'Held die de zon trotseert' zet nu zijn volk in de kou Lawaai bedreigt gehoor vele werknemers Achtergrond Roemeense leider Ceausescu 70 jaar Kleine joodse gemeenten vinden opheffingdiscriminerend9 PAGINA 2 MAANDAG 25 JANUARI 19; DEN HAAG - Ruim 400.000 Neder landers lopen het gevaar lawaai- doof te worden, doordat zij tijdens hun werk constant bloot staan aan te veel herrie. Omdat in veel bedrij ven hiertegen geen maatregelen worden genomen, start de over heid begin februari een uitgebreide voorlichtingscampagne. De heren P.J.M. Iping en H. Straatsma van de afdeling fysische factoren van het ministerie van sociale zaken zijn er nauw bij betrokken. door Anje Romein ,,We moeten de mensen bewust maken van hun situatie. Lawaai doofheid is niet te genezen en een gehoorapparaat werkt ook niet. La- waaidove mensen leven geïso leerd, als onder een glazen stolp". Het probleem is niet nieuw. In de jaren zeventig werd er al serieus over gepraat en gedacht aan een wetgeving. Het ging dan vooral om het maximaal toegestane aantal de cibels. In de Arbeidsomstandighe denwet (Arbowet) staan hiervoor drie getallen, uitgedrukt in decibel- A (dB(A). Dat geeft de sterkte van het geluid weer zoals het menselijk oor dat registreert. Een geluidsniveau boven de 80 dB(A) is schadelijk voor het gehoor en in dat geval moet de werkgever gehoorbeschermingsmiddelen ter beschikking stellen. Wanneer het geluid de 85 dB(A) overschrijdt, is de werkgever verplicht naar moge lijkheden te zoeken om het lawaai te beperken. Bij een geluidsniveau boven de 90dB(A) zijn werknemers verplicht gehoorbeschermings middelen te dragen. Om eén idee te geven: Een cirkelzaagmachine maakt een geluid van 90 tot 100 dB (A), een drilboor 100 tot 110 dB(A) en tijdens een popconcert kan het aantal decibels oplopen tot 120. „De wetgeving betekent voor ons een compromis. Die 85 decibel is een politieke keuze. De landen om ons heen hebben namelijk het zelfde maximum of hoger. Om de Nederlandse industrie tegen con currentie te beschermen, hebben we ons voorstel van 80 veranderd in 85 dB", aldus de twee deskundi gen. Droevig Met de uitvoering van de wet is het droevig gesteld. Het aantal mensen dat lawaaidoof is gewor den door de omstandigheden waar in zij moeten werken, stijgt nog steeds. Er moeten nodig maatrege len getroffen worden. Volgens Iping en Straatsma te beginnen bij de bron. „Om tot een oplossing te komen moetje een bepaalde strate gie volgen. Eerst kijken of de bron, een machine, misschien vervangen kan worden. Dat moet natuurlijk wel technisch en economisch mo gelijk zijn en de continuïteit van het bedrijf niet in gevaar brengen. In de wet is dit vervat in het woord je 'redelijkheid', wat natuurlijk een nogal subjectief begrip is". „Je kunt ook proberen of de ruimte misschien aangepast kan worden. Bijvoorbeeld een kast tus sen de machine en de werkplek. Of een aantal mensen die hinder van het geluid hebben, in een andere ruimte onderbrengen. Wanneer ook dat niet kan, zullen gehoorbe schermingsmiddelen uitkomst moeten bieden. Maar alleen in het uiterste geval." Wanneer een bedrijf aan vervan ging van zijn machines toe is, moet de werkgever op zoek gaan naar een machine die zo weinig moge lijk lawaai voortbrengt. Machinefa brikanten moeten daarop inspelen. Steeds meer afnemers zullen vra gen om stillere machines. Iping: „In vrijwel elke tak van industrie komt het lawaaiprobleem wel voor. Schoolvoorbeelden zijn de houtbe werking- en metaalindustrie waar men omringd wordt de herrie van slijpen, hameren en