Bedrijf legt golfbaan aan 'Rol vrouw bollenvak onderbelicht' DE T VAN TOEN Groep vrouwen sclirijft boekje over arbeidsomstandigheden Noordwijk waarschijnlijk driving range en zes holes rijker Noordwijk houdt half miljoen over Kemp vecht beslaglegging aan Meer geld brandweer Hazerswoude PAGINA 8 W 3 MAANDAG 25 JANUARI 1988 Fia Zwaluw (links) en Wil van der Meulen: "De arbeidsomstandigheden i best. Daar zijn we inmiddels wel achter gekomen". VOORHOUT - Er is al veel ge schreven over het bloembollenvak. Maar de rol die de vrouwen daarin hebben gespeeld is onderbelicht. Dat vindt althans een groepje vrou wen uit Voorhout en omgeving. Zij zijn daarom begonnen aan een on derzoek naar de arbeids- en leefom standigheden van vrouwen in het bollenvak in de laatste honderd jaar. door Kees van Kuilenburg Hoewel het initiatief van enige PvdA-vrouwen is uitgegaan bena drukken Wil van den Heuvel en Fia Zwaluw dat het per se geen aange legenheid is van de Partij van de Arbeid in Voorhout. Van den Heu- vrouwen waren niet vel en Zwaluw maken deel uit van (foto Dick Hogewoning) de groep die het onderzoek uit- NOORDWIJK - Het Noordwijkse computer-toeleveringsbedrijf Dawidenko International bv gaat wellicht aan de Van Berckel- weg in de bloemenbadplaats een golfbaan exploiteren. Het is de bedoeling een zogeheten driving range (een oefen-afslagveld) en zes korte holes aan te leggen. Het bedrijf heeft de gemeente op de hoogte gebracht van zijn plannen en een vergunning aange vraagd. Met de aanleg wordt begonnen zodra de toestemming binnen is. Het computer-toeleveringsbe- het bestemmingsplan Noordwij- drijf is op het idee gekomen om een kerhoek de bestemming van 'agra- golfbaan aan te leggen omdat zoals Menger het uitdrukt, 'een stuk grond over was'. "Het is voor i verbreding van de markt. risch open terrein'. Het bestem mingsplan is onlangs herzien en ligt op dit moment ter inzage. Om de golfbaan mogelijk te Er is behoefte aan golfbanen dus maken zou het bestemmingsplan Volgens K.A. Menger van Dawi denko, is er met het plan een inves tering van rond 500.000 gulden ge moeid. Er wordt, als de gemeente ten minste toestemming geeft, een overdekte, verlichte afslagplaats aangelegd. Ook een clubhuis voor de leden is in het plan opgenomen. Er is volgens Menger een grote behoefte aan oefenvelden voor de golfsport. Menger: "In Zuid-Hol land zijn er te weinig oefenmoge lijkheden. Door bovendien holes bij het oefenveld aan te leg gen, geven we de golfers ook de ge legenheid wedstrijden te spelen". Het golfterrein wordt openbaar NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk heeft vorig jaar vrijwel geen geld uitgegeven aan Stads- en Dorpsvernieuwing. Van de 644.000 gulden die de gemeente voor dit doel van de provincie heeft ontvan gen, is nog ruim 500.000 gulden over. Burgemeester en wethouders stellen voor dit geld te reserveren, onder meer voor de uitvoering van het dorpsvernieuwingsplan voor de kern van Noordwijk aan Zee. In vergelijking met 1986 is er vo rig jaar aanzienlijk minder vaak een aanvraag ingediend voor een uitkering uit het dorpsvernieu wingsfonds in verband met de ver betering van particuliere wonin gen. Kregen in 1986 nog 23 inwo ners een bijdrage in de kosten van woningverbetering, in 1987 waren dit er slechts 15. De gemeente keer de van de 150.000 gulden die voor de woningverbetering was gereser veerd, dan ook slechts ruim 66.000 gulden uit. Net als voorgaande jaren was voor 1987 van het 'dorpsvernieu- wingsgeld' 75.000 gulden apart ge legd voor de restauratie van woon huismonumenten. Er is vorig jaar geen aanvraag hiervoor binnenge komen zodat ook dit geld 'over' is. Bijna de helft van de 644.000 gul den was gereserveerd voor de ver betering van wegen en waterlopen. Ruim een jaar geleden besloot de gemeenteraad de