Massale protesten in steden Israël Nederland ligt dwars in EG- landbouwoverleg Tegen harde optreden leger Media VS vergelijken Israël met Zuidafrika Manigat tot president Haïti 'gekozen "W1 Nicaraguaanse leiders tegen optreden Ortega Britse liberalen vóór fusie MAANDAG 25 JANUARI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (AP) - De kogels en de knuppels waarmee Israëli sche soldaten optreden tegen Pa- lestijnen in de bezette gebieden zorgen ook voor flinke deuken in het imago van het land in de Vere nigde Staten. Sommige media zijn daarbij bepaald niet voorzichtig en vergelijken Israël met Zuidafrika. De grote omroepen besteden al zes weken lang uitvoerig aandacht aan de ongeregeldheden in de Gaza- strook en op de Westoever. Sommige Amerikaanse media zien overeenkomsten tussen het lot van de 1,4 miljoen Palestijnen en van de zwarte bevolking in Zuid afrika. De omroepmaatschappij ABC zette in een vijf minuten du- TEL AVTV (GPD/AP) - Op verschillende plaatsen in Israël is het afgelopen weekeinde re"d r'lmw®'"op massaal gedemonstreerd tegen het harde optreden van het leger in de bezette gebieden. In "n 'r r" Rn ma Nazareth verzamelden zaterdagmiddag ruim 20.000 Israëlische Arabieren zich voor een mars door de stad. Aanzienlijk kleiner was de betoging van Vrede Nu, een progressieve kingen opgesomd die beweging van joden en Arabieren, zaterdagavond in Tel Aviv. De optochten verliepen J~~ vreedzaam. De demonstranten in Nazareth droegen zwarte plakkaten met zich mee waarop de 38 namen van de bij de opstand omgekomen Palestij nen stonden vermeld. Luidkeels riepen ze de Israëlische regering op een eind te maken aan de dodelijke schietpartijen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever, aan de deportaties en aan het afranse- (foto AP) MEXICO (GPD) - De voorspellin gen van de Haïtiaanse oppositie zijn uitgekomen. De regerende mi litairen hebben de omstreden ver kiezingen van vorige week zondag gebruikt om de conservatief gezin de Lesly Manigat naar het presi dentiële paleis te dragen. Volgens de gisteren bekendge maakte cijfers heeft Manigat meer dan de helft van de stemmen be haald. Het gaat om een absolute meerderheid, die een tweede stem busronde overbodig maakt. Mani gat zal op 7 februari, precies twee jaar na het vertrek van de Duvalier- tirannie, officieel worden beëdigd door generaal Henri Namphy, het huidige staatshoofd. Volgens de officiële cijfers zou den er vorige week zondag meer dan één miljoen Haïtianen hebben gestemd, een opkomst van zo'n 35 procent. De verkiezingen werden geboycot door de belangrijkste lei ders van de oppositie. Het ging daarbij om een protest tegen het feit dat generaal Namphy de orga nisatie van de stembusslag naar zich toe had getrokken, nadat de onafhankelijk georganiseerde stembusslag van vorig jaar novem ber was gesmoord in een bloedbad. Buitenland kort Beleg opgeheven De pro-Syrische sji'itische Amal- beweging in Libanon heeft giste ren een eind gemaakt aan het zes tien maanden durende beleg van het Palestijnse kamp Rasjidiyeh nabij de havenstad Tyrus. De lei der van de Amal kondigde vorige week woensdag eveneens de op heffing van het beleg van de kam pen Sjatila en Bourj el-Barnjeh na bij Bay rut aan. Dit als eerbewijs aan de Palestijnse inwoners van de door Israël bezette gebieden. INF-raketten De middellange-afstandsraket- ten die in de DDR en Tsjechoslo- wakije staan opgesteld, zullen eer der worden verwijderd dan de be doeling was. De Oostduitse staats- en partijleider Honecker maakte dat zaterdag bekend. Vorige maand sloten de Verenigde Staten en de Sovjetunie een verdrag over de afschaffing van de