'Patiënt heeft recht op goede kwaliteit geneesmiddelen' 'Koets-o-theek moet stappen nemen tegen geluidoverlast' Slordig gedrag op snelweg Handelaars in harddrugs aangehouden Rijksuniversiteit Geneesmiddelen bestaat een kwart eeuw Leidenaar opgepakt voor inbraak in verf win kei Bovenwoning uitgebrand Als verplaatsing lang op zich laat wachten Dader en slachtoffer van tasjesroof melden zich Een agent verdient niets méér door uitschrijven van bonnen Discussie over sluitingstijden laait weer op 'Geen twijfel over bedrijf IJsselkiïng' Opeisen van dwangsom Zandbergen is terecht Vrouwen in dienst bij brandweer LEIDEN LEIDEN - Een 31-jarige Rotter dammer is vannacht na een achtervolging door de politie uit Roelofarendsveen aange houden. De man was al ter hoogte van Leiden door de po litie gesignaleerd op rijksweg 4. richting Schiphol, omdat hij over de rijbaan slingerde. De politie probeerde hem tot stop pen te dwingen, maar de be stuurder gaf daarop plank gas. De gewaarschuwde rijkspoli tie kon de Rotterdammer even later wel aanhouden. De man kon worden overgebracht naar het bureau in Leiden waar hij geen blaastest wilde afleggen. Er is toen een urinemonster ge nomen. De politie vermoedt dat de man naast alcohol ook drugs had gebruikt. LEIDEN - In twee woningen in de Merenwijk zijn gistermiddag drie personen aangehouden wegens het verhandelen van harddrugs. Daar bij werden vijf poeders heroine met een onbekende handelswaar de en 75 gulden contant geld ge vonden. Een 32-jarige vrouw en een 30-jarige man werden aange houden in een woning aan de Kie kendiefhorst en werden laat in de middag weer op vrije voeten ge steld. Een 24-jarige bewoner van de Valkenhorst is in verzekerde be waring gesteld. LEIDEN - Het Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonderzoek (RI GO) is volgens directeur drs. H.M. Smits te vergelijken met de Keu ringsdienst van Waren: "Genees middelen worden hier gecontro leerd op kwaliteit". Dat gebeurt al sinds 1963. Het RIGO ontstond toen door reorganisatie van het voormalige Rijksinstituut voor Pharmacotherapeutisch Onder zoek. door Annemiek Ruygrok Nadat in 1958 de Wet op de Ge neesmiddelenvoorziening tot stand kwam, werd het noodzake lijk een onafhankelijk instituut op te richten voor de analytisch-che- mische controle op geneesmidde len. Vandaar dat, nu 25 jaar gele den, het RIGO in het leven werd geroepen dat deel uitmaakt van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Het jubileumjaar is overigens met gemengde gevoelens begon nen. Smits: "Het instituut mar cheert goed, maar we maken ons zorgen over de gevolgen van het in- krimpingsbeleid". Waren in - 1963 slechts vier mensen op het RIGO werkzaam, nu zijn dat er ongeveer 40. Maar WVC heeft laten weten dat er dit jaar eigenlijk twee men sen weg moeten. "Ze zeggen er niet bij waar. Op geen enkele afdeling kan ik mensen missen. Het werk is 1 in de loop der jaren alleen maar toegenomen. Want naast genees- 1 middelen voor humaan gebruik, zijn we ook diergeneesmiddelen gaan testen. Overigens moet ik er eerlijksheidshalve bijvertellen dat we daarvoor 2 1/2 formatieplaats hebben gekregen". Toezicht De kwaliteitscontrole door het RIGO is eigenlijk in twee grote ta ken op te delen: enerzijds is er de controle vóórdat een geneesmiddel in Nederland op de markt wordt gebracht, anderzijds is er het staatstoezicht op de al in Neder land geregistreerde geneesmidde len. "Bij dat laatste zien we erop toe dat de fabrikant zich houdt aan wat er bij de registratie indertijd is beloofd". Veel ruimte bij het RIGO, sinds enkele jaren gevestigd in een ge bouw aan de Willem Barentsz- straat, wordt dan ook in beslag ge nomen door dossierkasten. Van elk geneesmiddel, en dat zijn er in Nederland toch al zo'n 8.000, wordt een dossier gemaakt, waardoor la tere controle eenvoudiger uit te voeren is. Waarvan geen dossiers zijn, zijn de zogenaamde 'loco's', genees middelen door apothekers zelf ver vaardigd. Toch wordt ook op der gelijke produkten geregeld een kwaliteitscontrole gehouden. De inspectie haalt af en toe een partij op en biedt ze ter controle aan het RIGO aan. Een