Boksschool voor 'randgroepjongeren X Geen brug over Vliet bij Voorschotense Knipmolen Evenwichtige entree Wassenaarse gemeenteraad unaniem akkoord TROUWPLANNEN? VUL IN! REGIO LEIDEN DINSDAG 26 JANUARI 1 Kroon geeft bezwaarmakers gelijk VOORSCHOTEN Er komt geen brug over de Vliet bij mo len De Knip. De Kroon is het met bezwaarmakers eens dat brug en fietspad de natuurlijke waarde van de polder aantas ten, vreest dat fietsers een sluiproute nemen over het landgoed Duivenvoorde en ziet alternatieven. Omdat dat land schappelijk beter valt in te pas sen, kan dat een een lage brug zijn. De provincie moet er dan wel voor zorgen dat ook de aanvoerroute "landschappelijk valt in te pas sen". In de verworpen variant is dat volgens de Kroon te weinig het geval en is bovendien op plankaar- ten wat gerommeld met het groen langs het fietspad. Dit fietspad moest rechttegenover de oprijlaan van Duivenvoorde beginnen en langs een sloot naar de molen lo pen. Provincie en gemeente Voor schoten, die eerder dit decennium de bezwaren afwezen, zijn zeer te leurgesteld door de uitspraak. Ze hebben, samen met Leidschen- Expositie nieuwe leden Kunstkring Expositie met werk van Petra van der Mei|- den, Otto Meijer en Daniel Tavenier. t/m 31 januari. Voorschotense Kunstkring, Voor straat 12, Voorschoten. Openingstijden wo. t/m zo. van 14.00-17.00 uur. VOORSCHOTEN - Petra van der Meijden, Otto Meijer en Da niel Tavenier zijn onlangs toege treden tot de Voorschotense Kunstkring. De drie nieuwe le den, die uit ongeveer vijftig kan didaten werden geselecteerd, ex poseren tot het eind van deze maand in het Ambacht- en Bal juwhuis aan de Voorstraat. Ook al is deze combinatie van deelne mers het resultaat van toevallige factoren, de gezamenlijke pre sentatie laat duidelijke punten van overeenkomst uitkomen. De uit Den Haag afkomstige kunstenares Petra van der Meij den houdt zich in haar ruimtelijk werk vooral bezig met reliek schrijnen, vormen met een sacra le be .-kenis. Op deze tentoon stel!' g moet het monumentale ruimtelijke werk ontbreken, maar het hoofdthema komt ook in de hier getoonde collage-achti- ge werken en zeefdrukken dui delijk tot uitdrukking. In verschillende stukken wor den langgerekte vormen her haald. Deze symbolen hebben voor Petra van der Meijden een betekenis, zoals die aan de vele kapelletjes langs wegen in Frankrijk gegeven wordt. In de serie 'Burchtimpressie' houdt de vorm nauw verband met Van der Meijdens monumentale werk, namelijk een plan voor een heilig pad in Oostvoorne. Door het zachte kleurgebruik wijken deze zeefdrukken af van het overige werk, waarin typerende, krachti ge kleuren tegen elkaar afgezet zijn. De levendige kleurstellin gen en de consequente benade ring maken de presentatie van Petra van der Meijden tot een sa menhangend geheel, dat grote indruk maakt. De schilderijen en grafiek, die Otto Meijer in zijn woonplaats exposeert, zijn wellicht minder toegankelijk. De Menora (de ze- venarmige kandelaar) en de daarmee verbonden symboliek van het getal zeven zijn, evenals de poort, belangrijke thema's bij Meijer. Daarnaast toont hij de se rie etsen 'Palen aan het strand', waarin de contrasten en nuances bedoeld zijn om verschillende momenten, 'Avond en morgen' aan te geven. Door het grafische werk komt men bij de schilderij en van Meijer in de andere zaal voor een grote verrassing te staan. Het ook in deze fors opge zette werken gebruikte thema i de poort, wordt tenslotte Ook in het werk van Daniel Ta venier vallen diepere betekenis sen te ontdekken. Zijn fijnzinni ge tekeningen, verstilde, op schepen geïnspireerde composi ties krijgen in het totaal van Ta- veniers werk een meer abstracte inhoud. Deze tekeningen vallen op door het subtiele spel van de verschillende lagen en mooie to nen. Bewijzen voor een sterke eenheid ook in het werk van Ta venier zijn te vinden in de schil derijen met hun ingehouden, vereenvoudigde Met deze tamelijk evenwichti ge expositie maken Van der Meijden, Meijer en Tavenier hun entree bij de Voorschotense Kunstkring. NANCY STOOP dam, unaniem gekozen voor de va riant door de polder tegenover Dui venvoorde. Hij zou gunstig liggen en verkeersveilig zijn. De partijen gaven toe dat het tracé een inbreuk maakt op het gave landschap en het weidevogelgebied, maar door het opschuiven van het pad zou de inbreuk zo klein mogelijk zijn. Tijdverlies Een woordvoerder