NMB wil 350 mensen inkrimpen Insuline-pen blijkt commerciële stunt 'Absoluut geen ontslagen' Kermis steeds meer in greep van electronica Eerste opvangcentrum asielzoekers geopend Toeristen duwen bus in ravijn Twee broers in Nistelrode bij overval doodgeschoten Kost het extra om de maten van de keuken te laten opmeten? SieMatic Keukenplein Leiderdorp 9( MAANDAG 25 JANUARI 1988 i min PAGINA 3 AMSTERDAM (GPD) - De Nederlandsche Middenstands Bank (NMB) wil dit jaar 350 man kwijt via natuurlijk ver loop. Van gedwongen ontslag zal absoluut geen sprake zijn, aldus een woordvoerder van het concern dit weekein de. Bij de NMB werken ruim 11.500 mensen. De inkrim ping is volgens de raad van bestuur nodig om de rentabili teit van de bank te verhogen. NULAND (GPD) - Het gaat weer goed met de traditionele kermis in Nederland. Na de hevige concur rentie van de pretparken trokken de gezamenlijke kermissen in ons land vorig jaar voor het eerst (ruim tien procent) meer bezoekers. "Na een lange, heel moeilijke periode, veroorzaakt door de hausse in de pretparken, zit de kermis de laatste driejaar weer in de lift", zegt secre taris J.Boots van de Nederlandse Kermisbond (NKB), een algemene vereniging van onafhankelijke ker misexploitanten. Zaterdag hield de 60-jarige Ne derlandse Kermisbond de eerste Nederlandse Kermisvakbeurs in drie grote zalen van motel Nuland in het gelijknamige Brabantse dorp. Maar liefst achthonderd van de ongeveer duizend nederlandse kermisexploitanten naar de beurs, waar twee wereldprimeurs werden geëtaleerd: nieuwe typen bots autootjes van een Franse en een Italiaanse fabrikant. Modellen waarin enorme hoeveelheden elek tronica en veiligheid zijn verwerkt. "Elektronica en veiligheid heb- ben de laatste jaren steeds meer in gang gekregen in de kermiswereld. Het hele kermisgebeuren wordt door ingenieuze micro-elektroni sche instrumenten en chips langza merhand volledig computer-ge stuurd", zegt secretaris Boots. "De exploitant kan zijn attracties zon der ingrijpen een heel programma laten afwerken. Mocht er onver hoopt toch iets verkeerd gaan, dan is één druk op de noodknop vol doende om alle draaiende attrac ties onmiddellijk stil te zetten". Een noviteit is onder meer de uit Duitsland afkomstige "Break-dan- ce", een van veel lichteffecten voorziene draaimolen met daarin verwerkt nog vijf kleine molentjes waaraan, eveneens ronddraaiende, bakken met de zitplaatsen hangen. "Het is een gedraai van jewelste, maar dat slaat bij het publiek ken nelijk aan", aldus Boots. "Er zijn momenteel twee van dit soort at tracties in ons land. Als het kermis- seizoen rond Pasen weer begint kan het publiek er mee kennisma ken". 'Revolutie' Een andere nieuwe attractie is de vijftig meter hoge mast met daar onder een grote molen en drie klei nere molentjes. Het hele gevaarte gaat al draaiende als een lift langs de mast omhoog. Verder is er het Super-reuzerad, het hoogste ker- mis-reuzerad ter wereld dat in de omgeving van de Eifeltoren in Pa rijs komt te staan. "Het reuzerad heeft enorme gondels waarin men zelfs een maaltijd kan gebruiken. De ingebruikneming van dat spec taculaire toestel wordt gekoppeld aan de herdenking van de Franse revolutie", aldus Boots. In Duitsland bestaat al de acht baan die vier loopings maakt. "Er wordt nu gewerkt aan een acht baan met vijf loopings in de vorm van de Olympische ringen. Het ge vaarte wordt 70 bij 50 meter groot". Tijdens de jaarlijkse ledenverga dering van de NKB, die aan de vak beurs vooraf ging, is (voor de eerste keer) de Kermisprijs '88 uitgereikt aan Gerrit H. Jansen, auteur van het boek "Kermis in Nederland, een roes van vrijheid". De prijs be stond dit keer uit een oorkonde en een glas-ets van een paard, als sym bool van het vroegere