PORT 'Het hem probleem zat bij tussen zijn oren' De kampioen snapt het zelf niet SPOoTTV Ruud de Groot trainer bij UVS 'Vertrek Rijkaard niets met Cruijff te maken MAANDAG 25 JANUARI 1988 PAGINA 11 Zoutendijk weg bij RCL Van Rooy wil Belg worden.. Herboren Gustafson wint alle afstanden BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - Ton Zoutendijk stapt aan het einde van het seizoen al weer op bij RCL. De oefenmeester heeft dit in het afgelopen weekein de aan het bestuur van de Leider- dorpse eersteklasser medegedeeld. Daarmee komt aan een éénjarige verbintenis een einde. De trainer geeft er de voorkeur aan om een club in de omgeving van zijn woon plaats Sliedrecht te trainen. "De afstand Sliedrecht-Leider- dorp werd voor hem een pro bleem", licht voorzitter Minder hout toe. "Ik geloof niet dat de min dere prestaties van het eerste elftal een rol hebben gespeeld". RCL is inmiddels driftig op zoek naar een vervanger van Zoutendijk, die eer der werkzaam was bij Nieuw Lek- kerland. Ook UDO moet op zoek naar een nieuwe trainer, nu Leo Holl heeft te kennen gegeven aan het einde van het seizoen op te stappen. Voor schoten heeft Holl overigens hoog op zijn verlanglijstje staan. Zater dagvierdeklasser De Sleutels ver lengde het contract met Jan van Bemmelen en (jeugdtrainer) Siem van der Linden. LEIDEN - Ruud de Groot is vol gend seizoen trainer van UVS. De Leidenaar blijft daarmee werkzaam in de hoofdklasse, want in de afgelopen zes seizoe nen was de oefenmeester actief bij het Voorburgse Wilhelmus. Volgens voorzitter Van Leeuwen past Ruud de Groot "precies" in het plaatje, dat het bestuur van de Leidse voetbalvereniging van de nieuwe trainer had geschetst. De Groot wordt de opvolger van Arie Lagendijk. Na ZLC, Lugdunum en Wilhel mus wordt UVS de vierde club van De Groot. Het had overigens weinig gescheeld of de leraar li chamelijke opvoeding had voor Katwijk getekend. "Met die club was ik in een vergevorderd stadi um", aldus de trainer. "Maar door een samenloop van omstan digheden is dat niet doorgegaan. Ik geef op zaterdag cursussen voor beginnende trainers. Ik kon dat werk onmogelijk combine ren met een zaterdagclub". Waarna UVS in beeld ver scheen. De bestuursdelegatie van de blauwwitten handelde slagvaardig en kwam vorige week zaterdag al tot een akkoord met de trainer, die door tal van andere clubs werd begeerd. Af gelopen zaterdag brachten de partijen het nieuws naar buiten. De Groot: "De gesprekken met UVS verliepen gladjes. Van meet af aan was duidelijk dat UVS met mij in zee wilde. We werden het daarom snel eens". De 40-jarige oefenmeester kent de spelersgroep van de Kik- kerpolderploeg van haver tot gort. "UVS is voor mij een uitda ging. Die had ik nodig na zes jaar Ruud de Groot Wilhelmus. Die club wilde me behouden, maar na zo'n lange periode ben ik toe aan een nieu we omgeving. Ik ga natuurlijk niet roepen dat ik kampioen word met UVS. Het is een goed georganiseerde vereniging en dat is voor een trainer prettig werken. Het is geen geheim dat UVS een sterke spelersgroep heeft. Ik ga niet uit van een kam pioenschap of degradatie. Ik zeg altijd: 'we moeten zo hoog moge lijk eindigen'. Hein Vergeer bloeit toch nog op DEN HAAG (GPD) - Als vanavond in Den Haag de Olympische kandidatuur van Hein Vergeer aan de orde komt, kunnen de heren van het NOC en de schaatsbond elkaar recht in de ogen kijken. Wanneer ze bereid zijn die even te sluiten voor de oude afspraak dat het Haagse EK niet van invloed zou zijn op een retourtje Calgary, is het agendapunt Vergeer slechts een hamerstuk. De in de versukkeling geraakte oud-kampioen bloeide in zijn laatste EK nog even op als toer- nooirijder (vijfde) en benutte voor al de enige nog resterende kans zich in het zonnetje te laten zetten als nummer drie op „zijn" 1500 me ter. Na afloop bleek ook zijn mond weer een beetje in vorm geraakt, want enigszins dreigend verklaar de hij: „Ik heb aan de opdracht vol daan om voorbehoud te tonen. Als het NOC anders beslist, kan het best zijn dat ik dit weekeinde