van de pro vincie heeft het over "een streep door de rekening en een gevoelig tijdverlies". Hoe groot dat tijdver lies wordt, kan hij niet aangeven. Hij houdt zelfs rekening met de mogelijkheid dat er helemaal geen verbinding in de buurt van de Knip komt, hoe wenselijk de provincie de verbinding ook vindt. Stomp- wijkse schoolkinderen, tourfiet sers en gebruikers van het recrea tiegebied Vlietland moeten dan ge bruik maken van de brug die enke le kilometers verder komt, iets voorbij het Voorschotense cen trum. Ook de Voorschotense verkeers wethouder J. Visser sluit de schrap-variant niet uit, "al zou ik dat zeer betreuren". Op het eerste gezicht ziet hij maar één serieus al ternatief: een verbinding in het verlengde van de Kniplaan, iets ten zuiden van de molen. Uit onder zoek is gebleken dat een brug hier moeilijk kan, maar een pont tot de mogelijkheden behoort - met alle nadelen vandien. 'iV. 1 Dit polderlandschap naast molen De Knip blijft zoals het is. Geen brug over de Vliet en geen fietspad tussen molen en landgoed Duivenvoorde (linksachter op de foto Holvast). Visser vindt het een slecht alter natief. Hij maakt zich vooral zor gen over het auto- en fietsverkeer op de smalle Kniplaan. "De partij en kunnen gemakkelijk met elkaar in de knoop komen", voert hij aan. "Vooral van verkeer dat van het restaurant komt, is bekend dat het niet veel op heeft met langzame verkeersdeelnemers". Het alternatief om het pad naar de brug achter huizen aan te leg gen, levert volgens hem nog meer bezwaren op. Ook andere argu menten valt hij aan. Zo vindt hij dat Kroon, de vogelwerkgroep Vliet land en de werkgroep Milieube heer "te zwaar hebben getild aan milieuzaken". Volgens Visser had het fietspad naar de molen aange legd kunnen worden zonder scha de aan te richten aan het milieu. Zinssneden van De Kroon over or nithologische en zoölogische waar de van het het 'open overgangsge bied tussen het strandwallenland- schap en het veenweidegebied' noemt hij "een beetje overtrokken: dit is bollenland, geen woest ter rein". Ook de alinea's over het sluipen door Duivenvoorde bevreemden hem. In het Koninklijke Besluit staat dat "het massaal afsnijden van de route niet onaannemlijk is, hetgeen schadelijke gevolgen kan hebben voor het parkbos van het landgoed'. De stichting Duiven voorde, eigenaresse van de beno digde poldergrond, vreest boven dien parkeeroverlast in het park. Volgens Visser zou ze juist blij moeten zijn met wat extra aanloop en is het fietsen over wandelpaden geen schande: "Dat gebeurt pro bleemloos in grote delen van Ne derland" Hij gelooft echter niet dat zijn ge meente de brug nog kan redden en heeft serieuze acties nog niet over; wogen. De woordvoerder van de provincie laat weten dat ambtena ren het Koninklijk Besluit eerst goed moeten bestuderen en vervol gens met een advies zullen komen voor Gedeputeerde en Provinciale Staten. Burgemeester Warmond opent feestvierend 'Oostergeest' WARMOND - Het bestuur van de Warmondse protestants-christelij. ke Oostergeestschool viert vrijdag feest. Aanleiding is het gereed ko men van de verbouwing van de school aan de Laan van Ooster geest. Die verbouwing begon vooijaai 1987. De school voldoet volgens het bestuur thans weer aan alle eij sen die aan een moderne school worden gesteld. Eisen zoals die on der meer in de wet op het basison derwijs zijn gesteld. De scheiding tussen lagere en kleuterschool moest niet alleen in onderwijskun dig maar ook in gebouwtechniscli opzicht komen te vervallen. Eind vorig jaar konden de leer lingen, die tijdelijk waren onderge- bracht in de katholieke school De Leerhoeve, terug naar hun ver bouwde Oostergeest. Behalve ge renoveerd is er ook een stuk bijge bouwd. Het feest, vrijdag, staat in het te ken van het circus. Er worden spel letjes gedaan, een goochelaar wordt verwacht en als het weer goed is, is er een lampionoptocht. Zaterdag wordt Oostergeest offi cieel geopend door Warmonds eer ste burger, mevrouw G.H.M. Hen- drickx-Vlaar. Dat gebeurt tussen elf uur en kwart voor twaalf. Na dien zijn er hapjes en drankjes en kan de school worden bezichtigd. WASSENAAR - Wassenaar krijgt een boksschool voor zo geheten 'randgroepjongeren' en andere enthousiastelin gen. In twee lokalen van een leegstaande school aan de Van Bellaan kunnen ze twee jaar jaar lang twee avonden per week de boksring in. De gemeenteraad heeft gister