draaimolen- paard. De prijs wordt voortaan jaarlijks door de NKB beschikbaar gesteld aan een persoon of instel ling die de kermis op positieve wij ze naar buiten brengt. De netto-winst over 1987 is waar schijnlijk hoger dan de 159 miljoen winst in 1986. De bank heeft enige tijd geleden haar net van buiten landse kantoren uitgebreid met een vestiging in Luxemburg omdat volgens de woordvoerder Luxem burg steeds meer het financiële centrum van Europa wordt. "Daar moeten we dus ook zitten". De sug gestie dat de NMB zichzelf zou wil len onderbrengen in een in Luxem burg te vestigen holdingmaat schappij, mist volgens hem elke grond. De NMB bestudeert wel 'mid dels verschillende scenario's' mo gelijkheden om in 1992 ten volle te kunnen profiteren van de éénwor ding van Europa. Het handelsver keer (ook het financiële) tussen de twaalf landen van de Europese Ge meenschap wordt dan vrij. "We kunnen kiezen voor een positie als regionale bank in het Nederlandse stuk van de EG, maar dat is zeker niet de eerste keus. Wij willen volop meedraaien in Europa". De NMB beschikt al wereldwijd over eigen vestigingen en vertegen woordigingen. Ze acht zichzelf echter te klein om zelfstandig een fijnmazig kantorennet te kunnen opbouwen in Europa (en elders in de wereld). Om toch in elke grote stad te kunnen zitten, overweegt de NMB samenwerking met andere ban ken. Die zouden kantoren moeten hebben in plaatsen waar de NMB nu geen vestiging of vertegenwoor diging heeft en ook in de toekomst geen NMB-vestiging kom. Er zijn overigens tot dusverre geen ge sprekken geweest met mogelijke samenwerkingskandidaten. Ze staan ook nog niet op het program ma, aldus de woordvoerder. Postbank Vooralsnog worden de verschil lende toekomstmogelijkheden voor de NMB bekeken en met el- Binnenland kort Hasjsmokkel kaar vergeleken. Als zich een gele genheid zou voordoen om een bui tenlandse bank over te nemen, zal de NMB dat zeker overwegen. Maar de kans daarop is gezien de kosten echter gering. Wel sugge reerde voorzitter van de raad van bestuur Scherpenhuijsen-Rom een paar maanden geleden in een kran- te-intcrview de mogelijkheid om de NMB onder te brengen bij de Postbank. Volgens hem is de NMB als vijfde bank van Nederland te klein om op langere termijn zelf standig te kunnen voortbestaan. Een van de argumenten voor sa menwerking met de Postbank is dat de NMB over een kantorennet beschikt, terwijl de Postbank nog altijd aan de postkantoren 'vastzit'. Man gijzelt baby VALKENBURG (ANP) - Een 38- jarige man uit Valkenburg (L.) heeft zaterdag 13 uur lang een baby van acht maanden gegijzeld en ge dreigd het kind met een mes te zul len doden. De man verkeerde volgens de po litie in overspannen toestand. Aan leiding tot de gijzeling vormde een ruzie tussen de man en zijn ex- vriendin over de baby, hun beider kind. In de nacht van vrijdag op za terdag brak hij in het appartement van zijn vriendin in, greep de baby en zwaaide met een mes. De moe der alarmeerde de politie en sloeg zelf in paniek op dc vlucht. De politie riep de hulp van een psychiater in, maar die kon de man niet overreden zich over te geven. Daarin slaagde uiteindelijk een po litieman wel. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering treedt de Grondwet met voeten waar het gaat om de zorgplicht van de overheid voor haar burgers. Ouderen zijn de laatste jaren 15 procent in inkomen achteruit gegaan. Dit werd gesteld tijdens het Ouderentribunaal afgelopen zaterdag in Amsterdam, georganiseerd dóór het comité "Samen borg voor de zorgmaatschappij"Dit comité is in 1986 opgericht uit protest tegen de bezuinigingen in de bejaardenzorg. Het tribunaal, bijgewoond door honderd belangstellenden, had ten doel te toetsen hoe de regering en de lagere overheden