TAD LEIDEN CDA: Dit college heeft bestaansrecht verloren Banenmarkt met 8000 bezoekers groot succes LEIDSCH DAGBLAD GAB wil job-centrum in binnenstad actief in vrije tijd s MAANDAG 25 JANUARI 1988 Markt volgend jaar wellicht opnieuw gehouden LEIDEN - De banenmarkt in de Pieterskerk heeft zaterdag 8000 be zoekers getrokken. Organisator mevrouw C.J.M. Pluymaekers van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) noemde de markt een suc ces. Volgens haar is de kans groot dat er volgend jaar weer een derge lijk markt, waar 40 bedrijven en in stellingen vacatures aanboden, wordt gehouden. Of bedrijven con creet resultaat hebben geboekt bij het vervullen van hun vacatures moet nog worden afgewacht. Van de bezoekers maakte 23 procent een afspraak voor een sollicitatie. Al direct na het sluiten van de markt, waren de resultaten van een steekproef bekend. Het bleek dat de meeste bezoekers enthousiast waren over de banenmarkt. Uit de steekproef bleek dat 60 procent van de bezoekers het evenement in de Pieterskerk als 'zeer goed' beoordeelden. Slechts drie procent vond de markt 'slecht' en 18 pro cent kwam tot het oordeel 'matig'. De enquête wees eveneens uit dat evenveel mannen als vrouwen de Pieterskerk hadden bezocht. De bezoekers bleken overigens lang niet allemaal zonder werk te zitten. Van de belangstellenden had 43 procent een baan en behoorde 57 procent tot de categorie werklozen. De Pieterskerk werd door rela tief veel hoger opgeleiden bezocht. Dertig procent van de bezoekers had een hbo- of universitaire oplei ding achter de rug. Ook de groep met een lagere opleiding was sterk vertegenwoordigd (42 procent), terwijl 28 procent van de bezoekers tot de middelbaar opgeleiden be hoorde. Verrassing Volgens mevrouw Pluymakers was het relatief kleine aantal men sen met een middelbare opleiding een verrassing voor de standhou ders. "Men had meer mensen uit deze groep verwacht omdat voor hen juist veel banen beschikbaar waren op de markt". Behalve de vacatures die de aan wezige instellingen en bedrijven beschikbaar hadden, bood het ar beidsbureau ook banen aan van bedrijven die niet in de Pieters kerk aanwezig waren. "Voor kleine en middelgrote bedrijven met rela tief weinig vacatures is het niet zo interessant om zich op een banen markt te presenteren", meende Pluymaekers. Het totaal van het aantal banen dat in de Pieterskerk werd aangeboden beliep 3000. Be halve de vacatures van de aanwezi ge bedrijven konden de aanwezi gen ook beschikken over de banen in het bestand van het GAB. Op de banenmarkt waren nogal wat instellingen aanwezig op het gebied van de gezondheidszorg. In deze branche is momenteel veel werkgelegenheid. Ook de vraag naar metaalbewerkers is groot. De aanwezigheid van Fokker in de Pieterskerk wekte wellich enige verbazing. De vliegtuigfabrikant kwam onlangs in het nieuws om dat honderden werknemers ontsla gen moesten worden. Een verte genwoordiger van het bedrijf zei echter nogal wat plaatsen te heb ben voor produktie-personeel. Dat wordt ingezet bij de fabricage van de Fokker 100. Ook zei de woord voerder tientallen mensen te kun nen plaatsen op de bedrijfsschool van Fokker. Heineken was toch naar de Pie terskerk gekomen, ondanks het feit dat de bierbrouwer niet zoveel plaatsingsmogelijkheden heeft. "De brouwerij aan de Stadhou derskade in Amsterdam wordt ge sloten en dat betekent dat er nogal wat personeel naar Zoeterwoude wordt overgeplaatst. Wij hebben wel wat mogeijkheden voor admi nistratief personeel op hbo- of mbo-niveau, maar op dit moment nauwelijks behoefte aan produk- tie-medewerkers", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Symbolisch De banenmarkt