EIDEN Bestuur van universiteit moet huiswerk over doen Rijksmuseum Oudheden wil uitbreiden LEIDSCH DAGBLAD Gestolen fietsen voortaan veilen Woon-Ideaal Beurs Groenoordhal Project theater lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft jT.T i-i- DINSDAG 26 JANUARI 1 'Onduidelijkheden over toekomst' LEIDEN - Het college van be stuur van de Leidse universi teit moet duidelijker aangeven hoe de universiteit er in het ka der van de bezuinigingen in de jaren negentig uit zal zien. Het college heeft de plicht om randvoorwaarden voor die be zuinigingen te stellen. En dit moet gebeuren vóórdat de No ta Financiële Kaderstelling 1989-1992 in de universiteits raadsvergadering op 22 februa ri aan de orde komt. Een motie van deze strekking werd gisteravond unaniem door de raad aangenomen. Het college van be stuur moet, met andere woorden, zijn huiswerk over doen want de nota Beleidskaders Rijksuniversi teit Leiden (BRUL), die in decem ber het licht zag, stelde de raad niet tevreden. "Niemand is gelukkig met de BRUL. Daaruit blijkt dat de kaas- AZL in hoger beroep over vervoer afval door Kemp LEIDEN/HAZERSWOUDE - De directie van het Academisch Zie kenhuis Leden gaat in hoger be roep tegen de uitspraak in het kort geding dat de Hazerswoudse ex ploitatiemaatschappij Kemp tegen het AZL had aangespannen. Vol gens die uitspraak moet het zieken huis de komende vijf jaar het huis houdelijk afval via Kemp afvoeren zoals vorig jaar juni met het afvoer- bedrijf is vastgelegd in een over eenkomst. Het AZL zegde in november vo rig jaar de overeenkomst met Kemp op, nadat het een goedkoper bedrijf had gevonden. Ook werd aangevoerd dat Kemp negatief in de publiciteit was gekomen omdat het bedrijf ervan wordt verdacht il- afval zijn verdwenen. De uitspraak van de rechter valt het ziekenhuis rauw op het dak omdat het met ingang van dit jaar schaaf weer voor de dag wordt ge haald. Voor we het weten zijn we weer een jaar verder. We kunnen niet vier miljoen alléén door de va caturestop bezuinigen. Bovendien moet hierbij worden aangetekend dat een schaafwond veel meer pijn doet dan een snijwond", aldus ver woordde de éénmansfractie Poli- LEIDEN - Een openbare vei ling van gestolen fietsen. Dat wil raadslid R. van Lint. Vol gens Van Lint worden de fiet sen die niet door de rechtmati ge eigenaar bij de politie wor den opgehaald aan een hande laar verkocht. Van Lint denkt dat de mensen bij een openbare verkoop voor een lager bedrag een fiets kunnen kopen dan bij een handelaar. Tijdens de vergadering van de commissie algemene be stuurlijke aangelegenheden liet .burgemeester Goekoop weten achter het idee van Van Lint te staan. "Het lijkt me goed voor het contact tussen politie en burgerij". Hoofdcommissaris Mostert had blijkbaar zijn be denkingen over het plan. Hij wilde zich er in elk geval niet over uitlaten. tiek Anders de onvrede bij alle raadsleden. Dat er bezuinigd moet worden, daarover zijn alle partijen het eens. Maar voor die bezuinigingen moet het universiteitsbestuur richtlijnen geven. Dat mag niet worden over gelaten aan de faculteitsbesturen, vindt de universiteitsraad. Het college van bestuur stelde zich bij monde van mr. G.J. Jansen teweer. "De BRUL is een start schot voor de Nota Financiële Ka derstelling (NFK). Het is ook als in leiding te beschouwen. Het is de keuze van het college om ontsla gen zoveel mogelijk te voorkomen en geen onnodige onrust onder het personeel te veroorzaken. Boven dien is een kaasschaaf in sommige gevallen niet het slechtste instru ment", aldus Jansen. Hij zei niet van plan te zijn de BRUL nog eens dunnetjes over te doen, nu het col lege midden in de onderhandelin gen