omgaan met de ouder wordende mens. De Amsterdamse GG en GD-directeur Rengeling, een van de tien sprekers, vond het te gemakkelijk om de schuld voor het falende bejaardenbeleid volledig bij de overheid te leggen. "Een probleem als de vereenzaming onder ou deren wordt niet opgelost door overheidsbeleid", zo stelde hij. "De Nederlandse samenleving gaat niet om met haar ouderen. Dat komt mede omdat de ouderen te weinig te vertellen hebben. De beslissingen in ons land worden genomen door mensen van middelbare leeftijd die andere belangen hebben", aldus de GG en GD-directeur. Bij de foto: tijdens het tribunaal heft een van de toehoorders, mevrouw Volkers, de waarschuwende vinger tegen voorzitter Bogaers. (foto ANP) Drie Nederlanders die in decem ber 1986 aan de Franse grens wer den gesnapt met 798 kilo hasjolie in de dubbele wanden van hun bestel auto, zijn veroordeeld tot 6 en 7 jaar cel en een boete van bijna een mil joen gulden, de waarde van de hasj. Tegen het drietal was 10 jaar geëist. Rond het paleis van justitie in Cambrai waren 50 politiemannen geplaatst om een ontsnapping te voorkomen. Dronken De Utrechtse politie heeft zater dag een schipper aangehouden die stomdronken met een motork^juit- jacht door het Merwedekanaal voer. De politie werd gewaar schuwd door roeiers die bijna wer den overvaren. De 41-jarige Utrechter stond luid zingend aan het roer en weigerde de bevelen van de politie op te volgen. Toen de schipper later in de Veilinghaven werd aangehouden, kon hij niet meer op zijn benen staan. Hij is ter ontnuchtering opgesloten. Verkrachting Een 17-jarige vrouw uit Domme len is door twee mannen in een busje verkracht. Ze was te voet op weg naar huis toen het tweetal haar in het busje sleurde. Nadat ze haar hadden verkracht, zetten ze haar weer uit het busje. Volgens de woordvoerder van de politie had het busje een opvallend uiterlijk, het was onder meer beschilderd met twee half naakte vrouwen. Verkrachting Dank zij oplettende burgers heeft de Maastrichtse politie een 22-jarige man op heterdaad betrapt bij het verkrachten van een 20-jari- ge vrouw. Bewoners van de Kas tanjelaan alarmeerden de politie toen ze midden op straat een da mesfiets zagen liggen. Die trof in een nabij gelegen schuurtje de man aan toen hij bezig was de vrouw te verkrachten. De man heeft inmid dels nog een verkrachting bekend en een groot aantal aanrandingen. Lekke band Natuurbeschermers die dit weekeinde een groepje jagers hin derlijk volgden bij een vossenjacht op de Hoge Veluwe hebben bij de politie aangifte gedaan van het lek steken van alle banden van hun au to's. Vermoedelijke daders: de be laagde jagers. AMSTERDAM - Ongeveer 800 mensen hebben gisteren op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam de Auschwitz-herdenking bijge woond. Minister Brinkman (WVC) legde namens de regering in de stro mende regen een krans bij het spiegelgedenkteken 'Nooit meer Auschwitz'. Oud-burgemeester Polak van Amsterdam zei in een toespraak dat de spreuk 'Nooit meer Auschwitz' niet alleen naar het verleden verwees, maar vooral ook naar de toekomst. Rabbijn Hermann sprak een kaddisj (gebed voor de doden) uit., De Auschwitz-herdenking wordt jaarlijks gehouden. Auschwitz was één van de concentratiekampen van de Nazi's in de Tweede Wereldoorlog. Na de herdenking vond zoals gebruikelijk een reünie plaats van mensen die AiLschwitz hebben overleefd. (foto anp> LUTTELGEEST/RIJSBERGEN (GPD/ANP) - Nederland kan op dit moment 800 vluchtelingen onder dak bieden in speciale centra voor asielzoekers. Medio volgend jaar moeten er 1800 plaatsen zijn. Daar voor moeten er nog twee of drie centra bij komen. Volgens minister Brinkman, die vanochtend het ver bouwde centrum in Luttelgeest of ficieel