avond unaniem 19.200 gulden beschikbaar gesteld om het lokaal bouwkundig aan te passen en douches en tussen wanden aan te brengen. Voor 9.240 gulden worden boksbe- nodigdheden aangeschaft, zoals een boksring, bokszak ken, bokshandschoenen en enkele kasten. De WD heeft commissievergade ringen lang op soberheid aange drongen en vroeg zich steeds ster ker af of het boksen nu echt het jeugdvandalisme bestrijdt, zoals B en W aanvoeren. Ook wilde de par tij meer zekerheid over de kans van slagen en de financiële druk voor de gemeente, die volgens 'het laatste voorstel 12.780 gulden per jaar bedraagt. Op 17 januari schreef WD-frac- tievoorzitter Ch.B. Aptroot zelfs een brief aan zijn collega-voorzit ters. Hij stelt in dit epistel dat het plan nog teveel op goede bedoelin gen steunt en er geen gedegen af weging is geweest. Volgens de libe- VOORSCHOTEN - De oud-hoofdonderwijzer van de Voorschotense Paus Johannesschool, Max Kleinenexpo seert tot 22 januari in de plaatselijke bibliotheek aan de Wijngaardenlaan. Na 1974toen Kleinen een punt achter zijn onderwijsloopbaan zetteheeft hij gestudeerd aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Vervolgens was hij enkele jaren als gastdocent verbonden aan de Technische Hogeschool in Delft, afdeling industrieel ontwerpen. De laatste jaren beperkt hij zich tot het schildersvak in zijn atelier aan huis. Op de expositie hangen stillevens in olieverf, figuurstudies in krijt en aquarellen. Volgens een persbericht 'denkt Max vanuit zijn materiaal, waarbij hij de voorkeur geeft aan grote vormen. Uit zijn werk spreekt zeer duidelijk zijn gevoeligheid voor licht en kleur in de lijnschakeringen'. ralen hebben hun vragen en brie ven heel wat opgeleverd. In het laatste voorstel zouden B en W dui delijk zijn opgeschoven in de rich ting van de WD. Stigmatiseren Zo is het de partij duidelijk ge worden dat het boksen niet be stemd is voor een besloten groep (dat zou stigmatiseren), consulen ten van het provinciaal jeugd- en jongerenwerk het initiatief steu nen en dat het provinciaal service bureau voor de broodnodige bege leiding op afstand zorgt. Ook weet ze eindelijk waarom de gemeente voor het gedisciplineerde, karak- tervormende Engelse boksen kiest en niet voor het agressie opwek kende kickboksen. Na deze keus is een boksring on ontkoombaar. Zo'n attribuut voor komt blessures en houdt de inte resse hoog. "Boksen zonder boks ring is als voetballen zonder doel paal", zou CDA-fractievoorzitter H. Schelhaas dat later noemen. De li beralen zijn vooral blij met een tus sentijdse evaluatie na een jaar. Toch was de partij nog niet hele maal tevreden. De andere partijen moesten beloven dat ze in een com missievergadering verder praten over invulling en uitvoering. De grootste fractie wil dan onder meer weten of de plaatselijke sport school echt geen concurrentie te duchten heeft en welke criteria er gelden voor de toelating. Vertraging hoeft dat niet op te le veren omdat het krediet ondertus sen aan de provincie kan worden voorgelegd. Wanneer de andere partijen dat niet zouden willen, moet de WD zich nog eens bera den. Het zorgde voor een klein di lemma. Aan de ene kant wilden de partijen, die samen met de WD in het college zitten, graag een raad- brede meerderheid. Dat zou de kans op succes aanzienlijk vergro ten. Aan de andere kant mocht het voorstel niet meer op de tocht ko men te staan. "De vergaderingen zullen louter informatief moeten zijn", aldus Schelhaas. Spiegels Aptroot kon de collega's hierop vinden, maar tot echte vrede kwam het niet. In zijn slotwoord liet Schelhaas weten dat hij, anders dan de WD aanvoerde, helemaal geen nieuwe dingen had gehoord. En wethouder V.C.W. Wensveen deed zeer minnetjes over de WD- bemoeienissen. B en W wilden al tijd al een tussentijdse evaluatie na een jaar en op de spiegels mag dan bezuinigd zijn, als de WD niet zo- De boksers van straks bevolkten gisteravond de tribune van de Wassenaarse raadszaal. Hel merendeel zat wat verscholen tussen het overige publiek, twee hunner kregen koffie voor het oog van fotograaf Bouwman. veel vragen had gesteld was dat he lemaal niet nodig geweest. "Amb tenaren hebben zóveel extra werk gehad", sprak de bestuurder. "Als je dat in geld uitdrukt, had je de he le boksschool vol spiegels kunnen hangen". De beraadslaging was begonnen met een betoog van de plaatselijke sportschoolhouder