bikken. Maar ook in andere industrieën staan werknemrs bloot aan te veel la- Popconcert Er gaat een heel proces aan voor af, voordat iemand werkelijk la waaidoof, ook wel cocktaildoof of keteldoof, is. Wanneer iemand zich lang ophoudt in een ruimte met veel lawaai, raakt het oor 'overver moeid'. Dat kun je ook merken aan een hoge pieptoon en een 'dovig gevoel' na afloop van een popcon cert. Het gehoororgaan heeft tijd no dig om van al die decibels bij te ko men. Bij iemand die voor zijn werk langdurig en regelmatig aan hard lawaai bloot staat, zijn de haarcel len in het oor zo beschadigd dat herstel niet meer mogelijk is. De haarcellen die het geluid opvan gen, krijgen dan namelijk de rust niet om zich te herstellen. De scha de die blijft, is onherstelbaar. Iping: „De eerste tonen die weg vallen, zijn de scherpe en de hoge klanken. Dat belemmert het ver staan van gesprekken. Vooral de letters s en t hoor je niet meer. Wal overblijft is niet voldoende om de ander te begrijpen, dus neemt mer zijn toevlucht al snel tot liplezen Zonder visueel contact hoor je niks Het gehoorprobleem is niet op te heffen door een gehoorapparaat „Een lawaaidove met een gehoor apparaat zie je in een gesprek al snel naar de volumeregelaar grij pen. Het zijn bepaalde klanken di€ je niet hoort. De rest komt dus veel te hard aan en dat is zeer onplezie rig". Om het aantal gevallen van la waaidoofheid tot een minimum te beperken gaat 1 februari de cam pagne van de overheid van start Er kom't een voorlichtingsfilm- pje op tv, er verschijnen adverten ties in diverse dagbladen en er is een speciaal telefoonnummer inge steld waar men met vragen er klachten terecht kan. Dit laatste onder het motto: bel gratis voor hel te laat is. Sinds 1965 regeert Nicolae Ceausescu, samen met zijn echtgenote Eiena, met ijzeren hand over 23 miljoen Roemenen alsof ze stuk voor stuk familiebezit zijn. Morgen viert de 'conducator' zijn 70ste verjaardag, waarbij hij zonder twijfel zal worden toegejuicht door een elite van trouwe volgelingen. Voor de gewone Roemeen valt er echter weinig te applaudiseren. Met zijn ambitieuze industrialiseringsprogramma heeft Ceausescu het land op de rand van een bankroet gebracht en is van de aanvankelijke liberalisering allang niets meer te merken. Hans Geleijnse maakte een portret van de man, die een communistisch land regeert als een vorst. door Hans Geleijnse BUDAPEST - Winter 1934, Gaesti, Roemenië. Moeder en dochter Pe- trescu zijn op weg naar het station. Dochter Lenuta, ze zal 17 jaar oud zijn, gaat in hoofdstad Bukarest, zo'n 50 kilometer oostwaarts, een baantje zoeken. De aandacht van beide dames wordt getrokken door een vermoeid ogend tweetal, dat hun pad kruist. Een 16-jarige jon gen, handboeien om, begeleid door een sergeant van het koninklijke Roemeense leger. De "fijnbesnaar de, delicate gelaatstrekken" van Lenuta spiegelen medelijden. De sergeant, die het meisje onmiddel lijk Sneeuwwitje noemt, staat toe dat Lenuta zijn gevangene een ap pel en een paar walnoten geeft. De jongen is geheel overweldigd door haar 'fascinerende schoon heid'. Hij vertelt Lenuta en haar moeder dat hij uit de stad Bukarest is gezet vanwege staatsgevaarlijke activiteiten en nu naar zijn geboor tedorp Scornicesti moet lopen. "Ik ben zeer ontevreden over de rijke heersers en over de onrechtvaar digheid in de wereld", brengt hij uit. Dat valt bij Lenuta's moeder in goede aarde. "Hier jongen, voor de zaak van het communisme", zegt ze, terwijl ze de jeugdige rebel vijf lei in de hand drukt. drakerig