Fides Pacta brengt spanning terug n DE Een kwestie van principe De Algemene ontworstelt zich aan degradatiegevaar Weer nieuwe recordscore in duel TOP IM DSS geen partij voor Lisse: 87-67 Marcel Huybens beslist basketbalderby Miekè Selier grist voor Fides Pacta de bal weg, voordat Die Haghe's Albert Schuiten deze kan bemachtigen. (foto René Piet DELFT TOP blijft vriend en vij and verbazen. Bracht de Sassen- heimse ploeg tijdens het debuut in de hoofdklasse van de zaalkorfbal- competitie tegen Groen Geel het doelpuntenrecord op 23-23, tijdens het duel tegen Fortuna bleef zater dag het scorebord pas bij 25-22 ste ken. Halverwege was reeds de stand 16-14 bereikt, hetgeen neer komt op een treffer per minuut. Dat TOP ditmaal geen punt over hield aan het duel met de voorma lig titelhouder kon na zo'n uitslag niemand deren. De Delftse ploeg had vorige week koploper Oost Arnhem de eerste nederlaag toege bracht en had bovendien een op pepper gekregen door de rentree van Hans Heemskerk. Dit 'enfant terrible' bleek nog al tijd even ongrijpbaar en was, ze venmaal scorend, zelfs de sterk verdedigende Anne van der Zaag de baas. Toch was zijn inbreng niet beslissend voor de afloop van het duel. Die doorslaggevende rol was weggelegd voor het vrouwenkwar tet, dat niet alleen onverzettelijk de paalzöne beheerste, maar ook op belangrijke momenten wist te sco ren. Met name Arianne van Leeuwen (4) scoorde gemakkelijk en wist bo vendien Kaïin Westerbeek het sco ren te beletten. „Vooral in de twee de helft haalde ze me erg uit m'n spel", realiseerde Westerbeek, die als enige niet scoorde, zich na af loop. „Ze liep maar 'je scoort niet meer hè'. Ik ging terug praten en toen was het helemaal mis. Ik ging rare ballen schieten en liet me zo aardig kennen". Met zeven goals was Gerco Lan- gelaan de meest produktieve Sas- senheimer, al had ook hij na rust te kampen met een terugslag. Dat gold in sterkere mate voor Frank Nijenhuis, die voor rust vijfmaal scoorde en in de tweede helft voor nul aan de kant ging. Maar na de wervelende show van de eerste helft, waarin vrijwel elke aanval een doelpunt opleverde, moest het vervolg wel tegenvallen. Tussen TOP's vijftiende en zes tiende treffer lagen nu elf minuten en in de tussentijd was het verschil opgelopen van 17-15 tot 21-17. Nog eenmaal kwam TOP gevaarlijk te rug, maar het laatste restje kracht ontbrak om het Fortuna bij 23-20 nog echt lastig te maken. Anne van der Zaag smaakte nog wel het ge noegen de eindstand op 25-22 te kunnen brengen, een nieuwe mijl paal in de geschiedenis van het zaalkorfbal. BVG Basketbalselectie voor Engeland DEN HAAG Bondscoach Harre- wijn heeft gisteren de voorlopige selectie bekend gemaakt voor het Europese kwalificatie-duel van woensdag 27 januari in Amsterdam tegen Engeland. Van de groep van twaalf vallen er vanavond na een oefenduel tegen Canadians twee af. In de selectie zijn vijf spelers opge nomen die onder Harrewijn uit kwamen voor BS Leiden: Hagens (Akrides), Van Helfteren en Van Egmond (DAS), Heijdeman en Kragtwijk (Weert). Van landskampioen Den Bosch zijn twee spelers beschikbaar: Schilp en Korthout. De rest van de groep bestaat uit: Rootselaar, De Waard, Ten Velde (Den Helder), Van der Ark (Donar) en Camero (Canadians). BIATHLON - Biathlon-wereld- kampioen Oost-Duitsland