Sommige ambtenaren blij met mijn vertrek' Redding is nabij voor Volleybal Club Oegstgeest Voorlichtster Voorschoten weet overal van Steen buiten bewonersom onthuld in Leiderdorp 'Speelplaats slecht en onhygiënisch' B en W van Wassenaar willen legesverhogingen Verdachten vergiftigiiigs- affaire blijven ontkennen Ruimere velden in sporthal LEZERS OPGELET! FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON MAANDAG 25 JANUARI 1988 ■aaiagafiiimaM— VOORSCHOTEN - "Er kon in Voorschoten geen steen van de andere af of ik wist ervan. Ik reed veel rond en sprak constant mensen. Sommige ambtena ren zullen dan ook een zucht van verlichting hebben geslaakt toen ik wegging". Loes de Keuning is in middels een paar weken voorlichter-af, vervangen door een professional. Nog wat verbaasd wentelt ze zich in bergen vrije tijd en wacht ze op het moment dat ze echt weer aan de slag wil. "Ik heb nu eenmaal geen zitvlees, denk dat dit een sabbatjaar gaat worden", vertelt ze. "Geen echt af scheid". Een interview met de dochter van Voor- sehotense eerste krantentycoon. Volkers, die later komen en zelf kranten zou uitgeven en vullen om nog weer la ter in dienst te komen van haar geliefde gemeente. Haar vader begon waar nu de vishal i: hoek Voorstraat/Molenlaan terecht. Hij bouwde hier een soort imperium op: naast een zetterij- /drukkerij ook een (kantoor)boekhandel en een uit leenbibliotheek. met literatuur, wild-westverhalen en veel gewilde doktersromans. In 1949, Loes was toen 7, begon vader met De Om roeper. Anders dan het winkeliersblad Toscea moest het méér dan advertenties brengen: plaatse lijk nieuws, aardige tips, puzzels en aangekochte, tijdloze verhalen. Volkers, van huis uit drukker en typograaf, wist niet altijd hoe hij aan nieuws moest wat blij dat een emigrerende plaatsgenoot jarenlang bereid bleef een dagboek bij te houden voor het plaatselijke maandblad. Een De bijdrage van Loes bleef beperkt tot vouwen. Ze deed dat direct na school, middagenlang en was daar niet altijd even enthousiast over. Na het afronden van de studie werkte ze in verschillende boekhandels. De liefde voor het boek bleef, maar het helpen van klanten stond haar al snel tegen. En zo kwam ze bij het concern van damesblad Eva terecht, eerst op kantoor, later als journalist. door Paul van der Kooij "Toeval", noemt De Keuning dat, "ik denk dat geen journalist van mijn generatie bewust het vak in is gerold. Ik wilde gewoon wat an ders en toen zei men mij in Amster- dam vroeg, hoefde ik niet lang te hebben". En met genoegen haalt j i kreeg twee aparte herinneringen op dochter moesten De Omroeper overnemen. Ed. de afgestudeerde onderwijzer, en Loes, de Eva-jour naliste, zeiden na nachtenlange discussies ja' en wierpen zich eerst eens goed op de zakelijke kanten. De redactie werd uitbesteed aan de "erg leuk schrijvende Scheps. Hij gaf het blad allure, hielp het af van het imago van dorpssufferdje". Het zakenechtpaar 'annexeerde' ondertussen Leiden Zuid-west, Zoeterwoude en het Leidschen- dam tot aan Leidschenhage. Echte banden met Voorschoten hadden die gebieden niet, maar alleen ge tallen telden: "Reclamebureaus kijken bijna alleen maar naar de oplage. Hoe een blad eruit ziet, was hen een zorg". De Voorschotense Courant, volgeschreven door de nog immer actieve Joop Peeters, zorgde ondertussen voor de nodige concurrentie en was zelfs eerder een weekblad dan de Omroeper: "Commercieel gezien was het een harde strijd en ook de journalisten probeerden elkaar de loef af te ste ken, een ander openingsverhaal te een Voorschotens boerderij 'Wie denken' jeugdpagina's onder haar hoede, betere primeurs: Veel aandacht voor make-up, puk- eerste kraakactie ii keltjes en opkomende Beatles. Rol- "kan keeren de hand des heerén' ling Stones en Fortunes. Van het