kritisch rapport van het instituut over dergelijke geneesmiddelen heeft enige tijd geleden nogal wat stof doen op waaien. Maar: "Ik sta op het stand punt dat de patiënt recht heeft op een bepaalde kwaliteit geneesmid delen. De staatsecretaris deelt dat standpunt. Ook hij vindt dat ge neesmiddelen, of ze nu van de fa briek komen of uit de apotheek, overal hetzelfde moeten zijn. Maar aan de andere kant wil hij dat de patiënt wèl kiest voor de goed koopste van de twee. Maar voor de patiënt mag het niet uitmaken of hij voor merk a, b of c kiest. Ge neesmiddelen moeten in principe uitwisselbaar zijn. Een hartpatiënt die in het ziekenhuis op een be paald geneesmiddel is ingesteld, kan in de problemen komen, wan neer hij niet-gelijkwaardige ge neesmiddelen krijgt. Het beleid moet dus duidelijk op gelijkwaar digheid zijn gericht". Biotechnologie Een nieuwe ontwikkeling in de geneesmiddelenindustrie is de bio technologie. Met behulp van mi cro-organismen worden medicij nen gemaakt. Werd insuline vroe ger van runder- of varkens-al vleesklieren vervaardigd, nu kan met behulp van die micro-organis men menselijke insuline worden gemaakt. "Daardoor zijn genees middelen aan de ene kant wel zui verder, maar door die manipulatie worden weer andere, onzuivere ei genschappen gekweekt. Het is een jonge wetenschap. Een aantal me dewerkers van ons is daar al op in gewerkt". In dit verband merkt Smits op dat een instituut als het RIGO niet meer louter nationaal kan werken. Een paar keer per jaar reist hij dan ook naar Brussel af om in EG-ver- band met collega's te spreken. "Dat zijn politieke gesprekken overigens. Want er moeten interna tionale regels voor de controle op geneesmiddelen komen. Alles moet in de EG-normen passen en dat ligt in elk land niet even ge makkelijk". Het gesprek komt, na een rond H.M. Smits van het jubilerende Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonderzoek: "Roeien met ontoereikende rie men". (foto Henk Bouwman» leiding door de laboratoria, op nieuw op de van overheidswege opgelegde inkrimping: "De laatste jaren is uitbreiding heel moeilijk geworden. Het is bijna een vloek. De registratie van geneesmiddelen kampt met achterstanden. Inkrim pen kan dus niet. Toch moeten in vier jaar tijd vijf mensen weg. Het is als met een roei wedstrijd: je moet een bepaalde snelheid zien te halen, maar de riemen die je daar voor nodig hebt krijg je niet". Toen naar aanleiding van het RI- GO-rapport over loco's kamervra gen werden gesteld, die uiteinde lijk in een vervolgonderzoek uit mondden, zijn bij het RIGO 1000 extra monsters getest. "Mensen hebben toen geen vakantie en geen verlofdagen opgenomen. Ik heb daarvoor diep respect. Maar het te kent wèl de situatie. Hoewel dit re pressief toezicht hard nodig is, lo pen de uitgangspunten van het mi nisterie en het RIGO kennelijk niet geheel parallel". De vlammen slaan uit de op de hoek v gelegen bovenwoning. LEIDEN - Een woonetage op de hoek van de Papengracht en het Gerecht is gistermiddag volledig verwoest door een uitslaande brand. Het vuur is ontstaan in de achterkamer van de etage. De oor zaak is nog niet precies bekend, maar vermoed wordt dat de brand is ontstaan door een defect aan de gaskachel. De brand werd rond 15.00 uur ontdekt door de 29-jarige bewoon ster zelf. Ze was in de voorkamer aanwezig en rook daar op een gege ven moment een scherpe brand lucht. Toen ze op onderzoek uit ging, bleek de achterkamer al in lichterlaaie te staan. De daklijsten en de dakkapel van het naastgelegen pand werden door de brand beschadigd. De brandweer kon echter voorkomen dat de brand naar dit huis over sloeg. Wel liep de woning grote wa terschade op. Ook de kamers on der de etage en het koffiehuis op de begane grond liepen rook- en waterschade op. De brandweer had de brand na ongeveer een uur onder bedwang. Hoe groot de schade is, is nog niet precies bekend. Maar politie woordvoerder Graveland is die in elk geval 'aanzienlijk'. Bij de brand deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. LEIDEN - Het 65-jarig slachtoffer van een tasjesroof heeft zich gister middag bij de politie