over de NFK zit. Niettemin zal het college van be stuur gehoor geven aan de motie. Weliswaar zal de BRUL-nota niet worden overgemaakt, maar bij de aanbieding van de Nota Financiële Kaderstelling zal een uitvoerige in leiding worden opgesteld, waarin een aantal concrete randvoorwaar den zal zijn opgenomen. LEIDEN - Het nieuwe kantoor het door de 200 werknemers van het noeg om ook een eventuele fusie van het Regionaal Ziekenfonds Lei- ziekenfonds in gebruik worden ge- partner te huisvesten. Wie dat den Alphen aan de Kanaalweg is nomen. Het gebouw heeft 20 mil- wordt is nog niet bekend, zo goed als gereed. Binnenkort kan joen gulden gekost en is groot ge- <foto win» Dijkman) LEIDEN - Het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg wil verder uitbreiden. Met de inge bruikname deze week van de nieu we afdeling voor cultuurschatten uit het Nabije Oosten, heeft het geen fatsoenlijk ruimte )r grote exposities. Van wege gebrek aan geld wordt het waarschijnlijk pas na 1990 dat het museum kan uitbreiden. "Wij hebben aangetoond dat gro te exposities veel belangstelling trekken. De tentoonstelling 'Schat ten uit Turkije' bijvoorbeeld trok het dus Peter Paul Kerpel van het mu seum. Met de nieuwe afdeling r teert het museum nog maar kleine ruimte - "een pijpenla' voor tentoonstellingen. Veei moge lijkheden om uit te breiden heeft t kleine 150.000 bezoekers", al- niet. Er is nog een bin LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt vanaf morgen 27 januari tot en met zondag 31 januari voor de 12de keer de Woon-Ideaal Beurs gehouden. Gedurende deze dagen zijn de Groenoordhallen omge toverd tot een groot huis waar het Naast de gebruikelijke meubels in alle stijlen, slaapkamers, vloer bedekkingen en verlichting zullen t ander bedrijf in de arm heeft deze keer ook oude, aanverwante genomen dat het vuil van het 2 kenhuis afvoert. Indien het AZL i: hoger beroep wederom i artikelen te zien zijn die ter plaatse worden vervaardigd door am bachtslieden. Behalve het demon- gelijk wordt gesteld levert dat een streren van deze ambachten is dit flinke schadepost op. jaar nog veel meer extra's te zien op de beurs. Zo is er een bloeiende de worden gebouwd met twee gro- vooijaarstuin aangelegd met veel te leeuwen en een immens grote bloemen en struiken. Toetanchamon. Naast levende ha- Op de Woon-Ideaal Beurs wordt ve uit de woestijn zullen diverse ook een model van de Titanic ten- kunstvoorwerpen en andere attri- toongesteld, compleet met een to- buten niet ontbreken. Het publiek taal ingerichte slaaphut en de ope- kan zich op een terras op het plein razaal. Het op schaal gemaakte mo- verpozen. Daar wordt Egyptische del van dit veel besproken schip is thee geserveerd en kan men regel- vervaardigd door de heer Betlen matig een demonstratie van buik uit Wormerveer. Hij heeft 19 jaar danseres Yonina bewonderen, gebouwd aan het ruim 4 meter lan- De Woon-Ideaal Beurs is woens- ge en 321 kilogram wegende schip, dag 27 januari geopend van 19.00 Naast het model worden veel foto's tot 22.00 uur. Op donderdag en vrij- van de Titanic en berichtgeving uit dag van 14.00 tot 17.00 uur en van die tijd tentoongesteld. 