modefront kwamen spannende, strakke kachelpijpbroeken voor meisjes en De Keuning documen teerde zich zoveel ze maar kon. Als ze ergens écht niets van wist ver trouwde zeop haar gezond ver stand. Haar aanbeveling om puk keltjes met zeep te lijf te gaan haal de ze heus niet uit wetenschappe lijke rapporten. Toen in 1965 het huwelijk met E. de Keuning zich aankondigde, had vader een plan. Schoonzoon en de LEIDERDORP - De bewoners van de 38 nieuwe witgele huizen van het Holttlandcomplex aan de Leiderdorpse Simon Smitweg zijn verbaasd en een beetje boos. Zij hebben uit de kranten moeten lezen dat de Leiderdorpse wet houder J. Bezemer afgelopen donderdag een gedenksteen heeft onthuld van het torenhuis dat deel uitmaakt van het nieuw bouwproject. Geen van de bewo ners was uitgenodigd om daar bij te zijn. De bewonersvereniging was afgelopen weekeinde in vergade ring bijeen. Voorzitter Carel Koster liet duidelijk doorsche meren het allemaal maar een vreemde bedoening te vinden. "Dit tekent de gemeente Leider dorp". Ook de bouwer, Wilma, was niet uitgenodigd. Wél oud-wet houder Meerburg, tegenwoordig burgemeester van Alkemade. Hij was natuurlijk van harte welkom maar de bewoners vinden toch dat zij bij de onthulling van de gedenksteen meer te zoeken heb ben dan een oud-bestuurder. Een woordvoerster van de ge meente Leiderdorp wijst erop dat de feestelijkheden rond de gedenksteen, waarop overigens Bezemers eigen naam bleek te prijken, niet van de gemeente maar van de architect zijn uitge gaan. Carel Koster was vanochtend niet bereikbaar voor commen taar. Zijn vrouw kan slechts ken nisnemen van van het gemeente lijk weerwoord. Haar verbazing wordt er niet minder van, temeer niet omdat alle bewoners wél waren uitgenodigd voor het slaan van de eerste paal en het berei ken van het hoogste punt. pers staat bol van de voorstanders, op de voorlichtingspagina komt het gemeentelijke standpunt aan bod. "Je moet ook niet denken dat ik die stukjes als Loes schreef, ik was in dienst van de gemeente". Ook op andere manieren relativeert ze: "Je moet reëel zijn en niet te egoïstisch. Je kunt niet zeggen: 'Ik woon lek ker in Voorschoten en voor de rest mag er niemand bij' Ambtelijk Gelukkig was ze het voor de rest op enkele paaltjes na - vaak wel met haar gemeente eens en had ze vooral moeite met de stapels stuk ken. "Ik kreeg alles: stafbesprekin gen, ambtelijke stukken, raads voorstellen", stelt ze dramatisch. "Alles, pékken per week. En iedere dag klepperde de bus wel". Loes las alles, al kon het haar niet altijd pakken. Zaken als kinderopvang "spreken me nu eenmaal niet zo Lange vakanties waren voor de voorlichter niet weggelegd. Tien dagen was het maximum: "dan le verde ik vrijdags de kopij in voor de twee komende weken in en kwam ik weer terug voor de vol gende afleving. Buren stapelden de pakken op en vroegen zich vaak af er kan niemand r (fotc i Dijkm hemelsnaam voor baan "Ik schreef wat ik had". De Keuning is wel eens over het vele papierwerk begonnen en stel de tevens dat de taal van ambtena ren duidelijk geen gewoon Neder lands is. Moesten ze niet gewoon j i terug naar de lagere school? Ze ■lVlinaer leUK kreeg te horen dat de stukken niet voor publiek bedoeld zijn, als de r bijvoorbeeld niet de gemeente drem pels in mijn Tsjaikovskilaan wilde aanleggen, maar wel in de drukke Wijngaardenlaan i het ambtenaren er intern Goudmijn Na het vertrek van Scheps, die raadslid werd voor de Boerenpar tij, vulde zij met haar man het blad. Het blad dat eerst voor armoede zorgde, was inmiddels een 'goud mijntje' geworden, waar ze zes da gen per week voor in touw waren: "Jarenlang verdubbelde de omzet zich. In die tijd kon alles". De dag bladuitgevers zagen dat met lede ogen aan en in 1971 werd het aantal zelfstandige