verbetering van het wegennet in de kern van Noordwijk aan Zee voorrang te ge ven. Het plan hiervoor is bijna klaar en naar verwachting wordt dit jaar een begin gemaakt met de uitvoering ervan. Vooralsnog blijft de 294.000 gulden die voor wegen en waterlopen was bestemd, dus onbenut. De Nicolaas Barnhoorn weg wordt wèl alvast opgeknapt. De kosten hiervan, ruim 150.000 gulden, worden betaald uit de re serves die de gemeente in de1 afgaande jaren al had opgebouwd Menger verwacht binnen korte tijd 1000 leden te kunnen inschrijven. "Bovendien zullen veel toeristen van de baan gebruikmaken. Een dergelijke accommodatie betekent een aanwinst voor toeristisch Noordwijk". waarom zouden we er geen aanleg gen wèl om het hele plan te kunnen realise ren. Menger is hierover in onder handeling en verwacht op korte termijn tot koop te kunnen over gaan. DEN HAAG/HAZERSWOUDE - De voormalige eigenaar/directeur van het Hazerswoudse vuilverwerkende berijf Kemp vecht vrijdag in kort ge ding de beslaglegging aan op zijn persoonlijke bezittingen. Op straffe van een dwangsom van een miljoen gulden eist S. Kemp de opheffing van een op 17 november vorig jaar ingestelde gerechtelijke be slaglegging door het Goudse bedrijf Datco International Holland. Het ge ding dient voor de president van de arrondissementsrechtbank in Den Haag. Niet nagekomen betalingsverplichtingen voor een lening en een aandelentransactie zijn destijds aanleiding geweest voor het beslag. o moeten worden gewijzigd. Dawi- Óverigens moet°Dawidenko denko heeft daarom een bezwaar- extra stuk grond aankopen schrift ingediend tegen het nieuwe bestemmingsplan. Volgens Menger staat de ge meente positief tegenover zijn plan. Hij verwacht niet dat wijzi ging van het bestemmingsplan problemen zal opleveren. Burge meester en wethouders hebben nog geen standpunt ingenomen over de wijziging van de golfbaan. Een woordvoerder van de gemeen te sluit niet uit dat het college be reid is tot wijziging van het bestem mingsplan: "Het terrein blijft gro tendeels onbebouwd. Het tegen gaan van bebouwing is een van de belangrijkste uitgangspunten van het bestemmingsplan. Het is daar om niet onwaarschijnlijk dat het college bereid zal zijn mee te wer ken aan de aanleg van de golf baan", aldus de woordvoerder. voert. "Er zijn vrouwen bij uit alle politieke richtingen en ook vrou wen zonder een bepaalde politieke motivatie", zegt Wil van den Heu vel. De groep bestaat uit vijftien vrouwen, onder wie twee vrouwen die een historische opleiding heb ben gevolgd. De vrouwen vonden het 1000-ja- rig bestaan van Voorhout een pri ma aanleiding om met het onder zoek te beginnen. Gisteravond kwam dan ook een aanvraag van de werkgroep in de gemeenteraad aan de orde voor een subsidie van 4700 gulden. Het is de bedoeling dat zo dra het onderzoek is afgerond, er een boekje van wordt gemaakt. Dat zou in het begin van de zomer moe ten verschijnen. Volgens Wil van den Heuvel is het niet de bedoeling dat alleen vrouwen die bollen hebben gepeld aan het woord komen. "Ook over de rol die de vrouw van de 'bollen- boeren' speelden in de bedrijven van hun echtgenoten willen wij meer aan de weet komen. Tenslotte hadden ook die vrouwen vaak nog de zorg voor het gezin en dat waren in de regel ook nog eens grote ge zinnen. De meeste vrouwen waren dan ook vele uren in touw. Dat is uit onze eerste gesprekken wel ge bleken". Sinds half oktober van hèt vorig jaar zijn de dames bezig met het on derzoek. Begonnen werd met een literatuuronderzoek en er werden bezoeken gebracht aan verschil lende archieven. "Een aardige vondst deden de dames in het In ternationaal Archief van de Vrou wenbeweging in Amsterdam. "In het begin van deze eeuw is er een enquête gehouden onder bollenbe- drijven in de bollenstreek. Ook toen was een van de vragen wat de