Zo beschrijft de Roemeense au teur Petru Vintila in het boekje "De jeugd van een Held" de eerste en tegelijk beslissende ontmoeting tussen Nicolae Ceausescu en Lenu ta (die zich liever Elena noemt) Pe- trescu. Het is nauwelijks aan te ne men dat de Roemeense lezer, als hij al de moeite zou nemen Vintila's drakerige romantiek te consume ren, tot tranen toe geroerd zal zijn. Ruim een halve eeuw na deze lief de op het eerste gezicht regeert het echtpaar Ceausescu met ijzeren hand over 23 miljoen Roemenen alsof ze stuk voor stuk familiebezit zijn. Morgen, dinsdag 26 januari, viert Nicolae Ceausescu zijn zeventigste verjaardag. De staatsopera zal op deze nationale feestdag ongetwij feld weer het gebruikelijke "Ceau sescu, Gloria! Eeuwig zullen we je roemen" ten gehore brengen. Het publiek klapt zich de handen stuk. Geen wonder, want het is samenge steld uit verwanten van het koppel Ceausescu-Petrescu en de crème de la crème van de naar schatting 10.000 leden tellende nomenclatu- ra, de bevoorrechte klasse van Ceausescu-aanhangers, van wie le ven en welzijn direct afhangen van betoonde loyaliteit aan de Condu cator, de Leider. De eenvoudige schoenmakers- gezel, zeventig jaar geleden de tien de boreling in een arme boerenfa milie in het nietige Scornisesti aan de voet van de Karpaten, 'heeft het gemaakt'. Hij is heden ten dage niet alleen partijleider, maar ook staatshoofd en opperbevelhebber van de strijdkrachten. Een opsom ming van zijn verdere functies vergt te veel ruimte, vastgesteld mag worden dat vrijwel alle be langrijkste staats- en partijposten door Ceausescu worden bekleed. Elena In het kielzog van Nicola's 'suc cescarrière' rukte Elena op naar de top. Kameraad Akademielid dr. ir. Elena luidt de gebruikelijke aan- spreeksvorm voor Ceausescu's echtgenote. Buiten Roemenië zijn haar wetenschappelijke kwalitei ten onbekend, maar in de Roe meense pers wordt zij voortdurend bejubeld als een "wereldberoemde wetenschapper". Elena is behalve vice-premier en minister van wetenschap en tech nologie ook lid van het Politiek Uitvoerend Comité, het dagelijks bestuur van de communistische partij en tevens van het zeven le den tellende Permanente Bureau van dit comité, dat feitelijk alle macht in handen heeft. Zij beheert de portefeuille kaderpolitiek, een functie die zo'n dertig jaar terug voor haar echtgenoot de spring plank was naar de absolute top. Ka derpolitiek betekent partijcontro le, inzage in alle persoonsdossiers van de partij en dus een functie die carrières kan maken en breken. Over de jeugd van Ceausescu zijn weinig authentieke gegevens voorhanden. Zeker is in elk geval dat hij al enkele jaren voor de Tweede Wereldoorlog zich in de ui terst dunne gelederen van de com munistische partij schaart. In die oorlog vecht Roemenië zij aan zij met Hitler-Duitsland tegen de Sov jetunie, maar kiest vooral door toedoen van de jeugdige koning Michael in 1944 voor de geallieer den. Een daad overigens die de communisten enkele jaren later op hun 'anti-fascistische' rekening bij schrijven. Ceausescu is al vlak voor de oor log de adjudant van de stalinist Gheorghiu Dej, eveneens een voor malige schoenlapper. Beiden zit ten zowel voor als in de oorlog ge zamenlijk gevangenisstraffen uit wegens subversieve activiteteiten. Aan de behandeling tijdens zijn eerste celperiode houdt Ceausescu een spraakgebrek over. Machtsstrijd De tweede keer cel eindigt in 1944 met een spectaculaire bevrij ding. De advocaat Ion Maurer ver kleedt zich als Duits officier en weet op die