huis-aan-huisbladen in Nederland teruggebracht van 47 tot 3. De Omroeper kwam in handen van Sijthoff, zonder dat Voorscho ten dat merkte. Het kantoor bleef lange tijd aan huis en Loes en Ed bleven het blad volschrijven. Eerst deden ze alles sam-sam, toen Ed in 1974 WD-raadslid werd werd Loes raadsverslaggever. Ze vindt dat een plaatselijke krant, die gra tis in de bus glijdt, geen partijkrant mag zijn. Signaleren is prima, fel ageren kan niet. Geen strijdbare in terviews dus, maar verhalen die ge voelens losroepen als: 'Ik hoor het hem zeggen'. Die uitgangspunten pasten met de jaren steeds beter bij haar: "Ik ben a-politieker geworden, uit te leurstelling met wat de bestaande partijen doen". Eind 1980 vertrok ze bij De Omroeper en na een jaar nietsdoen kon ze als gemeentelijk voorlichter aan de slag. Het gemoe delijke dorpje was uitgegroeid tot een flinke gemeente en de gemeen teraad klaagde regelmatig dat plaatselijke en regionale kranten de gemeentelijke informatie niet zo over het daglicht brachten als Voorschoten wel zou willen. Verslechteringen Een full-time voorlichter durf den politici niet aan, maar ze wil den wel dat iemand wekelijks een of meer gemeentelijke pagina's zou vullen in een plaatselijke krant. De Keuning kende de juiste mensen en kreeg de kans. Voorlichting trok en Voorschoten had haar in de greep. "Ik had er al zolang over ge schreven en weet er, net als velen van mijn leeftijd, veel meer van. Beleef het ook intensiever" Volgens haar heeft dat veel te maken met mooie jeugdherinne ringen: middagen op het land van boer Lekkerkerker, wandelingen over het koolpad naar de Vliet en de vele uren op het woonwagen kamp langs de Kerksloot. Het dorpsbeeld veranderde danig en Loes legde al die veranderingen vast op de gevoelige plaat. Soms zijn veranderingen ver slechteringen. De bouwprojecten achter de Voorstraat vindt De Keu ning te smal en te hoog en toen de gemeente het dierenweitje daar weg wilde hebben, was ze gevoels matig tégen. Toch gaf ze het ge meentelijke standpunt weer en meldt ze laconiek dat dat elkaar op heft. de plaatselijke en regionale kunnen werken. Ander argument is dat het juridisch moet sluiten en geen vraagtekens mag openlaten. Loes legde zich erbij neer en be sloot dat zij er dan maar iets van moest maken voor "jan en alle man", "de gemiddelde burger" en "doorsnee Voorschotenaar", zoals ze dat noemt. "Omdat deze perso nen in principe niet geïnteresseerd zijn in gemeentelijk nieuws, totdat ze er zelf mee te maken krijgen, moest ik dus eerst algemene inte resse opwekken'. Ze zocht het in klare taal en aansprekelijke, con crete bijdragen over zaken die zo veel mogelijk inwoners aangaan. mee daar over het algemeen mee e Moeders en kinderen op de Leiderdorpse speelplaats achter de Hans Vonkstraat. Bewone een rommeltje maar de gemeente stelt dat de speelplaats aan alle eisen voldoet. (foto wi LEIDERDORP - Tevergeefs heeft een grote groep bewoners van de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Buitenhof geprotesteerd en met "professionele hulp" gedreigd als er niets aan de speelplaats achter de Hans Vonkstraat wordt gedaan. De gemeente Leiderdorp is niet van plan om de briefschrijvers, woonachtig in de Muzenlaan, Vonkstraat, Van Bemumsingel en Haitinkstraat, tegemoet te komen. De bewoners klagen over de slechte afwatering, de onvoldoen de ondergrond en het feit dat de speelplaats als honden- en katten- toilet wordt gebruikt en dus onhy giënisch is. "De zaak wordt uiterst ernstig genomen", aldus de brief schrijvers, die waarschijnlijk de Stichting Consument en Veilig heid in de arm zullen nemen als er niets wordt gedaan. De gemeente op haar beurt stelt dat ze na heel wat discussies en ex perimenten met rubbertegels en harde ondergrond uiteindelijk voor houtsnippers als