heeft in Zuid-Tirol de laatste wereldbeker wedstrijd gewonnen. De Oostduit- se estafetteploeg voltooide de 4 x 7,5 kilometer in 1 uur, 26 minuten en 12,4 seconden. De tweede DDR- selectie werd tweede en Noorwe gen derde. LEIDERDORP Principes. Lei derdorp-coach Peter Paulides heeft er talrijke. Zijn basketbal lers balen er geregeld van. "Ah, weer zo'n Paulides truc", wordt er dan schamper gezegd. Afgelo pen zaterdag stak Paulides weer eens zijn nek uït omdat hij, zeer opmerkelijk voor een coach die het teambelang hoog in het vaan- deel heeft staan, koos voor de ont plooiingsmogelijkheden van een individu. Die moedige beslissing keerde zich bijna als een boeme rang tegen de Leidenaar, die zijn ploeg op het nippertje met 78-77 zag winnen van de aartsrivaal Luba uit de Sleutelstad. Het individu in dit geval was center Marcel Huybens, die zater dagochtend door bondscoach Ruud Harrewijn werd uitgeno digd om aan de trainingen van het Nederlands team deel te ne men. Diezelfde middag nog werd Huybens op Uilenstede in Am stelveen verwacht. Op zich een unieke situatie, een speler uit de eerste divisie die met Oranje mee- traint. Huybens: „Harrewijn heeft me duidelijk gemaakt dat het geen selectie is, maar omdat de spelers van Den Bosch verstek laten gaan heeft hij mensen no dig voor de trainingen". Huybens was twee jaar gele den, toen hij nog met Leiderdorp in het rayon speelde en uitkwam voor het Nederlands junioren team, al eens door Harrewijn ge vraagd voor Oranje. „Ik heb toen nee gezegd omdat ik last had van mijn rug en mijn kansen om in Amerika bij Utah te basketballen niet wilde verspelen". Harrewijn nam Huybens die weigering bij zonder kwalijk, maar moest zijn kritiek inslikken toen de jeugdige Leiderdorper enkele maanden later met een gipscorset uit Ame rika terugkwam. De rugpijn bleek 'echt', zes scheurtjes in de wervels hadden Huybens zelfs rijp kunnen maken voor een rol stoel. Inmiddels is Huybens hard op weg zijn oude niveau te herwin nen. Paulides speelde daarbij een belangrijke rol. De toestem ming om enkele uren voor de toch belangrijke derby tegen Leiden intensief te trainen met Oranje gaf de Leiderdorp-coach zonder veel bedenkingen. „De toekomst van Marcel ligt in de eredivisie, niet hier. Dat is vanaf het begin duidelijk geweest. Dit seizoen moet hij weer op krachten komen, maar als hij straks weg wil zal ik hem niets in de weg leggen. Zo'n training met het Nederlands team is alleen maar goed voor hem. Ik heb het alleen niet tegen de andere spelers gezegd". Paulides nam het risico dat Huybens te moe zou zijn om een belangrijke rol te spelen in de wedstrijd. De start van Marcel Huybens (0 uit 5) was zaterdag in elk geval allerbelabberst. Vijf maal ging de jonge student naar de ring, vijf maal viel de bal naast het ijzer. Mede daardoor kon het wel goed afwerkende Lei den direct al een verrassende 4-10 voorsprong nemen. Alleen Robert Jan Rijsbergen zeven scores op rij) en Marcel Sommeling toon den vorm, de rest van Leiderdorp nam de tegenstrever uit Leiden nog altijd niet serieus. „We kunnen het ons niet ver oorloven om zo te spelen", stelde LEIDEN Fides Pacta heeft de spanning teruggebracht in de over gangsklasse D van de zaalkorfbal- competitie. De ploeg van coach John Tims klopte Die Haghe met 13-12 en verkleinde zo