plaats van de vrouw in het bedrijf was", vertelt Wil van den Heuvel. Niet iedere bollenboer werkte volgens Fia Zwaluw mee aan dat onderzoek. "Er waren nogal wat re acties bij in de geest van dat zij de vragen maar onzin vonden en de onderzoekers bestempelden als be moeials, waar zij niets aan kwijt wilden. Maar er waren ook bollen- bedrijven, waar de formulieren keurig werden ingevuld". Uit de eerste gesprekken die de werkgroepleden inmiddels met een aantal oudere Voorhoutse vrouwen hebben gehad, komen tal van aardige zaken naar voren. Zo vertelt Van den Heuvel dat vooral de dienstmeisjes uit de omgeving niet al te braaf werden afgeschil derd. Die zegden aan het begin van het bollenpelseizoen de betrekking op om daar aan het werk te gaan. Daarna namen zij weer een 'dienst- je' "Niet alleen omdat er in de bol len een redelijk loon verdiend kon worden. Tenslotte was het zoge naamd stukwerk, zodat iemand die handig was een aardige cent kon verdienen. Maar het was vooral het plezier met de mannen en jongens dat die meisjes aantrok, zo blijkt uit de verhalen over die tijd". Vooral de meisjes uit de nabijge legen Haarlemmermeer maakten het kennelijk nog wel eens wat te bont en leefden in de ogen van de bevolking van Voorhout en de ove rige bollenstreekgemeenten een al te losbandig leven. "Nee die pel- sters uit de Haarlemmermeer wa ren niet echt populair in de streek. We horen nog wel eens van vrou wen dat hun moeders dan ook niet graag zagen dat zij naar de bollen schuren gingen, maar uiteindelijk moest er wel wat extra geld op tafel komen. In die jaren was het ten slotte bittere armoede en was iede re cent die er verdiend kon worden meegenomen. Maar om de jonge meisjes te beschermen tegen on welvoeglijke taal werden zij apart gehouden van de getrouwde vrou wen", vertelt Van den Heuvel la chend. Hoewel het voor Van den Heyvel en Zwaluw geen onbekende feiten zijn, mérken zij op toch iedere keer weer onder de indruk te komen van de moeilijke omstandigheden waarin er door de vrouwen in de bollen werd gewerkt. "Er waren geen sanitaire voorzieningen in de bollenschuren. Als ze het geluk hadden bij een goede boer te mo gen werken, die de schuur redelijk dicht in de buurt van zijn woonhuis had, mochten ze daar gebruik van de wc maken, maar in de meeste gevallen was dat niet het geval. Nee, als je dat hoort, dan klinkt dat niet leuk in je oren". Winterjas Uit de eerste gesprekken blijkt dat veel vrouwen het geld dat zij verdienden gebruikten om extra dingen te kopen, zoals nu ook nog het geval is. "Maar die extraatjes waren een winterjas voor de kinde ren, schoenen of andere zeer nood zakelijke dingen. Een 'luxe' die ze zich anders niet konden veroorlo ven. Vaak waren ze dan ook uren in touw. Soms wel drie keer op een dag en daar tussendoor verzorgden ze de kinderen. Datzelfde verhaal hoor je van de vrouwen van de bol- lenboeren, oök zij waren vele uren in touw". LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN G.J.P.J. Bolland, professor in de filosofie aan de Leidse universi teit van 1896 tot aan zijn dood in 1922, was zonder twijfel de meest schilderachtige man die de uni versiteit destijds herbergde. Hij was meer een soort magiër dan een Filosoof. De meesten van zijn collega's namen hem niet seri eus, maar jonge mensen in het hele land aanbaden hem. Die aanbidding kon vreemde vormen aannemen. Zo had Bol land uitzonderlijk malle, negatie ve opvattingen over katholieken, vrouwen en joden. Toch zaten er onder zijn gehoor steeds meer mensen die verzaligd luisterden naar de tegen hen gerichte scheldkanonnades. Bolland had niet de meest voor de hand liggende voorgeschiede nis voor een professor. Hij werd in 1854 in Groningen geboren als zoon van een veldwachter. Zijn vader stierf toen Bolland nog jong was en hij heeft daardoor