ondergrond heeft gekozen en dat deze aan de ei sen van de Stichting Consument en Veiligheid voldoet. Aan het hon den- en kattengedrag kan weinig worden veranderd. "Misschien kunnen de bezitters ervan wat at tenter zijn", suggereren burge meester en wethouders nog. WASSENAAR - De inwoners van Wassenaar moeten bij dienstverle ning door de gemeente vaker geld op tafel gaan leggen. Dit zal gebeu ren als een voorstel van het Wassenaarse college van B en W voor het uitbreiden van het aantal zogeheten legesheffingen door de raad wordt goedgekeurd. Het voorstel vloeit voort uit het streven van de gemeente om zo veel mogelijk verleende diensten kostendekkend te maken. B en W noemen in hun voorstel drie diensten waarvoor in de toe komst geld kan worden gevraagd. Zo zouden de aspirant-kopers van een bestaande woning een bepaald bedrag moeten neertellen als ze gebruik willen maken van de garantieregeling. Ook zouden bij het afgeven van een vergunning voor het lozen van verontreinigde of schadelijke afvalstoffen in het gemeentelijk riool kosten in rekening kunnen worden gebracht. Het Wassenaarse college van B en W wijst tot slot op de mogelijk heid om leges te heffen bij het afgeven van een "consent". Dat is een verklaring dat een bepaalde verbouwing zonder vergunning kan ge schieden. Invoering van deze nieuwe legesheffingen betekent volgens B en W een jaarlijkse opbrengst van gemiddeld 8.000 gulden per maatregel. veranderden in het weekein de regelmatig hele stukken: "Dan was het wel eens stoeien en riep ik dat dat zo verschrikkelijk ambte lijk is dat niemand dan verder leest". Knallende ruzies kwamen hierbij niet voor. "Je kunt altijd tot elkaar komen in het leven", vindt De Keuning. De diplomatieke op stelling tekent haar. En als ze al eens iets fels zegt, benadrukt ze di rect dat dat niet de krant in moet. Zo komen lezers nooit te weten waarom ze niet graag met andere vrouwen samenwerkt en waarom ze nooit een tweede mevrouw Be geer zou willen worden. Of haar diepe inspanningen vruchten hebben afgeworpen, is moeilijk te zeggen. Merkte ze uit sommige gesprekken dat Wapen feiten gelezen werd, de lege tribu nes bij commissie- en raadsverga deringen spraken een andere taal: "Ik heb toch echt voor volle tribu nes geschreven". De ex-voorlichter heeft twee verklaringen voor de wat afwachtende houding van bur gers en buitenlui: "Voorschoten ligt heel prettig, uniek bijna. Vlak tussen steden, bossen en strand. En de verbindingen zijn prima". De indeling van het dorp is al even "prima: lekker groen en ruim". Er is ook een schaduwzijde. Voorschoten krijgt steeds minder geld en kan steeds minder doen. Ook de woningbouw kwam onder druk. In 1984 merkte de voorlichter dat pas goed. Na enkele jubeljaren moest ze een heel sobere begro tingskrant maken: "Het werk werd minder leuk. Je moest steeds maar uitleggen wat er allemaal niet kan i dat niet kan VOORSCHOTEN - De twee ver dachten in de zaak van de vergiftig de honden in de Voorschotense Vlietwyk blijven ontkennen iets met de kwestie te maken te heb ben. Het duo is het afgelopen weekeinde diverse malen door de politie gehoord. De Voorschotenaren, een 57-jari- ge man en zijn 51-jarige vriendin, werden afgelopen vrijdag door de politie aangehouden. Dit gebeurde nadat agenten in een vuilniszak van het tweetal resten strychnine had aangetroffen. Met dit gif zijn vorige week in de Voorschotense Vlietwijk zes honden om het leven gebracht. De officier van justitie beslist morgen of de beide verdachten nog langer in hechtenis blijven. Foutparkeren De Kempenaerstraat hard aangepakt OEGSTGEEST - De nieuwe par keersituatie in de Oegstgeester De Kempenaerstraat blijft voor veel automobilisten onwennig. Na twee waarschuwingsacties is de politie van Oegstgeest het afgelopen weekeinde