mijn laatste wedstrijd heb gereden. Ja, dan stop ik meteen". AMSTERDAM (ANP) - Voor maandag 1 fe bruari moet voor de transfer van Frank Rijkaard van Ajax naar Sporting Lissabon het volledige bedrag zijn overgemaakt, an ders staat de overgang van de middenvelder naar Portugal op losse schroeven. Volgens algemeen directeur Arie van Eijden is 31 ja nuari absoluut de laatste dag voor de trans actie, waarbij Ajax al een deel van de trans fersom van circa vijf miljoen gulden overge maakt heeft gekregen. Die aanbetaling mag Ajax volgens de principe-overeenkomst houden, als Sporting Lissabon niet de rest van de som overmaakt. Het geld, van voorzitter Jorge Goncalves, moet uit de Verenigde Staten komen, was gisteren uit de woorden van Van Eijden op te maken. „Als het geld er niet is, dan ont staat een nieuwe situatie. We gaan dan op nieuw inventariseren. Een paar weken gele den, tussen de Kerst en Oudjaar, is ons dui delijk geworden, dat het Rijkaard in de hele kwestie niet om Cruijff is gegaan. Er waren andere motieven in het spel, persoonlijke. Het had niets met Cruijff te maken. Voor Rijkaard is Ajax een afgedane zaak. Van de beweegredenen is het feit, dat de internatio nal niet meer in Nederland wil spelen, het dichtst bij de waarheid. Zijn persoonlijke overwegingen kan ik niet naar buiten bren gen." De speler vertrok eind september bij Ajax, naar zijn zeggen wegens een conflict met technisch directeur Cruijff. Onlangs bij het plotselinge ontslag van Cruijff werd hem de kwestie door voorzitter Harmsen nog licht aangewreven. Die kritiek is niet op zijn plaats geweest, aldus Van Eijden. Rijk aard heeft een optie op een contract bij Sporting voor anderhalf jaar. De internatio nal was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Met enkele voetbalvrienden (Bosman, Van 't Schip en Hiele) had hij een diner. Ajax gaat op korte termijn onderhande len met de belangrijkste spelers van dit mo ment, Bosman en Van 't Schip, om de deze zomer aflopende contracten te verlengen. Volgens directeur Van Eijden wordt er deze week een agenda opgesteld voor de ge sprekken met de Ajacieden, die van belang zijn voor het behoud van de toppositie van de Amsterdamse Europa-Cuphouder. Bos man en Van 't Schip zeggen nog van niets te weten. Topscorer Bosman, zeer in de be langstelling in Europa, wil best nog eens twee jaar bij Ajax blijven. „Maar dan moet er wel aan bepaalde voorwaarden worden voldaan. Financieel natuurlijk, maar ook technisch. Ik wil een internationaal aan sprekende trainer bij Ajax en er moet een goed elftal bij elkaar blijven. Met zo'n speler als Larsson erbij lukt dat wel", aldus de spits. Ajax zal binnenkort ook de amateurs Bryan Roy, Richard Witschge en Danny Hesp een contract voorleggen. Toch herinnert Vergeer zich al te goed hoe de afspraak met het NOC luidde. „Dit EK zou niet meetellen. Maar als je je in de kijker kunt rij den zolang er geen definitief be sluit is gevallen, moet je dat na tuurlijk niet nalaten. Het gaat steeds beter en dat is mooi meege nomen. Daarom ga ik er zonder meer vanuit dat ik in Calgary op de 1500 en 1000 meter start". Helemaal in oude doen was Vergeer nog niet. De noodzakelijke explosiviteit en scherpte ontbraken, een behoedza me aanpak van zijn races was daar entegen in grote mate aanwezig. „Als je de tijden even vergeet, was dit mijn beste 1500 meter in dit seizoen", vond Vergeer. „Ik bleef nu tenminste macht in de benen houden". Het legioen op de volge pakte tribunes steunde Vergeer van harte in zijn gevecht om iets van de vroegere glans terug te krij gen, terwijl eerder in Heerenveen fluitconcerten hem extra pijnig den. Vergeer: „Er viel een grote last van me af dat het publiek zo rea geerde". De furieuze Tomas Gustafson, die naar de Europese titel snelde alsof het hem geen moeite kostte, riep Vergeer in het tweede gedeelte van de rit tot de orde. Ook Michael Hadschieff reed een fraktie sneller, maar Vergeer liet Leo Visser en Anne-Jan Portijk, die hem begin deze maand in Heerenveen bij het NK nog de baas