagavond in de Leidse Schouwburg te beluisteren. Ballet Senegal Het Ballet National du Senegal heeft in de loop der jaren al heel wat kilometers afgelegd. Ook in onze contreien zijn de dansende Senegalezen een bekende ver schijning. Wat zij brengen is een vibrerend spektakel, geent op de rijke folklore van hun land. Wie geen genoeg kan krijgen van wat donker Afrika aan kleurrijks te bieden heeft, zal de show donder dagavond in de Leidse Schouw burg ongetwijfeld opnieuw gaan zien. Het ensemble bestaat uit veertig artiesten, onder wie twaalf danseressen. Gesteund door het opzwepende ritme van de drums demonstreren zij hun door de natuur gegeven soepel heid. In moderne theatertechniek verpakte bewegingsdrift, zo zou men het spektakel in het kort kunnen karakteriseren. My Generation Een ander soort spektakel valt zowel op vrijdag- als op zater dagavond in hetzelfde theater aan de Oude Vest te aanschou wen. Een nostalgisch theater spektakel gebaseerd op de roeri ge jaren zestig. Een musical, die de ontwikkeling van het hippie tot het yuppie-tijdperk op de kor rel neemt. En dat gebeurt volgens de aankondiging met veel zelf spot. Want alles is per slot van re kening relatief. Frits Lambrechts en Hans van der Woude malen deel uit van de bezetting en ook is er een zesmansorkest onder lei ding van Hans van Gelder. De re gie van 'My Generation' berust bij Jan Cocheret, die de tijd van toen met haar Vietnam-demon- straties, studentenopstanden, maanlandingen en mode-ont wikkelingen in een muzikaal ver haal heeft willen verpakken. Paul Haenen Werpen we de blik nog wat ver der vooruit dan zien we in het maandblad van de schouwburg voor dinsdagavond 2 februari een optreden vermeld staan van Paul Haenen. Bekendheid geniet hij vooral als Margreet Dolman en als ds. Gremdaat, maar ook in de huid van anderen kruipt hij even gemakkelijk. Paul Haenen dus, in een programma, waarin de actualiteit goed in de gaten wordt gehouden en menig tele foonnummer zal worden ge draaid. Roots Stichting De Vrouw van Nesto- rix speelt donderdag-, vrijdag en zaterdagavond in het Micro theater de voorstelling 'Roots' van Arnold Wesker, onder regie van Yoap Brugman. 'Roots' is het verhaal van Bea- tie Bryant, een Engels platte landsmeisje dat omgang krijgt met een socialistisch-intellectuele Londenaar. Gaandeweg het met humor gelardeerde verhaal vol trekt zich de zelfbewustwording van Beatie. Aanvang 20.30 uur. Kleine Dor rit Jeugdtheater Dwarf brengt woensdagmiddag Charles Dic kens' 'Kleine Dorrit' in de Kapel zaal van K&O. De voorstelling wordt gespeeld door acteurs in samenspel met poppen. Geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. Aanvang 14.30 uur. Up with People 'Time for the Music' is de titel van de show waarmee de inter nationale jongerengroep 'Up with People', zoals al eerder aan gekondigd, dinsdagavond 2 fe bruari naar de Leidse Stadsge hoorzaal komt. 'Up with People' is voortgekomen uit een Ameri- kaands initiatief om op positieve manier mensen wat meer tot el kaar te brengen en bewust te ma ken van een betere wereld. Zes groepen van jongeren zijn jaar lijks beschikbaar om met muzi kale kennis van zaken een kleur rijke show op de planken te bren gen. Aan het swingende spekta kel dat volgende week in Leiden is te zien werken ongeveer hon derdjongeren uit twintig landen mee. Ze worden bijgestaan door een orkest van vijftien man. En in speciaal voor hen geschreven liedjes leveren zij, in opbouwen de zin, kritiek op misstanden als milieuvervuiling en rassendis criminatie. Positieve geluiden in flitsend tempo en kleurige kos tuums verpakt