een zeer armelijke jeugd gekend. Als jongen van veertien v/ordt de latere geleerde een soort kort verband vrijwilliger in het leger. Hij tekent voor tien jaar als ka nonnier bij het tweede regiment vestingartillerie te Schoonho- Maar Bolland was een driftkop van de eerste orde en woedend over het onrecht dat een vriend van hem was aangedaan geeft hij eens een van zijn superieuren een enorme dreun. En dit was niet de eerste moeilijkheid die hij met de legerleiding had. Wel de ernstigste. Het kwam hem op driejaar kruiwagenstraf te staan, een soort werkverschaffing, wat betekende dat hij van 1873 tot 1876 moest brommen in het Pest huis in Oegstgeest, dat in die tijd een militaire strafgevangenis Bolland heeft er zijn tijd nuttig gebruikt. Hij schijnt er zijn drift wat te hebben leren beheersen, al was dat slechts oppervlakkig, en maakte tevens veel gebruik van de mogelijkheid tot zelfstu die. Twee maanden na zijn vrijla ting behaalt hij het onderwijzers- Onderwijzer Van 1877 tot 1879 is hij onder wijzer op de dorpsschool in Kat wijk aan Zee. Intussen blijft Bol land doorblokken. Gotisch, An gelsaksisch en Oud-Hoogduits, hebben zijn belangstelling. Ook schrijft hij een artikel over 'Het dialect der stad Groningen' waarmee hij de aandacht trekt van professor Cosijn. Deze ont fermt zich over hem en spoort hem aan om zijn studies voort te zetten. Bolland gaat dertien maanden naar Engeland en haalt in 1880 het MO examen Engels. Het daaropvolgende jaar vertrekt hij naar Indonesië waar hij vijftien jaar leraar is in Batavia. Pas daar vormt hij zich tot filosoof. Eenmaal weer in Nederland bemoeit Bolland zich met van al les en nog wat. Hij raakt in een enorme pamflettenstrijd met Schaapman, met de vrijmetse laars, eigenlijk met alles wat hem niet zint. En bijna niets zint Bol land, want bijna alles en iedereen vindt hij dom. En dan, op 29 april 1908, schrijft hij een stuk in Het Vader land waarbij hij niet tegen iets is, toone dan de brave grote hoop, gevoelt de ondergeteekende zich verplicht bij deze openlijk te ver klaren dat hij de beweging tegen de bordeelen weerzinwekkend, verkeerd en bederfelijk acht, en volgens hem de West-Europee- sche Maatschappij onzer dagen, die bij onbelemmerde voortte ling niet bestaan kan, goed inge richt niet zonder bordeelen, maar in het bezit van verbeterde, behoorlijk bewaakte en nagega ne bordeelen zou moeten zijn. Niet voor gehuwden, die er even weinig behooren te komen als zij den moed moesten hebben er openlijk tegen te keer te gaan, maar voor ongehuwden. Als me destanders in dezen der gehuw den wekken vrijgezels de ver denking, óf schijnheilig, öf ge slachtelijk waardeloos, en moge lijk zelfs verkeerd te ?ijn. Het hu welijksleven is het zedelijk leven en betrekkelijk onzedelijk is al tijd en overal het leven van ge slachtelijk niet waardelooze on gehuwden, doch beter dan een 'verkeerde' of 'zichzelf bezoede lende man' man is altoos nog een gewoonweg 'onzedelijke' man.' Schijnheilig Nu wil ik niet stilstaan bij het krakeel dat dit krantenstukje los maakte. Liever vraag ik me af waarom Bolland dit stuk schreef. Natuurlijk, schijnheilig was een groot deel van de 'weg met de bordeelen' beweging in Bollands tijd wel. Bovendien was Bolland een volgeling van de Duitse Filo soof Hegel en die denker was in staat om de werkelijkheid en het ideaal zo dicht bij elkaar te bren gen dat er bijna geen verschil Professor Gerardus Johannes Petrus Josephus Bolland. In Gronin gen geboren op 9 juni 1854 en professor in de filosofie aan de Leidse universiteit van 19 september 1896 tot aan zijn dood, 11 februari 1922. maar daarentegen vóór iets. En dat iets is prostitutie. Bolland bracht er heel Nederland mee in rep en roer. Zijn stukje luidde als volgt: 'Als ambtelijk leraar der wijs begeerte, die er van