middellange- BRUSSEL (GPD) - Nederland en len met houten knuppels van orde verstoorders. Verder eisten zij te rugtrekking van de veiligheids troepen uit bezet gebied. Het Arabische parlementslid voor de Arbeiderspartij Abdel Wahab Darousha kondigde bij de ze gelegenheid zijn aftreden aan. Naar zijn zeggen uit protest tegen de ijzeren-vuist-politiek van diens partijgenoot en minister van defen sie Rabin. De communistische bur gemeester van Nazareth Tawfik Ziad zei in een toespraak dat de Pa lestijnse rebellie heeft bewezen dat de Israëlische bezetting niet kan voortduren. „Het Palestijnse volk zal met niets minder akkoord gaan dan een onafhankelijke Palestijnse staat naast Israël", aldus de burge meester die eveneens een zetel in het parlement heeft. PLO-leider Arafat heeft in een in terview bij VARA's Achter het Nieuws het optreden van Israël vergeleken met dat van de nazi's te genover de joden. „Zij doen het zelfde tegenover onze kinderen en ons volk," zei Arafat. De leider van de Palestijnen beschuldigde Israël er verder van de aantallen doden en gewonden te rooskleurig voor te stellen. De rellen zouden de afgelopen weken niet aan 38 Palestijnen het leven hebben gekost, maar aan 85, zei hij. Daarnaast heeft het Israëli sche leger nog eens 7000 Palestij nen opgesloten in 'concentratie kampen', aldus Arafat. Voor een verklaring verwees hij naar de 'Is raëlische militaire junta'. „Kunt u -zich voorstellen dat een groep be schaafde mensen, een kabinet van een beschaafd land, instemt met zoiets? Dat ze openlijk zeggen met ijzeren vuist op te zullen treden te gen vrouwen en kinderen", zei hij. Op een speciale bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken van de Arabische Liga in Tunis heeft Arafat de afgelopen dagen steun gezocht voor de Palestijnse opstand in de bezette gebieden. Veel meer dan mondelinge steun werd hem echter niet toegezegd. De onrust in Gaza en op de Westoever duurde ook het afgelo pen weekeinde voort, zij het in ver minderde mate. Voor het eerst in twintig jaar gelastte het leger een uitgaansverbod voor Palestijnse dorpen in de directe omgeving van Jeruzalem. Defensieminister Rabin ver klaarde gisteravond dat de geweld dadigheden in bezet gebied afne men. Maar hij was ér niet gerust op dat de Palestijnse revolte definitief onder controle is te krijgen. Vol gens Palestijnse leiders is dat zeker niet het geval. „De strijd gaat door, tot het einde", aldus een prominen te Palestijn in Oost-Jeruzalem. Premier Shamir is bereid tot overleg met Arabische leiders, maar hij blijft gekant tegen een in ternationale conferentie over de Palestijnse onrust in bezet gebied. Shamir zei dit gisteren tegen twee bezoekende joodse leiders uit de VS die de premier boodschap pen overhandigden van de Jordaanse koning Husayn en de Egyptische president Mubarak. Beide Arabische staatshoofden de den daarin een klemmend beroep op Shamir om in te stemmen met internationaal overleg. Volgens een medewerker van Shamir deed Mubarak in zijn brief een uitgewerkt voorstel om een in ternationale conferentie voor te be reiden. De Palestijnen in de bezette gebieden zouden moeten beloven om gedurende een half jaar af te zien van geweld en protestacties te gen Israël. De Israëlische regering zou in die periode moeten afzien van de bouw van nieuwe nederzet tingen in bezet gebied. Shamir heeft niet rechtstreeks op Mubaraks oproep willen reage ren. Hij zei dat een internationale conferentie alleen maar kan leiden tot de stichting van een Palestijnse staat en de terugtrekking van Israël uit bezet gebied, waar zijn Likud- partij fel tegen is. onderdrukkende maatregelen in Zuidafrika