de achter stand op de koploper tot twee pun ten. Voor Pernix lijkt de rol in de kop van de ranglijst echter uitge speeld na de 9-12 nederlaag tegen het leidende AKC. In de eerste klasse verraste Zuiderkwartier met een 9-10 zege op Hoogvliet, maar verloren Fiks en De Danaïden. „Leuk voor de competitie", rela tiveerde coach John Tims de zwaar bevochten 13-12 zege van Fides Pacta op Die Haghe, „maar we zijn dit seizoen niet opgegaan voor de eerste plaats. Wat hebben we nu te zoeken in de hoofdklasse? Voorlo pig nog niets in elk geval. Die Hag he speelt over het geheel van de competitie genomen gewoon beter en dat we vandaag gewonnen heb ben kwam omdat we die laatste goal maakten. Ik wil daarom niet zeggen dat de overwinning terecht was, maar aan de andere kant was 't toch ook niet onverdiend". Die beslissende laatste goal viel twee minuten voor tijd en werd ge scoord door Robin Sommeling. door Hans Jacobs een verbolgen Paulides. Als we geconcentreerd basketballen moeten we met tien, twintig pun ten van Leiden kunnen winnen. Het is de verdienste van Leiden dat ze ons steeds weer uit het spel halen. Leiden kan tegen ons ken nelijk wel dat extraatje opbren gen, waardoor er sprake is van twee gelijkwaardige ploegen". Huybens bracht na een verblijf aan de kant Leiderdorp met een verwoestende dunk voor het eerst na de openingsfase weer aan de leiding (34-32), maar Icon on danks een tweede 'slammer' niet verhinderen dat bij de rust de stand weer in evenwicht was: 40- 40. Na de pauze kreeg de Leider dorper minder ruimte onder de basket, waar tegen het Leidse duo Thijs Minderhout/Ben de Jong de inbreng van Boris Monk- horst node werd gemist. Monk- horst zal nog wel enkele weken ontbreken, de gevolgen van de hersenschudding zijn ernstiger dan gedacht. De spaniüng kreeg langzaam een verlammende greep op de spelers van beide ploegen, die in de eerste rondgang met opmerke lijke precisie hun aanvallen had den afgemaakt. Het spel werd rommelig. Leiderdorp, dat nu ook scores kreeg van junior Jeroen van Veen en Leon Zaal, liep aanvankelijk uit naar een 55-44 voorsprong, maar zag Lei den onder leiding van de felle Erik Paul van Weeren met een 2- 14 tussensprint weer terugko men: 57-58. Het was de vijfde treffer van de aanvoerder, die evenals zijn vier maal scorende vakgenoot Ronald van der Velden in een prima vorm stak. Dit eerste aanvalsvak redde de zege van Fides, want hoewel het kwartet Bettina Sommeling, Mieke Selier, Jan Willem Meijer en René van der Vooren goede dingen liet zien, viel de produktiviteit afgezien van drie goals van Bettina Somme ling toch wat tegen. Het jeugdige vak stond wel aan de basis van 7-3, de grootste marge die Fides negen minuten voor rust wist op te bouwen. „Tot dat ogen blik speelden we goed", analyseer de Tims na afloop, „maar toen die voorsprong zo groot was ver krampte het. Vanaf het moment dat het daarop weer gelijk werd was het alleen nog maar span nend". Die Haghe bleek tegen die oplo pende spanning niet bestand. De Haagse koploper raakte geïrri teerd, reageerde de onmacht af op de scheidsrechter, die het duel ech ter uiterst kort hield en zo escalatie voorkwam. Na 12-10 kwam Die Haghe nog eenmaal terug, maar ca pituleerde toen Sommeling 13-12 liet aantekenen en Fides het duel uiterst effectief stillegde. Vanaf