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag en Een ander evenement op de zondag is de beurs van 11.00 tot beurs is een groot 'Egyptisch 17.00 uur geopend en op zaterdag plein'. Op dit plein zal een pirami- avond van 19.00 tot 22.00 uur. nenplaats die kan worden kapt. De plannen voor de inrichting van een afdeling cultuurschatten uit het Nabije Oosten stonden al langer op het programma. Ze wer den al enkele keren uitgesteld, on der meer vanwege de inrichting van de grote tentoonstelling 'Schatten uit Turkije', die nationa le en internationale belangstelling kreeg. Naast de Egyptische, de klassie ke en de Nederlandse afdeling be schikt het museum de vaste expositie in het museum Bezoekers kunnen er kennis ken met het archeologisch verle den van het oudste cultuurgebied ter wereld: Mesopotamië (Irak), Syrië, Palestina, Anatolië (Turkije) en Iran. De collectie beslaat de periode vanaf het neolithicum tot aan de komst van de Islam. Van de vele duizenden voorwerpen die het mu seum uit dit gebied bezit, worden er ruim 1000 tentoongesteld. Het Rijksmuseum van Oudheden is de enige lokatie in Nederland waar een dergelijk overzicht getoond wordt. Opvallende stukken in de collectie zijn een loden sarcofaag uit Libanon, een verguld zilveren schaal van Phoenische mekelij, re liëfs uit Assyrië en sculpturen uit Palmyra. Bijzonder zijn de spijker- schriftteksten op steen en kleita blet en de verzameling gouden en zilveren juwelen, sierstukken en vaatwerk. Het meest spectaculaire onderdeel is een complete onder grondse grafkamer afkomstig uit Jericho daterend van 1700 voor Christus. De collectie ligt al enige tijd op geslagen in het museum, maar is de laatste jaren door schenkingen en aankopen flink uitgebreid. De rijksoverheid heeft enkele jaren geleden al geld gegeven voor de in richting van de permantente ten toonstelling. Mr. Vossen tijdelijk directeur AZL LEIDEN - Het bestuur van het AZL heeft mr. G.J.H. Vossen (56) benoemd tot directeur beheer ad interim. Hij zal deze functie tot het einde van dit jaar vervullen. Vos sen is verbonden aan een manage mentbureau in Utrecht en heeft ruime ervaring als manager in het bedrijfsleven en de gezondheids zorg. Hij was onder meer werk zaam als directeur van een zieken huis in Haarlem, marketing mana ger voor Europa van Mobil Chemi cal en commissaris van De Regt Special Cable bv. Hij studeerde Nederlands recht aan de Leidse universiteit. Aantal nier transplantaties in 1987 flink toegenomen LEIDEN - Vorig jaar zijn in Neder land 454 niertransplanties uitge voerd, 33 meer dan in 1986. Het aantal transplantaties waarbij een nier van een pas overleden donor werd gebruikt steeg met 10 procent tot 413, zo meldt de Stichting Euro transplant. Vorig jaar kregen 41 pa tiënten een nier van een familielid, vier minder dan in 1986. Bij negen suikerpatiënten is in 1987 een ge combineerde nier/alvleesklier transplantatie uitgevoerd. In 1986 waren het er tien. Hoewel het aantal niertransplan taties is toegenomen, steeg het aan tal wachtenden in 1987 opnieuw verder: van 1.078 eind 1986 tot 1.164 eind 1987. ofwel met 8 procent. In Nederland zijn in totaal 25 le vertransplantaties uitgevoerd, tien meer dan in 1986. Het aantal hart transplantaties steeg van 24 tot 40. Vorig jaar is begonnen met het op zetten van een 'bank' voor donor- hartkleppen. Daardoor kunnen pa tiënten - vooral kinderen - binnen kort ook worden geholpen met een menselijke in plaats van een kunst- klep. De grootste stijging deed zich voor bij de hoornvliesdonaties: van 667 tot 983 (47 procent). De Stichting Euro transplant be middelt ook bij hoornvlies-, hart-, hart/longen-, lever-, en alvleesklier- transplantaties in België, Luxem burg, Nederland, de Duitse Bonds republiek en Oostenrijk. Gevelsteen "Het is in ieder geval netjes ge beurd", zegt Remco Loykens van Studentenvereniging Quin- tus. De maandag voor kerst is een steen van zwart graniet door onbekenden uit de gevel ge haald. "Vermoedelijk hebben ze de steen eruit gebikt. Ze hebben daar wel de tijd voor genomen, want nogmaals, het is keurig ge daan". De gevelsteen is daar an derhalf jaar geleden ter gelegen heid van de