werd zaterdag ochtend symbolisch geopend met de ondertekening van een arbeids contract tussen de Leidse groot handel in drank, Boonekamp, en Bij na zestig procent iemand die al langere tijd werkloos was geweest. De man had zijn baan mede te danken aan de stimule- rings maatregelen van de overheid om langdurig werklozen in dienst te nemen. In zijn openingstoespraak wees mr. F.H.A.M. Kruse, directeur-ge neraal voor de arbeidsvoorziening, de aanwezigen nog eens op de zorg van het arbeidsbureau voor deze categorie. "Dat is geen appel op de liefdadigheid of de sociale bewo genheid van werkgevers. Dat is een heel markt-relevante bezigheid met interessante aanbiedingen, waarbij het arbeidsbureau de aan loopkosten overneemt die bij een herintreding van een langdurig werklozen kunnen optreden". Kruse wees er op dat uit een re cent onderzoek is gebleken dat de meeste werkgevers die een langdu rig werkloze in dienst nemen na drie maanden niet eens meer wis ten dat hun medewerker tot die ca tegorie had behoord. De topambte naar riep werkgevers dan ook op geen onnodige selectiviteit te be trachten. Leidenaar (34) verdacht van brandstichting Aagtenstraat LEIDEN - Een 34-jarige Leidenaar is vannacht opgepakt wegens moedwillige brandstichting. De man had omstreeks middernacht in de Sint Aagtenstraat benzine uit een daar geparkeerde bromfiets la ten lopen en dit in brand gestoken. Daarbij vloog ook de brommer in brand. Tevens werd de gevel van het Rotancentrum op de hoek van de Nieuwe Beestenmarkt bescha digd. Voorbijgangers die het zagen ge beuren, grepen de man vast en brachten hem naar een nabijgele gen café. Daar werd de man aan de te hulp geroepen politie overgedra gen. De bromfiets werd totaal ver nield. Jongen gewond op Stationsplein LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Lisse is zaterdagavond met hoofd letsel naar het Academisch Zieken huis gebracht. De jongen stak bij het Stationsplein ter hoogte van het NZH-busstation de rijweg over, maar zag een auto, bestuurd door een 23-jarige Leidenaar, niet aan komen. De Leidenaar remde ste vig, maar kon niet verhinderen dat de Lissenaar op de motorkap klap te. Vrouw gewond na aanrijding LEIDEN - Een 27-jarige vrouw is zaterdagavond met nekletsel naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht, nadat de auto waarin zij zat op de Hooigracht frontaal tegen een andere wagen was gebotst. De 27-jarige Leidenaar die de au to bestuurde, haalde op de Hooi gracht een andere wagen in en kwam daarbij op de andere weg helft terecht. Daar kwam op het zelfde moment een auto, bestuurd door een 37-jarige Leidenaar, uit een parkeervak gereden. Beide au to's klapten frontaal tegen elkaar. De bestuurders liepen geen letsel op. Mannen grijpen tasjesrover LEIDEN - Twee Leidenaars van 24 jaar oud hebben zaterdagmiddag in de Surinamestraat een 17-jarige Noordwijkerhouter opgepakt en aan de politie overgedragen. De jongen had samen met een vriend getracht een vrouw van haar hand tas te beroven. De vrouw was zo hardhandig aangepakt, dat zij kwam te vallen. Toen de twee Leidenaars dit za gen gebeuren, grepen zij in, waar op de twee tassendieven de benen namen. De Noordwijkerhouter wisten zij te overmeesteren, hoe wel hij hun met een mes bedreigde. Zij konden hem overdragen aan twee gealarmeerde politie-agen- ten. De vrouw was intussen, waar schijnlijk door angst bevangen, weggevlucht. De politie verzoekt haar contact op te nemen met het politiebureau. Man bedreigt twee agenten met broodmes LEIDEN - Bij een huiselijke ruzie in de Van Lennepstraat heeft een 34-jarige Leidenaar twee politie mensen met een mes bedreigd. On der het roepen van "Ik snijd jullie je strot af', rende hij de te hulp ge roepen politie achterna. De agen ten hebben vervolgens tien minu ten op de man ingepraat om hem tot bedaren te brengen. Dat-lukte uiteindelijk en de man gooide het broodmes weg. Hij is meegenomen naar het bureau. Uit de woning is, uit voorzorg, ook een groot kapmes weggehaald. 