en Israël. Punt voor punt werden gelijkluidende beper- beide lan den van kracht zijn. Presentator Peter Jennings begon zijn uitzen ding met: „De Israëliërs en de Zuidafrikaanse regering hebben één ding onmiskenbaar gemeen: beide heersen zij over grote bevol kingsdelen die een inferieure sta tus hebben." Deze opmerking viel fout bij het Israëlische ministerie van buiten landse zaken in Jeruzalem en bij de Israëlische ambassadeur in Was hington en een fel protest volgde. Om het imago van Israël een beetje op te vijzelen kwam ambas sadeur Moshe Arad onlangs naar New York waar hij ging praten met de leiding van de grote omroep- maatschappijen en journalisten. „Ik heb hen laten weten dat derge lijke fragmenten de pogingen voe den van onze Arabische tegenstan ders ons af te schilderen als een pa- riastaat," zei hij. De hoogste ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken, Yossi Beilin, voegde daar aan toe: „Er is niets minder eerlijk dan Is raël met Zuidafrika te vergelijken." Ook Beilin was speciaal naar New York en Washington gereisd om te praten met vertegenwoordigers van de media en Amerikaanse joodse leiders. „Israël is een open democratie, de enige in het Mid denoosten", aldus Beilin. Overi gens geldt in de bezette gebieden waar de onrust zich voordoet het militaire gezag. De Israëlische inspanningen ten spijt blijft de werkelijkheid echter zoals hij is. Joyce Starr, deskundi ge van het Nabije Oosten aan het Centrum voor Strategische en In ternationale Studies in Washing ton zegt: "Er is niet zoveel wat ze kunnen zeggen. Het is geen kwes tie van public relation, het is een zaak van een onhoudbare reali teit". Starr is onlangs teruggekeerd van een bezoek aan Israël en merk te op dat de Israëliërs zich ernstige zorgen moeten maken en dan niet over hoe het er uit ziet „maar wat er met hun maatschappij gebeurt en hoe dit overkomt bij Israëls buiten landse vrienden." Marvin Kalb, directeur van het Centrum voor Pers en Politiek in Harvard zegt dat Amerikanen Is raël zien als een „westelijke demo cratie en verwachten dat daar de zelfde normen worden toegepast als in hun eigen land. Dat is niet eerlijk. De Verenigde Staten zijn een machtige, veilige natie. Israël wordt omringd door vijanden." Kalb is zelf een oud-televisiecor respondent en zegt dat het effect van televisiebeelden een „weer klank hebben die boven en voorbij het beeld en de gebeurtenis zelf gaan." Deze gevolgen frustreren de Is raëlische vertegenwoordigers: „Hoe vecht je tegen deze beelden? Zelfs de beste voorlichtingscam pagne is daar niet tegen opgewas sen", aldus de woordvoerder van de Israëlische ambassade in de VS Yossi Gal. Demonstranten dragen onder mee gedood?" n Nazareth, die protesteren tegen het optreden van het Israëlische leger tegen de Palestijnen, r dit bord met zich mee waarop te lezen staat: 'Rabin, hoeveel Palestijnen heb je deze maand VS-satellieten beschadigd door laseraanvallen WASHINGTON (UPI) - Ameri kaanse veiligheidsdiensten zijn ervan overtuigd dat aanvallen met lasers door de Sovjetunie schade hebben aangericht aan zeer moderne Amerikaanse spionagesatellieten, die de taak hebben de lanceringen van ra ketten en ruimtevaartuigen vanaf de grote ruimtebases in de SU te observeren. Dit is uit regeringsbronnen in Washing ton vernomen. De Russen hebben volgens de bronnen aanvallen met lasers vanaf de Aarde uitge voerd om Amerikaanse opti sche apparatuur onbruikbaar te maken. Gevreesd wordt dat andere verkenningssatellieten binnenkort in gevaar komen omdat er op afgelegen plaatsen in de Kaukasus zes nieuwe sta tions worden gebouwd, waar vandaan laseraanvallen kun nen