'Jonge honden' worden groot Sprinter Mey weer supersnel ISU maakt haast met doping-zaak 'Marathon zit dringend verlegen om fris bloed' Nog geen Blanchart: de leukste Belg na Urbanus De successtory van de schaatsers Visser en Kemkers akkoord met Ah Krook Herbert Dijkstra aast op het WK allround UAU ZD lyöö PAGINA 15 DAVOS (ANP) - De Oostduitse schaatser Uwe-Jens Mey heeft zijn kandidatuur voor Olympisch ere metaal op de 500 meter afgelopen weekeinde in Davos met twee over winningen op deze afstand onder streept. Zaterdag bleef de sprinter op 37,62 seconden steken. Een dag later piekte Mey nog een keer met 36,98. Jan Ykema, zaterdag tweede met 38,24, kwam gisteren ten val. Voor Geert Kuiper verliepen de twee sprints teleurstellend. Op de eerste dag kwam de dit seizoen nog naar zijn vorm zoekende Fries niet onder de 39 seconden. Gisteren ging het iets beter. Kuiper finishte in 38,55 en werd daarmee vierde. De Fries moest dit seizoen vormbe houd tonen om in aanmerking te komen voor de Winterspelen. Na zijn weinig imponerende prestaties kan Kuiper het ticket naar Calgary uit zijn hoofd zetten. Menno Boels- ma eindigde twee keer als derde. Zaterdag noteerde hij 38,53. Een dag later was hij iets sneller: 38,28. Ook de kilometer werd door een Oostduitser beheerst. André Hoff mann was op deze afstand twee keer te sterk voor zijn concurren ten. Zaterdag bleef hij Ykema ruim voor. De Oostduitser finishte net boven de 1 minuut en 16 seconden. Ykema eindigde in 1.16,89. Giste ren was de winnende tijd van Hoff mann van minder gehalte: 1.17,52. Ykema liet de kilometer na zijn val op de 500 meter schieten. De Australiër Richmond en de Oost duitser Van Bernum gaven nauwe lijks iets toe op de tijd van Hoff mann. De Nederlanders vielen net buiten de ereplaatsen. Menno Boelsma eindigde op de vierde plaats. Kuiper en Noyens volgden hem op de vijfde en zesde plaats. De 500 meter bij de vrouwen le verde twee overwinningen op voor de Oostduitse Christa Rothenbur- ger, die haar landgenote Karin Ka- nia beide keren ruimschoots voor bleef. Rothenburger was de enige, die op beide dagen onder de 40 se conden bleef. Igor Zjelezovski won zaterdag tijdens de nationale afstandskam pioenschappen van de Sovjetunie de 500 meter. Met 37,22 seconden 'bleef hij de verrassende Nikolai Goeljajev, momenteel betrokken bij het dopingschandaal rond de Noor Krosby, ruim voor. Goeljajev volbracht de sprint in 37,48 secon den. De derde plaats was voor Sergei Fokitsjev, die 37,51 noteer de. De wedstrijden gelden tevens als laatste selectie voor de Olympi sche Winterspelen in Calgary. Van Kempen blijft strijd bepalen LEUKERBAD (Reuter) - De Italianen hebben hun triomf op de afdaling van zaterdag in Leukerbad niet kun nen herhalen. De Zwitsers Daniel Mahrer (foto) en Franz Heinzer namen gisteren wraak voor de nederlaag van het succesvolste skiland van de afgelopen seizoen en eisten met overmacht de eerste plaatsen op. Alleen de Italiaan Igor Cigolla kon enigszins in hun spoor blijven en werd derde. Mahrer had bijna een halve seconde voorsprong op op zijn landgenoot Heinzer. (f0to AP) Zege Weissflog ENGELBERG (DPA) - De Oost duitse schansspringer Jens Weiss flog heeft bij wedstrijden in Engel berg een overwinning behaald op de Fin Matti Nykanen. Na de twee sprongen was het verschil tussen de twee favorieten voor de winst bij de Winterspelen in Calgary ge ring. Weissflog had een totaal van 215,0 