gemeld. Te vens meldde zich gisteren de twee de dader van die roof. Zaterdag werd de Leidse vrouw op de hoek van de Sumatra- en de Bonairestraat door twee jongens van haar tasje beroofd. Twee jon gens van 24 jaar waren daarvan ge tuigen en gingen achter de daders aan. Eén van de daders werd hier- LEIDEN - "Er wordt hier veel ge fantaseerd en zelfs gelogen", zei rechter Rigters gisterochtend tij dens de zitting van het Leidse kantongerecht. Alsof iemand op de publieke tribune in de zit tingszaal daaraan ooit had ge twijfeld. Goed er zijn nuancever schillen: soms wordt er glashard LEIDEN - Een 32-jarige Leidenaar is vanmorgen aangehouden op ver denking van een inbraak in een verfgroothandel aan de Hoge- LEIDEN - De discussie over de j sluitingstijden van cafés wordt mo- I gelijk weer opgerakeld. D66 raads lid P. Langenberg stelde gister avond tijdens de vergadering van de commissie bestuurlijke aange legenheden voor met de raadsle den een excursie naar Utrecht te maken. Daar zijn bij wijze van proef de sluitingstijden vrijgelaten. Leiden Weer Gezellig had tijdens de begrotingsbehandeling aange kondigd een motie over het vrijla ten van de sluitingstijden in te die nen. Toen bleek dat de motie het niet zou halen, werd het voorstel weer ingetrokken. POLITIEK DEZE WEEK Dinsdag 27 januari wordt in de Vredeskerk aan de Van Vol- lenhovenkade/hoek Burggra- venlaan een inspraakavond ge houden over de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken'. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 28 januari verga dert de commissie cultuur, volksgezondheid en groenvoor zieningen in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, kamer 23/24. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de '7 x 24-uurs bereik baarheid' van de Riagg. Ook spreken de commissieleden over de verkoop van onroe- rend-goed van Endegeest, een en ander in verband met een opknapbeurt van verschillende gebouwen. Voorts wordt een voorstel besproken een eenma lige subsidie te geven voor een project oudere vrouwen van de stichting samenwerkingsver band tegen seksueel geweld. Donderdag 29 januari ver gadert de commissie financiën, personeel en organisatie in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, kamer 23/24. Aanvang 20.00 uur. Maandag 1 februari verga dert de gemeenteraad in het stadhuis om 20.00 uur. woerd. In de zaak werd zondag avond ingebroken en verfspullen, kleding, compressoren en bran ders ter waarde van ongeveer 9.000 gulden gestolen. De inbreker had zich toegang verschaft door een ruit in te slaan. Getuigen hadden die avond bij de zaak een man zien rondscharrelen. Hij was bezig met het inladen van spullen in een taxi. Het signalement van de getuigen gaf de politie voldoende aankno pingspunten om de mogelijke da der te weten. Ondanks langdurig aanbellen bij de woning van de Leidenaar werd de deur niet ge opend. Omdat de politie wist dat de man thuis was, werd daarop de deur geforceerd. De man deed bij binnenkomst van de politie alsof hij nog sliep. Een déél van de ge stolen goederen werd in de woning aangetroffen. Waar de rest van de buit zich bevindt is nog onduide lijk. LEIDEN - Het college van B en W heeft geen enkele reden om te twij felen aan IJsselkring bv, een be drijf dat de afvalstoffen van de Leidse vuilverbranding verwerkt. Het college heeft dat laten weten aan het Links Leiden-raadslid Lau rier dat twijfelde aan de bedrijfs voering van de onderneming uit Nieuwerkerk aan de IJssel. Lauriers twijfel was ondermeer ingegeven door wijzigingen in de top van het bedrijf, maar het raads lid hoeft zich geen zorgen te ma ken, vindt het college. Met de nieu we directeur van de IJsselkring wordt al vijftien jaar zaken gedaan. Zijn bedrijf beschikt bovendien over alle benodigde vergunningen. Het college erkent dat de verwer king van slakken van de vuilver branding een probleem is maar daarvoor wordt landelijk een op lossing gezocht. DEN HAAG/LEIDEN - De ge meente eist terecht de dwangsom van 75 gulden per dag op die aan hinderwetvergunning van de slachterij J. Zandbergen bv aan de Zoeterwoudseweg in Leiden is ver bonden. De