worden uitgevoerd.. De Verenigde Staten hebben als reactie op de operaties van Sovjet-zijde de transmissie van gegevens van Russische satel lieten over Amerikaanse wa- penproeven verstoord. De bronnen spraken van de eerste schermutselingen van het „Starwars-tijdperk", het tijd perk van verdedigingssyste men in de ruimte. De bronnen gaven toe dat ook het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft geoefend met aanvallen met laserstralen op Sovjet ruimteveren. overweldigende meerderheid haar de sociaaldemocraten een soortge- steun gegeven aan een fusie met de Sociaaldemocratische Partij die het verdeelde kiezerspotentieel tussen Thatcher en Labour moet verenigen tot een derde macht in de politiek. lijke bijeenkomst, en als de fusie ook daar wordt aangenomen, zal het totale ledenbestand van beide partijen nog om zijn mening wor den gevraagd. Partijleider David Steel had de Liberalen gevraagd het voorstel ruim boven de vereiste verhouding van 2 tegen 1 stemmen te steunen. NEW YORK (Rtr/AP/AFP) - De or thodoxe krachten binnen de Nica raguaanse leiding zijn fel gekant te gen president Ortega's steeds ver dergaande concessies om het vre desproces in zijn land van de grond te krijgen. Dit heeft de Amerikaan se krant, de New York Times, giste ren bekend gemaakt. Volgens de krant vinden de or thodoxe krachten dat president Or tega de laatste tijd teveel tegemoet komingen doet om het vredesplan kans van slagen te geven. De afge lopen maanden nam Ortega beslis singen die aanvankelijk in het raam van de Sandinistische poli tiek voor onmogelijk werden ge houden. Tot voor kort stelde de Ni caraguaanse regering zich in de strijd tegen de anti-Sandinistische opstandelingen, de Contra's, on verzoenlijk op. Ortega kwam ech ter de opstandelingen steeds meer tegemoet. Eén van de jongste be sluiten van de president, een ak koord over rechtstreekse onder handelingen met het verzet, zou binnen de regering de ergernis over Ortega's eigenmachtige optre den hebben doen toenemen. Nicaragua heeft het afgelopen weekeinde acht Latijnsamerikaan- se landen dringend verzocht waar nemers te sturen. Deze zouden moeten controleren of het land zich aan de voorwaarden van het Middenamerikaanse vredesplan houdt alvorens het Amerikaanse Congres zich over nieuwe financië le hulp aan de Contra's buigt. De Nicaraguaanse minister van onderwijs, Cardenal, die als per soonlijk afgezant van president Or tega een bezoek aan Venezuela bracht, zei dat Colombia, Mexico, Panama, Argentinië, Uruguay. Peru en Brazilië worden gevraagd als waarnemers op te treden. De acht Latijnsamerikaanse landen maken deel uit van een verificatie- commissie waarover wordt gespro ken in het plan dat op 7 augustus door de vijf Middenamerikaanse MAWAD - Iraanse troepen trekken over de besneeuwde heuveltoppen van de Mawadregio. Zij wisten dit gebied half januari op de Iraakse strijdkrachten te veroveren in de nu al zeven jaar durende oorlog die aan beide zijden enkele honderduizenden slachtoffers heeft geëist. Het afgelopen weekeinde vielen Iraanse kanonneerboten weder om enkele tankers in de Golf aan. Ondertussen hebben Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië overeenstemming be reikt over samenwerking bij het opruimen van mijnen in de Perzische Golf. (foto ap> presidenten in Guatamala werd on dertekend. In Managua deden zich eind vo rige week ongeregeldheden voor bij een gebouw waar de oppositie is gezeteld. Jongeren gooiden stenen door de ramen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken waren de rellen om een ongeoorloofde de monstratie te houden. In het ge bouw was een bespreking aan de gang