opende, moet dat voldoende zijn om een vluchtelingenstroom van duizend mensen per maand in eerste instantie op te vangen. Als de overheid erin slaagt om de periode waarin definitief wordt be slist over een asielaanvraag terug te brengen tot negen weken, dan is volgens Brinkman geen huisves ting buiten de centra nodig. Duren de procedures langer, dan moeten de vluchtelingen van de centra tij delijk doorstromen naar gemeen ten die daarvoor woningen be schikbaar stellen. Volgens Brink man levert dat problemen op voor zowel de vluchtelingen als de ge meenten. Bij de asielzoekers wor den verwachtingen gewekt, waarin ze bij uitwijzing worden teleurge steld. De gemeenten moeten meer mensen huisvesten dan waarop was gerekend. De minister sprak zijn tevreden heid uit over het groeiend aantal gemeenten dat zich bereid ver klaard vluchtelingen te huisvesten. Volgens hem werkt nog slechts een kleine minderheid niet mee. Het aantal woningen dat nu beschik baar komt, is precies genoeg om de stroom bij te houden. De bewinds man ziet het liefst koppelingen tot stand komen tussen de diverse centra en gemeenten in de regio. Uit een enquete onder de inwo ners van het Westbrabantse Rijs- bergen blijkt dat het merendeel een massale opvang van asielzoe kers afwijst. Het ministerie van WVC wil in een klooster in de buurtschap de Meren 275 asielzoe kers onderbrengen in afwachting van de behandeling van hun asie laanvraag. In de betreffende buurt schap wonen 150 mensen. Die heb ben met name bezwaar tegen het aantal asielzoekers. Volgens een woordvoerder zijn 170 vluchtelingen van harte wel kom. "Daarmee wordt de capaci teit van het klooster ten volle be nut. Als er meer mensen komen moet het klooster worden uitge breid. Daar zijn wij het niet mee eens. DEN HAAG/LEEUWARDEN (GPD) - Het lijkt een prachtige aan bieding: Nederlandse diabetici (suikerpatiënten) kunnen van de Deense insulinefabriek Nordisk een handige "injectievulpen" krij gen. Het Nederlandse Nordisk - "wij zijn onderdeel van een ideële stichting van en voor suikerpatiën ten" - noemt zijn tienjarig bestaan als aanleiding voor de feestelijke gulheid. Maar zo eenvoudig is het alle maal niet. Enkele artsen waar schuwden onlangs al dat het ge bruik van de pen zonder goede in structie forse risico's kan opleve ren. Vooral voor ouderen (om wie het voor een groot deel gaat) kan het gebruik gevaarlijk zijn, doordat ze te veel of te weinig krijgen toege diend. Infecties kunnen dan het ge volg zijn; te hoge of te lage bloed suikergehalten zijn mogelijk. Ook de Diabetes Vereniging Ne derland waarschuwt: Meer dan de helft van de spuitende diabeten ge bruikt zinkhoudende insulinepre- paraten en daarvan raakt de vulpen onherroepelijk verstopt. Die pre paraten zijn afkomstig van de Nor- disk-concurrenten Novo Industri (Denemarken), Organon (Neder land) en Ely Lily (VS). Met de pen kan alleen insuline van het merk Nordisk worden ingespoten. Na tuurlijk kan alleen Nordisk de ei gen ampullen voor de pen leveren. De vier genoemde fabrikanten zetten samen jaarlijks voor ruim f 52 miljoen insuline af in ons land. Nordisk tekent nu voor ten hoogste een derde van die omzet. De vrijge vigheid is dus louter een poging het aandeel op de Nederlandse markt te vergroten. "Een niet ordentelijke stunt met een slechte namaakversie van onze vinding", aldus een zegsman van Novo Industri verongelijkt. Novo is de grootste insulineleverancier van Nederland en beticht nu Nor disk van "oneigenlijke druk via de patiënt op de geneesheren". Pikant is dat Novo vorig jaar september op een wereldconferentie over diabe tes luidkeels een stunt aankondig de metgratis injectiepennen. No vo kreeg echter niet tijdig de beno digde rijksregistratie voor de bijbe horende insuline. Nu