waren, deze maal weer achter zich. De vertrouwde (nationale) rangorde werd hiermee hersteld. ANTWERPEN (ANP) - Frans van Rooy is bereid voor een in ternationale loopbaan van natio naliteit te veranderen. De 24-jari- ge Nederlandse spelmaker van de Belgische ranglijstaanvoer der FC Antwerp is zo ongelukkig met het selectiebeleid van Oran je-coach Michels, dat hij de ko mende tijd laat uitzoeken welke mogelijkheden er zijn om voor de Rode Duivels uit te komen. Van Rooy zal zich daartoe moe ten laten naturaliseren. In 1984 gebeurde in België al zoiets met de Italiaan Enzo Scifo. De ex-PSV'er Van Rooy:„Ik loop al een tijdje met die gedach te. Ik heb er met mijn zaakwaar nemer Lagendijk veel over ge praat. Ik ben een voetballer en ik wil het hoogste, een plaats in het nationaal elftal. Hier in België zou dat wel kunnen. Thijs heeft zich positief over mij uitgelaten. Van Michels heb ik persoonlijk niets gehoord. Hij heeft gezegd, dat ze me niet direct nodig heb ben. Ik presteer hier al anderhalf jaar goed, maar er is geen uitno diging gekomen. Als dispensa tiespeler bij Jong Oranje had hij me toch eens kunnen proberen Ik denk, dat ik best in de rol van Mühren als controlerende mid denvelder aan de linkerkant zou kunnen functioneren. Zo speel ik bij Antwerp wel niet, maar ik ben ervan overtuigd dat dat na een paar keer proberen best zal lopen." Van Rooy rekent niet op een plaats bij de selectie van twintig Nederlandse voetballers voor de eindronde om het Europees kampioenschap, van 10 tot 25 ju ni in West-Duitsland. Van Rooy speelde één keer in een vertegen woordigend team. In maart van 1986 speelde hij in Oost-Duits- land met Jong Oranje vriend schappelijk tegen het jeugdelftal van de DDR. Van Rooy zegt ondertussen rustig af te wachten welke bond actie onderneemt om hem als in ternational te werven. De Belgi sche bondscoach Guy Thijs liet gisteren al weten bereid te zijn, het bondsapparaat in te schake len om de naturalisatie voor Van Rooy voor te bereiden. Thijs, die deze zomer wordt opgevolgd door Walter Meeuws, wil binnen kort praten met Van Rooy. DEN HAAG (GPD) - Zelf kon Tomas Gustafson er in we zen geen touw aan vastknopen. De Europese titelstrijd had hij beschouwd als een plichtmatig tussenstation voor Cal gary. Een mooie gelegenheid ook om zijn favoriete klus sen, de vijf en tien kilometer, nog eens aan een inspectie te onderwerpen. De Zweed heeft zich met hart en ziel op het Olympische schaatsjaar gestort en bewoog zich de afgelo pen maanden als herboren op en rond de ijsbanen. Maar op alle vier afstanden het complete veld verslaan, terwijl hij in een groot toernooi tot dusver slechts twee maal de tien ki lometer won, daarover toonde ook Gustafson zich oprecht verbaasd. „Elke race liep goed, dat is alles". De krachtige zeewind en de boter zachte ijsvloer van gisteren even buiten beschouwing latend, reed de onlangs 28 jaar geworden Zweed als in zijn beste jaren. Bij voorbeeld toen hij in 1982 zijn eer ste Europese titel met een voor die tijd fantastisch wereldrecord in Ol- so vierde, of twee jaar later bij de Winterspelen in Serajevp. Zijn monnikenbestaan resulteerde in goud (5000 meter) en zilver (10.000 meter) na een fascinerende twee strijd met de inmiddels uit de boot gevallen Rus Igor Malkov. Daarna trad het verval in. Zeilschip De krachtige afzet, het dansende ritme en het geloof in zichzelf zijn volledig terug. Het ging niet steeds even vloeiend, want in de windtun nel vlak achter de duinen, zwab berde Gustafson met vele anderen door de bochten. „Ik had het ge voel of ik op een zeilschip zat, zo werd je heen en weer geslingerd", typeerde de Zweed zijn belevenis sen. „Ja, soms raakte ik even uit ba lans, maar geen enkele keer had ik het gevoel dat ik zou vallen". De avond voor het toernooi voel de Gustafson zich allerminst op zijn gemak. Hij kampte met pijn in de lies en zou het op de sprint mis schien rustig aan moeten doen. Maar juist zijn winnende 500 meter velde reeds het vonnis over het handjevol gegadigden, dat op weg naai