punten, Nykanen 214,70. Uitslag: 1. Weissflog (OD1) 215 (114,5 me- ter-115,5), 2. Nykanen (Fin) 214,7 (112,5-118), 3. Felder (Oos) 211,6 (115,5-116), 4. Tepes (Joe) 210,5 (112,5-117,5), 5. Vettori (Oos) 207,2 (113-112,5). Stand wereldbeker: 1. Nykanen 231, 2. Ploc 171, 3. Weissflog 111, 4. Vettori 109, 5. Tepes 107. DEN HAAG (ANP) - Mis schien dat het debuut van Geert Blanchart de aan leg van de eerste open lucht kunstijsbaan van 400 meter in België dich terbij heeft gebracht. Vol gens de eerste Belgische deelnemer aan de inter nationale allroundstrijd sedert jaren, zijn er verge vorderde plannen een baan in Gent te constru eren. Tot de voltooiing daarvan moet de in Bete- kom bij Leuven woonach tige Belg het maar als short-tracker blijven pro beren. In die tak van het schaatsen blijkt het aar dig te lukken. Want vori ge week tijdens de Eu ropese bekerstrijd in Bud apest eindigde hij achter de Nederlander Peter van der Velde als tweede. Blanchart bekende zich bij zijn internationale de buut op de langébaan meer een clown dan een schaatsenrijder te hebben gevoeld. Vijftig meter na de start van de 500 meter dreigde Blanchart al een tuimeling te maken. Ook op de 5000 en de 1500 me ter had hij voornamelijk de lachers op zijn hand. Dat was niet echt clow nerie", verzekerde Ben van Hagen. Tijdens het Haagse toernooi reed Blanchart onder supervi sie van de coach van het gewest Zuid-Holland. Net rijders als de Brit Julian Green en de Joegoslaaf Behudin Merdovic koestert Blanchart wei nig hoop ooit nog voor de afsluitende tien kilometer te worden ontboden. De Belg keek bij zijn eerste buitentoemooi zijn ogen uit. Drie weken gele den waagde hij zich, zelf klein van postuur, voor het eerst schaatsend in de open lucht. In Nederland is Blanchart dit weekein de na Urbanus ontdekt als leuke Belg. In ieder ge val door de Nederlandse televisie en de nog steeds aanzienlijke schare schaatssupporters. „Mijn schaatsen is een lachertje, dat wil ik best toegeven. Maar als wij een fatsoen lijke baan zouden hebben, moet het toch ook voor een Belg mogelijk zijn eens een tien kilometer te rij den." UTRECHT (ANP) - Het duel tus sen Richard van Kempen en Yep Kramer om het bezit van de KNSB- beker in het marathonschaatsen duurt onverminderd voort. In stro mende regen en striemende wind deed Van Kempen in de openings race van de vierde en laatste perio de uitstekende zaken. De 22-jarige Nieuwvener was in de massaspurt gemakkelijk de snelste, omdat Kramer in de voorlaatste ronde op het door het water verraderlijke ijs ten val kwam. De ijskoude omstandigheden hadden een demotiverende uitwer king op de rijders, die zich meer be kommerden om een beschut plekje achter een brede rug dan om het wedstrijdverloop. Pas 26 ronden voor het einde volgde de eerste se rieuze demarrage van Lex Caze- mier, die gezelschap kreeg van Van den Boogert, Pronk en Kasper. Ze ven ronden later smolt de massa weer ineen. Acht ronden voor het einde ging Dries van Wijhe aan de haal. Cazemier en Bok sloten twee ronden later aan, maar Ruitenberg en Kasper trokken het peloton in de voorlaatste omloop naar de vluchters. In die ronde trapte Kra mer in een door het water onzicht bare scheur en viel, waarna Niesten over hem heen duikelde. Van Kem pen kon het tweetal met een reflex ontwijken, zoals hij in de slotronde ook de uitglijdende Ferwerda met fortuin ontweek. In de eindsprint was 'Poeske' ongrijpbaar voor Kromkamp en