dus. Voor een aantal van deze buitènlandse jongeren worden nog gastgezin nen gezocht. Wie een jonge bui tenlander te logeren wil hebben kan het nummmer 071-149971 bellen. AMSTELVEEN (GPD) - Een nostalgische terug blik op de muziek en idea len van de spraakmaken de jaren zestig. En hoe gaat het anno 1987 met de generatie van toen die de wereld zo gloedvol be stookte met nieuwe idee ën? Dat is het gegeven van de pop-musical 'My Gene ration'. Wervelende muzikale herinne ringen slaan de toon aan in de vrije theaterproduktie 'My Gene ration', vernoemd naar de gou den hit van popgroep The Who. „De show is bruisend en geeft voldoende stof ter overdenking", meldt acteur/zanger Frits Lam brechts. Hij was destijds de ver tolker bij uitstek van idealen waarmee de samenleving een an der aanzien moest krijgen. Lam brechts zegt zich dan ook bijzon der thuis te voelen in de proble matiek. „Idealen zijn gedoemd om niet uit de komen", weet hoofdrol speler Lambrechts twintig jaar na dato. „Idealen horen bij jonge mensen. Het is een golfbeweging die steeds weer terugkomt. En dat zal altijd wel zo blijven." De veertigers krijgen een luchtig- kritische spiegel voorgehouden, verpakt in een frisogend jasje. „Bewust is gestreefd naar een evenwichtige verhouding tussen tekst, spel en zang." In 'My Generation' gaat het om vier mensen die in de jaren zestig samen in een huis woonden en meegingen op de golf van hun tijd, zo vertelt Lambrechts. Be halve de muziek speelt de poli tieke verwachting een grote rol. Vietnamdemonstraties waren aan de orde van de dag, alsmede de roep om democratisering, stu dentenopstand en de landing op de maan. Na zeventien jaar ko men de voorvechters elkaar weer tegen om ruim baan te geven aan hun herinneringen. Zelfspot Veel van de verwachtingen blijken op een zijspoor beland. Ieder heeft zijn eigen positie in de maatschappij ingenomen en ziet met enige verbazing en zelf spot terug op het nabije verle den. Een aantal vertegenwoordi gers van de huidige generatie kijkt over de schouders mee. Hun ideeën zorgen voor de nodi ge conflictsituaties. De voormalige hippies hebben hun idealen laten varen en de fakkel overgedragen aan de nieu we generatie. Frits Lambrechts: „De verwachtigingen van de hui dige jongeren komen nagenoeg op hetzelfde neer. Alleen destijds waren de tegenstellingen vrij eenvoudig van aard. Ook de poli tiek gaf meer reden om je druk over te maken. De mensen van nu zijn meer op zichzelf terugge worpen en moeten zelf op zoek naar het geluk." De schrijvers Hans van der Woude en Jan Cocheret hebben ruim veertig bekende songs en muziekcollages in het verhaal verweven, terwijl een zes koppen tellend orkest live op het podium voor de begeleiding zorgt. Tot de liedjes behoren 'Happy toge ther', 'A whiter shade of pale', 'Those were the days', 'Monday, monday' en natuurlijk 'My Gene ration' zelf. Voorts is er veel aan dacht besteed aan de kleding. De regie is in handen van Jan Cocheret, voor het decor tekent Myrna van Gilst. De acteurs zijn de ervaren Hans van der Woude, Frits Lambrechts, Cilly Dartell, Hans van Gelder en Maeve van der Steen, almede de nieuwko mers Miëtt Molnar en Tanja Even. 