dat moment gaven bei de rivalen elkaar niets meer toe. Marcel Huybens kwam weer dui delijk in beeld, zoals dat een 'ster speler' ook betaamt, maar zijn te genstrever Ben de Jong wist in de in het veld heersende chaos steeds weer een gaatje te vinden voor een tegenscore. Een curieus incident speelde uiteindelijk een een belangrijke, maar, de protesten van Leiden ten spijt, geen beslissende rol. Bij het ingaan van de laatste speel minuut wees het scorebord name lijk een verkeerde stand aan. Ben de Jong had kort daarvoor Lei den met een van ver gelanceerd noodschot (weer) op voorsprong gebracht: 76-77. Althans, dat be slisten de uitstekend fluitende scheidsrechters Van der Mars en Siegerist, die in het schot van de Katwijker geen driepunter za gen. „Ik heb mijn vingers niet opge stoken ten teken dat het een drie punter was", aldus Fred Siege rist. Vanaf de kant moeten een aantal mensen de indruk hebben gehad dat dat wel gebeurde. Luba-scout Hans Halvemaan bijvoorbeeld plaatste op zijn schotdiagram de treffer net bui ten de driepuntslijn. Het meisje dat het scorebord bediende dacht er kennelijk ook zo over en zette een 76-78 stand op het bord. Op het wedstrijdformulier bleef de stand echter gewoon 76-77. Voor het publiek was de daar opvolgende tegenscore van Mar cel Huybens de gelijkmaker (78- 78), waarna Leiden nog 15 secon den restten om de wedstrijd te winnen of te wachten op de ver lenging. In beide kampen had niemand de fout opgemerkt. Paulides: „Ik dacht hè, staan we gelijk? Maar ik heb er verder niet bij stilgestaan". Thijs Minder hout toonde zich bii het afmaken Maar liefst zesentwintig minuten bleef Pernix in het duel tegen AKC op zes treffers steken. „Kansen wa ren er genoeg", realiseerde coach Rob van Dort zich later, „maar het ging allemaal te wild, te slordig, waardoor er niet kon worden afge vangen." In die doelpuntloze perio de smolt de 6-3 voorsprong, opge bouwd via een prima start (4-0 door Lian Tieleman en Janneke Mul der), weg als sneeuw voor de zon. Toen Janneke Mulder na ruim een kwartier in de tweede helft op nieuw scoorde waren de rollen om gekeerd en keek Pernix tegen een 7-9 achterstand aan. Geerten Breedveld scoorde vanaf de stip nog 8-10, maar een vertragend AKC gunde Pernix nauwelijks nog kan sen. Topscorer Mulder tekende ook voor Pernix' laatste goal: 9-12. Incasseringsvermogen „We gaan nu met vijf ploegen om degradatie spelen", constateerde Erik van Lunteren tevreden na de 9-10 zege van Zuiderkwartier op Hoogvliet. Hij had met drie goals een belangrijk aandeel in de zege en zorgde samen met Dirk Jan de Kreek voor de beslissende 8-10 marge. Theo van Leeuwen scoorde eveneens driemaal in het duel, dat van de laatste Leidse aanval te gretig. Vanaf de verkeerde plaats, op Marcel Huybens van Leidse zijde gekenmerkt werd door grote inzet en dito incasse ringsvermogen, hetgeen voor de mentaal toch kwetsbare ploeg een grote vooruitgang betekende. Dat een ongeluk maar zelden al leen komt, bewees Fiks nogmaals in het duel tegen Tjoba. Diederick van Veen maakte op het station van Goes een misstap en moest ge blesseerd zijn plaats afstaan aan Eelco van Loon. Ook in de wed strijd was de Oegstgeester eerste klasser weinig gelukkig, want in de slotfase liet het kansen op 10-12 on benut en moest vervolgens de Zeeuwen