manier een aantal com munistische gedetineerden, onder wie Ceausescu en Gheorghiu, uit de gevangenis te krijgen. Maurer wordt later premier. De ironie van het stalinistische noodlot wil dat hij nu wegens kritiek op het beleid van Ceausescu onder huisarrest staat... Gheorghiu wordt in 1952 partij leider en premier na een felle inter ne machtsstrijd. Het is voor Ceau sescu, die een belangrijke rol bij die zuiveringen speelt, een goede leerschool. Ook de naoorlogse met harde hand afgedwongen collecti visatie in de landbouw wordt door Ceausescu geleid. In 1965 sterft Gheorghiu. Hij wordt tot verrassing van de buiten wacht opgevolgd door Ceausescu, met zijn 48 jaar dan de jongste lei der in het Oostblok. In de eerste ja ren van zijn bewind kent Ceauses cu een zekere populariteit. De touwtjes worden, vooral cultureel, wat gevierd en Ceausescu neemt voorzichtig wat afstand van de sta linistische methoden van zijn voor ganger en leermeester. Die binnenlandse populariteit wordt nog vergroot en groeit ook in het Westen als Ceausescu in 1968 besluit niet mee te doen aan de in vasie van het Warschau Pact, die in 1968 een einde aan Dubceks Praag se Lente maakt. Ceausescu toont ook met dit besluit een goede leer ling van Gheorghiu te zijn, want al onder diens leiding heeft de Roe meense partij langzaam maar zeker afstand genomen van de Sovjetu- Roemenië neemt vanaf die tijd in het Warschau Pact een ongeveer gelijke plaats in als Frankrijk in de NAVO: geen bondgenootschappe lijke oefeningen op Roemeens grondgebied, niet deelnemen aan de geïntegreerde bevelsstructuur. Een politiek die in Washington en in de Europese hoofdsteden met grote interesse wordt gevolgd. Repressie Dit te meer omdat Roemenië niet zoals de andere Oostbloklanden de relaties met Israël verbreekt, in 1967 diplomatieke betrekkingen met Bonn aanknoopt, de Ameri kaanse president Nixon uitbundig verwelkomt, vriendschappelijke relaties onderhoudt met Moskou's politiek-ideologische vijand Pe king en vrijages aangaat met de door Moskou als 'renegaat' bestem pelde maarschalk Tito van Joego slavië. Binnenslands heeft de repressie volgens stalinistisch recept dan al weer toegeslagen. Maar in het Wes ten kan Ceausescu's populariteit Partijleiderstaatshoofd en opperbevelhebber Nicola Ceausescu, geflankeerd door zijn vrouw en vice-premiei Elenadie in de Roemeense pers wordt bejubeld als een "wereldberoemde wetenschapper". (archieiTottj niet meer stuk, zo lijkt het. De een na de andere westerse hoogwaar digheidsbekleder komt in Buka rest zijn sympathie betuigen met het Roemeense buitenbeentje en neemt rapportage over schendin gen van mensenrechten voor lief. Niet altijd van harte. Beroemd is de foto van koningin Elizabeth, die tij dens een rijtoer in Londen in 1978 nors de andere kant opkijkt, terwijl een breed glimlachende Ceausescu het publiek vriendelijk toewuift. Ceausescu wordt in zijn denken en handelen geleid door de fictie van een volledig onafhankelijk Roemenië, dat tegen het jaar 2000 het eerste ontwikkelde socialisti sche land ter wereld moet zijn. Ter ideologische ondersteuning propa geert hij in zijn 28(!) delen tellend verzamelde werk ideëen die door gelijkgezinde marxisten-leninisten als Stalin, Mao en Pol Pot werden beproefd en als gemeenschappe lijk resultaat hadden dat ze de be trokken bevolkingen in een poel van ellende dompelden. Roemenië vormt daarop geen uitzondering. Willekeurige arresta ties, marteling, politieterreur zijn aan de orde van de dag, zo meldde vorig jaar onder meer Amnesty In