Kasper. Het bete kende zijn achtste zege in dit sei zoen en zijn vijfentwintigste in zijn loopbaan bij de A-rijders, die nog pas drie winters jong is. Van Kempen en Kramer, samen goed voor zestien overwinningen in de vijfentwintig races van de huidige jaargang, leggen het pelo ton dit seizoen volledig hun wil op. „De marathon zit dringend verle gen om fris bloed", stelde Rien de DEN HAAG (GPD) - Zure benen, een overtraind lichaam, stress..., het zijn begrippen, waar Leo Visser en Gerard Kemkers nooit last van schijnen te hebben. Twee jaar gele den begonnen de toenmalige junioren aan een tienertoer door de wondere wereld van het schaatsen, waarvan het einde nog lang niet in zicht lijkt, ook al horen ze inmiddels bij de 'grote mensen'. In Den Haag voegde de onbekom merde schaats-tweeling een nieuw hoofdstuk toe aan hun successtory. Tomas Gustafson was nog vele maten te gro°t. maar de rest van hét deelnemersveld werd doör Vis- Koninküjke Nederïandsë ser en Kemkers gedecideerd van het EK-erepodium ge- Schaatsenrijders Bond zijn nog weerd. DEN HAAG (ANP) - Ab Krook c niet tot overeenstemming geko men. De KNSB wil de Westduitse bondscoach graag na het Olym pisch seizoen inlijven. Het gesprek wordt binnenkort voortgezet. De voorwaarden waaronder Krook eventueel gaat werken en de inhoud van zijn functie zijn nog on zeker. De trainer wil het liefst een full-time dienstverband voor de duur van een Olympiade. Krook is sinds acht jaar in West-Duitsland werkzaam. Met name de Westduit se schaatsbond dringt aan op een snelle beslissing van de Nederlan der, die tijdens de Europese titel strijd Hansjörg Baltes en Markus Tröger begeleidde. In tegenstelling tot diverse concur renten, voor wie het EK niet meer was dan een opwarmertje voor de Winterspelen, gingen Visser de 5000 meter. Hij begon overdon derend, maar moest in het tweede gedeelte van de race tegen Kem kers op de rem trappen om zich Kemkers voluit in Den Haag. Met niet over de kop te jagen. zijn verrassend sterke sprint dwong Gustafson de twee 'jonge honden' van de Nederlandse kern- Wellicht is het euvel terug te op een aangeboren Haastrecht se afwijking, want dorpsgenoot ploeg, die voor de tweede maal aan Hein Vergeer maakte vorig jaar tij een Europees Kampioenschap dens het WK in Heerenveen dezelf- deelnamen, al in een vroeg stadium de tactische fout. De gevolgen wa- tot een haast onmogelijke inhaal race. Visser: „Ik wist, dat Gustaf son in bloedvorm stak, maar hij verbaasde me toch met die sprint". Vergeer toen evenwel veel desastreuzer. Visser verloor nu slechts luttele seconden op Gustaf- „Ik had m'n kop er niet goed DEN HAAG (GPD) - De Internationale Schaats Unie (ISU) heeft in eens grote haast met de behandeling van de dopinghandel waarbij Ni kolai Goeljajev als hoofdpersoon is betrokken. Zaterdag besteedden de in Den Haag aanwezige ISU-leden een speciale vergadering aan de kwestie. Besloten werd dat binnen een week de schaatsbonden van Noorwegen en de Sovjetunie alle informatie over de zaak aan de ISU moeten doorgeven. De plotselinge spoed komt na de inmenging van de dopingcommis- sie van het Internationaal Olympisch Comité. Volgens de Noren heeft die vanuit Calgary op opheldering gevraagd. De Noorse sportautori- teiten ontkennen zelf.de affaire bij het IOC te hebben aangekaart. Nu het IOC is ingeschakeld wil de Internationale Schaats Unie zelf op korte termijn alles zien uit te pluizen. Al zou het alleen