heropening van het verenigingsgebouw aan de Korte Mare geplaatst. De eerste gedachte van het be stuur was dat leden dat gedaan hadden. Volgens Loykens was de steen namelijk niet helemaal gaaf meer doordat al een paar keer graffiti moest worden ver wijderd. "De letters die in de steen waren uitgehakt zijn door het herhaalde schoonmaken enigszins weggesleten. Het is dus helemaal geen gekke ge dachte om de steen eens goed op te knappen. We hoopten dat le den op dat idee waren gekomen en bij wijze van veijaardagsca- deau een gerestaureerde gevel steen aan de vereniging zouden geven", aldus Loykens. Een uitgelezen kans om de her stelde steen aan de vereniging te rug te geven vormde de dies, zeg maar de verjaardag van de ver eniging, die afgelopen week voor de negende keer werd gevierd. Er kwamen allerlei cadeaus, be halve de steen. Het bestuur van Quintus concludeerde hieruit dat de daders buiten Quintus moeten worden gezocht. Er is daarom afgelopen vrijdag aangif te gedaan bij de politie. Wie zit er nou verlegen om een stuk steen? Zouden andere stu dentenverenigingen niet bij wij ze van grap de steen verwijderd heben? Het zou niet de eerste keer zijn dat de verenigingen el- kaars bezittingen 'veroveren'. Maar volgens Loykens is dat niet waarschijnlijk. "We zijn zo naïef om te denken dat andere vereni gingen uit Leiden dit niet als stu dentengrap hebben gedaan. Die hadden dat al lang gemeld of wat van zich laten horen. Dat weten we zeker". Kernwapenvrij Het is al weer een dik jaar gele den dat de Leidse gemeenteraad een voorstel van B en W aannam om de sleutelstad tot kernwa- penvrije gemeente uit te roepen. Plaatsing van kernwapens op Leids grondgebied, maar ook het vervoer daarvan moet te allen tij de worden tegengegaan. Dat bracht met zich mee dat bij alle toegangswegen van Leiden bordjes moesten worden ge plaatst met de - onmiskenbaar geruststellende - mededeling dat de stad vrij is van kernwapens. Eind juni vorig jaar overhan digde Jacky Missler, penning meester van het Leids Vredes- platform, aan wethouder Hans de la Mar het eerste bordje Ker- wapenvrije gemeente. Een tijdje later poseerde De la Mar en zijn collega Van Dongen parmantig op een foto in de Vredeskrant met in hun midden het desbe treffende bordje. Ja, zij lusten die kernwapens wel rauw. Dat kon je zo zien. Een half jaar later hangen bij de toegangswegen intussen nog steeds geen bordjes. Missler be gint daarom een beetje ongedul dig te worden. "Het is van de ge meente pure laksheid. We heb ben het eerste bord cadeau ge daan. We hebben het adres gege ven waar ze borden kunnen be stellen. Het geld voor de rest van de borden is door de gemeente raad al gereserveerd. Kortom, al les is gedaan, maar we hebben nog helemaal niets gezien", al dus Missler. Zij is dus wel teleurgesteld in met name het progressieve deel van het gemeentebestuur. Ze heeft daarover al eens telefo nisch contact gehad met het stadhuis. "Het antwoord was dat eraan wordt gewerkt. Ik heb nu zo mijn twijfels daarover. Wij vinden het wel heel jammer dat er niets gebeurt". Volgens bestuursmedewerker H. van Wirdum van wethouder De la Mar staat het eerste bordje nog in de kamer van de wethou der. "Het is volgens mij ook niet de bedoeling dat die wordt opge hangen. We hebben inmiddels al wel de rest besteld bij de fa briek", aldus Van Wirdum. Hoofd afdeling bestratingen F. Iestra weet te vertellen dat de bordjes al binnen zijn. "Als we wilen zouden we ze zo kunnen ophangen. Dat maakt ons hele maal niet uit. Alleen vermoed ik dat de wethouder iets anders in gedachten heeft. De la Mar zal aan het plaatsen van de bordjes wel wat publiciteit willen ge ven", aldus