Staatswege voor wordt betaald dat hij in be- ginselvragen meer waarheidszin meer was. Maar voor een bio graaf is er altijd meer aan de hand dan een al dan niet eerbied waardig denkproces. Bolland was de zoon van een veldwachter die in 1863 was ge storven. Die liet zijn vrouw, An na Maria Madiol, en het enige kind van de vier dat aan een jeug dige dood was ontsnapt, de klei ne Gerard, in behoeftige omstan digheden achter. Mevrouw Bol land hield zich, blijkens het 'pri mitief kohier van den hoofdelij- ken omslag in de gemeente Gro ningen' in leven als koopvrouw in galanterieën. Officieel woonde zij bij haar moeder in de Pelster- straat. Nu kent het bevolkingsregis ter van de gemeente Groningen tussen 1860 en 1870 slechts éën Anna Madiol, de weduwe van veldwachter Bolland. En op 28 januari 1867 besloten burge meester en wethouders van Gro ningen een behuizing aan het Zuiderdiep, lett. G nr. 260, be woond door een Anna Madiol, gelijk te stellen met een bordeel. Was het de moeder van onze Leidse Filosoof, die blijkens schrijven van de commissaris van politie te Groningen aan de burgemeester d.d. 23 januari 1867 'aan personen van beider kunne in hare behuizing gele genheid gaf tot het plegen van ontucht, terwyl zy zelve zich ook aan prostitutie overgaf? En zou dat iets te maken hebben met het suk dat haar zoon veertig jaar la ter in de krant zou laten opne- WILLEM OTTERSPEER Wat de verdiensten betreft mer ken de vrouwen uit de gesprekken dat er nog wel eens vrouwen en meisjes van werkgever verander den. "Als een bollenboer een halve cent per maand meer gaf dan zijn buurman, dan kreeg die de voor keur. Maar daar bleef het toch wel tot beperkt, zo slim waren de boe ren wel. Vaak was het ook zo, dat in het contract dat de baas met de ar beider afsloot er in werd vermeld dat ook de vrouw en de kinderen in het hoogseizoen moesten meewer ken. Op die manier beschikte hij zonder meer over extra krachten en liep hij ook niet het gevaar dat de pelsters naar de buurman ver trokken", vertelt Van den Heuvel. "Maar ook waren er bollenbedrij- ven die beslist niet wilden dat man en vrouw gezamenlijk werkten". Inmiddels is het de vrouwen dui delijk geworden dat het verkrijgen van voldoende gegevens niet zo moeilijk is. Zwaluw: "Het is net een sneeuwbal. Vaak krijg je de raad mee, je moet eens met mijn zuster of de buurvrow gaan praten die weet er veel meer van dan ik. We gaan dan ook letterlijk de boer op en ondanks dat we nog niet eens aan het echte interviewwerk zijn begonnen, hebben we al veel mate riaal verzameld en een redelijk beeld voor ogen hoe er door de vrouwen werd gewerkt". De maand februari is door de vrouwen bestempeld als interview- maand. Dan ook worden de bejaar denhuizen in Voorhout en daarbui ten bezocht. "Uiteindelijk praten we het liefst met vrouwen die kort na de eeuwwisseling in de bollen hebben gewerkt, want toen waren de omstandigheden duidelijk an ders dan bij voorbeeld in de jaren dertig, ofschoon dat ook moeilijke tijden waren". Vrouwen die hun belevenissen aan de onderzoekers kwijt willen kunnen zich aanmelden bij Wil van den Heuvel. Zij is te bereiken on der telefoonnumer 02522-15625. Ook zij die fotomateriaal bezitten kunnen zich opgeven bij Van den Heuvel. "Tot nu toe hebben wij weinig foto's en wat leuke foto's ge ven extra kleur aan het boekje". Politie ontruimt bar Sassenheim SASSENHEIM - De eigenaar van een café aan de Essenlaan in Sas senheim heeft zaterdagnacht de hulp van de politie moeten inroe pen bij het sluiten van de bar. Rond half twee waren nog veel gasten in de bar aanwezig, terwijl de zaak om één uur moet sluiten. De bezoekers weigerden echter de bar te verla ten. De Rijkspolitie stuurde zes poli tiewagens naar de bar. Volgens een woordvoerder van de Sassenheim- se politie waren zo veel