met familieleden van politie ke gevangenen over de door de re gering afgekondigde amnestie- maatregel. Volgens de New York Times heeft een belangrijke Nica raguaanse regeringsfunctionaris verklaard dat de betogers waren opgetrommeld door Sandinisti sche leiders. President Ortega zou van deze beslissing evenwel niet op de hoogte zijn gebracht. In het kader van de Amerikaanse financiële hulp aan de Contra's heeft president Reagan zich uitge sproken voor een onmiddellijk uit te keren bedrag aan humanitaire hulp. Het geldbedrag zou verge zeld moeten gaan van militaire steun (vijftig miljoen dollar). Op 3 februari stemt het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden over Reagans voorstel. Negentig doden bij ontsporing trein in China PEKING (AP) - In het zuiden van China is gisterochtend een snel trein uit de rails gelopen. Bij het ongeluk, de zesde grote verkeers- ramp binnen enkele weken, vielen 90 doden en 66 ernstig gewonden, aldus het officiële persbureau Xin hua. Bij de vijf andere ongelukken kwamen in totaal 175 personen om. De expresse-trein van Kunming naar Shanghai ontspoorde door nog onbekende oorzaak tussen de stations Qiewu en Dengjiacun. Het is niet bekend of er buiten landers zijn onder de doden en ge wonden. Waarnemend premier Li Peng heeft extra manschappen van leger en politie naar de plaats van de ramp gestuurd om hun collegajs ter plaatse te helpen. Er is een offi ciële commissie ingesteld die een onderzoek moet uitvoeren naar de oorzaak van de ramp. De afgelegen provincie Yunnan is één van de minst ontwikkelde van China. De provincie is voor buitenlanders grotendeels verbo den terrein vanwege de aanwezig heid van veel militaire bases langs de lange grens met Vietnam, waar zich herhaaldelijk incidenten voor doen. SCARGILL - De marxistische lei der van de Britse mijnwerkers, Ar thur Scargill, is gisteren met een kleine meerderheid herkozen als voorzitter van de mijnwerkers- bond NUM. Scargill, een onverzet telijke tegenstander van het beleid van de regenng-Thatcher. behaal de bij de verkiezing in Sheffield slechts 53 procent van de stem men. Zijn conservatieve tegenstan der John Walsh bleef steken op 47 procent. afstandsraketten (INF). Onlusten Politie en leger hebben gisteren in de havenstad Chittagong in Bangladesh geschoten op deelne mers aan een anti-regeringsmars. Tien personen kwamen om het le ven en vierhonderd werden ge wond. Het is het ergste voorval van politieke geweldpleging sinds de grote oppositiepartijen in novem ber van het vorig jaar een campag ne op gang brachten voor het ten val brengen van de regering van president Ershad. Kurden Een storm van kritiek is in Tur kije opgestoken na een toespraak van een Istanboelse afgevaardigde van de oppositionele sociaaldemo cratische partij in het Turkse parle- Het landbouwdossier draait om ment. Het was een pleidooi voor de beperking van de overproduktie het respecteren van de rechten van van vooral graan en oliehoudende de Kurdische minderheid in het zaden. Een meerderheid is ervoor zuidoosten van het land. om maatregelen te nemen als de Groot-Brittannië hebben gisteren verhinderd dat de EG-landbouw- ministers het nu al volledig eens zouden worden over een pakket met voorstellen voor de sanering van het Europese landbouwbeleid. De twee landen kwamen op twee hoofdpunten van het pakket niet tot overeenstemming met de ande re tien landen. Na twee dagen over leg in de landbouwraad verraste EG-landbouwcommissaris An- driessen een deel van de ministers met vergaande tegemoetkomingen aan West-Duitsland. door Hans de Bruijn graanproduktie boven de 180 mil joen ton per jaar uitkomt. Londen