Iestra. Hij heeft al een paar keer ge tracht hierover met De la Mar contact op te nemen. "Het maakt mij niet uit wanneer die bordjes geplaatst worden. Al was het morgen. Ik laat het echter aan De la Mar over om een datum te prikken. Dan kan hij persoonlijk het eerste bord bij een toegangs weg plaatsen. Natuurlijk wordt de pers hierbij uitgenodigd". LEIDEN - Het theater staat deze week centraal op het christelijk ly ceum Dr. W.A. Visser 't Hooft. Daar wordt vanaf vandaag tot en met 29 januari projectonderwijs met als thema theater uitgevoerd. De brugklassen gaan een dag werken aan een jazz-ballet onder leiding van medewerkers van de Leidse Balletschool. Ook maken zij kennis met het Leids poppenthea ter. Voor de andere klassen verzor gen docenten van de Stichting Cer- velaat lessen en workshops in klas- severband over drama, beweging, Alg gemene regeling bijzondere leerstoelen LEIDEN Er komt een algemene regeling voor het vestigen van bij zondere leerstoelen aan de Leidse universiteit. Dat zegde mr. G.J. Jansen van het college van bestuur gisteren toe aan de universiteits raad. Zo'n regeling moet ervoor zorgen dat bijzondere leerstoelen, die uit fondsen van buiten de uni versiteit worden bekostigd, elkaar niet overlappen of uit een te eenzij dige hoek komen. De Progressieve Partij (PP) had een kanttekening gemaakt bij de instelling van een bijzondere leer stoel in de strategische studies,in het bijzonder gericht op internatio nale veiligheid. Vanwege de bin ding van deze leerstoel met de At lantische Commissie vroeg de PP zich af, of een dergelijke leerstoel niet al te eenzijdig de strategische vraagstukken zou benaderen. "Kan iemand met een kritische op stelling ten opzichte van het NAVO-beleid naar een dergelijke functie solliciteren?" vroeg de PP zich af. Overigens ging de raad unaniem akkoord met de instelling van deze bijzondere leerstoel. clownerie en grime. Twee groepen oud-leerlingen geven toneelvoor stelling van Tsjechow ('het huwe lijksaanzoek') en Becket ('schets voor theater I'). In de Stadsgehoor zaal geeft de theaterdansgroep Sig naal voorstellingen van het stuk 'junkfood'. Verder staan op het programma bezoeken aan de Leid se Schouwburg en aan het Rijks museum voor Volkenkunde, waar speciaal aandacht wordt besteed aan wajang en gamelan. Tijdens de lessen zullen de docenten van de school zoveel mogelijk bij het the ma theater trachten aan te sluiten. Tijdens de projectdagen worden 's avonds variétévoorstellingen in de aula van het gebouw aan de Ka- gerstraat gegeven. De klok wordt daar bijna een halve eeuw terugge zet en de aula wordt omgedoopt in een 'salon des variétés'. Het pro gramma biedt zang, dans, cabaret en muziek uit het begin van deze eeuw. Ongeveer 150 leerlingen zijn maandenlang in touw geweest om zich repertoire van onder anderen Jean-Louis Pisuisse, Koos Speen- hoff, Eduard Jacobs, Maurice Dumas en Dirk Witte eigen te ma ken. Toeschouwers wordt ge vraagd in gepaste kleding, bij voor keur in de stijl van het begin van deze eeuw, naar de voorstelling te komen. Proef met expertisebank LEIDEN - De Kamer van Koop handel hoopt in samenwerking met de Leidse universiteit binnen kort een proef te nemen met een expertisebank. Deze expertise- bank is bedoeld om vraag en aan bod van academische kennis snel ler bij elkaar te brengen. Onderzoek heeft uitgewezen dat er bij het bedrijfsleven een grote behoefte is aan academische ken nis. Bij het proefproject worden 1500 bedrijven uit Zuid-Holland betrokken. Daarna wordt bekeken of een dergelijk project op lande lijk niveau organisatorisch en fi nancieel haalbaar is. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13