maar zijn om te voorkomen dat Nikolai Goeljajev, de verdachte leverancier van do- pingpillen, over veertien dagen wel mag deelnemen aan het WK sprint in de Verenigde Staten en misschien geweerd wordt van de Winter spelen in Calgary. De Noorse ISU-voorzitter Olaf Poulsen: „Ik heb een rapport ont vangen van Thormod Mourn van onze technische commissie. Ook zijn afschriften van de telex-boodschappen tussen de Noorse en Russi sche schaatsbond in mijn bezit. We nemen de zaak zeer hoog op en willen nu van de beide schaatsbonden weten welke stappen ze tot dusver hebben ondernomen en welke maatregelen ze nog zullerv tref fen. Binnen een week moeten de antwoorden binnen zijn". Voor het uitspreken van straffen moet officieel het hoogste orgaan van de schaatsunie, de ISU Council, bijeen komen. De eerstvolgende vergadering is in Calgary in de eerste week van het schaatstoernooi. Voorzitter Poulsen mag van de overige bestuursleden evenwel eerder zelfstandig beslissingen nemen, indien die onvermijdelijk zijn voor aanvang van de Olympische schaatswedstrijden. Op zondag 14 febru ari staat als eerste afstand de 500 meter voor mannen op het program- In zijn gretigheid om iets van zijn bij en forceerde me", aldus Visser, achterstand af te knabbelen, ver- Gerard Kemkers beaamde: „Leo galoppeerde Leo Visser (22) zich op had iets rustiger en ik iets sneller moeten beginnen. Dan hadden we elkaar wellicht naar een betere tijd getrokken". Stayer Visser bewees op de 1500 meter, dat hij als allrounder grote mogelijkheden heeft. Op de sleu telafstand deed hij niet onder voor de specialisten, waardoor hij met een gerust hart naar de tien kilome ter kon toeleven. Voor Gerard Kemkers lagen de zaken op de tweede dag anders. „Aanvankelijk was ik tevreden met mijn tijd op de 1500 meter, maar na derhand bleek, dat ik toch te veel terrein had prijs gegeven. Ik keer de down terug naar de kleedka mer". De 19-jarige Eeldenaar fleur de weer op, toen hij zich ruim een uur later warm ging draaien voor de slotafstand. Op dat moment ver keerde de nummer drie in het tus- senklassement, Michael Had- schieff, in grote problemen. De Oostenrijker kwam uiterst moei zaam vooruit op de winderige baan en finishte uiteindelijk in een 'vooroorlogse' tijd van 15.46,11. „Ik moest ruim twintig seconden op Hadschieff goedmaken om hem van de derde plaats te halen. Ik voelde, dat dat erin zat. Zonder m'n reserves aan te spreken heb ik dat gat van twintig seconden gedicht. ïk reed ontspannen en hoorde zelfs de speaker omroepen, dat ik Had schieff voorbij was. Normaliter hoor je dat soort dingen niet. Het publiek steunde me ook fantas tisch. Wat een sfeertje was het hier". Zowel Kemkers als Visser wilde gisteren geen olympische conclu sies verbinden aan het Europees kampioenschap. Het tweetal kreeg op de vijf en tien kilometer, waarop Visser in meerdere en Kemkers in mindere mate tot de favorieten be horen, klop van Tomas Gustafson. Visser: „Je moet niet alleen naar dit weekeinde kijken. Dit is slechts een moment-opname, geen maat staf. De ene dag rijdt Karlstad goed, de andere dag is Gustafson weer beter. Er is een groot aantal favorieten en daar zitten wij bij. We moeten ook oppassen niet te veel op Gustafson te gaan letten. Als je je te veel op één persoon focust, wordt het spreekwoord 'twee hon den vechten om een been en de derde loopt er mee heen' in Calgary in de praktijk gebracht. Hoe het er met Karlstad