Calgary het Europees kam pioenschap wel even mee wilde pikken. Leo Visser, Gerard Kern- kers en Michael Hadschieff, in principe betere sprinters, liepen onverwacht averij op. De Zweed kreeg door die verrassende uit- ganspositie vleugels en beperkte zich niet tot half werk. De enige en simpele verklaring voor de spectaculaire machtsgreep van Gustafson ligt in een verwij zing naar zijn top-vorm. Al besteed de hij amper aandacht aan de korte afstanden, een schaatser die de ver eiste vorm te pakken heeft is op al le onderdelen sterk. „Dan kun je echt iedereen aan", beaamde Hein Vergeer. „Ik weet toch hoe zoiets gaat?" Gustafson is uiterst gevoelig voor allerlei psychologische aspec ten. Zaterdag, vlak voor zijn eerste start, beeldde hij zich plotseling in op het ijs te staan van Savalen, een baantje in de Noorse bergen. „Want daar heb ik altijd een goede 500 me ter gereden". Gisteren, toen Gust afson zich concentreerde op de 1500 meter, gingen zijn gedachten naar de afgelegen gebieden in Zwe den waar hij in de zomer in een zaamheid aan zijn comeback zwoegde. „De 1500 meter was voor mij ineens hetzelfde als de interval- trainingen thuis". En voor de rest bracht hij zich met muziek van Ma donna in de gewenste stemming. Aan het eind van zijn one-man- show op De Uithof verzekerde de Zweed niet tot het uiterste te zijn gegaan. „De tweede dag heb ik de fensief gereden. Op de tien kilome ter lette ik even op wat Leo Visser van plan was, verder heb ik mijn ei gen race gereden. Er had nog best meer in gezeten, maar het gaat om de stijgende lijn naar Calgary". Daarmee heeft Gustafson tot dusver nog geen problemen gehad en zijn route wijkt sterk af van de strategie zoals die door de Neder landers, Noren en Sovjets is uitge stippeld. Begin december reed hij Keurig langs de kegeltjes glijdt Tomas Gustafson r wens alle afstanden. r een overwinning op c al erg hard en in tegenstelling tot bijvoorbeeld Geir Karlstad, die na een tweede piek toewerkt, heeft Gustafson zijn vorm niet bewust la ten dalen. Zoals ook voor de Oost- duitse Karin Kania een scherpe lijn naar de Spelen is uitgezet, mikt Gustafson op langdurig fysiek en Negen keer eerder vier triomfen DEN HAAG (GPD) - Tomas Gustafson, de overweldigende winnaar in Den Haag, is niet de eerste schaatser in de historie die tijdens een EK vier afstanden op zijn naam bracht. Dat was negen keer eerder het geval, acht maal rond de eeuwwisseling en voor het laatst in 1930. De Noor Ivar Baïlangrud was toen niet te kloppen. In de modernere schaatstijd reikten Kees Verkerk (1967 Lahti) en Ard Schenk (1972 Davos) tot drie afstandstriomfen. Schenk won in datzelfde Olympische seizoen wel alle afstanden bij het WK van Oslo. Zeven jaar later evenaarde Eric Heiden hem, eveneens in Bislett, door ook alle vier onderdelen te geestelijk vormbehoud. Wie gelijk heeft blijkt over een maand. Galgary liep vanzelfsprekend als een rode draad door het EK. De No ren maakten er meer een training van, al was coach Kristiansen aller minst in zijn nopjes. „We hoefden hier niet hard te gaan, maar tech nisch mankeerde er bij Karlstad veel aan", klonk het bezorgd. De tweevoudige wereldrecordhouder schaatste mat. De schrik sloeg hem om het hart toen het dopingschan- daal werd ontdekt, want in het ver leden leverde hij twee pakjes van Goeljajev bij Krosby af. Die ont dekking en alle vragen er over, zijn Karlstad niet in de kouwe kleren gaan zitten. Geen verbazing wekte het kwar tet stayers, dat de Sovjetunie had afgevaardigd. Als allrounders kwa men ze te kort, de enige uitschieter waar de Europese specialisten* straks in Calgary eveneens reke- Vorig jaar omstreeks deze tijd voelde Hein Vergeer bitter weinig voor het EK. Om zich op Calgary voor te bereiden verwachtte hij meer nut van een langdurige trai ningsstage in Davos. „Ik wilde me specialiseren, maar een werkelijke mogelijkheid daartoe is nooit gebo den. Daarom moest ik wel weer toernooien gaan rijden en daar heb ik nu geen tel spijt van". Toch heeft Vergeer nog lang geaarzeld om zich voor