ternational. Economisch is het land terug bij het vooroorlogse af. Geforceerde industrialisatie in de jaren zeventig, per decreet door Ceausescu afgekondigd, leidt tot verwaarlozing van de landbouw en een raffinagecapaciteit die én niet benut kan worden én als gevolg van dalende olieprijzen de investe ringen niet lonend maakt. Schuld Ceausescu's droom van een onaf hankelijk Roemenië, dat steunend op eigen kracht naar het commu nistische paradijs snelt, ligt al jaren in scherven. Ceausescu heeft 'zich aan de Sovjets moeten uitleveren om de energielevering voor de in dustrie te kunnen garanderen. Om de onafhankelijkheidsfictie levend te houden gelast hij snelle afbeta ling van de in de jaren zeventig op gelopen schuld aan het Westen. Tot 1990 worden de Roemenen geacht voor de export te produceren, zo dat de resterende schuld van ruim vijf miljard dollar kan worden afbe taald. Voor de binnenlandse con sumptie betekent dat schaarste aan alles: voedsel, energie, gebruiksar tikelen. Na ruim twee decennia Ceauses cu lijkt de maat voor de Roemenen vol. Eind jaren zeventig sijpelen er al berichten over opstanden en sta kingen naar het Westen. Vorig jaar november moeten leger en politie opstanden in Brasov en naar ver luidt ook in andere steden met veel geweld en arrestaties onderdruk ken. Ook binnen de partij zelf groeit de kritiek. Ceausescu - afge lopen december blijkt dat tijdens de nationale partijconferentie - houdt zich doof, bekritiseert de partijfunctionarissen die niet aan zijn irrealistische plannen voldoen. Om machtsvorming binnen het ap paraat te voorkomen, gelast de Conducator voortdurend verande ringen in het apparaat. Vooral om die reden blijft het gissen naar mogelijke opvolgers van Ceausescu, van wie nu al enke le jaren wordt gezegd dat hij ern stig ziek zou zijn. Elena en moge lijk zoon Nicu, een voormalige playboy, gelden als kandidaat-be zitters voor de scepter die de stali nistische grootvorst beginjaren ze ventig voor zichzelf ontwierp. De almachtige geheime dienst, de Securitate, houdt eventuele cri ticasters scherp in het oog. Wie het waagt zich openlijk tegen Ceausei cu's beleid te keren moet op z) best rekening houden met verban ning naar de provincie of een pe: manent begeleide van Security agenten. Zoals Silvio Brucan, eej oudgediende in de partij, die von jaar.harde kritiek op Ceausescu uü te tegen westerse journalisten. Kritiek Sinds kort wensen de democrat sche regeringen de ogen niet lange gesloten te houden voor de mi: standen die de Ceausescu-dicU tuur veroorzaakt. Vorig jaar kreq Roemenië op de CVSE-conferenti in Wenen voor het eerst echt hard; kritiek op de schendingen van <t mensenrechten. Het Amerikaans Congres schort de status van bt gunstigde handelspartner voor zej maanden op, voor de Roemeens; economie een schadepost van 30! miljoen dollar. Door de toegenomen Roemeen se economische afhankelijkheil van de Sovjetunie lijkt alleen Mos kou in staat de opvolging vai Ceausescu te beïnvloeden. Hervoi mer Gorbatsjov wordt sinds zijl bezoek aan Bukarest vorig jaar vei ondersteld de nodige weerzin b hebben tegen Ceausescu's persooi en opvattingen. De glasnost in di buitenlandse politiek heeft echte nog niet zo toegeslagen dat Mos; kou openlijk laat blijken genoeg tf. hebben van Ceausescu. Voorlopig mag Ceausescu, me! de hem door slaafse kroniekschrij vers toegedichte "karakteristiek^ helderziendheid en scherpzinnig heid", nog even blijven pochen da; onder zijn leiding een samenleving is gecreëerd, die "volledig ten dien ste staat van