voor staat is moeilijk te zeggen. Ik ben een buitenstaan der en kan moeilijk in zijn lichaam kijken. Hij is waarschijnlijk aange slagen door dat constante gezeur aan zijn hoofd over die pillen- zaak". Hoewel hij niet mocht deelne men aan de tien kilometer, keek Anne-Jan Portijk tevreden terug op zijn eerste grote titeltoernooi. De 19-jarige magazijnbediende uit Heerenveen reed voor het eerst van zijn leven voor bombolle tribunes. „Het was een enorme belevenis. Jammer alleen, dat ik op de 1500 meter in de eerste bocht een mis slag maakte, anders had ik mis schien nog wel de laatste zestien gehaald". UTRECHT (ANP) - Herbert Dijk stra wil deelnemen aan de wereldti telstrijd'voor allrounders, die een week na afloop van de Olympische Spelen in Alma Ata wordt gehou den. De marathonschaatser, die in Calgary zal starten op de 5 en 10 ki lometer, verwacht in Canada een startbewijs te veroveren. Voor het wereldkampioenschap plaatsen zich de nummers een en twee van de nationale titelstrijd, die komend weekeinde in Alkmaar wordt gereden. De overige twee rij ders worden pas na de Olympische wedstrijden aangewezen. Hein Vergeer zal niet aan de start ver schijnen in Alma Ata. Dijkstra is niet van plan deel te nemen aan de strijd om het nationale kampioen schap in Alkmaar. Hij verwacht dat daar Visser en Kemkers hun tickets voor Alma Ata veilig zullen stellen. „Naast die twee heeft Gemser", aldus Dijk stra, „rijders nodig die de laatste zestien halen, zodat het aantal startbewijzen voor de toekomst niet in gevaar komt. Ik haal abso luut de laatste zestien op basis van mijn mogelijkheden op de vijf kilo meter. Een goed klassement ver knal ik door een slechte sprint, maar het gaat er mij om, dat ik Gemser kan helpen met een eind klassering tussen de tien en zes tien." Dijkstra nam zaterdag in Utrecht in zijn eerste marathon na zijn ver blijf in Inzeil, Heerenveen en Davos geen enkel risico. Na vijfen twintig ijskoude rondjes haakte hij af. „Het was hier levensgevaarlijk. De scheuren in het ijs waren on zichtbaar door het water. Het was mij te link." De rijder uit Pesse wil nog voor zijn vertrek naar Canada overleg plegen met Gemser over zijn mogelijke start in Alma Ata. Bij uitverkiezing wordt De wed strijd in Alma Ata Dijkstra's laatste schaatsoptreden in dit seizoen. „Ik neem daarna een maand rust en ga me dan voorbereiden op het wie- lerseizoen. Bondscoach Boskamp wil me vroeg bij de ploeg hebben omdat ik nog tot de kandidaten be hoor voor de Olympische ploegen tijdrit." Roon vast. „Vooral om jongens die er in willen vliegen. Types als Nies ten." De ploegleider van Aegon heeft in zijn team een groot talent achter de hand in Bart Veldkamp, die zaterdag voor de eerste keer niet zegevierend voor de dag kwam bij de B-rijders, omdat hij niet op de hoogte was van het gewijzigde aanvangsuur en juist op tijd arri veerde voor de prijsuitreiking. Veel meer talenten ziet De Roon niet. „Kraaijenbos is er misschien een. Vergeer ook. De sponsors staan voor hem in de rij. Hein bezit de kwaliteiten en uitstraling om de marathon nieuw leven in te blazen. Net zoals Hilbert van der Duim dat deed in zijn eerste jaar, toen hij als een wildeman tekeer ging, tactisch fout op fout maakte maar met zijn provocerende stijl wel veel publiek naar de baan trok." Ook is De Roon geen tegenstander van het aantrek ken van buitenlanders. „Mits ze be reid zijn om te tekenen voor twee a drie seizoenen. Die