en Den Haag vinden dat, met Euro pees landbouwcommissaris An- driessen, te veel. Zij willen bij 158 miljoen ton stappen ondernemen, wat al drie miljoen meer is dan het oude commissievoorstel. Ook liggen Nederland en Groot- Brittannië dwars over de omvang van de maatregel om de produktie van oliehoudende zaden te beper ken. De meerderheid is gezwicht voor het Duitse voorstel om bij elk procent produktie-overschrijding de prijzen met 0,4 procent te verla gen. Maar de Commissie en de twee andere landen willen dan een verlaging van minstens een half procent en liever zelfs een heel pro cent. Toch zeggen waarnemers dat de twaalf landbouwministers in het afgelopen weekeinde het grootste deel van de problemen hebben op gelost. Volgens de Westduitse mi nister Kiechle, voorzitter van het beraad, is „een enorme stap voor waarts" gedaan. Kiechle zei dat de extra EG-topconferentie van 11 en 12 februari nu in elk geval niet meer op landbouwproblemen hoeft vast te lopen. Voor alle hoofdpunten van het pakket zijn wisselende meerderhe den te verwachten. Maar omdat de Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur, aan de kant van Ne derland en Groot-Brittannië staat zijn die nu nog niet definitief uitge sproken. De ministerraad kan al leen bij unanimiteit van een voor stel van de commissie afwijken en dat is door de Nederlands-Britse houding op dit moment niet moge lijk- De grote verdeeldheid in de EG over de landbouwproblemen was de oorzaak van de mislukking van de vorige top-conferentie van de EG-regeringsleiders in december in Kopenhagen. Alleen als de sane ring van de landbouw, die nu nog tweederde van alle EG-uitgaven opslokt, effectief wordt aangepakt, kunnen de twaalf het eens worden over een geheel nieuwe financie ring van de Gemeenschap. Het ge volg is dat de rijkere landen dan meer moeten gaan betalen dari de armere. De top-conferentie van begin fe bruari werd ingelast om de regerin gen de kans te geven het alsnog eens te worden. In EG-kring heer ste gisteravond een redelijk opti mistische stemming over de kan sen op succes van de extra top. Dat kwam omdat geen van de landen de nu op tafel liggende voorstellen volledig heeft afgewezen. Er wordt van uit gegaan dat de resterende problemen, waaronder de weiger achtige houding van Nederland en Engeland, straks door de rege ringsleiders kunnen en moeten worden opgelost. „Wie toch nog te- gei> wil blijven, moet dat dan daar maar doen", zo werd gezegd. De Nederlandse minister van landbouw en visserij, Braks, zei dat ons land de maatregelen die zullen worden getroffen als de graanpro duktie uit de hand loopt, te mager vindt. Die bestaan onder meer uit een extra 'mede-verantwoordelijk heidsheffing' (van drie procent) en een verlaging van de graanprijs met één procent voor elke procent produktie-overschrijding. Braks is het vooral oneens met het voorstel om de eerste twintig ton produktie van die heffing vrij te stellen. Dat laatste was een Duitse eis, die nu toch blijkt te worden inge willigd. De Bondsrepubliek is trou wens toch op meer terreinen tege moet gekomen. Zo zullen lidstaten hun graanboeren veel ruimer mo gen gaan vergoeden voor het uit de produktie nemen van landbouw grond. Ook de vergoeding die de boeren daarvoor mogen ontvangen (van 230 tot 1600 gulden per hecta re) is verhoogd. Door de wijzigingen die de laatste dagen in de oorspronkelijke voorstellen van de Commissie zijn aangebracht, zullen de besparin gen op het EG-landbouwbeleid dit jaar zeshonderd miljoen gulden en in 1989 zelfs anderhalf miljard gul den lager uitvallen dan was voor zien.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5