het materiële en gees telijke welzijn van heel het volk" Applaus! Een aantal kleine joodse ge meenten wil, dat het bestuur van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap (NIK) zijn be sluit om de kleine gemeenten op te heffen en andere gemeenten bepaalde eisen te stellen, intrekt. Daartoe zullen deze gemeenten contact met het kerkgenoot schap opnemen. De oprichting van een federatie van kleine ge meenten is voorlopig uitgesteld. Dat deelde voorzitter S. Smit van de joodse gemeente in Zaan dam mee na een vergadering in Amsterdam waar elf kleine ge meenten met samen ongeveer 450 leden waren vertegenwoor digd. De gemeente in Zaandam, die het besluit van het kerkbe stuur 'discriminerend' noemt, kondigde vorig jaar juli een ini tiatief aan voor de oprichting van een federatie van kleine gemeen ten binnen het kerkgenootschap. Het bestuur van het NIK - met 10.000 leden het grootste joodse kerkgenootschap in ons land - besloot vorig jaar juni gemeen ten met minder dan 25 leden op te heffen. Ze zouden met andere gemeenten een samenwerkings verband moeten aangaan. Ge meenten tussen 25 en 100 leden zouden met andere gemeenten moeten samengaan als zij hun huishouding niet meer voldoen de konden verzorgen. Met 'huis houding' wordt onder meer be doeld: de pastorale en rabbinale zorg, het regelmatig houden van synagoge-diensten en het onder houden van gebouwen en be graafplaatsen. Met de opheffing van kleine gemeenten wil het kerkgenoot schap meer geld vrijmaken voor ondersteuning van behoeftige gemeenten buiten de Randstad. Twee gemeenten, Wageningen en Tiel, hebben inmiddels beslo ten tot opheffing. Twee andere, Doetinchem en Terborg, beslo ten zich uit het kerkgenootschap terug te trekken. Het kerkge nootschap probeert via een arbi tragecommissie deze twee ge meenten (met samen 29 leden) ertoe te bewegen, hun bezit ter waarde van een miljoen gulden te storten in de kas van het op perrabbinaat in Utrecht. Vertegenwoordigers van Doe tinchem en Terborg waren ook in Amsterdam aanwezig. De deelnemers aan de vergadering spraken uit, dat het kerkgenoot schap het bestaansrecht van alle kleine gemeenten dient te erken nen, ongeacht het zielental. Ver der willen zij een fonds oprich ten voor gemeenten buiten de Randstad. Studiereis Het Comité Overleg Zuid- Afrika (Coza) heeft de 3000 dienstdoende predikanten in ons land uitgenodigd voor een stu die-oriëntatiereis naar Zuidafri- ka. De reis - waaraan ongeveer 20 personen kunnen deelnemen - is van 27 mei tot 17 juni. Dit wordt de vierde Coza-reis voor predikanten. De deelnemers moeten zelf 1250,- betalen, ongeveer een derde van de kosten. De rest komt van Coza (donaties en de opbrengst van een brochure). Evenals vorig jaar zullen de pre dikanten bij gastgezinnen wor den ondergebracht. Volgens Coza heeft de laatste reis opnieuw bevestigd, dat de mening in Nederland over Zuid- afrika onvolledig is en dat de si tuatie in dat land een stuk inge wikkelder is dan hier wordt voorgesteld. Ook hebben de deelnemers, volgens Coza, mo gen vaststellen "dat vooral de kerken in Zuidafrika worstelen om zich uit de greep van het sys teem van de apartheid te bevrij den".