periode hebben ze absoluut nodig om het vak on der de knie te krijgen." De Zuid hollander ziet wel brood in Gustaf son, Hadschieff en Eminger. „Maar zijn die jongens te betalen?" Meningen zijn verdeeld over buiten-ijs DEN HAAG (GPD) - Dak of geen dak, de schaatssport kan momen teel niet stuk in Nederland. Na het ijsfeest van vorig jaar in Thialf wa ren de organisatoren van het EK in Den Haag bang, dat het laatste in ternationale toernooi op buiten-ijs in Nederland - Heerenveen krijgt voortaan de voorkeur - op een fias co zou uitdraaien. Die angst bleek ongegrond, want het kampioen schap ontspoorde niet door nega tieve invloeden van het weer, ter wijl 35.000 toeschouwers twee da gen lang in een feestroes verkeer den. Met teksten als 'pillestrojka' en 'Gemser for president' kregen de tekstschrijvers van de spandoeken de lachers op hun hand. De regen buien en harde wind leken het bontgekleurde, onder parapluies weggedoken schaatsvolk amper te deren. Zelfs de van het voetbal be kende 'wave' deed zijn intrede op de tribunes. Opgelucht Uithof-directeur Hans Künz maakte na afloop een opgeluchte indruk. Na het drama in 1983, toen het EK in Den Haag door het weer in sportief opzicht flopte, kon Künz nieuwe kritiek missen als kiespijn. „We hebben gezien, dat het buiten ijs nog toekomst heeft. Er is geen wanklank gevallen. Dit kampioen schap is een goede reclame ge weest voor de buitenbanen". Als het daarentegen aan Ard Schenk ligt, blijft de ISU (Interna tionale Schaats Unie) bij haar standpunt om de belangrijke titel- toernooien alleen nog maar in Heerenveen te organiseren. „Je houdt de ontwikkeling van de het indoor-tijdperk niet tegen. En dat is maar goed ook. In Thialf kun je bij wijze van spreken tijdens elke rit een wereldrecord verwachten. Als je, zoals nu, krijgt te horen dat iemand een persoonlijk record van 6.45 heeft staan op de vijf kilometer en hij rijdt vervolgens 7.12, lijkt dat nergens op. Terwijl die 7.12 in dit weer relatief gezien misschien wel beter is", aldus de voormalige crack. Prachtig De deelnemers zelf waren on danks de moeilijke omstandighe den te spreken over het toernooi. Gerard Kemkers, die het hele jaar op mooi glij-ijs in Davos, Inzeil en Heerenveen heeft getraind en gere den, en moest wennen aan het plak-ijs van De Uithof, betreurt de ISU-maatregel. „Dit was toch prachtig. Ik rijd net zo lief binnen als buiten". Hans van Helden ging nog een paar stappen verder. Als het aan de import-Fransman ligt, stort het dak in Heerenveen eerder nog vandaag dan morgen in. „In Heerenveen heb ik een ontzettende last van de rook in de hal. Hier in Den Haag konden de toeschouwers naar har telust roken zonder dat ik er kan ker van krijg". Van Helden (39), die zijn dertien de EK reed, heeft sowieso zijn be denkingen over de ontwikkelingen in het schaatsen. „Bijna iedereen spuit en slikt tegenwoordig in de schaatssport. Waarom denk je, dat die Russen hun belangrijkste men sen hebben thuisgelaten? Omdat ze op dit moment positief zijn. Tij dens de Winterspelen is het spul precies op tijd uit hun lichaam, zo dat ze niet gepakt kunnen worden. Het is begonnen met Eric Heiden. Die zat tot aan zijn strut onder de dope. Ik peins er niet over om die produkten te gaan gebruiken. Ik wil geen prostaatkanker, haaruit val of een verrotte lever. Ik zet mijn gezondheid niet op het spel voor een wereldtijd".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15