naast zich dulden: 11-11. Theo Vreeken scoorde vijfmaal voor Fiks, Jaap Rietdijk driemaal. Onderschatting was er in hoge mate debet aan, dat De Danaïden een punt verspeelde aan het laag geklasseerde Sportlust. Voor de Leidse ploeg het goed en wel besef te gaapte er een gat van vier punten en pas drie minuten voor rust scoorde Enrico Mud de eerste tref fer. Het bleek de inleiding voor een tussensprint, die de score via 3-4 halverwege, naar 5-4 voerde. De Danaïden verviel echter weer in oude fouten en kreeg de rekening gepresenteerd: 8-8. Eric Kromhout scoorde driemaal. het verkeerde moment was hij de verkeerde man om het eindschot te lossen. De bal viel ten prooi aan Marcel Huybens en Leider dorp had nog tien seconden om een aanval op te zetten. Het eind signaal klonk al voordat Leon Zaal kon scoren. Verlenging, want het scorebord wees immers aan dat de stand gelijk was (78- 78). Niet dus, was het voor Leiden onthutsende en voor Leiderdorp verlossende antwoord vanachter de jurytafel, waar de scheids rechters tot hun verbazing zagen dat het wedstrijdformulier een 78-77 eindstand aangaf. Geen verlenging. „We hebben geen driepunter gezien of aangegeven", verklaar de Peter van der Mars ook voor zijn collega. „Er is op het wed strijdformulier dan ook geen driepunter geschreven en hoe zuur het ook is voor Leiden: dat is het enige dat telt. Ze hadden het zelf ook kunnen weten, maar ik geef toe: er is een fout gemaakt met het scorebord. Het protest van Leiden moet zich daarop richten, maar ik geef ze weinig kans". Niet alleen Paulides, maar ook de bond heeft namelijk zo zijn principes. Leiderdorp Luba Lelden 78-77 (40-40) Scores Leiderdorp: Rijsbergen 18 (75%, 7 reb), M.Huybens 16 (12 reb), Piket 12, Zaal 12. Sommeling 10 (71%), Van Veen 5, Moerer 4, De Ruijter 1Schot 32 uit 62 (53%), vr.worpen 12 uit 20, 33 re bounds, balverlies 12. Scores Leiden: Van Weeren 21 (35%), Van der Wetering 14 (10 reb). De Jong 13 (75%, 5 reb), Bouman 10. Van Gorkum 7, Minderhout 8 (8 reb). Van der Geest 4 (16%).% Schot 31 uit 60 (52%). vr w. 14 uit 18.31 reb., balverlies 13. Scheidsrechters: Van der Mars, Siege rist. Toeschouwers: 450. Tot een kwartier in de tweede helft had Crescendo geen enkel ge vaar te duchten van Nieuw Flora. John Huigsloot, Carolien van Noort, Wijnand- (2) en Anita Al berts hadden een 6-1 voorsprong op het scorebord gebracht. Maar nauwelijks hadden de Haarlem mers een invaller ingezet of de pa niek brak uit in de Leidse gelede ren. Desondanks wist Nieuw Flora niet verder te komen dan 7-5. Lastig Eén helft lang wist Ons Eiland het streekgenoot Fluks uiterst las tig te maken. Na een kwartier ging de Leidse hekkesluiter door goals van Jan Boon, Colinde de Wekker en Jaco van der Weele met 3-1 aan de leiding. „Wij zijn het aan onze stand verplicht het spel te maken", verontschuldigde Fluks-coach Kees van Vliet, „en dat gaat ons niet zo best af. Maar de kansen kwamen er weer, toen we na rust het tempo verhoogden". Bij rust was het verschil verdwe nen (3-3) en na de hervatting trok Fluks resoluut door naar 3-7 door treffers van Sandra Passchier, Aad van Drongelen (beiden tweemaal), Nel Hordijk en Kees Imthorn. Het verschil liep daarna gestaag op en bedroeg bij het eindsignaal acht goals: 7-15. Vooral het eerste aanvalsvak van Velocitas wist