^ Voorzitter ir. G. Knibbe van Coza ziet in ons land "bijna alleen maar aandacht voor nega tieve ontwikkelingen in Zuid afrika". "Positieve zaken, zoals de moeite die blanken doen om zwarten hun achterstand te laten inhalen, worden genegeerd". Aan de reis is de voorwaarde verbonden dat men instemt met opzet en programma. Dat pro gramma kan overigens nog aan wensen van deelnemers worden aangepast. Voor wie niet met de ze reis mee kan is er nog een an dere mogelijkheid; van 29 april tot 20 mei maakt 'Die Afrikaans Nederlandse Werkgemeenskap' in Randburg (Zuidafrika) een reis door het land. De kosten daarvan zijn ongeveer even hoog als voor de Coza-reis. Zoon hoogleraar. Aan de theologische universiteit van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt in Kampen is een zoon zijn vader opgevolgd als hoogle raar in de dogmatiek en symbo liek. Het is professor drs. B. Kamphuis. Kamphuis is 37 jaar en begon zijn loopbaan als predikant in Vlissingen. Hij was toen 26. Zijn volgende standplaatsen waren Voorburg en Amersfoort. Vader Kamphuis (66) werd in 1959 hoogleraar en ging vorig jaar met pensioen. Voordat de zoon zijn installa tierede uitsprak (die handelde over de helderheid en duidelijk heid van de bijbel), moest hij, naar gebruik aan deze universi teit, de Drie Formulieren van Enigheid ondertekenen (de Ge loofsbelijdenis, de Heidelberger Catechismus en de Leerregels van de Dordtse synode). Te ver Woubrugge. De kerkeraad van de gereformeerde kerk in Woubrugge heeft een verzoek van de predikanten Aalders (ge reformeerd) en Roos (Protestan tenbond) om dit jaar tot kansel- ruil (voorgaan in eikaars dien sten) te komen afgewezen. Tegen een incidentele oecu menische dienst had de kerke raad geen bezwaar (liefst nog met de mogelijkheid van ge sprek na afloop), maar kanselruil ging hem te ver. Daarvoor is het verschil tussen de Protestanten bond en de gereformeerden te groot, vond de kerkeraad. (De Protestantenbond is een vrijzin nige geloofsgemeenschap). Wel voelde de kerkeraad voor een gemeente-avond waar ds. Roos iets vertelt over wat een vrijzinnig christen anno 1988 ge looft. Camara-leerstoel. De Uruguyaan dr. Julio H. de Santa Ana houdt op 28 januari zijn in stallatierede bij de aanvaarding van het bijzonder hoogleraar schap op de Dom Helder Cama- ra-leerstoel aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Deze leer stoel - de komende driejaar ver bonden aan de theologische fa culteit - geeft onderwijs over de problematiek van gerechtigheid en bevrijding. De Santa Ana, hoogleraar theologie en sociologie in Sao Paulo, zal de leerstoel drie maan den per jaar bezetten. Het is de bedoeling dat dit onderwijs daar na, eveneens voor drie jaar, aan een andere faculteit toevalt. De stichting Dom Helder Camara- leerstoel maakte de oprichting ervan mogelijk. Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot geestelijk verzorger in de Humanitas-kli- niek te Rotterdam-Schiebroek (deelwerk) L. M. Verseput, voor heen vlootpredikant, Oegst- geest; beroepen te Nijkerker- veen P. H. van Harten Wapen veld, te Dordrecht B. H. Weegink Heerde, te Schelluinen kandi daat P. F. Bouter Papendrecht. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Ee (Fr.) kandidaat P. M. van der Meulen Amster dam, naar Diemen-Watergraaf- smeer-Bijlmer kandidaat J. J. A. de Graaf Amsterdam-Zuidoost. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Nunspeet J. Brons Urk, voor Bennekom H. de Boer Eemdijk. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Oud-Beijerland A. Bac Bodegraven. Doopsgezinde Broederschap: beroepen te Damwoude (Fr.) B. S. Santema (laatstelijk zendings predikant) Bergen aan Zee. Baptistengemeenten: aange nomen de benoeming tot docent pastorale vakken aan het semi narium te Bosch en Duin Y. Hor jus Harlingen; beroepen te Hen gelo ('t Venster) T. F. Smit Hoog- ezand.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2