het EK te laten inschrijven en toen hij eenmaal inzag dat toernooi nodig te hebben voor zijn Olympi sche kandidatuur, werkte de schaatsbond even niet mee. Die legde zijn lot in handen van het NOC en via een omweg verscheen Vergeer alsnog op het EK. Met als uiteindelijk en pikant resulaat, dat het toernooi waar Vergeer eerst zelf tegenaan hikte en later de schaats bond moeilijk over deed (na het NK werden uit voorzorg twee re serves aangewezen), waarschijnlijk het keerpunt voor hem is gewor den. Na slechts tegenvallers te heb ben geïncasseerd kon Vergeer voor het eerst voldaan de balans opma ken. „De angst om weer de koekebak in te gaan", hield hem steeds bezig. „Daarom ging ik op de lange af standen te langzaam van start. De tien kilometer was pas mijn eerste in dit seizoen en tevens de laatste van mijn loopbaan. Maar ik kan nu tenminste weer rijden zonder dat myn benen op slot gaan". Vergeer schrijft de ellendige eerste seizoen helft vooral toe aan een te zware be lasting. „De doorbloeding in mijn heup ging minder goed. Sinds de cember heb ik de krachttraining la ten vallen en gaat het steeds beter", verkondigde Vergeer, die zijn spyt er over uitsprak dat de medische begeleiders zijn mankement pas in een laat stadium ontdekten, omdat ze niet constant bij de ploeg aanwe zig kunnen zijn. En dat nu, ging coach Henk Gemser net even te ver. „Indirect de schuld leggen bij de begeleiding? Dat trek ik me aan. Een onzorgvuldige uitspraak van Hein, waar ik eerst met hem over wil praten. En heus, het heeft er al lemaal niets mee te maken. Het zat hem bij Hein hier, tussen de oren". Doping bij springpaard KNEGSEL (ANP) - Bq het paard Concern van springruiter Albert Voorn zijn tijdens een dopingcon trole op het internationale con cours hippique van Birmingham in juni sporen van het verboden mid del Thiobromine aangetroffen. De 31-jarige ruiter uit Knegsel moest naar aanleiding hiervan zijn ver diende prijzengeld inleveren en zijn naam werd uit de uitslagen verwijderd. Tijdens het laatst gehouden con gres van de Internationale Hippi sche Federatie is overigens beslist in het vervolg een verhoogde con centratie, twee microgram, van het middel per milliliter urine toe te la ten. Dit om te voorkomen dat de paarden onwillekeurig een hoe veelheid Thiobromine - ook voor komend in cacao - via door de fabri kant geleverd voedsel binnen krijgt. ning mee houden, kwam van Joeri Kljoejev, de nummer twee van de tien kilometer. Een van de favorie ten, Michael Hadschieff, bezat op het langste traject niet meer de in spiratie om voluit te gaan. Hij had ingezien dat er tegen Gustafson de ze keer geen kruit gewassen bleek. Gerard Kemkers greep het afha ken van de Oostenrijker met beide handen aan door via de 10.000 me ter alsnog met Leo Visser in het spoor van Gustafson het eredpodi- um te bereiken. Visser werd op de 1500 meter uitgerangeerd voor het kampioenschap, hoewel die af stand minder problematisch ver liep dan in vorige toernooien. Kem kers blijft met de „mijl" overhoop liggen en zolang dat niet verandert, is een groot kampioenschap onbe reikbaar. Maar hij is toch een stapje verder gekomen en tenslotte heb ben in dit schaatsjaar Olympische medailles veel meer betekenis. Daar draait alles om. MAANDAG 16.05-16.50 BBC 2: International snook er: Benson Hedges Masters. 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanorama met o.a. een portret van Ajacied Danny Hesp en het doelpunt van de week. 20 15-20.50 BRT 2: Extra Time 21.05-21.30 BBC 1International Snook er: Benson Hedges Masters. 21.30-22.05 SKY: Motorsport News. 22.05-23.05 SKY: Spaans competitie voetbal 1987/"88: verslag van een eredi visiewedstrijd. 22 30-23.40 SCH: Super Sport: met Bra ziliaans voetbal om de Gold Cup: Flu- minense-Sao Paulo. 24.004)1.10 BBC 1: International Snook er: Benson Hedges Masters DINSDAG 14.00-14.30 SKY: Motorsports News. 15 40-16.00 BBC 2: Of the Course over golf. 15.58-16.55 Did 2: Pfiff: sportprogramma voor de jeugd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11