politiemen sen opgeroepen, voor het geval er vechtpartijen zouden uitbreken. De politie ontruimde de bar met 'gepast geweld'. HAZERSWOUDE - De leden van de vrijwillige brandweer in Hazers woude krijgen meer geld. De Vere niging van Nederlandse Gemeen ten heeft verzocht de vrijwilligers meer-te betalen omdat de vergoe ding niet in verhouding staat tot het aantal uren dat in het brand- weerschajó wordt geïnvesteerd. Met terugwerkende kracht krijgen de Hazerswoudse brandweerlie den 125 gulden bij de vaste jaarlijk se vergoeding. Deze loopt uiteen van 400 gulden voor een brand wacht tot ruim 6000 voor een com mandant. De vergoeding gaat in per 18 december 1987 met terug werkende kracht tot 1 januari dat jaar. W aarschuwingshek weg: auto in sloot NOORDWIJKERHOUT - Een ver- wijderd waarschuwingshek is er mede de oorzaak van dat zaterdag middag een automobilist uit Wad- dinxveen een bocht in de Ooster duinen miste en in een sloot reed. De 22-jarige man kwam op de Noordwijkerhoutse weg terecht na het passeren van een viaduct onder de S-l (Katwijk-De Zilk). Het is voor de politie nog een raadsel waarom het rood-wit geblokte hek ter plaatse is verwijderd. De be stuurder liep alleen een .nat pak op. MAANDAG 25 JAN. Leiden informatieavond over een na- tuurgidsencursus van het IVN. aan vang 20.00 uur in de Leidse PABO aan het Galgenwater 1. ruilbeurs (voor jeugdige verza melaars) van het comité Tuinstad- wijk/Staalwijk in samenwerking aTvanKSO lezing van het Spiritisch Genoot schap Leiden, dhr. Zwetsloot uit Haarlem over 'Gezichtsdiagnose', aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. open huis bij de Christelijke Ora toriumvereniging Exelcior, vanaf 20.00 uur in gebouw Irene aan de Wassenaar gemeenteraadsvergadering in raadhuis De Paauw, aanvang Zoeterwoude bijeenkomst over herinrichten van de Dorpsstraat, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg. DINSDAG 26 JAN. 19.30 u films: 'De wisselwachter' v; Jos Stelling en 'Julia's geheim' vi Hans Hylkema, aanvang 20.00 u in Lak-Cinema aan de Cleve- ringaplaats. middagvoorstelling 'Frank en Ri ta', aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp gelegenheid tot feliciteren van de heer Snell, van wege zijn 25-ja- rig jubileum, Springschans-school, van 19.00 tot 20.00 uur. Oegstgeest algemene ledenvergadering van de vereniging Haaswijk, aanvang 20.30 uur in t Groot Profijt. WOENSDAG 27 JAN. Woon Ideaal Beurs in de Groen- oordhallen, van 19.00 tot 22.00 uur. kindervoorstelling 'Kat in een vreemd pakhuis' musical van Mies Bouhuys en Joop Stokkermans, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. concert door Herre-Jan Slegen- ga, cello en Herman Uhlhorn, pia no. aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest. 'Sommer' van Philip Grö- n 20.00 en 21.15 uur in het aan de Breestraat. informatiepunt Geemeenschap- pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij de Vereniging Ceentraal Wonen aan de Gerestraat 20. kinden/oorstelling 'De dwerg achter de spiegel' voor kinderen vanaf 6 jaar, aanvang 14.30 uur in het Cultureel Centrum aan de Prin ses Marijkelaan 4. DONDERDAG 28 JAN. derjaan, hoorn en Fransje Dorst, piano, aanvang 12.45 uur in de Ka pelzaal van K&O aan de Oude Vest. klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in ge bouw aan de Beukenschans. klaverjassen bij de Buitengewo nen, aanvang 20.00 uur in de Mu- voorlichtingsavond met als the- Barbara Sneller, aanvang 20.00 uur, Stichting Spel- en Opvoedhuis De Kringloop, in de Sjelter aan de Heemraadlaan. film: 'Falling in love' met Robert de Niro en Meryl Streep, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof, Cor Gor- junct-directrice van het Eiisabeth ziekenhuis, om 10.30 voor patiën ten, om 15.00 uur voor medewer-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8