Raad van State heeft dat bepaald. De gemeente is de dwangsom gaan innen omdat Zandbergen niet alle voorwaarden uit de hinderwet vergunning naleeft. De slagerij zou dierlijk afval in een container dum pen die buiten op het terrein staat. Dat is verboden omdat stankover last het gevolg is. De container moet daarom binnen staan. Bij controles van de gemeentelij ke milieu-ambtenaar werd de over treding gesignaleerd waarna de dwangsom werd opgeëst. Het be drijf heeft daarop de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State gevraagd dit besluit van ae gemeente te schorsen, maar dat verzoek is afgewezen. LEIDEN - De Leidse brandweer heeft vier vrouwen aangenomen. De vrouwen treden op 1 maart in dienst. Het Leidse brandweer korps zal daarmee het eerste in Ne derland zijn dat meer vrouwelijke spuitgasten in dienst heeft. De respons op de advertentie die enkele weken geleden in de kran ten verscheen, was groot. Op een informatie-avond kwamen 48 geïn teresseerden. Daarvan bleven er 18 over die werden uitgenodigd voor een testdag. "Wonder boven wonder bleven er negen over die aan de normen bleken te voldoen", aldus brand weercommandant B. Mark. Daar van werden er vier aangenomen. geiogen, soms is er spraKe van een leugentje om bestwil. Hoe dan ook, als toeschouwer krijg je toch niet zelden de indruk dat degenen die voor de kantonrech ter verschijnen niet de hele, maar wel de halve waarheid vertellen. De kantonrechter openbaarde zijn indrukken over fantasten en leugenaars na het verhaal van een Leidenaar die was bekeurd omdat hij door rood licht was ge reden. Het licht stond al zeker drie seconden op rood, dus had de man, volgens de verbalisant, willens en wetens een overtre ding begaan. Zo klaar als een klontje, zou je denken. De bekeurde man dacht daar evenwel anders over. Hij had he lemaal niet door rood gereden, wist hij zeker. In zijn ogen was het de agent geweest die willens en wetens een bekeuring had uit gedeeld voor een verkeersover treding die niet door hem was be gaan. Hoe rechter Rigters ook probeerde uit te leggen dat een agent een beëdigd ambtsdrager LEIDEN - Wanneer de verplaat sing van de Koets-o-theek in de Kruisstraat nog lang op zich laat wachten, zal de gemeente van deze Geen concert in Taffehzaal LEIDEN - Afgelopen vrijdag werd in deze krant gemeld dat de pianist Jos van Immerseel vanavond een concert zou geven in de Taffeh-zaal van het RMO. Dat berust op een misverstand. Het concert van Im merseel zal pas plaats hebben op woensdag 24 februari. is en geen enkel voordeel geniet van door hem uitgedeelde bon nen - "hij krijgt er echt niet meer salaris voor" - de man bleek niet van de wijs te brengen. Sterker nog, hij gaf zijn ver haal een vervolg dat de kanton rechter toch wel moest overtui gen van het feit dat de betreffen de ambtsdrager van een zeer kwaadwillend soort was. De agent had hem namelijk nog midden in de nacht met rare ver halen telefonisch lastig gevallen. Het had hem allemaal zeer aan gegrepen en zijn vrouw was er ook ondersteboven van, ver klaarde de man in alle ernst. De kantonrechter liet duide lijk blijken niets van het verhaal te geloven. "Waarom zou een agent zoiets doen", probeerde hij de man te overtuigen. Maar hoe kantonrechter Rigters ook het hoofd schudde over de vertelling en hoe hij de man ook poogde uit te leggen dat deze fantasie en werkelijkheid door elkaar haal de, hij kon de Leidenaar niet overtuigen. Nadat de rechter hem tot een boete had veroor deeld, verliet de man ontdaan de rechtzaal. Fantaseren Over fantaseren gesproken. Niet iedereen die voor de kantonrech ter staat doet daaraan mee. Een discotheek eisen dat er voorzienin gen worden getroffen om gelui doverlast tegen te gaan. Deze toe zegging heeft wethouder Peters ge daan aan de omwonenden van de Koets-o-theek. Al jaren is overleg gaande over de verplaatsing van het bedrijf, tot op heden echter zonder resultaat. De gemeente heeft de mogelijk heid om het bedrijf te dwingen maatregelen te nemen omdat het volgens de wet verplicht is een hin derwetvergunning aan te vragen. In '86 kwam de gemeente er achter dat het bedrijf