er toe over gegaan hard nekkige foutparkeerders te bekeu ren. Vrijdagavond werden 20 bon nen uitgeschreven. Zaterdag wer den bij de controle ook de par- keerstroken bij winkelcentrum Lange Voort betrokken. In totaal werden 72 automobilisten be keurd, waarvan het merendeel in de De Kempenaerstraat. WASSENAAR - Op het terrein van de Wassenaarse renbaan Duindigt is vannacht een houten opslag loods in vlammen opgegaan. Het vuur, dat omstreeks half vier werd ontdekt, werd door de brandweer van Den Haag met 22 mensen be streden. Er kon evenwel niet wor den voorkomen dat de loods, een voormalige zadelmakerij, volledig werd vernield. De politie sluit de mogelijkheid van brandstichting niet uit. OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest en het Rijnlands Lyce um stevenen af op een akkoord over de belijning van de sporthal aan de Apollolaan. Behalve een nieuwe belijning zijn er ook andere technische aanpassingen nodig. De totale kosten worden op 40.000 gulden geraamd. Het 'Rijnlands', de eigenaar van de sporthal, draait voor de ene helft van de kosten op. De gemeente die de sporthal huurt voor verschillende clubs, betaalt de andere 20 mille. De ingrepen in de sporthalvloer zijn er vooral op gericht het aantal volleybalvelden van vier naar drie terug te brengen. Daar heeft de vol leybalclub VCO nog het meeste baat bij. De volleybalbond dreigde in april 1987 een einde te maken aan de dispensatie die de ruim 110 leden tellende club eigenlijk al sinds de oprichting verleende. De VCO moest maar uitwijken naar de Leidse 5-mei hal maar het VCO-be- stuur vreesde dat hun club zo'n verhuizing niet zou overleven. Sportambtenaar Oosthoek legt uit dat in het type sporthal van het Rijnlands Lyceum meestal drie volleybalvelden zijn afgelijnd. Doordat er in de Oegstgeester hal vier zijn, is er een ernstig gebrek aan "uitloopmogelijkheden". On gewenste spelsituaties en blessu res zijn het gevolg. Het probleem werd extra nijpend toen het hoog ste team van VCO promoveerde. Voor de volleybalbond was dat aanleiding nadrukkelijker dan ooit tevoren te dreigen met het stopzet ten van dispensatie. Gemeente en het bestuur van het Rijnlands Lyceum konden het niet binnen de kortse keren met elkaar eens worden. Het Rijnlands- ge bruikt de hal ook zelf - voor de gymlessen en sportactiviteiten van de leerlingen - en kon best vier vel den gebruiken. Bovendien moest er worden ge praat wie voor hoe veel voor de kosten moest opdraaien. Gemeen te en het Rijnlands waren eerder al een fifty-fifty-verdeling overeenge komen. Toen ging het om een veel lagere offerte. De firma die de klus zou klaren kwam echter met de boodschap dat er heel wat meer aan de vloer moest gebeuren dan alleen een nieuwe belijning. Van groot onderhoud was al achttien jaar lang geen sprake geweest. Meestal wordt een hardhouten sporthalvloer na tien jaar helemaal opnieuw geschuurd. Volgens sportambtenaar Oost hoek zal in de grote vakantie, als het gebruik van de hal op een heel laag pitje staat, worden begonnen met de redelijk ingrijpende ver nieuwingen. Aan het begin van het nieuwe seizoen '88-'89 moet de klus zijn geklaard. ADVERTENTIE Filippijnse kinderen zoeken PLEEGOUDERS op-afstand terre des hOmmes GIRO 646900 BEEKLAAN 414 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den, vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek 'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktle/fellcitaties Witte Singel 1 2311 BG Lelden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25.- (incl. BTW) Voor inlichtingen (géén opgave), bel 071-144941, tst 'van harte' - een felicitatie waard! Datum plaatsing Naam Adres Woonplaats Tel (wel/geen abonnee) schrijf in de vakies de door u gewenste tekst

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9