'Steeds vaker conflicten tussen PvdA en WD' LEIDEN - Vijftig ex-werknemers van Adler kwa- plaats. Een van de onderdelen van de expositie is nij- men zaterdag in het oude fabrieksgebouw aan de Roo- verheid en industrie. De fotograaf Hannes Wallrafen sevelt-straat bijeen voor de voorbereiding voor een ex- maakte met hulp van de 50 ex-werknemers een serie positie. Deze tentoonstelling over de stad Leiden en foto's voor dit onderdeel van de tentoonstelling, haar inwoners heeft in juni in het Waag-gebouw (foto Henk Bouwman» LEIDEN - CDA-leider J. Walen kamp vindt dat het college van B en W geen bestaansrecht meer heeft nu PvdA en WD steeds va ker van mening verschillen over belangrijke politieke zaken. Walen kamp constateert dat de conflicten zich niet alleen tussen de twee par tijen maar ook tussen de wethou ders en hun fractiegenoten voor doen. PvdA en WD dragen op de ze wijze ongewild bij aan het open breken van het verstarde politieke machtsblok in de raad, stelt Walen kamp vast: "Daarmee worden de democratische verhoudingen in de Leidse gemeenteraad terugge bracht". Walenkamp schrijft dit in een jaarverslag van de CDA-fractie dat dezer dagen verscheen. Op een aantal hoofdpunten heb ben zich de afgelopen maanden conflicten in het college voorge daan. Zo konden PvdA en WD het niet eens worden over bijvoor beeld het personeelsbeleid voor vrouwen, de Breestraat, de aan koop van woningen aan de Mors- weg en de gemeentegaranties. Een conflict over de erfpacht lijkt in het verschiet te liggen. Walenkamp ziet de toenemende onenigheid tussen de collegepartij en als een hoopgevende ontwikke ling. Er liggen kansen voor het CDA, schrijft hij, dat door steun te verlenen aan een van beide colle gepartijen 'een groter rendement uit haar standpunt kan halen dan op grond van haar positie en raads- zetels mag worden verwacht'. Het CDA moet zich echter niet laten verleiden hier misbruik van te ma ken, vindt Walenkamp. De groot ste oppositiepartij kiest nadrukke lijk niet voor de rol van 'het tegen zijn omwille van het tegen zijn' maar wil haar constructieve opstel- LEIDEN - Het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) wil op korte termijn een Job-centrum in de bin nenstad van Leiden realiseren. In dat centrum (directeur Tibbe: "Vergelijk het met een telefoon- winkel") wil het GAB een over zicht geven van de beschikbare va catures. Bovendien zal er informa tie worden verschaft over de scho lingsprojecten die het arbeidsbu reau geeft. Met het oprichten van een Job centrum beoogt het GAB vooral werkenden te attenderen op vaca tures. Volgens Tibbe bereikt het ar beidsbureau de groep mensen met een baan nog onvoldoende. "Som mige bedrijven vragen personeel dat zo hoog gekwalificeerd is, dat het alleen wordt gevonden in de groep die al werk heeft. Als zo'n va cature wordt vervuld, ontstaat er weer beweging op de arbeids markt. Vergelijk het met een knik- kerbak; als er een knikker wordt weggehaald, verschuiven er 15 an deren". n» 'iaak oeew 'r 'OFTReiN A ONS ar: Spanje De bijeenkomst van het Ne derlands Instituut Voor Volks ontwikkeling en Natuurvrien- denwerk (NIVON), In de Pe truszaal aan de Lammen- schansweg, wordt niet maan dag gehouden, zoals wij zater dag abusievelijk vermeldden, maar dinsdag. Tijdens de bij eenkomst wordt door C. Benard uit Amsterdam een lezing gege ven over het 