'My Generation' betekent het debuut van producent Coda Hilversum, die ook het West End succes 'Up on the roof in voorbe reiding heeft. Er zijn reeds tach tig voorstellingen geboekt door theaters in het hele land. My Generation haakt dank baar in op de volop bloeiende re- Het winkelende publiek in Leiden wordt al sinds het afgelopen weekeinde op allerlei manieren attent ge maakt op de komende voorstellingen van 'My Generation'. Zo vaart er af en toe een bootje met een groot spandoek door de grachten van deze stad. (foto Henk Bouwman) vival van de jaren zestig. Frits Lambrechts en zijn collega's zijn dan ook vol vertrouwen dat de herkenning van muziek en emo ties groot zal zijn bij een breed publiek. „Iedereen kan zich vin den in 'My Generation' aldus de hoofrolspeler. „Niet alleen de groep die het tijdperk aan den lij ve heeft ondervonden." Velen hebben al kennis kun nen maken met de pop-musical My Generation. De cast tracteer- de in het najaar de bezoekers van tal van theatermarkten op een voorproefje. De show is onlangs in Amstelveen in première ge gaan. H. J. Da Silva (64) overleden DEN HAAG/LEIDEN- De Haagse impresario H.J. Da Silva is in het afgelopen weekeinde op 64-jarige leeftijd overleden. Hij was al gerui me tijd ziek. Herbert Juan Da Silva is vooral bekend geworden als de promotor van talloze Spaanse dansgroepen, die met het theaterspektakel Fiësta Gitana naar ons land kwamen. Bij het samenstellen van deze groepen streefde Da Silva altijd hoge kwali teit na. Door de jaren heen is hij met hart en ziel verknocht geweest aan de authentieke flamencokunst. Da Silva heeft Fiësta Gitana in to taal eenendertig maal naar Neder land gehaald. Da Silva's Fiesta Gi tana maakt nu zijn laatste tournee door Nederland, tijdens welke (op 5 februari a.s.) ook Leiden zal wor den aangedaan. Da Silva heeft ook vele dans- en muziekgroepen uit Afrika, Indone sië en Japan naar ons land gehaald. Kwaliteit was ook daarbij zijn han delsmerk. Da Silva zal donderdag middag op het Haagse Ocken- burgh worden gecremeerd. Pall-Mallprijs voor 'Montezuma's Revenge' AMSTELVEEN (GPD) - De 10e Pall Mali Export Prijs is gisteren overhandigd aan 'Montezuma's Revenge'. Dit gebeurde in het Cul tureel Centrum in Amstelveen. De prijs bedraagt 15.000 gulden. Bedoeling is dat het geld wordt besteed aan de verdere ontwikke ling van de groep. Volgens de jury blazen de vijf, a capella zingende, heren 'klassiekers uit een grijs en recenter popverleden nieuw leven in'. Hun 'stemmen bestrijken een groot scala, ook van instrument klanken. Er wordt met hoorbare OPGEPAKT - De Oostduitse to neelregisseuse Freya Klier is vol gens welingelichte kringen gister morgen in Oost-Berlijn aangehou den. Eind vorige week had zij zich met een oproep gewend tot kunste naars in de Bondsrepubliek waarin zij vroeg om hun inzet voor de vrij lating van de sinds 17 januari vast zittende kritische liederencompo- nist Stephan Krawczyk. muzikantenpret gewerkt, waarbij gebruik wordt gemaakt van fanta sievolle arrangementen, op basis van rijke harmonieën'. De jury die de prijs toekende be stond uit Wim Bary, mr. Simone de Waard, Ruud Kuyper, Martine Bijl en Hans van Willigenburg. De leden van 'Montezuma's Re venge' zijn: Paul Jasper (bas), Bart Keuskamp (bas-bariton), Kees Taat (bariton), Maarten Mourik (ba riton-tenor) en Rob Veldhuijsen (tenor). Na twee jaar repeteren trad de groep in juni 1986 voor het eerst naar buiten. Vele optredens volg den. In oktober 1986 won 'Monte zuma's Revenge' de eerste prijs op Van Gogh-bijbel gevonden in Leiden LEIDEN - In het bezit van de Doopsgezinde Remonstrantse Gemeente van Leiden is onlangs een bijbel aangetroffen die eigendom moet zijn ge weest van de vader van Vincent van Gogh. De vondst is gedaan door ds. Kuiper, die bij het doornemen van het bijbelbezit het werkje aantrof. Op het schutblad van de bijbel staat de tekst: 'Th. van Gogh, laatstelijk predi kant te Nuenen', zoals bekend de geboorteplaats van Vincent van Gogh. Dit zei gisteren de heer F.T. Dijkema, lid van de Doopsgezinde Remon strantse Gemeente in Leiden. Hoe de bijbel in Leiden is gekomen is niet bekend. Wel wordt er door Vincent melding van gemaakt in een brief aan zijn broer Theo. Vincent heeft de bijbel namelijk afgebeeld op een van zijn schilderijen, getiteld 'Stilleven met open bijbel, kandelaar en de roman'. Er zijn nog geen onderhandelingen gaande met het Rijksmuseum van Gogh over deze curieuze, vanuit cultuur-historisch oogpunt bezien, inte ressante vondst. 