ziet Novo tandenknarsend toe hoe de concurrent in Nederland goede sier maakt met "zijn idee". "Heel slim van Nordisk", aldus in ternist dr.H.F.Dankmeijer van de diabetesvereniging. Hij ziet wel voordelen aan de vinding, onge acht uit welke fabriek ze komt. Al leen is het de vraag of de grote groep gebruikers van zinkhouden de insuline overgaat op deze pen. Daarvoor is een nieuwe "instel ling" door de internist vereist. Nordisk beweert dat de injectie pen met humane insuline is ge vuld. "Onzin", aldus Dankmeijer, "het gaat gewoon om varkensinsu- line, waavan een aminozuur is ver vangen, zodat het eruit ziet als menselijke insuline". Jarenlang besteedden de fabrikanten miljoe nen aan onderzoek om menselijke insuline na te maken, die de aan maak van anti-stoffen (bekend van runder- en varkensinsuline) zou kunnen voorkomen. Dankmeijer: "De grote teleur stelling was, dat ook humane insu line anti-stoffen oproept. Al dat geld is weggegooid en de produ centen zaten met twee identieke produkten, waarvan ze uiteraard het varkenspreparaat lieten vallen, omdat „humaan" beter klinkt. Maar het maakt niet uit welke insu line je spuit. Vergelijk het maar met het tanken van benzine; bij Es- so of Shell, of waar ook, die auto rijdt er wel op." De Nordisk-actie roept gemeng de reacties op. Apotheker Boiten uit Leeuwarden bijvoorbeeld: "Ik vind dit de spuigaten uitlopen. Wat er gebeurt is: kwak maar bij ieder een zo'n pen in huis, als onze insuli ne maar verkoopt". Boiten heeft bij diverse collega's dezelfde negatie- VAL D'ILLIEZ (AFP) - Een Ne derlandse toeristenbus is zaterdag bij Val d'Illiez naar Crosets in het zuidoosten van Zwitserland in een ravijn van 200 meter diep gevallen toen de chauffeur hem met behulp van passagiers probeerde los te du- De bus was dwars over de weg komen te staan en had het verkeer geblokkeerd. De chauffeur vroeg aan 54 van de 57 passagiers uit te stappen om te helpen duwen. Na enkele vergeefse pogingen ging de bus zonder bestuurder onder de in vloed van de trillingen van de mo tor rijden. Hij ramde enkele auto's en stortte vervolgens in het ravijn, waar sparren zijn val braken. De drie passagiers die in de bus waren blijven zitten werden slechts licht gewond. ANWB-actie voor aantrekken W egenwachters DEN HAAG (GPD) - De ANWB begint volgende week een campag ne om nog dit jaar ten minste 50 nieuwe Wegenwachters aan te trekken. Volgens de Toeristen bond zijn vooral in het westen van het land extra mensen nodig om de service van de Wegenwacht op peil te houden. Het tekort aan Wegenwachters wordt volgens een woordvoerder van de ANWB onder meer veroor zaakt door de forse aanwas van het aantal leden, de toename van het wagenpark in Nederland en de plannen van de Toeristenbond om leden van de ANWBAVegenwacht ook bij pech voor de deur hulp te bieden. Twee wegenwachtstations hou den binnenkort voor gegadigden open dag: op 31 januari kunnen kandidaat-wegenwachters in Bad hoevedorp terecht, een week later, op 6 februari, houdt het station Rhoon open dag. Ook vorig jaar organiseerde de ANWB open dagen om wegen wachters aan te trekken. Van de honderd kandidaten die zich aan meldden, werden er uiteindelijk vijf aangenomen. Volgens een woordvoerder van de ANWB worden aan een wegen wacht hoge eisen gesteld. Wegen wachters moeten niet alleen ten minste vijf jaar ervaring hebben als automonteur, maar ook in het bezit zijn van een EHBO-diploma en over goede contactuele eigen schappen beschikken. Daarnaast worden zware psy chologische eisen aan gegadigden gesteld. "Er zijn wegenwachters die in geestelijke moeilijkheden komen door ongelukken waarmee zij tijdens hun werk worden gecon fronteerd. Stressbestendigheid is daarom erg belangrijk", aldus de woordvoerder. NISTELRODE (ANP) - Bij een brute overval in het Brabantse Nis telrode zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee broers, J. Kerk hof (54) en H.Kerkhof (55), doodge schoten. Dat gebeurde in de wo ning van het tweetal, in de dorps kom van Nistelrode. De slachtof fers werden zaterdagmorgen ge vonden door een man die eieren bij hen kwam kopen. Een van hen was toen al overleden. De ander werd zwaargewond overgebracht naar een ziekenhuis waar hij later aan zijn verwondingen bezweek. De slachtoffers waren aan handen en voeten gebonden. Het gewonde slachtoffer heeft de politie niets meer kunnen vertel len. Beide mannen zijn door het hoofd geschoten. Hoeveel keer en met wat voor wapen wil de politie in verband met het onderzoek niet zeggen. De politie heeft aan de ach terkant van de woning sporen van inbraak gevonden. Een van de ra men bleek te zijn vernield. Uit dc gevonden sporen leidt de politie af dat er meerdere daders zijn ge weest. De politie heeft geen flauw idee wat zich in de woning heeft afge speeld. Ze sluit niet uit dat de broers, die de vrijdagavond in een café hadden doorgebracht, bij thuiskomst op heterdaad inbre kers hebben betrapt. Zekerheid daaromtrent is er echter niet. Om dat de slachtoffers waren vastge bonden, sluit de politie evenmin uit dat ze in koelen bloede zijn ver moord. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen of er uit de wo ning iets wordt vermist. Het tech nisch onderzoek is nog in volle gang, aldus de woordvoerder. Het recherche-bijstandsteam van 28 rechercheurs is in het week end een uitgebreid buurtonder zoek gestart. Dat heeft nog geen echte resultaten opgeleverd. ADVERTENTIE ve reacties gehoord. "De suggestie dat alle patiënten met zo'n pen overweg kunnen", deugt niet", aldus Boiten. Het ge bruik is volgens hem ingewikkel der dan op het eerste gezicht wordt gedacht. Het is kortom, een com merciële stunt met gevaarlijke kan ten. Als suikerpatiënten nu klakke loos van een ander merk insuline overstappen op Nordisk, omdat ze een gratis pen krijgen, bestaat het gevaar dat de toediening ontregeld raakt. "De enige juiste weg voor een fa brikant is dat hij zijn produkt bij de artsen meldt en dat zij de patiënten uitzoeken die ervoor in aanmer king komen. De mensen moeten eerst overleggen met hun internist of huisarts", verklaart deze apothe ker. Die mening wordt ondersteund door de Enschedese internisten J.Lekkerkerker en P.Spooren on dersteund. Zij stellen dat zo'n pen op zichzelf wel een aanwinst is, om dat de toediening er gemakkelijker op wordt. Maar Nordisk heeft de pen op een onverantwoorde ma nier gepresenteerd. De fout was ook dat de pen direct op grote schaal moest worden verspreid. "Nu zijn we overrompeld, we we ten nog niet precies hoe het ding werkt, laat staan de patiënten". Elke goede keukenleverancier zal gratis de maten van uw keuken thuis komen opmeten. Belang rijker is de vraag hoe tevreden u zult zijn èn blijven met de keuken die geleverd wordt. Een SieMatic maatwerk keuken geeft u jarenlang het rijke gevoel het mooiste en beste te hebben gekozen. Een echte SieMatic. inclu sief basisapparatuur, kost u minstens 6.000 gulden Maar dan hebt u de maten van uw keuken ook opti maal benut. Kijk maar in onze showroom. 't Liefst een SieMatic. Binnen 5 dagen kookklaar! IpV ij H w inkl. loodgieterswerk inkl. tegel SieMatic keukenplein Leiderdorp kan uw nieuwe keu ken kookklaar leveren. Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter elektricien tegelzetter en overige vak mensen. En als u zelf uw nieuwe keuken wilt plaatsen, kunt u rekenen op onze instrukties en adviezen. Zonodig bij u thuis! Meubelplein 9 (1e etage Mijnders meubelen) Leiderdorp Tel. 071-412615

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3