'Andere Spanje'. De lezing wordt toegelicht met dia's. Aanvang 20.00 uur. Lezers schrijven Bouwen (2) In deze krant van 19 januari jl. staat een verslag van een inspraakavond die de gemeente Leiden had be legd in de aula van de Reinwardt Academie over de plannen om een aantal plantsoentjes e.d. te bebou wen. Wethouder Peters gaf als schot voor de boeg dat het bij de defini tieve besluitvorming over de wo ningbouwplannen zal gaan om de kracht van de argumenten en niet om de aantallen mensen die tijdens inspraakbijeenkomsten komen op dagen. Voor wethouder Peters is het kennelijk gemakkelijk dit massale verzet van bewoners de kop in te drukken, omdat hij - als voorstan der van de plannen - met zijn amb tenaren de kracht van de argumen ten gaat beoordelen. Maar in een democratie gaat het altijd om de Gehandicapten protesteren tegen trein LEIDEN - Gehandicapten uit Lei derdorp hebben vanmorgen gepro testeerd tegen de keuze van de Ne derlandse Spoorwegen voor een nieuwe type trein, dat volgens de gehandicapten net zo slecht toe gankelijk is als het oude. In het ka der van de landelijke actiedag die wordt georganiseerd door de Ge handicaptenraad, zijn er op het Leidse station handtekeningen op gehaald die naar het ministerie van verkeer en waterstaat worden ge stuurd en andere instanties die in vloed hebben op de keuze van de nieuwe trein. De gehandicapten zijn verbolgen over de halsstarrigheid van de NS om treinen te kiezen die geen in gang hebben die gelijkvloers is met het perron. Volgens de gehan dicapten kost een dergelijke aan passing een gering bedrag. Zij wij zen erop dat niet alleen gehandi capten profiteren van een lage vloer. Ook mensen die slecht ter been zijn, moeders met een kinder wagen en ouderen zijn bij een ge makkelijk toegankelijke trein ge baat. meerderheid. Als de meerderheid tegen is - en in het geval van de inspraakavond in de aula van Rein wardt is dat overduidelijk - dan komt de dictatuur om de hoek kij ken als de wethouder zijn plannen doorzet. Daarom gemeentebestuur van Leiden: let op uw democrati sche besluitvorming. J. van Straten, Melchior Treublaan 38, 2313 VH Leiden. ling in de gemeenteraad voortzet ten. Oprisping Walenkamp komt in zijn verslag terug op de 'ondermaatse opris ping' van PvdA-wethouder Borde- wijk waarin hij vaststelde dat het CDA er alleen op uit is om 'na de kerk de baantjes te verdelen'. Die opmerking berust volgens Walen kamp op een misverstand omdat in de praktijk is gebleken dat juist de PvdA tracht de baantjes in het stadhuis onder haar leden te verde len. In het verslag staat: "De uit spraak van Bordewijk is verba zingwekkend gezien het relatief grote aantal PvdA-raadsleden en fractie-assistenten dat tot ambte naar van de gemeente Leiden werd benoemd". laat Walenkamp weten geen namen te willen noe men omdat hij de deskundigheid van de betrokken ambtenaren niet ter discussie wil stellen. "Maar als ik zo'n opmerking van Bordewijk voor mijn kiezen krijg, denk ik, kijk eerst maar eens naar de fei ten". Volgens Walenkamp heeft het benoemingenbeleid van de laatste jaren ertoe geleid dat met name de leidinggevende functies door ambtenaren van een progres sieve signatuur worden vervuld. Er is volgens Walenkamp sprake van een eenzijdige samenstelling. Hij vindt dat er evenals bij burgemees tersbenoemingen naar een even wichtige samenstelling moet wor den gestreefd die een afspiegeling is van de politieke verhoudingen binnen het stadsbestuur. ADVERTENTIE DENKT AAN RECLAME? Neem dan eens vrijblijvend contact op met Jan de Wilde. Directeur van het enige erkende reclamebureau in Leiden. Telefoon 071 -143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7