niet over een derge lijke vergunning beschikt. Daarte gen is toen geen actie ondernomen. "Formeel handelt het bedrijf in strijd met de wet maar het leek ons bij gepakt en aan de politie overge dragen. Door alle commotie was het slachtoffer intussen doorgelopen en naar huis gegaan. Ze werd giste ren door buurtbewoners geatten deerd op het feit dat de politie haar zocht. Een 17-jarige Leidenaar bel de gistermiddag de politie op en meldde zich even later vrijwillig op het bureau. jongeman uit Reuver had een be keuring gekregen omdat hij vo rig jaar februari in Noordwijk te snel zou hebben gereden. De gi rokaart die hij daarna ontving was gedateerd op de dag dat de man jarig was. En op die dag was hij absoluut niet in Noordwijk, maar in zijn woonplaats lekker uit eten geweest. Of het dan misschien een an dere dag in februari kon zijn ge weest, wilde de kantonrechter' weten. De jongeman antwoord de zo vaak langs de weg te zitten dat hij zich dat onmogelijk kon herinneren. "Dan zou ik moeten fantaseren", zei hij op een toon die duidelijk maakte dat hij dat niet wilde. Het gebrek aan fanta sie werkte uiteraard in zijn voor deel uit. Omdat niet duidelijk werd wanneer de jongeman de overtreding had begaan kreeg hij vrijspraak. Sportief Een Leidenaar die in zijn auto had gezeten zonder veiligheids- gordel om beklaagde zich over het gedrag van een agent. Hij werd aangehouden op de Willem de Zwijgerlaan omdat hij vol gens de agent door rood licht was gereden. De automobilist ont kende. "Daar wilde die agent wel aan", verklaarde hij ter zitting. Vervolgens zou de 'ijverige dien- niet verstandig twee dingen tegelij kertijd te doen. Je kunt niet onder handelen over verplaatsing en het bedrijf tegelijkertijd dwingen een vergunning aan te vragen", zegt het hoofd van de directie milieu van de gemeente, de heer In 't Veld: "Wanneer die verplaatsing lang uitblijft, moet de Koets-o- theek alsnog een vergunning aan vragen". Die verplaatsing is tot nu toe niet gelukt door een gebrek aan alter natieve lokaties en de kosten die deze verhuizing voor de gemeente met zich meebrengt. Verplaatsing wordt wenselijk gevonden omdat de omwonenden niet alleen last hebben van de muziek maar met name ook van de bezoekers die het bedrijf 's nachts verlaten. Volgens het raadslid Van Lint (Links Leiden) gaan de toezeggin gen van wethouder Peters niet ver genoeg. Hij meent dat er onmiddel lijk maatregelen tegen de Koets-o- theek moeten worden genomen. Van Lint heeft het college verzocht geen vergunningen meer te verle nen voor live-muziek in de Koets- o-theek en een regelmatige contro le door de politie op de naleving van het sluitingsuur in te stellen. Van Lint meent bovendien dat het bedrijf van nu af aan geen bijzon dere ontheffing mag krijgen waar door het nog later open zou mogen blijven. Hij verwacht van wethou der Peters dat die 1 april openheid van zaken geeft aan de raadscom missie over de toekomst van de Koets-o-theek. der' de automobilist hebben wil len bekeuren omdat deze te hard zou hebben gereden. Dat kon ook niet het geval zijn, wist de Leidenaar heel zeker. Tussen het stilstaan voor twee rode lichten had hij immers nooit tot hoge snelheid kunnen optrekken. "Daar wilde de agent ook wel aan", vertelde de man op dat mo ment nog veronderstellend dat hij er goed vanaf zou komen. Maar met de twee genoemde punten was de kous niet af. Uit eindelijk schreef de agent een bon uit omdat de automobilist zonder autogordel om achter het stuur zat. Dat was wat de Leide naar dwars zat. Niet dat hij het geconstateerde feit wilde ont kennen maar, trachtte hij de kan tonrechter te overtuigen, omdat het toch heel onsportief was van de agent om net zo lang te zoeken totdat hij een reden had gevon den hem te bekeuren. Officier van justitie Van Ek was echter onverzettelijk. Hij stelde vast dat de automobilist zonder autogordel om in zijn au to had gereden en eiste, "of het nu sportief is of niet", een boete van 60 gulden. De kantonrechter toonde enige clementie en bracht de boete terug tot het schikkingsbedrag van 35 gulden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15