'Maar misschien dat de bijbel daar te zijner tijd een plaats zal kunnen krijgen', aldus Dijkema. Opening Holland Festival in Den Haag AMSTERDAM (GPD) - Het is vrij wel zeker dat het 41ste Holland Festival (van 1 tot 30 juni) in Den Haag zal worden geopend. Het Haagse gemeentebestuur heeft een subsidie van 350.000 gulden toege zegd. Een belangrijk deel van de voorstellingen en concerten zal zich dan ook in Den Haag afspelen. Eerdere onderhandelingen met de stad Maastricht zijn op niets uitge lopen. Amsterdam draagt aan het Holland Festival 550.000 gulden bij. Volgens festivaldirecteur Ad 's- Gravesande is het overigens niet de bedoeling dat de Hofstad in de programmering de hoofdstad voor bij zal streven in de aantallen voor stellingen. 's-Gravesande: "Am sterdam heeft natuurlijk de meeste instituten waarmee wij samenwer ken. Denk maar aan dé Schouw burg en het Concertgebouw. Maar Den Haag zal wel een aantal voor stellingen exclusief krijgen. Die zullen dus niet in Amsterdam te zien zijn". LEIDEN - Het is niet mijn ge woonte om mijn hemd uit te trekken, op een stoel te gaan staan of zelfs maar 'olé' te roe pen als ik emotioneel door mu ziek ben geraakt. Alles mocht volgens Huib Wilkes, als het maar spontaan was. Spontani teit is een kenmerk van de fla- Oorspronkelijk geldt niet de virtuositeit, maar de uit drukking van gevoelens als be langrijkste factor in de flamen co. Niet gitaristen met mooi verzorgde nageltjes, maar An- dalusische boeren spelen fla menco na een dag werk op het land. Ze drukken zich uit in het gitaarspel en de toehoorders re ageren daarop als ze geraakt zijn. Dat wil niet zeggen dat je als rechtgeaarde en netjes op gevoede Nederlandse concert bezoeker opeens kunt reageren als een Spanjaard. Tenminste, ik kan dat niet. Ik - als secun dair reagerend mens - heb me thuis pas eens van een paar hartgrondige klanken bediend, omdat ik inderdaad getroffen was door het spel en de expres sie van Huib Wilkes. Het was geen gewoon con cert en daar had de persoon van Wilkes veel mee te maken. Na een ongebruikelijke, lange in leiding over flamenco en des- zelfs geest, over de handelingen van flamenco, over leven bij het moment en improvisatie in te genstelling tot het tegenwoor dige gemechaniseerde en lang vooruit geplande leven, na ver halen over flamenco-gitaristen en na enkele uitspraken als: "U zult wel denken wat zit die jon gen toch te kletsen" (hetgeen ik inderdaad dacht), kondigde - eindelijk, eindelijk! - de inlei der de komst van de gitarist aan en verdween hij achter het gor dijn. Pas toen hij met gitaar en al terugkwam begreep ik dat we de hele tijd naar Huib Wil kes geluisterd hadden. Het meest boeiende aan zijn spel vond ik, dat hij zo duidelijk ver halend speelde. In een vaak dramatisch en zeer knap ge speeld 'Spaans' idioom vertolk te hij zijn eigen muzikale idee ën. Zijn 'Mokums klinkende' toelichtingen en zijn opgewek te volle-maans gezicht meng den het geheel tot een waarach tig en eerlijk vakmanschap, waarvan het een avond lang heerlijk genieten was. MONICA SCHIKS

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19