geen antwoord op het stugge voorverdedigen van DES. Daarbij kwam nog dat het schot van de mannen aan zuiver heid veel te wensen overliet. Het inzetten van Martine van der Water mocht niet baten, de tweede inval Ier Paul Robert Nugteren scoorde wel, maar toen was er nog slechts vijf minuten te gaan: 6-7. De Algemene ontworstelt zich geleidelijk aan het degradatiege vaar, dat de ploeg na de slechte start geruime tijd belaagde. Einde lijk kwam de Leidse ploeg einde lijk weer eens gemakkelijk tot sco ren en Hou Stand werd daarvan het slachtoffer. Jeroen de Boer (5) en Alfred Lambooy (4) zorgden samen voor de helft van de produktie: 11- 18. Voor poulegenoot KNS lijkt ech ter geen redding meer mogelijk. Hoewel koploper ALO allerminst in blinkende vorm stak, was een demarrage van 3-3 naar 7-3 al be slissend. KNS bleef zich wel hevig verzetten, maar kwam er ondanks treffers van Edwin van Leeuwen, Peter Siebers en Edwin Kooien (al len tweemaal) niet echt meer aan te pas. BRAM VAN GENT KATWIJK Grasshoppers boekte zaterdag de 15e achtereenvolgende overwinning in de promotiedivisie. De Katwijkse basketbalsters, die alleen de openingswedstrijd tegen Tonego verloren, hadden geen pro blemen met hekkesluiter Ele- mentum: 101-75. Halverwege de eerste helft werd het beslissende gat al geslagen, van 12-11 liep Grasshoppers uit naar 28-15 en 54- 38 by rust. Ook daarna kon Ele- mentum niet meer bijkomen. Mar- ja Schaap (23) en Anja Aandewiel (22) waren de topscorers bij de dit seizoen constant presterende thuisploeg. Lisse leed bij Sea Devils de der de (onnodige) nederlaag op rij. Voor de pauze kon de ploeg van Martin Feitsma door agressief aan- valsspel uitlopen naar een 29-37 voorsprong. Daarna speelde Lisse echter als verlamd. „Sea Devils deed een stapje meer, wij een stap je minder", verzuchtte Feitsma. Lisse scoorde na rust nog 19 pun ten en dat was onvoldoende voor de winst: 63-56. De mannen van Lisse wachtten geduldig op het moment dat hek kesluiter DSS zijn kruit verschoten had. Tot 51-51, na een 38-39 rust stand, konden de puntenloze Haar lemmers goed meekomen, daarna leverde de 3-2 zone van Lisse on overkomelijke problemen op. Via 69-53 werd het uiteindelijk 87-67. met Erik van Zelm (26 pnt met 10 uit 10 vrije worpen) en Ferry Huur man (15) als beste afmakers voor Lisse. Het rolstoelteam van Leiderdorp won met 44-34 (24-16) van Animo. In het rayon moest Grasshoppers het in Barendrecht afleggen tegen Binnenland: 106-80 (58-41). Voor burg 2 handhaafde zich aan kop door een 82-73 zege op Lokomotief. BVO Alphen verloor in de promo tiedivisie na verlenging van Gun- co: 95-88 (82-82, 41-42). Voorburg handhaafde zich op de eerste plaats door een zege op Eindhoven: 86-87. BADMINTON - De niet ge plaatste Brit Nick Yates heeft het open Japans badmintonkampioen schap gewonnen. Yates versloeg in de finale de Chinees Zhang Qing- wu met 18-13, 9-15, 15-5. Bij de vrouwen liet de favoriete Chinese Han Aiping de voorspelling wel uitkomen. Ze won in de eindstrijd gemakkelijk van haar landgenote Gu Jiaming: 11-4, 11-5. Erik Paul van Weeren (derde van rechts) probeert zich vrij te lopen terwijl zijn mede-spelers hun posities hebben ingenomen voor de start van een Leidse aanval. (foto.s Loék Zuydcrduin,

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17