Stigter. Hij be nadrukte dat een goede begelei ding broodnodig is en betwijfelt of bij Engels boksen direct al een boksring nodig is. Knellende vraag was wat er gebeurt wanneer het ini- tiatiatief na een of twee jaar mis lukt. Mag een particluier de spul len dan voor een prikkie overne men? Dat zou oneerlijke concur rentie zijn. Andere vrageq: kan ie dereen meedoen voor de subsidie- prijs van drie gulden per training en worden de activiteiten echt niet uitgebreid tot judo, karate en zelf verdediging? Ook op dit terrein wilde hij de garantie dat hij geen oneerlijke concurrentie te duchten heeft. Tot slot vroeg hij zich af of het pedagogisch verantwoord was om direct maar alle wensen in te willigen van een persoon of een groep personen die met iets nieuws beginnen. Hijzelf was in een bloe menkas begonnen. De voorzitter van Nieuw Nijevelt wees erop dat boksende vrijwilli gers en jongerenwerkers van zijn jongerencentrum het project zorg vuldig gaan begeleiden, samen met het servicebureau Zuid-Holland. "En wij zeggen toe alles te doen om het gestelde doel, bestrijding van het vandalisme, te verwezenlij ken". Hij protesteerde echter hef tig tegen de WD-brief, waaruit het Boot In zijn speech gebruikte WD- leider Atroot voorzichtige taal. Hij had het over een groep die buiten de boot valt of dreigt te vallen: "En dat kunnen en mogen we niet ac cepteren". Zijn partij wilde altijd al een goede opvang voor 'probleem jongeren', maar kreeg een maand geleden pas voor het eerst een voorstel voorgeschoteld. De ande re partijen moesten met hun klaag zangen over de traagheid, dus niet bij de WD zijn. De aanwezigheid van een kleine 20 aanstaande boksers, noemde hij "alvast positief'. Dat kon er wel eens op wijzen dat ze echt deel zul len nemen, voor langere tijd. De lijst met 38 namen zou dan geen wassen neus zijn. En vervolgens stelde hij voor om in sportschool Stigter te beginnen. Wanneer blijkt dat het project goed loopt, kannen de begeleiders de spullen oppak ken en een nieuwe ruimte kiezen. Hij kwam hier echter niet op terug nadat de wethouder aanvoerde dat de sportschoolhouder vooral wil kickboksen en alleen mogelijkhe den had na negen uur 's avonds. H. Schelhaas (CDA) opperde dat er jongeren zijn die door afkomst en maatschappelijke situatie niets voelen voor hockey, tennis en golf. De bokssport trekt hen meer en Schelhaar vindt dat zo gek nog niet. De sport kweekt namelijk saamhorigheid, rangorde, ducht, vastheid, karakter, moed en wils kracht. De kredieten en een jaar lijkse huursubsidie van 12.000 gul den noemde hij "niet buitensporig. Deze jongeren zijn de uitgaven ten volle waard". H. Goulooze (PvdA) wees erop dat Nieuw Nijevelt begin 1985 al wilde boksen met wat toen de 'Koepeljeugd' heette en de sociaal democraten eind dat jaar voor het eerst het idee bij andere fracties po neerden. Gesprekken met het veld maakten de partij steeds enthou siaster en ook de wethouder wel zijnszaken werd gegrepen tijdens een excursie. Toen tijdens een ver kiezingsbijeenkomst alle partijen achter het boksen stonden, leek al les voor elkaar. De schijn bedroog. Het idee werd in de week gelegd en dat duurde jaren: "Om precies te zijn 667 dagen". Weliswaar kwamen B en W in maart 1987 met het voorstel om twee lokalen beschikbaar te stellen, maar er volgde slechts 'ge harrewar'. Vooral de opstelling van de WD viel slecht. "Men zei dat men er natuurlijk achter stond, maar wilde onderzoeken, ambtelij ke discussies en advisering van deskundigen", sprak Goulooze. Volgens de fractievoorzitter duur de dat lang en was het veel beter geweest wanneer de partij eerder zelf de boer was opgegaan en niet steeds vragen aan de gemeente had gesteld, waarvan de PvdA overi gens de diepgang niet ziet. De Vries (D66) benadrukte dat het niet aan de gemeente is om te bepalen wie er gaat boksen en wie niet. Volgens de politicus hoeft sportschoolhouder Stigter niet! voor concurrentie te vrezen, maar kan hij juist wat extra krachttrai ningen geven. Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad, ta.v. Els van Santvoord, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inleveren aan de balie van hel Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden cf het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid"V Adres: Postcode: kI&ityi Woonplaats: Telefoon: Naam bruidegom: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14